De Gembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken CONKLIN VULPENHOUDER Icing N.V. Middenstands-Bank H. ELZENAAR Bij Hoofdpijn Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prgs per 3 maanden fl.00. Builen Amersfoort 1.10 Advertentiën 26 cent per regel. Bittyce tarieven voor handel en nijverheid bg geregeld adver- teeren. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zjjn bezorgd. Kantoor en DrakkoriJ Lmngegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vier en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 24 Febr. 1931 - No. 94 Karakterlooze lieden beschouwen een ieder die hen niet vleit, als hun vijand. Bijna iedereen vleit hen dan ook, hetzij omdat hij weet, dat er anders niets van hen te verkrijgen is, dan wel omdat zij zich onbewust zoo gedragen, dat zij dengene die zich gaarne ten koste van den evenmensch vermaakt, aansporen om hen door plompe of fijne vleierijen tot een mikpunt van zijn overmoed te maken. Welvaart en geluk. Prof. Bonger vindt vermeerdering van behoeften in de samenleving tot zekere hoogte een verheugend maat schappelijk verschijnsel. Maar boven een bepaalde grens wordt die begeerig- heid volgens hem een ramp. 's Men- schen geluk wordt niet alleen bepaald door hetgeen hij heeft! Zijn geluk wordt ook bepaald door hetgeen hij niet mist. Beloof een kind vijf geschen ken, geef hem er drie en het zal onge lukkig zijn om de twee, die het niet heeft gekregen. Beloof hem er één, feef hem er twee, en het zal den oning te rijk zijn, hoewel twee toch minder is dan drie. Het vermeerderen der begeerten bijna alleen van materieelen aard is tot in de hoogste macht opgevoerd, met als gevolg dat niemand het geldt voor alle klassen ooit tevreden Is met wat hij heeft. Naïeve zielen onder de arbeiders meenen dat rijke menschen ook de gelukkigste zijn. Een grove fout, deels ontstaan door over schatting van de beteekenis van het materieele, anderzijds door het ver- waarloozen van het relatieve element in deze. Begeerten zijn nu eenmaal tot in het oneindige te vermeerderen. Talrijke arbeiders van gevordenden leeftijd, die de toestanden van vroeger aan den lijve gekend hebben, en van oordeel zijn dat hun positie belangrijk verbeterd is, verbazen er zich over, dat de jongste generatie desondanks zoo weinig tevreden is. Zij die zich verbazen, zien over het hoofd dat be hoeften zeer relatief zijn. Men kan zeer ongelukkig zijn, zelfs met vaste waschtafels (koud en warm stroomend water 1) en een automobiel, en heel gelukkig zonder. In dit alles heeft het afbetalings systeem nog een nieuwe noot gebracht het toekomstig element uitgeschakeld ten bate van het heden. Weer een grove psychologische fout. Een mensch leeft nu eenmaal meer in de toekomst dan in bet heden; de vóórpret voor kinderen is even belangrijk, vaak nog belangrijker dan de pret zelf. En wat voor kinderen geldt, is ook voor men schen waar. Eerst zich inspannen en ten slotte verwerven, wordt nu ver vangen door direct genieten en daarna de moeite. Men kan niet meer wachten in deze haastige tijden, alles moet snel gaan. Het zal, volgens Prof. Bonger, niet gemakkelijk zijn iets aan den loop dezer dingen te veranderen. Het afbe talingssysteem is op marsch en niets zal het tegenhouden. De veramerika niseering van Europa is nog slechts in den aanvang. Naast het „leve de pol" zal nu ook wel spoedig klinken „leve de gok" voor de arbeiders. In Amerika gokt zoowat iedereen, ook tallooze arbeiders, dank zij een van de vele schoone uitvindingen, waar mede men daar de menschheid ge lukkig maakt: de speculatieve invest- menttrust. Nu kan iedereen profiteeren van 's lands voorspoed, zooals dat heet van de verliezen in tijden van crisis wordt dan gezwegen. Wie weet hoe spoedig men hiervan ook in Europa hoort I Men vergete niet de les van ee grootste wijzen van de oudheid rijk wil zijn, vermeerdere niet zijn be hoeften I JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel WIJ bevredigen U In leder opzlebt. Schadelijke