De €embode Mem fan 25 nodsllgn Dressoirs I. H. i. Mieuwkirk u. SST Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Het beste Adres G. Keuneke Koopt uw SehijjfnachiiB PUROL Abonnementen kunnen élke week ingaan, doch I n ffl AdvertenHón 26 cent per regel. Bül$lutarieven opzegging van abonnement moet geschieden H J Ë^L Bamy I f^n W Ë^L voor handel en nijverheid ftp geregeld aawr- voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs I 1 J S^r H 8^r III li I I teeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 H W IT W IT I I I I I WË vóór 8 uur in den morgen vgn bezorgd. Kantoor on Drokkorl] Langograeht 28 to Amoroloort Tolofoon 314 Verschijnt eiken Dinsdag- on Vrqdagmlddig Koot-giro no. 44284 Vijf en veertigste Jaargang Vrijdag 29 Mei 1931 - No. 17 Epistel en Evangelie. Feestdag der Allerheiligste Drleëenheid. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Romeinen; XI, 33—36. O diepte der rijkdommen van Gods wijsheid en wetenschap I Hoe onbe grijpelijk zijn zijne oordeelen en onna speurlijk zijne wegen I Wie toch heeft denzin des Heeren gekend, of wie is zijn raadsman geweest? Of wie heeft Hem eerst gegeven, dat het hem zoude vergolden worden? Uit Hem immers, en door Hem en in Hem is alles; Hem zij de eer en de heerlijkheid In eeuwig heid! Amen. EVANGELIE volgens den H. Mattheüs; XXVIII18-20 In dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingen: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Gaat dus leert alle volken, hen doopend in naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes, hen leerend onder houden alles wat ik u bevolen heb. En ziet, Ik ben met u ai de dagen tot aan de voleinding der wereld. Liturgische Kalender. Week van 30 Mei—6 Juni. Zondag 31. H. Drievuldigheid, Tijd eigen, Mis Benedicts, 2e geb. en laatste Evang. v. d. Ie Zond. na Pinksteren, Prefatie H. Drievuldigheid. Maandag 1 Juni. Mis v. d. leZ na Pinksteren Domine, zonder Gloria, 2e geb. A. cunctis, 3e naar keuze, zonder Credo, gewone Prefatie. Dinsdag 2. H.H. Marcellinus enz. 2e geb. A. cunctis 3e naar keuze. Woensdag 3. Mis v. d. Ie Zondag na Pinkst., zonder Gloria of Credo, 2e geb. A cunctis, 3e Fidelium voor <le Overledenen (2 Nov.) 4e naar keuze. Donderdag 4. H. Sacramentsdag met Octaaf, Tijdeigen. Mis Cibavit, Ci Pref. v. Kerstmis. Vrijdag 5. Mis als Donderdag, 2c geb. H. Bonifacius, 3e geb. voor den Aartsbisschop Credo, Pref. v. Kerstmis. Zaterdag 6. Mis als Donderdag, 2e gebed H. Norbertus, Credo, Pref. van Evangelleverklaring. Op 't Feest van Drievuldigheids- Zondag. Het H. Evangelie van dezen Zondag, H. Drievuldigheids-Zondag, is het slot van het Evangelie van den H. Mattheus. Nadat de H. Evangelist de lijdens geschiedenis des Heeien en Zijne Ver rijzenis verhaald heeft, eindigt hij de levensgeschiedenis van Jezus met de woorden van het Evangelie van dezen Zondag: de z.g. zending der apostelen. In dien tijd d.i. den tijd tusschen Zijn Verrijzenis en Hemelvaart, sprak Jezus tot Zijn leerlingen: „Mij is alle macht gegeven in den Hemel en op de aarde". Vóórdat Jezus zijn apos telen de wereld inzendt om Zijn rijk, het Messiaansche Rijk, te stichten, ver zekert Hij hun dat Hij de macht en het recht heeft hen als Zijn gezanten te zenden. Niet alleen als God maar ook als mensch n.l. als Verlosser, waardoor Hij het rijk van den duivel heeft overwonnen, heeft Hij de macht en het recht de zielen te onderwerpen aan Zijne heerschappij. En aangezien het Messiaansche Rijk, het rijk van Christus, hier op aarde begint maar in den hemel voltooid wordt, zegt Hij tot Zijn leerlingen: „Mij is alle macht jgeven in den hemel en op de aarde". Deze allerhoogste macht nu neemt Hij als fundament, als grondslag voor de gewichtige zending, die Hij Zijn -postelen