Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken CONKLIN VULPENHOUDER ROOMSCH-KATHOLIEKEN VAN SPANJE zzxzzxzxz h. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Amersfoort Mooie dessins Bouclé' Loopers en Karpetten. Concurreerende prijzen uil. rr-zw-.yr;-T 7T^ Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Kantoor en Drokkarll Ungegricht 21 ta Amersfoort Talafoon 514 Vijf en veertigste Jaargang Dc €embode Advertenttën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor .tandd en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertóntièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zjjn bezorgd. Varsehllnt alkon Dinsdag- an Vrl|dHmlddag - roit-glro no. 44254 Dinsdag 21 April 1931 No. 6 Het geweten Is niets anders dan ons eigen verstand, voor zooverre ons dit, namens den hoogsten Wetgever, de eeuwige onveranderlijke grondwet van het [recht voorhoudt en ons in naam van denzelfden Heer tot hare naleving verplicht. Naar de Stembus. Donderdag zal er gestemd worden voor de nieuwe samenstelling der Provinciale Staten. Het oude verschijnsel herhaalt zich, dat warmte en geestdrift voor deze verkiezingen in 't geheel niet of slechts sporadisch te bespeuren zijn. Te verklaren Is dit verschijnsel wel. Immers, de Provinciale Staten verga deren maar een paar keer in 't jaar en hun beraadslagingen strekken zich uit over onderwerpen, waarvoor het gros der kiezers weinig belangstelling heeft. Dit in tegenstelling met de Tweede Kamer, die vaak onderwerpen in behan deling neemt, waarin groote beginsel conflicten en belangenbotsingen dui delijk to^uiting komen; in tegenstelling ook met den Gemeenteraad, die zich bemoeit met dingen, welke het leven van den stads- of dorpsburger zeer direct raken, waarbij tevens persoon lijke kwesties meer dan eens een rol spelen. Toch is het een wanbegrip, dat met de verkiezingen voor de Provinciale Staten geen beginselen en geen groote belangenkwesties zouden zijn verweven. Wat de Genestet zei van de poëzie, kan men tot op zekere hoogte ook op stellen voor het beginsel: „Beginsel is overal, is overal m'n vrinden, 't is de vraag maar, wie het wel, wie het niet kan vinden". In dit geval nu is er niet eens zoo veel scherpzinnigheid voor noodig, om te beseffen, dat er in de beraadslagin gen der Provinciale Staten ook princi- pieele aangelegenheden aan de orde komen. Daar hebben we bijvoorbeeld belasting-aangelegenheden en kwesties van tarievenpolitiek. Het is dus van groote beteekenis, dat daarover mannen beraadslagen en beslissen, die in hun katholicisme een richtsnoer vinden bij de te nemen besluiten. De Provinciale Staten; vormen een, zij het dan een meer ondergeschikt, onder deel van het groote gezags-en bestuurs apparaat, dat men wel eens samenvat onder den term „Overheid". En om zulk een apparaat goed te laten werken, moeten alle onderdeelen in orde zijn. De strijd, gestreden voor deStaten- stembus, is hierom reeds een onder deel van den grooten strijd, die voort durend en onverflauwd moet worden gestreden voor den triomf van het ware, goede en rechtvaardige in onze samen leving. Behalve in het eigenlijke werk van de Provinciale Staten ligt er ook in een tweetal aparte werkzaamheden een aansporing, om de beteekenis van de Statenstembus niet te onderschatten. Op de eerste plaats: de Provinciale Staten kiezen het Dagelijksch Bestuur der provincie, de Gedeputeerden, en deze ontleenen een belangrijk deel van hun beteekenis aan het toezicht, dat ze uitoefenen op de gesties der gemeentebesturen, hun recht tot schor sing van raadsbesluiten. Van de vurige belangstelling, welke er gewoonlijk bestaat voor de raadsverkiezingen, mogen dus gerust eens een paar vonk- es overspringen op het terrein van de Statenverkiezingen. Deze hebben ook iets uit te staan met het bestuur der Gemeente. Men verlieze dit zeker niet uit het oog. Op de