Wij alléén in Amersfoort, koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvischhallen te IJmuiden. U is dus steeds verzekerd van de billijkste prijzen en de noodzakelijke kwalititeits- contrólel Thuisbezorgen zonder verhooging IJmuider Viscbbandel H. GLASTRA Co. N.V. - TEL. 92 AMERSFOORT OPGERICHT 1 MEI 1909 Sieeds voorhandenTarbot-tong, Kabeljauw, Schelvisch, Schol Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes Heerlijke gebakken visch - Gemarineerde Haring - Rolmops Leveranciers aan R. K. Instellingen. NAAR DE STEMBUS Kijk, de tijd van propaganda En van kalken is voorbij. Eind'lijk komen wij tot déden En^wij kiezen dus: partij Wat ze allen ons beloofden... Ach, wij weten het te goed, Dat men dit door een verkleinglas. En héél klein, bekijken moet! Neen, wij stellen slechts vertrouwen In de Róómsche Staatspartij. Die werkt enkel tot het voordeel Van deRgansche maatschappij. Bovendien, de Katholieken Zijn nog té beginselvast! Dus bij andere partijen Gaan wij niet zoo gauw te gast! Opfter stembus! Katholieken Stemt den Roomschen candidaat. Dan trekt deze als een trekpaard Onze mannen in den Raad! De Tijd. MARTIN BERDEN. STEMM1N0 GEMEENTERAAD. Wij vestigen de aandacht van het publiek erop, dat aan de op 24 Juni a.s. te houden, stemming voor den Raad alleen kunnen deelnemen die personen, welke aan de algemeene eischen om kiezer te zijn voldoen en bovendien sinds 1 januari 1931 één jaar in de gemeente Amersfoort woon achtig zijn. Om de werkzaamheden van de stem- bureaux eenigszins te verlichten wijzen we er nog op, dat ieder die een op- roepingskaart voor de stemming voor den Raad heeft ontvangen zich al is men van adres veranderd vervulling van zijn stemplicht moet aanmelden bij hetzelfde stembureau waar hij zich op 23 April j.l. bij de stemming voor de Provinciale Staten heeft vervoegd. Er zijn hier en daar wenschen ge uit over uitbreiding van de autobus dienst-regeling. Een en ander werd in commissaris- senvergaderingen van de N.V. Amers- foortsche autobusdienst besproken, met het volgende resultaat: 1. Een rechtstreeksche verbinding Varkensmarkt—Station is het ideaal van den autobusdienst, doch finan- cieele bezwaren maken dit vooralsnog onuitvoerbaar. 2. Een directe verbinding langs de hartader van het verkeer, de Lange- slraat, evenals de voormalige tramroute, kan niet in vervulling gaan, omdat de Langestraat te smal is. 3. Door de concessie-voorwaarden is men gebonden aan een kwartier- dienst. Het tegen elkaar inrijden in beide richtingen om het kwartier, zou 4 autobussen vergen gedurende het bedrijf. Een dergelijke vermeerdering van de onkosten achten de commissa rissen momenteel niet verantwoord. 4. Een goede verbinding tusschen buitenwijken en binnenstad zou ideaal zijn indien er voor elke wijk een dienst was, gelijk die voor het Soesterkwar- tier en dan bovendien nog een ring- lijn, die tegen elkaar inrijdt om het verkeer op de buitenwijken onderling te onderhouden. Een dergelijke exploi tatie wordt echter alleen mogelijk ge acht indien in onze gemeente het fiet sen wordt verboden, omdat er anders niet genoeg passagiers komen. 5. De dienst op Zondagmorgen is eenigen tijd geleden reeds een kwartier vervroegd, teneinde aan te passen aari het begin en einde van den kerktijd. Het plotseling inlasschen van 1 a 2 exlra ritten op een Zondagmorgen zou een extra-chauffeur noodzakelijk maken, die slechts voorjenkele diensten zijn geheelen Zondag zou moeten opofferen. 