Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken joh. de; heer KANTOORBOEKEN R. K. Spaarbank - Amersfoort Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode v\^ - Advertentién 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver- leer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur m den morgen tjfn bezorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 514 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44254 Dinsdag 12 Jan. 1932 - No. 80 Klaag niet te veel over onrechtvaar digheid, maar wees rechtvaardig. Zaal het zaad der rechtvaardigheid mede uit I Hoe grooter het graanveld der recht vaardigheid, des te meer zal het onkruid der onrechtvaardigheid verdwijnen. Binnenland Retraite Dienstplichtigen. Weer een oproep tot deelname aan de retraites voor dienstplichtigen. Ood zij dank, hier is geen sprake van malaise. Het tegendeel is waar, het gaat steeds crescendo. Amersfoort en Zenderen geven ieder jaar twee retraites voor dienstplichtigen, en zooals ik hoor, gaat het in de andere retraitehuizen ook uitstekend. Zoowel de ouders als de dienstplichtigen zijn er heilig van overtuigd, dat er geen betere voorbe reiding bestaat op den diensttijd dan een goede retraite. In zulk eene retraite leeren onze R. K. jongemannen hoe zij zelfs in de kazerne betere menschen kunnen wor den, leeren zij hoe zij hen moeten aan pakken die het wagen een aanslag Ie plegen op hun heiligste goederen, leeren zij hun beste vrienden kennen 1 die straks in de kazerne elkander zullen helpen en steunen bij het dreigen der gevaren. Welnu de eerstvolgende maanden moeten er weer talloos vele jonge mannen onder de wapenen komen. Voor hen bestaat er gelegenheid eene speciaal voor hen ingerichte retraite te houden van 22—25 Jan. in het retraitenhuis te Amersfoort. Mogen dan talloos velen onzer aanstaande miliciens zich zoo spoedig mogelijk opgeven óf aan de parochieele geestelijkheid óf aan den directeur van een der retraite huizen. Hebben onze jongens eerst een goede retraite gemaakt, dan behoeven nóch zij zelf nóch de ouders zich bang te maken voor het militaire leven, dan zullen onze katholieke recruten zich kranig houden, ook in den diensttijd, dan zullen zij terugkeeren uit de kazerne even onschuldig als zij het ouderlijk huis verlaten hebben. Dat geve de goede God, door de machtige voorbede van zijn Moeder Maria. H. j. J. M. VAN STRAELEN, Majoor-Aalmoezenier. Amersfoort. Kamer van Koophandel en Fabrieken in de Geldersche Vallei. Bij Kon. Besl. is in de vacature- G. J. Smit (Soest) der afd. Kleinbedrijf der Kamer benoemd J. M. v. d. Oord te Soest. Na de laatste verkiezingen is de samenstelling der Kamer nu Afd. Grootbedrijf: H. Cozijnsen Gzn.. Harderwijk; Ir. J. Ph. Korthals Altes, AmersfoortJ. C. Knottenbelt, BarneveldJ. H. v. Lonk- huyzen, Amersfoort; C. den Ouden, Ede; M. Pel, Nijkerk; W. Roessingh, Veenendaal; J. v. Schuppen Hzn., Veenendaa!J. F. de With, Amersfoort. Afd. Kleinbedrijf: Mr. A. v. d. Deure, Bennekom; B. v. Dijk, Nijkerk; B. Kramer, Amers foort; J. M. v. d. Oord, Soest; N. v. Os, DoornA. v. Rooyen, EdeG. H. Ruiters, Harderwijk; M. H. v. Schuppen, Rhenen F. J. Verwer, Amersfoort. VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano's Orgels Radio BILLIJKB STEMABONNBM ENTEN. VAKKUNDIG STEMMEN. R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde. Vrijdagavond werd de jaarvergadering gehouden der R. K. Kiesvereeniging in St..