gaat opleggenKrachtens die macht beveelt Hij hun: „Gaat en nderwijst alle volkeren" of zooals de ~~rspronkelijke tekst luidt: „Gaat en -akt alle volkeren tot mijn leerlingen", .i, maakt alle volkeren deelgenooten an Mijn Rijk, lijf hen in in hetMes- iaansche Rijk. Hoe? Op de eerste plaats door hen de wateren des doopsels toe te dienen: „hen doopende in den naam des Vaders en des Zoons en des H. Geestes" en vervolgens door hen, nadat zij door et doopsel lidmaat zijn geworden an Zijn Rijk, te onderwijzen en „te eren onderhouden alles wat Ik u be- olen heb". Ziedaar de verheven en grootsche taak der Apostelen en van JOH. DE HEER VARKEN8MARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel de H. Kerk tot aan het einde der wereld. Volgens Christus' bevel moeten de apostelen en hunne opvolgers gedu rende de eeuwen de zielen der vol keren reinigen van de smetten der erfzonde, haar doopende in den naam d.i. in de kracht van den éénen Ood in drie Personen, de Allerheiligste Drie eenheid, om haar daarna te leiden en te besturen langs de wegen, door Christus zeiven aangewezen. Onmiddellijk op deze grootsche maar moeilijke zending volgt dan Jezus' heer lijke belofte: „en zie, Ik zal met u zijn alle dagen tot aan het einde der wereld". Wie is in staat zulk een belofte uit te spreken tenzij God alleen, tenzij Hij aan Wien alle macht gegeven is in den hemel en op de aarde? Jezus zal zijn apostelen en hun opvolgers bij staan, in de moeilijkheden voorzeker, doch vooral in hun grootsche zending: „de volkeren te leeren onderhouden alles wat Hij hun bevolen had n.l. door hen voor dwaling te vrijwaren, alle dagen". 't Is op deze tektst vooral dat de H. Kerk zich beroept voor hare onfeil baarheid in geloofs- en zedenleer. Belijden we ons geloof in het mys terie der Allerh.j Driefienheid en bren- 5en we Haar onze aanbidding, lof en ank. Zware Tijden. Dc landbouwer van den zandgrond heeft tegenwoordig, door de bijna al- geheele inzinking der prijzen, weinig reden om over de economische ver houdingen tevreden te zijn, integen deel. Wanneer er niet spoedig cenige beduidende opleving komt, zal hel voor velen uiterst moeilijk worden, het hoofd boven water te houden. En geen wonder. De prijzen der biggen zoowel als die der slachtrijpe varkens, der boter en der eieren, drie der voor naamste voortbrengselen, zijn onge kend laag. Wel is het vee, met name goed fokmateriaal, nog duur, maar daarmee is de doorsneeboer van onze zandgronden weinig gebaat. Bij hem toch gaat het bij zijn veestapel in hoofdzaak om veel en goede melk. Slechts weinigen hebben vanbeteeke- nis en herhaaldelijk fokdieren aan de markt te brengen. Nu zijn de prijzen der meeste voederartikelen ook wel aan den lagen kant, doch de som, die de landbouwer voor zijn varkens, zijn boter en zijn eieren ontvangt, staat in te slechte verhouding tot de som geld, die zeer velen op geregelde tijden ooo- dig hebben, om aan hun financieelc verplichtingen te kunnen voldoen, want die som geld is gelijk gebleven of slechts onbeduidend verminderd, hetgeen ook met de ontegenzeggelijk hooge belastingen het geval is. Ook de loonen der dienstboden en landarbei ders met den aankleve van ouder- doms-, ziekte- en ongevallen-verzeke ring, zijn nog onevenredig hoog. Daar bij hebben velen zich laten verleiden, door de gedurende de laatste jaren hooge opbrengsten ,van landbouw en veeteelt, om een dure of vrij dure boerderij te koopen. Het is daarom voor onze hard werkende, eenvoudige landbouwers vurig te hopen, dat spoe dig een kentering ten goede in den inderdaad treurigen toestand moge komen. Gelukkig zijn onze boeren voor het overgroote deel krachtig en voorbeel dig georganiseerd en bezitten zij in hun Boerenleenbanken een voorbeeld van schitterend