Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken CONKLIN VULPENHOUDER Koopt uw SekiijMin Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nüuw kwartaal. Pr\js per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid by geregeld adver- teeren. Adverlentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zjjn bezorgd. Kantoor en Drakkerij Langegraeht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Versehljnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44254 Vrijdag 23 Jan. 1931 - No. 85 Altijd en overal het ellendige ik. Het ik, dat in elke vaststaande waarheid een hinderpaal, in alle gezag eene dwinge landij, in iedere wet een juk, in al het overgeleverde eene dwuasheid ziet. 't Is het ik, dat tegen de verdedigers van het beproefde oude te keer gaat, grimmig als de arend tegen den jager die zijn nest wil plunderen, 't Is het ik, dat uit luim en als tijdverdrijf het nieuwerwetsche huldigt, maar zich duch tig te weer stelt, zoodra men van nieuwe verplichtingen en lasten spreekt. Epistel en Evangelie. Derde Zondag na Driekoningen. Les uit den brief van den H. Apostel Paulus aan de Romeinen;XII. 16—21. Broeders! Weest niet eigenwijs. Vergeldt niemand kwaad voor kwaad betracht het goede, niet slechts voor God maar ook voor alle menschen. Indien het mogelijk is. houdt vrede met alle menschen, voorzoover het van u afhangt. Wreekt u zeiven niet, zeer geliefden! maar laat plaats aan den toorn; want er staat geschreven: Mij is de wraak; Ik zal vergelden, zegt de Heer. Maar als uw vijand honger heeft, spijzig hem, als hij dorst heeft, geef hem te drinken; want door dit te doen zult gij kolen vuurs op zijn hoofd samenhoopen. Laat u niet overwinnen door het kwaad, maar overwin het kwaad door het goed! EVANGELIE volgens den H. Mattheus; VIII, 1-13. In dien tijd, toen Jesus van den berg was afgedaald, volgden Hem veie scharen. En zie, een melaatsche kwam en aanbad Hem, zeggende: Heer! als Gij wilt, kunt Gij mij reinigen! En Jesus strekte zijne hand uit, raakte hem aan en sprakIk wilword ge reinigd! En terstond werd zijne mc- laatschheid gereinigd. En Jesus zeide tot hemZie toe dat gij het aan nie mand zegtmaar ga, vertoon u aan den priester en offer de gave, die Mozes geboden heeft, hun tot eene getuigenis. Toen Hij nu Kapharnaiim was in gegaan, naderde tot Hem een hoofd man, die Hem bad zeggende: Heer! mijn knecht ligt te huis verlamd, en lijdt zware pijnen. En Jesus zeide hem Ik zal komen en hem genezen. Doch de hoofdman antwoordde en zeide: Heer! ik ben niet waardig dat Gij onder mijn dak ingaatmaar spreek slechts een woord, en mijn knecht zal gezond worden. Want ook ik ben een mensch, onder macht staande, die soldaten onder mij heb; en tot den eene zeg ik: ga! en hij gaat; en tot een anderkom en hij komten tot mijnen dienstknecht: doe dit! en hij doet het. Toen nu Jesus dit hoorde, verwonderde Hij Zich en sprak tot die Hem volgdenVoorwaar, Ik zeg u een zóó groot geloof heb Ik in Israël niet gevonden! Doch Ik zeg u, dat velen zullen komen van het Oosten en Westen, en zullen aanzitten Abraham en Isaak en Jacob in het Rijk der hemelenmaar de kinderen des Rijks zullen uitgeworpen worden in de uiterste duisternis; daar zal geween zijn en gekners der tanden. En Jesus zeide tot den hoofdmanGa, en gelijk gij geloofd hebt, geschiede u 1 En de knecht werd gezond op dat JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Vakkundige reparalie. Evangeiieverklarlng. 