Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken CONKLIN Vulpenhouder H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De Gembode 6 cent per regei. Bülgko tc voor handel en nijverheid bij gerégeld teer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen t$n bezorgd. Kantoor on Drokk.rU LangogracM 28 to Amaratoort Talaloon 31« Varachllnt alkan Dlnadag- an Vrllda,middag - Poatglro no. 442M Vier en veertigste Jaargang Dinsdag 25 Nov. 1930 - No. 69 Een zelfverdiende cent brengt meer geluk dan een uit de loterij gewonnen schat. 6 December is op komst en dan wordt er, bij wijze van St. Nicolaas- cadeau, menig boek gescbonken, vooral aan de jeugd. Laten wij er toch aan denken, dat tiet boek, wat wij geven, een goed boek is, \dat de begiftigde beter maakt of nuttige ont wikkeling of ontspanning geeft. Wendt U tot een katholieken boekhandel, tot het Nederlandsche Boekhuis in Til» burg of tot de R.-K. Boekcentrale iiq Amsterdam. Men zendt U gaarne een prospectus, waaruit U veilig keuze maken kunt. „Het lezen is heden ten dage voor zeer velen een levensbehoefte gewor den" schreef destijds Pater L. franke SJ. „De meerdere verstandelijke ontwik keling, de uitgave van volksedities, de krant en het geïllustreerde weekblad hebben ieder het hunne er toe bijge dragen om de zucht naar lezen aan te wakkeren. „Niet alles, wat ter lezing wordt aangeboden, is zonder gevaar. Vooral op het gebied der ontspanningslectuur dient men. behoedzaam voort te gaan, nauwlettend om zich heen te zien. De roman is een geducht strijdwapen ge worden, dat in onzen modernen tijd ontelbare slachtoffers maakt, wonden toebrengt die moeilijk meer heelen, gave zielen besmet, schuldelooze een voud misleidt, sterken van geloof langzaam ondermijnt." „Het is onbegrijpelijk," zegt Lacor- daire, „hoe de wereld nog kan bestaan bij den zondvloed van slechte boeken, die ons overstroomt" en Paus Leo XIII brandmerkt de slechte lectuur als „een langzaam werkend vergif, hetwelk de mensch indrinkt en dat vroeg of laat zijn lieillooze moordende werking doet gevoelen en geest en hart bederft." Hoe verhouden wij katholieken, ons in het algemeen ten opzichte van het boek, het goede en het slechte? Wij hebben een uitstekende R. IC pers, uitmuntende scholen, vele chari tatieve instellingen enz., maar het is jammer het te moeten constateeren voor onze R. K. boekhandel en uit geverij, hebben wij tot op heden wei nig of niets gedaan. In dit opzicht zijn wij ver ten achter bij de sociaal-de mocraten, die hun uitstekend geoutil leerd boekbedrijf, met winkels, ver spreid over het geheele land, voort durend kunnen uitbreiden en daar door blijk geven van een gezonde kijk op de groote beteekenis van het boek in de maatschappij. Veel geld, veel energie is er door idealistische pioniers, aan het R. K. boekbedrijf reeds verspild. De Room- sche hand is royaal, zij geeft graag en veel, maar het R. K- boekbedrijf, dat geen giften vroeg, doch daadwerke lijke sympathie: „Koopt bij ons!" is beknibbeld ten doode toe! Is het niet diep treurig dat in steden als Amsterdam en Rotterdam niet één eigenlijke boekwinkel van eenige im portantie te vinden is? Katholieken, ge hebt geld over voor bioscoop, tooneel, sigaren, wijn enz. Best, maar koopt nu ook een boek bij tijd en wijle, het kost u minder, het geeft u meer. Ook bij katholieke uit gevers vindt u te kust en ie keur op allerlei gebied, wetenschap, kunst; u vindt er romans van literaire waarde, aardige ontspanningslectuur, kinder boeken enz. enz. Koopt, indien u zich op reis van lectuur wil voorzien, uitsluitend die boeken, waarvan u zeker weet dat zij in ieder opzicht onschuldig zijn. Een zeer groot gedeelte van wat de kios- Jcen in bonte verleidelijkheid aanbie den is alles behalve