werkend landbouw- crediet. En zonder twijfel zullen en. moeten zij in hun vereenigingen schou der aan schouder staan, om de moei lijkheden te overwinnen, de hinder palen uit den weg te ruimen. Moge dan geen enkele boer zijn vanen on trouw worden. Want zijn vijanden slapen niet, slapen thans zeker niet, want ook zij zijn er van overtuigd, proefondervindelijk van overtuigd.dat, waar gebrek geleden wordt, de bodem KANTOORBOEKHANDEL «F. 11. TULP» Ungestr, 65 t.o. KrommMtr. TEL 3Z6 Alle benoodigdheden voor Vereenigingen gunstig is, om de zaden van onte vredenheid en kankergeest, van revo- lutionnalre beginselen zelfs op te ne men. Zoo ooit, dan moet de boer in deze benarde tijden oppassen. Laten wij geven. De mensch heeft slechts in zooverre recht op de goederen der aarde, als God hem dit schenkt. Het Christendom is de godsdienst van het geven. Wie niet geven wil is geen Christen Geven is plicht. God, die alle dingen uit hel niet ge schapen heeft, heeft volgens zijn We zen uitsluitend en onbeperkt eigen domsrecht over al datgene, wat Hij schiep, zoowel op de menschen als op de goederen dezer aarde, aldus „De Kandelaar." Dit eigendomsrecht van God kan door geen staatswet en geen maat schappij ooit beperkt worden. De mensch heeft slechts in zooverre recht op de goederen der aarde, ais God hem dat schenkt. Als derhalve de mensch een zooge naamd eigendomsrecht op zekere din gen bezit en wij leggen er den nadruk op tegenover het socialisme, dat het Gods wil is, dat een zeker eigendoms recht bestaat, zoo kan toch van den anderen kant dit eigendomsrecht voor God niets anders beteekenen dan een recht om het te beheeren en het te ge bruiken overeenkomstig den wil God. Welnu.... het is Gods wil, dat natuur alle menschen onderhoudt voedt. Ieder die leeft heeft het recht i om te leven. Daaruit volgt: De bezittende klasse heeft de plicht van haar overvloed zooveel weg te geven, dat ook dear- men een menschwaardig bestaan kun nen hebben. De beruchte uitspraak van Proudhon„Eigendom is diefstal" is niet louter een dwaalleer, doch er zit ook een korreltje waarheid in. Niet alleen is hij een dief, die aan anderen iets ontneemt of van hen wegsteelt, maar ook hij, die anderen niet geeft, wat hij aan anderen moet geven. Op het eigendomsrecht rust volgens goddelijke- en natuurwet de zware plicht om te geven. De goederen dezer wereld mogen slechts gebruikt worden tot het ware welzijn en het nut der volkeren. 'r at cfe in een bepaalden tijd In bijzondere mate kunnen worden geacht. Begrijpelijk, dat omtrent de urgentie verschil van gevoelen zou bestaan. Het veiligst gaat men daarom, door zich te richten naar de aanwijzingen gegeven door de kerkelijke overheid en zoo werd, gelet op de in den jong- sten tijd uitgevaardigde Encyclieken over de Christelijke opvoeding der jeugd en over het Christelijk huwelijk, als onderwerp gekozen het Christelijk Familieleven. Vervolgens in een uitvoerige rede uiteen, de Ka tholieke opvatting van het huwelijk s grondslag van het Christelijk gezin. Later werd vergaderd in zes secties Binnenland op verschillende plaatsen in de stad. De eerste sectie behandelde de stichting van het gezin, voorbereiding op het Huwelijk, de tweede sectie de verhou ding tusschen de cchtgenooten; de derde sectie gezin en vrije jeugdvor- mingjde vijfde sectie gezin en chris telijke Kunst en de zesde sectie gezin en gezinshulp. In het Stadion werd Pinkstermaandag onder regie van Paul Hul De triumf der Levenden opgevoerd, een tooneel- spel van Willem Nieuwcnhuis met zang van Lou Lichtveld. NIEUW LEVEN. In voorbereiding is de stichting van een R. K. Centraal Bureau voor Volks gezondheid. Het ligt verder in de be doeling, te komen tot de vorming van een groot katholiek