3e Zondag na Driekoningen. De melaatschheid was eene zeei aanstekende ziekte. Die daarmede be smet waren, moesten zich, volgens de wet, van andere gezonde menschen afzonderen, om hen niet daarmede te besmetten. Zij was moeilijk nezen. Wanneer echter iemand daarvan gezuiverd geworden was, moest hij zich aan den Priester vertoonen, wien het opgedragen was, zijne genezing te onderzoeken. Zeer schoone lessen hebben wij hier aan dezen melaatsche, en wel 1. Dat wij in al onzen nood onze toevlucht tot God moeten nemen, ons vertrouwen stellen op zijne goddelijke macht, en met ootmoedige gebeden om zijn hulp smeken, zooals werkelijk deze melaatsche deed. Wanneer wij in eenige ziekte, nood of verlegenheid geraken, zoeken wij dikwijls alleen onze hulp bij de menschen, door het gebruik van natuurlijke middelen, en vergeten al te dikwijls den goddelijken zegen tot heilzame genezing of redding te verzoeken. 2. Leert ons de melaatsche, om in allen lichamelijken nood ons geheel aan den heiligen wil Gods over te geven, want Hij alleen weet, wat ons nuttig en dienstig is. Dus bad ook de melaatsche: «Heer! indien Gij wilt, Gij kunt mij zuiveren". Zoo onderdanen betoonden hem liefde en gehoorzaamheid, en hij toonde een goed en erkentelijk hart voor zijne onderdanen te hebben. Hier, Christe lijke huisvaders en huismoeders! vindt gij in dezen hoofdman, alhoewel hij nog heiden was, tevens een aller- christelijkst voorbeeld, hoe gij u jegens uwe huisgenooten te gedragen hebt. Gij moet uwe dienstboden aanzien als uwe eigene kinderen, en jegens hen een vaderlijken moederlijk hart toonen, bijzonder als zij zich in ziekelijke om standigheden bevinden. Gij moet u omtrent de zwakheden van uwe onderhoorigen met geduld schikken, denkende, dat gij zelf niet vrij van gebreken zijt, hen in allen omgang met liefde en zachtzinnigheid bejegenen; als zij misdoen, niet grof en onstuimig .tegen hen uitvaren. Gij moet trachten, hen met een voorbeeld in een deugdzaam leven voor te gaan. Zegt nietwat raakt het mij, hoe zij zich gedragen, als zij maar hun werk verrichten. Denkt, dat gij wel degelijk aan verantwoording wegens hen onder worpen zijt. Waarom de H. Paulus zegt: „Die voor zijn huisgezin geene zorg draagt, heeft het geloof verzaakt, is erger dan een heiden". Liturgische Kalender. Week van 25—31 Januari. Zondag 25. 3e Zondag na Driekon. Tijdeigen, Mis Adorate, 2e geb. St. Paulus-Bekeering, 3e H. Petrus. Pref. H. Driev. Maandag 26. H. Policarpus. Woensdag 28. H. Agnes 2e feest, 2e geb. Deus, qui Salutis, 3e geb. voor Kerk of Paus. Vrijdag 30. H. Martina, 2e en 3e geb. als Woensdag. Zaterdag 31. Mis van de 4e Zondag na Driekon. Tijdeigen, Adorate, 2e geb. H. Petrus Nolascus. Credo. Pref. H. Driev. wij ook te spreken: Heer! indien het U bchagelijk en mij dienstig en zalig verleen mij genadiglijk uwe hulp. 3. Wanneer wij van God hulp en bijstand verkregen hebben, dat wij daarvoor onze schuldige dankbaarheid aan God betoonen. De Zaligmaker beval den melaatsche voor de ver kregen genezing een dankoffer op te dragen. Deze dankbaarheid is zoo een schuldige plicht, zelfs voor iedere wel daad, die wij van God ontvangen, dat de Zaligmaker bij eene andere gele genheid, toen Hij tien melaatschen ge zuiverd had, waarvan er maar één terugkeerde om God te danken, vroeg: „Zijn er niet tien genezen Waar zijn dan de negen overige gebfeven?" Dat wij ook het schoone voorbeeld van ootmoedigheid in den Verlosser niet onopgemerkt laten voorbijgaan: Zie toe, sprak Hij tot den melaatsche, na het verrichte wonder, dat gij het aan niemand zegt; om ons te leeren, dat wij wegens eene of