Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken VULPENHOUDERS SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZET7AAR Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Builen Amersfoort 1.10 De €embode Adverlentiën 26 cent per regel. Bülijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertenlièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zqn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegncht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Vijf en veertigste Jaargang jffjpW Dinsdag 6 Oct. 1931 - No. 54 Men behoeft niet blind te zijn voor het kwade om het goede te zien. Godsdienstige vorming. Onze kinderen hebben door het H. Doopsel het onverdelgbaar kenteeken van kindschap Oods ontvangen en zijn daardoor opgenomen in de familie van Christus, 't Zijn niet meer alleen af stammelingen van Adam, maar ook kinderen van Christus. Zij dragen in hun ziel het onuitwischbaar kenteeken van het hooge kindschap Gods. Zij hebben een hoogere geestelijke kracht in hun ziel dan ae kinderen, die niet het H. Doopsel ontvingen en daardoor niet werden opgenomen in de H. Kerk. In dezen tijd van grof materialisme beweert de moderne mensch, dat gods dienst niets is voor het kind- Daarmee moet men een kind niet lastigvallen! Dat is goed voor volwassenen. Deze redeneering is even onzinnig, als wan neer men beweerde dat spreken en denken niets voor het kind is. Als men een kind zou afsluiten van de mensche- lljke gemeenschap, zou het opgroeien tot een verslagen, ongenaakbaar, een soort idioot mensch. Maar dat wil na tuurlijk niemand! Het kind moet wel alle ander onderricht ontvangen, be halve dat onderricht, dat hem geschikt maakt voor zijn einddoelhet eeuwig geluk des hemels. Neen ook de geloofs- en liefdevonken, die in elk kind leven, moeten worden opgewekt, het bovennatuurlijk geestes leven gesterkt en ontwikkeld. Een gods dienstige moeder zorgt, dat haar kind reeds op haar schoot de eenvoudige taal des geloofs leert, den omgang met den hemelschen Vader. Zij leert reeds in eenvoudige woorden de geheimvolle waarheden van 't geloof, de mensch- wording van Christus, de verlossing der menschen. De Vader, de moeder moeten in gemeenschappelijken arbeid het kind tot mensch vormen, tot een nuttig lid der maatschappij, to. een kind van God. In de gemeenschappe lijken zorgen voor het kind en voor de toekomst van het kind ligt voor de ouders het blijvend levensgenot opaarde. Wat zong de Priester-dichter? 't Eerste, dat mijn moeder wagen leerde, in lang verleden dagen, als ik hakkelde, ongeriefd nog van woorden, 't was, te gader bei mijn hantjes doende: „Vader geef me' en kruisken, als 't u belieft!" 'k Heb een kruiske dan gekregen menig keer, en weerd geslegen op mijn' kake, zacht en zoet. Ach, ge zijt mij, bei te gader, afgestorven, moeder, vader 't geen mij nu nog leedschap doet! Maar dat kruiske, 't is geschreven, diep mij in den kop gebleven, teeken van mijn erfgebied: die den schedel mij aan scherven sloege, en hiete 't kruiske derven, nog en hadde hij 't kruisken niet! CANTOR. regelen van geweld door den enkeling in de gemeenschap der staten. In zijn economisch werk is de Vol kenbond een totale mislukking. In zijn politieke laak schijnt hij zich tegenover een groote mogendheid als Japan te moeten beperken tot een zeer voorzichtig geschipper om.... zelf geen veer te laten en zoo goed mogelijk zijn figuur te redden. De onmachtige Volkenbond. Er was zoo ongeveer oorlog tusschen Japan en