Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken mr KANTOORBOEKEN N.V. Middenstands-Bank Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch 0P&gging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 3 maanden f 1.00. Builen Amersfoort 1.10 De €embode - Advertentiën 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teeren. Advertenlièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd Kintoor en Drukkerij Langegracht 26 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 5 Jan. De ergste vorm van onwaarheid is de huichelarij. No. 78 Dat kan ledereen. Zonder aan zwartkijkerij Ie doen kan men toch gerust beweren, dat de tij den ernstig zijn. Niet hopeloos is de toesland, integendeel, ook dezen crisis tijd zullen we te boven komen, indien ieder zijn taak kent en naar best mogen volbrengt. De geestelijke kracht van ons volk dient vóór alles behouden en versterkt. Dit is noodig, willen we de moeilijk heden die zich ophoopen, overwinnen. En daaraan kan ieder meewerken. Zeifbeheersching en offervaardigheid moeien ons in deze tijden meer dan ooit eigen zijn. Kalmte en nuchterheid zijn onontbeerlijk. Zou het streven der Katholieke drankbestrijders ook hierom niet aller steun verdienen? Sobriëtas wil de christelijke matigheid in het gebruik van alcoholische dran ken bevorderen en herstellen. Dat kost 'n offer van onthouding; deze daad, voortdurend gesteld, kweekt aan den geest, die in deze ernstige tijden zoo noodig is. Matig zijn al kost het een offerDat kan iedereen. Sobriëtas. Voor de Missie. Dat de vele eilanden zich verheugen! (Ps. 961.) In het Nordisk Ugeblad for Katolske Kristne van 31 Mei j.l. las ik: „den 20e Mei vertrok Pastor Boekenoogen met vier St. Franciskus zusters naar de Faereilanden om daar het werk te hervatten, dal indertijd door Pastor Bauer begonnen was en door de Paters Lohmann en Brinkman en andere pries ters werd voortgezet, maar dat een tijdlang eigenlijk een tamelijk lange reeks van jaren heeft moeten braak liggen." In December, in heel Scandinavië, werd dit nieuws met groote belang stelling vernomen. Eindelijk zou het licht van ons Heilig Geloof weer op gaan over deze verlaten eilandengroep A tusschen Schotland en IJsland. Eens nu lang geleden heerschte er een bloeiend Katholiek leven, thans is er geen enkele Katholiek meer. „Wanneer, zoo schreef Kardinaal van Rossum, die in 1923 de Faereilanden bezocht, wanneer zal hier weer het woord van den psalmist bewaarheid worden I „latentus insulae multae, dat de vele eilanden zich verheugen in hét licht der volle waarheid?" Waar heel Scandinavië met belang stelling bovenstaand bericht van het vertrek van Pastor Boekenoogen ver nam, daar mag het toch zeker ook wel onder de aandacht gebracht worden van de landgenooten en vooral ook van de stadgenooten van dien jongen, blij moedig offervaardigen priester, dien vroolijken Amersfoorlschen Egb. Boe kenoogen. die in Rome aan het college 1 de Propaganda studeerend om na vol- tooing zijner studies naar de Noorsche Missie te vertrekken, van Kardinaal v van Rossum een andere nog veel moei lijker taak kreeg aangewezen Hij zou de pionier van de volle blijde bood schap van Christus worden op een verlaten eilandengroep, dichtbij IJsland. Met heilig enthousiasme sprak hij: „Ik kom, O God, om Uw wil Ie volbrengen" (Hebr. 10 9.) Sinds Mei verricht Egg Boekenoogen zijn moeilijk pionierswerk op deFaer- eilanden en brengt hij daar met vreugde het offer dat God door middel van zijn Kerkelijke overheid van hem vraagt. Zonder de steun en bemoediging van eenig katholiek leven om zich heen, in een bar, wild en koud klimaat te midden van een vreemd volk, zonder de troost en opbeuring van vele colle ga's en vrienden, dagen ver van hen verwijderd, zit hij daar zooals hij mij schreef, op zijn zolderkamertje met zijn koffers als kleer en boekenkasten. „Roerende en ontroerende goederen, terreinen, kerken, pers, enz. enz. hier -- is