OCTOBER A. H. v. Nieuwkerk itv. Mtige Rooktafels Cadeau Ow adres voor complete Meubileering Zeer belangrijke Prijsverlaging. FRIESCHE VLAG IJmuider Vischhandel H, GLASTRA Co. N.V. RECLAME MAAND Prachtige Rooktafel De Rooktafels zijn in onze Etalages geëxposeerd. van onze bekende Gemarineerde haring en Rolmops Per flesch Prima gemarineerde haring, per flcsch van 18 stuks 90 cent Ie soort 18 75 cent Prima gemarineerde haring, per flesch van 8 stuks 45 cent Je soort 8 40 cent Prima Rolmops per flesch van 14 stuks 90 cent Je soort14 75 cent Prima Rolmops per flesch van 6 stuks 45 cent Ie soort6 40 cent Prima gemarineerde haring, per stuk 7 cent Prima Rolmops S cent Door onze grootcre omzet, kunnen wij tot bovenstaande prijsverlaging overgaan, Met nadruk wijzen wij er op dat onze kwaliteiten hetzelfde blijven d.w.z. ONOVERTREFBAAR! Beleefd doch dringend verzoeken wij U te letten op: OROOTTE der haring, KWALITEIT der haring, AANTAL STUKS in een flesch. U KOOPT DAN BIJ ONS. Hoofdkantoor IJMUIDEN 1 AMERSFOORT, Utrechtschestraat 40, Tel. 92 Filialen Leeuwarden. Wirdumerdijk 35. Tel. 4560 LEEUWARDEN, Nieuwestad 56, Tel. 4888 Door visch gezond en frisch. lederen dag aanvoer van alle soorten levende visch. Eigen vischbakkerlj. Eigen inleggerij. Leveranciers aan vele R. K. Instellingen. penzeel. Vaarzen en pinken, geb. in 1929. Ie .Trui 4", van C. G. Folmer, Ben- nekom; 2e .Gretha 3" van A. D. S. Colenbrander, Nijkerk en 3e „Trijntje 4" van M. Bouw, Bennekom. Pinken, geb. tusschen Jan. '30 en October '30. Ie „Dirkje 9" van A. Fikse, Achterveld: 2e „Bos 111" van P. Leeuwen Boomkamp, Nijkerk en 3e „Hermans Dirkje" van S. Waaijenberg, Nijkerk. Va-- '30 c Gebrs. Verhoef, Achterveld en 3e Gretha van Gebrs. Jochemse, Bennekom. Vaarskalveren, geb. na 1 Febr. '31. Ie „Koosje" van „Dr. Rudolphstich- tlng", Achterveld 2e „Flora 17" van O. Bouwman, Nijkerk en 3e „Keetje 9'1 van C. v. Ramschorst, Nijkerk. Minstens 6 afstammelingen van een stier, rond of zonder stier. Ie Collectie afstammelingen van „Elegant 10", eige naar J. v. d. Vliert, Scherpenzeel2e collectie afstammelingen van „Ver wachting III", eigenaar A. Fikse, Ach terveld en 3e collectie afstammelingen van „Herman van den Stapel", eigenaar C. v. Ramshorst, Nijkerk. Inzending van een Fokvereeniging of alleenstaande fokker, bestaande uit se"nË water binnen. Zes mijnwerkers Ged. Staten van Groningen hebben onder voorbehoud van de goedkeuring van den minister van Arbeid benoemd tot directeur voor den Prov. Keurings dienst voor eet- en drinkwaren onze vroegere stadgenoot Dr. H. W. de Boer, directeur van den Keuringsdienst te Enschede. De 1,1. Zaterdag en Zondag ge houden Sobril'tas-bloemendag gaf een batig saldo van f 143.t Comité betuigt hiermede zijn dank aan allen, die hun offertje brachten, maar in 't bijzonder aan de weinige maar zeer goede verkoopsters, die dit mooie bedrag bijeen verzamelden. Burgerlijke Stand. 29 Sept. Geboren: Pieter, C. J. Brouwer en D. Dros Cornell's Adrianus Johannes, z. v. J. M. C. van den Bos en H. G. Jansen. Ge huwd P. Hermann en A. Weevers G. Hendriksen en G. W. Jacobs. Overleden: Hendrik Lubertus Zwiers, oud 5 maanden. 30 Sept. Geboren: Ezic Rozetla, d. v. B, Polak en A. Beem Timotheus Anthonius. z. v. B. A. Swart en B. M. Stccnbcck. Gehuwd: Hazelaar en C. L. v. Eldert. OverledenGerrit v. Eist, oud 71 jaar, weduwn. van K. C. Houtgraaf. 