China, toen de minister van Oorlog van Japan verklaarde, dat Japan uit den Volkenbond zou treden, wan neer de Volkenbond zich te veel met het Japansch-Chineesch conflict zou bezighouden. Dit dreigement teekent de zwakheid van den Volkenbond. Zwak, omdat de leden van den Bond toch niet den moed zouden hebben Japan te dwingen tot naleving van zijn moreele verplichtingen. Japan weet dat heel goed. En toch, als de andere staten wilden, zou Japan zich wel terugtrekken. Een economische boycot door de heele wereld zou Japan spoedig tot rede brengen. Maar wie verwacht, dat de leden van den Volkenbond dat zouden durven of willen doorzetten Zoo iels gaal nu eenmaal niet zonder tijdelijke nadeelen ook voor de andere staten, die met Japan handel drijven of er kapitalen hebben belegd. En het idee der volkensaamhoorig- heid is nog veel zwakker dan de stem van het nationaal-economiscli belang. De hedendaagsche wereld heeft niet den moreelen moed, materieele belan- gen ondergeschikt te maken aan een zedelijk ideaal, in dit gevalde super- nationale rechtspraak in geschillen en het knotten van het bezigen van maat- JOH. DE HEER VARKEN8MARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio KWALITEIT WINT ALTIJD. De grootste vernieler. Op de vraag wie machtiger is dan de gezamenlijke legers der wereld en wie meer heeft vernield dan alle door de natiën gevoerde oorlogen, geeft een geestig Amerikaan, die tevens den spijker goed op den kop slaat, op de olgende eigenaardige wijze antwoord „Ik ben meer doodend dan kogels en ik heb meer huisgezinnen vernield dan het zwaarste belegeringsgeschut; „Ik steel, alleen in de Vereenigde Staten, ieder jaar meer dan vijf bil- lioen dollars; „Ik spaar niemand en ik vind mijn slachtoffers onder rijken en armen, ouden en jongen, sterken en zwakken en ben bekend bij weduwen en weezen; „Ik vertoon mij in zulke afmetingen, dat ik mijn schaduw werp op ieder terrein van den arbeid, zoowel op den draaienden slijpsteen, als op de be weging van een spoortrein; „Ik vermoord jaarlijks duizenden van werklieden ,!k doe mijn werk in stilte en loer voortdurend in donkere plaatsen; „Je bent voor mij meermalen gewaar schuwd, doch je neemt je niet in acht „Ik ben overal, in hnis, op straat, in de labriek, op zee en bij spoor wegkruisingen „lk breng dood, ziekte en gebreken, i toch zijn er weinigen, die mij zoeken te ontwijken; „Ik verniel, verpletter of vermink; „Ik geef niets, doch neem alles; „Ik ben de grootste vijand; „Ik ben ZORGELOOSHEID!" (H.O.R.A.) BERICHTEN UIT AMERSFOORT VEROORDEELD? De Amersfoortsche Post, het orgaan der Anti-Revolutionaire partij wijdde onlangs de volgende beschouwing aan het nu een week of zes in functie zijnde raads-college: ,We zijn er toch al niet op voor uitgegaan in de laatste jaren, wat be treft het aanzien van onze vroedschap. Wel werd ze in kwantiteit uitgebreid, maar de kwaliteit werd er al weer nie' beter op. Enfin, het gewone verloop onzer ge meenteraden in heel het land sinds de laatste tiental jaren. Vox populi. Wie daarvan verzekerd wil zijn, die strooie in verkiezingsdagen maar kwis tig met allerlei schoone beloften en brengt, wanneer hij later in de practijk in de gelegenheid wordt gesteld, het bekende spreekwoord in toepassing „dat het goed riemen snijden is - van andermans leer." Resultaat Een berooide gemeentekas en een algemeenen toestand, die aan een bank roet grenst." Dit stemmingsstukje van bedenkelijk gehalte suggereert de Amersf. burgerij, dat het gekozen