1 Mantelmagazijn De Adelaar van alle voorradige Dames- en Kindermantels Varkensmarkt 9 - Amersfoort Wij alléén italiano SPOTPRIJZEN "^1 in Amersfoort, koopen parsoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvischhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen en de noodzakelijke kwalititeits- contröle! Thuisbezorgen zonder verhooging IJmuider Vischhaodel H. GLASTRA Co. N.V. ALLEENUTR.STRAAT 40 - TEL. 92 AMERSFOORT HOOFDKANTOOR IJMUIDEN - OPOBRICHT I MEI 1909 Steeds voorhandenTarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes Heerlijke gebakken visch - Gemarineerde Haring - Rolmops Burgemeester en Wethouders ken bekend, dat op werkdagen tot en met 5 December a.s. de winkels ge opend mogen zijn tot 9.30 uur nam. Wij herinneren aan het optreden van het Hartvelt-kwartet, dat a.s. Don derdag 27 November in het gebouw derTheosofïscheLogezal plaats hebben. De heer D. Mulder, voorzitter der speeltuinvereeniging Het Soesterkwar- tier is benoemd tot armmeester in de gemeente Leeuwarderadeel met stand plaats Huizum. De R. K. Kiesvereeniging «Recht en Orde" te Amersfoort houdt een algemeene ledenvergadering op Don derdag 27 Nov. 8 uur, in „St. Joseph". De agenda vermeldt: Mededeelingen van het Bestuur; Beknopte uiteenzetting aan de hand der voor de Partijraadsvergadering uitgebrachte praeadviezen omtrent de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten en het beleid der Gemeenten met betrekking tot be lastingen, bedrijven en sociale voor zieningen Candidaatstelling voor het lidmaat schap van de Provinciale Staten van Utrecht. Daar de heer H. Kroes geen candidatuur wil aanvaarden moet thans een voor Amersfoort uiterst gewichtige beslissing worden genomen; alle leden der Kiesvereeniging worden daarom dringend verzocht ter vergadering aan wezig te zijn. COMITÉ VOOR HULP IN BIJZON DERE OMSTANDIGHEDEN. Zooals reeds in Januari j.l. gepubli ceerd werd, heeft zich alhier een Comité voor hulp in bijzondere om standigheden gevormd. Het doel van het Comité is hande lend op te treden, wanneer in bijzon dere omstandigheden, als strenge vorst en dergelijke noodtoestanden, meer dan op gewone wijze de armoede in onze stad gelenigd dient te worden. Het Comité stelt zich voor de giften, welke de burgerij van Amersfoort in derge lijke omstandigheden steeds zoo spon taan doet, op doelmatige wijze aan de werkelijk behoeftigen te doen toekomen. Vanzelf sprekend begeeft het Comité zich daarbij niet op het terrein van de bestaande Armbesturen. In het Comité, dat bij handelend optreden natuurlijk uitbreiding behoeft, hebben zitting verschillende personen, allen werkzaam op het gebied armenzorg en liefdadigheid. Thans is het Comité weder samen gekomen om ook voor de komende winter paraat te zijn. Bij een onderzoek is gebleken, dat verschillendeboomenaandeRegentesse- laan, J. v. Oldenbarneveltlaan en P. Buyslaan zijn aangetast door iepen ziekte. De Minister van Waterstaat heeft er op aangedrongen de zieke boomen zoo spoedig mogelijk te doen oprui men zulks om uitbreiding der ziekte te voorkomen. B. en W. stellen daar om voor de boomen, die gemerkt zijn met een witten band, te doen rooien en te verkoopen. Bedoeld wordt later hier en daar weer een in de omgeving passende boom te doen plaatsen. Overeenkomstig de bestaande voor schriften zijn voor het tijdvak van 1 Januari 1931 tot en met 31 December 1931 aangewezen de candidaatleden van de scheidsgerechten bij de Spoor wegen, door den Katholieken Bond „St. Raphaël" onze stadgenooten, de heeren E. van Daatselaar, M. H.Jacobs en H. J. C. Venings. De door curatoren opgemaakte en door den Rechter-Commissaris in het faillissement van de Naamlooze Ven nootschap Centrale Crediet- en Land- bouwbank, gevestigd en kantoorhou- dende te Amersfoort, goedgekeurde slotuitdeelingslijst, is gedeponeerd ter Griffie van de'Rechtbank te Utrecht en in afschrift ter Griffie