Charitas-verband. Voorts wordt ernstig gewerkt aan de stichting van een katholieke nationale organisatie voor kinderbescherming, een „Katholieke Bond voor kinderbe scherming", zulks ter behartiging van de verzorging der verwaarloosde jeugd. DE OULDEN. Wij herinneren onze lezers eraan, dat met 1 Juni a.s. buiten omloop zul len worden gesteld de guldens, welke een vroeger jaartal dragen dan 1920. Van I Juni af zal niemand gehouden zijn deze munten in betaling aan te nemen. De guldens kunnen ter inwis seling worden aangeboden bij alle postkantoren, bijpostkantoren, hulp postkantoren en poststations en wor den ook na 31 Mei nog gedurende 3 maanden dus tot en met 31 Augus tus aan dezelfde kantoren ter in wisseling aangenomen. Van 1 Juni afzijn alleen nog gangbaar de guldens, welke een later jaartal dragen dan 1920. Deze inwisseling heeft op de rijks daalders en de halve guldens geen betrekking. f1 of 1 d. 41 Invaliditeitswet: A. v. d. P., Amers foort 25 maal (50 cent of 1 d.). Ongevallenwet: A. v. d. P., Amers foort f 10 of 4 d.; J. A. K., Amersfoort f 8 of 3 d.; M. B., Scherpenzeel f 10 of 6 d. Zich perlj bevinden d.; A. O. S., id.; W. T. H. B., id.; O. J. H., fd. In dronkenschap wielrijden: O. O., Zeist f 15 of 6 d. Autorijden zonder rijbewijs: H. de G., Spakenburg f7.50 of 1 week tucht school; J. W. G. B., Baarn id.; E. v. G., Bunschoten ld. plus f 15 of 2 week voor gemis aan goede remmen. Te snel rijden in Soest: H. O., Am sterdam f25 of 10 d.; J. V. G. S., ld. Idem In HoevelakenN. d. V., Haar lem f 15 of 6 d. NEDERLANDSCHE KATHOLIEKEN DAG. De Vijfde Nederlandscht Katholieken dag werd te Amsterdam gehouden met hetalgemeene onderwerp: „Het Chris telijk Familieleven". Na een Heilige Mis, die werd op gedragen door Mgr. Aengenent, Bis schop van Haarlem, in den tuin van het Begijnhof, werd de openingsver gadering gehouden in de aula van het Koloniaal Instituut, waar vele kerke lijke en wereldlijke autoriteiten aan wezig waren. Deze vergadering werd geleid door baron van Wijnbergen. In zijn openings woord herinnerde hij er aan, dat de Algemeene Katholiekendag is de sa menkomst der Katholieken als kinderen der Kerk, staande onder leiding van het Episconaat. De laatste bijeenkomst In Maastricht mocht nog gehouden worden onder aanvoering van den sindsdien overleden Aartsbisschop van Utrecht, die 12 jaar geleden den Algemeenen Katholieken dag stichtte. Openlijk gaf spr. uiting aan de gevoelens van hartelijke, kin derlijke dankbaarheid voor he Mgr. H. van de Wetering voor de en het Vaderland heeft gedaan. Van den aanvang af heeft als regel gegolden, op de Algemeene Katholie kendagen vraagstukken te behandelen, die van algemeen Katholiek belang, Uit den Omtrek Amersfoort UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Dronkenschap: T. H., Soest f 10 of 4 d.; L. O., idJ. W., Amersfoort id.; C. v. d. B„ Hoevelaken, id.; J. G„ Renswoude id.; H. V., Woudenberg id.; J. B„ Hilversum f 15 of 6 d.; G. B., Amersfoort idV. B., id.; C. S., Am sterdam id.; P. M., Hilversum id.; F. H., Putten id.; H. H. G., Amersfoort 3 w. hecht, met proeftijd van 2 jaar. Loopen op verboden grondJ. S. K„ Soest f 15 of;6 d. Straatschenderij: G S., Amersfoort fl of 1 d. Wapenwet: C. H., Almelo f 10 of 4 d. en verb, boksbeugel. Als onderhoudsplichtige een water gang niet schoon houden: M. N., Bun schoten f5 of 2 d. Arbeidswet: W. v. W., Baarn f 15 of 6 d.; J. H., Eemnes f7.50 of 3 d.; J. F. v. d. G., Baarn f 5 of 2 d.; A. v. d. H., Amersfoort f 1 of 1 d.; H. A-, Amersfoort f4 of 2 d.; J. B., Nijkerk voor Damestasschen, Koffen M alle «oor- ton fijne Lederwaren LANOESTRAATI05-AMER8FOORT houd van uw schrijfmachine bij h. ELZET7MR KANTOORBOEKHANDEL LAN6ESTRNAT 84 TEL. 828 M. I. van der Vlugt. 27. A. RIJksen en D. Kuijpcr. 