|ozef. De Voorzitter.de heerH.J.C.Venings, opende met een hartelijk woord van welkom en uitte de beste wenschen voor de leden in deze zorgvolle tijden. Na eenige mededeelingen werd door den Secretaris, den heer Mr. A. E. Th. Kooien, het volgende jaarverslag uit gebracht Jaarverslag over 1931 van den Secretaris der R. K. Kiesvereeniging „Recht Orde" te Amersfoort. Het jaar 1931 stond in het teeken van de verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad. Door het bedanken van den heer Herman Kroes was de Amersfoortsche zetel in de Provinciale Staten vacant geworden. Met groote erkentelijkheid moge hier worden herdacht, dat deze zetel voor Amersfoort behouden bleef en werd ingenomen door den voor zitter onzer Kiesvereeniging den heer H.J.C.Venings. Tevens stemt tot vol doening dat op de officieele candidaten- lijst voor de Statenverkiezingen behalve den heer Venings ook voorkwamen de andere twee A«ersfoortsche candidates Onder leiding van de Centrale Propa- Eanda-commissie in den Rijkskieskring 'trecht werd door de Amersfoortsche propagandisten dapper meegeholpen aan de voorbereiding der Statenver kiezingen; op den dag der stemming was het centrale bureau onzer ver kiezingsactie als naar gewoonte ge vestigd in het gebouw der R. K. Mili- tairenvereeniging, daartoe welwillend aan ons afgestaan. Het zij mij vergund van deze plaats onzen nieuwen ver tegenwoordiger in de Provinciale Staten Utrecht van harte een zegenrijke succesvolle arbeid in zijn nieuwe functie toe te wenschen. Hadden de verkiezingen voor de Provinciale Staten een betrekkelijk kalm verloop, veel meer stof werd opge worpen om de Gemeenteraadsverkie zingen. In Januari 1931 wees de Aige- meene ledenvergadering veertien can- didaten aan en benoemde de leden van het College van Advies. Dit College stelde het navolgende politiek advies samen: J. J. Thien: 2 S. Kraan; 3. Noord man 4. Spiekermann5. W. v. Koelen Hehenkamp; 7. van Beurden; 8. Mej. v. Hamersveid9. J. Zwart10. H. A. Nieuwendijk; 11. A. C. M. Rijke. Ter vergadering van het College van Advies was afgesproken dit advies ge heim te houden, ten einde de primeur te kunnen geven aan de Eembode. Het deed dan ook pijnlijk aan, dat door en indiscretie het advies reeds den olgenden dag bekend was en door een andere courant eerder kon worden gepubliceerd. Hoe betreurenswaardig dit incident ook zij, veel erger en in strijd met goede politieke zeden acht onderge- teekende het feit, dat twee candidaten, ontevreden met de hun in het Politiek Advies toegewezen plaats, zich na het bekend worden van dat advies terug trokken als candidaat, hoewel zij zich tevoren schriftelijk met hun candidaat- stelling hadden accoord verklaard. Zulke candidaten behoorden te bedenken, dat hun terugtrekken een uitgeput zijn der R.K. lijst gedurende de vierjarige periode kan veroorzaken, zulks tot groote schade van onze partij, leder die actief deel neemt aan het werk in onze partij, be hoort persoonlijke grieven achter te stellen bij de goede zaak. De op Zondag 3 Mei 1931 op drie plaatsen in onze stad gehouden stem ming had tot resultaat, dat de officieele candidatenlijst als volgt was samen gesteld 1. J. J. Thien; 2. S. Kraan; 3. A. J. Spiekermann; 4. G. J. Noordman; 5. W. v. Y jelen6. C. W. C. G. Hehen kamp; 7. J. Zwart; 8. Mej. E. M. v Hamersveid; 9. H. A. Nieuwendijk 10. J. v. d. Linden; 11. G. A. Luycx. De zeven eerstgenoemde candidaten werden op 24 Juni 1931 tot lid van den Raad der Gemeente Amersfoort gekozen. Hier past eer. woord van hartelijken dank aan de onvermoeide arbeid onzer propagandisten, die een krachtige actie voerden voor onze lijst, welke actie besloten werd door een vergadering in Sint Aechten met Jos. Mineur uit Soest als spreker, waarna een uitstekend geslaagde optocht door onze stad deed blijken van de steeds groeiende kracht onzer partij. Op den verkiezingsdag werd hard gewerkt, zoo wel in het centraal bureau aan het Zand als op de stembureaux. Het zal dan ook geen verwondering wekken, dat een golf ven enthousiasme over onze menschen ging, toen op den avond van den verkiezingsdag in het gebouw Sint Jozef bekend werd, dat wij een zetel hadden gewonnen. Aan de zeven IN ALLE LINIATUREN „NATIONAL" L08BLADI6E BOEKEN. Allunvarkoop voo Amersfoort KANTOORBOEKHANDEL ■BF.A.TULP1Ü Ungastr. 