0 Vroom en Dreesmann Hei W/egekind ...natuurlijk ze is ook uitstekend! SPECIALE MEI-AANBIEDING Tuinparasols J A as «laar Parochie-Herder In Amersfoort FotogrMltller t.d. Pol, Amersfoort LEOPOLD ANT0N1US FRANCISCUS XAVER1ÜS FOCK KANUNNIK VAN HET METROPOLITAAN KAPITTEL VAN HET AARTSBISDOM UTRECHT DEKEN VAN HET DEKENAAT AMERSFOORT PASTOOR DER PAROCHIE VAN O. L. VROUW HEMELVAART kerken. Het is nu 25 jaar geleden, dat onze beminde parochieherder, Kanunnik L. A. F. X. Fock, deken van Amersfoort, door wijlen Mgr. H. van de Wetering z.g., benoemd werd tot pastoor der parochie van O. L. Vr. Hemelvaart in zijn geboorteplaats. Een kwart-eeuw lang heeft onze De ken zijn beste krachten onverpoosd en onverflauwd gewijd aan de behartiging van de geestelijke belangen zijner pa rochianen. In allen eenvoud en wars van elk vertoon werkte hij voort en al wat de nooden des tijds in onzen kring op allerlei gebied vroegen, had immer zijn warme belangstelling. Als pastoor der parochie ging vooral zijn liefde uit tot de jeugd. Wat kon strekken tot verbetering en uitbreiding van ons jeugdwerk, vond bij hem immer steun en medewerking. Daardoor zorgde onze Deken voor de toekomst, want alle goeds voor de jeugd verricht, werpt in de toekomst goede vruchten af. Dit alles en nog veel meer, wat Deken Fock voor ons en de onzen deed, nu een kwarteeuw lang, moet ons dank baar stemmen. Het pastoraat van Deken Fock was vruchtbaar. De laatste kwarteeuw im- *"mers kenmerkte zich door een alge- meene opleving van ons Katholiek be wustzijn, hetwelk zich uitte in een groeiend vereenigingslevenhet stich ten van scholen en het bouwen van Deken Fock gaf zich steeds trouw aan de nauwgezette vervulling van zijn veelomvattende ambts-plichten, ook in de moeilijke jaren toen ziekte en lijden hem met machteloosheid dreigden. Geen enkel streven naar stoffelijke lotsverbetering werd afgewezen als ziele-cultuur, maar het hoogste bleef. Geve de goede God onzen jubilee renden Herder een kalmen levensavond. Zij het hem gegeven om onder ons en met ons nog heel veel goeds te zaaien en te maaien, tot Gods eere, tot heil van zijn parochie. De eenvoudige viering van dit ge denkwaardig ambts-juhileum vangt aan Zondagavond wanneer Deken Fock, na een kort verblijf in het Missiehuis St. jan te Soesterberg, zijn pastorie feestelijk wordt binnengeleid. Daarna volgt een plechtig Lof in de Parochiekerk. Maandag 10 uur plechtige Hoogmis met predikatie. Van 12 tot 2 uur is er receptie in de pastorie, waaronder circa half een door een der leden van het Kerkbestuur het geschenk der parochie zal worden aangeboden. Maandagavond half 8, brengen de jeugd- en sportverenigingen een hul diging, opgeluisterd door Wilskracht- muziek. Benoemd tot ridder In de! Órde van den Nederlandschen Leeuw onze stadgenoot Ir. A. Groothoff, lid van den Raad van Beheer van de te 's Graven- hage gevestigde N.V. „Gemeenschap pelijke Mijnbouwmaatschij. Billlton". EXAMEN HANDELSSCHOLEN. Het schriftelijk gedeelte zal worden afgenomen a. voor de Middelbare Handelsschool van 13 Juni—25 Juni b. voor de Hoogere Handelsschool van 15 Juni—27 Juni c. voor de Handelsavondschool van 15 Juni—26 Juni. Het mondeling gedeelte heeft plaats: a. Middelbare Handelsschool van 29 Juni—1 Juli; b; Hoogere Handelsschool van 6 Juli —9 Juli. Woensdagmiddag is de 35-jarige v. D., toen hij naar huis ging, ter hoogte van de Irisstraat door een auto aan gereden. Ernstig gewond werd v. D. naar het Ziekenhuis vervoerd. WAARSCHUWING. Verplichtingen tot het doen van aan gifte en het verstrekken van inlichtin gen voor het bevolkingsregister. Ieder, door of vanwege het gemeen tebestuur daartoe uitgenoodigd, is ver plicht tot het doen der opgaven, ver- eischt voor invulling van het Bevol kingsregister. Bij vestiging te Amersfoort moet daarvan binnen 2 weken aangifte wor den gedaan op het