1 October. Geboren: MauritsCarel, z. v. M. C. Smit en J. M. Molenaar Johanna Hendrika, d. v. H. van de Hoef en J. de Wijs Hendrika Jo hanna, d. v. H. v. de Hoef en J. de Wijs. Ondertrouwd: P. J. Leonards en O. T. Kuster D. Lam en M. de Orcef A. v. Slooten en A. G. Schooie- man J. Kruize en M. van den Oosten F. Meyer en H. B. v. Barlingen. Gehuwd: E. Vecnvllct en B. Molenaar M. W. J. Elings en S. Anema. 2 Oct. Geboren: Cornelis, z. v. A. de Ridder en M. Paler Hubert Jo seph Marie, z. v. J. A. v. Munster en A, C. Schoondcrbeek Alfred Jan, z. v. P, J, Fells en S. Swaep Ge- sina, d. v. E, Kroes en G. v, Leeuwen. I OverledenMarcellis Crommelin, oud 80 jaar, weduwn, van C. J. A. B- de Haan - Hermann Paul Rudolph, oud 76 jaar, ongehuwd. 3 Oct. OverledenIsaac Jacob Beun, oud 23 jaar, ongeh. Naatje v. d, Berg, oud 61 jaar, echtgenoote van H. Bierman, 5 Oct. GeborenHendrika, d. v. A. van Oven en A. Veenendaal Jo hannes, z. v. F. van den Brom en H. van Eldert Peter, z. v. E. Koelewijn en E. Hopman. Op de Kamp kwam een vrachtauto in aanrijding met een motorrijder uit Rotterdam De motorrijder viel en zijn motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Na geneeskundig behandeld te zijn, kon hij zich per trein huiswaarts be geven. Een molenaarsknecht, die bezig was' rogge in een spoorwagen te Iaden, knelde bij het dichttrekken van eer deur zijn duim. De duim werd ver brijzeld. Voor de betrekking van bewaarder op de nieuwe algemeene begraafplaats aan den Leusderweg hebben zich ruim 180 sollicitanten aangemeld. Voor bevolkingsagent presenteerden zich ongeveer honderd gegadigden. Uit den Omtrek Achterveld de door Notaris Bok gehouden veiling van de hofstede „De Brom" zijn de perceelen toegewezen als volgt;. Perc. 1 en 2, de landbouwerswoning met gras- en bouwland, aan L. C. van Veldhuizen Az. te de Glind voor f 12.120; perc. 3, grasland, aan D. Druijff te de Glind voor f5000. Barneveld den fokveedag op Schaffelaar waren 400 stuks vee aangevoerd. Geregistreerd vee. Stieren, geboren voor October 1929. prijs „Elegant 33" van R. v. d. Hoef, Hoogland; 2e „Rudolf van den Stapel" van C. v. Ramshorst, Nijkerk. Stieren, geb. tusschen Sept. '29 Oct. '30. Ie „Coba's Elegant" van v. d. Vliert, Woudenberg; 2e „Karei van den Stapel" van C. v. Ramshorst, Nijkerk en 3e „Jaap" van C. van 't Klaphek, Putten. Stierkalveren, geb. tusschen Sept. '30—Febr. '31. Ie „Eduard" van R. v. d, Hoef, Hoogland; 2e „Jan" van C. Folmer, Bennekom en 3e „Johan" van M. Bouw, Bennekom. Stierkalveren, geb. na Jan.'31. lepr. „Runior" van Jac. v. d. Vliert, Scher- denzeel2e „Napoleon" van A. Fikse, Achterveld en 3e „Dirk" van denzelfde. Melkkoeien, geb. voor Oct. '27. Min der dan 200d. geleden gekalfd. Ie pr. „Gijsje 6" van A. Fikse, Achterveld; 2e „Trui" van van Steenbergen, Bennekom en 3e „Nellie VII" van K, v. d. Munt, Achterveld. Melkkoeien, geb. voor Oct. '27 en meer dan 200 dagen geleden gekalfd. Ie „Dirkje 4" van S. Waaijenberg, Nij kerk; 2e „Gonda" van K. v. d.Munt. Achterveld. Dragende melkschotten, geb. tusschen Sept. '27—Oct. '28. Ie „Dina" van J. v. d. Vliert, Scherpenzeel; 2e „Dina" van S. Waaijenberg, Nijkerk en 3e „Juliana 4" van A. Fiks, Achterveld, Melkvaarzcn, geb. tusschen Sept. '28 en Oct. '29. Ie „Bertha" van