Katholiek Orgaan voor Amersfoort Omstreken en CONKLIN VULPENHOUDER N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bel dan op No. 42 i Hei Wiegekind Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Kantoor en Drukkerij Lingegricht 26 te Amersfoort - Telefoon 914 Vier en veertigste Jaargang De Gembode AdvertenUtn 26 cent per regel Bülpke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. 8 uur fo den morgen tjfn Post-giro no. 44294 No. 92 VersekIJnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Dinsdag 17 Febr. 1931 Wie een mensch met karakter worden wil, die moet er naar streven dat zijn hart, ook in alle leed, God een vrien delijk gelaat toone. Hooggaande twisten tusschen Amersfoort en Soest over.... een korf bijen DOOR T. PLUIM. Als u dien titel leest, zult u het misschien niet willen gelooven, en nog minder als ik u zeg, dat die twisten zóó hoog liepen, dat zelfs de Prinses van Oranje, als Ambachlsvrouwe van Soest er in gemoeid werd. Maar ik heb zelf de oorspronkelijke bescheiden gezien in het gemeente archief van Soest. Die ééne korf heeft bladzijden na bladzijden in de oude Notulenboeken opgeëischt, zelfs werd er een deurwaarder naar Amersfoort gezonden, die weer uitvoerig verslag uitbrengt. Ja, er werd zoowaar een brief heel naar Cassel (in Duitschland) gezonden, waar de Ambachtsvrouwe tijdelijk vertoefde, en, om de deur dicht te doen, benoemde Soest opzettelijk een commissie, die op de plaats van het delict een onderzoek moest instellen, enz., enz., en dit alles om.... één korf bijen. Niet waar, daar wilt u toch wel iets meer van weten en gaarne zal ik aan dat verlangen voldoen, al zal ik de notulen niet in haar breedsprakigheid volgen. Het was op 2 Sept. 1721, dat een buitengewone raadsvergadering van Soest werd gehouden, waarbij de Schout, alle Schepenen en Raadsleden, ja zelfs vele ingezetenen tegenwoordig waren. Er moest dus wel iets bijzonders aan de hand zijn. En dat was het ook: althans men meende, dat Amersfoort zich schromelijk aan de rechten van Soest vergrepen had. Op Soesterberg ter weerszijden van den grooten heerweg vlak tegen de grenzen van Amersfoort aan, lagen (en liggen nog altijd) de dusgenaamde „vakken", alle genummerd. Op die vakken werden in de maand Augustus, wanneer de heide dèèr in bruidstooi stond, van heinde en verre bijenkorven gebracht, waar dan het nijvere volkje een rijken oogst van geurigen nectar bijeen gaarde. Nu was het van ouds gewoonte, dat elke korf of immen aan den eigenaar der statenplaats een stuiver betaalde, het dusgenaamde „stuiversgeld". Het vak no. 14 ging door voor een be zitting van Herv. kerk van Soest, die dus recht op het staangeld had. In dit jaar (1721) schijnen op dat vak voor het eerst bijenvolken geplaatst te zijn, althans we hooren niet eerder van een geschil. Zekere Thymen Aalbertse uit De Bilt had er 18 stokken of kor ven gezeten zou dus 18stuiver moeten betalen. Maar daar kwamen kapers op de kust. Het gilde der bijenlieden te Amers foort beweerde n.l.. dat vak 14 niet aan de kerk van Soest, maar tot het grondgebied der stad behoorde en dat dus volgens hun gilde-pnvilegie het stuiversgeld voor dat vak aan hèn toe kwam. Onze Biltenaar wilde dat niet toestemmen: hij had verlof van den kerkmeester van Soest en alleen die wilde hij betalen. Maar.... nu liet het gilde op 25 Aug. 1721 één korf in beslag nemen en naar Amersfoort brengen; tegen betaling van 18 stuiver kon de Biltenaar den korf terug krijgen. Daar waren de poppen aan het dan sen 1 Nauwelijks had men in Soest van deze schending van grondgebied ge hoord, of het heele dorp kwam in be weging, alsof het zelf een korf met bijen was: men duldde in geen geval schending van grondgebied. Met dit loifelijk voornemen werd dan ook de buitengewone vergadering, die ik in den aanhef noemde, gehouden en met roerende eenparigheid van stemmen, die een doorslaand bewijs van de Soester liefde voor den geboortegrond !;eeft, werd besloten, het er niet bij te aten. Op voorstel van den kerkmeester Cornells van Altena benoemde men een commissie om ter plaatse (dus in vak no. 14) een onderzoek in te stellen. Zitting kregen: de Schout, de Burge meester (ook Buurmeester genoemd), de kerkmeester, twee schepenen en zes ingezetenen, benevens de Secretaris, die als ridder van de pen het verslag zou opstellen. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Alleen betere merken. Reeds den volgenden dag trok dit dozijn mannen uit de élite van Soest naar ik had haast gezegd, naar de plaats des onheils, naar vak 14 bedoel ik, vermoedelijk wel op een paar wagens Na een nauwkeurig onderzoek werd bevonden, dat vak 14 tot het grond gebied van Soest behoorde. Alweer eenparig volgde het besluit om een request te zenden, niet aan het gulzige gilde van Amersfoort, maar aan niemand minder dan aan de ambachtsvrouwe Soest, geboren Landgravinne van Hessen-Cassel en Princesse van Oranje, om bij haar de zaak te bepleiten. De Soesters wijzen er op, dat ook de rechten der Ambachtsvrouwe zijn aangetast en verzoeken dus, soedigp Haar antwoord aan den Schout Mat thias de Sandra te zenden. En zij ein digen eerbiediglijk: „Na toewensching van Hare Hoogheid in de genadige bescherming van den Almachtigen Godt met haar Hoogheydts Hoogloffelijker en glorieuse familie, zoo teekenen zij met een diep respect en eerbied voor U welgeboren, uit aller naam, J. van Harderwijk, Secretaris." En opdat de Prinses zou kunnen zien, dat vak 14 wel degelijk aan Soest behoorde, sluit het Gerecht (het Ge meentebestuur) een verklaring in van eenige bejaarde Soestenaren, die onder eede willen bevestigen, dat de bedoelde grond (vak -14) inderdaad aan Soest toekomt. Het blijkt nog, dat de commissie van de 12 personen tijdens het onderzoek op oudvaderlandsche wijze voor een hartversterking had gezorgd: bij den waard aan den Soesterberg Helmich Schimmel had men n.l. voor tien gul den verteerd. Zeg niet, geachte lezer, dat alles is de heele korf niet waard: tant de bruit pour une ommelette. Neen, het ging hier immers niet om de knikkers, maar om het spel. Men zat nu in Soest veertien dagen lang in gespannen verwachting uit te zien naar het antwoord der Prinses, die tijdelijk heel in Cassel vertoefde, In plaats van op Soestdijk. Eindelijk op 15 Sept. kwam haar schrijven in een heele folio-bladzijde bewijs, dat ook de Ambachts- de zaak niet als een kleinig heid beschouwde en dat zij zich óók in haar rechten gekrenkt gevoelde. De Schout en het Gerecht worden door Haar gemachtigd bij de Staten Utrecht of bij de Gedeputeerde Staten tegen het willekeurig optreden van het Amersfoortsche gilde protest in te die nen, met dringend verzoek het recht der kerk te handhaven. De Prinses hoopt, dat die klachten een gewensch- ten uitslag zullen hebben. Let wel het gaat niet tegen het stadsbestuur van Amersfoort, maar tegen hetbijen- lieden-gilde. Soest juicht, bij dat antwoord! Er wordt op 25 Sept. een protest van niet minder dan twee folio-bladzijden vol opgesteld, waarin het gilde gesom meerd wordt den korf weer terug te geven en de gemaakte onkosten te ver goeden. Met dit gewichtig document, lit vlammend protest, vertrekt onze deurwaarder naar Amersfoort om het Bestuur van het gilde het stuk te over handigen. Een uur later komt hij in Amersfoort aan. Hij vindt den voorzitter of ouder man van 't gilde niet thuis, doch leest het stuk nu aan een der gildebroeders voor. Maar den volgenden dag is het Gildebestuur bijeengeroepen en nu be- teekent de deurwaarder ook aan het bestuur het protest. Voldaan over zijn zending keert hij nu Soestwaarts. Opnieuw zit men te Soest in gespan nen verwachting: wat zal het gilde doen? Als het eieren voor zijn geld kiest, is de zaak afgeloopen, maar anders staat natuurlijk een kostbaar proces te wachten, want Soest wil en mag zijn rechten niet prijsgeven. Eerst na een dag of tien komt het antwoord van het gilde binnen. Zal het oorlog of vrede zijn? De missive KANTOORBOEKHANDEL 41 P. A.TULPH Lingestr. M to. Krommoitr. TEL 5M ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie eens meer zoo'n handelskruistocht