traditie. Naar aanleiding van de huwelijks plannen van een Zweedschen Prins gaf de hoefijzerredacteur van „Het Handelsblad" een beschouwing ten beste over „vorstenhuwelijken", waar bij hij zich de vraag stelt, of het staats belang nog onderlinge vorstenhuwe lijken eischt; Natuurlijk kan het huwelijk van vorstenkind het volk niet onverschillig laten (vooral niet als het een troon opvolger of opvolgster geldt) en het staatsbelang kan een bepaald huwelijk doen goedkeuren of afwijzen. De be paling i.n onze Grondwet die dat waar borgt, zouden wij dan ook zeker niet willen zien vervallen. Maar niet eischt het staatsbelang, dat een vorstenkind juist met een vorstenkind moet trouwen. Nu zit er echter, behalve het staats belang, nog een ander element in de bovengenoemde traditie. Namelijk dat van het aanzien, van den stand. Het ook onder niet-vorstelijke per sonen nog vrij algemeen geldende (zij het ook meer en meer wankele) en onzes inziens niet kwade traditie dat men „in zijn eigen stand" moet trou wen of althans niet daarbeneden. En volgens dat standsgevoel zouden vor stenkinderen (in 't algemeen) met vorstenkinderen moeten trouwen. Maar nu heeft de oorlog op dit ge bied toch wel veel onmogelijk gemaakt. Er zijn, wanneer men de Balkanstaten buiten beschouwing laat, nog maar 8 monarchieën in Europade drie Skc.i- dinavische, Nederland, België, Enge land, Spanje en Italië. Wanneer men daarbij nog de bezwaren tegen ge mengde huwelijken in aanmerking neemt, dan blijft er, voor elk van de 5 Protcstantsche huizen, een keus uit 4 en voor elk van de 3 Katholieke eene uit 2 families. Maar zelfs een keus uit 7 families is reeds zéér beperkt en daarom ook bedenkelijk. Nu kan men, door dezen nood ge dwongen, den kring der keuze wellicht uitbreiden tot prinsen en prinsessen uit vorstelijke maar niet regeerende huizen. Doch komt men dan niet tot een toch wel bijster ijle scheiding? Tusschen leden van vorstelijke en van oud-adellijke huizen bestaat dan nog slechts dit verschil, dat de eersten afstammen van geslachten die wel en de anderen van geslachten die niet geregeerd hebben. En dan nog maar „geregeerd" in den zin van de Nieuwe Geschiedenis. Want een Graaf van Hol land was, in zijn tijd, een minstens even machtig potentaat als, vóór den oorlog, menig heerscher over een vorstendommetje in Duitschland. En er zijn, in alle Europeesche landen, ver scheidene geslachten wier adel ouder is dan die van het regeerende vorsten huis. Een huwelijk van een vorsten kind met iemand uit zoo'n geslacht zou kwalijk een „mésalliance" kunnen heeten. Men kan aanvoeren, dat het Konings huis gecompromitteerd kan worden door misdragingen van leden uit de aangetrouwde familie. Maar dat kan ook wel gebeuren bij huwelijken tus schen vorstelijke geslachten. Men kan ook vreezen voor bevoorrechting van de aangetrouwde familie. Doch dit argument heeft toch weinig waarde meer in een tijd waarin de macht der Kroon zóó nauw aan banden is gelegd. Ons komt het voor dat dergelijke argumenten geen stand kunnen houden tegenover de voordeelen van een hu welijk met een kind van eigen stam en eigen land: geen „vreemde eend in de bijt", iemand die het land, het volk en de taal niet eerst behoeft te leeren kennen (al kan dat, zooals onze eigen nationale ervaring leert, heel goed gaan), en geen gedwongen hu welijken meer. Wij gelooven dat het tijd wordt om geheel te breken met een traditie die zin kon hebben in een absolutistischen tijd maar die thans zinledig is en wier voorthuldigen dwaas en schadelijk is geworden. We moeten in dit opzicht terug naar den tijd der geboorte van de monar chale idée. Naar de figuur waarin de vorst niet boven, maar in zijn volk stond. Als ;hoofd"-man primus Inter pares. Hetgeen ook past in onzen demo- cratischen tijd. Ruwe Huid Ruwe Handen PUROL Ruwe Lippen KANTOORBOEKHANDEL F. A TULP H Langestr.66 to. Krommeatr. - TEL 326 ENDURA Onbeperkte en voortdurende garantie Uit den Omtrek Baarn Burgerlijke stand. GeborenCornells, z. v. W. Robberse en E. Hoogenhout Marie Helene Alwine, d. v. K. v. d. Breul en H. M. Lillig - Wilhelmina, d. v. W. Meent en W. Hooij Leonardus Antonius, z. v. F. M. Hakvoort en W. van Costrum Catharine Geertruij, d. v. G. van Daal en A. Vos. Onder trouwd: E. de Weijer en A. Suik. OverledenCornelia Hornsveld, 32 j., wed. v. J. v. Schaffelaar Egbert Jacob de Jonge, 23 jaar Elisabeth Kraayenhof, 61 jaar, weduwe van Kouterik. Bunschoten De Minister van Waterstaat heeft naar aanleiding van het verzoek var de N.V. Prov. Utrechtsche Electric!