6. Wat de bushalte in de Lange- straat en Utrechlschestraat aangaat, het drukke verkeer in deze straten maakt een stopplaats niet anders dan in zij straten mogelijk. Hier ter stede is opgericht een af- deeling van deVereenigingNederland— Rusland, welke zich ten doel stelt om het Amersfoortsche publiek in aanra king te brengen met de huidige cul tuur in Sovjet-Rusland. Zij tracht dit doel te bereiken door het vertoonen van films, die in den regel door de commissie voor de filmkeuring niet geschikt worden geacht. Ook houdt deze vereen iging voordrachten over Sovjet-Rusland, wil Radio-uitzendin gen organiseeren, enz. Eindexamens Gymnasium. Geslaagd voor diploma AF. M. v. d. Kolk, A. Kotting, A. Zwart, Amersfoort en A P. Fellenga, Hoevelaken en A. v. Daal, Amersfoort; voor diploma B: J. H. N. de Jongh, Amersfoort. Het Bestuur van Chr. Nat. School onderwijs is voornemens op Woensdag 1 juli in het openbaar aan te besteden het uitbreiden van het schoolgebouw aan den Leusderweg 30 met een vesti bule, twee dienstvertrekken, verwar mingskelder en bijkomende werken. Bestek en teekening verkrijgbaar bij den architect! Plooy. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Ten verkoop in voorraad hebben in besloten jachttijd van eieren van wild (boschfazanten) C. S. Amersfoort f5 of 2 d. Te koop aanbieden in besloten lijd van boschfazanten: D. de G. Amers foort f3 of 2 d. en verb, fazanten. Dronkenschap: E. de W. Amersfoort f 10 of 4 d„ A. H. G. id., D. H. id. K. J. Amersfoort f 15 of 6 d., R. v. B Amersfoort f25 of 10. In dronkenschap de orde verstoren P. v. d. B. Nijkerk f 15 of 6 d. Warenwet: R. v. M. Scherpenzeel f75 of 30 d. Arbeidswet: G. H. v. d. B. Soest f 10 of 4 d., J. W. H. Barneveld id., C. G. Voorthuizen id., A. M. Baarn f5 of 2 d., J. M. v. G. Amersfoort f 15 of 10 d-, K. V. Voorlhuizen f25 of 10 d., S. v. d. K. Amersfoort id., J. C. K. Voorthuizen id,, G. v. d. M. Soest f7.50 of 2 d. Wielrijden zonder licht: H. H. Bar neveld f5 of 2 d., J. v. Z. id., J. H. id., T. Z. id., J. P. id. Wielrijden op trottoir te Amersfoort C. W. aldaar. Wielrijdend zich vasthouden aar voertuig: J. H. Barneveld f5 of 2 d Voetballen op straat te Amersfoort: J. A. T. aldaar f2 of 1 d„ L, W. id.. J. N. id. Autorijden met in gevaar brengen veiligheid van verkeer: D. C. v. L. Amersfoort f25 of 10 d. Autorijdende niet uitwijkenG. P. S. Baarn f8 of 3 d. Autorijden zonder spiegel: C. de J. Soest f5 of 2 d., W. H. Oldebroek id., N. v. A. Baarn id. Te snel rijden in Barneveld: M. v. d. S. Amsterdam f 10 of 4 d., N. G. Voorburg f5 of 2 d. Idem in BaarnJ. A. de la P. aldaar f 10 of 4 d„ A. M. R. v. R. aldaar f5 of 2 d. WAARSCHUWING. Verplichtingen tot het doen van aan gifte en het verstrekken van inlichtin gen voor het bevolkingsregister. leder, door of vanwege het gemeen tebestuur daartoe uitgenoodigd, is ver plicht tot het doen der opgaven, ver- eischt voor invulling van het Bevol kingsregister. Bij vestiging te Amersfoort moet daarvan binnen 2 weken aangifte wor den gedaan op het bureau Bevolking (stadhuis kamer 3) onder overlegging van een verhuisbiljet, of, komende uit het buitenland, van een paspoort. Voor het aanvragen van verhuisbil- jetten zijn op genoemd bureau kosteloos formulieren verkrijgbaar. Verlaat men Amersfoort met de be doeling zicli elders te vestigen, dan moet op het bureau Bevolking (stadhuis kamer 3) een verhuisbiljet worden aan gevraagd. Bij adresverandering in Amersfoort moet daarvan binnen acht dagen op het bureau Bevolking (stadhuis kamer 3) aangifte worden gedaan. Gezinshoofden moeten bovendien binnen 8 dagen aan genoem kennis geven van iedere persoon, die in het gezin wordt opgenomen of daaruit vertrekt. Inwonend dienstpersoneel daaronder begrepen. Geen aangifte behoeft te geschieden van