Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De €embode Advertentièn 26 cent per regel. Bttlijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentièn mc^en Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen t$n beeorgd. Kantoor en Drokkerl] Langegracht 28 te Amersfoort Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Dinsdag 3 Nov. 1931 - No. 62 Wat heden groot Is, is morgen wel licht klein. Wat heden klein is, is morgen wellicht groot. Binnenland VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Van de bizondere scholen voor voor bereidend onderwijs hier te lande wor den 63'lt pCt. gesubsidieerd door ge meentebesturen. De wijze waarop verschilt zóó, dat het niet mogelijk is die statistisch lot uiting te brengen. 't uaat per locaal, per school, per leerling, per leerkracht, met allerlei variaties. Eind 1929 was van het totaal aantal scholen 21.58 pCt. voor openbaar on derwijs bestemd en 78.42 pCt. voor bizonder voorbereidend onderwijs. Van het totaal aantal voorbereidende scholen was 51.73 pCt. katholiek. In de provincie Utrecht liep het aantal leerlingen der voorbereidende scholen sinds 1925 terug van 8120 tot 7488 leerlingen. Zulks kwam doordat de stad Utrecht het openbaar voorbereidend onderwijs moest opheffen uit geldgebrek. De ge meente besteedde daarvoor per jaar f532.000. Opmerking verdient dat 60 pCt. der leerkrachten aan de katholieke voor bereidende scholen gratis werkt. Uit den Omtrek Baarn LEZING PATER MAAS, S.J. Op uitnoodiging van het bestuur van de R. K. Drankbestrijding kwam de groote Vlaamsche redenaar Pater Maas, die in Twente een ware zege tocht maakte en daar voor stampvolle zalen optrad, Donderdagavond in het Sint Nicolaasgebouw spreken over de nieuwe richting in „Sobriëtas". In groote drommenoch neen, dat schijnt in Baarn niet te kunnen bestaan, als er een lezing over de matigheid wordt gehouden. Maar die er wèl waren, en dat zijn er gelukkig nog zeer velen, hebben er geen spijt van, integendeel, ze hebben genoten dat een propaganda-avpnd brietas" heelemaal niet saai is, en dat hel doel en streven „Sobriëtas" ook hier in Baarn veel meer waardeering en medewerking verdient. Na een kort welkomstwoord van de pres. mej. Vermeulen, leidde de Wel- eerw. adviseur der vereeniging, kap. Dooper, den spreker van dezen avond in, waarna door alle aanwezigen het „Sobriëtaslied" werd gezongen. Pater Maas betreedt nu het sprekers gestoelte. indrukwekkend, gelijk een. tweede Ariëns, zoo staat hij daar, zijn groote magere gestalte een toonbeeld van ver sterving, zijn sympathiek gelaat, een weerspiegeling van zijn zonneziel geheel doordrongen van de kwalen van onzen tijd: de genotzucht, de plezierkoorts, waaraan hetmenschdom ten onder dreigt te gaan. Daartegen verheft hij zijn stem, zoo krachtig en overtuigend, en op zoo'n onderhoudende wijze, doortinteld van Vlaamsche humór, dat allen hierdoor geboeid worden, hem a. h. w. aan de lippen hangen. Dan spreekt hij over de eenvoud in voeding, de dans- en modezucht, de sportwoede en vooral ook het Bios coopgevaar; een cinema-looper wordt oppervlakkig en onverschillig voor het goede. Ook het genever- en bieralco- hoiisme is niet verdwenen. Dat het in Holland niet zoo erg is als in Frankrijk België, heeft het te danken aan .Sobriëtas". Waakt op uw zaak, in den geest i Franciscus volhouden in de reuzen- worsteling, strijden tegen de slavernij der plezierkoorts, de genotzucht die den wil verslapt en voet geeft aan het Nw. Malthusianisme." Verschillende brochures en boeken werden onder de pauze aangeboden en vonden vele koopers. Het lied van de Vlaamsche Leeuw werd hierna door alle aanwezigen gezongen met bege leiding van het muziek-ensemble,| dat den avond opluisterde. Na de pauze declameerde Pater Maas enkele Vlaamsche gedichten, gedeelten uit „Lieske Voore" en van de Familie Snoeks, welk laatste vooral herhaal delijk daverend gelach uit de zaal deed opstijgen. Na een dankbaar applaus voor de lezing en declamatie, werd