J. v. d. Vliert, Scherpenzeel; 2e „Lena21" van J. v. d. Vliert, Woudenberg en 3c pr. .Stientje 15" van J. v. d. Vliert, Scher- een stier met 6 in 't fokregister koelen of in het Ned. Rundveestam boek ingeschreven dieren. Ie pr.'stier „Coba's Elegant", eigenaar Fokveree niging Scherpenzeel; 2e stier „Rudolf van den Slapel", eigenaar Fokvereeni ging „de Eersteling", Nijkerk en 3e stier „Herman", 10770 S., eigenaar Fokvereeniging Achterveld. Verzameling van 4 vaarzen of pinken van een eigenaar. Ie Jac. v. d. Vliert, Scherpenzeel2e A. D. S. Colenbran der, Nijkerk en 3e S. Waaijenberg, Nijkerk. Productieklasse, bestaande uit koeien waarvan minstens twee volledige melk-! lijsten kunnen worden overgelegd. Ie „Coba" 65944 R, van Jac. v. d. Vliert Scherpenzeel; 2e „Dirkje 5", van S. Waaijenberg, Nijkerk en 3e „Dirkje 4" van dezelfde. Ongeregistreerd vee. Stieren, I'/a jarige, zwartbond. Ie W. v. d. Bosch, Walderveen; 2e J. Bokkers, Nijkerk en 3e pr. A. Schim mel, „Oude Maat". Stieren, l'/j jarige, zwartblauw. Ie J. v. Ommering, Scherpenzeel en 2e j. Oskam, Barneveld. Melkkoeien, in 't voorjaar kalvende. Ie Wed. A. Bloemendal; 2e G. v. Eek, Kootwijkerbroek, 3e dezelfde. Melkkoeien, zwartblauw. Ie prijs G. v. Eek, Kootwijkerbroek. De Bilt Zondagmiddag is op den Amersfoort- schen Straatweg een auto, die met groote snelheid naar Amersfoort reed, op den berm van den weg geraakt en omgeslagen. De wagen werd geheel vernield. De inzittenden, vier jongelui uit Utrecht bekwamen slechts lichte snijwonden aan hoofd en handen. Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus Jacobus, z. van J. C. Brouwer en A. M. Eek. j Over leden: Klaasje Vos, 67 j., echtg. van J. Dekker. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Wilhelmus, G. H. Koenders en W. Tolboom Petrus, z. v. G. H. van Dijk en H. van Wee Karei, z. v. H. Jachtenberg en H. M. Renes Derk, z. v. P. v. d. Berg en C. van Roest Hermanus Reinierus, z. v. A. van Eyden en A. A. v. d. Hengel Hendrikus Gerar- r. G. van Dijk Heiden. Ondertrouwd: A. Voorburg en F. Kok A. v. de Wetering M. Voorburg. UtrecHt Zondagmiddag is Mr. A. baron van Wijnbergen bij den spoorwegovergang In de Burgemeester Reigerstraat te Utrecht door een motorfiets aangereden. Het motorrijwiel ging over hem|heen. Baron van Wijnbergen nioest naar het St. Antoniusgasthuis worden overge bracht, waar dr. Klinkenberg een arm en beenbreuk constateerde. Gemengde Berichten Het Nederl. stoomschip „Johanna' uit Rotterdam is nabij Brest (Fr.) op een rots gestrand en is vermoedelijk geheel verloren. Nabij Grenoble is een Fransch mi litair vliegtuig neergestort. De bestuur der was onmiddellijk gedood, de chine werd totaal vernield. De vorige week zijn groote dingen goud uit ons land naar Frank rijk gegaan. Op een dag kwam niet minder dan 18.000 K.O. goud, ter waarde van 300 miliioen francs te Parijs aan. Al dit goud was per vliegmachine verzonden. In een kolenmijn te Vad (Hongarije) drong, na een hevige ontploffing, plot- De stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap De Malesluis verga deren op Dinsdag 20 Oct., nam. 6 uur, bij Th. van Klooster. Aan de orde is de begrooting voor 1932 en rekening commissie dienst 1931. Voor datzelfde doel vergaderen de stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap De Drie Sluizen op Don derdag 