Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken an H-Van Transpireerende N.V. Middenstands-Bank Bel dan op No. 42 Fficht-cellcctia IxiÉstei laipattaa Lil Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Pr ge per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 Kantoor en DrokkerlJ Langegracht 28 te Amersfoort Vijf en veertigste Jaargang De €embode AdvertcrUiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bg geregeld adver- teer en. Advertentién moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen tjfn bezorgd. Telefoon 314 Verschijnt alken Dinsdag- en Vrijdagmiddag - Postgiro no. 44234 Dinsdag 26 Mei 1931 - No. 16 Het Is beter te vertrouwen en be- drogen te worden dan te wantrouwen en zich te vergissen. Nieuwe productiemethoden. In een Amerikaansche spinnerij laat een werkster dagelijks onder haar toe zicht een machine spinnen, die even veel garen produceert als 150 jaar geleden gesponnen werd door 45.000 huisvrouwen bij een 16-urigen werkdag. In een gloeilampenfabriek te Boston werden in 1918 door één arbeider 40 lampen per dag gemaakt. Een jaar later werd de automatische fabricatie ingevoerd en nu bedient één man een machine, die in 24 uur 73.000 gloei lampen maakt. Elke machine heeft daar 922 arbeiders overbodig gemaakt. In een scheermesjesfabriek kan thans één hulpkracht 32000 mesjes vervaar digen in denzelfden tijd, dien in 1913 een geschoolde arbeider noodig had om er 500 te maken. In de schoenen industrie hebben 100 machines het werk van 25000 arbeiders overgenomen. In de scheermesjesfabriek zei de chef: „Als wij ai de resultaten van de tech niek, de wetenschap en de bedrijfs organisatie ten volle wilden benutten, zooals wij ze nu reeds tot onze be schikking hebben, dan zouden wij in één jaar meer produceeren dan in 15 jaar kon worden verbruikt. Is het wonder, dat er een ontzaglijke werkloosheid ontstaat, wat weer rem mend werkt op de consumptiekracht en de afzet-mogelijkheden. De Amerikaansche automobielindus trie kan jaarlijks 8 millioen automo bielen op de markt brengende auto- mobie!en-„consumpt!e" der geheele wereld bedroeg echter in 't jaar 1929 slechts 6.295.000 wagens. De Amerikaansche schoenindustrie is voor een jaarproductie van 900 millioen paar schoenen ingerichtver kocht worden in Amerika jaarlijks slechts 300 millioen paar. De Amerikaansche wolfabricatie is in het jaar 1927 op een jaarlijksche productiekracht van 1750 millioen dol lars aan waarde gebrachtthans moest de productie beperkt worden tot 656 millioen dollars. De staalwerken der Vereenigde Staten konden jaarlijks 66 millioen ton staal produceeren; wegens afzetgebrek moest de productie ingekrompen worden tot 14 millioen ton. Uit de petroleumbronnen van Amerika konden dagelijks 5.950.000 vaten pe troleum gewonnen wordenhet dage- lijksch verbruik echter heeft nooit de 4 millioen vaten overschreden. JOH. DE HEER VARKEN8MARKT TEL, 130» AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel Rerum Novarum. II. De leer der Kerk vermag veel zoo betoogt de encycliek verder om tusschen beide klassen een goede verstandhouding te scheppen, doordat zij de eeuwige waarheden voorhoudt, welke geschikt zijn, om hooghartigheid of neerslachtigheid tegen te gaan en de afstanden kleiner te maken. Aan overvloed of gebrek op zichzelf is voor de eeuwige gelukzaligheid niets ge legen, wel aan het gebruik ervan. Rijk dom brengt geen vrijdom van lijden, omtrent het gebruik zal eenmaal aller strengst rekenschap moeten afgelegd worden. Wanneer aan de noodzakelijke le vensbehoeften en aan de eischen van den stand is voldaan, is het plicht om van het geen overblijft, de noodlij denden te begunstigen. De armen en misdeelden hebben er zich niet over te schamen, dat ze met werken den kost verdienen. 