niets, totaal niets. En de stemming is hier momenteel zoo uiterst gunstig. Ik zal van honger wel niet sterven, - maar er moet toch iels gebeuren. Ik kan hier toch niet gaan zitten wachten, totdat alles vanzelf komt." In 't huis van de Zusters is een I -kamer als „kerk" ingericht. „Ik heb /•nog geen duit om een oude schuur -Ie koopen." Maar vol moed schrijft lij: 't Zal wel komenI Pastor Boekenoogen heeft niet veel laties (n Nederland, ook staal er achter hem geen orde of Congregatie, die hem steunen kan. Hij heeft mij gevraagd hem een handje te willen helpen. Uit eigen ervaring, als oud-Missio naris in Noorwegen, ken ik de moei lijke omstandigheden waaronder op de Faereilanden gewerkt moet worden, maar ook ken ik de heerlijke toekomst, die daar wacht, na jaren van inge spannen, blijmoedigen en volhardenden ofterarbeid. Ik weet wel dal 't een zeer moeilijke lijd is om een beroep te doen op geldelijken steun. Er wordt zoo ont zettend veel gevraagd, maar Goddank, ook zoo ontzettend veel gegeven. Geven leert geven. Moge de kruistocht dier naastenliefde zich ook uitstrekken over den heldhaftigen pioniersarbeid van Pastor Boekenoogen op de Faereilanden. In zijn laatsten brief schreef hij mij Can men door de tijdsomstandigheden geen geldelijke gaven geven, de gave des gebeds kan niemand ons weigeren." Maar, kom, er zal toch ook nog wel een geldelijke gave af kunnen! Met groot vertrouwen beveel ik de post rekening aan, die ik ten gunste van de Missie van Pastor Boekenoogen ge opend heb: Postrekening No. 187391 "in Kapelaan GERHARD DE GEUS, Biltstraat 121 - Utrecht. Utrecht, Kerstmis 1931. P. S. Er -ijn [buswn voor de ver laten eilandengroep te verkrijgen bijl Kap. G. de Geus, Biltstr. 121, Utrecht; P. Meeusen, Vleutenscheweg 227, id.; Schwitzner, Kromraeslr. 14, Amersf. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's Orgels - Radio ,s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSVISCM DAG 1 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMUIDER VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. R. K. Kiesvereeniging. In de Vrijdagavond te houden gadering der R. K.' Kiesvereeniging komt als no. 7 van de agenda in be handeling een voorstel van den heer N. H. de Haan c.s., tot wijziging van het reglement in dien zin, dat hot ad vies betreffende de candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, voortaan zal worden vastgesteld door de algemeene Ledenvergadering. In hun toelichting schrijven de voor stellers ,,Ondergeteekenden, leden der R. K. Kiesvereeniging, van oordeel, dat het politiek advies dient te worden uitge bracht door de Algemeene Vergadering, gehoord het college van advies, het welk heeft na te gaan o.a. wie in aan merking komen om de partij in den Raad te vertegenwoordigen en t.z.t. bereid zullen zijn zich een candidatuur te laten welgevallen, hebben in verband met de huidige redactie van art. 24 t.m. 26 van het Reglement voor te stellen vnd. artikelen te wijzigen in Art. 24. In de ledenvergadering welke volgens art. 18 elke candidaalstelling voorafgaat, stelt het bestuur aan de orde de benoeming var, een Commissie van Advies voor de Candidatuur. Leden van dit college zijn die leden van het bestuur, die geen Gemeente- raads- of Statenlid zijn en zes personen door de Algemeene Vergadering als zoodanig gekozen. Het bestuur maakt daartoe een bindende voordracht van twaalf per sonen. Art. 25. De candidaten voorkomende op; het advies der Commissie v.d. Candidatuur worden op een alphabe- tische groslijst geplaatst, al dan niet IN ALLE LINIATUREN „NATIONAL" LOSBLADIGE BOEKEN. Allesnverkoop voo Amersfoort KANTOORBOEKHANDEL F. A. TULPfla Lsngcstr. 