Katholiek Orgaan voor Amersfoort Omstreken en N.V. Middenstands-Bank h. ELZENAAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaandoch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Builen Amersfoort f 1.10 De €embode Advertenüën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Adverientièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zjjn bezorgd. Kantoor en Orokkerll Langegracht 28 te /Imarafoort Telefoon 814 Vijf en veertigste Jaargang Post-giro no. 44234 No. 24 Verschijnt eiken Dinsdag* en Vrijdagmiddag Dinsdag 23 Juni 1931 De gewoonte wordt langzamerhand een tweede natuur en daarom is het bij karaktervorming te doen, Goede gewoonten zijn geen noodzakelijk be standdeel van een goed karakter, maar ze zijn een zeer goed middel om karakter te vormen, Hoe kregen wij onze namen Door A. F. VAN BEURDEN. III. Tot het eind der XVIe eeuw in de steden en een eeuw later nog op de dorpen, droeg "het gewone volk geen eigennamen. Ook in de doop- en hu- welijksregisters, aangelegd op ordei van het Concilie van Trente, boeker de geestelijken of kosters, in de Room- sche kerken en later ook in de Gere formeerde kerken, de doopelingen als jan Janszoon, Petrus Gerritsen, zonder meer. Gewoonlijk is de vorm: 2 Maji 1669 baptizavi, op den 2en Mei 1669 heb ik gedoopt: Joannes, filius legiti- mus, Joannes wettige zoon Jan Janszn., daarna volgen Peter en Meter, als Gerdr. dus Janszn. en Anna Jansdr. Men kan begrijpen, dat er bij het veel vuldig voorkomen der Jannen, Pieten en Gerritten niet zoo gemakkelijk is, om later te weten, wie hier bedoeld wordt. Men redeneerde, dat de pastoor of predikant en de koster de menschen wel kenden en verdere vermelding van namen of toenamen heelemaai niet dringend of noodig was. Vandaar ook, dat er zoo vele eigen namen zijn die van voornamen afge leid zijn. in Denemarken heeft dit tot groote moeielijkheden geleid. Daar heet alles Wijnen van Gosewinus: de goed.. Willems van Wilhelm: machtige be schermer. Aldus ziet men, dat de voornamen een ruim aandeel gehad hebben in de vorming der latere blijvende achter of eigennamen. Ook zijn er, zooals' bekend velen afgeleid van de beroepen, als Timmer mans, Smeets en Smits, Pelser, Mulder, Molenaar, Brouwer, Hamakers, Scheer der en zoo vele andere. Soms begrijpt het tegenwoordige geslacht den zin der in de oude taal gestelde namen, die ten overvloede soms verhaspeld zijn, niet meer. Eenige voorbeelden mogen ditaan- toonen: De naam Latijnhouwers, die in Noordbrabant nog al voorkomt, heeft niets met de Latijnsche taal te maken, maar komt van latije of ven sterbankhouwer en heeft dan zin. Kuytenbrouwers heeft niets met Kuiten te doen, maar kuyt of keute is bier, een Kuytenbrouwer is dus een bierbrouwer. Blomjous in Tilburg voorkomende, bemoeit zich met blommen, maar is een verbastering van Blondiaux, een naam die het volk niet kon uitspreken en verdraaide. Pijpers beteekent Fluit speler. Jensen en Nielsen. Er zijn in Kopen hagen een honderdtal gelijknamige families, die men heeft moeten gaan p nummeren van 1 tot 100. Men kan dus daar aantreffen Niel Jensen 53. Met de Schfilze en Müllers in Duitschland liep het ook reeds lang spaak, zoodat de Fliegende Blatter er steeds mede spotte. Het aanleggen van een goeden bur gerlijken stand in den Franschen tijd, heeft de zaak veel verbeterd. Dat er veel eigennamen zijn, die van voorna men afgeleid zijn, kan volgende aan haling uit de groote massa bewijzen. Er zijn er bij die men oppervlakkig niet direct als zoodanig zou herkennen. Wij voegen er de beteekenis der voor namen bij. Theunissen van Antonius: loonwaar- dige of biddende. Albers van Adatbertus: edelgeborene. Alofs van Adolphus: edele helper. Ansems v. Anselmus: gehelmde krijger. Fonsen van Alphons: de gelukzalige. Bruijns van Bruno: de bruine. Baltussen van Balthasar: de lange oude. Berbers van Barnabasde vertroosten de zoon. Burgers van Borchart: de sterke. Bertels, Batten van Berthold: de ge trouwe. Clevens van Cleophas: vaders roem. Stoffels van