($l Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken CONKLIN" VULPENHOUDER Pei- Vliegmachine naar Droomland Jk H. ELZENAAR HOUTVERKOOPING. Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor dm aanvang van een nieuw kwartaal. Pr&s per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort i.10 Kagtnr en Drokkeril Lingigracht 28 Ie Amuifoort - Telefoon 814 Vier en veertigste Jaargang Postgiro 50. 44284 Vrijdag 2 Jan. 1931 - Mo. 79 Verloren geluk muakl ontevredener, dan getrfd ongeluk. Wordt Iemand ecliler door verlies van geluk beschei dener, bezadigder en rustiger, dan kan het ongeluk het begin van het ware gtluk worden. Epistel en Evangelie. Feestdag van den Zoeten Naam Jesus. Les uit de Handelingen der Apostelen; .IV, 8-12. In die dagen sprak Petrus, vervuld van den Heiligen Geest: Oversten des volks en ouderlingen, hoort I Indien wij heden geoordeeld worden ter oor- zake van de weldaad aan eenen kran- ken raensch, waardoor deze gezond geworden is, zoo zij aan u allen en aan het geheele volk Israel's bekend: door den naam onzes Heeren Jesus Christus, den Nazarener, dien gij ge kruisigd hebt, dien God van de doo- den heeft opgewekt, door dien staat deze hier gezond voor uwe oogen. Hij is de Steen, die door u, de bouw lieden, verworpen is, die tot hoeksteen Seworden is; en in niemand anders is e zaligheid. Want er is onder den hemel geen andere naam den menschen gegeven, waarin wij moeten zalig worden. EVANGELIE volgens den H. Lucas; II, 21. In dien tijd, nadat de acht dagen vervuld waren, dat het Kind moest besneden worden, werd zijn naam genoemd Jesus, die door den engel was genoemd geworden, eer Hij in den moederschoot ontvangen werd. ons door de Turksche regeering in den weg werden gelegd. De eerste Nederiandsche vliegenier Evert van Djjk vloog over den Oceaan. Nog nooit is er zooveel regen ge vallen als in 1930. Talrijke over stroomingen waren er het gevolg van. Zelfs is er gevaar geweest dat de djjk bjj Lobith zou doorbreken, hetwelk een ontzettende rainp zou hebben veroorzaakt. Nieuw was voor Nederland, dat de eerste maal het doctoraat in de handelswetenschappen werd ver worven door cene Nederiandsche schoone. Een vrouwelijke veearts was eveneens een novum. Tenslotte vermelden wjj nog de veroordceling van kapitein Borren tot één dag hechtenis, aan welke zaak onafscheidelijk verbonden is die onbekende jongedame, welke aangeboden heeft dien éénen dag voor den veroordeelden kapitein te gaan zitten. H. Het «laar 1930. I. Trekken wij ons terug in ons klei ne landje, dan beginnen wij melding te maken vanden radiostrijd. Wij kunnen ons werkelijk niet goed meer herinneren wal zich op dit ge bied in 1930 heeft afgespeeld. Maar het resultaat kennen we wel: we weten, dat het thans zoover geko men is, dat er heibel is bij de V.A.R.A. en bjj de A.V.R.O. Schijnbaar om spoediger tot samenwerking te gera ken Het vlootplan van minister Dec kers verwekte in Nederland nogal eenige beroering. We kregen een petitionnement van de S.D.A.P., waarop heel wat handteekeningen verzameld werden. Nochtans is het vlootplan er doorgekomen in Twee de en Eerste Kamer en binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van een derden krui ser en een flotieljevaartuig. Vóór den Nederlandschen land bouw was 1930 allerminst gunstig, hetgceu voor een ïiiet gering deel moet worden toegeschreven aan de moeilijkheden om over de opge richte tolmuren heen te springen. Zoowel Duitschland als Frankrijk gaan steeds meer den prolectionis- tischen weg op. Een gevoeligen klap dreigde Nederiandsche veeteelt te zullen krygen door het tusschen Duitsch land en Finland gesloten huudels- accoord. Door de kradhtige houding der Nederiandsche regeering werd echter het gevaar afgewend. In het Nederiandsche parlement werd de crisis in den landbouw het geheele