65 t.o. Krommejtr. - TEL 826 aangevuld, door de Algemeene Ver gadering; belegd met het speciale doel tot het aan de kiezers uit te brengen advies. Door de Algemeene Vergadering worden voor de Provinciale Staten verkiezing geen grooter aantal candi daten geadviseerd, dan door de Bond: van R. K. kiezers in de Rijkskieskring Utrecht is bepaald. Art. 26.2e alinea art. 25 ongewijzigd, le alinea art. 26 tot en met het woord stembureaux. Toelichting Tot op heden werd door de Alge meene Vergadering hoogstens de aan dacht gevestigd op candidaten. De commissie van advies voor de groslijst stelde vrijwel onafhankelijk hiervan vast het politieke advies aan de stemge rechtigden Katholieken; een volgorde van candidaten welke gezien de prac- tijk vrijwel de candidatenlijst uitmaakt. Het gevolg hiervan is geweest, dat een veel te groote invloed is gekomen aan een comité van enkelen, en de- practiseerende leden slechts indirect een schijntje invloed hebben kunnen uitoefenen. De stemming op de groslijst is blij kens de practijk een paskwil. Alzoo is de behoefte gevoeld aan een Commissie van voorbereiding, welke heeft na te gaan, welke rangen en standen in den Raad dienen vertegen woordigd te zijn, op wier beschikbaar stelling eventueel bijzonder prijs zou worden gesteld ter behartiging van de partijbeginselen in het algemeen en de standsbelangen in het bijzonder. Aldus voorgelicht kan de Algemeene Vergadering met meer succes aan de niet daadwerkelijk meelevenden broe ders en zusters een samenstel van can didaten voordragen, zooals zij vermeent, dat alsdan de Katholieke en Sociale belangen het best zullen worden be hartigd. In dit beeld past uit den aard der zaak niet langer de Adviescom missie voor de Groslijst." Volgens het reglement behoeft men tor reglementswijziging een meerder heid van twee derden der aanwezige leden. Het advies van het bestuur op dit voorstel van de heeren de Haan c.s. is nog niet bekend. Orchestvereeniging St. Cecilia. Zondagavond 7 uur wordt door hel Strijkorchest St. Caecilia een concert gegeven in Sl. Aechten. Zooals altijd is het programma ook nu wederom keurig verzorgd. Ter afwisseling zal evenals verleden jaar wederom optreden het bekende Arnhemsche Trio Van Vorselcn. Hun optreden was toen een succes. Niemand mag dezen avond missen. Voorziet u tijdig van kaarten 50 ct. Architect Kleijnstra heeft aanbesteed het bouwen van een huis aan de Koninginnelaan. Laagste inschrijving: Demmes te Nijkerk, f 9735. JHoogste Van Nes Den Haag f13.441. Het examen heilgymnastiek en massage werd met gunstig gevolg af gelegd door onze stadgenoote Mej. G. Vierdag. Men wil hier stichten een onder linge ziekteverzekering, welke bestemd is voor hen, die door maatschappelijken welstand niet tot het bestaande zieken fonds kunnen worden toegelaten. Evenals het Amersfoortsche ge meentebestuur hebben, naar aanleiding van de ongunstige tijdsomstandigheden voor land- en tuinbouwers, eenige groot-grondbezitters besloten tijdelijk hun pachters reductie te geven op de huur der boerderijen of landerijen. De verlaging loopt van 10 tot 20 percent. Crisis-Comité. De penningmeester, J. F. de With, directeur der Geldersche Credletver- eeniging (giro no. 74907) verzoekt nogmaals alle gelden, welke buiten h,et comité om, worden ingezameld, aan hem af te dragen. Overeenkomstig dfl bedoeling van het Nationaal Crisis- Cumlté wordt 10 pet. van alle giften irt geld afgedragen aan het landelijk cumilé, terwijl de rest ten bate komt vrn de plaatselijke nooddruftigen, ten zij men uitdrukkelijk een andere ver- dieling wenscht. Wilskracht. De Kath. Muziekvereniging Wils kracht geeft Maandag een buitenge wone muziekavond voor donateurs en kunstlievende leden in „Sl. Jozef". Medewerking verleent de muzikale clown Bob Bleijenberg. Nutsspaarbank. Het Jaaroverzicht 1931 geeft aan: Ingelegd in 163.449 posten f8.183.411.81. Terugbetaald in 65.611 ^posten f7.720.574.61 Meer ingelegd dan terug betaald f 462.837.20 Bijgeschreven rente over '1931 f 144.945.06 Het tegoed bedraagtthans f5.204.991.24 Het aantal inleggers 14469. Plaatselijk Crisis-Comité. Zooals bekend zal zijn, is ons crisis comité gedwongen daadwerkelijk op te treden, waartoe