Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De Gembode Adverhentién 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teren. Advertenlièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen tjjn bezorgd. Kintoor en Drukkerij Lingagracht 28 Ie Ameriloort - Telefoon 314 •fifllPffl Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Postgiro no. 44234 Vijf en veertigdie Jaargang wCBn? Vrijdag 8 Mei 1931 - No. 11 AUe geestesvormlng moet steunen op vaste grondslagen, op de niet te mis duiden woorden: God en religie, on sterfelijkheid, hiernamaals, laatste oor deel, eeuwige vergelding en eeuwig leven. Zoodoende verkrijgen wij een duidelijk doel en een vaste richting. Vervolgens komt het er op aan den weg naar het doel zeker te kennen. Die wordt ons gewezen door de woorden geweten, wet, plicht, deugd, zelfver loochening, boete, versterving, offer. Epistel en Evangelie. 5e Zondag na Paschen. Les uit den brief van den H. apostel Jacobus; I, 22—27. Zeer geliefden! Weest daders van het Woord en niet slechts hoorders, u zeiven bedriegend. Want als iemand hoorder van het woord is en niet da der, die zal vergeleken worden met eenen man, die zijn natuurlijk gelaal in eenen spiegel beschouwt: deze heeft namelijk zich zeiven beschouwd en is heengegaan, en is terstond vergeten hoe hij was. Maar die aandachtig staart op de volmaakte Wet der vrijheid en daarin volhardt, geen vergeetachtig hoorder, maar dader des werks ge worden zijnde, hij zal door zijn doen zalig zijn. Doch zoo iemand meent dat hij godsdienstig is, terwijl hij zijne tong niet in toom houdt, maar zijn hart misleidt, diens godsdienstigheid is ijdel. Zuivere en onbevlekte gods dienstigheid bij God en den Vader is deze: weezen en weduwen in hunnen druk bezoeken, en zich zeiven onbe smet van deze wereld bewaren. EVANGELIE volgens den H. Joannes; XVI, 23—30. In dien tijd sprak Jcsus tot zijne leerlingen: Voorwaar, voorwaar, Ik zeg Uzoo gij den Vader in mijnen naam iets zult vragen, Hij zal het u geven. Tot nog toe hebt gij niets in mijnen naam gevraagd. Vraagt en gij zult ver krijgen, opdat uwe vreugd volkomen zij. Ik heb deze dingen in gelijkenissen tot u gesproken. Het uur komt, dat lk niet meer in gelijkenissen tot u spreken, maar u openlijk van den Vader ver kondigen zal. C p dien dag zult gij in mijnen naam bidden; en niet zeg Ik u, dat Ik den Vader voor u zal vragen; want de Vader zelf heeft u lief, omdat gij Mij liefgehad en geloofd hebt, dat Ik van God ben uitgegaan. Ik ben van den Vader uitgegaan en in de wereld gekomen; wederom verlaat Ik de wereld en ga Ik tot den Vader. Zijne leerlingen -.eiden tot Hem: Zie, nu spreekt Gij openlijk en zegt geene ge lijkenis! Nu weten wij, dat Gij alles weet en niet noodig hebt dat iemand u ondervrage. Daarom gelooven wij, dat Gij van God zijt uitgegaan. Liturgische Kalender. Week van 10—16 Mei. N. B. Tot en met Woensdag Prefatie v. Paschen, daarna van Hemelvaart. Zondag 10, 5e Zond. na Paschen, Tijdeigen, Mis Vocem, 2e geb. H. An- tonius, 3e H-H. Gordianus enz. Maandag 11Groote Litanie. In paars: Mis v. Kruisdagen, Tijdeigen zonder Gloria, 2e geb. Concede, 3e voor Kerk of Paus of H. Aufridus Nederl. Dinsdag 12. Groote Litanie. H.H. Nereus enz. 2e geb. v. Kruisdagen, 3e Concede. Woensdag 13. Oroote Litanie, Mis v. d. Vigilie van Hemelv. met Gloria, 2e geb. v. Kruisdagen, 3e Concede, geen Credo. Donderdag 14. 's Heeren Hemelvaart met Octaaf, Tijdeigen, Credo, Pref. v. Hemelv. gedurende het Octaaf. Vrijdag 15. H. Joannes Bapt. de la Salie, Credo, 2e geb. Oct. v. Hemelv. Zaterdag 16. H, Ubaldus, 2e geb. Oct. v. Hemelv. 3e Concede, Credo. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Franco levering huls. volgens door hun de verzekering te geven dat ze alles zouden verkrijgen wat ze Zijn Vader zouden vragen (het evangelie van heden). „Al wat gij den Vader in mijn naam zult vragen zal Hij u geven." De leer lingen behoefden zich dus niet bezorgd en beangst te maken als Hij niet meer bij hen zou zijn: wanneer ze na Zijn heengaan den Vader in Jezus' naam zouden bidden, zouden ze eveneens verhoord worden. Tot nu toe hadden de leerlingen dit nog niet gedaan, ze konden het ook moeilijk gedaan heb ben, omdat men gewoonlijk nooit iets vraagt in den naam van iemand die zelf aanwezig is, doch wel wanneer die persoon afwezig is. Wanneer Jezus dus van hen was heengegaan, moesten ze in 't vervolg in Zijn naam den Vader vragen. Aan het einde van zijn lange rede gekomen zijnde, troost Jezus dan Zijn leerlingen voor 't geval ze wellicht veel van Zijn woorden niet begrepen had den, hun belovende dat het uur komen zou dat Hij niet meer in gelijkenissen maar klaar en duidelijk tot hen spreken zou. Wanneer is dit uur gekomen Sommigen zeggen dat dit sloeg op de tijd van 40 dagen tusschen Zijn ver rijzenis en Hemelvaart, toen Jezus meerdere malen aan Zijn leerlingen verschenen is en met hen gesproken heeft; anderen houden dat dit uur ge komen is toen de H. Geest over hen nederdaalde en Jezus door den H. Geest tot hen gesproken heeft. Op dien dag, d.i. op den dag waarop :ij een duidelijke en klare kennis zullen /erkrijgen van alles wat hun nu nog duister is, zullen zij den Vader in Zijn naam bidden, en dan tevens een nieuwe weldaad ondervinden: de liefde van den Vader jegens hen. Immers, zoo zegt Jezus hun, wanneer ge dan den Vader iets vraagt in Mijn naam is het niet noodig dat Ik zelf nog eens tus- schenbeide kom: om uw geloof be mint de Vader u dan en uit liefde tot zal Hij uw gebed verhooren. Wien men lief heeft geeft men wat gevraagd wordt, zonder dat de tusschenkomst van een ander noodzakelijk is. Op plechtige wijze bevestigt Jezus zijn Apostelen dan nogmaals in hun geloof: „Ik ben uitgegaan van den Vader en ben gekomen in de wereld" en op duidelijke wijze voorspelt Hij hun wat er gebeuren gaat „weder ver laat Ik de wereld en ga tot den Vader". Had Jezus tot nu toe steeds gesproken dat Hij „heen ging", dat Hij „tot den Vader ging," woorden waarvan de leerlingen de beteekenis niet goed be grepen, zoodat ze tot elkander zeiden: „wat beteekent dit toch?", de uitdruk king „weder verlaat Ik de wereld" deed de leerlingen uitroepen: „nu spreekt "jij openlijk", nu weten wij ook dat jij onze gedachten en inwendige twijfel en onzekerheid aangaande de beteeke nis Uwer woorden kent „nu weten wij dat Gij alles weet" en dit is voor ons nieuw argument om nog vaster te loven dat Gij door God zijt ge zonden, van God zijt uitgegaan, gelijk Gij zegt. Mogen de woorden door Jezus hier gesproken ons opwekken tot een vast vertrouwen in het gebed verricht in Jezus' naam, en ons troosten daar de Vader hen bemint die in Jezus ge looven. KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TULPH L«na*8tr. 68 to. Krommestr. TEL 5»» Alle beooodigdhedea voor Vereenipfen centius-vereenigingen" en die niets doen om de slavernij van zoo vele arbeiders op te heffen, welke toch door de Pausen van de 19e en de 20e eeuw zoo fel gebrandmerkt is. „Voor men van charitas spreekt, is het noodzakelijk, de gerechtigheid op te bouwen „De liefdadigheid zal komen, als het noodig is en zij zal hoog geprezen worden. Maar zij mag niet in de plaats komen van de rechtvaardigheid. „De volwaardige arbeider heeft het recht en den plicht zichzelf met zijn arbeid te onderhouden en hij mag niet aangewezen zijn op aalmoezen van grootmoedige beurzen „Het is hatelijk, als men het zelf goed heelt en gelukkig is, te zeggen: „Zalig zij, die wcenen." Het is een bespotting, die om wraak roept, een dui velsche interpretatie van de Bergrede. „Woorden zijn goed, maar de voor beelden moeten daaraan voorafgaan. „Den naaste, die weent en lijdt, moet men vóór alles in God