jaar door besproken. We kregen verlaging van den suikeraccijns, eene nieuwe pachtwet en tarwewet. Óf een en ander den boer uit zijn netelige positie zal verlossen, wordt zelfs door den grootsten optimist twijfel getrokken. De ondanks de actie van den Vol kenbond maar steeds hoogei dende tolmuren in Europa heeft Nederland en de Scandinavische lauden dichter bjj elkaar gebracht. Eenige dagen geleden zjjn de Ne deriandsche, Belgische en Scandina vische delegaties voor de tweede maal in Oslo bjj elkaar geweest een overeenkomst tot tolvrcde te sluiten. Op het gebied van hei vlicgwezen heeft Nederlaud in het afgeloopen jaar heel wat gepresteerd. Want de opening van een geregclden post- viiegtuigdienst op Nederlandsch- Indië is wnarljjk wel de vermelding waard. Hierbij dient te worden her innerd aan moeilijkheden, welke JOH. DE HEER VARKEN8MARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelltandel Wij bevredigen U ia ieder opzicht Uit den Omtrek KANTOORBOCKHANDEL F. ATULP» Ungosfr, M te. Kraramortr. TEL SM ENDURfl Onbepc/kle en voortdurende garantie Hoogland VERSLAG DER VERGADERING VAN DEN BOERENBOND. Ongeveer 6 uur opent de voorzïl- r met den Chr. groet en heet de talrjjk opgekomen aanwezigen wel kom. De notulen der vorige verga dering worden onveranderd vastge steld. Een belangrijk punt is de verkie zing van een bestuurslid in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den secretaris, de heer W. Eg- genkamp Az. Er worden uitgebracht 73 stemmen, waarvan de heer Peter Kuyer er 37 op zich vereenigl, zoo dat deze bjj eerste stemming is ge kozen. De gekozene is niet aanwezig: hem zal van zjjn verkiezing bericht gezonden worden. Over de vaststelling van de con tributie wordt de opmerking ge maakt of het bedrag van 4.niet watverminderd zou kunnen worden. De voorzitter merkt op, dat het niét gemakkelijk zal gaan, omdat de afdecling te veel moet afdragen aan het hoofdbestuur. De contributie wordt vastgesteld op 4. Nu is aan de orde de lezing van den heer Dolimen, vertegenwoordi ger van het Cliilibureau uit Amers foort. Hoewel dit hoe langer hoe minder noodig is, kan het nochtans zijn nut hebben een en ander te vermelden, at voor goed inzicht in de bemes ting noodig is. Hjj gaat na dc samen stelling van stalmest en behandelt het gebruik van deze op weiland. Bij een vergelijking van Stalmest met Kunstmest blijkt het verschil vooral te zitten in de hoogere per centen van de laatste. Er komt bij, dat verschillende gewassen uiteen- loopende eischen stellen aan de be mesting. Als we de gewassen volgens die eischen moesten bemesten met alleen Stalmest, dan zouden we on mogelijk voldoende stalmest heb ben. Met kunstmest kunnen we ge makkelijk aan die eischen voldoen. De stikstof kunnen we geven in ve lerlei kunstmest, maar een oude, be proefde is en bljjft de Chilisalpetcr. Spreker gaat na wat een flinke hooi-oogst aan den grond onttrekt. Daarna ziet men hoeveel baaltjes kali-, fosfor- en stikstofmest, in dit geval Chilisalpeter, men moet geven. Met beide eerstgenoemde meststof fen loopt 't gewoonlijk wel los, de stikstof echter komt weieens in het gedrang. Toch is ze noodig, want de grootte van den hooioogst hangt niet af van de stoffen die in overmaat zijn gegeven, doch juist van die stof,' waarvan 't minste gegeven is. Deze kwestie krjjgen we als we uitsluitend hooiland bjjv. met stalmest zou den bemesten. Steeds wijzen de proefvelden op hooiland uit (hiertoe zal de heer Dolimen zich dezen avond alleen maar bepalen) dat de zwaardere Chiligiften de opbrengsten bedui dend in de hoogte voeren. Deze proefvelden worden altijd zeer nauwkeurig aangelegd, terwijl de wegingen van het hooi eveneens se cuur gebeuren. Hier moge vermeld worden de uitslag van den bemes- tingsproef met Chili op hooiland bjj A. v. d. Wolfshaar „Emiclaer" al