ChristophorusChristus drager. Danters van Tancredo: de kamp waar dige. Diebeis van Theobaldde vermetele. Evers van Everhard: de zeer sterke. EmonsvanEdmundus: de rechtvaardige. Gommers van Gosmarus: de zeer be kende. Gielen van MichielWie is God gelijk? Helmersvan Heldimar: de beschutter. Huygens van Hugo: de verstandige. Kerstens, Corsters van Christiaande Cristen. Lips van Philippus: paardenvriend. Lups, Lubbers van Lubertusde volks- beroemde. Luyckx van Lucas: de lichtende. Levison, Löwy, Lewin van Levóde aanhankelijke. Nikkesen van Dominicusde heerscher. Nielsen van NicolaasVolkbeheerscher. Onnen van Onno of Onophrius: de nutsbrenger. Otten van Otto of Otger: de rijke. Poeis en Pollen vanLeopoldusde als leeuw-heerschende. Panken van Pancratiusde algeweldige. Rijkers van Richardusde sterke. Raven van Ravo of Radbertberoem de raadgever. Roelofs van Rodulphus: de helpende raadgever. Vrings of Vriens van Severinus: de gestrenge. Volbers en Wolbers van Volbertus: de prachtige. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano- en Orgelhandel WIJ leveren alle merken. Binnenland K. R. O. Naar de Tijd mededeelt, zal Paul de Waart. Redacteur van „De Tijd", in dienst treden van den K. R. O. Met ing ing van 15 Juli e.k. is hij benoemd tot leider van de Propaganda-afdeeling, terwijl hij tevens als redacteur zal ver bonden worden aan „Katholieke Radio Gids". R. K. VAKVERBOND. Aan de Groote Verbondsdemonstra- tie op Zondag 6 September te Utrecht, zal op Vrijdag 4 en Zaterdag 5 Sep tember eveneens te Utrecht een inter nationaal congres voorafgaan van de Katholieke Arbeiders Internationale. Er zullen worden besproken: de Encycliek „Quadregesimo Anno' van Paus Pius XI en hare beteekenis voor de strevingen van de arbeiders standsbeweging; en de overwinning van de wereldcrisis door zedelijke ordening en internatio nale solidariteit. Het eerste onderwerp zal vermoe- lijk worden belicht door een Belg, het tweede onderwerpf in tweeën gesplitst, door een Duitscher eji een Nederlander. NAAR IND1E. Er is vastgesteld, dat een wekelijk- sche viiegdienst tusschen Amsterdam en Nederlandsch-lndië zal worden ii gesteld met ingang van 1 Oct., op welken datum 't eerste vliegtuig van den nieuwen dienst van Amsterdam vertrekt. Het eerste retourvliegtuig van den wekelijkschen dienst zal op 16 October van Batavia vertrekken. De vertrekdagen zijn Donderdag van Am sterdam en Vrijdag van Batavia. CURSUS VOOR VERKENNERS- LEIDERS TE UTRECHT. Den 11 den Juli zal te Utrecht t„. nieuwe inleidingscursus voor verken- nersieiders beginnen. Deze cursus duurt 3 week-ends n.l. van Zaterdagmiddag tot Zondagmiddag, ongeveer 5 a 6 uur. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Diocesaan Secretariaat, Justus van Effenstraat 36, waar men zich ook gelieve op te geven, liefst voor 1 Julia.s. Een aanbeveling van de parochiale geestelijkheid is gewenscht. Waar de verkennersbeweging zoo gestadig gaat groeien, is de hoop ge wettigd, dat vele jongelui zich voor deze cursus zullen aanwerven. De jeugd beweging staat ongetwijfeld op een keerpunt van haar bestaan. Zij ondervindt de weerslag van de groote achteruitgang van het gods dienstig leven in breede lagen van de bevolking. De katholieke jeugdbeweging is èr KANTOORBOEKHANDEL «F.fl.TULPH Unjestr. 6B to. Krommeatr. TEL 324 Alle beiioodigdliedea voor Yereeoipgea machtige reactie tegen. Nie mand minder dan de beroemde Prof. Adam, wiens werk in Holland van alle 'den is geprezen, durft te verklaren; >e toekomst van de Kerk is niet op de laatste plaats daarvan afhankelijk of het ons gelukken zal een nieuwe cultuur te bouwen, Want de oude is niet meer. En nooit zal zij anders kunnen opgebouwd worden dan door middel van een wedergeboorte van de christelijke leekenwereld." Die wedergeboorte is de taak van de moderne katholieke jeugdbeweging, maar of die slagen zal is daarvan af hankelijk of zij goede en geschoolde leiders onder de volwassenen vindt. Het leidersinstituut der katholieke verkenners is daarom meteenaangename