andere loffelijke daad, geenen roem bij de menschen zoeken; maar van al het goede, wat wij verrichten, aan God de eer geven, door wiens hulp en genade wij het uitoefenen; waarbij ons ook tevens wordt indachtig gemaakt, tot wien wij ons vervoegen moeten, wanneer wij ongelukkig in eene groote zonde (in de geestelijke melaatschheid onzer ziel) gevallen zijn; ga heen, vertoon u aan den Priester, werd den melaatsche bevolen. Ook wij moeten, om van de geeste lijke melaatschheid onzer ziel ontslagen te worden, ons tot den Priester ver voegen, die niet gelijk de Priester van de oude wet, slechts getuigenis geeft van de zuivering der melaatschheid, insgelijks verklaring alleen doet van de vergeving der zonden of zuivering der geestelijke melaatschheid, maar die in den naam van Jezes Christus de zon daars, die met een rouwmoedig hart oprecht hunne zonden belijden, in het sacrament der biecht, werkelijk van hunne zonden vrijspreekt en ontbindt, ingevolde den last, door den Verlosser gegevenOntvangt den H. Geest, wier zonden gij vergeven zult hebben, dien zijn ze vergeven, wier zonden gij be houden zult hebben, die zijn behouden. De hoofdman van ons Evangelie, alhoewel een persoon van aanzien, was tevens zeer bezorgd voor de genezing van zijnen zieken knecht: |hij kwam daarom zoo bereidvaardig tot Jezus, om hulp en genezing voor hem te ver zoeken. Uit het gesprek, hetwelk hij met den Zaligmaker voerde, blijkt dui delijk, dat in zijn huisgezin alles in behoorlijke orde gesteld was. Zijne KANTOORBOEKHANbEL «F. fl. TULP Langestr. 66 lo. Krommestr. TEL 326 ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie Beelden. Dat die Roomschen toch niet wijzer n met hun beelden aanbidden, hoort en wel eens. Zou men niet moeten ggen: die Roomschen zullen toch wel wijzer zijn, en geen beelden aan bidden I Kijkt eens in den Katholieken Cate chismus, vraag 209. „Het strijdt niet tegen het eerste gebod, de beelden van Christus of van de Heiligen te versieren, daarvoor licht te branden of te bidden; want de beelden vereeren wij Christus of de Heiligen, die ons door de beelden worden voorgesteld." Duidelijker kan het niet. De Room schen vereeren een beeld niet om het beeld zelf, maar in het beeld vereeren zij Christus of de Heiligen. Maar de H Schrift dan In Exodus 20 staat „Gij zult geen andere goden voor Mijn aangezicht hebben; Gij zult u geen gesneden beelden of gelijkenissen maken etc." Rekening houdend met den toestand van de Joden in dien tijd, die zooda nig inden afgodendienst leefden en zei! veel neiging tot afgoderij hadden, moet men hier toch lezen dat het ver boden is beelden te maken om ze te aanbidden als andere goden. En dat dit geen uitvlucht is hier voor is het bewijs, dat God zelf be volen had beelden te maken var Cherubs boven de Ark [op de wand tapijten, runderen onder het wasch- bekken. En wat doet de mensch tegenwoor dig zelf! Men hecht een palmtak portret onzer overledenen. Ik heb zelf eens een protestantsche dame een krans zien neerleggen voor het standbeeld van Jan van Nassau op Utrecht's domplein, en niemand vond dat afgoderij. Als nu die dame den Nassauer huldigen magalsvader- landschen held met een krans, mag ik toch wel een bloempje zetten voor het standbeeld van Antonius van Padua als godsdienstige held I Ik voor mij vind Antonius van Padua veel ver- eeringswaardiger dan Jan van Nassau. Maar zoo iets is toch geen afgoderij maatschappij „Katholieke scholen bouwen"1 ver zekerde één hunner. „Neen", antwoordde de Paus. „Veel kerken oprichten I" stelde