bestuurs-college een kwalitatief onbeduidend stelletje is. leder die ook maar iets weet van de samenstelling onzer gemeenteraads colleges gedurende een lange reeks van jaren zal de kwalificatie van de Amersf. Post afwijzen als onjuist en misleidend. Wij hebben den Amersfoortschen gemeenteraad in den loop der jaren in allcrici variaties aanschouwd. Dat de samenstelling vroeger kwalitatief zooveeljbelcr was. moeten we stellig METEEUWIGDURENDE GARANTIE (GBATI8 REPARATIES) VAN fl0.5Ö AF ALLEENVERKOOP: KANTOORBOEKHANDEL F.A.TULPflB Langestr. 65 t.o. Krommestr. TEL 326 ontkennen. Wie de magistrale figuren uit vroe gere perioden heeft gekend, zal dat nooit in waarheid kunnen volhouden. Wel kunnen we zeggen dat de wettig gekozen vertegenwoordigers der inge zetenen, ieder naar eigen inzicht en beginsel, de gemeentezaken met veel toewijding behartigen. Er is natuurlijk verschil in aanleg en kennis, in ambitie en toewijding, doch dat doet niet teniet het feit, dat zij als besturend college behoorlijk in staat zijn het werk te doen waarvoor ze geroepen zijn. SCHOOLBIOSCOOP. In de dezer dagen gehouden ver gadering van het Nuts-Departement verklaarde de heer Peper dat door de leerkrachten bij het middelbaar onder wijs slechts betrekkelijke waarde ge hecht kon worden aan het nut van de door het Nut gepropageerde school bioscoop. Men komt meer en meer terug tot de projectie, waar het beeld veel langzamer gaat en behandeld en verklaard kan worden. De heer Baan meende echter, dat er nog wel groote belangstelling voor deze zaak bestaat: per film genieten 1100 kinderen van openbare, lagere scholen van de vertooningen. ONTWIKKELING VOLWASSENEN. Op 17 en 18 Oct. worden samen- sprekingen gehouden in de School voor Wijsbegeerte alhier. Zaterdag 17 Oct. half 8: Inleiding door J. Hovens Greve; 8.45 spreekt P. Voogd over „Wat leerde ons het Congres v. d. Wereldbond te Weenen. Zondag 18 Oct. 10 uur Inleiding n dr. E. Weitsch uit Dreissigacker over „Erwerbslose als Schüler der Volkshochschulen. Om 2 uur doen mej. J. M. v. Dugteren te Rotterdam en prof. mr. 1. Cohen mededeelingen over: Wat gebeurt er reeds in ons land, waarna discussie volgt over de vraag„Wat kan en moet er verder in ons land gebeuren". VERBETERING GEVRAAGD. In den provincialen weg Amersfoort Doorn is nabij hotel Oud-Leusden een voor het verkeer gevaarlijke S.- bocht, waarin het uitzicht voor het verkeer door het hotel geheel wordt benomen. Door opruiming van eenige in deze bocht aanwezige boomen en verbree ding van den weg ter plaatse is een aanmerkelijke verbetering te verkrijgen. De A.N W.B. en de K.N.A.C. hebben i aan Gedep. Staten van Utrecht ver zocht deze verbetering te willen be vorderen, terwijl tevens de medewer king is ingeroepen van B. en W. onzer gemeente, aan welke gemeente bcomen en de voor de wegverbrceding benoodigde grond behoort. NUTS-, SPAAR- EN HULPBANK. Het aftredende bestuurslid van i Nutsspaarbank, M. D. J. Gerritsen, is herkozen. Ook de aftredende bestuurs leden van de Nutshulpbank, G. var Wijland en G. J. Noordman, werden herbenoemd. WERKLOOSHEID. Op 1 October stonden aan de ge meentelijke arbeidsbeurs als werkloo- zen genoteerd 328 personen, waaron der 84 losse arbeiders en 41 grond werkers. Op 1 October van 1930 was het getal werkloozen 285. Aan steun gelden werd in een week f418.46 uitgekeerd. De vereeniging lot Bevordering der belangen van Slechthoorenden, houdt een tentoonstelling van gehoorappara ten van 6—9 October in „de