onschuldig. Katholieken, denkt aan uw groote verantwoordelijkheid, indien u zich boeken aanschaft. Laat met uw pen ningen de onschuld niet worden ver kocht. De boeken die men lichtzinnig koopt, in het wilde weg, maken mede plichtigen van afschuwelijker massa moord dan die te Bethlehem: de moord der zielen. Door dergelijke boeken te koopen steunt men die uit gaven, men maakt ze mogelijk, men bevordert ze en zoo niet voor u, zoo zijn ze voor anderen dikwijls de prijs der deugd. Ze dragen het merk der zonde niet openlijk, maar verbergen KANTOORBOEKHANDEL I F. fl. TULP l Langeatrsnt SS to. Krom maatraat - TEL 326 ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie onder de bloemen van hun verhaal trant een stil zedelijk vergif. Een ijze ren noodlot neemt er de plaats in van de Voorzienigheid, de misdaad is een beminnelijke zwakheid, de deugd een dwaze conventie, verraders zijn hel-, den, echtgenootcn bedriegen elkander, een pseudo-wetenschap vervangt het geloof en een gevoelsgodsdienst het dienen van God. Onder het mom van „kunst" wor den ontelbare uitgaven gepousseerd welke pervers, of pornografisch blij ken, producten van ziekelijke of slechte verbeelding. Wat zal er van de wereld worden als een schijn van schoonheid in de plaats komt van dc moraal. Reeds wemelt de maatschap pij van mijmerende, sentimentcclc droomers, onbruikbare voor hun tijd versleten individuen. Hun valsclte iedealen worden gretig aangenomen daér waar het zoogenaamd neutrale of het zedelooze boek zijn invloed heeft doen gelden en de godsdienst als iets overbodigs heeft verklaard. Want, wanneer ten gevolge van ze delooze lectuur, het gevoel der zede lijkheid in het hart van den mensch is verdoofd, dan zal het licht des ge- loofs ook weldra opgehouden hebben te schijnen. Op de ruïnen der zede lijkheid fladdert, tusschen dc vaandels der revolutie, de zwarte nachtvogel des ongeloofs. Derhalve katholieken, koopt goede lectuur! Dat is de meest daadwerke lijke strijd tegen de slechte! Dat is inderdaad een missiewerk, een bln- nenlandsche missie, een apostelwerk, want, zoo zegt de bekende Duitsche Jezuietenpater Rok: „Wie goede lec tuur helpt verspreiden is een apostel!" Uitvoer. Op het gebied van den tuinbouw laten zich internationale verhoudingen drukkend gevoelen. Andere landen, Duitschland aan de spits, maken den export van Neder landsche tuinbouwpioduclen hoe lan ger hoe moeilijker. En het is een feit, dat men het Duitschland niet eens zoo heel kwalijk kan nemen als het met alle kracht streeft naar het bevorderen van de voorziening door eigen teelt in de behoefte aan tuinbouwproducten. Ook in Duitschland gaat het den land bouw slecht, maar vooral: Duitschland moet zulke ontzaglijke schadevergoe dingssommen betalen en zulke enorme bedragen aan rente, dikwijls echte woe kerrente, voor de buitenlandsche lee ningen opbrengen, dat zelfbehoud wel moet dringen naar verbetering der han delsbalans door zooveel mogelijk zélf te produceeren en zoo weinig mogelijk uit den vreemde te importeeren. De bedreiging voor den Nederland- schen export van tuinbouwproducten blijft dus bestaanook de eierenexport naar Duitschland schijnt sterk bedreigd te worden. Andere landen bemoeilijken ook al den import uit den vreemde. En met het oog op al deze feiten is het een wijze waarschuwing, als wordt betoogd dat de landbouwcrisis niet kan worden opgelost door de land bouwbedrijven om te zetten in tuin bouwbedrijven. Niemand wordt gered door nieuwe groote hoeveelheden tuin- bouwartikelen te kweeken; het komt er op aan ze te verkoopen. Waar, aan wien, voor hoe lang? Als men den chaos ziet waartoe het onbeteugelde, uit het gemeenschaps verband los gemaakte streven naar winst heeft geleid en daarnaast deat- gemeene onderstebovenkeering