een tweede voor. „Ook dat niet." JDe opleiding van geestelijken be- deren, waagde een derde. „Neen, neen," antwoordde Pius X; op 't oogenblik is het meest noodig, dat in iedere parochie zich bevindt een groep leeken, die door hun deugd zaam leven een apostolaat uitoefenen. Apostelen, leeken-apostelen, heeft onze tijd noodig, apostelen, die door het voorbeeld van een deugdzaam leven de vurige christenen tot nog grooter vurigheid; de lauwe christenen tot trouwer plichtsbetrachting; de niet- christenen tot het katholiek geloof trekken. Woorden wekken, voorbeelden trek ken. Waarom oefenen de eerste christe nen, zelfs in tijden, dat zij zich bijna moesten verbergen, toch op hun heiden- sche omgeving zulk een machtigen invloed uit? Omdat Christus' deugden van hen uitstraalden naar buiten zóó machtig, dat een ieder, in wiens hart nog iets edels leefde, aangegrepen werd door de overtuiging, dat daar meer was dan louter menschenwerk. Die heerlijke voorbeelden van liefde, toe wijding, zachtmoedigheid, zelfbeheer- sching, rechtvaardigheid, zuiverheid verdreven alle vooroordeelen, sneden alle uitvluchten af. Ja, dóór moest de waarheid heerschen; dèèr de kracht te vinden zijn de waarheid te beleven. Wat weerhoudt in onzen tijd nog zoovelen van godsdienst? Het is de onverschilligheid van zoovele chris tenen I ^'oorbeelden moeten ze zien. In boeken of brochures lezen zij, in de conferenties en preeken hooren zij woorden, die wekkenmaar er moeten voorbeelden zijn, die trekken. Voor beelden van reinen levenswandel, voor beelden van Christus' deugden, die hun ontegenzeggelijk bewijzen, dat de Godmensch voortleeft in de Kerk en in haar ledendie hun tegelijk toonen, dat met Gods genade de Evangelie leer praktisch uitvoerbaar is. In ons doen en laten, in handel wandel, in ons werk en bij vermaak; kleeding, in omgang, in onze woor- i, in ons leven thuis en buiten, moeten we zorgen, dat we het woord van onzen Meester kunnen nazeggen: „Ik heb u een voorbeeld gegeven, op dat gij zoudt doen, wat ik gedaan heb." Vooral wanneer het komt van-hooger, of wanneer zij, die boven anderen staan en meer dan anderen schitteren in de maatschappij, door hun leven een waar stuk christendom toonen, moet dit nood zakelijk ten goede werken op allen. W. B. Het voorbeeld. Paus Pius X z.g. vroeg eens aan zijn Kardinalen: „Wat, denkt ge, hebben we thans het meest noodig voor het heil der en nuchter te blijven in een voort durende verkommering van het lichaam en ook van den geest En men laat zich meezeulen. Onverantwoordelijk, is die revoluti- onnaire propaganda, ongetwijfeld. Maar er zijn meer onverantwoorde lijke dingen. k' Daar is opgehitst tot produceeren, in het wilde weg produceeren, als er maar voor 't oogenblik winst mee te behalen was. Er is met succes gepleit voor vrij heid in den dollen ren naar al meer bezit, al meer rijkdom. Er zijn hymnen aangeheven op het vrije spej der economische krachten, die welvaart voor allen en alles het beste zouden verzekeren. nu tracht men te troosten met de verzekering, dat dit alles wel zal uitzieken, dat men niets moet forceeren, dat de terugkeer naar een lager niveau van loonen en prijzen natuurlijk een beetje hortend gaat, maar op den duur wel weer orde en welvaart zal terug brengen. In ons land is de toestand, in ver- ilijking met andere landen, nog be trekkelijk goed. Elders zijn de revolu- tionnaire gevaren meer dreigend. In het Roergebied wisten de com munisten een paar dagen lang de mijnindustrie te desorganiseeren, dwars het advies der