A. H. v. Nieuwkerk n.v. Uitverkoop. Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken KANTOORBOEKEN PROFITEERT van onze Groote jaarlijksche UITVERKOOP Fa. h. Elzenaar Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort 1.10 De Eembotk Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- teeren. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drukkerl] Langegracht 28 te Amersfoort - Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt clkcn Dtntdig- sn Vrljdsgmlddsf Postgiro no. 44234 Vrijdag 11 Dec. 1931 - No. 73 Geduld is de kracht om te wachten. Wie graan wil oogsten, moet het tijd geven om te rijpen. Wie het werk der natuur verhaast, bederft het. Epistel en Evangelie. 3de Zondag van den Advent. Les uit den brief van den H. apostel Pauius aan de Philippensen; IV, 4—7. Broeders I Verblijdt u in den Heei te allen tijdel nogmaals zeg ik u: ver blijdt ui Uwe zedigheid zij allen men- schen bekend; de Heer is nabij. Weest in niets bekommerd, maar laat in alles door bidden en smeeken met dank zegging uwe begeerten bekend worden bij Qod. En de vrede Gods, die alle begrip te boven gaat, beware uwe harten en uw verstand, in Christus Jesus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Joannes; I, 19 In dien tijd zonden de Joden uit leruzalem priesters en Levieten tot Joannes, om hem te vragenWie zijl gij? Hij nu beleed en loochende het niet; en hij beleedt: Ik ben de Chris tus niet. En zij vroegen hemWat dan? zijt gij Elias? En hij zeide: Ik ben het niet. Zijt gij de Profeet? En hij ant woordde Neen. Zij zeiden dan tot hem Wie zijt gij? opdat wij antwoord ge ven aan degenen die ons gezonden hebben;.wat zegt gij van u zeiven? Hij zeideIk ben de stem eens penden in de woestijn: maakt recht den weg des Heeren I gelijk de profeet Isaias gezegd heeft. De afgezondenen nu waren uit de Phariztön. En zij vroegen hem en zeiden tot hemWat doopt gij dan, indien gij de Christus niet zijt, noch Elias, noch de Profeet? Joannes antwoordde hun, zeggende Ik doop met water; doch midden on der u staat Hij dien gij niet kent; Hij is degene, die na mij komen zal, die vóór mij geweest is, wiens schoenriem ik niet waardig ben te ontbinden. Dit is geschied te Bethanie, aan de over zijde van den Jordaan waar |oannes doople. Liturgische Kalender. Week van 13—19 December. Zondag 13. 3e Zondag v. d. Advent, Tijdeigen, Mis Gaudete, zonder Gloria, 2e geb. H. Lucia, 3e Oct. O. L. V. Maandag 14. Mis als 8 Dec., 2e geb Aurem (uit de Mis v. d. 3e Zond. v. d. Adv.) 3e geb. v. d. H. Geest, overal Credo, Pref. v. d. H. Maagd. Dinsdag 15. Octaafdag O. L. V. Onb. Ontv. Mis als 8 Dec., 2e geb. Aurem (3e Zond.) Credo, Pref. H. Maagd. Woensdag 16. H. Eusebius, 2e geb. en laatste Evang. van deze Quatert.- Woensd., Tijdeigen, 3e geb. H. Maagd Deus, qui de beatae. Donderdag 17. Mis als Zondag, 2e geb. Deus, qui de beatae, 3e voor Kerk of Paus, geen Credo, gewone Prefatie. *r Vrijdag 18. Mis v. Quatert.-Vrijdag, Tijdeigen, 2e en 3e geb. ais gisteren. Zaterdag 19. Mis v. Quatert.-Zaterd., Tijdeigen, 2e geb. en laaste Evang. v. d. Vigilie H. Thomas, 3e geb. Deus, qui de beatae. Evangelie verklaring. 