66 to. Krommutr. TEL 3Z» leden onzer versterkte Raadsfractie moge het gegeven zijn met den moed der overtuiging en de kracht des ge- loofs hun zware en verantwoordelijke taak in deze zorgvolle tijden te ver vullen tot heil van het ons'allen dier bare Amersfoort. Alsnog moge worden vermeld, dat het bestuur der kiesvereeniging in het afgeloopen jaar zeven maal vergaderde, terwijl slechts een Algemeene Leden vergadering tevens Jaarvergadering werd gehouden. Het aantal leden der Kiesvereeniging bedroeg per 31 December 1931 om streeks 1120 ofwel 24 minder dan per 31 December 1930; tegenover het aan tal van meer dan vier duizend R.K. kiezers is ons ledental veel te gering. Ziehier het arbeidsveld voor onze pro- pagandaclub voor het jaar 1932. Ik eindig dit verslag met den wensch, dat gedurende het komende jaar een groot aantal onzer kiezers lid onzer kiesvereeniging moge worden zulks ter versterking van hun eigen invloed en ter verhooging van het aanzien onzer partij hier ter stede. A. KOOLEN Amersfoort, 8 |an. 1932. De Voorzitter herinnerde nog even n een lek in de commissié van advies lor de raadsverkiezingen. Overeen gekomen was toen het resultaat op een bepaalden dag officieel in De Eembode te publiceeren. Uit de commissie moet toen gepraat zijn, althans het resultaat werd den volgenden dag reeds bekend, ontijdig gepubliceerd- Alle leden op i na teekenden een verklaring, dat zij niets los lieten. Eén weigerde om dat de gevraagde verklaring meer in hield dan geeischt kon worden. Ook was er toen bij een der S.D. A.P. leiders een scheidstukje gedepo neerd, schijnbaar afkomstig van Kath. zijde. De voorzitter uitte zijn afkeer over zulk gedoe. De katholieken strij den met eerlijke middelen en doelbe wust, met vermijden van alle laag ge scheld. De voorzitter, die aan de beurt van aftreden was, werd met algemeene stemmen herbenoemd. De heer van Loon drukte daarover zijn groote voldoening uit en was daar bij, blijkens het algemeene applaus, de tolk van alle aanwezigen. Herkozen als bestuursleden werden vervolgens de heeren van Loon, Nie- wendijk, J. v. Wandelen en Mej. E. van Hamersveid. In de plaats van den heer W. van Koelen, die wegens zijn verkiezing tot raadslid meende te moe ten bedanken, werd gekozen de heer C. van Kalveen. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer W. Hertog werd gesteld in handen eener commissie van onderzoek. Met dank zijn accuraat beheer werd de door hem verzorgde rekening over 1930 vastgesteld. De heer van Koelen dankte voor de aangenamesamenwerkingin het bestuur. Het voorstel van de heeren H. N. de Haan c.s., beoogende wijziging van de reglements-arlikelen, betreffende het advies bij candidaatstellingen, werd door den voorsteller zeer sober inge leid en door geen der aanwezigen ge steund, nadat de voorzitter namens het bestuur het aannemen ervan sterk ont raden had. Het kwam niet in stemming. De regeling der candidaatstelling, die ook nog door de leden van der Drift, Tuithof, en van Kalveen als zeer voldoende werd gekenschetst, blijft dus onveranderd. Bij de rondvraag werd nog een en ander uit den weg geruimd, waarna