de avond gesloten met gebed en den christelijken groet. Eén ding was jammer de zaal niet stampvol was. 13 De Spoorwegdlefst-I. Hij keek verward rond, en vroeg „Wie zijt gij? Waar ben ik? Mijn hoofd". „Kom, praat nu niet, neem als een goede jongen dit drankje en ga dan slapen." Met kinderlijke gehoorzaamheid slikte hij het drankje in en gevoelde er spoedig den invloed van op zijn zinnen en viel in slaap. De weduwe bleef kalm naast hem zitten, totdat de opium zijn volle uitwerking had. Onder het ge zegde „Voor vier-en-twintig uur ben je daar veilig", ging ze naar de waar zegsterskamer, hem in een vaste slaap en onbewust van zijn omgeving achter latende. TIENDE HOOFDSTUK. Op wacht. Sam Slade en Chip waren reeds ruim twee jaar wapenbroeders. Als ze voor kracht hadden moeten zwichten, hadden de waaghalzen list te baat ge nomen en waren door halsbrekende toeren weder in veiligheid geraakt. Sam ging spoedig naar zijne kamer, nu hij wist, dat Chip In gevaar ver keerde, misschien minder om zijn leven dan toch zijne vrijheid Ie verliezen JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio uitgegeven. Met ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen is ongeveer f200.000 gemoeid. De gemeentereinging kost bijna f127.000; de brandweer f 18.500, volkshuisvesting ongeveer f90.000. Het totaal der inkomsten beloopt f3.971.761.05. Voor onvoorziene uit gaven is ruim f26.000 uitgetrokken. Aan belasting moet worden opge bracht ruim een millioen gulden. BERICHTEN UIT AMERSFOORT RECOLLECTIE. Vrijdag a.s., 's avonds half 8, in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart, Recollectie voor oud-retraitanten en leden van Retraitepenning-vereenigin- gen. GEMEENTEZAKEN. Het kan zijn nut hebben eens te laten zien wat er met het besturen van een gemeente als Amersfoort gemoeid is. Er worden tegenwoordig sommen besteed voor allerlei zaken van alge meen belang, waaraan men jaren terug niet durfde denken. Zoo vergt straatverlichting en politie ior het komende jaar de som van bijna f296.000. Het openb. lager onderwijs 129.765.85 fulden en het bizonder lager onderwijs 153.938.48. De handelsschool f26.000 en het gymnasium f73.900. Voor Nij verheids-onderwijs wordt ruim f50.000 VULPENHOUDERS MET EEUWIGDURENDE GARANTIE (GRATI8 REPARATIES) VAN f 10.50 AF ALLEENVERKOOP KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TULPRR Unjustr. S3 te. Krommattr. TEL 526 Dat de Sociaal-Democraten meteen fractie van zeven leden, thans ook een vertegenwoordiger voor het dagelijksch bestuur afstonden, stemde algemeen tot tevredenheid, waaraan door den heer Spiekermann uiting werd gegeven. Door verschillende leden werd de aandacht gevestigd op de publicatie van diverse stukken in de plaatselijke pers, waarin het gemeente-beleid werd afgekeurd en hevig werd geklaagd over de hier geheven wordende belastingen. Er waren er die den ondergang van Amersfoort zoo ongeveer in 't verschiet zagen en een algemeene roep om be zuiniging weerklonk.1 In den Raad was men 't hiermede niet eens. Mr. Stadig wees erop, het gevoerde financieel beleid allerminst aanleiding kon geven tot klagen. Over hel begrip „bezuinigen" is men het veelal niet eens. Wat eenerzijds als luxe wordt aangemerkt, wordt ander zijds ais onmisbaar beschouwd. Na afkondiging der wet regelende de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente, was het mogelijk ver mindering van belastingdruk te krijgen. De in de gemeente Amersfoort ge troffen regelingen, brachten in totaal een verlaging van 11 pet., maar be oogden vooral verlaging der lasten voor de minst draagkrachtigen. Zoo kwam het tot een opzet, tengevolge waarvan de inkomsten uit zuiver vermogen in verschillende gevallen iels zwaarder werden getroffen, terwijl daartegenover alle inkomsten uit arbeid in den ruim- sten zin des woords, werden ontlast. In sommige gevallen kwam het tot 20 procent reductie. Nu wordt-geklaagd, dat Amersfoort 80 opcenten is gaan heffen op de aansla gen in de