van de waarden „arbeid" en „ruilmiddel" ziet, zoodat niet op de eerste plaats de be langen van den arbeid, maar die van het geld beslissen, dan gevoelt men hoe ver men is afgedwaald van de goede methoden. De Hofstede aan Soestdijk. Voordat Soestdijk door Stadhouder Willem 111 voor het bouwen van een achthuis werd aangekocht, wordt het in de Baamsche archieven aangeduid als „de hofstede aen Zoestdyck". Het iiiiis was toen het eigendom der Ani- sterdamsclie familie De Qraeff, die liet voor zomerverblijf gebruikte. Jacob de Graeff Dlrcksz. kocht op 13 Sept. 1610 van Karei, Prins van Aremberg, de heerlijkheid Zuid-Pols broek (prov. Utr.), zoodat eerstge noemde voortaan het predicant aan nam van: „Vrijheer van Zuid-Pols broek". Zijn zoon Cornells de Graeff, vele malen burgemeester van Amsterdam, bekleedde nog tal van andere eervolle (soms ook winstgevende!) functies, o.a. lid van den Voogdijraad van den ongen Prins Willem III. Trouwens de amilie De Graeff was reeds aan Wil lem den Zwijger door vriendschaps banden nauw verbonden. Onze Cor nells was ook eigenaar van de hofstede aan Soestdijk. Die „Soest dijk" was de heerweg naar Soest, zooals meermalen een weg „een dijk" wordt genoemd. Cornelis trouwde op 1 Nov. 1633 met Geertruyd Overlander, Vrij vrou we van Purmerland; zijn zoon nam daarom later haar wapen in dat van De Graeff op, zooals ik aanstonds zal laten zien. Helaas! de Vrijvrouwe stierf reeds na twee maanden, waarna Cornelis op 14 Aug. 1635 met Catharina Hooft in 't huwelijk trad. Van deze Catha rina wordt verhaald, dat zij zeer hef tig van aard was. Dat blijkt o.a., toen zij als weduwe vernam, dat haar zoon mr. Jacob naar de hand van Christina Pauw drong, de dochter van Adriaan. De weduwe ontstak in hevigen toorn zeggende, „dat zij de Pauwen gantsch niet lustte." Aan haar neef, den Raadpensionaris Jan dc Witt, schreef zij dan ook, dat hij haar zoon die verloving zou afraden, want bij een huwelijk zou zij ze nooit voor kinderen erkennen. „By deese resolu tie meene ick te leeven en te sterven," eindigde zij. Is haar zoon zóó teruggeschrikt door dit optreden van zijn moeder, dat hij van de verloving afzag? Hij trouwde althans op 9 Nov. 1666 met Maria van der Does. Cornelis de Graeff was alzoo eige naar van de hofstede aan Soestdijk. Onder hofstede verstond men toen ook een zomerverblijf van patricische families, meest uit Amsterdam. Zoo had men in de onmiddellijke omge ving van Soestdijk de hofstede „de Eult", destijds ^eigendom van Jean Dcutz, den rijkgèworden Amsterdain- scheii koopman, die aan de familie De Qraeff verwant was. En een ander /oornaam Amsterdammer Cornelis Hasselaer, die in Indië rijk was ge worden, kocht in 1733 de hofstede Groeneveld aan, ook al bij Baarn. Onze Cornelis de Graeff overleed op 4 Mei 1664 op 65-jarigen leeftijd, en werd, wat Soestdijk betreft, door zijn tweeden zoon mr. Jacob opge volgd, u weet wel, die naar de hand van een Pauw zou dingen. In den oor log van 1672 vertoefde hij veel in 't leger bij Prins Willem III, die met hem bevriend was. Van dezen Jacob nu kocht de Prins „de hofstede aan Soestdijk" voor 18.775. Hoe was de Prins daartoe geko men? Vaste bewijzen heb ik niet, maar ik stel mij de zaak aldus voor. Dc Raadpensionaris Jan de Witt was leermeester van den jongen Prins ge worden (het Kind van Staat) en hij zal zijn vorstelijken kweekeling wel eens meegenomen hebben naar Dc Eult, waar een zuster van zijn vrouw met Jean Deutz getrouwd was. Mo gelijk is het ook, dat de jonge Prins wel eens bij zijn vriend Jacob de Graeff op Soestdijk logeerde. In elk geval had de Oranjevorst in de bos- schen bij Baarn een prachtig jacht veld gezien en zoo vond hij mr. Jacob de Graeff bereid hem Soestdijk te verkoopen, waar de Prins