dagdienstboden, noodhulpen of tij delijk personeel. Het niet voldoen aan bovengenoem de verplichtingen kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of een geldboete van ten hoogste honderd gulden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. Wljnands en G. J. Pothoven. Overleden: Hermanus van Beek, 93 jr., wed. v. K. Corne- lissen. Nijkerk Op de markt: 338.000 stuks eieren f3.75-4.85; 66 biggen f4—10; 88 runderen, melkkoeien f220—330, vette melkkoeien f210=~325; 34 nuchtere kalveren, mestkalveren f 18—45; slacht- kalveren f7—II. Stoutenburg Burgerlijke Stand. GeborenEvertje, d. v. A. Meerveld en G. v. d. Meijde. Antonie, z. v N. v. Maanen en H. jKamphorst. Gehuwd: J. Spelt en G. C. Kuijt. Soest Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor der parochie Goor den Zeereerw. Heer Vossenaar, pastoor der parochie van de H.H. Petrus en Paulus in deze gemeente. Uit den Omtrek Burgerlijke Stand. 16 Juni. Geboren: Pieter, z. Storm en J. Dunsbergen Cornelia, d. v. H. Mossing en W. G. Kammeijer. Gehuwd: G. J. van der Tuin en W. M. Heere M. Ennega en D. v. Swie- ten. Overleden: Reinier Heere, oud 65 jaar, echtgen. van C. Hol. 17 Juni. Geboren: Bertha, d. ten Kate en M. C. Haars Jacob Daniel, z. v. J. D. van de Biezenbos en J. v. Es Maria Alida Dirky en Johanna Gerdina, dochters van H. te Kulve en M. H. Prins. Gehuwd: van Laar en R. de Jong C. Neijer en B. Hemmenga G. Dijkhuizen en P. J. Pampus E. Kooreman fti T. van de Biezenbos. Overleden: Jannetje Valkenburg, oud 69 jaar, wed. Hendriks. 18 Juni. GeborenLucia Johanna Wilhelmina Geertruida, d. v. W. G. H. A. Koekoek en G. Kusters. Onder trouwd G. van de Bunt en R. Planije H. M. Koene en H. M. J. Smit H. G. Bovee en C. P. den Baas R. Frederiksen en J. S. v. Empelen A. Slager en P.J.Nierkes. Gehuwd: D. van Wijk en M. D. Riegen. Over leden: Marïnus Leunenburgh, oud 70 jaar, weduwn. van A. v. Oirschot. 19 Juni. Overleden: Hendrikus Mar- tinus van de Velde, oud 13 jaar Gerrit Johannes Aleid Ruijs, oud 56 j., echtgenoot van B. C. Berends. 20 Juni. Geboren: Evert Hendrik Pieter, z. v. H. P. Arens en A. van Engelenhoven Dirk Gerardus, z. v G. Huber en G. van Loene. 22 Juni. Geboren: Johannes Gerar dus Albertus, z. v. M. J. v. Groene- stein en S. A. Bouman Andries Leonardus, z. v. A. Jansen en C. R. Lablans Evert, d. v. C. Sisselaar en F. Stephan. Overleden: Gerardus van Gelder, oud 66 jaar, echtg. v. G. Palland Jacob van den Hoek, oud 10 maanden. Examen gedaan en niet geslaagd Kennis voldoende, Waarom niet tijdig Mijnhardl's Zenuwfablctlcn gebruikl Hierdoor blijft men kalm en helder van geesl. Ze zijn verkrijgbaar bij Apolh. en Drogisten in kokers van 75 cent. Baarn Geboren: Jan, z. v. A. G. Broerze en E. Radstok Jacobus Johannes, z. v. E. v. Surk'sum en C. A. Mooij Antonius Franciscus, z. v. A. F. Geerdes en C. A. M. Raats jantien, d. v. J. Gankema en S. v. d. Laan Willem, z. v. N. W. Vedder en G. Kroesbergen Zilvester, z. van A. v. Voorthuizen en W. J. Burkschat Jacoba Adriana Maria, d. v. H. J. Giele en M. E. Schouten. Ondertrouwd L. Wijnvoort en A. den Ouden. 1 Ge huwd: D. J. Korts en D. A. Boelens C. van Lunteren en A. H. Hageman F. Th. Schölvinck en M. Ie Cos- quino de Bussy. Overleden: Jacob van den Hoek, 65 j., geh. m. G. de Ruijg. Eemnes Door het Centraal Bureau Statistiek is als resultaat eener zéér nauwkeurige telling van de kaarten, betrekking hebbend op personen, die werkelijke woonplaats hebben in deze gemeente, het definitieve bevolkings cijfer der gemeente Eemnes op 31 December 1930, volgens de volks telling, vastgesteld op 950 mannen en 925 vrouwen, totaal 1875 personen. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Johanna, d. v. J. v. Meerten en J. Klaver. Barneveld Waarschijnlijk door een defect aan den schoorsteen is brand ontstaan in de woning van J. ter Maten in Esveld. Door den krachtigen wind aangewak kerd sloegen de vlammen fel uit en weldra waren ook de schuur, de beide bergen en een groote houtmijt door het vuur aangetast. Toen de brandweer arriveerde, was alles reeds grootendeels verbrand. Op de lijst der Katholieken werden bij de gemeenteraadsverkiezing 316 stemmen uitgebracht, waarvan C. Ver hoef 269, D. B. Nieuwstad 23 en C. Bakker 24 stemmen. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Richarda, d. v. A. Voskuilen en H. Baas Dirk, z. v. Dusschoten en W. Walet Hilletje, d. v. J. Luttink en B. Pijpers. OndertrouwdE. Reeser en J. A. Ebing. Overleden: Adrianus Blankenstijn, 52 v Kraaij. Hoevelaken In den morgen kwam een auto uit richting Amersfoort met een flink vaartje aangereden. Even voor de bocht, nabij de Chr. School, schampte zij tegen een1 boom, waardoor een gedeelte van den schors werd afgerukt, om vervolgens dwars den weg over te steken en na nog een 25 meter over den berm te zijn gegaan, in de sloot te tuimelen. De bestuurder bekwam geen letsel, de auto had eenige averij bekomen. Daar niemand kwam opdagen de auto te halen, heeft de politie zich telefonisch in verbinding gesteld met den commissaris van politie te Haarlem, en toen bleek dat bedoelde auto, welke het eigendom is van de firma Broer tjes en Rot te Haarlem, op het Rem- brandtplein te Amsterdam was ont vreemd, van welke vermissing ook aangifle gedaan was bij de politie te Amsterdam. Van den dader is tot nu toe geen spoor ontdekt. Leusden Woensdag I Juli des voormiddags I uur zal in Aschat. gemeente Leus den, ten huize van Schreuder worden verkocht de Boerderij-inventaris, als een aftandscli merriepaard, een vijf jarig idem, paardetuigen, twee wagens met opzet, platte wagen, brik, ploeg en eggen, enz., meubelen en een groote partij hout. Binnenland GELDERSCHE VALLEI. De commissie, onlangs door de Re geering geïnstalleerd, die het vraagstuk der verbetering van de afwatering cfer Geldersche Vallei heeft te bestudeeren, is met haar werkzaamheden begonnen. Onder leiding van P. H. van Rijn uit Wageningen, voorzitter van het College der Exonereerende Landen en uitnemend valleikenner is van uit Wa geningen door de commissie een schuit- tocht gemaakt naar de „Roode Haan". Ook de Klomper-grift werd in oogen- schouw genomen. Van den Rooden Haan is het gezelschap per autobus naar Ederveen gereden, om ook in die streek de watergangen te bezien. Naar wij vernemen zullen zeer bin kort de wateren beneden den „Rooden Haan" bezocht worden tot Amersfoort. Bedoeld bezoek zal dan staan onder leiding van Notaris Knoppers uit Amers foort. LUSTRUMFEEST. Utrecht is bezig, om tijdens de viering van het 59ste lustrum van de Hooge- school de stad een waardig aanzien te geven. Zaterdag a.s. 27 Juni, wordt het feest geopend met auto- en motor wedstrijden en optochten, terwijl de daaropvolgende week het openluchtspel Cortez wordt vertoond en tal van an dere feestelijkheden plaats hebben.'De versiering der stad wordt ditmaal zeer artistiek, waarbij het Mexicaansche den boventoon zal voeren. Eenige groote gebouwen, waaronder het stadhuis de studenten-sociëteit, de „Utrecht", enz. enz. krijgen een aparte aankleeding. In den loop dezer week komt de ver siering gereed, die vooral des avonds door een kleurrijke ver- en belichting, de moeite van een bezoek dubbel waard zal wezen. Het openluchtspel „Cortez" wordt vertoond op het terrein aan den