27..A. Muts en G. Thoma. 27. A. J. Spelt en E. Vervat. Overleden18. Wilhelmlna M. Tis- meer, 78 j., wed. v. H. Ran, Soester- bereschestmt 65. 20. Tijmen Daselaar. 77 j., geh. m. B. Epskamp, 2e Weteringpad 6. 25. Jannetje v. Apeldoorn, 49 j., geh. m. W. van Assclt, Postweg 70. Doos3Q-60.Tube 80ciBijApo(henDroqill Hoevelaken Hier raakte een eler-auto uit Apel doorn in een sloot. Twee jongens jingen mede te water. Toegeschoten mlp haalde de knaapjes, die tusschen de eierkisten bekneld lagen, uit hun gevaarlijke positie. Hoewel doornat en onder de modder, hadden zij gelukkig geen letsel bekomen. De bestuurder had een ontvelling aan zijn hoofd, terwijl de tweede persoon ongedeerd was gebleven; ruim 20.000 eieren gingen verloren. Nllkerk Bij den Corlaarschen weg kwamen uit de richting Nijkerk twee mannen per fiets, terwijl uit de richting Amers foort een auto naderde. Plotseling stak een der wielrijders, den weg over; de autobestuurder trachtte nog te rem men, maar hij werd gegrepen en over de motorkap heen terzijde van den weg geslingerd, waar hij met een ernstige hoofdwonde en een beenbreuk bewusteloos bleef liggen. Op de markt: 398.000 eieren f 3.30-4.15; 57 big- [en f8—11; 133runderen: melkkoeien 190-355, vette koeien f 210-360; 33 nuchtere kalveren: mestkalveren f 1826, slachtkalveren f4—8; lam meren f20—28. Soest Burgerlijke stand 21—27 Mei 1931, Geboren: 21. Petronella Maria, d. v. A. Beemer en A. v. Oostrum, Konin- ginnelaan 116. 26. Karei, z. v. K. Janson en A. Nij- hoff, Bakkersweg 3. 26. Andries, z. v. B. van Keulen en H. O. Beers, Kerkdwarsstraat 8. Ondertrouwd: 21. W. Kale in Dijk. 21. G. A. Kirchner en W. E. van Balenburg. 21G. T. v. Hamersveld en A. d. Ruijgt. 21. L. Voskuilen en A. W. vanLog- tenslein. Gehuwd: 27. J. Huiskamp en Th. Gemengde Berichten Te Utrecht had iemand aangifte gedaan van de vermissing van een portefeuille met f 200. Toevallig maakte de politie dien dag tegen niet minder dan zes zwervers procesverbaal op wegens openbare dronkenschap. Daar dit groote aantal bevreemding wekte, werd er In een volkslogement, waar enkelen verblijf hielden, een onderzoek ingesteld en met succes. Onder het kussen van een der aangehoudenen vond men de bewuste portefeuille, die nog f 100 bevatte. Later verklaarde een 66-jarige zwerver, dat hij het geld ;evonden had en er vijf anderen van lad laten meeprofiteeren. In totaal werd f71 verbrast. ONWEER. Woensdag is te Hoogezand een kapitale boerderij door den bliksem getroffen en tot den grond toeafgebrand. Te Epse werd een boerderij door den bliksem getroffen. De levende have en eenig meubilair werden ge red. Een kat kwam in de vlammen om. Te Harfsen sloeg de bliksem ineen pas gebouwde boerderij, welke geheel afbrandde. Te Mllheeze sloeg de bliksem In het huis van een landbouwer. De land bouwer was op slag dood, terwijl zijn vrouw bewusteloos geraakte. De boerderij zelf werd beschadigd. Er ontstond geen brand. De boer laat drie jeugdige kinderen achter. Te Aaltenis een 24-jarige dienstbode door den bliksem geraakt. Haar toe stand is zoo, dat men voor haar leven vreest. j Haaksbergen sloeg de bliksem in een boerderij. De geheete hofstede De Spaansclte minister van Oorlog heeft zijn plan tot hervorming van het leger gereed. De oorlogsbegrootlng zal daardoor dalen [van 700 tot 500 mil- lioen pesetas. Van de 76 regimenten infanterie blijven er 39 en van de 27 regimenten cavalerie blijven er slechts 10 bestaan. Het aantal officieren daalt van 22000 tot 7000 en dat der gene raals van 280 tot 48. Er schijnt in 't Spaansche leger toch ook nog at een enkele functionaris overcompleet te zijn geweest I vanaf f36.75 Prima afwerking, fraaie modellen Complete Woning-Inrichting

De Eembode | 1931 | | pagina 1