een jacht slot wilde bouwen. Sedert hij n.l. stad houder was geworden (1672), lag zijn vaderlijk jachtgebied, Dieren, wel wat ver van Den Haag, zoodat hij Soest- Idijk vlugger kon bereiken. En u weet, de Prins was een eerste liefhebber van de jacht. Zoo werd dan de acte van over dracht op 26 Aug. 1674 voor Schout en Schepenen van Baarn gepasseerd. „Zijn Hoocheyt de Heere Prince van Oranje" wordt eigenaar van ,jeen hof stede gelegen aan Soestdijck". (U ziet: het huis heelt geen naam). Zoo verliet dus mr. Jacob de Graeff zijn hofstede, waar weldra het fraule jachthuis verrees, dat langzamerhand tot het huidige Paleis is aangegroeid. Onze mr. Jacob had zoo wij reeds zagen zijn liefde voor Chris tina Pauw overwonnen en reeds spoe dig daarna, op 9 Nov. 1666, trouwde hij met de 17-jarige Maria van dei- Does. Bontemantel deelt ons mode, hoe er „verhaelt wert", dat Jacob dé Graeff zijn vrouw, die „een enlch kint was", en spoedig na den huwelijksdag „sieck begost te worden, haer bij tes tament afparste hondert duysent gul den en doen sy heel sieck was, ai haer goet," zoodat zij hem bij haar dood (Jan. 1667) omtrent „vier tonnen gouts naliet." (Die Bontemantel kijkt er een beetje jaloersch naar!) Het verhaal gaat, dat de stamva der van de familie De Graeff (oor spronkelijk alleen Graeff) doodgraver in Amsterdam is geweest. Trouwens van ineer patricische geslachten wordt een nederige afkomst vermeld: de Bickers zouden steenbikker, de Huy- decopers leerhandelaar geweest zijn, maar die zich allen door hun energie omhoog wisten te werken. Inderdaad, m prestatie, die hun tot eer strekt. Jacob de Graeff (of in elk geval een broer van hem) heeft een heel deftig wapen aangenomen. Het is gevieren deeld: in 1 en 4 op rood de zilveren schop (ziet u: die schop spreekt nog van 't graven), en in 2 en 3 op blauw een zilveren zwaan, rood gebekt en gepoot, 't wapen van de Vrijvrouwe van Purmerland, waarover ik reeds sprak. En in 't midden van 't schild een klein schildje (hartschild)op rood 3 goudgeknopte zilveren ruiten, geplaatst 2, 1, 't wapen van Pols broek. Als wapenspreuk koos hij: „Mors sceptra ligonibus aequat", d.w.z. voor den dood zijn scepter en spaden gelijk, dus alweer een toespe ling op het graven. Groot was mijn verbazing, toen Ik tc Baarn in een boerderij aan den Zandvoortweg no. 118 een prachtige staande vuurplaat ontdekte, geheel in genomen door het bovenomschreven wapen. Hoe kwam die daar? Ja, dat bleef mij een open vraag, totdat ik onlangs in 't Rijksarchief te Utrecht de oplossing van het raadsel vond. Ik las in een lijst van het „familiegeit in 1675" o.a.: „De plaets van den heere Van Zuytpolsbroek is tegenwoordich eygen (d.w.z. behoort) aen Syn Hoocheyt." U ziet het: de hofstede heeft nog geen naam en behoort reeds aan den Prins; het bedrag van den aanslag is dan ook niet ingevuld, daar de Stadhouder vrij van familiegeld (personeele belasting) was. En iets verder: daar kwam voor mij de oplossing van de puzzle der vuur plaat. Lees u ook maar: „De heer Jacob de Graeff heeft een plaetsje (boerderij) op Santvoort geschat op ƒ800." Ziet u, dat is de huidige boerderij no. 118 met de mooie plaat. De lllustre eigenaars hadden soms de gewoonte in hun boerderijen op een vuurplaat hun wapen af te beelden; dat deed o.a. ook de familie Van Ree- de (op Drakesteijn, Lage Vuursche), waarvan indertijd op den Zandvoort weg alhier óók een vuurplaat met het wapen stond; en in de gemeente Renswoude ziet u vaak dezelfde vuur platen, afkomstig van een anderen Reede, aan wie de Hooge Heerlijkheid Renswoude toebehoorde. Een afbeel ding daarvan vindt u in het prachtige boek van M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude: „De Hooge Heerlijkheid Renswoude en Imrninckhuysen." (Van Stockum, Den Haag). Baarn. T. PLUIM. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Lang.ib.il 84 Talal 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- dlgdheden. - Adverientle-Bureau Hebt U een Tui of «ufo noodig Amersfoort Binnenland R. K. RIJKSKIESKRING UTRECHT. Zaterdag werd te Utrecht de alge- eene vergadering gehouden van den and van R. K. Kiezers in den rijks- kieskring Utrecht De heer van Spanje, de voorzitter, wees er op, dat deze vergadering de eerste was, waarop de verkiezing voor de Provinciale Staten, die het volgend plaats vindt, wordt besproken. HIJ toopte, dat besturen cn leden van klesvereenlgingen cn propagandaclubs weer alle krachten zullen Inspannen om de verkiezingen een gunstig verloop te geven. Verder wijdde de voorzitter eenige woorden aan het koperen bestaansfeest van den bond, dat op den !9en Juli 1930 viel. Met voldoening zag de lieer v. Spanje op den afgelegden weg terug. Ook huldigde hij degenen, die te zamen. den bond Jubileerden n.l. P. H. J. Steenhoff, J. G. Suring en J. W. Stok man. Ten slolte wenschte de heer van Spanje den heer Steenhoff geluk met zijn pauselijke onderscheiding hem ter ;elegenheid van het zilveren feest van Ie kiesvereeniglng te Baarn verleend. Volgens het jaarverslag van den se cretaris, den heer J. G. Suring, maakt het aantal georganiseerde katholieke kiezers nog steeds een onbevredlgen- den Indruk. In den kring Utrecht wer den bij de laatste kamerverkiezingen 45.084 R. K. stemmen geteld, terwijl hel aantal georganlseerden in den bond einde 1929 slechts 15.820 bedroeg, dus maar iets meer dan één derde van wat het had kunnen zijn. Bovendien moest sinds het vorig jaar een teruggang van 650 leden worden geboekt. Vooral moet bij de propaganda aandacht worden besteed aan den kring Utrecht I, waar voor maar van het aantal R. K. kiezers lid is, terwijl in Utrecht il slechts de helft is georganiseerd. Ook het meeleven en meewerken van de leden liet te wenschen over. Het ver- ;aderingbezoek was doorgaans slecht. Aaar 872 duizend.van de 16'/a duizend kiezers namen deei aan de stemming op de groslijsten van de Kamercandi- daten. Twee plaatselijke kiesvereeni- „;..0jn onthielden zich zelfs van eiken invloed op de definitieve kiezerslijst. Kon dit jaarverslag niet op optimis- tlschen toon worden gesteld, toch mo gen we, aldus de secretaris, bezien de toeneming van het aantal katholieke stemmen bij de laatste Tweede Kamer verkiezingen, verwachten, dat ook bij de eerstvolgende Statenverkiezing een zoodanige uitslag zal worden bereikt dat het verlies van eenige jaren zal worden hersteld en het aantal zetels weder tot 12 zal worden opgevoerd, Blijkens het financieel jaarverslag van den penningmeester de heer Stok man, bedroeg het totaal der inkomsten f2475, terwijl het batig saldo op f480.98 was gesteld. Het resultaat van de bestuursverkie zing was, dat voor Utrecht 1 mej. A. Hutten en mr. H. H. de Vink werden herkozen en voor Utrecht II de heeren H. J. F. Hazendonk, J. W. Stokman 1 J. G. Suring. Daarna werden de verschillende be stuursvoorstellen ter uitvoering van art. der statuten goedgekeurd. Tegenover verschillende opmerkin gen der afgevaardigden, vestigde dc voorziltcr er de aandacht op, dat door de voorgestelde regeling Utrecht (platteland) zeven en utrecht I vier zetels krijgt, indien de staten-fractie uit elf leden zal bestaan. Bij twee lijsten zal Utrecht 1 in dat geval vijf en Utrecht II slechts zes zetels bekomen. Hij vond het echter billijk, dat, wanneer er 12 zetels worden gewonnen, de twaalfde len goede komt aan Utrecht I. Met 71 tegen 38 stemmen werd daarna besloten om den eventueelen twaalfden zetel aan Utrecht 1 toe te kennen en de zetels 13 en 14 aan Utrecht II en zoo vervolgens. Jhr. C. A. J. van