3e Zondag van den Advent. De Joden ontwaarden uit de voor- i zegging der Profeten, dat de tijd ten i naaste bij vervuld was, in welken de Messias zich aan de wereld zou ver- toonen. Het strenge leven van Joannes, zijn leer en boetepreeken, brachten het oodsche volk op het denkbeeld, dat ij misschien de beloofde Messias was. De hooge Raad der Joden te Jerusalem, wiens zaak het was, op alle bijzondere gebeurtenissen omtrent de godsdienst het oog te houden, zonden afgevaar digden tot Joannes, met last, om hem te vragen wie hij was. Joannes ver klaarde hun rondborstig, dat hij de Christus niet was, noch Elias, noch de profeet, welke zij bedoelden, maar dat hij het was, waarvan de Profeet Isaïas voorzegd had: een stem des roepende in de woestijn: bereid den weg des Heeren. Heilzaam waren de lessen, welke Joannes aan het volk gaf. Schoone "léssen ook voor alle Christenen I Laat ons ook alle plichten van onzen staat, elk voor zich zeiven degelijk betrach ten, en die getrouwelijk volbrengen, JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio KOOP BIJ EEN VERTROUWD ADRES gelijk joannes den tollenaars, den sol daten de hunne voorhield. Zijt gij huis vader of moeder, bedenkt hoe gij ver plicht zijt uwe kinderen in de vreeze Gods op te leidenhen zelve daartoe met een goed voorbeeld voor te gaan, en hen van alle kwade gelegenheden der zonde af te houden. Zijt gij kind of onderdaan, bedenkt, dat gij gehoor zaamheid, liefde en hoogachting jegens uwe ouders en oversten schuldig zijt. Moge zoo ieder de verbintenissen, welke aan zijnen staat of beroep eigen zijn, zoo nauwgezet trachten te ver vullen, ingevolge de vermaning van den H. Pauius: ik bid u, dat gij waar diglijk wandelt volgens den roep, waar toe gij geroepen zijt. Hierbij mogen wij ook bijzonder in den Advent, deze vermaning van Jo annes ter harte nemen; dat wij oprechte vruchten van boetvaardigheid doen, die ons van zouden aftrekken, en tot werken van deugd leiden. Bij deze bijzondere lessen van Joannes mogen wij ooknietverzuimen.de ken van barmhartigheid jegens de ar en noodlijdenden te oefenen, door hun voedsel, kleeding, of anderen onderstand Ie verleenen. Als wij deze zijne zalige lessen wel opvolgen, welk eene schoone voorbereiding zal dit voor ons zijn, om het aanstaande geboorteieest onzes Heeren met vrucht te vieren! Vrouw, Dame, Gemalin. Zeer lijn heeft een David Slrausz ir zijn nagelaten papieren Vrouw, Da me, Gemalin tegenover elkander gesteld en haar eigenaardige beteeke- nis afgewogen in het huwelijk. Zoo spreekt hij: Trouwt men uit liefde, zoo wordt men man en vrouw; is het uit voordeel, zoo klinkt het: heer en dame, en wanneer 't geschiedt enkel naar staat en stand: gemaal en gemalin. Zoo wordt men bemind door zijn vrouw, ontzien door zijn dame, ver dragen door zijn gemalin. 't Huishouden behartigt de vrouw, de woning de dame, voor 't fatsoen (stand ophouden) zorgt de gemalin. De vrouw verzorgt den zieken man, de dame bezoekt hem en de gemalin laat vragen hoe 't hem gaat. De vrouw deelt leed en kommer met den man, de dame deelt zijn geld, de gemalin maakt hem schulden. Is de man overleden, dan beweent hem zijn vrouw, beklaagt hem de dame, gaat de gemalin In mooien rouw. Uit Duitsetiland. Woensdag is de nieume Duitsche noodverordening gepubliceerd, In de eerste plaats brengt deze een salaris verlaging voorde ambtenaren met 9°/0 i voor de rijkswerklieden met 10°/o Verder houdt de noodverordening maatregelen in tot verlaging van den renlevoet. De prijzen van kolen en kali zullen met ingang van 1 |anuari met 10% worden verlaagd. Verder zijn er nog bepalingen om het vleesch goedkooper te maken. De prijzen der huren, der levens middelen, salarissen en loonen en de rentevoet moeten worden verlaagd. Sedert lang is daarover uitvoerig beraadslaagd. Thans is het voor het buitenland niet mogelijk, kritiek op de openbare uitgaven te oefenen. De rijksbegrooting is tot een derge lijk minimum teruggebracht, dat, in dien men de lasten voor de invaliden buiten beschouwing laat, een vergelij king met de laagste cijfers van voor den oorlog ten gunste van de tegen woordige begrooting zullen