gemeente-fondsbelasting, terwijl andere gemeenten zulks niet deden. De Wethouder van Financiën merkte in dit verband bij de behandeling der begrootingop.dat iedere gemeente de heffing naar eigen opvatting en be hoefte moet regelen Een gemeente heeft nu eenmaal niet de kans haar inwoners te kiezen uit de meest kapi taalkrachtige kringen. Er zijn gemeenten die bij den opzet van het nieuwe belastingstelsel bedui dend hebben misgerekend. Ze begon nen met een klein getal [opcenten en werden daarom als voorbeeld gesteld. Maar nu blijkt schier overal, dat men dz belasting moet gaan verhoogenom te komen, fn Haarlem is het zelfs r, dat men begint met de reserve fondsen der bedrijven aan te tasten. Hier in Amersfoort was geen reden of aanleiding voor belastingverhooging. Met de beschikbare middelen kan men 't redden en daarbij alle aandacht wij den aan werken van min of meer be- teekenis, door de ontwikkeling der gemeente noodig geworden. In de laatste jaren is de financieele positie der gemeente-bedrijven door ruime afschrijvingen danig versterkt. De reserve-fondsen hebben het vast gestelde maximum bereikt, terwijl het indertijd gevormde fonds voor speciale doeleinden, in raadskringen „het potje" gdnoemd, spoedig een kapitaal van ongeveer vier ton zal bezitten. Ook verdient nog opmerking dat hier in Amersfoort de bijdrage voor den gewonen dienst uit de gemeente bedrijven wordt genoten van de reeds in een vorig dienstjaar gemaakte winst. Elders wordt geraamd een bijdrage t de nog te maken winst. De hier gevolgde methode is stellig te prefe- reeren. Zij geeft zekerheid van inkom sten. Daaraan is in onze dagen juist behoefte. Waar de zaken zóó staan, was het volkomen gerechtvaardigd dat èn raads leden uit alle partijgroepen èn het col lege van B. en W. de ach en wee hij spoedig zijn gewoon aanzien terug. De geelachtige Ier, Sam Slade, was niet te herkennen in het jonge mensch, dat u met zijn grijze oogen door een gouden bril aankeek. Aldus stapte het jonge mensch be daard de ontbijtkamer binnen en be antwoordde beleefd de begroeting van de vrouw des huizes. Op zijn kamer gekomen, begon hij een rapport op te stellen van de voor vallen. Nadat zijn rapport afwas,trok hij zijn kleeren weer uit en trok in plaats van zijn eenvoudige grijze jas een opzichtiger costuum aan van een stedeling en ging nu voor den spiegel staan, om zijn gezicht in orde te maken. Geen acteur kan zich behendiger ver mommen dan Sam die spoedig in een zwierbol herschapen was. De straten waren vol en Sam keek toen hij uitging, goed uit, iederen man, die hem tegenkwam aandachtig doch voorzichtig opnemende. Toen hij de steeg 's morgens ver laten had, had hij de ligging goed op genomen, zoodat hij geen moeite had om die terug te vinden. Zijn hoed stond op zijn linkeroor, toen hij de steeg in drentelde en er een bierknijp binnenging. Gelukkig met behulp van zeep en water kreeg waren er geen bezoekers tegenwoordig en kon Sam dadelijk een gesprek met den kastelein aanknoopen. Met behen dig te vragen en af en toe de dranken te prijzen, was Sam spoedig op de hoogte van de bewoners der plaats. Het was tegen de deur naast de bierknijp, dat Sam dien nacht in de eenzaamheid gewaakt had, zoodat het zoowat op deze hoogte was, dat Chip door zijn bewakers gebracht was. De zaal was een goede observatie post voor Sam, die er dan ook plaats nam, on* er zoo noodig den geheelen dag te blijven. Hij had daar omstreeks een uur op zijn post gezeten, nu eens een sigaar rookend, dan wat bier gebruikend, ter wijl de kastelein niet vroeg, wat hi daar deed of wie hij was, zoolang hi betaalde wat hij verteerde en zich or delijk gedroeg, toen er zich op den drempel van het huis, dat hij zoo nauwlettend bespiedde, een lange vrouw met een donker uitzicht vertoonde. Met schitterende oogen loerde ze rond, daar de bierknijp in de schaduw lag, kon zij Sam niet zien, die daarentegen al hare bewegingen op kon merken. Na rechts en links te hebben gekeken, sloeg de vrouw een om haar hoofd en liep de straat in. De kastelein, die achter Sam stond, R. K. Spaarbank - Amersfoort older coitrele Centrale accoiatantadienet Ned. Boerenbond Ooedgekeurd bij Kontnktijk Besluit dul. M Muit 1913, oo. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tol 1 uurWOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 3*/,0 pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier: Amsterdamsche Bank. en terecht hun optreden schadelijk voor de belangen onzer gemeente noemden. RIOLEERING. De gemeenteraad heeft met alge meene stemmen besloten te aanvaarden de ingediende rioleeringsplannen met de uitvoering waarvan bijna f700.000 is gemoeid. De uitvoering der plannen wordt over eenige jaren verdeeld. In 1932 wordt aangevangen met rioleering van het Bergkwartier. In dat aar wordt besteed een bedrag van 110.000. Aan de Nijverheidsstraat tegenover de terreinen der gemeente-reiniging wordt een zuiver-inrichting gebouwd. Alle rioolstoffen passeeren deze inrich ting. Het Eemwater wordt dus niet meer verontreinigd door afvalstoffen. Ook de Singel-grachten zullen niet langer als afvoerkanalen voor de riolen worden gebezigd. NAAR WIJK BIJ DUURSTEDE. Ingaande 1 Nov. vertrekken van hier bussen naar Wijk-bij -Duurstede om 9 uur, 10.20, 12.30, 2.00, 4.15, 5.30, 6.30, 8.15. Alleen op Zondag gaan bussen om 9.45, 11.15, 2,45. 5.30, 7.30 en 9."" KAMER VAN KOOPHANDEL. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken De Geldersche Vallei. POSTERIJEN. Onze stadgenooten, de heeren J. O. de Jager Jr. en M. G. H. Bosman, slaagden te 'sGravenhage voor het tweede gedeelte van het ontwikkelings examen voor Commies der P. T. en T. en hebben hiermede aan het geheele examen voldaan. PERSONALIA. Arts Kolk is benoemd tot tweede fondsgeneesheer aan de wagenwerk plaats der spoorwegen alhier. Tot assistent-bevolkingsagent en con troleur der vermakelijkheidsbelasting is aangesteld de heer Hulst. BRAND. In den nacht werd de brandweer gealarmeerd voor brand aan den Bis- schopsweg in een schuur! achter de bakkerij van den heer v. d. Heuvel. Eenig houtskool, nog niet gedoofd, was daar neergezet, en tengevolge daarvan waren takkebossen in brand geraakt. Omdat de schuur vrij stond toen de vrouw voorbij ging, zei met minachting: „Zonderling oud wijf dat." „Geen vriendin dus van u?" vroeg de detective. .,Neen, ik heb niets met haar uitte staan, noch zij met mij, het moet een soort van waarzegster zijn." „Ik zou wel willen weten of ze mij ook zou kunnen voorspellen." „Als je geld heb kan je alles van haar te weten komen." Uit vrees dat de kastelein hem gaan verdenken, als hij nog langer dit onderwerp door sprak, vroeg hi om een andere sigaar en een spe kaarten nemende, dat daar op tafel lag, stelde hij voor eene partij te jassen, waarop de kastelein met zijn rug naar het raam ging zitten, zoo dat Sam zijn waakpost behouden kon. Het speljwas nauwelijks begonnen of de waarzegster kwam met een fleschje, vermoedelijk met medicijn terug en ging weder in huis. De belangstelling in het spel flauwde spoedig bij Sam en daar er meer bezoekers kwamen, hernam de kastelein zijne plaats achter de toon bank. De kamer begon zich langzamer hand te vullen en gebruik makende van eenig gedrang bij de deur, slipte vo.,KANTOORMEUBELEN SCRHIJFMACHINES hebben wij boven onze zaak SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZEI7AAR LANGE5TR8AT 84 TEL. 928 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, woonhuis is alles goed afge- loopen. WERELDSPAARDAG. De resultaten van den Wereldspaar- dag, ter eere waarvan de Nutsspaarbank Vrijdag den geheelen dag onafgebroken geopend was, leveren een duidelijk bewijs dat een gepaste reclame steeds doel treft, zelfs ook wanneer zooals de langzamerhand geijkte term luidt de tijdsomstandigheden er niet naar zijn. Ingelegd werd f32 895.63, het kan toor werd in totaal door 566 personen bezocht, terwijl 58 nieuwe inleggers werden ingeschreven. Blijven deze cijfers eenigszins ten achter bij die van het vorig jaar, ze overtreffen daarentegen nog het in 1929 behaalde succes. Als herinnering wordt ook nu weer jor iedere op den Wereldspaardag te Amersfoort geborene een spaarbank boekje met een inleg van tien gulden beschikbaar gesteld. De Spaarbank houdt zich voor opgave van de namen adressen'der gelukkigen aanbevolen. GEVESTIGDE PERSONEN. Galesloct, R.K., St. Bonif.str. 16, 2e mort. Geertruida Rouwhorst, R.K., Reigerstr. 