ontspanningsgelegenheid voor jongelui, die veel voor het buitenleven voelen of een afleiding zoeken voor een vrije Zaterdagmiddag en Zondagmiddag. Jeugdleiding vraagt toewijding aan een verantwoordelijke taak, die echter juist in de verkennersbeweging zeer verge makkelijkt wordt door het nauwkeurig omschreven programma en werkwijze, en het verkenner zijn met de verkenners, van de leiders. POSTKANTOOR BAARN. Met ingang van 21 Juni is de openstelling van het kantoor Baarn voor den telefoondienst verlengd. Genoemd kantoor Ts dan ook op Zon- en feestdagen onafgebroken tele fonisch bereikbaar. EIEREN ETEN. Te Amsterdam is een vergadering gehouden, om te komen tot meer ge bruik van het Nederlandsche ei. Na een korte uiteenzetting van den voorzitter, werd een inleiding gehouden door B. van Asperen Vervenne, amb tenaar van den Rijks- en Voorlich tingsdienst voor den Pluimveedienst te s Gravenhage. Deze wees op de vermeerdering van eierproductie in Nederland na den oorlog, zoodat de overproductie van eieren moet worden uitgevoerd. De productie, die zoo groot is, dat zij in verschillende maanden van het jaar den uitvoer van boter en kaas evenaart, ja soms overtreft, loopt gevaar door de sterke daling van den prijs, en wordt bedreigd door tarieven in het buiten land. Hij beval 'n reclamecampagne aan voor meer gebruik van Nederland sche eieren in Nederland. Hij dacht zich deze reclame te laten betalen door alle Nederlandsche pluimveehouders door het heffen van I cent van elke honderd eieren, die zij afleveren. De campagne zal moeten worden gevoerd door middel van een advertentiere clame in de Ned. pers, in periodieken, door middel van aanplakbiljetten, pak kende reclameplaten, lichtreclames, uit gaven van recepten. Deze campagne kan slechts slagen, wanneer alle be langhebbenden hieraan zoo krachtig jelijk meewerken, ie inleiding vond algemeen bijval, de voorloopige plannen zullen nader worden uitgewerkt, terwijl de fokkers zullen worden ingelicht en tot verdere medewerking zullen worden aange spoord. Binnenkort zal te Amsterdam weer een vergadering worden gehou den met het doel om te komen tot de stichting van een commissie voor de reclame. BERICHTEN UIT AMERSFOORT De R. K. Oudersvcreeniging orga niseert wederom wandel-en fietstochtjes voor de kinderen harer leden gedu rende de groote vacantia in de maand Augustus, alles onder behoorlijk ge leide. Ouders die nog geen lid dezer vereeniging zijn, worden verzocht zich hiervoor aan te meiden bij|het bestuur, Westsingel 37. Hunne kinderen kunnen deze tochten dan mede maken. Het Bestuur. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der D. meente Amersfoort op Dinsdag 30 Juni, 7 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel om Mej. G. de Groot, onderwijzeres van de lagere Meisjes school, over te plaatsen naar de te opeTten 5-jarige Meisjes U.L.O.-school. 3. Verleenen van ziekteverlof aan onderwijzend personeel. 4. Vaststelling van overeenkomsten met andere gemeenten omtrent de toe lating van leerlingen tot de openbare lagere scholen. 5. Dispensatie verleenen van eenige bepalingen van het werkliedenregle ment voor de aanstelling van een werk man aan de waterleiding. 6. Vaststelling pensioen-grondslag gemeente-secretaris. 7. Verleenen van financieelen steun voor verbouw Amicitia. 8. Naasting wan de woningen van de Middenstands-woningbouwvereeni- ging „Frisia". 9. Straataanleg in het Hellestraat kwartier. 10. Wijziging gemeente-begrooting. 11. Overname van strooken grond aan de Everard Meijsterweg. 12. Aanvulling raadsbesluit betref fende verkoop van een perceel bouw terrein aan den Leusderweg aan J. janszen. 13. Wijziging Raadsbesluit inzake erfpachtsuitgifte van tuingrond nabij Heiligenbergerweg onder Leusden. 14. Verhuring aan A. Groothof! van grond nabij de Daam Fockemalaan. 15. Verkoop bouwterrein aan den Soesterweg 1038 Ma. aan A. van de Vijzel voor f 5700.—. 16. Aanvullingskohieren schoolgeld. 17. Kohier straat- en rioolbelasting. 