hier. Er was gegeven naast 400 kilo 40 kalizout en 800 kilo Slakken- meel per bunder 0 kilo, 200 kilo, 300 kilo en 400 kilo Chili. De opbreng sten waren per bunder: 3699 kilo 3933 kilo 3799 kilo en 6666 kilo hooi. De vraag wordt menigmaal ge steld: Bljjft dit ook zoo bij de voort gezette Chilibemestingen? De uit komsten van proeven in deze rich ting genomen wijzen op een steeds betere opbrengst. Bovendien komt door regelmatige Chilibemestingen beter kwaliteit gras, terwijl de o/i- kruiden langzamerhand verminde ren. Vooral de zure grassen worden sterk door de Chili teruggedrongen. Chili drjjft, zegt men. Ja, gelukkig wel, want anders ging de grond wat GeborenMaria Antonia; d. van G. Hamersveld en J. M. Kerkhof. Woutera, d. van E. v. Dijk en A. Snel len. Hermanus Gijsbertus, z. van H. Hilhorst en M. v. Eijden. j Onder trouwd H. A. Staal en J. Berg •eel op'de bekende „oude kous" lijken. Als Sint Aechten Zand Notaris TE LEUKEN te Amers foort zal Dinsdag 13 Januari 1931 's avonds 8 ure precies te A foort in het Boompje veilen: flt~ t 81 i -1.60 are. Ruime winkel, 2 kamers, keuken, kelder, closet en boven 3 kamers, zolder, elec.tr. licht en wate BERICHTEN UIT AMERSFOORT in het Patronaalsgebouw aan de Paulus Borstraat, jongelieden, indien gij niet aange sloten zijt, sluit U aan bij de „Jon( Werkman" opdat zij over uw geesteli en stoffelijk belang wake. A. v. i daar zjjn centen in stopt, bljjven ze d'r in, maar ze bren gen ook nooit rente op. Zoo zou de mest in den grond gebracht niet in die mate de gewassen ten goede ko men, als men de Chili zou vergeten. Voldoend zware stikstofbeinesting geeft vroege ontwikkeling van het gras, waardoor men vroeg kan maaien en dus vroeg eetgroen heeft. Weideproeven hebben uitgewezen, dat sterkere Chilibemestingen de opbrengst van melk en zelfs eenigs- zins van vet gunstig beïnvloeden. Goed met stikstof bemest gras bevat meer eiwit. Dit gras en hooi daarvan bezit door dit eiwit een hooge derwaarde. In verband met de vaak te lage kalkloestanden op zand- en veen grond kan nog worden gezegd, dat steeds de Chili den verkeerden te lagen kalktoestand in de gunstige richting voert. Ecu lezing dus, die heel wat lee- riny bevat voor oud en jong. Tot slot vertoonde de heer Doll en de prachtige film, waarin alles, wat op de winning van de Chili be trekking heeft, schitterend in beeld was gebracht. Deze film alleen was een gang naar de vergaderingwaard. Behalve deze film nog een toe passelijke komische. We zien hier hoe een reiziger in Chili de straat wordt opgesmeten. Hierbjj komt er een gaatje in zjjn monsterzakje mei Chili. Overal strooit hjj op vlucht maar Chili en overal ziet het groeien. Op dit wonder ko. de menschen toegeloopen. Zjj rusten niet voor ze den kerel met dat won- dergoed hebben gevonden. Eindelijk hebben ze hem. Ieder verdringt zich om maar te kunnen bestellen. Onze reiziger, die eerst den hond achterna wordt gestuurd, verslijt in een om mezien een heel potlood met liet op schrijven van de bestellingen! De voorzitter dankt den heer Doh- nien voor alles wal de vergadering heeft genoten. We zien u graag nog eens terug. Bjj de rondvraag deelt de voorzit ter incde, dat er plannen bestaan om een huishoudcursus te geven. Be langhebbenden moeten zich spoedig opgeven. Moge iedere huismoeder het belang hiervan toch wel inzien en hanr dochter van dit nuttige on derwijs laten profiteeren. Hierna sluiting met Chr. groet. Sg.-H. De Hoogeerw. heer L. A. F. X. Fock, Kanunnik van het Metropolitaan Kapittel en- deken van het dekenaat Amersfoort zal op II Mei a.s. den dag herdenken waarop hij 23 jaar geleden benoemd werd lot pastoor der parochie Van O. L. Vronw Hemelvaart in zijn geboorteplaats. Door de Anti-Rev. Kiesvereeniging «Nederland en Oranje" werd, overge gaan' tot de verkiezing van een can- didaat voor de Provinciale Staten-sa- menstelling. Met algemeene stemmen werd als zoodanig gekozen het Raads lid Joh. v. Lonkhuyzen, industrieel, alhier. Burgerlijke Stand. 