Vosse- gatschendijk, waar 5 jaren geleden „Ichnaton" werd opgevoerd. Meisjes Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang dc voorraad strekt, gratis een nuttig boekje over huidverzorging. de grondsoorten is klei voor alle ooft- soorten de bestedan volgen zand en mergelhoudende klei, zandgrond met klei- en leembestanddeelen, en ver weerde steenachtige grond. In deze grond mag echter nooit de kalk ont breken. Ongeschikt voor ooftbouw is een bodem met zeer hoog staand grondwater, of met een ondergrond, die geen water doorlaat; een al te droge grondzuivere zandgrond; zware leemgrond en rotsgrond. Van rotsgrond hebben we in ons land weinig last. Hard water. Hard water noemt het water, dat minerale bestanddeelen (kalk, aardzouten) bevat. Deze worden door het evenzeer in water aanwezige koolzuur in opgelosten toestand ge houden. Bij 't verwarmen van het water ontwijkt het koolzuur, wat tengevolge heeft, dat de minerale bestanddeelen bezinken, als een laag de voedings middelen omhullen, het toetreden ,der warmte beletten, en daardoor het zacht of week worden bemoeilijken, Om hard water, waarin huisvruchten enz. ge kookt moeten worden, te verbeteren, doet men op 2—3 Liter water een messpits dubbelkoolzuurnatron. Dit is goedkoop (bij den drogist te bekomen) en kan lang bewaard worden. Kainiet tegen Rooboi. Dit schadelijke onkruid, dat op zeer verschillende plaatsen voorkomt, draagt verschillende namen: hermoes, kwadenaard, unjer, honnijt, akkerpaadenstaart, de Latijn- sche naam is: Epgisetum arvense. Het eten er van verwerkt o.a. diarrhee bij de koeien en vermindert de melkgift tot wel op de helft. Het vernietigen van het onkruid moet gericht zijn op het verdelgen van den wortelstok, die één, twee yoeten en soms nog dieper in den grond zit. Eerst als we dien hebben beetgekregen en vernietigd, komt het hermoes niet weer. Waar echter slechts een stukje er van blijft zitten, ontwikkelt het onkruid zich op nieuw. Er is evenwel een middel om dien taaien wortelstok dood te krijgen, of ten minste heel zwak te maken, maar spoedig gaat dat niet. Dat middel is: kainiet. Men moet eenige jaren lang volhouden om in den herfst op met hermoes bezette weiden ongeveer 1000 K.G. kainiet per Hectare te strooien. Het kali van 't kainiet blijft dan in den bovengrond en de chloorverbin dingen daarvan zakken naar beneden tot, wat althans is te hopen, de zwarte dwarsgelegen wortelstokken en schaden die. Iemand, dien we dit middel hadden aangeraden, schreef ons, dat hij door kainiet te strooien, reeds in 't volgende jaar veel minder hermoes had. Korte wenkenDe uitgebloeide seringenbloemen moeten afgesneden worden. Het geeft een leelijken aan blik, als ze het heele jaar aan de struiken blijven zitten en doen zeer veel kwaad aan den bloei van 't vol gende jaar. De kleine moeite afsnijden der uitgebloeide bloemen wordt dus dubbel beloond. Het moet evenwel spoedig geschieden, opdat de nieuwe uitloopers krachtiger kunnen worden. Parelhoenders scharrelen (krabben) niet, ze kunnen dus ten allen tijde in den tuin naar ongedierte zoeken, dat ze overingens in groote hoeveel heid verdelgen. Heidekruid (Erica) is een voortreffelijk konijnenvoeder. Het bekomt den dieren uitstekend en wordt gaarne genuttigd. Uit de Land en Tuinbouw- wereld (Nadruk verboden.) De Boomgaard. Men ziet buiten nogal eens de fout maken, dat men den moestuin veel te groot neemt. Het is altijd veel verstandiger, den moes tuin niet grooter te nemen, dan voor eigen gebruik noodig is, en de rest van den grond met vruchtbooinen te bezetten, want overschot van ooft kan altijd veel gemakkelijker van de hand