'sMen- schen waarachtige waarde en voor treffelijkheid is gelegen in zijn levens gedrag, dit is in zijn deugd. De leer der Kerk is bij machte beide klassen te brengen tot onderlinge liefde, doordat Zij doet beseffen, dat alle men- schen denzelfden Vader, hetzelfde eind doel, denzelfden Verlosser hebben. Als aan de maatschappij derhalve genezing moet worden gebracht, zal alleen de terugkeer van het christelijk leven en van de christelijke instellingen genezing brengen. De Kerk streeft ernaar, dat de mis deelden uit hun diep-ellendigen toe stand opstijgen indirect door de men- schen te vormen tot de deugddirect door datgene op te richten en te be vorderen, wat Zij dienstig rekent tot 't lenigen van (iun nood. „braafheid van zeden, goede en be hoorlijke inrichting der huisgezinnen, bescherming van den godsdienst en rechtvaardigheid, zoowel een matig opleggen als een billijk verdeelen der publieke lasten, de ontwikkeling van nijverheid en handel, een bloeiende landbouw, en andere soortgelijke zaken, en met hoe meer ijver dit alles be vorderd wordt, des te beter en des te gelukkiger zal het leven der burgerszijn." Daardoor behartigt de Staat ook van zelf de belangen der werklieden. Voor de regeerders neemt een over- heerschende plaats in de plicht, dat zij de verdeeiende rechtvaardigheid ongeschonden onderhouden. Nergens anders nu als uit den arbeid der werklieden, wordt de rijkdom der staten geboren. De billijkheid gebiedt derhalve van staatswege zorg te dragen, dat de werkman iets trekt uit hetgeen hij bijdraagt ten algemeenen nutte, op dat hij gehuisvest, opdat hij gekleed, opdat hij in behoorlijken doen met minder moeite kunne leven. Daaruit volgt, dat alles dient begunstigd te worden wat op welke manier ook voor den toestand der werklieden voordeelig schijnt te zijn. De staat moet benadeeling van de gemeenschap of van afzonderlijke klas sen, indien en in zoover dit noodig is, herstellen en voorkomen. Staatsbemoeiing kan dus noodig zijn in zake werkstakingen, het familieleven, bescherming van het voldoen aan de godsdienstplichten, van reinheid er zeden in de werkplaatsenals de pa troons door onrechtmatige lasten de werklieden drukken of ze kwellen door arbeidsvoorwaarden in strijd met hun persoon en hun waardigheid als mensch. Afzonderlijk stipt de encycliek dan nog de volgende punten aanDe Staat moet het privaatbezit beschermen en de volksopruiers in toom houden; hij moet werkstakingen trachten te voor komen door de oorzaken weg te nemen hij moet de Zondagrust beschermen; hij moet regelen stellen ten aanzien van arbeidsduur en rusttijden, ten aar zien van vrouwen- en kinderarbeid. Het is wenschelijk, dat de Staat het verkrijgen van privaat-bezit door den werkman bevordert, waardoor een ge lijkmatiger verdeeling der goederen zal ontstaan. 111. Bij patroons en werklieden zei ven. Zij kunnen vereenigingen stichten tot het verschaffen van onderlingen bij stand, van allerlei fondsen enz. Maar dan zijn er ook vooral de werk- lieden vereenigingen. De encycliek zet dan het vereni gingsrecht uiteen, dat vooral voort spruit uit de natuurlijke neiging van den mensch, om zich wegens de ge ringheid zijner krachten hulp van an deren te verschaffen. Omdat vele bestaande vereenigingen echter een leer toepassen, welke niet in overeenstemming is met den Chris ten-naam noch met het welzijn van de staten, is het voor de Christelijke werk lieden noodig eigen vereenigingen te vormen. Voor deze vereenigingen moet als algemeene regel worden opgesteld, dat ze zóó worden ingericht en be stuurd, dat ze de middelen verschaf fen, welke het meest geëigend zijn voor hun doel. Uitvoerig gaat de encycliek na, welk nut deze vereenigingen kunnen slich ten, waarna de oproep weerklinkt: „Eenieder heeft zich aan te gorden voor zijn taak, en wel met grooten spoed, opdat de kwaal, reeds