van het Kan tongerecht te Amersfoort, om aldaar gedurende 10 dagen te liggen, ter kos- telooze inzage van de schuldeischers. In een dezer dagen gehouden ver gadering van de Vereeniging De Am bachtschool werden de aftredende be stuursleden herkozen. Het voorstel tot wijziging van het huishoudelijk regle ment werd goedgekeurd. Bij de rondvraag werd geïnformeerd hoe het staat met de door den minister naar voren gebrachte gedachte om de school met 3-jarigen cursus te ver anderen in een 2-jarigen cursus. Bestuur en personeel der school waren unaniem van oordeel, dat terug brenging tot een school met 2-jarigen cursus voor Amersfoort in geen geval gewenscht is. fn verband met de veel voorkomende centrale verwarmingsindustrie te dezer stede, waarvoor teekenpersoneel noodig is, vroeg een der leden of het mogelijk was voor dit personeel cursussen te geven. De voorzitter deelde mede, dat zoo als thans de Nijverheidsonderwijswet is geregeld, het bestuur daar niet aan kan beginnen. Mogelijk zal bij de aanneming van de cursuswet van Wijnbergen een ver betering in deze richting zijn aan te brengen. Burgemeester en Wethouders heb ben kennis gegeven dat van verschil lende geldleeningen obligaties zijn uit geloot en worden afgelost tot een bedrag van f255.000. Door het bestuur van de Amers- foortsche Vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging bestaande uit Dr. M. v. d. Hoeve, Ds. J. Pannebakker, T. Sikma, G. v. Wijland, H. v. Raalte, J. J. A. Aghina, J. v. d. Bunt, C. J. Bottemanne, J. A. Schouten en B. J. van Enst, is aan de ingezetenen een circulaire ge richt tol opwekking om zich als lid van deze vereeniging op te geven. Het betreft hier een onderlinge verzekering om steun te verleenen aan hen voor opname in een ziekenhuis nood zakelijk is. De noodzakelijke onkosten die een opname met zich meebrengt is voor velen vaak zulk een financieel offer dat men na verloop van langen tijd vaak nog de gevolgen ondervindt. Daarom is het zeker toe te juichen dat tot oprichting van deze nuttige vereeniging zal kunnen worden over gegaan. De premie is zoo laag moge lijk gesteld, het doel is niet om winst te maken maar om werkelijk steun te verleenen. De tO<3 van verKonflheia, hoesten, enz. Ls neet nongehzoBen. Na vooral ITALIANO gebrulKen. Onmldaeliyu ge verlangt er steeds neer naar terug. Heilzaam en, O,zoo fjjn! v. d. Plas, Zeist. Richter, Amersfoort. Sicking, Aerdenhout. Steenbeek, Hilversum. De Telegraaf, Amsterdam. Chef van Dienst, Tractie, Utrecht. H. E. W. de Vries, Nijmegen. Min. v. Waterstaat, Den Haag. Wijnman—Meyboom, waar? Briefkaarten binnenland Beezem, Amsterdam, v. d. Brul, Amsterdam. D. Dutter, Enschedé. Nelly v. Ginkel, Amersfoort. D. van Heerde, Alkmaar, van Kreel, Renkum. v. d. Laaken, Rotterdam. J. B. Overkamp, Hilversum, v. Schaik, Amersfoort. A. A. H. Schmitz, Amsterdam. Smits, Hilversum. Snapper, waar? Spenkeling—Kramer, Amsterdam. L. J. Spier, Breda. A. v. Voorst, waar? Brieven buitenland: Lorenz Weber, Köln. D. v. Riemsdijk, Maastricht. Briefkaarten buitenland Hermann Pal, Berlin W 15. Wafelbakker, Echternach. Voor allen die sukkelen MfJnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders niet Jkend zijn, (2e helft October 1930). Brieven binnenland: M. Burger, Amsterdam. Evert ter Haar, Op den Burwal. Hartman, Lunteren. Hesselink, Amsterdam. G. Huding, Scherpenzeel. Burgerlijke Stand. 18 Nov. Geboren: Josephina Cor nelia van der Goor Dirk Jan, z. v. W. van 't Hazeveld en E. G. v. Dijk. Willem, z. v. W. Maarseveen en M. W. Kraan Catharina Berdina, d. v. A. J. Hendriks en B. C. J. Stroo- pendaal Hendrika Christina, d. v. G v. d. Berg en A. v. d. Peut. I Gehuwd J. HupkesenE. Kuijters Theodorus Molleman en A. L. Cornelisse. 