bureau Bevolking (stadhuis kamer 3) onder overlegging van een verhuisbiljet, of, komende uit het buitenland, van een paspoort. Voor het aanvragen van verhuisbil- jetten zijn op genoemd bureau kosteloos formulieren verkrijgbaar. Verlaat men Amersfoort met de be doeling zich elders te vestigen, dan moet op het bureau Bevolking (stadhuis kamer 3) een verhuisbiljet worden gevraagd. Bij adresverandering in Amersfoort moet daarvan binnen acht dagen op het bureau Bevolking (stadhuis kamer 3) aangifte worden gedaan. Gezinshoofden moeten bovendien binnen 8 dagen aan genoemd bureau kennis geven van iedere persoon, die in het gezin wordt opgenomen of daaruit vertrekt. Inwonend dienstpersoneel daaronder begrepen. Geen aangifte behoeft te geschieden van dagdienstboden, noodhulpen of tij delijk personeel. Het niet voldoen aan bovengenoem de verplichtingen kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of een geldboete van ten hoogste honderd gulden. Het kerkbestuur der parochie van den H. Augustinus te Amsterdam heeft aanbesteed den bouw van een kerk en pastorie aan den Postjesweg. Er waren negentien inschrijvers. De laagste in schrijver was de firma H. van Keulen, alhier met f279.400. De ledenvergadering van de Socië teit Amicitia heeft de regeling van de financiering der verbouwingsplannen goedgekeurd. GAS. Door de verhuizing van de Centrale Boekhouding is er in het kantoor van de gasfabriek veel ruimte beschikbaar gekomen. Hiervan is een nuttig gebruik ge maakt, door een belangrijke uitbreiding te geven aan de toonkamer en door het inrichten van een flink laboratorium, en een zaaltje, geschikt voor het geven van kook-cursussen en voordrachten. Met den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons, afdeeling Amersfoort, aldus de Directeur der Gemeente-Be- drijven, ben ik tot overeenstemming gekomen wat betreft de voorwaarden van verkoop van gastoestellen. Burgemeester en Wethouders, deelen mede, gezien art. 22 van het Reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht alsmede art. 1 der Verordening op de wegen en waterleidingen, dat de bij voormeld artikel bedoelde voorjaars-schouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Dinsdag, den 19 Mei en volgende dagen. Uit den Omtrek Onderstaande personen zijn als can- didaat op de Anti-Rev. lijst geplaatst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. 1. A. Endendijk. 2. D. A. de Bruin. 3. K. Lodeesen. 4. H. Dippel. 5. T. Dorresteijn. 6. P. J. v. d. Burg. 7. A. G. den Besten. Het patroonsfeest van den A.B.T.B. en J.B.B. zal dit jaar worden gevierd op Donderdag 14 Mei, Hemelvaarts dag. De dag begint met een H. Mis, waaronder algemeene H. Communie voor de leden en hun echlgenooten, zeven uur. Daarna gemeenschappelijk ontbijt in de St. Jozef Jongelingenvereeniging. Des avonds te 7 uur begint in dit jebouw de feestvergadering, waar de leereerw. Heer Pastoor Vossenaar, ;eestelijk adviseur van beide boeren- jonden, de feestrede zal houden. Het komische gedeelte van den avond zal worden verzorgd door de J.B.B. Huis- genooten hebben des avonds vrije Onbestelbare stukken waarvan de afzenders onbekend zijn terugontvan gen te Soest in de 2e helft van April. Brieven binnenland. 1Deurwaarder de Groot, Amersfoort. 2. G. Schansleh, Heelsum. Naar wij vernemen is door den secretaris van de afdeeling Soest van de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" een verzoek gericht aan H. M. de Koningin, om het besluit van den gemeenteraad van Soest om f 10.000 uit te keeren ten behoeve van het gezin van den ontslagen directeur van Openbare Werken, den heer G. T. van Vliet, te doen vernietigen, als zijnde genomen in strijd met artikel 44 der gemeentewet, omdat omtrent dit besluit in geheime zitting zou zijn beraadslaagd. H. M. de Koningin Moeder is voor nemens op 13 Mei de residentie te verlaten