uitvallen. Godsdiensten. In „Het Schild" stond een naar de nieuwste cijfers bewerkte godsdienst statistiek. Vermeld wordt als het totaal bevolkingscijfer: 1.850.174.334; naar IN ALLE LINIATUREN „NATIONAL" LOSBLADIGE BOEKEN Alleenvarkaop voor Amersfoort KANTOORBOEKHANDEL m F. A. TULP Bi Langestr. SS t.o. Krommestr. - TEL 326 de godsdiensten zijn die dan als volg Ingedeeld Aantal Perc 1. Katholieken 351.839.665 19, 2. Protestanten 164.683.026 8,9 3. Orthodoxen 131.460.822 7,1 4. Joden 15.731.475 0,9 5. Mohammedanen 238.997.594 13,8 6. Boeddhisten 199.461.632 10,8 7. Hindoes 224.008.819 12,1 8. Confucianen 304.027.114 16,4 9. Shintoïsten 16.644.437 0,9 10. Heidenen 122.239.817 6,6 II. Zonder 76.598.195 4,1 12. Onbekend 4.481.738 0,2 Binnenland Tegen kleine partijen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft meegedeeld, dat ten einde versnippering van stemmen door de vorming van kleine partijen tegen te gaan, die indiening van een des betreffend wetsontwerp zal worden be vorderd. De minister was voorts van oordeel, dat bij het huidige evenredige kies stelsel, de stemplicht niet kan worden afgeschaft. Nazorg. Te Baarn is een comité gevormd, dat zich wil belasten met de propa ganda en leiding eener Bazar ten bate van de Nazorginrichtingen te Gennep, die zal gehouden worden in Hotel Zeiler te Baarn op 16 December a s. 's avonds van 20 -21'/a uur en op 17 Dec. van 10—18 uur. Nog te weinig is bekend het doel van Nazorg, het steunen van T.B.C.- patiënten, die, na een voor hun herstel berekenden normalen kuurtijd, nog niet in staat hun werk in de Maatschappij weder op te vatten. Deze patiënten blijven dus nog een tijd in de Nazorginrichtingen om te werken onder leiding en bescherming, opdat zij hun door ziekte lichamelijk en geestelijk verloren geestkracht, hun vertrouwen in eigen kunnen, terug winnen. De bron waaruit de verpleegkosten van deze laatste groep worden bestre den, raakt ondertusschen maar al te vaak uitgeput. Daarom wordt als arbeid een zoodanige gekozen, die profijt op levert. In de Gennepsche Nazorgin- richtingen werd Kunstnijverheid ge kozen, die beter rendeert dan de pro ductie van massa-artikelen. Deze Kunstnijverheidsvoorwerpen zullen tijdens de Bazar worden ten toongesteld, ze zijn keurig, nuttig en laag in prijs, üe opbrengst dezer voor werpen wordt gebruikt ter bestrijding der verpleegkosten van de herstellen den. Patiënten van alle richtingen en uil alle kringen worden opgenomen. Het comité van aanbeveling ver zoekt met grooten nadruk op veler sympathie en medewerking te mogen rekenen teneinde deze Tentoonstelling te doen slagen en zoo het prachtig sociaal werk, dat door nazorg wordt verricht, te steunen. Tot het comité zijn toegetreden: Mevr. Deketh, mevr. Lothen van Doelen Grothe, mevr. Hooft Graafland, mevr. Insinger, mevr. Landweer, mevr. van Lennep, mevr. Meijer Fockema, mevr. Pierson, mej. Poelman, mevr. Quarles van Ufford, mevr. van Reenen, mevr. Rutgers v. Rozenburg, mevr. Rentmeester, mevr. Tegelberg, mevr. den Tex, mevr. Willeumier, mej. Zwier. W eldadigheidspostzegels. De verkoop der Weldadigheidspost zegels geschiedt tot 9 Januari. De tarieven zijn 3 ct. (18ct. (5) 10 ct. (6), 16 ct. (12'/a). Teneinde de bestemming der zegels duidelijk te doen uitkomen, is tot ont werp voor iedere zegel gekozen een I voorbeeld uit de kinderen, te uc- hoeve de opbrengst strekt. Zoo ziet [men een doofstom, een verwaarloosd, een zwakzinnig en een blind kind. Uit den aard der zaak is dit 'n kleine gfeep uit het veelomvattend werk der kinderbescherming in Nederland. Dit wordt duidelijk als men bedenkt, dat ongeveer driehonderdvijftig instellingen