19 Nov. GeborenJacob, z. v. J. ter Haar en H. Lustig Klasina Hen rietta Jacoba, d. v. H. van de Pol en S. W. Hamwijk Adrianus Jacobus, z. v. A. J. van Groenestijn en B. Gijs- bertse Helena Hendrika, d. v. M W. Sleurink en H. van Keken. Gehuwd E Brouwer en H. Koelewijtt J. Bliekendaal en A. van Nimwegen B. Aberson en J. A. van den Boven- kamp A. v. d. Broek en W. Krei- kamp B. v. Deuveren en M. Bouw A. H. Meskes en H. Stomp- horst C. Koteris en M. J. Maaren. 20 Nov. Geboren: Catharina Wil- helmina, d. v. B. M. Karman en J, Swaan Christina, d. v. A. Epskamp en H. van de Kraals. Ondertrouwd: M. P. Ringelberg en G. A. van den Brink Nicolaas Henrich Egink en F. Janssen. GehuwdA. Smeitink en G. Boudewina Gouw. 21 Nov. GeborenJantje Anna, J. O. R. v. d. Meulen en J. v. Werf Gerardus Jacobus Cornelis, z. v. G. J. Hol en G. van Wessum Carolina Johanna, d. v. J. W. v. Diest en A. Bakker. 22 Nov. GeborenGerard, z. v. N. Versteeg en G. van Oostrum Jo hanna, d. v. A. Epskamp en J. F. van Bekkum Gijsbertha Willemina, d. v. T. G. van Ee en Alida van Reede. Overleden: Geertje de Roos, oud 84 jaar, wed. van J. Spanhake. 24 Nov. Geboren: AdrianaJohanna, d. v. J. Vos en G. Migchelsen Otto, z. v. P. Broekhuijsen en J. M. Onder- delinden Willemina Johanna Elisa beth Geertruida, d. v. B. Brookhuis en W. J. E. van den Hoven Maria Geertruida, d. v. H. C. van Nimwegen en C. W. G. Mostertman Aalt, z, v. A. van Dasselaar en W. v. Hunen- stijn. OverledenCornelis Gouw, oud 2 jaar Evertje van 't Ooster, oud 74 jaar, wed. van P. v. Schoon- horst. MOEDERWEELDE. De film Moederweelde, gebracht door den Ned. Roomsch Kath. Bond voor Groote Gezinnen is gisterenavond ver toond in de Bioscoopzaal van „Ami- citia". Vooraf werd een natuur- en kluchtfilm vertoond. De film „Moeder weelde", bedoeld als propaganda voor huiselijk geluk door kinderzegen, gaf te aanschouwen het geluk van een gezin gezegend met een kinderschare en als tegenstelling het wereldsche leven van een vrouw, die gehuwd zijnde, geen kinderen wenscht. De tegenstellingen gaven zeer scherpe con trasten te aanschouwen, soms zelfs dat van overdrijving gesproken kan worden. Het vertoonde als tooneelspel was goed. Enkele vertooningen als van een pasgeborene waren te onwezenlijk. Het eerste gedeelte betreffende de dienstbode op zoek naar de vader van het kind had gevoegelijk achterwege kunnen blijven, daar dit met de pro paganda als zoodanig niets te maken heeft. Dat wij als Katholieken daarom een ander niet mogen verafschuwen en gevraagde hulp niet weigeren is van zelfsprekend. Dat van een aandachtige lezing deze kwestie behandelend meer nut uit zal gaan als van deze film, lijkt zeker juist. Hedenavond heeft een 2e opvoering plaats en verwacht het bestuur een volle zaal. DR. ARIENS-VEREENIG1NG. Afd. Amersfoort. De Dr. Ariënsvereeniging, Amersfoort, het vorig jaar opgericht tot hulp en redding van alcoholisten (drankzuchtigen) in Amersfoort en om geving. hield een belangrijke vergade ring deze week. De Voorzitter, de heer G. A. Hen driks, gaf een kort overzicht van de vele moeilijkheden die men het eerste jaar had te overwinnen. Het Bestuur hoopt thans de voornaamste moeilijk heden overwonnen te hebben en met regelmatigen reddingsarbeid te kunnen beginnen. Met een toepasselijk woord werd dan de nieuwe Geestelijke Adviseur, de Weleerw. heer Kapelaan Bachg door den voorzitter geïnstalleerd, die Kapl. Brouwer als G.A- opvolgde. Uitvoerig werden vervolgens de plannen van het Bestuur besproken en voorloopig vastgesteld. Men hoopt over eenigen tijd regelmatig zittingen te kunnen houden voor het geven adviezen aan alcoholisten en aan die zich voor een drinkersgeval willen interesseeren (familie, kennissen, ver- een-gingen, enz.). Intusschen kan men zich ook nu reeds om advies en voor verdere hulp tot de Vereeniging wen den. Men wachte in voorkomende ge vallen niet, tot een hopelooze toestand is ingetreden, maar vrage tijdig om hulp hoe eerder hoe beter. Uit den aard der zaak geschiedt het meeste werk dezer vereeniging in stilte; het is