22 October, des nam ten huize van G. Schimmel. Hoevelaken O. B. reed met zijn motor nabij de Stoutenburgerlaan tegen een aldaar staande vrachtauto, met het gevolg, dat hij over het stuur sloeg en een bloedende wond boven zijn linkeroog bekwam. Het voorspatbord van den motor werd geheel in elkaar gedrukt. B. had de vrachtauto niet gezien, daar deze zijn achterlicht niet aan had. Leusden Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. Jansen en R. v. Gin- kel. A. J. A. Nuijts en C. P. de Smalen. Overleden: Lubbert Meiling, 66 j., echtg. van C. Penning. Nijkerk Op de markt. 185000 eieren f5— f5.90; 42 biggen f7fII; 158 runde ren: melkkoeien f180—f300, vette koeien f 175 f 26518 kalveren: mest- kalveren f 18f25,slachtkalvcrenf6—9. Sfoutenburg Burgerlijke Stand. Overleden: Johanna Maria Benedikta, Nadorp, 66 j., echtg, van J. L. Hoef smid. kwamen om hef leven. De Duitsche Rijkspresident Hinden burg heeft zonder feestbetoon, zijn 84e verjaardag gevierd. Te Bergambacht geraakte dezer dagen de 84-jarige B. P. in een modder sloot. Door omwonenden werd de man spoedig op het droge gebracht. De oude man is echter aan de gevolgen overleden, daar hij modrer in zijn longen had gekregen. De N.V. W. A. Scholten's aardappel meelfabrieken te Groningen zal dezen herfst geen van haar fabrieken laten werken. In de woning van Fr. te Breda, zat een kindje van achttien maanden in zijn stoel te spelen met een haarkam van celluloid. Vermoedelijk door aan raking met een gasvlam, raakte de kam in brand. De kleine bekwam daardoor zulke ernstige verwondingen, dat het aan de gevolgen ervan overleden is. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de woning van den landarbeider Dekker te Wateringen een vreeselijk drama plaats gehad. Vermoedelijk omstreeks kwart over drie zijn de twee kinderen van den arbeider, een zesjarig jongetje en een vierjarig meisje, vermoord. Beiden kinderen werden de hersens ingeslagen, vermoedelijk met een bijl. Het schijnt, dat dit wapen uit de schuur is ge haald. De man was naar het op on geveer 200 Meter afstand gelegen weiland om koeien te melken, De vrouw is in overspannen toe stand in een inrichting opgenomen. Ingezonden (Builen verantwoordelijkheid der Redactie. In Utrecht hebben de Katholiek 0_ organiseerde arbeiders hun dankbaar heid getoond, voor 't werk wat Paus Leo XIII z.g. en Pius XI voor hen deden. Maar dat niet alleen, zij hebben daar ook hun macht bewezen. Ieder onzer was trolsch op die onafzienbare, lange sfoet van medearbeiders, mede- slrijders voor eenzelfde doel. Maar gij katholieke ongeorganiseerde werklieden, waart gij er getuige van, of waart ge van schaamte thuis ge bleven. Beseft toch, wat 't zeggen wil, georganiseerd te zijn! Meer speciaal wil ik hier de R. K. land- en tuinarbeiders van onze stad erop wijzen, dat de plicht hen roept tot de vakvereeniging. Gij weet dat ei te dezer stede voor eenigen tijd gele den een afdeeling van uw bond is opgericht. Nu kunt ge u vereenigen, draal dus niet langer. Laten we samen trachten verbeteringen te brengen in de onmenschelijke toestanden, die hier nog heerschen. Waarom wordt gij zooverre ten achter gesteld bij uw medearbeiders; waarom wordt hier nog een loon betaald van f 15f 18. zoodat een gehuwde arbeider gedwongen is tot armoede, of zijn vak op tateren leeftijd toch