zijn eenige zaligheid laten zien. Maar het is een zware zonde, de boodschap van Christus te gebruiken om hem uit te builen. „Al is het niet geoorloofd de brutale revolutie te preeken, men moet wel de rechtvaardige aanspraken onder steunen, aan alle broeders levens vreugde brengen en men mag hen niet van Ie tijdelijke goederen bcroovcn in naam van de eeuwige. „Vergeten we niet, wat de H. Thomas zegt, dat een zekere welstand noodig is, om de deugd te beoefenen. Doch thans zijn er maar al te veel, die niet alleen niet goed kunnen leven, maar die zelfs beroofd zijn van datgene wat tot het allernoodzakelijkste levens onderhoud behoort. „Als wij in die „onverdiende ellende", zooals Leo XIII het noemt, de armen laten zitten, de armen, die in ons de erfgenamen van Jezus zien en die den Meester beoordeelen naar de werken van Zijn leerlingen, dan zullen zij met haat van ons weggaan. Dan moet ons als een bloedige zweepslag de vloek van Christus in het gelaat slaan„Wee u, gij huichelachtige Pharizeefirs, die achter het mom van uw lange gebeden de huizen der weduwe verteert...." Door deze woorden van het Pauselijk orgaan kunnen we komen tot een zuiverder bcoordeeling van de machtige volksbewegingen die onze tijden ken merken. Dan zien we den weg, om de massa's weer terug te voeren tot het vertrouwen in de eeuwige kracht van het Christendom. inwoner gestegen van 5.17 K.O. In 1929 tot 6.00 K.G. In 1930 of wel met 0.8 K.O. Het totale verbruik wijsteen stijging aan van ongeveer 6 mlllioen K.Q., terwijl de uitvoer van boter daalde met 5.4 mlllioen K.O. 'Dc stijging van het boterverbruik hier te lande houdt ongetwijfeld ten nauwste verband met den prijs, die door de verbruikers betaald moest worden. Ruw geschat is deze prijs in 1930 ruim 30 cent per K.O. lager geweest dan In het voorgaande Jaar. Nemen wij aan, dat de Ncderlandsche ver bruikers in 1929 per K.G. boter ge middeld f 2.20 moesten betalen en aat deze gemiddelde prijs in 1930 tot f 1.90 gedaald is, dan volgt hieruit, dat het Nederlandsche publiek In 1929 rond 90 mlllioen gulden heeft moeten be talen voor 41.3 mlllioen K.O. boteren dat in 1930 eveneens rond 90 mlllioen gulden aan boter is ten koste gelegd, waarvoor echter in dat jaar 47.3 rail- liocn K.G. verkregen werd. Dc stijging van het boterverbruik in ons land, op zich zelf een verheu gend verschijnsel, Is als het ware ge kocht door een prijsdaling van circa 30 cent per KG., die dus aan de Nederlandsche boterproducenten, be rekend naar een productie van 87 mil- lioen K.O., rond 26 mlllioen gulden gekost heeft. „SINT MARTINUS" Evangelleverklarlng. 5e Zondag na Paschen. Evenals op de beide vorige Zonda gen is ook heden het H. Evangelie genomen uit de afscheidsrede, die Jezus hield bij het laatste Avondmaal. Jezus troostte zijn apostelen over zijn heen gaan: vooreerst door hun te beloven dat Hij den H. Geest zou zenden (het evangelie van de vorige Zondag) Het beste Adres Koffen M alt* «oor- ten fijne Lederwaren G. Keuneke LAN6ESTRAAT I06-AMERIF00RT tinus wordt gehonden op 18 en 19 Mei a.s. in de sociteit „De Katholieke Kring" te 's-Hertogenbosch. Pater W. Jonckbloedl C.ss.r. uit Roosendaal zal op deze vergadering een propaganda-rede houden over het onderwerp„Pausglorie". Gemengde Berichten Hard, maar waar In het Pauselijk orgaan, de Osser- vatore Romano, werd de vraag„Van waar de afval?" onlangs als volgt beantwoord ..Velen, die zich aanhangers van de leer van Jezus noemden, hebben Hem maar al te dikwijls verraden. „Werken allen eraan mee, werkelijk allen, om in deee wereld de recht vaardigheid en barmhartigheid, die door God gewild worden, te doen heerschen „Er zijn er jammer genoeg maar al te veel, die tevreden zijn met lapmid delen, met aalmoezen, met „St. Vin- Ned. Katholiekendag De vijfde Ned. Katholiekendag wordt dit jaar gehouden op Dinsdag en