Valk" waaraan verbonden: lipleesdemonstra- ties, lezingen, pantomimespel groote verloting. Hedenavond 8 uur opening door den Burgemeester van Amersfoort. Om half 9 lezing met lichtbeelden door Herman Snijders. Woensdag 10 tot 12 uur, gelegen heid tot het beproeven van instrumen ten. 2 tol 5 uur, tegen 3 uur Liplees- demonsfratie onder leiding van mej. H. Meulenbelt. Om kwart over 8 lezing van dr. J. Bijtel, van Amsterdam, over het onderwerp: „de bestrijding der doofheid en hare gevolgen". Donderdag 10 tot 12 uur, beproeven n instrumenten. 2 tot 5 uur. Kwart over8 pantomimespel„Kerst- gave" en pantomime: „De streek van den kuiper", naaroud-Fransche-klucht. Vrijdag 10 tot 12 uur beproeven van instrumenten. 2 tot 5 en 7 tot 10 uur. Slechthoorenden dagelijks van 10 tot 12 uur vrije toegang. Theeschenkerij verschillende attracties.' UITVOERING. De Jonge Werkman in de parochie St. Henricus kondigt tooneeluitvoerin- gen aan, te geven op Zondagen 11 en 18 October, in het patronaatsgebouw aan de Borstraat. Gespeeld wordt het tooneelspe! in vier bedrijven„De vloek van een roeping", door J. E. Odijk. EEN 30-JARIG JUBILÉ viert de zaak in luxe- en huishoude lijke artikelen van de firma Lohmann, aan de Langeslraat, als „Nieuw Parijs" alom bekend. 5 October 1901 stichtte wijlen de heer J. Lohmann de zaak, die herhaal delijk werd uitgebreid en thans in haar soort onder de eersten der slad kan worden genoemd. DE K.R.O.-AVOND OP DINSDAG 13 OCTOBER. De kaartverkoop is in vollen gang. Wij raden U allen, radiobezitters of niet, leden of geen leden, sterk aan, deze unieke gelegenheid, het volledige K.R.O.-orkest eens buiten de microfoon te hooren, niet te laten voorbijgaan. Kaarten zijn nog overal verkrijgbaar. Dus nog eens, iedereen is welkom. Katholieken van Amersfoort, gij vooral toone uw belangstelling. De eierhal moet U op Dinsdagavond 13 October niet allen kunnen omvatten. Namens het comité van actie, F. Letschert, Kapelweg 25. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. De afd. Amersfoort van de R. K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den, hield een ledenvergadering die gold als eerste ontwikkelings-vergade- ring van dit seizoen. Ais goeden inzet een inleiding van den Geest. Adviseur Pastoor Sandkuyl over „Pater Damiaan, de apostel der melaatschen". Ontroe rend schoon is het leven van dezen held en het waren werkelijk eenige iogenblikken van verheffing, ons ge boden in dezen roerïgen tijd van ma terialisme. De vergadering was flink bezet. Ingekomen was een aanmoediging om zich op De Volkskrant te abonnee- ren en de actie hiervoor te steunen. Aan alle Gemeenteraadsleden is door den bond een schrijven gericht omtrent de middagsluilingsactie, welke er hier niet slecht voorslaat. Bij de rondvraag vroeg een der leden of het mogelijk was een dansclub op te richten; de voorz. moest echter mededeelen, dat deze in een vakvereeniging niet thuis hoort, doch er is niets tegen als de jongelui onder elkaar een club vormen. TOONEEL. De katholieke tooneelvereeniging Euripides annonceert voorstellingen op de Zondagen II en 18 October, des avonds 8 uur, in St. Aechten aan het Zand. Opgevoerd zal worden het blij spel „De adjudant van Hare Majesteit" De baten komen ten goede aan he Patronaat. ROODE KRUIS-COLLECTE. De jaarlijksche geldinzameling voor het Ned. Roode Kruis, zal worden ge houden op Zaterdag 10 October. Het menschlievend werk van deze organisatie verdient aller steun. Mogen onze lezers zulks indachtig