op het gebied van kinderverzorging van de postzegelactie profiteered On geveer 50.000 kinderen zijn hierbij be trokken. Zoowat de helft hiervan zijn zwakke en preatuberculose kinderen. Hier is snel helpen dubbel helpen. Van de andere helft zijn 4000 licha melijk gebrekkigen, die alleen door een zorgvuldige en kostbare opvoeding tot eenigszins bruikbare leden van de maatschappij kunnen worden gemaakt. Ten derde de verwaarloosde jeugd, 18000 kinderen beneden de 19 jaar, die bedreigd worden met lichameiijkcn en geestelijken ondergang. Het mag misschien niet de juiste tijd zijn om om groote giften te komen, hier biedt zich een gelegenheid aan voor eene kleine gift. Nog steeds hou den duizenden Nederlanders zich af zijdig. Een paar centen kan iedereen missen! Het zijn de menschen met de kleine inkomens tot wie het Comité zich meer dan ooit wendt. Verzendt Kerst- en Nieuwjaarscorrespondentie met weldadigheidspostzegels! geeft genot Uit den Omtrek Uitspraken Kantongerecht. Geen Inlichtingen aan arbeidsraad M. B. Baarn f 3 of I week tuchlschool; H. H. B. Amsterdam f 5 of I d.J. V. Soest id.P. C. L. Hilversum id.P. Sch. Hilversum f 2 of 1 d.A. O. de V. Bussum id.W. S. Hoogland f 1 of 1 cl. Niet de rentekaart vertoonenG. P. E. Amersfoort f5 of 2 d. Loonlijst niet tijdig inleverenW. S. L. Amersfoort f 10 of 4 d. Leerplichtwet: M. B. Spakenburg f5 of 3 d.; R. de G. id.; M. v. G. Spakenburg f2 of 1 d. in dronkenschap de orde verstoren v. d. H, Amersfoort f 15 of 6 d. DronkenschapL. v. W. zwerver, 1 week hecht.P. C. Amersfoort 110 of 4 d.G. S. Amsterdam id.G. G. Baarn f 15 of 6 d.W. v. D. Amers foort id. RustdagbesluitK. K. te Norg f3 1 d.H. T. Leeuwarden id.; J. R. B. Den Haag id.N. de B. id.T. J. K. id.; J. A. S. Harderwijk idH.J.J. Voorburg id.J. J. W. M. S. Hilver sum f 1 of 1 d. ArbeidswetE. B. Soest 2 maal f 3 of 1 d.E. E. Soesterberg id.D. W. Amersfoort id.W. F. H. Baarn f 25 of 10 d.J. M. v. d. O. Soest id. W. v. W. Baarn id.G. v. d. K. Ach terveld f 5 of 2 d.E. J. M Soest id.; G. F. Nijmegen f 3 of 1 d. plus f2 of 1 d.A. Sch. Amersfoort f7.50 of 3 d.J. W. Soest f 3 of 1 d.B. v. d. B. Bameveld 5 maal f 2 of 1 d. G. v. d. L. Soest f 2 of 1 d.A. J. Woudenberg 3 maal f I of 1 d. Niet noteeren in inkoopregisterF. P. Soesterberg J5 of 2 d. Bouwstijger niet in orde hebben F. H. de R. Schoterland f25 of 10 d. In Bunschoten gebouw vernieuwen zonder toestemming Z. de G. Spaken burg f 10 of 4 d. Opgave valsche naamS. v. d. V. Voorthuizen f 7.50 of 3d.; J. de R. Utrecht f 15 of 6 d. plus f3 of 2 d. voor loopen op verboden grondJ. H. v. K. den Dolder f 10 of 2 w. tucht school plus 2 maal f2.50. Voor gemis rij- en nummerbewijs G. K. Amersfoort f20 of 2 w. tucht school plus f5 of 1 week voor loopen op verboden grond. Eierbesluit L. V. Ede f25 of 10 d. Trekhonden wetF. D. Hoogland f 1 of 1 d.L. H. Spakenburg f 3 of 1 d.H. C. B. Baarn id.H. v. d. P. Nijkerk id. van Meubelen, Tapijten, Bedden Tafel- en Divankleeden Restanten Linoleum en Vloerzeilen Onze bekende CAIRO-Kleedjes, 140 cM. lang, 70 cM. br., thans 4 90 Salonameublementen tegen fabrieksprijzen Nog enkele Garnituren, aa aa 2 Fauteuils 4 Stoelen met Moquette vanaf wO.wV Beekstraat 6 - Tel. 543 - Beekenst.laan 10 - Amersfoort Wargaren bij zich hebben in gesloten vischtijdJ. P. Eemnes f 5 of 2 d. IJkwetD. M. v. d. B. Soes» f I of ld.; W. v. d. Z. Amersfoort id.H, J. v. M. Hilversum id.J. E, Amers foort 6 maal 50 ct. of 1 d., allen met verb, gewichten of maten. Loopen op verboden grondV. Hamersveld f 3 of 1 d.G. v. B. Nijkerk id.N. P. J. de B. Mijdrechf ld.T. A. v. d. V. woonplaats onbekend id.; C, L. R. id.; L. G. Hilversum