i de Bolsjewlkl gepredikt. Sir Henry Dcterding was de Peter van Amiëns in dezen grootschen opzet. „Koopt geen gestolen olie I" riep hij met heilige verontwaardiging uit. Maar een tijd later zat hij met de Russen aan een conlerentietafel en liet verkla ren: dat de kn worden afgelast. Een heimelijk vermoeden bleef er bij ons dan ook zitten, dat dc door de wordt geopend en men leest, dat het gilde copie verzocht van het stuk, dat de deurwaarder aan het gildebestuur heeft voorgelezen. Dus al weer uitstel I Nogmaals worden twee folio-blad zijden volgeschreven en de deurwaar der vertrekt opnieuw naar de verga dering der gildebroeders. Hier wordt het stuk ampel onderzocht, letter voor letter, en de deurwaarder ontvangt ten antwoord„De broederschap bezit van ouds het onbetwistbaar recht op het stuiversgeld ook in vak 14 en duldt daar geen inbreuk op, willende het recht door rechtsmiddelen handhaven", m.a.w. desnoods door een proces. "zoo: tóch oorlog! Misschien wrij- de heeren advocaten zich al in de handen om het zoete winstje, dat. hun van deze bijen te wachten staat. Maar zij hebben zich dan te vroeg verheugd. Wat er achter de schermen gebeurd is, of een Soester van invloed de gildebroeders er nog eens op ge wezen heeft, dat ze feitelijk tegen de Princesse van Oranje en het aloude recht ingingen en dat zij dus zeker hun proces zouden verliezen, dat ver melden de notulen niet verder, maar wel, dat het gilde, ondanks de hooge woorden van eerst, het hoofd in den schoot heeft gelegd. 'tKon ook zijn, dat ze op het stadhuis van Amersfoort gehoord hebben, dat vak 14 van Soest was. Zij t&kenden reeds op 5 October een overeenkomst met Soest van niet minder dan bijna 3 folio-bladzijden lang. (Alle stukken zijn nog in het rijke gemeente-archief van Soest bewaard). Wel zeggen de gildebroeders om bonne mine au mauvais jeu" te zetten, wel zeggen ze van hun goed recht van eigendom overtuigd te zijn, maar ze willen toch de zaak in der minne schikken om kostbare rechtsgedingen te voorkomen en „goede vriendschap te cultiveeren", terwijl ze beloven alles terug te zullen geven. Soest had het pleit dus schitterend gewonnen. Ik ben overtuigd, dat het niet tegen een eventueele procedure zou hebben opgezien, als het zoover had moeten komen het wilde, al lag dat Soesterberger vak no. 14 al! Ultima Thule aan de uiterste gren- ver van het dorp Soest he wilde zijn grondgebied ongeschonden bewaren. Zie u wei, geachte lezer, in die ver geelde archiefstukken ligt soms een aardig brok leven verscholen, als is het maar een onnoozele korf met bijen. (Bovenstaande is een deel mijner radio-rede van juli 1929, toen Soest haar 900-jarig bestaan vierde. Ik had de groote eer, ook H. M. de Koningin Moeder als Hooge Ambachtsvrouwe van Soest onder mijn gehoor te tellen „(kondigde boycott ook niet tegen alle wisselingen van de handelscon- junchiur zou bestand zijn. Men hoorde er trouwens al spoedig niets meer van. En nu komt opeens de lijding, dat er al een tijdlang door de bedoelde Aan- koopvereeniging zelf Russisch graan in ons land wordt gebracht. Tevens hooren we, in v/elke bizonderc om standigheden de boycott luidruchtig werd uitgeroepen en thans stilletjes is opgeheven. Het ging hoofdzakelijk om den aan- iop van gerst. Toendertljd was er t Roemenië en Bulgarije even goed- koope gerst te betrekken als uit Rus land. Maar nu hebben Frankrijk en België hun grenzen voor het Russisch gewas gesloten. Daardoor is de vraag naar gerst uit Roemenië en Bulgarije jestegen, waarbij ook de prijzen om- loog gingen. En daardoor is Russische gerat naar verhouding veel goedkooper geworden. Wat moest er nu gebeuren? De handhaving van het schoone principe zou veel geld gaan kosten! En zóó ver kan een principe niet reiken. Mitsdien is de met veel vertoon van zedelijke verontwaardiging tegenover de Sovjets aangekondigde boycott zonder eenig vertoon geliquideerd. l „bloedgerst" komt met gro bellieden ons land binnen. We weten weer eens precies, wat de af schuw voor de Sovjets bij de groote zakenmenschen