zijn. DRANKMISBRUIK. De Amersfoortsche politie heeft sinds 1 Jan. niet minder dan 171 processen- verbaal wegens openbare dronkenschap opgemaakt. HERHALINGS-ONDERWIJS. Zooals bekend is, weid verleden jaar vanwege de R. K. Werkliedenver. St. Jozef een cursus gegeven in herhalings- onderwijs. Een 14-tal leden hebben dezen tot het einde gevolgd. Bij genoegzame deelname zal voor dit seizoen wederom een cursus wor den georganiseerd. De lessen worden gegeven in twee afdeelingen, één voor gevorderden en één voor beginnenden. Het inleggeld bedraagt f 1.en verder voor elke les f 0.25. De cursus beslaat uit 16 lessen, welke Dinsdags zullen plaats hebben. De deelnemers nemen de verplich ting op zich den geheelen cursus te volgen; zoo hieraan niet wórdt vol daan moeten de resleerende lessen toch voldaan worden. Opgave voor deelname Zondag 11 October a.s. van 12—1 uur in het Bondsgebouw. VOOR DE BALIE. Tegen H. en v. Lverdacht, dat zij te Soesterberg diefstal met geweld pleging pleegden, door een 80-jarig vrouwtje aan te randen, op den grond te werpen, om vervolgens haar hand- taschje te ontrukken, is door de Arron dissementsrechtbank te Utrecht drie jaar gevangenisstraf geëischt. Aan het licht kwam nog dat de on verlaten zich te Amersfoort aan een tweetal inbraken hadden schuldig ge maakt. PROPAGANDA FEESTAVOND CENTRALE „JONGE WERKMAN" AMERSFOORT. De propaganda-feestavond van de Jonge Werkman, Zondagavond gehou den in de groote zaal van St. Jozef is prachtig geslaagd. De opkomst was buitengewoon groot. Kapelaan Veltman noemde in zijn openingswoord het H. Geloof een eere zaak. Door de organisatie moeten we ons geloofsleven verdiepen en meer beleven. De J.W.'ers moeten een beeld zijn voor anderen. Na het zingen van het strijdlied hield de heer Jos Veltman uit Utrecht een gloedvolle rede. Spr. begon met de volgende pnnten te behandelen Hoe is de Jonge Werkman ontstaan? Waarom en wat zij wil en hoe zij het wil. In ons land is de J. W. ontstaan in 1914. De groote Dr. Poels en Henri Hermans begonnen toen in de mijn streek met de J. W. Zij zagen in de mijnstreek duizenden gevaren in allerlei vorm de jongere arbeiders bedreigen. Na de stichting brak de oorlog uit i werd dit werk belemmerd. Na de oorlog werd met kracht doorgewerkt en stichtte Limburg de eerste Diocesane Bond van de J. W. Daarna volgden de bisdommen Utrecht, den Bosch en Breda. Deze vier zijn op heden aan eengesloten in een landelijke organi satie. Zij zijn nu gekomen met een eigen program. Velen zagen het goede en noodzakelijke van de J. W. niet in. Met kracht willen thans de Hoog Eerw. Bisschoppen de J. W. doen uit groeien. In 1896—1897 vroegen de ouderen zich al af hoe kunnen we de jeugd in de arbeidersbewegingbrengen. Men ging over tot verlaging van de leeftijdsgrens van 16 jaar. Dit bleek echter een fiasco te zijn. Daarna kwamen de Aloysius-Veree- nigingen, die waar ze met een zelf standig bestuur waren opgericht, veel goeds tot stand hebben gebracht. Oud en jong samen ging niet. De patronaten hebben veel gedaan, maar juist op de meest kritieke leeftijd gin gen velen weg van het patronaat. We hebben verwaarloosd. althans niet vol doende gezorgl voor de rijpere jeugd 110 parochietle afdeelingen zijn er thans in ons land met 6000 J.W.'ers. Dit aantal moet veel grooter worden. Door leidersvorming en cursussen wordt het innerlijke omhoog gebracht. Waarom werd de J. W. opgericht. Het werd hoog lijd. Er kwam geen nieuw leven in de arbeidersorganisatie, de meeste gingen naar die zijde die tegen het chriitendom zijn. Hel was ook vooral noodig speciale gevaren. Er zijn gevaren voor de leeftijd, gevaren innerlijk en ook gevaren van het milieu waarin gearbeid wordt. In de tijd waarin het lichaam rijpt moet het geestesleven ook rijpen. In die tijd verkeeren velen in gevaren. Organisatieleven is dan noodzakelijk. De innerlijke gevaren, gepaard met een VoorKANTOORMEUBELEN SCHRIJFMACHINES hebben wij boven onze zaak LAHGESTRflAT 84 TEL. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. gevaarlijke omgeving, werkten dikwijls funest, omdat deze in hun hart klas senstrijden gemaakt worden. Velen gelooven niet meer in de Ka tholieke arbeidersbeweging. Er is zoo'n groote nood onder de jongeren door de arbeidersomgeving. Het zedelijk leven krijgt een knauw en brengt het geloof in gevaar. Ook het ontspannings milieu is dikwijls gevaarlijk, in den vorm van dancings, café's, bioscopen en te vroege verkeeringen. Wat wil de J. W. De J. W. wil een zelfstandige arbeiders-jeugdbeweging zijn. De jongeren moeten zelfstandig heid leeren. Wij moeten die vroege zucht naar zelfstandigheid niet remmen, doch ze doen gebruiken in de eigen vereenigingen. Als er op fabrieken of werkplaatsen groote zedelijke gevaren zijn dan moet-de J. W.'er er mee komen, bespreken en handelen door te trachlen verandering in dien toestand te bren gen. Dat kweekt durf en brengt anderen terug tot de Kerk, tot geloofsleven. De J. W.'er moet leeren zien, den ken en doen. De J. W.'er moet zich loonen als Katholiek in de werkplaatsen. In het buitenland is deze jeugdbe weging verder en is er reeds opleving te zien ten goede. Wij willen Christus terugbrengen in de wereld, Christus doen triompheeren. De W.'er wil ook de fierheid voor den arbeid en de arbeidersstand toonen. De arbeids vreugde moet verhoogd worden. De jongeren willen meewerken, de ouderen moeten dit aanvaarden en er gebruik van maken. Aan het slot vroeg spr. medewerking van priesters, bestuurders en vooral van de ouders. Toont J. W.'ers dat ge katholiek zijt, dat ge durf hebt, dat ge het menschelijk opzicht op zij zet. Een dankbaar ap plaus volgde. De verdere avond werd gevuld met eenige goed gespeelde vroolijke tooneel- stukken door de Tooneelvereeniging „Ons Genoegen" en het strijkje van de St. Ansfridus-parochie onder leiding in den heer Th. te Kloese. Moge de animo van de J W.'ers blijven als op dezen feestavond en vele niet-leden zich spoedig aansluiten. 1230 Assurantie- en Administratiekan toor, Havik 25. 163 Boer, Utrechtscheweg 114. 464 Cuopius, v. Limburg-Sliruml. 10. 1584 Crommeiin, Utrechtscheweg 138. 1585 v. Dam, stoffenh., Langestr. 16. 1580 Drogisterij „Het gouden kruis", Hellestraat 1. 386 Frankenhuis, 't Zand 3. 187 Fraters, S'. Jorishuis, Wevers singel 7. 1583 Geveke, Piersonlaan 16. 282 Hertzinger en Schimmel, v. Len- neplaan i. 1582 v. Keulen, Hoevelakensche Voet pad 3. 260 Linden-v, Hengel, Utrechtsche weg 121. 1096 v. Luyk, Tandarts, Wljerslr. 4. 327 de Man, Schildersbedrijf, Korte Bergstraat 6. 1590 Ramselaar, Slagerij, Coninckslr 38 1586 Soerewijn, Puntenburgerl. 5. 1589 Stol, Horlogemaker, Utrechtsclre- slraat 13. 413 Tulp, Stationsstraat 39. 140 Vening Meinesz, „de Bremberg" Potgietr ilaan. 1588 v. d. Weide-Schwemmer, Lange Bergstraat 21. 380 Weller, Steven v. d. Hagenl. 16. 234 Wentink, Hobbemastraat 17. 458 Willemsen, Staringlaan 6. 1591 de Wit, Directiekeet Meisjes school, Bisschopsweg.

De Eembode | 1931 | | pagina 1