tweede plaatsde provinciale staten vormen de kiescolleges voor de Eerste Kamer. Wie ook maar vluchtig het politiek gebeuren van den laatsten 3d heeft gevolgd, weet welk een positie t college zich allengs in de rte lands-politiek heeft heroverd, daarmede moeten we rekening houden. De eenige gelegenheid nu, waarbij de gewone kiezer invloed kan uitoefenen op de samenstelling van den Senaat, zijn de provinciale staten verkiezingen. Laat hij die gelegenheid dan ook aangrijpen, laat hij zijn kans niet missen en het roode potlood sturen in de goede richting. Over die goede richting zou nog heel wat te zeggen zijn. Een katholiek stemt natuurlijk op een katholieke lijst, maar hiermee is de keuze nog niet volstrekt bepaald. Er is ook nog een lijst van de aanhangers der Kath. Volkspartij, wier katholiciteit men om dit feit alleen niet in verdenking mag brengen. Maar we kunnen het niet anders zien als volstrekt nutteloos wAk. Ze be reiken er geen zier mee, zelfs al zou den er eens een of twee van die dissi denten in de Staten worden geheschen. Geïsoleerd kunnen ze niets. Het ver leden heeft dit getoond, de toekomst zou dit ook toonen. Altijd weer zijn de kiezers van de afwijkende partijen teleurgesteld. Doch meestal komt het niet eens zoo ver, dat de stemmen, op een van die kleine partijtjes uitgebracht, een zetel maken. En dan zijn ze weg gegooid, verkwist. Erger nog, ze kun nen indirect een versterking geven aan on-katholieke, anti-katholieke partijen. De waarde van één stem is al herhaal delijk gedemonstreerd. De waarde van een paar honderd mis-plaatste stemmen komt nog vaker tot uiting bij de zetel- verdeeling na vaststelling der 'slemmen- cijfers. Stemt dus de lijst der Katholieke Staatspartij. Uw bezwaren tegen veel in de politieke verhoudingen moeten nu wegvallen. Wie de groote lijn in 't oog houdt, laat zich niet verleiden tot een nutteloos, ja een schadelijk gebruik "in zijn kiesrecht. Allen stemmen op lijst no. 11, de lijst der Kath. Staatspartij! Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel 1 O-JARIG BESTAAN R. K. MUZIEK- VEREENIGING „WILSKRACHT" AMERSFOORT. De feestviering werd volgens goed gebruik allereerst kerkelijk ingezet. Zaterdagavond werd door alle leden het Lof bijgewoond in de Kapel van de Eerw. Fraters aan de Weverssingel. Na het Lof hield Pater Van Dam, van het Missiehuis „St. jan" Soesterberg een preek ter voorbereiding van een goede biecht. Zondagmorgen te 7 uur waren allen weer in de Kapel ver- eenigd. Pater Van Dam droeg het H. Misoffer op. Na het Evangelie hield BERICHTEN UIT AMERSFOORT NAAR DE STEMBUS. Donderdag 23 April houdt het be stuur der R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde, den geheelen dag zitting in het gebouw der R. K. Militairen Ver eeniging aan het Zand, voor het geven van inlichtingen en adviezen. Zij die voor hun hulpbehoevende huisgenooten assistentie verlangen, gelieven zich daar tijdig, liefst voor den middag, aan te geven, opdat voor auto of rijtuig kan worden gezorgd. Beter nog is het, dergelijke aan giften op een der voorafgaande dagen te doen aan het secretariaat der R. K. Kiesvereeniging: Koningin Wilhelmi- nastraat no. 31. Gaarne zal men daar ook noteeren de adressen van hen, die bereid zijn hun auto dien dag ter beschikking te stellen voor de verkiezingsactie. In de ledenvergadering van de Amersfoortsche Vereeniging tot Bestrij ding der Tuberculose werden de ver diensten herdacht van het overleden bestuurslid H. L. H. baron van Issel- muden. In zijn plaats werd als secretaris be noemd W. A. F. G, Bolken. De Emmabloem-collecte heeft bijna f 240 meer opgebracht dan vorig jaar. Het bedrag voor de verbouwing van de iighallen bedroeg per 1 Januari f 2753.16, terwijl in totaal een som van f4000 noodig is. In het afgeloopen jaar werden in de Iighallen 41 patiën ten verpleegdhet aantal dagpatiënten varieerde van 5 tot 12, dat van de dag- en nachtpatiënten van 5 tot 10. Het aantal verpleegdagen was voor de dag-lighallen 2316, voor de dag- en nachtlighallen 2130; dat der halve verpleegdagen voor schoolkinderen bedroeg 427. Voor hoogtezonbehandeling werd: 1930 in totaal 1224 maal bestraald. Het aantal bezoekers aan het kring- consultatiebureau was in 1930 342 mannen, 420 vrouwen en 496 kinderen. Op 31 December j.l. waren 729 pa tiënten ingeschreven. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer Bolken, die voor onbepaalden tijd naar het buitenland vertrekt, gekozen mevrouwO. Plantlnga, terwijl de heeren Rant en dr. Plomp werden herkozen. KANTOORBOEKHANDEL 4 F. fl. TULP Bi Langestr. 68 to. Krommotir. TEL 326 ENDÜRA Onbeperkte en voortdurende garantie en de heer v. Zweeden, Voorz. van de Oranje-Vereeniging. Maandagavond te half-8 werd een muzikale rondgang gehouden door de stad vanaf de R. K. Werkliedenver. De R. K. Muziekvereeniging Wils- ht dankt haar stichting aan het imalig dagelijksch bestuur van „De e Werkman" met medewerking van geestel. adviseur Kapl. Beltman. De heer J. v. d. Linden werd belast met de leiding van de oprichtingsver gadering gehouden op 24 April 1921. Het dagelijksch bestuur van de Jonge Workman bestond destijds uit dehee- reji P. Lorijn, J. v. d. Linden en H. de Wilde, de laatste thans werkzaam ai$ Broeder-Missionaris in Afrika. Bij le oprichtingsvergadering gaven zich J leden op, waarvan twee nog lid zijn n-L de heeren J. v. d. Linden en A. Helmich. Als directeur werd aange zocht de heer J. Wakelkamp, die ge bleken is de rechte man te zijn om den de heer Bekker op als voorzitter, Stemt uw eigen lijst en maakt rood het witte stipje vóór den naam ■V No. 1 van lijst 11 "VI iimn Pater Van Dam een korte, treffende toespraak. Onder de H. Mis naderden allen ter H. Tafel. Na de H. Mis vereenigden allen zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in de bovenzaal der R. K. Werkliedenver- eeniging „St. Jozef". De Voorzifter de heer J. v. d. Lin den sprak een woord van welkom en geiukwensch, eveneens de Geestelijk Adviseur Kapl. de Jong en de Direc teur de heer J. Wakelkamp. De heer A. P. Helmich |r. wenschte als oudste lid (vanaf de oprichting) de heeren J. v. d. Linden en J. Wakelkamp geluk met het 10-jarig bestaan der Vereeni ging en boodt namens allen beiden een bloemenmand aan. Spr. hoopte dat beide jubilarissen nog lange jaren hun krachten mogen geven voor de vereeniging. Beiden dankten zeer onder den indruk voor deze onverwachte buide, in den mid dag werd van haif-1 tot haif-2 een receptie gehouden eveneens in den bovenzaal van de R. K. Werklieden- vereeniging. Deze receptie is voor velen een gelegenheid geweest uiting jeven voor hun sympathie met de leerende vereeniging. We zagen bloemenmanden en stukken van de Metaalbewerkers-organisatie, Gymnastiekver. St. Hubertus, R. K. 'erkliedenver. St. Jozef, Oranje-Ver eeniging, R. K. Textielarbeiders orga nisatie, R. K. Spoorwegver. St. Raphael, R. K. Fabr.arbeiders-organisatie, R.K. Muziekver. St. Jozef van Soesterberg en van den heer W. v. d. Linden Sr. Ook de HoogEerw. heer Deken Fock had aan de bestuurstafel plaats geno men. De Voorzitter nam deze gelegen heid te baat om dank te betuigen voor de ontvangen steun van de verschil lende vereenigingen in de afgeloopen 10 jaren. Spr. hoopte op dien steun steeds te mogen rekenen. Ook hoopte Spr. dat nog velen zich op zullen ge ven als donateur of ais kunstlievend lid. Woorden van geiukwensch werden nog gesproken door de heer Helmich, wordt slaat zoodat hij 10 jaar bestuurslid is, waar van 9'/, jaar voorzitter. Door goede en verstandige samenwerking tusschen directeur, bestuur en leden ging het steeds goed, al viel het soms niet mee alles in goede banen te houden. Thans telt 't Muziekcorps alles in- igrepen ongeveer 60 leden. Wilskracht heeft