18. Reclame schoolgeld. W. Ontheffingen straat- en riool- beiasting. FRISIA-WONINQEN. In 1929 reeds werden den Raad voorstellen gedaan tot dekking van de tekorten op de exploitatie van de mid- denstf.ndswoningen „Frisia", in verband met de onmogelijkheid om bij dit com plex lot een sluitende exploitatie te komen. Verschillende middelen werden over wogen om de hooge onderhoudsuit- gaven te beperken. Het komt B. en W. nu voor, dat, als gewerkt moet worden met zóó be langrijke tekorten, het niet verantwoord is, dat het onderhoud plaats heeft zonder voldoende zeggenschap door de gemeente. Om zich de grootst mogelijke zeker heid te verwerven dat een eventüeel tekort werkelijk noodzakelijk moest ontstaan moet o.i. thans het uiterste middel worden aangegrepen. Dit middel is naasting, met andere woorden de woningen in eigendom en beheer doen overgaan aan de ge meente, waartoe de voorwaarden de bevoegdheid verleenen. Het volgens die voorwaarde vast te stellen naastingsbedrag ware te bepalen op de balans-waarde pgr 1 Juli a.s. Wij brengen in herinnering, dat de Gemeente in 1926 onder verband van le hypotheek ten behoeve van dit complex een bedrag verstrekte. Deze hypotheek bedroeg per 1 Jan. j.l. een som van f289.950.—. Deze hypoteek kan vervallen. Dit bedrag kan t.z.t. worden verstrekt als leening aan het Woningbedrijf, dat de woningen zal beheeren. Het door het Rijk in den bouw a fonds perdu gestoken kapitaal ad f 152.025.— in de balans voorkomend onder het hoofd „Bijdrage Rijk en Ge meente", kan blijkens bericht van den Minister, bij naasting gehandhaafd blijven, hetgeen voor de gemeente een aanmerkelijk voordeel is. De bijdrage A fonds perdu van de gemeente ad f50575.— kan onveranderd gehandhaafd blijven. Te verrekenen valt dus met de Stich ting, indien de naasting de goedkeuring van den Minister erlangt, een bedrag van f 12.300.— zijnde het door de leden ingebrachte eigen kapitaal. Het tekort op de exploitatie dezer 41 woningen bedraagt per 1 Jan. j.l. f65.531.63. in dit tekort zal door de gemeente in ieder geval moeten worden voorzien. De woningen staan op grond door de gemeente in erfpacht uitgegeven. Door het overgaan van de woningen aan de gemeente vervalt deze erfpacht. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposite's rente 3'/t pet. Daartegenover staat dat de gemeente de grond zal moeten overdragen aae het Woningbedrijf, tegen een nader tn bepalen waarde. De heer J. G. A. Meeuwsen, her dacht Maandag den dag waarop hij 40 jaar geleden lid werd derVereeni- z van den H. Vincentius A Paula. e. 9 uur werd in de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemelvaart een H. Mis van dankbetuiging opgedragen. 12 uur werd den jubileerenden Vincentiaan in tegenwoordigheid van de bestuursleden van den Bizonderen Raad en vele leden, mede-broeders, der St. Vincentius-Vereeniging, door den Hoogeerw. Heer Deken Fock, het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt, met welk eereblijk hij door ",.H. den Paus was onderscheiden. Namens de leden werd hem door den heer Herm. Kroes een beeld van St. Vincentius aangeboden. Wanneer straks uitvoering wordt gegeven aan de plannen voor den aan leg van een weg van de Utrechtsche poort tot Achter Davidshof, in verband met de bebouwing van het Hellestraat kwartier, zal voor de beroemde Amers- foortsche Kei een nieuwe standplaats moeten worden gezocht. Het klokkenspel van den Lieve Vrouwe Toren werd eenige dagen buiten werking gesteld in verband met het eind-examen voor de leerlingen van het gymnasium, die hinder zouden hebben van de klanken bij het uit werken van hun opgaven. AFDEELING K. R. O. Onder leiding van den heer Marque- nie kwamen verschillende luisteraars van de K.R.O. bijeen in het patronaats gebouw aan de Paulus Borstraat. In zijn inleiding deelde genoemde heer mede, dat verschillende K.R.O.