- teits-Mij. te Utrecht aan Mr. G. R baron van Voorst tot Voorst te Zwolle, J. Hoeven, J. Poort en M. Nagel, allen alhier, met wie ter zake geen overeen stemming was verkregen, behoudens hun recht op schadevergoeding, de verplichting opgelegd, om te gedwongen den aanleg en de instandhouding van electriciteitswerken ten behoeve van de voorgenomen vernieuwing en wij ziging der Eemkruising, welke deel uitmaakt van de bovengrondsche hoog- voor lO.OOOJvoll en onze gemeente. Barneve ld Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba Aaltje, d. Gerritsen en H. van Niers Ditsie Albertha, d. v. H. van Ginkel en D. Kamphorst Heintje, d. v. J. van, Beek en H. van de Beek Maria, d. J. Verbeek en E. van Middendorp Petrus, z. v. J. van de Steeg en B Mosterd Heintje, d. v. A. Fredrik- van der Hoef. Ondertrouwd: Ginkel en W. H. Kolkman G. van de Kuilen en J. Kamphorst J. Koetsier en M. J. Bottermrod. Ge huwd: N. Nijhoff en E. van Ede H. Schut en E. van Essen. Overleden Aalt Boeve, 83 jr., wedr. v. M. v. Looyengoed Geurtje Vreekamp, 49 jr., echtg. v. D. v. de Kamp Jan Kommer, 76 jr., echtg v. A. v. de Pol Gerrit van de Kraats, 81 jr., echtg v. A. v. de Velde Aalbert Cozijnsen, wedr. v. W. v. Veldhuizen Jan Kortus, 85 jr., echtg. v. H. v. Beek Willempje Ruiter, 24 jr. Jannetje v. Leuveren, 76 jr., wede. v. B. Brons Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrika Wilhelmina, d. v. F. v. Hamersveld en A. Voskuilen Everdina Johanna, d. v.E.v. Hamers veld en G. Ossendrijver Hendrika Theodora, d. v. W. J. Kok en C. Wee Cornelis Antonius, z. v. C. Wee en M. v. de Hoef Johannes Bemardus, z. v. A. Schoonderbeek en M. Sandbrink Hendrikus Wilhelmus, z. v. J. v. Hamersveld en J. v. Burg steden Aleida Geertruida, d. v. Th. v. d. Hoven en G. v. Hamersveld. OverledenTheodorus Leendets, 79 ongeh. Johanna van Drie, echtg. v. T. v. Loon Hendrika v. Hamersveld, 1 dag Jan Koenen, 80 jrongeh. Algemeene ledenvergadering van de A. B. T. B. afdeeling Hoogland, op Woensdag 4 Maart a.s., om 6 uur n.m. in Concordia. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag over 1930. 4. Goedkeu ring balans. 5. Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van W. Hilhorst. Volgens art. 8 van het Huish. Regl. hebben 25 of meer leden het recht voor iedere vacature een candi- steilen. Eventueele lijsten minstens één uur voor de vergadering De scheikundige analyseert, —het publiek proeft de aparte kivaliteit van ïparte kwal pepermunt in te dienen bij J. Boersen in Con cordia. 6. Lezing door den Geest. Ad viseur. 7. Lezing door den heer P. H. Segers. 8. Mededeeling. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. N.B. Zij c niet geteekend hebben, verzocht aanwezig te zijn en dit alsnog te doen. NUkerk - Op de markt: Aangevoerd 190.800 eieren f5—6; biggen f8—12; 111 runderen melk koeien f220—340; vette koeien f200 72 kalveren mestkalveren f 14 slachtkalveren f6 Uit de Land en Tulnbouw-wereld. Nadruk verboden. Voedselgebrek bij Aardappels en Haver. De kunstmestpakhuizen kunnen het zeer goed merken, dat er malaise in den landbouw heerscht: de afname is vrij wat minder, over 't algemeen, dan in andere jaren, omdat er door den boer weinig geld gemaakt is en wordt. Toch mag ook bij de bemesting de zuinigheid niet bedriegen, en is het raadzaam straks op de gewassen te velde te letten, of verschijnselen zijn waar te nemen, die wijzen op voedsel gebrek. Welke zijn die verschijnselen? zult ge