zetten, dan een overschot van versche groenten. Deze boomgaarden worden natuurlijk heel anders aange legd, dan wat men in de stadstuinen een boomgaard noemt. In de stads tuinen heeft men meestal laagstammen, terwijl buiten de hoog- halfstam tot hun recht kunnen komen. In den stadstuin is het ooft meer een aardig heid, een liefhebberij, buiten staat het met de groenten als wintervoorraad op gelijke lijn. Nauwkeurige voorschriften, vooralle mogelijke gevallen passende, wat en hoe geplant moet worden, laten zich natuurlijk niet geven. Zeer veel hangt af van allerlei plaatselijke omstandigheden. De ligging van het stuk grond, de natuurlijke beschutting (b.v. door bosch enz.), de grondsoort, de nabijheid van een markt, de plaat selijke smaak enz., dat alles moet bij den aanleg worden overwogen. Heeft men dht gedaan en komen dan nog fouten voor, dan kunnen die in den regel gemakkelijk verholpen worden. Men kan dus, wat helaas nog al eens voorkomt, niet te werk gaan naar een voorbeeld, dat men op een andere plaats, maar dan ook meestal onder andere omstandigheden, gezien heeft. Ons land heeft door zijn vlakken trm wel niet zooveel beschutte ter reinen als andere landen, die meer bergen, heuvels en bosschen hebben, maar toch is de toestand van dien aard, dat de ooltteelt een winstgevende zaak kan zijn en bij goede behande ling bereiken de vruchten een vrij hooge graad van volkomenheid. Van bloed zou willen dompelen. De gezant wist niet goed wat hij zeggen moest. Hij gebrujkte vage tor- men, maar liet doorschemeren, dat de toestand hachelijk was. Paus Pius X liet zich niet ontmoedigen. Hij gaf den Nuntius te Weenen de opdracht om bij den keizer een ver zoekschrift in te dienen. Een geheelen dag wachtte deze in één der kamers van het paleis, waar voortdurend militairen in- en uitgingen, ora toegelaten te worden. De keizer ontving hem niet! Eu van toen af werden ook alle be richten, die Mgr. Scapinelli naar het Vaticaan stuurde, onderschept, Een enkel bericht bereikte Pius X, waarin hem gemeld werd, dat de oorlogsver klaring voor de deur stond. Toen de Oostenrijksche gezant, na het uitbreken van den oorlog, bij Pius X op audiëntie was, en hij hem-zijn zegen vroeg voor den keizer en hgt Oostenrijksche leger, antwoordde de Paus „Zeg aan den keizer, dat ik noch den oorlog kan zegenen, noch hem, die hem gewild heeft! Ik zegen den vrede". Toen de gezant er bij Hem op aandrong om tenminste den keizer zijn zegen te geven, zeide Pius X zeer ernstig: „Ik kan slechts bidden, dat God hem vergeven moge".- Toen de algemeene mobilisatie be kend werd, riep de Paus zuchtend uit: „Mijne arme zonen, mijne arme kin deren En hij voegde er bij„Ik lijd met allen, die op het slagveld omko men". Zijn laatste woorden waren een be roep op den vrede, en een uitdrukking van medelijden voor de slachtoffers van den oorlog. Wat Pius X deed, heeft zijn opvol ger Benedictus XV doorgezet. Hij heeft geweldig veel leed weten te verzachten, sterk geijverd voor een rechtvaardigen vrede. Maar zijne pogingen werden gedwarsboomd. En Pius XI steunt ook nu nog naar best vermogen de vredesactie. Men heeft het wel eens voorgesteld als zoude Paus Pius X bij het uitbre ken van den wereldoorlog in 1914 een houding hebben aangenomen, welke niet bevorderlijk was aan het voorko en van den wereldbrand. Het tegendeel is waar. Pius X had den oorlog lang voorzien. Reeds in de eerste maanden van 1914 zeide hij tegen een gezant uit Zuid-Amerika„Gij zijt gelukkig, want gij zult geen deel behoeven te nemen aan den oorlog, die binnen zeer korten tijd zal uitbreken." Kardinaal Merry del Val, zijn staats