14, winkel. Wed. Theodora Hurk, R.K., Langestr. 30, dienstb. J. Bredeveld, R.K., Slationstr. 57, reizig. El sa Gartner, D.E., 'I Laantje 5, dienstb. G. Prins, N.H., Werwedeslr., wagenm. E. Prins, N.H., Werwedestr., wagenm. J.v. Prinsen, N.H.,Merwedestr., wagenm. Aaltje Reinders.N.H., Merwedeslr.,huish Guittart geb. Theysse, D., |avastr. I. L. Damsteek, N.H., Mesdagstr. 8, kant.b. Arler, E.L., Rozenslr. 22, los arb. Wiedenbrugee, R.K., Hof 35. Ihristina Kat, Kon.Wilh.str. 3, onderw. A. Stoof, G.K., Arnh.str. 16, bloemist. E. Volkwein, D.E., Woest.weg 119, timmerm. Martje Schut, D.E., Gasl. 5, dienstb. C. Honig, D., v. Perseynstr. 27, arts. Aleida v. d. Sluis, N.H., Kreupelstr. 10. Frieda Glatzer, E.L., Laan 1914 no. 5, dienstb. H. Lindeman, E.L., Hobbemastr. 23, winkel. J. Boshuizen v. Asselt, N.H., Hooge- weg 275. M. Marchand, Zuidsingel 10, leerbew. Sytske Wijbenga, N.H., Bernulf.str. 14. de Weerth geb. v. Bommel, D., Timorstr. 38, slager. O. |anz, Seringstr. 38, slager. B.v.Wessum, R.K., Narcisstr. 23, kant.b. Sam er vlug uit en liep regelrecht naar de deur van de waarzegster. Toen hij binnenkwam was de tweede deur ook open en verscheen de don kere vrouw zelf. Zich in haar volle lengte oprichtende, vroeg ze met een plechtige stem„Wat voert je hierheen?" „Ik ben niet gelukkig geweest, Witte Olifant ben ik uitgekleed en kom hier vragen ot ik op betere kans mag hopen." Hare oogen keken begeering _jn vijfdollarstuk, dat hij haar aanbood, ze deed de deur nu wijd open en ver zocht hem binnen te komen. Nance bood hem een stoel aan en onder de mededeeling dat het toover- middel niet werken zou als hij eer woord sprak, verdween zij achter het gordijn. De waarzegster thans met haar too- vermiddel gereed, nam een amulet, dat in gewaste taf genaaid was, uit eene lade en gat dit aan den detective. „Neem dit, mijn zoon, de sterren zijn u gunstig, ze zullen je geluk en fortuin aanbrengen, vertrek nu in vrede, ik ben moede en verlang naar rust." Een toiletgeheim. Men behoeft niet te zien, dat U crème gebruikt. Want, in tegenstelling met alle andere ciême», die min ot meer op de huid blijven liggen, wordt .Zij' -crême er geheel in opgenomen. Men ziet dus niet, dat U bet gebruikt, terwgl de huid er toch zacht en soepel van wordt fraai van teint zijde. Nance sprong woedend op en gilde hem toe: „Ga den anderen kant uil, of ik zal het hart uit je lijf scheuren!" Zonder op haar te letten liep de detective door en smeet de deur open, die naar de bovenverdieping voerde. Dadelijk was hij boven en trad een kamer aan zijn rechterhand binnen. Zijne verwondering was groot, toen hij de bijna vorstelijke meubileering gewaar werd, die zoo sterk afstak tegen de armoede daar beneden. Een gil van woede en angst achter hem, waarschuwde hem en zich om- keerend werd hij Nance gewaar, die met een glinsterende dolk in hare hand, <ereed stond op hem los te springen, loch toen Sam oogenblikkelijk een revolver te voorschijn bracht en haar voor hield, liet ze den dolk uit haar virigers glijden, viel op een stoel neer en riep angstig uit: Niet schieten! Niet schieten! Je ziet wel, dat ik geen kwaad wou doenl" Sam pakte haar pols beet, drukte zijn revolver tegen haar hoofd en zeide met een stem, waaruit op te maken was, dat hij in vollen ernst sprak: „Wat heb je Tot antwoord sprong hij eensklaps met den man uitgevoerd, dien ze hier op, streek een lucifer af. stak het gas- hebben gebracht?" licht aan en schoot de gordijnen op| (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1931 | | pagina 1