en op 21 Mei het paleis te Soestdijk te betrekken. Van 13 tot 21 Mei zal H. M. incognito verblijf houden in Velp en intrek nemen in het hotel Gevonden voorwerpen: Een vul potlood, een vulpenhouder, een copie- boek, een gouden ring, een belasting- merk. een rozenkrans, een wit hondje. De Boerenleenbank hield haar alge meene jaarvergadering onder presidium van den heer H. van Klooster. Aan wezig waren 107 leden. Na opening door den voorzitter wer den na voorlezing der notulen, de re kening en balans over het jaar 1930 behandeld en goedgekeurd. De kassier, de heer C. v. d. Bremer Pzn., bracht het financieel verslag uit. Hieraan ontleenen wij het volgende: De rekening vertoont in ontvangsten en uitgaven'n bedrag van f 1.165.424,08, een omzet dus van f2.330.848,16. Van de ontvangsten vragen de volgende posten de aandacht. Aan spaargelden is ontvangen f617.776,87. Terugbe taalde voorschotten f78.830. Ontvang sten in loopende rekening f352.212,69. Aan rente van voorschotten werd ont vangen f51.967,73, terwijl in loopende rekening f4.113,07 werd geboekt. Van de uitgaven vermelden wij: terugbe taalde spaargelden f469.242,46 en ge geven voorschotten f186.150. Uitgaven in loopende rekening f388.209,56. Aan rente voor spaargelden werd uitgegeven f52.446,82 en aan rente in loopende rekening f497,01. De balans vertoont in actief en passief een bedrag van f 1.335.295,50. Vorderingeninhoud der kas op 31 Dec. 1930 f61.371,01, uit staande voorschotten f 1.068.687,27, te goed in loopende rekening f204.700,22. Schulden: de saldo's der m -DE NIEUWE MARGARINE- -Driunt moeten bezien wor den, maar ook uit een economisch oogpunt. Daarom valt het ons op, dat in deze Commissie Graaf van Randwijck zit ting heeft wel als burgemeester van Amersfoort, maar niet als voorzitter van de kanaalvereeniging de Geldersche Vallei; enjnog meer, dat de Kamer van Koophandel geen vertegenwoordi- ":ng kreeg, hoewel deze, naar ons ikend is juist om die reden daarop heeft aangedrongen. Beteekent dat, dat de Geldersche Vallei voor de tweede maal geen kans zal krijgen op een kanaal? Het is in; dezen van belang, wat de Minister zal antwoorden aan dr. v. d. Waerden, het 2e Kamerlid, die hem hierover een pertinente vraag heeft gesteld. ZOMERTIJD. Voor zooveel nog noodig, wordt er aan herinnerd, dat de Zomertijd aan vangt 15 Mei a.s. De overgang ge schiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd be gint 2 uur aanwijst in den voormiddag het wordt geacht te zijn 3 uur in den voormiddag. Langestraat Amersfoort met buitengewone voordeeiige prijzen in onderstaande artikelen BOUCLÉ KARPETTEN in moderne dessins 3 X 4 37.50, 29.-, 21.-, 16.90 3'/jX4'/J 46.-, 37.50 29.-, 21.- 4 X 5 55.-, 45.- BOUCLE LOOPERS IJzersterk, 1.35, 1.15, 0.80 zeer mooie qualiteit 1.90, 160. 1.45 Enorme sorleering AXMINSTER KARPETTEN in alle maten, zoowel in moderne als Perzische dessins 3 X4 39.75, 32.-, 26.- 3'/» X 4'/a 46.-, 42.-, 39.- 4 X 5 52.50, 49.-, 42.- Bli alle Karpetten leveren wij bijpassende kleedjes in verschll- TAPIS BELGES KARPETTEN in enorme verscheidenheid 3 X 4 15.50, 12.50, 8.90 3X4 37» X 4'/i 4X5 24.-. 21.- ln zuiver wol 26.50, 2! -, 39- Pracht assortiment VELVET EN MOQUETTE LOOPERS 3.90, 3.10, 2.60, 2.40, 190 Ook bij onze Loopers leveren wij bijpassende matjes COCOSLOOPERS in alle breedten en kleuren tegen zeer voordeeiige prijzen. Oud-Hollandsche voetbankjes 0.98 Hoeker 3,50 Ronde en achtkantige Tafeltjes 8.90 Oud-Hollandsch dressoir 69.— Driehoek stoeltjes 4.75 Oud-Hollandsche Kinderstoel 3.25 Dito Fauteuiltje 4.75 Etainine, dubbel breed, met Bekl. ruiten en strecpen 0.15 etere kwaliteit O.I7'/i met effen witte ruiten 0.327.