waard is. Dèarmee zullen we het bolsjewisme in zijn ont wikkeling niet belemmeren! BERICHTEN UIT AMERSFOORT voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telethon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bg den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Ups afe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasaeeringen Spaar-deposito's rente 8'/« pet Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Een vergelijking met andere ge meenten blijft trouwens altijd hoogst moeilijk, omdat men met te veel bij omstandigheden rekening moet houden, zooals de classificatie voor de ge- meente-fondsbelasting en voor de pcr- soneete belasting, de schoolgelden, straat- en rloolbclastlng, vermakelijk heidsbelasting, zakelijke belasting op het bedrijf, de tarieven voor gas, water en electrlclteit, om niet te vergeten wat een gemeente biedt aan natuur schoon, goede ligging met gemakkelijke verbindingen, woninghuren en zoovele andere redenen, welke kunnen mede werken tot de keuze van woonplaats. Stellig zal een vergelijking der lasten in vele gevallen ten ongunste van Amersfoort kunnen" uitvallen, maar evenzoo goed zal de vergelijking voor Amersfoort in vele gevallen gunstig zijn. Een goede bron voor het maken van dergelijke vergelijkingen vinden we in de jaarlljksche uitgaven van hct Centraal bureau voor de statistiek. J. HAARS. QEMEENTERAAD. Ungesirut 64 - Te lof. 626 Sped aal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Bloedgerst. Dat was 't dramatische woord, lezen we in „De Morgen", waarmee indertijd werd geopereerd, toen men den boycott tegen alle Russische graan producten afkondigde. Bloedgerst mocht men in geen geval koopen. Daarmede zou men indirect steun verleenen aan een regime van bloed en terreur. Ja, ja, de handel was toch niet zoo slecht, als men hem wel eens afschildert. De principes van orde en menschelijkheid bicken bij hem ook in groote eere te zijn. Hij zou een boycott organiseeren, waardoor de Russm met hun graanproducten zouden blijven zitten. In ieder geval zouden we in ons land ons niet mede plichtig maken aan 't op de been hou den van het verfoeide regime. Van tal van zijden werd dit voornemen toege juicht. Dat was nog eens daadwerke lijke bolsjewiekenbestrijding! Leve de mannen die het principe stellen boven alles I Wij hebben de aankondiging van dezen boycott aanstonds met eenig scepticisme begroet. Er was immers al DE GEMEENTE-BELASTINGEN TE AMERSFOORT. Nu bij Kon. besluit de door den Raad vastgestelde belastingverordenin gen zijn goedgekeurd, is het niet on dienstig, eenige beschouwingen t< wijden aan het nieuwe belastingstelsel in vergelijking met het bestaande. Wel zijn de nieuwe belastingveror deningen door B. en W. in hun uit gebreid voorstel aan den gemeenteraad omstandig toegelicht, maar niet ieder is in de gelegenheid dit omvangrijke stuk met al zijn technische bijlagen te lezen en eventueel te bestudeeren. Toch, nu op I Januari j.l. de nieuwe regeling der personeele belasting in werking is getreden en op 1 Mei a.s. de gemeentefonds-belasting met op centen in plaats der bestaande ge meentelijke inkomstenbelasting in wer king zal treden, wordt er in vele kringen onder de ingezetenen over het nieuwe belastingstelsel gesproken. Daar is natuurlijk niets op tegen, mits die besprekingen maar geschieden met kennis van zaken en daar schijnt somtijds nog al eens iets aan te haperen. Als men, om een enket sprekend voor beeld te noemen, hoort vertellen, dat Amersfoort 151 opcenten op de per soneele belasting gaat heffen en een andere met name genoemde gemeente geen opcenten op die belasting heft, dan is men spoedig geneigd acli en wee te roepen over dat groote verschil. Beziet men dan echter de zaken nauw keurig, dan bemerkt men twee belang rijke punten, die een heel ander licht werpen op dit verschil. In Amersfoort worden namelijk de opcenten progressief geregeld, en wel van 71 tot 151, zoodat de minder draagkrachtigen belangrijk minder be last zijn dan de hooger aangeslagenen, terwijl in die