f 15 of 6 d.H. v. d. L. Baarn f 10 of II d. Fietsen te Amersfoort op trottoir: P. D. V. aldaar 50 ct. of 1 d.C. de G. Utrecht f 2 of 1 d. Trekdier onbeheerd latenJ. M, M. v. O. Amersfoort f3 of t d. Voorwerp 's avonds onverlicht laten J. L. S. Soest f 5 of 2 d. Te Amersfoort iemand van zwarte lijst in café toelatenJ. K. aldaar f4 of 2 d. Na sluitingstijd bezoekers hebben verloflokaliteit: H. O. Terschuur 13 of 1 d. Baarn Burgerlijke Stand. Geboren: Klaas, z. v. K, Duijst en Laseur Lamberta Maria, d, v. H. Woltman en M. Stroeve. Onder trouwd: J. v. de Nes en H. Horst. OverledenJohannes D. van Dorp, 17 jaar. Soest Burgerlijke Stand. Geboren I, Adriaan Gijsbcrt, z. v. J. G. Wij- nands en C. v. Doorn, Birkstr. 31a. 3. Gijsbertus, z. v. G. v. Munster H. B. Uythoven,Soesterbschestr.26. 5. Dirkje, d. v. E. Kamphorst en D. v. d. Heef, Akkerweg 10. 5. Anna Elisabeth, d. v. H. Kraayen- hagen en J. M. Oostenrijk, Steenh.slr. 1. 6. Louisa Johanna, d. v. J. A. Beyer cn E. Th, v. Haag, Beetzlaan 20. Ondertrouwd 3. H. v. Kooy en W. J. v. Leeuwen. 3. H. J. Stroband en H. I. Schoen maker. Overleden 1. Neellje van den Broek, 68 jr., wed. v. J. Woudenberg, Nieuweweg 23. 5. Pieter den Duin, 83 jr., wed v. A. Kamerling, Julianaslraat 18. Gemengde Berichten Eenige klompenmakers indenOel- derschen Achterhoek hebben, na klom penhout uit Polen, nu ook een proef zending hout uit Suriname ontvangen. Onder Strijp zijn in den nacht 3 woningen totaal afgebrand, terwijl de inboedels eveneens geheel verloren gingen. Voorde klompenfabrieken is het hout zeer geschikt, daar er geen kwasten in zitten en het zeer vast is. Te Utrecht heeft zfch, in overleg mei den directeur der arbeidsbeurs en dien van de groentenvcillng, een comité gevormd uit de plaatselijke vrouwen bonden, Ier verdeeling onder werkloozen van op de velling overgeschoten groen ten. Op zes punten der stad geschiedt die verdeeling. Eversharp-Wahl DE PEN voor Uw leven ■m Onbeperkte garantie mmm Langestraat 84 Telef 528 Te Antwerpen is een hotelhoudster van Nederlandsche afkomst vermoord in haar woning gevonden. Men meent dat twee Italianen de schuldigen zijn. Een 54-jarige hulpbehoevende vrouw te Enschede is tegen een brandende kachel gevallen, waardoor haar kleeren in brand raakten. Buren wisten de vlammen Ie dooven, doch de ongeluk kige vrouw had zulke ernstige brand wonden bekomen, dat zij is overleden. Door iemand te Amsterdam werd aangifte gedaan, dat een persoon voor gevende van de Justitie te zijn, een onderzoek in zijn woning had Inge steld, doch dal na diens vertrek een gouden hccrenhorloge, (wee porlemon- naies en een zilveren beursje met in houd bleken te zijn ontvreemd. Te Hollebeke hadden twee arbeiders in de streek van het oude front enkele granaten in den grond gevonden. Toen zij één der granaten wilden ontman telen, ontstond een verschrikkelijke ontploffing, waarbij één der arbeiders letterlijk werd onthoofd, terwijl van den ander een hand en een gedeelte van het been werd afgerukt. In België zijn thans 82.000 werk loozen en 122.000 gedeeltelijk werk loozen. De groote Koloniale tentoonstelling te Parijs heeft volgens globale bere keningen een voordeelig saldo van bijna 30 nrillloen francs opgebracht. De predikanten der Oeref. Kerk te Delft hebben aan het kerkbestuur meegedeeld, dat zij, In verband met de heerschende crisis bereid zijn, af stand te doen van een deel van hun inkomsten tot e:n totaal bedrag van f 1000. De Sovjet-autorileiten hebbeu de prachtige Heilige Vcrlosscrkerk te Moskou, nadat alle kostbaarheden ver wijderd waren, met dynamiet In de lucht laten vliegen.

De Eembode | 1931 | | pagina 1