29 December Geboren: Jan, Gijtenbeek cn T. Veer Maria Cornelia, d. v. T. Roethof en M. A. Smeeing Gerrltje, d. v. H. van de Kampen R. Meerveld Jacobus Gerar- dus, z. v. W. C. F. Geelmuijden en en A. Hagenbeuk JacobaWillemijntje, d. v. J. v. Hoeijenjen W. v. Hamersveld. JONGE WERKMAN, ST. HENRICUS. De laatste ledenvergadering was goed bezocht, en het was ook waard daarbij aanwezig te zijn. Immers de nieuwe directeur de Weleerw. heer kapelaan Vernooij werd geïnstalleerd en naar ik vermoed hebben wij een nieuwe directeur gekregen, die altijd en overal de Jonge Werkman met zijn beste krachten zal bijstaan. Na deze installatie werden wederom eenige nieuwe leden geïnstalleerd, daarna kwam het jaarfeest op het appel, dit belooft een mooie dag te worden. Het wordt de eerste of tweede Zondag in Februari gehouden. Nadat mer 'smorgens gezamenlijk om 7 uur d( H. Mis bijgewoond, en daarna gecom municeerd heeft, zal men in het Pa tronaat ontbijten. Dan volgt de jaar vergadering waar de Eerw. directeur een kort woord zal spreken en de secretaris over het afgeloopen jaar ver slag zal uitbrengen. Als de vergadering afgeloopen is zullen de diverse onderlinge wedstrij den plaats hebben, o.a. Schutjascon cours, Schiet-.jDam- en Sjoelwedstrij- Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines langestraat 84 - Tel of. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau wederom gezamelijk naar het waarna om 7 uur de Voordrachten- wedstrijd aanvangt. Voor de winnaars van alle wed strijden zijn door het bestuur prijzen beschikbaar gesteld, de uitreiking daarvan zal geschiedenDinsdagsavonds 9.20 uur. Zooals men ziet een schitterend programma, en naar mijn meening zal deze dag, de band welke de leden onderling bindt nog sterker doen worden. Daar er nog steeds jongelieden ge vonden worden die niet aangesloten zijn, omdat men denkt, dat men zich op de bijeenkomsten toch maar ver veelt, zij nog opgemerkt, dat eropdc gewone wekelijksche bijeenkomsten, welke Dinsdagsavonds plaats hebben diverse competities gespeeld worden. Voor de Damcompetitie echter zijn er nog eenige personen noodig, en daar er in de parochie van St. Henricus zeer zeker nog wel personen zijn die gaarne dammen maar daarvoor haast geen gelegenheid hebben, deel ik hierbij mede, dat zij door ons gaarne ontvangen worden. Wil men zich op geven dan bestaat hiervoor iedere Dinsdag gelegenheid des avonds 8 uur TE HOOGLAND. De Notaris J. G. KLAASSEN te Amersfoort, zal op Woensdag 7 Ja nuari 1931, des voormiddags 11 uur, in het Koffiehuis van den heer G. J. Schimmei, aan den Ham te Hoog land, voor Mejuffrouw C. S. J. Ver loren van Themaat, op het Landgoed „Schothorst" te Hoogland, in het openbaar verkoopen: I. 20 perceelen zware sparren, fijn- sparren, zware eiken takken, hak hout en geveld hout: perc. 1: zware sparren in het boscli langs den Schothorsterweg; perc. 2:3 fijnsparren, geveld langs het Pothboscli; perc. 3 en 4: sparren in het Ach terste bosch en Schothorsterbosch r perc. 5: sparren in het donkere laantje (Schothorsterbosch) perc. 6: sparren alsvoor; perc. 7, 8 cn 9: zware eiken tak ken in het Schotliorsterbosch langs de Kattenbroekerlaan; perc. 10, 11 en 12: zware eiken tak ken langs den Molenweg; perc. 13: hakhout om het Molen hoekje; perc. 14: hakhout langs het Kalve- rcnlioekje bij de Schothorsterlaan; perc. 13: ecnig geveld hout achter den muur langs den moestuin; perc. 16, 17, 18 en 19: sparren in het bosch achter K. J. van Djjk; perc. 20: eiken takken op de hof stede „Weede". perc. 18: 1 eik en 3 beuken op de hofstede „Weede"; II. 23 perceelen opgaande Boomen: perc. 13 beuken boomen bij het Koetshuis; perc. 