moet verlaten en zoodoende in een ander vak toch ook een wrakstuk blijft? Waarom heb ben wij nog een arbeidsdag van 10 ci 12 uur, geen vrijen Zaterdagmiddag en geen vacantiedagen? Is voor ons vak dan geen kennis noodig? Velen meenden en meenen nog van niet, vooral in de hoogere standen. Wanneer er in hun kring iemand is, niet geschikt voor kantoor of ander werk, dan laten ze hem maar tuinman worden. De praktijk leerde evenwel, dat ze hier ook niet op hi plaats waren, want geen vak waar zo veel theoretische kennis voorgevraagd wordt, dan juist dit. Een vak, waarin men nooit komt uitgeleerd, maar tevens 't mooiste vak, wat met zich brengt 't leven met en in de natuur. ij, land- en tuinarbeiders toont wat :ijt, iaat de meerderheid van ons volk niet minachtend op U neerzien. Zorgt dat uw arbeid op redelijke wijze wordt beloond, dat ook met belangen rekening wordt gehouden. Sluit U aan bij uw organisatie en wordt strijder in het groote leger van onze R. K. georganiseerde arbeiders. R. K. Landarbcidersbond „St. Deusdedit". Afdeeling Amersfoort. Om nog meer bekendheid aan onze fabrikaten te geven zullen wij in de QENEELE MAAND OCTOBER aan elke kooper van minstens f 50.00 Cadeau geven een Bezichtigt onze Etalages en Toonzalen, dezen bieden U een enorme keuze. Beekstraat 6 - Telefoon 543 - Beekenst.laan - Amersfoort Uit de Land en Tuinbouw-wereld. (Nadruk verboden.) Een koe naar de wei brengen. Wij lazen ergens het volgende, dat wij waard achten onder de aandacht onzer lezers te brengen: „Toen ik nog een jongen was, kwam ik dikwijls aan de beurt om een vrij-lastige koe naar de wei te brengen. Nu leerde men mij, het losse eind van de reep een deci meter of vier (40 c.M.) van den kop af tot een lus of strik te knoopen, de beide handen boven op het touw te houden, de linkerhand tegen den knoop aan en de rechter dichter aan den kop. Kreeg nu de koe nukken, dan drong ik mij dicht tegen haar aan, drukte de rechterhand omlaag en draaide daar door den kop naar mij toezij mocht dan een keer of wat om mij heen dansen, van stoot of trap had ik geen last en al kon ik mij niet op veel kracht beroemen loslaten heb ik nooit behoeven te doen en nooit ge vaar gehad met hand of voet in hef touw vast te raken." Boomen planten. October is het ge schikte tijdstip voor de bereiding van den bodem, bestemd voor nieuwe plantingen. Het is het beste oogenblik voor de keuze der boomen, welke men de tuinen wil invoeren. Op het einde dezer maand zou men .reeds kunnen aanvangen ze tejplanten, doch slechts pereboomen en dan nog, indien er haast bij is. Men mag nu reeds den wintersnoei toepassen, in 't bijzonder op zeer kloeke boomen, om de groei kracht een weinig te beteugelen. Welk hout is het beste brandhout? Langen tijd heeft men gemeend.dat de hardste houtsoorten de meeste warmte gaven, terwijl de zachtere houtsoorten minder verwarmingskracht werd toegeschreven. Wie toch meende niet, dat eiken- of beukenhout bijvoor beeld méér warmte afgeeft dan den nen- of populierenhout. Aan de eerste geeft men steeds de voorkeur. Latere onderzoekingen hebben echter aange toond, dat deze meening verkeerd is. Het hout van bruine beuk geeft 90 pCt., van gewone beuk 91 pCt., eik 91 pCt., berk 94 pCt., populier 95 pCt., ahorn 96 pCt., wilg, lorkenboom oflariseen kastanje 97 pCt., olm of iep en den 