van zoo grooten omvang, niet ongeneeslijker worde door het dralen met 't genees middel. Laten zij die de staten bestu ren, de wetten en instellingen aan wenden om daarin te voorzien; laten de vermogenden en werkgevers de hun eigen plichten indachtig zijnlaten de misdeelden, wier zaak het geldt, met verstand |hun krachten inspannen; en daar, gelijk wij in den beginne zeiden, alleen de godsdienst bij machte is het kwaad met wortel en al uit te roeien, het op de eerste plaats plicht is de christelijke zeden te herstellen, zonder welke zelfs die middelen der levens wijsheid, welke het meest dienstig worden geacht, weinig ter redding zul len vermogen." Aldus in grove trekken het docu ment, hetwelk niet ten onrechte de Orondwet der sociale beweging is genoemd. KANTOORBOEKHANDEL F. él. TULP Ba UngMlr. «fl to. Khmbk, TEL SU Alle benoodigdhedeo voor Binnenland KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE OELDER- SCHE VALLEI, AMERSFOORT. Onder praesidium van H. Cozijn- sen Oz. herdacht de Kamer het 10-jarig jubileum van de beide ambte naressen der Kamer, de dames H. Joman en J. O. Nonkes. Het Jaarverslag der Kamer zal dit jaar verschijnen in den vorm van een jaarboek. Meegedeeld werd, dat de film der Kamer 87 avonden heeft gedraaid, en dat het Dep. v. Kol. een afdruk ver zocht voor het onderwijs in N.O. Indië. Aan de Posterijen zal gevraagd wor den, een quitantie, die bij tweede aan bieding op een bank geëndosseerd wordt, alsnog daar ten derde male te doen aanbieden. Aan de Prov. Utr. V.V.V. zal f 10.- contributie worden gegeven; Handelsavondschool te Veenendaal f 100.- voor 1931; en de Bakkersvak tentoonstelling te Harderwijk een medaille. Een nieuw arbitragereglement wordt invaard, gelijkvormig voor alle K.v.K. Aan Ged. St. v. Geld. en aan de Kroon zal meegedeeld worden, dat een autobusverbinding tusschen Bennekom en Arnhem noodig is, daar trein en tram hier niet genoeg voorzien. Inzake de Commissie voor afwatering der Geld Vallei wordt misnoegen uit gesproken over het niet spreken in de opdracht van beschouwing der scheep- vaartbelangen. De Kamer zal zien, wat er in deze te doen zal zijn. Bij de Prov. Utr. zal worden aan- edrongen op verbetering van den weg ie Klomp—Ingensche Veer. Bij de Posterijen zal geprotesteerd worden tegen het heffen van extra kosten voor afschrijving van de giro voor telef. opgegeven telegrammen. Bij Dep. Waterstaat zal aangedron gen worden op bestrating van het tramspoor der N.B.S. wegens gevaar voor motoren en automobielen. Getracht zal worden, alsnog de Spoorwegdirectie te bewegen tot op lossing van de verbindingen bij Barne- veld-Kruispunt en Heuvelschesteeg— De Haar. Het districtscongres 1931 zal te Harderwijk worden gehouden. Getracht zal worden, twee sprekers, pro en contra, te vinden inzake het al of niet afbouwen van den afsluitdijk der Zui derzeewerkenniet, dat de Kamer in dezen standpunt zal kiezen, maar alleen, dat zij voldoende licht verschaft. De bezwaren van de rijwielhandel tegen de N.V. in oprichting „Bureau voor den Groothandel in Rijwielen" zullen onderzocht worden. Voor gecommiteerden eindexamen Handelsavondschool werd voordracht opgemaakt. Aan de Ver. v. K. v. K. zal worden voorgelegd de vraag, wat de handel moet doen in de tegenwoordige spel- lingsquaestie, om eenheid te krijgen. De voorzitter herdacht het 100-jarig bestaan der zaak-Ruiters (Harderwijk). Daarna ging de Kamer in Comité- generaal. Uit den Omtrek Hoogland De voorjaarsschouw over de en watergangen zal gehouden worden van het waterschap Coelhorst op 26 Mei 1931; van het waterschap de Malesluis op 27 Mei 1931 van het waterschap De Drie Sluizen op 28 Mei 1931 van de gemeente Hoogland op 28 Mei 1931. Stemgerechtigde Lngelanden van het Waterschap De Drie Sluizen vergaderen op Donderdag 4Juni, des namiddags ten half-8 ure (Zomertijd) ten huize van O. Schimmel. Punten van behandeling zijn: Rekening 1930. Verkiezing van twee bestuursleden vacature G. van de Bor; periodieke aftreding J. baron van Boetzelaer. Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap Coelhorst vergaderen op Dinsdag den 26 Mei des namiddags ten half-7 ure (Zomertijd), ten huize van D. Rijnders. Punten van behandeling: Voorloopige vaststelling, rekening 1930. Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap De Malesluis vergaderen op Woensdag 27 Mei, des namiddags ten 7 ure (Zomertijd), ten huize van Th. van Klooster. Punten van behandeling: 1. Voorloopige vaststelling, rekening 1930. 2. Verkiezing van twee bestuursleden Grootevheen. Burgerlijke Stand. ,GeborenJohanna, d. v. G. v. Laar en M. v. der Heiden Cornells Petrus Hendrikus en Maria Antonia, z. en d. v. A. v. Daatselaar en A. v. Middelaar. GetrouwdJohannes Kok en J. Botter- blom J. A. v. d. Hengel en H. M. v. d. Hengel. Hamersveld Door Notaris Joh, Knoppers uit Amersfoort is in Café de Rosbeyer te Hamersveld verkocht de boerenhof stede Oud Rossenberg tegenover en achter de R. K. kerk te Hamersveld gemeente Leusden groot 5.82.90 veild in drie perceelen. Perceel 1 groot 2 hektaren en 40 aren werd ingezet door H. Kuyt Jhz. voor de somma van 11500 gulden en niet verhoogd. Perceel 2 een perceel wei- en hooi land achter perceel 1, groot 2 hectaren en 50 aren ingezet door Verschuur bakker te Hoevelaken voor 5400 gul den en niet verhoogt. Beide perceelen in massa aangekocht door Gijs van IJden Rz. landbouwer te Soest voor !8i00 gulden. Perceel 3 wei- en hooiland achter de kerk groot 93 aren en 50 centiaren en aangekocht door S. van Ruitenbeek te Hamersveld voor 7000 gulden voor de R. K. kerk te Hamersveld. Leusden Burgerlijke Stand. Geboren: Gerardus, z. v. J. v. de Lagemaat en G.v. Kolfschoten. Onder trouwd N. T. Blom en H. Tijmensen. Gehuwd: G. Willigenburg en G. v. Herwaarden. Overleden: Cornelis Schniedewind, 53 jr., wed. der Kwaak. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het BERICHTEN UIT AM ERSPOORT voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 Telefoon no. 304 en 497 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3'/i pet. Burgerlijke Stand. 19 Mei. Geboren: Grietje, d. v. C. Brink en E. van den Berg Leonardus Petrus, z. v. G. H. Scheerder en W. de Wit Grietje Maria, d. v. A. Sand- brink en J. van de Pol Geerlrudis Cornelis Maria, d. v. A. C. W. H. Siegmund en E. H. A. M. Burgers. Overleden: Alijda Fontijn, ond 42 j., echtgenoote van J. A. Kentin Anna Maria Catharina Outmaijer, oud 67 j. echtgenoote van W. B. C. Vogel - Henderina van der Klei, oud 59 jaar, weduwe van J. de Jong Johanna Wilhelmina van Zetten, oud 1 jaar. 20 Mei. Geboren: Petronella, d. T. van der Pol en G. Knopperls de Lang A. de Leeuw en B. Menko H. Jagtenberg en H. M. Renes D. van Dijk en E. Arbon. overleden Mozes Heimen Cohen, oud 90 jaar., weduwnaar van H. D. Consenheim Adrianus van Appelen, oud 6 jaar. 21 Mei. Geboren: Gosse, z. v. W. Romkes en L. H. Rusz Katrijntje Geertruida, d. v. L. Meester en O. v. Beek Jocominus, z. v. C. Meilink en A. A. van der Meiden - jacobus Antonius Maria, d. v. G. J. A. Litjens en M. C. Vrakklng Cornelia Jo hanna en Gerarda Johanna, dochters vanA. P. Egink en E. Buys. Onder trouwd: A. W. de Bruin en H. van Hamersveld R. Snellenburg en G. de Kuilen R. J. Craanen en A. van den Brink M. Bruinenberg en J. C. Clarissen. Gehuwd: C. Brons en J. Berculo j. Fokkema en A. W. Vonkeman. OverledenMaartje Lansaat, oud 49 jaar, echtgenoote van R. van Beek. 22 Mei. Geboren: Hennie Gieltje, d. v. G. Slots en J. Hollemans. Over leden: Adriana Hartogsveld, oud 62 j., echtgen. van J. Patland Lambert Zeeman, oud 30 jaar, ongehuwd. 