echter dringend noodig, en geeft, met toewijding verricht, mooie resultaten, Het bestuur verwacht dan ook belangstelling hulp en steun van velen. Het 40-jarig bestaan van de voet balclub Quick is feestelijk herdacht met een receptie in Concurdia enz. voor 90 crediteuren, die tezamen te vorderen hebben f 152.466.22. Daar de Beheerend vennoot O. Hoek stra voor al deze schulden mede hoof delijk aansprakelijk is, bedraagt het totaal bedrag der in zijn faillissement erkende schulden f 152.928.16, verdeeld over 96 crediteuren. Heden herdacht Gerrit Hopman den dag, waarop hij voor 60 jaar bij de firma Coenen, brandstoffenhandel, in dienst trad. Jammer is het, dat de ju bilaris juist reeds enkele dagen in het ziekenhuis vertoeft om een operatie te ondergaan. Zaterdag arrangeerde de firma Ram- selaar op de oude en pakkende wijze, weer de intocht van St. Nicolaas. Duizenden kinderen met hun gelei ders hadden zich opgesteld. Om drie uur klonken de St. Nicolaas-melodiën van het muziekkorps, dat zich ter ont vangst had opgesteld, dapper meege zongen uit duizenden kinderkeeltjes. Dan komt de boot uit Spanje zicht. Fraai versierd nadert het schip met St. Nicolaas, vergezeld van twee zwarte Pieten op de voorplecht, de haven. Het enthousiasme der jeugd steeg ten top. Vervolgens stapt St. Nicolaas met zijn helpers in het rijtuig, waarna met de muziek voorop en omringd door honderden, de groote rijtoer door de stad begint, om te eindigen in het nieuwe winkelpand van Ramselaar, waar de jeugd nader gelegenheid krijgt St. Nicolaas te begroeten. De stichting „Zon en Schild" den Utrechtschen straatweg, uitgaande van de Ned. Herv. stichtingen voor zenuw- en geestesziekten, nadert haar voltooiing. Op 1 December a.s. zullen de eerste patiënten kunnen worden opgenomen. Het grootsche gebouw, waarvan het middenstuk is ingericht voor administratiegebouw en voor het verplegend personeel, kan in elk der beide vleugels 123 verpleegden vatten, de eene helft voor mannen, de andere helft voor vrouwen. In het ge heel wil men voor duizend patiënten verpleegruimte bieden. In de Valk had Zondagavond de feestvergadering plaats ter gelegenheid van het 12'/a-jarig jubileum van de afdeeling Amersfoort van den R. K. Bond v. Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden „St. Franciscus". De Voorzitter, de heer Lubberts, wees er op, dat het ledental tot was gestegen. Dank bracht hij aan pastoor Sandkuyl, die sedert de op richting geestelijk adviseur der ver eeniging is. waarna hij ook mej. van Hamersveld en de heeren Vial en Beckers, die hun 12'/a-jarig lidmaat schap herdachten, bedankte voor hun werk als bestuurslid. De Bondsvoorzitter A. van Hamers veld hield een toespraak waarin hij wees op den goeden staat van dienst der afdeeling. Hij bracht den gelukwensch in het hoofdbestuur aan de afdeeling alsmede aan Pastoor Sandkuyl en wijdde eenige woorden aan het cultureele werk der R. K. Vakbeweging. Pastoor Sandkuyl vergeleek de jubi- laresse met een fermen knaap, die alle kinderziekten heeft doorgeworsteld. Hij schetste mej. v. Hamersveld als de peettante der vereeniging. Tenslotte wekte spreker de niet-leden op toe te treden. De R. K. Tooneelvereeniging gaf een kostelijk gespeeld blijspel „Samson en Moot in de premieleening". De rollen werden uitmuntend weer gegeven. Evenzoo genooten de aanwezigen van de voordrachten van hun mede lid Pijpers, in duetten bijgestaan door diens broeder. Zoo'n lid in haar mid den te hebben is een buitenkansje voor een vereeniging. Zijn goede wijze van zeggen kwam bijzonder uit in het nummer van Marie Koenen Lupoen en Koning Atilla". behandeling der ingekomen stukken. Goedkeuring Ged. Staten verordening Brandwezen voor kennisgeving aange nomen. In handen van B. en W. ge steld een verzoek van het Wit Gele Kruis voor Subsidie laatste kwartaal groot f75.00. Medewerking werd verleend betref fende 3 requesten van het R.K. Kerk bestuur van den H. Martinus te Hoog land, voor tegelbepleistering gangmuren begrooting f302.89, verharding van een gedeelte speelplaats, begr. f 160.99 en aanschaffing van banken en een lessenaar f 776.00 eveneens betreffende een request van het R.K. Kerkbestuur van den H. Joseph te Hooglanderveen voor diverse verbeteringen plus een overdekte speelplaats begrooting pl.m. f2000.