vragen. Prof. Elema heefter eenige genoemd bij de gewassen aard- irtiels en haver. Stikstofgebrek bij aardappels. Licht groen van tint. Bij het afsterven wordt het groen eerst geel, des te lichter naarmate het stikstofgebrek grooteris. De vorm der bladeren blijft normaal, zonder abnormale omkrulling. Stikstofgebrek bij haver. Kleine plan ten met lichtgroene bladeren. Geringe uitstoeling. Verhouding van korrel tot stroo normaal, of zelfs nog beter dan bij volledige bemesting. Halm en bla deren krijgen bij de rijping de normale, mooie strookleur. Fosforzuurgebrek bij aardappels. Het blad heeft een donkergroene tint, iets roodachtig. Bij het afsterven wordt het groen, zonder overgang tot geel, direct donker tot zwartbruin. De donkerbruine plekken op de bladeren verschijnen onregelmatig, zoowel aan de randen als op het midden. De afzonderlijke blaadjes en het geheele blad krullen iets naar boven om, dikwijls scherp. De afzonderlijke blaadjes rollen zich dikwijls iets naar voren op. Fosforzuurgebrek bij haver. Ook hier blijft de plant klein, kleur donkergroen. Geringe uitstoeling. Vóór het afsterven krijgen de bladeren, vanaf de punt beginnend, een eigenaardige rood- paarse tint (evenals bij vorstbeschadi- gingen). Het gewas wordt moeilijk rijp. Halm en bladeren verdrogen ten slotte met een meer donkerbruine kleur. De Kievit. In Maart komt de kievit ons opzoeken en in Maart zoo luidt het oudé zeggen legt de kievit, al ware het op het ijs. Het is maar jam mer, dat de eieren dezer vogels zoo gaarne gezocht worden, en 't is zeer verstandig, dat de wet dezen vogel tot op zekere hoogte in bescherming heeft genomen. Het kievitsei is een mode artikel; de mode kost geld, zoo is 't ook hier. Want elk gekocht kievitsei kost den kooper ervan te veel in ver houding van de werkelijke waarde. En daarmee is er voor den landman weer één der meest nuttige vogels minder. Groot is het getal der wormen en larven, welke in het groenland door deze vogels worden gevangen, en waar ze zich soms in 't najaar bij groote vluchten hier en daar op den bouw- akker neerzetten, daar kan men er veilig op rekenen, dat in korten een massa schadelijke wormen dén dood vinden. in gazons. Vaak zal men de grasranden of grasperken in bloemen tuinen met mos begroeid zien, wat steeds wijst op minder goeden voe dingstoestand van den grond. Krachtig mesten doet na verloop van korten tijd het mos verdwijnen. Vaak worden gras perken alleen met gier bemest, wat natuurlijk zeer bevorderlijk is voor den grasgroeimaar, wanneer men niet be schikken kan over een genoegzame hoeveelheid van deze meststof, en dus bij gedeelten bemest, zal de ontwik keling van het gras ook ongelijkmatig zijn. Daarom zijn kunstmest en vooral kalniet en slakkenmeel, in dit geval vaak te verkiezen. Men ziet met een gewonen tuinhark zooveel mogelijk het mos weg te krijgen, strooit daarna wat goed verrotten, maar fijn verdeelden stalmest over 't veld, en [bemest ten slotte met 150 Kg. kainiet en evenveel Thomasslakkenmeel per Are. Waar, trots rijke bemesting, het mos niet wil verdwijnen, daar is de oorzaak van het kwaad meestal te zoeken in den bodem, die dan óf Ie koud, óf te slecht van structuur is. In dit geval is grondver betering een eerste vereischte, waarna opnieuw graszaad wordt uitgestrooid. Korte wenkenEen goed wieder roeit ook de wortels uit. Bevroren eieren kunnen niet als broedeieren voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange dracht no. 4 - Telethon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips afe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente S'/t pet. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Lingestraat 84 - Telef. 