gelden bijeenverzameld dienen te worden. Naast de straatcollecte tracht men o.m. gelden bijeen te krijgen door het verloten van een schilderij, welwillend voor dat doel afgestaan door den be- L/liden Amcrsfoortschen schilder A. P. H. J. van Weezei Errens. Het schilderij stelt voor een gezicht op de Vlasakkers bij zonsondergang. Voorls verleende de firma v. Ame- rongen haar medewerking door de loten kosteloos te drukken, terwijl de boek handel Ittman de schilderij hoopt ten toon te stellen. Hieruit blijkt goede samenwerking en offervaardigheid. Als men hierbij bedenkt, dat de organisatie der verlo ting en de daaraan verbonden verkoop der loten, van veie personen veel arbeid wordt verlangd, dan twijfelen wij er niet aan, dat zulk voorbeeld tot navol ging zal strekken en dat ieder zich geringe kosten zal willen getroosten om ook deze wijze van inzameling van gelden te doen slagen. De prijs der loten is zoo gekozen, dat het meerendeel der burgers in de gelegenheid is in dezen vorm een bij drage aan het Crisis-comité te schen ken, zoodat wij hopen, dat 2000 loten binnen enkele weken aan den man zullen zijn gebracht. Met den verkoop hebben zich o.m. ook enkele padvindsters willen belas ten. Zij, die nadere inlichtingen wen- schen, kunnen zich daartoe .vervoegen bij Mevrouw Ziedses Des Plantes, Thorbeckeplein 12, alwaar evenals] bij Mevrouw Fortman, de firma's Ittman en van Raalte, desgewenscht lootjes kunnen worden gekocht Dit is ook het geval bij Mevrouw Schuitemaker, Von dellaan 43. Oudejaarsdag hebben twee bekende ambtenaren den gemeentedienst ver laten, wegens bereiken van den leef tijdgrens. Het zijn de heeren G. Dekker en J. Reinbout. De heer G. Dekker was jarenlang chef der afdeeling militaire zaken en verkiezingen. Hij kende de Amersfoort sche bevolking door en door, en was zoo in staat waardevolle adviezen te geven. In den mobilisatietijd waren zijn bureau allerlei bemoeiingen opge dragen en steeds wist hij ambtelijke plichtsvervulling met toegevendheid in bizondere omstandigheden, te ver eenigen. De heer Reinboud was bevolkings agent en controleur der belasting op de openbare vermakelijkheden. Ook hij kent Amersfoort door en door. In zijn ambtsvervulling was hij zooveel doen lijk ieder ter wille, maar bleef daarbij nooit ingebreke, wanneer doortastend optreden noodwendig bleek. De afdeeling van den heer Dekker wordt vereenigd met de afd. Bevolking onder leiding van den heer Groenveld en de heer Hulst iungeert thans als opvolger van den heer Reinboud. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3 Va pot. In de St. Henricu8-parochie. Zondag hield de WelEerw. heer Vernooy in de Patronaatszaal een lezing met lichtbeelden over de H. Theresia van Lisieux. Vooraf werden enkele liederen gezongen door het Patronaatsmeisjes-zangkoor onder leiding van Kapelaan Bachg. In het eerste deel behandelde de Eerw. Spr. het leven van de Heilige vanaf de wieg tot aan den Carmel. Mooi gaven de beeltenissen weer het eenvoudig godsdienstig leven in het gezin Martin en bijzonder de vrome godsvrucht van de jeugdige Theresia. In het tweede deel werd behandeld het Kloosterleven van den H. Theresia. Hoe zij niet gespaard bleef voor tal rijke beproevingen en lijden, doch dat alle lijden voor haar overvloedige vreugde beteekende. Haar leven was een offerleven om zielen te winnen voor Christus. Haar laatste levensjaren waren een voortdurend lijden en op 30 September 1897 gaf zij haarschoone ziel over aan haren God, die zij zoo teeder bemind had. 29 April 1923 had de Zaligverklaring jMaafs door Paus Benedictus XV en in het Jubeljaar 1925 werd zij door Paus Pius XI in de rij der Heiligen opgenomen. Steunen. Maandagmiddag sprak de voorzitter an het Plaatselijk Crisis-Comité, de heer C. Ruitenberg voor de Plaatse lijke Radio over de werkwijze van het Plaatselijk Crisis-Comité, waaruit bleek dat bedoeld comité, uitsluitend helpt de menschen, die