— Het voorstel van B. en W. tot het slaan van één brandput in de. buurtschap der Ham werd met alge meene stemmen aangenomen. De kosten bedragen f850— bij een boordiepte van 35 Meter, terwijl onafgebroken 50-000 Liter water geven wordt ge garandeerd. Een Subsidie van f300 aan het R.K. Armbestuur St. Martinus, inzake verpleging Arie Veldhuizen werd verleend. Het voorstel van B. en W. tot het terugkoopen van de provincie Utrecht van de afgesneden bocht van den weg Amersfoort-Grootwede werd goedge keurd, eveneens de vaststelling van het suppletoir kohier Hondenbelasting, dienst 1930. Van de Rondvraag maakte de Heer de Bruin gebruik om nogmaals aan te dringen op verlaging van Me- terhuur bij de P.U.E.M. Bij een dis cussie, die over deze kwestie volgde, bleek de een 75 cent de ander 50 ct. per maand meterhuur te moeten be talen. Een onderzoek zou worden in gesteld. Leusden Burgerlijke Stand. GetrouwdH. F. Sijmons en M. Smal. Overleden: Willemina Potho- j., ongeh. NIJkerk Op de markt 43.900 eieren f9—f10; 9 schram men f 18—f25; 63 biggen f8—f 12; 128 runderen, melkkoeien f200 f360, vette koeien f225—f370 27 nuchtere kalveren, mestkalveren f 20— f35, slachtkalveren f8f 14. Soest B. en W. bieden den Raad ter voor- loopige vaststelling aan de rekening van ontvangstsn en uitgaven over 1929. De gewone dienst sluit met een totaal van ontvangsten van f855.506.88® en aan uitgaven van f 794.522.06. Voordeelige saldo f60.984.825. Ingezonden (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). In de faillissementen van de Com manditaire Vennootschap Vertrouwens- veehandel en O. Hoekstra zijn de lijsten der voorloopig erkende en be twiste vorderingen gedeponeerd ter Griffie van de Rechtbank te Utrecht van het Kantongerecht alhier. Op de lijst der erkende vorderingen eerstgenoemde faillissement komen Uit den Omtrek Burgerlijke Stand. Geboren Maria Aleida, d. van E. Kuijer en G. A. Stalenhoef. Hoogland De Raad der Gemeente kwam Maan dagmorgen te 10 uur bijeen onder Voorzitterschap van Burgemeester L. Grippeling.Na voorlezing der notulen. A.s. Donderdag vergadert wederom de kiesvereeniging, teneinde te komen tot voordracht van een candidaat voor de Provinciale Staten. Indien de opkomst even treurig is als j.l. Woensdag, dan zal minder dan 5 pet. der leden van de kiesvereeniging en minder dan 1 pet. der Amersfoort sche R. K. kiezers kunnen bepalen, wie in de komende jaren speciaal de Amersfoortsche belangen zal beharligen. Ik vraag me zelf af, waar blijven thans de Amersfoortsche jongeren, waar blijven thans zij, die zich rekenen tot de nieuwe strooming, welke de partij zal moeten behoeden voor verloop en verval!? Amersfoortsche oud-R. K. Voikspar- tijers, die met uw honderden buiten de R. K. Slaatspartij-kiesvereeniging zoo goed als niets hebben vermogen tot stand te brengen, maar in zoo'n druk bezochte vergadering als jongst leden met enkele tientallen, een ge- makkelijken aanvang hebben kunnen maken met de practische uitvoering van uw wenschen en idealen, waar zit gij thans!? De behoudenden staan U ten voorbeeld op hun post, en be- heerschen met anderhalven man den toestand. Wij zien [belangs'ellend uit naar v houding, niet het minst bij de eerstkomende Gemeenteraadsverkiezin- y DE HAAN. Kerknieuws. PASTOOR HOGENBOOM f Na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden is over leden de Zeereerw. Heer A. A. Hogcn- boom, sinds 1902 Pastoor te Rhenoy. Winterteenen Winterhieten PUROL

De Eembode | 1930 | | pagina 2