Sasse van Ysselt opperde nog het denkbeeld, dat de ver gadering thans openlijk haar goedkeu ring zou uitspreken over het streven der R. K. Kamerfractie naar de invoe ring van een onderhandelingsbrief en het treffen van maatregelen tegen dum- en voorzitter was een der gelijke molle hier niet op haar plaats, omdat de Kamerfractie door hair hou- In dc groote zan! van „St. Aechten" werd door „St. Caecllla", ditmaal voor het eerst met medewerking van eenige loden van het mclsicspatronaat, hét 15c Instrumentaal Concert gegeven. De WelEerw. Heer Kapelaan veldman sprak een kort woord ter inleiding. Het verheugde spreker dat velen door hunne aanwezigheid blijk gaven van hunne belangstelling In het Katholiek Spreker hoopte UIT AMERSFOORT den Heer Wielard leiding steeds steld programpunt opgevolgd heeft. constateeren en tot meerderen blOL. zal geraken, en betoogde dat een cn ander zeer zeker het geval zal zijn, indien de bestaande eenheid cn eens- ;ezlndhcid tusschen leden, leider en lem, als Directeur van het Patronaat, ongeschonden zal blijven. ladat eenige muzieknummers waren gehoore gebracht, werd, op uit- noodiglng van den Directeur, het woord Evoerd door zijn Voorganger, de Wel irw. Heer Kapelaan van Straelen. Z.Eerw. getuigde, dat het Patronaats strijkje een der schoonste vruchten is van het Jeugdwerk. Hl] memoreerde het ontstaan, de óntwlfcketlng en het heden van het strijkje, en hoopte dat het zal voortgaan op den Inge slagen weg. Wat het muzikale gedeelte betreft het vdlgcndcals nummer 1 werd uitgevoerd een marsch „lm Rohmcs glanz" van M. Holzman. Bij de wals „les Patineurs'* (de schaatsen rijders) van Emll Waldteufel, componist van zoovele bekende walsen kwam het bcllengcrlnkel der paarden aardig tot zijn recht. De Rose Hochzeltzug van Leon Jessel kon ons minder be koren. De Qrat Zeppelins Weltreise Rund urn die Erde, een potpourri van verschillende nationaalc hymnen, waar in o.a. het Oostenrijkschc en Poolsche Volkslied en aan het einde de dank- bede „Wilt heden nutreden" voorkomen, werd door het orchest goed vertolkt, hoewel dit stuk nogal met technische moeilijkheden gepaard gaat. Een klas siek nummer was verder nog de „flflte enchantée" uit de opera van W. A. Mozart, het klokkenspel uitdetoovcr- flult. Met een pittige marsch onder directie van Kapelaan van Straelen werd het programma besloten. Alles tezamen genomen werden de verschillende muzieknummers vtot ge speeld. Een woord van waardeering is hier zeker op zijn plaats voor den dirigent, die zich alle moeite geeft het orchest tot hooger bloei te brengen. Thans kunnen ook meisjes tot het orchest toetreden. Jammer dat de zaal niet beter bezet was. Vrijdag 28 November des voorm. 10 uur zal op het terrein van de Wagenwerkplaats der Nederlandsche Spoorwegen te Amersfoort worden verkocht eiken-, grenen cn vuren af braak, atkomslig van spoorwagens enz., aanwezig op het terrein voornoemd. Daarna om 11 uur in het Café Kolf schoten aan het Smallcpad 28 perc. Eiken-, Grenen- en Beuken Dwars liggers, Wisselhout cn Brandhout, lig- ende op emplacement S bij den ftrechtschenweg te Amersfoort. - Door liet Bouwk. Bureau Blom werd aanbesteed het bouwen van een café met bovenwoning Tulpstraat. Inschrijvers: W. Kaspers f8.089; Nieuwenhuizen 18.142; Joh. v. Keulen f8.930; Wassink f9.162; Hendrlksen 19.390; Th. F. v. Keulen f9.684; de Wit f 10.660; v. d. Pol tc Hooglander veen f 10.725; R. v. Beek f 11.980. In zaaltje van Dc Poth aan de Coninckstraat wordt door den Amersf. Kunstkring een tentoonstelling gehou den van een collectie schilderijen uit particulier bezit. Er Is veel variatie: moderne werken cn stukken van dc oudere school vragen de aandacht. Ook is eenig fraai bronzen bccldwcik geëxposeerd.

De Eembode | 1930 | | pagina 1