door de crisis zijn getroffen. De heden gehouden collecte werd arm aanbevolen. Kinderzorg. Zaterdag zal het Ned. Herv. Kinder huis „Kinderzorg" aad den Arnh.weg 25 jaar bestaan. Men brengt voor die gelegenheid geld bijeen voor de stich ting van een meisjeshuis. St. Hubertns. De Gymnastiekvereeniging „St. Hu- bertus" geeft Zondagmiddag half-drie, en Zondagavond half-acht, uitvoerin gen in de Marthal. Uitspraken Kantongerecht. Dronkenschap A. W. F. zwervend f 15 of 6 d.T. K. Soest f 10 of4d.; V. id.J. Sch. Enschede id.P. B. Zeist id.P. v. d'. M. Amsterdam ld.; L. S. Sappermeer f 15 of 10 d. plus ld. voor valschen naam. Loopen op verboden g-ond: L. G. Hilversum f 15 of 10 d.W. J. Hil versum f 10 of 4 d.H. W. id. Ijkwet: J. S. Hilversum f 1 of ld.; G. D. Hoogland 50 ct. of 1 d. InvaliditeitswetC. K. Nederhorst den Berg f4-of 3 d.J. K. Huizen f5 of 2 d. Arbeidswet: R. A. v. d. L. Amers foort f 10 of 5 d.; G. v. d, B. Soest 2 maal f 10 of 4 d. Leerplichtwet C. v. B. Stoutenburg f 25 of 10 d. ConsumptiebesluitA. v. W. Amers foort f3 of 2 d. Mollen vervoerenH. v. V. Nijkerk f5 of 2 d. Wateren buiten urinoir: H. ten H. Amersfoort f3 of l d. Rijden met te breeden auto voor een egH. de W. Elspeet f 3 of 1 d. Wielrijden zonder licht: M. V.Bar- neveld f3 of 1 week tuchtschoolJ. M. Vcenendaal f5 of 2 d.A. W. Achterveld id.; J. B. de K. Walder- veen id. Wielrijden onder invloed van alcohol: P. v. V. Soest f 25 of 10 d.W. v. E. Amersfoort id. vim-kantoormeubelen scrhijfmachines hebben wij boven onze zaak SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZERAAR LflNöESTaflAT 84 TEL. 528 Hebt U een Taxi of auto ooodig Amersfoort. Niet direct stilhouden op politie- bevelW. S. Amersfoort f 10 of 5 d. Motorrijden zonder vereischte wijze gasafvoerS. K. Amsterdam f2 of 1 d, Autorijden zonder rij- of nummer- bewijs: Th. D. Vriezevèen f5 of 2d.; Th. J. v. d. H. Amsterdam id.H. J. A. N. Amersfoort f4 of 2 d.B. V. Amsterdam id. plus f3 of 1 dag voo: geen achterlicht. Idem zonder voldoende verlichting: L. O. Bussum f 2 of 1 d.E. E. Apel doorn f 8 of 4 d.J. W. v. d. K. de Bilt f 10 of 5 d. Wielrijden zonder remA. v. S. zwervend f5 of 2 d. Tooneel. De Tooneelvereeniging Euripides zal Zondagen 17 en 24 Januari, aanvan- 'ende 8 uur, uitvoeringen geven in >t. Aechten. Burgerlijke Stand. 28 December. Geboren: Sybilla Hen- drika, d. v. P. Mosterd en J. Rosbach Casper, z. v. E. de Goede en C. Muijs Suzanna, d. v. W. Wagens- veld en J. Bos Pieter, z. v. H. Zweers en W. G. Hiddink Hendrika Catrina, d. v. A. J. W. v. d. Heuvel en G. Brinkhuis Alberdina Antonia Johanna "3. Aberson en J. A. v. d. Boven kamp Gerard Hendrik, z. v. E. v. Soeren en G. van den Berg Gerar- dus Egbertus, z. v. C. J. van der Logt en J. H. Vos Jacobus Theodorus, z. v. H. G. van den Berg en C. C. Kimman Jan, z. v. J. v. Pluuren en W. J. Tuithof Arie Gerardus, z. v. A. Spruitenburg en G. v. Dijk Maria, Cornelia, d. v. G. v. d. Bunt en R. Rlanije. Overleden :CornelisFonteiijn, oud 70 jaar, echtgenoot v. A. Riksen Jan Hijmering, oud 55 jaar, ecut^. van E. Veldhuijsen Maria Willtel- mina van Wageningen, oud 87 jaar, weduwe van H. Hennekeler. 29 December. GeborenJohann-s Petrus, z. v. J. Heljmen en M. A. W| v. Lier Nicolaas Petrus, z. v. A. v. Nieuwenhoven en W. T. E, v. Hoeven Bernardus, z. v. B. Brookhuis en W. J. E. van den Hoven. Overleden Johannes Louwerens, oud 18 jaar, ongehuwd Louwerens Eijsink, oud 51 jaar, echtgenoot van J. D. W. A. Daamen August Cotllieb Marin, oud 85 jaar, weduwn. van H. A. J. de Raadt. 30 December. Geboren: Willemlen, v. G. v. Surksum en A. C. Kreugel Alida, d. v. J. R. E. Kraan en T. Bakker Johannes Coenraad, z. v. J. C. Prent en S. W. v. d. Bovenkamp. i GehuwdT. A. P. Kramer en C. M. Hugen H. G. Holt en M. A. Schllnk H. van der Helden en O. G. Rijn E. J. v. Voorst en A. v. Koot T. Dijkhorst en M. van Je Weerd. 31 December. GeborenBarbara

De Eembode | 1932 | | pagina 1