Woensdag 26 en 27 Mei te Amsterdam. Het hoogtepunt van de ontvangst, zoo lezen we in het programmaboek, zal zijn de begroetingsavond in het reusachtige stadion, waar meer dan 20.000 menschen uit heel Nederland verwacht worden, om getuige te zijn van de opvoering van een spel, waarin alle hulpmiddelen der moderne tech niek zullen samenwerken met de in spiratie van den heer W. Nieuwenhuis, om de dichterlijke visie op den eeuwig- durenden strijd tusschen goed en kwaad tot uitbeelding te brengen." Dit spel, het Mysteriespel „Triomf der Levenden", heeft plaats Maandag avond 25 Meiniet minder dan 400 personen werken hieraan mee. 26 en 27 Mei vormen den eigenlijken Katholiekendag, die aan het Christelijk Familieleven zal zijn gewijd. Des morgens zullen Mgr. Aengenent en Mgr. Jansen in het „groote hoi" van het Begijnhof in de openlucht, zoo mogelijk, de H. Mis opdragen. Binnenland BOTER. Het boterverbruik is in ons land per De heer Verheijcn, hoofd der R. K. School te Oud-Zevenaar en kassier der Boerenleenbank te Zevonaar, is ten gevolge van een ongeluk deerlijk ge kwetst geworden. Bezig onderwijs te geven, werd hij geroepen even op 't kantoor, dat. als een deel der woning, met de school één gebouw uitmaakt, den boekhouder te helpen, die de brandkast niet kon openen. Met vereende krachten ge lukte hetl De deur ging open maar tege lijk rolde uit de brandkast een cylinder- revolver op den grond. Door den schok schijnt het wapen afgegaan te zijn en werd Verheijcn door een kogel in de kaak getroffen. juwelierszaak te Rotterdam kwamen twee mannen, waarvan de eene den bediende in gebroken Duitsch vroeg of hij automatische horloges mocht zien. Terwijl de bediende den man hielp, bleef dc tweede bezoeker meer bescheiden achteraf staan, met de handen op den rug. Keus werd niet gemaakt, doch toen de mannen weg waren, kwam de bediende tot de ont dekking, dat een plateau met zeven platinaringen, met briljanten bezet, was verdwenen. Het gestolene heeft een waarde van f 14.000. Zeer waarschijn lijk heeft de man, die bij de vitrine had gestaan, kans gezien om de ringen te stelen, terwijl de bediende later ver klaarde, dat hij meer den „klant" op de vingers had gezien, maar minder had gelet op diens kameraad. Te Amsterdam heeft men in den gang van een huis aan het Rokin het lijk gevonden van een concierge. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de man zeven messteken in de maag streek waren toegebracht, bovendien was de schedel ingeslagen. Men ver moedt dat het een wraakneming geldt. Gladwater in Amerika ontstond een ontploffing in een oliebron. Twaalf in de nabijheid werkende arbeiders werden hierbij gedood. De uit de olie bron opschietende vlam had een hoogte van ongeveer 100 M. Een met groote snelheid rijdende auto overreed te Mainz een 10-jarig dat onmiddellijk dood was. Toen de auto wilde tegenhouden, trok één der inzittenden een revolver, doch een wachtmeester slaagde er niettemin in den wagen tot staan te brengen en den bestuurder te arresteeren. De vrouw van een zekere B. In Losser vond des morgens haar man met een zware hoofdwond dood in de schuur liggen. Tc Rotterdam geraakte een 17-jarige schippersknecht verward in een lijn, welke van een sleepboot naar een schip was uitgebracht. Dc jongen werd over boord getrokken en was dood toen men hem ophaalde. Tusschen Heino en Raalte is een auto door het afloopen van één der wielen over den kop geslagen. Een inzittende 30-jarige monteur werd op slag gedood. Te Berlijn is In het centrum der stad een jeugdige wlnkeljuflrouw door twee mannen tegen den grond ge~' en van een groot aantal juweelen, zij bij haar patroon had afgehaald, be roofd. De misdadigers ontkwamen in een gereedstaande auto. Op de nieuwe Maas te Rotterdam Is een 45-jarige schippersvrouw over boord gevallen en verdronken. Haar lijk is nog niet