vele prijzen be haald. Het Bestuur bestaat thans uit de heeren J. v. d. Linden, voorzitterTh. Bekker, secretaris; K. Tromp, pen- ninhmeester; C. Tondeur, 2e secretaris en A. Wolffenbuttel, 2e penningm. Geestelijk Adviseur is Kapelaan A. J. de Jong. Veel werk moet geschieden door de bestuursleden om de zaak te laten marcheeren. Vooral de finantien baren vaak zorg. De Vereeniging telt thans 140 donateurs, waarvoor het bestuur dankbaar is gestemd, doch dat getal ~oet grooter worden. En 't toetreden van een paar honderd nieuwe donateurs zou een prachtige jubileum-gave voor Wilskracht be- teekenen. FRITS BOUWMEESTER-ENSEMBLE. Zondagavond voerde op verzoek van de R. K. Werkliedenvereen. „St Jozef", Tooneelvereen. „Ons Genoegen" e. a. afdeelingen, het Frits Bouwmeester-en semble hettooneelstuk *De Lichte Last", van Kees Sprierings, op. Reeds een kwartier voor tijd was de zaal bijna gevuld. Precies 8 uur ging het scherm omhoog en werden wij in 't eerste bedrijf geplaatst in een herberg. Achter de toonbank staat de her bergier Dirk en er voor een haven arbeider, beide slaan eenige borrels achter hun kiezen, onderwijl komt no| een havenarbeider opzetten en bestel een glas bier. De eerste arbeider Jaap genaamd biedt zijn collega Willem ge- heeten een glaasje jenever aan. Willem neemt 't aan, maar ais hem voor de tweede keer een glaasje gepresenteerd nog binnenvallen. Jaap en Barend bestellen teder een glaasje, maar als zij hun tweede verlangen springt Willem, die een zeer oppassende jongen is, er tusschen en gelast de herbergier niet meer te schenken. Hierover ontstaat twist tusschen de 2 dronkentappen en Willem. En wanneer Jaap Willem dan belicht dat hij met Barend zijn ver loofde Iets aan de hand heeft loopt de twist op ruzie uit. Willem gooit Barend in een hoek en Jaap tegen de vloer. Deze krabbelt weer op en wil Willem met een flesch te lijf gaan. Deze brengt echter uit zelfverweer den ander een messteek toe, waardoor hij in bezwij ming valt. Willem vlucht weg. In het tweede bedrijf zien we Barend weder terug bij zijn moeder thuis. Geheel verpletterd door deze vreeselijke dood slag komt hij tot het besef dat hij de schuldige is, want zoo zegt hij, was Ik weg gebleven, dan was er niets Hier legt hij de belofte af nooit geen droppel sterken drank meer over z'n lippen zal komen. Deze omkeer, door Barend's moeder, maar vooral door het jonge meisje (zijn verloofde) zoo gehoopt en net zoo plots gekomen, zal echter zoo geheel anders groeien dan verwacht werd. In het derde bedrijf zien wij dan hoe hij bijna z'n geheele salaris aat uitgeven voor de weduwe en Inderen van Jaap. De verongelukte Barend voelt met langzame zekerheid een andere toekomst over zich heen komen, niet een huwelijk met Roos, maar hij gaat z'n leven als offer brengen voor het groote kwaad dat hij z. i. bedreven heeft. Ook het meisje voelt dit met eenige angst aankomen. Er groeit een stille liefde tusschen Roos en Willem. En deze gelegenheid neemt Barend te baat als oplossing, waar- vele jaren later terug op de kaai. Hij is inmiddels met Roos getrouwd. Hier ontmoeten we Barend weder. Hij tracht z'n vrienden over te halen, om een kleine bijdrage te geven voor de vierde studiebeurs, die hij bezig is te stichten. Hier zien we hem, wanneer hij door een hartverlamming getroffen wordt, tengevolge van het harde leven, dal hij heeft willen lijden. Dat het stuk zeer in den smaak van het publiek viel, bewees wel de vele applaus dat er tusschen elke scène gegeven werd Het was| dan ook een zeer schitterend en aangrijpend tooneelsiuk. Alle mede spelenden hebben terecht eer van hun werk. Vooral Barend en Roos wisten hoorders te boeien. In de vrije momentjes zorgden de gebr. v. Hamers- veld voor 'n vroolijk nummertje muziek. Als Moskou roept. De R. K. Tooneelvereeniging van de Jonge Werkman St. Henricus, heeft Zondagavond ten