vakbondsbestu- jn. Morgen) begint men weer elders. Zoo tracht men ellende en wanhoop te organiseeren, een stem ming te kweeken, waaruit tenslotte een oorlog kan groeien. neemt een abonnement voor onder houd van uw schrijfmachine bij H. ELZEHAAR 0 KANTOORBOEKHANDEL 0 LANSESTRflftT 84 TEL. 528 Binnenland Relletles. Het ophitsen tot relletjes is de slecht ste dienst, welken men den werkloozen kan bewijzen. Dat ophitsingswerk ge schiedt ook meest door menschen, die zelf in bewondering het Russische experiment aanstaren, dat ordemaat regelen inhoudt van heel wat drastischer aard dan een slag met een politie- gummiknuppel of een sabelhouw. Voor hen, die regelmatig werk heb ben en brood, is het gemakkelijk te smalen op de onverstandigen, die zich tot relletjes laten ophitsen. Doch men moet maar eens probeeren de men taliteit te benaderen van hen, die door de omstandigheden uit hun werk en hun broodwinning zijn gedrongen. Zeker, er zijn steunregelingen, in vele gemeenten zijn ze zelf behoorlijk. Er is ook soms af te geven op een.categorie der beroepswerkloozen, die 't stem pelen 'n baantje naar hun hart vinden. Menschen, die graag met niets doen geld willen verdienen vindt men echter in alle standen, dus ook onder de arbeiders. Maar het deel der werkloozen is triestige misère, wanhopig worstelen der gedachten met de leegte der dagen, die door gedwongen niets-doen wor den gevuld. En dan komt de revolutionnaire propaganda. Brutaal wordt zebedreven. Het is opgelegde demagogie. Met de woorden „honger" en „ellende", „on derdrukking" en „uitzuiging" wordt gegoocheld. Een verstandig, nuchter mensch heeft het onmiddellijk „door". Maar het is heel moeilijk verstandig GEWETENSVRIJHEID VAN SOCIALISTEN. Men schrijft uit Brussel aan de anti- v. „Standaard", Amsterdam: Het gebeurde te Sint Pieters Jette, een der Vlaamsche voorsteden van Brussel. Socialisten en liberalen heb ben juist één stem meer in den ge meenteraad dan de Kathol. De laatsten dienden een voorstel in om ook de Roomsche scholen te doen profiteeren van de gemeentelijke subsidie. Een gansch zeer billijke zaak natuurlijk, omdat allen gelijkelijk meebetalen in de belasting. Het gerucht liep, dat zich onder de socialistische gemeenteraadsleden er een bevond, die, ondanks het verbod van de partij, vóór de subsidie zou stemmen. Een zeer groote menigte socialisten wachtte buiten de beslissing van den raad af. De vergadering duurde tot het middernachtelijk uur en... het voor stel werd aangenomen, dank zij den socialist Tempels, die zichzelf dorst zijn. Groote ergernis onder de belege raars. De woorden „verrader" en „af vallige" waren niet van de lucht. Hoe wel Tempels bij het verlaten van hel stadhuis door de politie werd begeleid, werd hij zoodanig bedreigd en uitge jouwd, dat hij naar het politiebureau moest terugkeeren, vanwaar hij eerst later met een auto kon vertrekken, onder het gejoel van een nog grootere volksmassa. Buitengewoon leerzaam is deze his torie voor zielen, die in hun onnoo- zelheid mochten meenen, dat hetsocia-j lisme gewetensvrijheid waarborgt. BOND VAN R. K. KIEZERS IN DEN RIJKSKIESKRING UTRECHT. Zaterdag 31 Januari, 's morgens om half tien, vergadert deze bond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen aan de Mariaplaats te Utrecht. Behalve de jaarverslagen komt o.m. aan de orde de benoeming van vier en zeven leden van het College v. Advies. DE HUWELIJKSENCYCLIEK. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen heeft aan Z. H. Paus Pius XI het volgende tele gram gezonden: Het hoofdbestuur en de leden van den Nederlandschen R. K. Bond voor Groote Gezinnen, vertegenwoordigend 15.000 katholieke gezinnen van Neder land, diep getroffen door de ernstige bezorgdheid en heilige wijsheid, die Uwe Heiligheid de Encycliek „Casti Connubii" hebben ingegeven, vol kin derlijke dankbaarheid voor het kostbare onderricht dat alle christelijk-gehuwden in die schoone regelen zullen vinden en voor de hooge aanmoediging, die Uwe Heiligheid geeft aan al diegenen die zich hebben gewijd aan de verde diging van het gezin, bieden eerbiedig aan hun gemeenschappelijken Vader de betuiging aan van hun diepe erken telijkheid en van hun onwankelbare trouw aan de katholieke leer van het huwelijk en van hunne gevoelens van onderwerping en aanhankelijkheid aan den Heiligen Stoel. Van Meegeren, voorzitter. ZORG VOOR EEN BRIEVENBUS IN UW DEUR! Bij de bestelling der briefpost wordt veel hinder en vertraging on dervonden, doordat aan meerdere woningen geen brievenbus aanwezig is. Beleefd wordt verzocht, indien mo gelijk een van de straatzijde gemak kelijk te bereiken huisbrievenbus te willen doen aanbrengen, dan wel een eenvoudige klep aan de deur, waar door de correspondentie gestoken kan worden. BEKENDMAKING. De Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht maken bekend, dat het nieuw aangelegde gedeelte van den provincialen weg van Soestdijk naar Bilthoven door het landgoed Pijnen burg onder Baarn voor het verkeer is opengesteld, in verband waarmede de oude weggedeelten ter plaatse aan het openbaar verkeer zijn onttrokken. HOOG WATER. Tengevolge van den storm uit het Westen is de Eem weer buiten haar oevers getreden. De geheele polder staat weer blank, 't Is wel een mooi gezicht, die groote watervlakte met zoo hier en daar een eiland, waarop een boerderij ligt. RIJWIELPAD. Het Bestuur der Rfiwielpadvereeni- ging „Gooi- en Eemland" is voorne mens een rijwielpad te doen aanleggen langs den Lagen Vuurschenweg vanaf de Lage Vuursche tot het pad naar Hilversum, bij paddestoel 38.3 Het ontworpen rijwielpad vormt de kortste verbinding tusschen Hilversum en de Lage Vuursche en loopt door een mooie boschrijke streek. De A.N.W.B. heeft in de aanleg- kosten een bijdrage van f400 toege zegd. BELEMMERING. Er verscheen een decreet van den president van de Fransche Republiek, waarin nieuwe voorwaarden gesteld worden voor den invoer van geslachte varkens. Alle invoeren moeten voor taan vergezeld zijn van een gezond heidscertificaat, afgegeven door een Rijksveearts waarin met name ver klaard wordt, dat het onderzochte dier vrij is van trichinen. Ditzelfde geldt voor alle andere invoeren van gezou ten varkenvleesch en rauwe worst soorten van allerlei aard. Op grond van deze nieuwe bepa lingen is een wagon geslachte varkens uit Nederland, als niet voldoende aan de gestelde eischen teruggezonden. BURGERLIJKE STAND VAN BAARN. Geboren: Aaltje Johanna, d. v. J. jn Oostrum en F. ljpma Jan, z. v. F. A. van der Sluijs en B. C. van der Linden Adriana Anni, d. v. D. A. Stor en A. van Schaffelaar Evert, z. v. A. Rebel en A. van der Vuurst Evert, z. v. E. van de Kemp en G. Hoofdjes Joannes, z. v. L. La- seur en D. Groenesteijn Tjitske Baukje, d. v. J. Zandvoort en A. Boe lens. Ondertrouwd: M. Noothoven van Goor en A. C. Willeumier W Astro en L. Brunet de Rochebrune. Overl.: Gijsberta Kamphorst, 85 jaar, weduwe van H. L. van der Woord Hendrika Margaretha Stronk, 87 jaar Martinus Adriaan Vriesendorp, 65 jaar, gehuwd met H. A. Roodenburg.

De Eembode | 1931 | | pagina 1