gevonden. Op het vliegveld Staaken bij Berlijn is een vliebmacbine omlaag gestort en in brand gevlogen. De beide inzittenden zijn overleden. Op het Bodenmeer is een boot, waarin 11 jongelui uit Friedrichshalen zaten, door een stormwind omgeslagen. Slechts één der inzittenden kon wor den gered. Hupt in Schiijfmehini H. ELZETlflAR 0 KANTOORBOEKHANDEL 0 LAN6ESTMAT 84 TEL. 528 Een 26-jarige landbouwer te Maas tricht is. toen hij op een rijwiel zat, door een hollend paard omver gewor pen. Hij kreeg een slag tegen het hoofd en was op slag dood. In een bespreking tusschen directie en personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen heeft de directie meege deeld, dat bij volledige Invoering van de Kunze-Knorrc-rem voorde goederen treinen het aantal remmers met circa 900 zal moeten worden verminderd. Zij zal deze in den treindienst over compleet komende beambten werkzaam stellen bij andere diensten. Oeorge F. Baker, op twee na de rijkste man van Amerika, Is op 92- jarigen leeftijd aan longontsteking ovc- leden. Zijn vermogen wordt geschat o 500 millioen dollar. Vreede en A. Schwegler - J. P. en F. A. C. van der Veen I. Hasselaar en A. W. van OHn J. M. Niewöhner en O. Niesing. Overleden: Overleden: Franclna Smit. 91 Jaar, wed. van J. Sterk. te Bilt Oedcp. Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit der gemeente de Bilt, waarbij aan de Verecnlging van middel baar en voorbereidend hooger onder wijs te Bilthoven steun werd toegezegd in den vorm van garantie en het be schikbaar stellen van schoolruimte om tot stichting van een lyceum te geraken. Burgerlijke Stand. QeborenMartha Maria en Rlcharda Cornelia, dochters van C. W. Stalen hoef en C. M. van den Brink. Nljkerk Er had een ongeluk plaats op den onbewaakten overweg tusschen Nljkerk en Pulten. Dc veehouder W. Versteeg passeerde met paard en wagen voor noemde overweg. HIJ wilde schijnbaar hierbij niet op een personentrein, die van tegenovergestelde richting kwam. Een aanrijding volgde, paard en wagen werden driehonderd meter meegesleurd en vermorzeld. Versteeg werd van den wagen afgeslingerd. Met denzelfden trein, die hem had aangereden is hij in deerniswekkenden toestand naar Amersfoort vervoerd, waar hij In het ziekenhuis Is overleden. Uit den Omtrek Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Arnold en Leffort Siebes, zonen van L. Roskamp en C, A. Veenstra Hermanus. z. v. O. H. Verwoerd en A. R, van Galen. R. Lammertse en E. V. Sindhoff Thie en H. C. C. Harmsen G. M. Koe nen en J. van Remmerden J. van Loon en B. van Romen - G. H. van de Brink en A. Klos H. van Veen en M. C. Hessels H. de Ru en M. Snüder P. C. Vree en R. Franken J. G. van der Filer en B. v. Wijnen G. de Vente en H. M. Webber. Gehuwd: J. W. Kamerling en I. B. A. van den Elsakker J. Badon Ghljben en E. van Dorp C. van Soest en M. O. Cosljnse M. L. A. Burgerlijke Stand van 30 April tot 6 Mei 1931. Geboren29 Oijsbertus, z. v. O. v. 't Klooster en C. v. d. Orlft, Molenstr. 27 30 Carolina Johanna, d. v.J. Wickcl en C. W. de Wolff, Nlcuweweg 68 3 Johannes Chrlstlanus, z. v. J. Hui gen en M. H. Bosboom, H. Blaekw. 2a. Ondertrouwd: 29 J. v. Holland en steijn. 30 R. Prins en G. Roos 1 A. v. d. Breemer en C. v. Roomen Gehuwd: J. C. v. Baaren en L. E. van de Wall 6 M. E. Keizer en D. H. H. Beuzel Overleden: 29 Willem v. d. Velden I jaar, Julianastraat 47. 29 Anthony Cankrlen, 86 jr. wedr. van A. J. Hoffman, Vredchofstr. 12 3 Evert Papenburg, 88 jr., wednr. v. M. Hilhorst, Molenstr. WZ 46 4 Maria Middelman, 69 jr., wed. v. H. Tammer, Postweg 4 4 Anna Wllhelmlna Denker Huncman, 56 jr., geh. m. J. J. Blok, Vosseveldl. 18. OuiitiiuEiteneialeTiltls Prima afwerking 1 A. H. Hieuwkeik z.i stokpoot f 13.50 q. a, f 19.50 Bcekenstelnsche Laan Telefoon 543 Korte Beekstraat Complete Wonlng-Inrlchtlng

De Eembode | 1931 | | pagina 1