tooneele gebracht Ms Moskou roept". Dit sociale stuk gaf de bittere ar moede te zien van een werkman, die weinig verdiende en ten laatste nog de straat wordt opgejaagd. Deze man heeft veel meegemaakt, zijn vrouw en vijf kinderen verloren, een is hem echter overgebleven, doch deze is hulpbe hoevend. Als de man zijn ontslag ge kregen heeft, komen propagandisten n de communisten om hem te be igen zich bij hen aan te sluiten. Zijn nigste jongen, waarvan hij dolveel hield, is echter zijn steun om staande te blijven, temeer daar zij schelden op de geestelijken en een kapelaan zoo goed was voor zijn jongen. Ook deze jongen komt hem te ontvallen, nadat hij eenige dagen werkeloos is. In zijn radelooze smart komt hij in opstand tegen God en als dan de propagan disten komen, sluit hij zich aan. Als echter zijn vroegere patroon zich van het leven berooft, doordat de zaken zoo slecht gingen, gaan hem de oogen open. Dan bemerkt hij dat in de groote paleizen ook alles geen goud is wat er blinkt. Hij bekeert zich en jaagt de communistische propagandist van de Kantoorboekhandel Kantoormeubelen SchriffjiMckinee Langobut <4 Telef 525 Speciaal adres «oor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdhedeo. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of auto noodig Directeur Zangvereeniging St. Cecilia al eenige kibbelarij. Tegen het sluitings deur. Dit zware stuk werd op mooie en vaak ontroerende wijze weergegeven. Voor een dilettantenclub was het een prestatie. Er komt leider en spelers een woord van lof toe. Zondag a.s. heeft een tweede opvoering plaats. Zeker is de zaal dan weer geheel ge vuld. Rector Streppel, oud-directeur, was bij de uitvoering tegenwoordig. Bij zijn binnenkomst ging een applaus op. R. K. OUDERSVEREENIGING. Op Donderdag 23 April zal de jaar vergadering van deze vereeniging wor- -"houden des avonds kwart over 8 zaal van de R. K. Spaarbank. Deze vergadering zal een gezellig ka rakter dragen teneinde de saamhoorig- held onder de leden te bevorderen. De weleerw. heer Kapelaan Warndorf zal een lezing houden over het onder werp: De taak van den christen op een keerpunt in de geschiedenis en behandelt achtereenvolgens a. De ziekte verschijnselen der hedendaagsche we reld. b. De diagnose, c. De therapie. Het bestuur wekt alle leden op om zoo mogelijk vergezeld van hunne echtge- nooten op deze bijeenkomst aanwezig te zijn en belangstellende niet-leden mede te brengen. De R. K. Werkliedenvereeniging St. Jozef publiseerde het volgende pro gramma voor Triduum en Feestverga- derlng ter gelegenheid van het patroons feest. Donderdag 23 en Vrijdag 24 April 's Avonds 8 uur Lof met predicatie in de kerk O. L. Vr. Hemelvaart. Zaterdag 25 April, 's avonds 7 uur Lof met predicatie. Zondag 26 April, 's morgens 7 uur H. Mis voor levende en overleden leden van de R. K. Werkliedenver. Onder de H. Mis algemeene H. Com munie, waarna gemeenschappelijk ont bijt in St. Jozef. 's Avonds half 8 feestvergadering. Opening door den Voorzitter. Strijd lied. Declamatie en voordracht. Op voering van een blijspel door de Tooneelvereeniging „Ons Genoegen". Verder afgewisseld door Strijkorkest en voordrachten. DR. VAN SCHOONHOVEN VAN BEURDEN. De toestand van den Directeur-Ge neesheer van het St. Elizabeths zieken- huis alhier is sterk vooruitgaande, zoodat zijn terugkeer binnen korten tijd kan tegemoet gezien worden. Dr. Aghina neemt tijdelijk zijne functien waar. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor over te gaan tot den bouw van een woning voor den con cierge van het gemeentehuis, ter plaatse waar nu het als bouwvallig afgekeurde kantoor van den gemeente-ontvanger staat. Door dezen bouw wordt mede verkregen meer ruimte voor de afdee- ling Bevolking en Burgerlijke Stand. Beekensteinsche Laan Telefoon 543 Korte Beekstraat Woning-Inrichting

De Eembode | 1931 | | pagina 1