andere gemeente alle grondslagen der personeele belasting met 105 pet. zijn verhoogd. Wel| worden dus in die gemeente geen opcenten geheven, doch daaren tegen is de hoofdsom zoodanig hooger gesteld, dat het weinig verschil maak» met gemiddelde van de hoofdsom plus opcenten te Amersfoort. Burgemeester en Wethouders, gezien de Verordening, tot bestrijding van den bastaard-satijnvlinder, schrijven voor, dat leder eigenaar, bezitter ot gebruiker van gronden, dc nesten der rupsen van den bastaard-satijnvlinder welke zich In de boomen, struiken, heggen of heesters op die gronden bevinden, uit die boomen, stiulken, heggen of hees ters binnen veertien wijderen en daarna v De Amersfoortsche Kunstkring orga niseerde een lezing van Arn.Saalbom over „het sociale element In de litera tuur der laatste eeuw", op Donderdag 19 Februari a.s., des avonds 8 uur, in het gebouw der Theosofische Veree- niging, Regentesselaan. Entrée voor niet-led< De agenda voor de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 24 Februari vermeldt o.m.: Voorstel van Burgemeester en Wet houders om aan den heer J. P. van Buytenen overeenkomstig verzoek eer vol ontslag te verleenen als lid der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Verzoek van het Schoolbestuur der Parochie van den H. Henricus om de benoodigde gelden beschikbaar stellen voor het bijbouwen van klasselokaal aan de R.K. Jongensschool aan de P. Borstraat. Toekenning van voorschotten op de vergoeding ex. art. 101 der L.O. wet 19^0 aan besturen van bijzondere la gere scholen. Toekenning vergoeding voor vak onderwijzers aan bijzondere lagere scholen. Toekenning der vergoeding ex art. 100 der L.O. wet 1920 (boventallige leerkrachten) over het jaar 1929 aan eenige bijzondere schoolbesturen. Voorstel van B. en W. om aan Dr. H. W. Schreuder overeenkomstig ver zoek eervol ontslag te verleenen als gemeente-geneesheer. Verzoek van N. Hilversum om toe kenning van een subsidie tot dekking uan zijn stadsautobusdienst. Voorstel het tolaal-credict ad f400.000 voor den bouw van het gymnasium met f28.000 te verlagen. Gerechtelijke ontruiming perceel Barchman Wuytiersla Aankoop perceel Hellestraat No. 86 van P. v. d. Berg voor f3000. Verhuring bouwland op de Oroote HoekaanTh.Hamersveld en A. Barfuss. Verkoop bouwterrein Pullstraat en de van Assenraadstraat 4535 M' in Volkshuisvesting 11 voor f 23.500J Verkoop bouwterrein tusschen Soes- terweg en Ouden Soesterweg 8377 M' aan „Goed Wonen" voor f37.700. Overdracht van grond aan de Ned. Spoorwegen in verband met het maken Mo*d«r*. <u do«i«n vaneen viaduct c.a. aan den Soester- my.^wot yi houdt hm wee nabij Birkhoven. leden f0.50. VREEMDELINGENVERKEER. Hotel- en Pensiongids 1931. We vestigen de aandacht van Hotel- en Pensionhouders en van hen, die in de vacantie hunne woning wenschen te verhuren of te ruilen op de in dit blad voorkomende advertentie, waarin zij worden ultgcnoodlgd, de desbetref fende opgaven, benoodlgd voor de Hotel- en Pensiongids 1931, spoedig in te zenden. Door den architect T. Sikmawcrd de Poort van Kleel namens den heer W. van Beek aanbesteedhet bouwen van een woonhuis met winkel en garage Ie Hoogland. De uitslag was "s volgt: O. C. Hlcnckamp, Amersfoort f7919; J. Pommer, Hoogland f75211; I. Blom, Amersfoort (7073; Gcbr. Dcmmcr, Nijkerk, 16979; J. jorna. Soest f6879; J. v. d. Ham, Nijkerk f6710. Het geselschap „Stille Om gang", Afdccliug Amersfoort en Omstreken, houdt eenc algemeene ■ergaderüig op Vrjjdag 20 Februari dc* avonds 8 uur, in 't gebouw der R.K. Werklicdcnverecniging. Dc Agenda vermeldt o.m.: Jaar- erslagen; rede Rector J. Bots te A'dam; vaststelling Bedevaartspro- grom; bestuursverkiezing. Na afloop der vergadering is er gelegenheid zich lot deelname bede vaart op te geyen en lot betaling der contributie. De vergadering is ook toeganke lijk voor niet-leden. n U...M eg Onttrekking aan den publieken dienst van de Molenstraat en gedeelten van het Plantsoen West en verkoop van bouwterrein in het HelUstraatkwartier.

De Eembode | 1931 | | pagina 1