96 pCt., lindeboom 99 pCt. warmte. Men ziet hieruit, dat de boer, die dennen-, linden- of wilgenhout koopt voor brandhout, verstandiger is dan hij, die eiken of beuken koopt, te meer, daar hij voor dit laatste dikwijls veel meer betalen moet. B- VOOR DEN BOERENSTAND. De lijden zijn slecht, in handel industrie hecrscht cene, misschien nog nooit gekende malaise; ook de prijzen «Ier landbouwproduct! van liet vee zijn gedaald en dagelijks ondervindt gij, dat de malaise ook op landbouw is overgeslagen. Ja, tie tijtien zijn verontrustender dan zij schijnen, tie ma'nise, welke gjj ondervindt, is er een kiein onder deel van. Hel roert en rommelt overal! Wie weet, wat de naaste toekomst ons brengen zal, vooral voor de goedge- zinden. Maar laai ons deemoedig erkennen, <lat deze tijtien verdiend zijn, omdat de nienschhcid geen rekening houdt met (ïotls wetten, omdat tie Gotls- diensl genegeerd wordt. (lij echter, gij, die als geloovigc katholieken, vertrouwt op tie godde lijke Voorzienigheid, gij zuil de moed ijiet verliezen, gij zuil blijven ver trouwen op (iotl, wat er ook gebcuro. Maar, en bedenkt dit wel, naast dat vertrouwen op God, moet gij allen samenwerken, om met Gods hulp tien slechten tijd te boven te komen. Kn tlie samenwerking is slechts mogelijk 'igen organisatie. mi wij eeliter de organisaties nader, dan moeten wij constatccrcn, zooveel meer kontien berei ken, indien allen bun plielit deden en .mi en als trouwe letten krucli- tig samenwerkten met elkander. Want er zijn er "og velen, vooral ook onder de meer gezeten landbou- s, die buiten onze organisatie bljj- anderen de kastanjes uit het vuur laten halen en zijdelings mede profi- teeren van hetgeen de organisatie doet. Dat dit geen nobel standpunt is, be hoeft geen betoog en ik hoop, dat, tie Kerkelijke Overheid er steeds op blijft aiintlriiigeii, dal alle Katho lieken litl zijn van tie Standsorguni- satie, waartoe zij belmoren, dat deze buitenstaanders meer en meer het •rkeertle van hun handelwijze zullen inzien. De hoeren slandsorganisatic'heeft iet alleen ten tlocl hare leden te voor zien van eerste klas kunstmeststoffen 'derarlikelen. Gij weet hel: het en voornaamste tlocl is tie ze delijke en maatschappelijke verhef fing van den boerenstand. En dit kun- i wij slechts bereiken door een drachtige samenwerking. Kn hier wil ik nogmaals aanhalen het dringende woord van Z.I1. Kxc. den Aartsbisschop Mgr. 11. v. tl. We tering z.g., gesproken op de Algemee ne Vergadering van tien A.B.T.B. te Arnhem op Donderdag 27 October „Hel is alleen zoo jammer, dat er nog zoovele» zijn, tlie nog niet hij den A.B.T.B. zijn aangesloten en er' toch in thuis belmore». De katholieken die nen in Ie zien, dut het Christenplicht is, zich te organiscercn in een katho lieke vereeniging. Men mag er zich mot aan onttrekken mei de bewering: „Ik hel» er geen belang bij." De tijde lijke en zeker de hoogere belangen van ietier anderen aansluiting hij de katholieke organisatie. Daardoor leert men, dal de katholieke vcrcenigingen de katholieke belangen bevorderen, en liet bewustzijn aankweckcii, tint tie godsdienstige belangen voorop moeien slaan. Moge er spoedige ken tering komen. en de velen, die nog bij den A.B.T.B. zijn aangesloten, hiertoe overgaan." A. BOUWMEESTER, Adviseur Boerenbont!.

De Eembode | 1931 | | pagina 2