- luisteraars aangedrongen hebben tot oprichting van een afdeeling. Door en kele aanwezigen werd opgemerkt dat een dergelijke vereeniging bestaat, die hoewel er niets van uitgaat, toch ook jiet is opgeheven. Van den heer van Aunster van de propaganda der K.R.O. was mededeeling ontvangen, dat de K.R.O. geen afdeeling of vereeniginp in Amersfoort erkent. Besloten were de Stichting K.R.O. te vragen dit schrif telijk te bevestigen. Daarna werd een voorloopig comité samengesteld ter voorbereiding van een eventueele op richting eener afdeeling bestaande uit de heeren F. F. F. Marquenie, voorz., W. Hagemans, Seringstr. 19, secretaris; G. G. van 't Veldt, penningm., P. T. v. Schaick en G. J. A. Verweij. Na bericht van de K.R.O. ontvangen te hebben, zal met ernst worden aan gepakt voor de oprichting eener af deeling. Pastoor Hooijman woonde de bijeenkomst bij en diende van advies. Vrijdag 26 Juni komt het muziek corps der Huzaren alhier, onder leiding van kapelmeester Klijnen van 9.30— 10.15 een 'concert geven voor de N. C. R.V. (algemeen programma) voorden zender te Huizen. Majoor v. d. Mandele van het 1ste Regiment Huzaren, is benoemd tot Commandant van het 4de half Regiment Huzaren. Majoor de Waal is over geplaatst naar het 1ste Reg. Huzaren. Door het bouwkundig bureau Blom is aanbesteed: den bouw van een woon huis aan den Arnhemschen weg. inschrijvers: F. v. Keulen te Hoog landerveen f2975, Wassink f3522, Blom f3692, Hendriksen f3750, Hiene- kamp f37.50, W. v. Genderen Jr. te Soest f3764, Barlen f3817, Meester f4000, Heere f4058, van Lunteren te Woudenberg f4146, Jekel en Lager weij f4341, Schipper en van Nes f4336. Kantoorboekhandel Kantoormeubelen Schrijfmachines Langestraat 84 - Telef- 528 Speciaal adres voor Uw Kantoor- School-, Schrijf- en Teekenbenoo- digdheden. - Advertentie-Bureeii Hebt U een Taxi of auto noodig De R. K. Bouwvereeniging St. BLo- nifacius hield haar jaarvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorz. het overleden bestuurslid J. Koekoek, waarna voor zijn ziclerust gebeden werd. De notulen werden ongewijzigd goedgekeurd. De balans winst- en ver liesrekening kwam hierna ter sprake. Hieruit bleek, dat de vereeniging over 1930 een winst had te boeken van f3.404,83. De vereeniging heeft 118 woningen in beheer. Over het afge- loopen jaar zijn de 80 woningen aan de St. Bonifaciusstraat aangesloten aan het electrisch net. Verder bleken ver schillende verbeteringen te zijn aan gebracht. De heeren S. Kraan en D. iuurdemait werden als bestuurslid her kozen, terwijl voor de vacature J. Koe koek werd benoemd de heer v. Luijn. Tot leden van den Raad van Commis sarissen werden hierna gekozen de heeren C. Venings en C. v. Kalleveen. Bij de rondvraag werden verschil lende wenschen naar voren gebracht, te overwegen tot het bouwen van een nieuw complex woningen over te gaan. De Voorzitter zegde toe een en ander in het bestuur ter sprake te zullen brengen. De Nederlandsche sensatie is nu voor de eerstvolgende maan den het reuzenclrcus Gleich dat met het allergrootste succes haar tournee door Nederland begonnen is. De Nijmeegsche pers noemt Gleich, de circuskoning, als de baanbreker voor een nieuwe ideale circuskunst en hij geeft een programma zooals zelfs Amsterdam nog niet gezien is. Circus Gleich komt in bijna iedere stad van Nederland, al is het misschien ook maar voor enkele dagen, maar ieder moet die werkelijk afwisselende wereldprogramma zien. Gleich is het circus dat niet alleen beloofde naar Holland te komen, neen het is er reeds en mag zich zeer terecht wel het grootste circus van de wereld noemen. Binnen eenige dagen of weken, zal Gleich ook onze stad bezoeken en we kunnen ons verblijden zulk een onder neming in onze omgeving te hebben. De Gelderlander schrijft... Gleich is inderdaad het grootste circus en mag zich terecht den Koning der Circussen noemen. Zijn programma's zijn van eerste klasse kwaiiieit en zijn onder neming inderdaad een reuzencircus, zooals in Holland nog nooit te zien geweest is. (Hoppé). Tot bestuurslid van de Volksuni versiteit voor de gemeente Amersfoort is als opvolger van wijlen Dr. Peyrot noemd Dr. G. van Rij, directeur der Hoogere Burgerschool.

De Eembode | 1931 | | pagina 1