2:2 beuken boomen aldaar; perc. 3:1 zware Wellingtonia bij de keuken op de plaats „Schothorst"; perc. 4:2 eiken en 1 beuk langs den Schothorsterweg bij de plaats „Schothorst"; perc. 5: 3 eiken achter de hofstede van H. Ruiter; perc. 6:1 eiken boom bjj het koels- liuis; 16 ei men op de hofstede „Weede"; perc. 19 cn 20: elk 7 eiken boomen aan de Molensteeg langs den Biezen- karap; perc. 19 en 20: elk 7 eiken boomen aan de Molensteeg langs den Biezen- kamp; perc. 21 en 22: eik 6 eiken boomen in de Molensteeg langs den Biezen- kamp; perc. 23: eiken boomen op de hof stede van K. J. van Dijk. Aanwijzer: J. VAN DEN HOEK, boschbnas. Betaaldag 24 Juni 1931. Geen kosten voor koopers. Verhuurd 1000 p. j. (thans in ge- ruik bij de Wolbaai) tot 28 Febr. 934. 2. Winkelpand woonhuis Soesterweg 76, erf en grooten tuin, groot ong. 1050 Ma. Winkel-serre, huiskamer, groote werkplaats, 2 kamer», keuken, closet, 2 kelders en boven 4 kamers, zolder beschoten kap. Electr. lichtleiding en eigen pomp. Huis en erf verhuurd voor 8.— p.w. aan Mevr. Wed. Baan. Rest in eigen gebruik. 3. Drie bouwterreinen a. b. c. naast Koop 2 elk breed aan Soesterweg 6 Meter en ter volle diepte (elle- boogwijze) tot spoor groot respec tief. ong. 410, 425 en 440 Ma. alles afgepaald. Massa Koop drie a. b. c. In eigen gebruik. 4 t/m 8. Vijf woningen Soesterweg 82,84, 86,88 en 90 mét tuintjes en grond zooals afgepaald, respectief groot ong. 280, 265, 270, 275 en 386 M2. alle met uitgang over 4 en uitweg over 8 naar Soesterweg. Gezamenlijk pomp op Koop 6. Verhuurd respectief: buis met tuin tje p.w. respectief aan D. Floryn 2.73, P. v. d. Kooy 2.75, J. Holts- rnan 2.75, K. Goosensen 3.- en C. v. d. Vlasakker f 2.75. Grond tot aan spoor in eigen gebruik. Massa Koopen 4 t/m 8. 9 t/m 13. Vijf woningen S 64, 66, 68, 70 en 72 met tuintjes**., grond zooals afgepaald, respectief groot ong. 635, 280, 290, 300 en 180 M2. alle met uitweg over 9 naar Soesterweg. Gezameljjke pomp op Koop 9. Verhuurd huis met tuintje p. w. respectief aan A. van Ginkel 1.75, J. v. d. Berg 1.60, J. v. d. Berg J.Gzn. 1.50, N. v. d. Berg J.Gzn. 1.50 en W. v. d. Bund 1.50. Grond tot spoor in eigen gebruik. Massa koopen 9 t/m 13. N.B. De houten schuurtjes alsmede portaaltjes op.-de koopen 3 t/m 13 worden niet gegarandeerd. Kippen hokken en loopen behooren aan huurders. 14. Weiland gelegen in wegenplan Amersfoort aan Hoogen weg strekkende tot Fiierbeek met hal ve beek, groot 3.55.70 H.A. Verhuurd tot 1 Febr. 1933 aan T. v. Loen voor p. j. 565.—. 15. Tuin met halve steeg Horse weide bij Kruiskamp, gelegen tusschen Kweekerij Horse Weide en tuin Gasthuis, groot 26.50 are. In eigen gebruik. 16. Burgerwoonhuis met erf en schuurtje Muurhuizen 115, groot 1.55 are. Vrij te aanvaarden. Gang, 3 kamers, kelder, closet en oven 5 kamers. Eigen pomp. Gas leiding. 17. Winkel/woonhuis Bloemendal 29 met erf en schuur, groot 1.25 are. Winkel, gang, keuken, 2 kamers, groote Iduiskelder en Boven 2 slaap kamers, ruime zolder. Electr. licht, gas en waterleiding. In eigen gebruik bjj H. Martens. Aanvaarding en betaling 13 April 1931; huur direct voor koopers die bijbetalen bjj koopprijs 13 weken of 3 maanden. Bezichtiging Dinsdags en Donder dags van 2—5 uur. N.B. Voorbehouden worden op Koop 2 de bloemenserre achter aan huis gebouwd en de serre daarachter benevens de schuurtjes en verdere getimmerten op Koop 3 staande om als afbraak "direct na toeslag te wor den verkocht. Aanwijzing koopen 2 t/m 13 door J. v. d. Berg, Soester weg 68/70. Hekwerk voor koopen Soesterweg staande behooren bjj - iederen Koop voor zooverre daar langs strekkende. Zie vooral situatie-kaart Soester weg; alle inlichtingen ten kantore Nots. te Leuken, Zand 39, alwaar bil- letten verkrijgbaar zoolang voorraad .strekt -i. .^A-aiii.

De Eembode | 1931 | | pagina 1