-0,26 12.90 10.50 8.75 7.90 DITO D1VANKLEEDEN 31.00 27.50 24.00 17.50 Wit lacquë Tuinameuble- ment bestaande uittafel, bank, 2 fauteuils slechts 52.50 Bijzonder mooie kwaliteit 2.75 Ligstoel met armleuningen 2.40 Dito met verlengstuk 4.90 Met verlengstuken zonnedak 8.90 Klapstoeltjes extra voordeelig 0.65 Groote tr 0.95 Een zeer mooie collectie r voordeeiige prijzen vertoonen een bedrag van f 1.294.413,48 terwijl de schuld In loopende rekening f36.890,21 bedraagt. Het saldo winst over 1930 komt op de balans voor f3.991,81. Het reservefonds is hier mede gestegen tot f30.121,17, zoodat de aansprakelijkheid van de bank tegen over de Centrale Bank door genoemd fonds is gedekt. De financieele commissie bracht bij monde van den heer P. J. Rademaker verslag uit. De commissie had alles in de beste orde aangetroffen en advi seerde rekening en balans goed te keuren. Bij acclamatie werd hiertoe besloten. Tot lid van het bestuur werd herko- n de heer P. Kuyper en tot lid van den Raad van Toezicht de heer A. I. Stalenhoef. Het aantal leden bedraagt 450; 981 spaarders en 509 uitstaande voorschot ten. Vorig jaar waren deze cijfers resp. 450,850 en 460. 33 leden hebben een rekening-courant. De spaarbank heeft in het afgeloopen jaar ruim f148.500 meer ontvangen dan uitgegeven. De af deeling heeft momenteel bij de Cen trale Bank een te goed van f 111.644,48. De rentestandaard voor 1931 is vast gesteld als volgt: Inlagen spaarbank 4'U pet. voor de leden en inwonende kinderen van leden. Gewone inlagen 4 pet. Rentevergoeding in rekening courant 4 pet. met '/g pet. omzetpro- visie van de uitbetaalde bedragen. Debet-stand in rekening-courant 43/4 pet. met '/g pet. omzetprovisie van de door de Bank uitbetaalde bedragen. Spreker beveelt de voorschotnemers aan een spaarbankboekje aan te leggen, om daarop rente en aflossing te depo- neeren. Na nog geruimen tijd over d« belangen der leenbank gesproken te hebben, sloot de voorzitter met een woord van dank deze vlot geleide vergadering. Binnenland KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE GELDERSCHE VALLEI. Klein kanaal door de Geld. Vallei? Onlangs vermeldden de bladen de samenstelling van de Commissie, be noemd door den Min. v. Binnenl. Z. en Landb. voor het vraagstuk der af watering der Geldersche Vallei. Toen voor de Amsterdam-Rijn-ver- binding de kans op een Vallei-kanaal is vervallen, heeft de Min. v. Wat. een zinspeling gedaan, die hoop gaf, dat bij de afwateringskwestie overwogen zou worden de aanleg van een kleiner kanaal voor de Geldersche Vallei, om die streek eindelijk uit haar isolement te verlossen. Maar dan zou deze zaak dus niet alleen uit een landbouw- en CQLIERT C02TUritS Gemengde Berichten Nabij Boulogne sur Mer is een auto, waarin de eigenaar, diens6-jarig zoontje en een zakenvriend zaten, in een kanaal gereden. Alle drie de inzittenden zijn verdronken. Een heer uit Den Haag, die met een boot vanuit Texel de zeehonden- jacht beoefende, is met zijn boot om geslagen en verdronken. Op verschillende plaatsen in Enge land zijn aardschokken gevoeld. Talrijke torentjes van huizen en kerken en honderden schoorsteenen zijn naar be neden gevallen. Ernstige ongevallen worden echter niet gemeld, de bevol king verkeert echter in groote onrust. Een agent van politie te Den Haag, die surveilleerde in het park Marlot, werd door een zwaan aangevallen, die met één vleugelslag de dynamo van zijn rijwiellantaarn onbruikbaar maakte. Het aantal slachtoffers van de aard beving in Armenië is reeds tot 900 gestegen. Bij het opruimen der inge storte huizen worden telken nog weer nieuwe slachtoffers gevonden. Het geboortecijfer in Frankrijk is in het afgeloöpen jaar gestegen met on geveer 20.000. Tevens is het sterfte cijfer gedaald, zoodat er voor 1930 eengeboorte overschot van bijna 100.000 is, terwijl in 1929 nog 12.000 meer sterfgevallen dan geboorten voor kwamen. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Amersfoort, 4 Mei 1931 Met aandacht volgdè ik de artikeltjes die H. als „ingezonden" in de Eembode publiceerde. Met veel wat H. beweert kan ik mij volkomen vereenigen, al ben ik geen bewonderaar om deze of gene in een courant anoniem aan te vallen of te disqualificeeren. Op de beroemde of zoo men wil beruchte vergadering, waarin wij, leden van de R. K. Kiesvereeniging ons konden uiten over „Candidaatstelling voor de Gemeenteraad," kregen wij zeer kort voor die vergadering een agenda thuis, die zóó overladen was, dat van een behoorlijke bespreking van de candidaten geen sprake kon zijn. Mijn inziens beging hier het Bestuur een groote fout. Juist omdat het tegen woordige Bestuur voortgekomen is uit een toestand die hier vroeger heerschte, en die terecht overal afkeuring wekte, had ik van dit bestuur verwacht, dat zij voor de candidaatstelling voor de gemeenteraad een aparte bespreking, een aparte avond of desgewenscht 2 avonden noodig had geacht. Op zoo'n vergadering behooren de zittende leden niet tegenwoordig te zijn, opdat men vrijuit zijn meening kan zeggen. Nu werd de vergadering maar plots voor het feit gezet een dubbeltal aan te wijzen. Schudt ze maar even uit Kijk, wij kiezen bestuursleden als onze vertrouwensmannen, maar! dan vergete dat bestuur nooit, dat zij wèl leiding te geven heeft, maar dat de vergadering souverein is, En die moet volop ge legenheid hebben zich te kunnen uiten. Laat ik hier zeggen, dat er veel onte vredenheid is over de gang van zaken. Vele onzer Katholieken uiten zich in ontevreden geest over de gang van zaken. Op onze vertegenwoordiging in den Raad moeten wij met trotsch kunnen wijzen, en als er hier ter plaatse mannen of vrouwen zijn, die geen candidatuur willen, moet hun maar eens extra op het hart gebonden worden, dat het hun dure Katholieke plicht is, om zich dan desnoods offers te getroosten. Heusch het is de zaak dubbel en dwars waard. Onze slaap moet uit zijn, optreden op elk gebied is gebiedende eisch voor ons Katho lieken. Door niemand laten we ons meer in een hoekje drukken. Moge ons bestuur de tijden verstaan. Met hoogachting, FR. LETSCHERT. HET POLITIEK ADVIES. Vrijdagavond trof mij een ingezonden stuk in dit blad onderteekend met de letter H. Het spijt mij dat deze heer niet vol ledig onderteekend heeft, dat was eerlijk en loyaal geweest, maar dit wegkrui pertje spelen niet. Ik kan dan ook niet nalaten mijn misnoegen hierover, en over de geheele inhoud, uit te spreken. Het politiek advies is vastgesteld organisatorisch, zooals dit behoort. Op de algemeene vergadering der R. K. Kiesvereeniging zijn de candi daten genoemd, en wanneer U, onbe kende, een goed lid van de R. K. Kies vereeniging waart geweeet, hadt U, indien U met de candidaten niet accoord ging daarover op de vergadering moeten spreken, maar niet nu op het nippertje, voor de stemming om de volgorde op de candidatenlijst, een ingezonden stuk doen zetten met een advies dat geheel van het „politiek advies" afwijkt, en waarin duidelijk de bedoeling zit, de arbeiders op zij duwen. Verder wil ik op het stuk hier op deze plaats niet ingaan, doch indien inzender iets aan het adres der arbei ders te vertellen heeft, moet hij dit niet doen in een ingezonden stuk, doch op de vergadering, daarom noodig ik U bij deze uit op de eerstvolgende vergadering der R. K. Kiesvereeniging,. opdat wij daar eerlijk tegenover elkaar komen te staan. Is dit afgesproken? Terwijl ik U nogmaals verzoek een t volgende maal volledig te ondertee- kenen. C. van KALLEVEEN. Het verzoek, deze ingezonden stuk ken ook nog te plaatsen, hebben wij niet willen weigeren. Maar nu sluiten wij deze discussie. Er is voor ons allen ander en beter werk te doen voor den goeden uitslag van de straks te houden stemming voor den Gemeenteraad. Redactie poeders, geneest de roode of gesmette deelen aan de kleine met PUROL en houdt thuidje droog met PUROLPOEPER

De Eembode | 1931 | | pagina 2