secretaris, zeide tegen den Bisschop van Laval, dat Pius X al dikwijls tegen hem gezegd had„Eminentie, de groote oorlog nadert. Het jaar 1914 zal niet zonder oorlog voorbijgaan". Toen greep het drama plaats, dal de onmiddellijke aanleiding zou worden tot den rampzaligen „Grooten Euro- peeschen Oorlog" en dal duizenden en nog eens duizenden slachtoffers zou maken, zoowel op het slagveld, als onder hen, die Ihuis achterbleven. Op den 28sten Juni n.l. bracht Frans Ferdinand van Oostenrijk, de troon opvolger, met zijn gemalin een bezoek aan Serajewo. In een der straten van de stad werden beiden doodgeschoten. Dadelijk schreef Pius X eigenhandig een brief aan den ouden keizer Frans Jozef, waarin hij hem met vaderlijke goedheid en toch ook weer met de gestrengheid van een rechter, ver maande, om zijn laatste dagen niet met het bloed van geheel Europa te be vlekken. De brief bleef onbeantwoord, evenals het vooruitgezonden telegram Toen ontbood de Paus denOosten- rijkschen gezant bij zich, en hij ver klaarde hem, dat hij nog altijd hoopte, dat zijn regeering den oorlog niet zou doen uitbreken, en dat de keizer zijn laatste dagen niet in een stroom van Gemengde Berichten Te Studzienice bij Sierpce waren tijdens manoeuvres ongeveer 40 mili taire vliegers bijeen in een schuur, waar zij van een kapitein theorie-les kregen, toen een hevig onweer kwam opzetten. De bliksem sloeg in den schuur, waardoor 5 vliegers op slag werden gedood, twaalf ernstige en meer dan 20 lichte verwondingen op liepen. De schuur vloog in brand en brandde geheel af. De kapitein werd zwaar gewond en overleed tijdens het transport naar een ziekenhuis. In de gemeente Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde, doet de S.D. A.P. thans haar intrede in den raad." De gekozene kreeg 161 stemmen71e kiesdeeler was 214, zoodat 75 pet. was 160'/,. Deze partij kreeg dus een zetel met een halve stem. Voor de rechtbank te Roermond is tegen de baanwachteres van den over weg bij Blerik, waar indertijd het ernstige ongeluk met een autobus is gebeurd, drie maanden hechtenis ge- eischt. Woensdagnacht sloeg de bliksem in een schapenstal op een lanegoed bij Barchem, 400 schapen kwamen in de vlammen om, 150 konden worden gered. Chineesche roovers, die Italiaansche missionarissen gevangen houden, heb ben gedreigd, dat ze hun gevangene ter dood zullen brengen, als niet binnen tien dagen het geëischte geld wordt betaald. Een aanbod van de missie van 300 dollars om verlenging van den termijn te verkrijgen, is afgewezen. Te Sjanghai is op 84-jarigen leef tijd overleden Isaac Hardoon, Indiër van geboorte en de rijkste vreemdeling in China. Zijn nalatenschap wordt ge schat op 50.000.000 dollar. De algemeene Kerkelijke Vergade ring van het Hersteld Evang. Luthersch Kerkgenootschap besloot de vrouw toe te laten tot het predikambt. Zaterdagavond heeft bij de gebroe ders B. aan den Jansweg te Haarlem een brutale diefstal plaatsgehad. Het kantoorlokaal, waar zich de kas bevond, die tweeduizend gulden aan bankbil jetten bevatte, hadden de eigenaars onbeheerd achtergelaten, vertrouwende op het alarmsignaal, dat aan de voor deur was aangebracht. De inbrekers wisten echter de bel onklaar Ie maken en het kantoor bin nen te dringen. Het bedrag aan geld werd medegenomen. Bij Verneuïl stortte een Engelsch vliegtuig neer. Het toestel vloog iu brand, waardoor de piloot en de passa gier in de vlammen omkwamen. Een 46-jarige havenarbeider te Rotterdam viel in liet ruim van een in de haven aldaar liggend stoomschip. De man bekwam een ernstige schedelbreuk, hij kort daarop overleed.

De Eembode | 1931 | | pagina 2