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Kunnen mei ais urucuciereu gcuiumi worden, de levenskiem is door de vorst gedood. Goed uitgerijpt en best uienzaad geeft een knetterend geruisch, als men er met de hand in grijpt. WERK IN DEN TUIN. Ja die tijd breekt ook weer aan. De zaden heeft u zeker al besteld en in huis. Dat is gemakkelijk. Dan behoeft ge ook niet te wachten, wanneer de tijd van zaaien gunstig is, tot het zaad komt. Het is ook voor de zaadhande laar veel eenvoudiger. Ze worden toch al elk jaar zoo tegen den tijd van zaaien overstelpt met een groot aantal kleine ordertjes van liefhebbers groenten en bloemenkweekers. En die worden in volgorde afgewerkt. En daaronder lijden dan die late inzenders. Daarom kunt ge er beter een beetje vlug bij zijn en het zaad een tijdje ongebruikt in de kast laten liggen, dan dat ge op het juiste oogenblik zonder zit en bij een ander dan de gewone zaad handelaar koopen moet. Het weer werkt van het jaar niet erg mee om aan het tuinieren te gaan. Toch is er wel kans geweest op een beetje beschut plekje wat spinazie uit te zaaien. Veergeet die in het eind van deze maand niet wat Chilisaipeter te geven. Ze heeft het noodig wil men er vlug een malsch blad van kunnen snijden. En dan, wanneer het weer maar eens wil, kunnen we aan het zaaien gaan van doperwten, peulen, radijs, kropsla, snlj- biet, schorseneeren. Met de koolsoorten wachten we liever nog maar een maandje. Maar de genoemde groenten kunnen al vrij vroeg in den grond. En daarbij kan men dan aardig combineeren. Tusschen de rijen erwten kunnen we radijs zaaien. Wanneer ge in Uw tuin last mocht hebben van musschen, die de jonge erwtenscheutjes komen af pikken, span dan een of meer draden even boven de erwten. De musschen zien ze niet en zoodra ze den draad aanraken schrikken ze en vliegen, zonder den grond geraakt te hebben weg. Dat helpt veel beter dan al die mooie vlaggetjes en blikjes, spiegeltjes enz. Daar lachen ze mee, net zoo goed als met een vogelverschrikker. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mljnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mljnhardt's Qrieppoeders. poeders. Rheumatlekpoéders. Op poeders -*-•"* de naam Mljnhardt 1 KU jpt Prijs per poeder per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, UIT AMERSFOORT VOOR DEELNEMERS AAN DE STILLE OMOANG OM TE ONTHOUDEN! 1. Men kan zich nog opgeven Zater dag 28 Februari en Zaterdag 7 Maart van half 8 tot half 9 en de plaats bewijzen in ontvangst nemen Vrijdag 13 Maart van 7 tot 9 in bet gebouw der R. K. Werklieden-Vereeniging. 2. Met algemeene stemmen werd het sympathieke voorstel van het bestuur aangenomen om voor reiskosten een kleinigheid meer te betalen opdat alle werkeloozen in staat gesteld worden gratis mede te gaan. Zij die niet ter vergadering aanwezig waren zullen zeker gaarne in dit opzicht mede willen werken. 3. Heeren Zangers worden verzocht zich te melden bij den Heer W. A. Hertog, Puntenhurgerlaan 46. Het Ned. Herv. ziekenhuis „De Lichtenberg" wordt op 9 Maart, ge opend, waarbij prof. Slotemaker de Bruine het woord zal voeren. Burgerlijke Stand. 17 Februari. GeborenAaitje, d. v. H. Martensen en W. v. Oostenbrugge Johannes, z. v. J. H. van Doorn en E. van Hoogevest Franciscus Ge- rardus, z. v. F. G. Meilink en G. de Wijs. GehuwdL. Boulonois en A. C. M. Jansen. OverledenGerrit de Groot, oud 82 jaar, weduwnaar van D. Kraandijk. 18 Februari. GehuwdJ. v. d. Veen i M. Fox A. v. Slooten en G. W. Woudenberg. OverledenWillem van Gils, 'oud 81 jaar, weduwnaar v. M. Spreeuw Grietje Schimmel, oud 79 jaar, weduwe van W. Ipenburg Jacob van de Kuilen, oud 24 jaar. 19 Februari. GeborenJohan, z. v. A. Vonkeman en S. de Haas. Over ledenWillem van Appelen, oud 87 j. weduwnaar van L. G. van Zomeren Anlje Sapes Kooistra, oud 87 jaar, wednwe van J. J. Dantuma Anna Sophia Wiemers, oud 89 jaar, weduwe van J. A. Biezemans. 20 Februari. GeborenGeertruij, d. v. C. Post en G. Vastenburg. Over leden Susanna Catharina Marquerink, oud 64 jaar, echtgenoote van B. J. v. Rijn Geertje van der Stonden, oud 74 jaar. echtgenoote van H. Wels. 21 Februari. GeborenElisabeth Catharina d. v. L. Trappel en C. Haal- boom. Overleden: AlidaMaria Brands oud 53 jaar Wilhelmina Alida Maria Hoogland, oud 7 jaar.

De Eembode | 1931 | | pagina 1