23 Mei. GeborenTheodorus Gode- fridus Maria, z. v. W. J. F. A. Ribbe- rink en H. C. C. M. Cornelissen. NIEUWE STRAATNAMEN. De alphabetische strateniijsf zal wor den aangevuld als volgt: Ampèrestraat, loopende van Leusder- weg naar Marconistraat; Balistraat, loopende van Bankastraat naar Leusderweg; Dupontplein, tusschen Breitnerstraat en Roelofsstraat; Edisonstraat, loopende van Leusder weg tegenover de Verhoevenstr. langs Marconistraat in Oostelijke richting; Franklinstraat, loopende van Woes- tijgerweg naar Edisonstraat; Groen van Prinstererlaan, loopende van Thorbeckeplein Wuytierslaan Hyacinthstraat, loopende van Soester- weg naar Begoniastraat; Keucheniuslaan, loopende van Dr. Abraham Kuyperlaan naar Groen van Prinstererlaan Klimopstraat, loopende van Laurus- straat langs Ligusterstraat naar het Spoorwegterrein Marconistraat, loopende van Van Rootselaarstraat naar Edisonstraat Pieter Jelles Troelstralaari, loopende van Groen van Prinstererlaan over Dr. Abraham Kuyperlaan tot Schaepmanl. Primulastraat, loopende van Soester- weg naar Oude Soesterweg; Roelofsstraat, loopende van Dupont plein naar Gasthuislaan; Röntgenstraat, loopende van Van Rootselaarstraat voorbij Wattstraat over Franklinstraat in Zuidelijke richting Wattslraat, loopende van Marconi straat naar Röntgenstraat. Verder zullen worden vastgesteld de volgende richtingen Appelweg, van Westerstraat tot Wouter van Bloklandlaan Bankastraat, van Celebesstraat over Timorstraat naar Laan 1914 H. ELZENAAR Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Lang.3tr.it U Telef. 52S Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureau Hebt U een Taxi of aufo noodig Amersfoort. afdoende midde! daarvoor. Het kost H,rm H cniOT Rnoman j i 60 ct. per bus en is evenals Purol, z- Y- H- ?n,er e_n M\ Bosman, mogen allen te zamen bedenken, dat verkrijgbaar bij Apoth. - - - 11 Gehuwd: J. F. A. Gesell en E. T. Borgesiusiaan, van Dr. Abraham Kuyperlaan in zuidelijke richting; Dorresteinscheweg, van Gasthuislaan naar de grens der gemeente; Goudsbloemstraat, van Primulastraat tot Zonnebloemstraat; Van Houtenlaan, van Borgesiusiaan naar Pieter Jelles Troelstralaan Dr. Abraham Kuyperlaan, van Prins Frederiklaan naar Barchm. Wuytlersl. Laurusstraat, van Aucubastraat langs Klimopstraat in Westelijke richting; Ligusterstraat, vanaf de Ned. Israël, begraafplaats langs Aucubastraat naar Klimopstraat Van Limburg Stirumlaan, van Dr. Abraham Kuyperlaan naar Thorbecke plein Piersonlaan, van Borgesiusiaan naar Pieter Jelles Troelstralaan; Rozenstraat, van Violenstraat langs Anemoonstraat voorbij het einde van de Irisstraat tot Priraulastraat Schaepmanlaan, van Borgesiusiaan naar Pieter Jelles Troelstralaan; Scheltusstraat, van Kruiskamp langs de Beek voorbij Melhorststraat en van Assenraadstraat Seringstraat, van Primulastraat tot Zonnebloemstraat Timorstraat, van Bankastraat naar Leusderweg. Over de aanstaande uitbreiding van de Amersfoorlsche Ambachtsschool kan worden medegedeeld, dat twee vleugels zullen worden bijgebouwd: aan de zijde van de Frans Halsstraat een beneden verdieping en twee verdiepingen daar boven. Op de benedenverdieping zal een nieuwe werkplaats voor de smeden en een klas der afdeeling machine bankwerkers komen. Daarnaast zat een nieuwe werkplaats komen voor auto- hersteilers. Op de bovenverdiepingen lokalen voor handteekenen, vakteeke- nen en theorie-lokalen. Aan de zijde van het badhuis komt een bijbouw met één bovenverdieping voor theorie- en teekenlokalen. De Ruitersportvereeniging „Eem- land" zal op Zondag 31 Mei op het Sportterrein Birkhoven bij Amersfoort haar 5e Concours hippique houden. Naar verluidt is het aantal inschrij vingen bevredigend. in diverse maten. Beekenstelnsche Laan Telefoon 543 Korte Beekstraat Complete Woning-Inrichting N.V.

De Eembode | 1931 | | pagina 1