de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet sloot. Christelijke politiek in crisistijd. Over dit onderwerp sprak het Twee de Kamerlid Kuiper In „St. Jozef" voor de niet talrijk opgekomen leden der Katholieke Kiesvereeniging. Na eerst een eenvoudige verklaring te hebben gegeven van hetgeen men ontffa het woord politiek heeft te ver staat», zette hij uiteen, dat bij staats- en stadsbestuur de politiek christelijk moét zijn georiënteerd voor ons. Vervolgens kwam hij tot een schil dering van den wel zeer ontredderden economischen toestand geheel de we reld door, om vervolgens met veel cijfermateriaal een beeld te constru- eeren van den economischen toestand hier te lande. Dat die verre van rooskleurig is, zal ieder moeten toegeven, die 's heeren Kulper*s betoog met eenige aandacht volgde. Veel invoer weinig uitvoer. Ex portbelemmering door daling der vreem de valuta. De krach in de cultuuron dernemingen in ons Indie, hetwelk vroeger millioenen ons land deed bin nenstroomen. De enorm gestegen en nog stijgende kosten der werkloozen- zorg, gevoegd bij een beduidende ver mindering der opbrengst van Rijks middelen. 't Zijn alle redenen voor de Rijksbestuurders om uiterst voorzichtig te handelen. Nauwgezette waarneming van alle teekenen die wijzen op toenemende verarming, deed dan ook de Rechter zijde in de Tweede Kamer besluiten, noodgedwongen te berusten in de voor gestelde salarisvermindering van 3 pet. >pr. voorspelde alle vakarbeiders een vermindering van stellig wel 10 pet. en tn dit verband was de vermindering der rijkssalarissen zeer matig te noemen. Door te ageeren tegen deze nood maatregel werd een ministerieele crisis ontfcrmijdelijk. Zoo'n crisis had in deze dagen een ramp voor ons land kunnen worden en tot eiken prijs moest zulks worden vermeden. Men heeft de laatste tijd nog al eens kritiek uitgeoefend op de Katholieke Kamerfractie. De Katholieke kiezers moeten echter vertrouwen stellen in de Kath. Kamer fractie, temeer als het gaat over feiten waarover zij niet ten volle kunnen oordeelen. Dat beteekent natuurlijk niet dat zij maar zwijgend hebben te bukken. Begin Februari komt spreker weer in ons midden en hij zal dan ingaan op alle te stellen vragen, voor de be antwoording waarvan nu de tijd ont brak. oader controle Centrale accoanUntedleut Ned. Boerenbond aoedgekéurd bij Koninklijk Besluit d.d. 14 Usui 1013, na 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van geiden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAOAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk Ingaande rente 36/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. KassierAmotcrdamsche Bank. Mljnbardt's Laxeertabletten regelen tonder Kramp of P(Jn. Doos 60 ct. Bij Apotb. en Drogisten. dames, Vrije oefeningen jongens, Stok- oefeningen jongens, Springoefeningen jongens, Vrije oefeningen heeren, Spring oefeningen heeren en tot slot een dans door dames. St. Huberlus heelt heden getoond in het afgeloopen jaar ernstig gewerkt te hebben. De verschillende oefeningen wrren nagenoeg allen verbeterd en ook de onie en regel bij de kleintjes, zoowel meisjes als jongens, wasgoed te noemen. De oefeningen me» bege leiding van het strijkje Beek bleken er goed en op de juiste maat in te zitten. Bij de avonduitvoering waren tegen woordig de heeren G. Bruinsma, voor zitter A. G. B. en P. G. Bus, Secr. Kring Oooi- en Eemland. 's Middags had S». Hubertus een grootere belangstelling verdiend. St Hubertus kan met trotsch en ge noegen terugzien op dezen dag. Gaat zoo voort gymnasten en maak uwe vereeniglng groot en sterk. Zij kan er op heden wezen, zorg dat dit zoo blijft dcoi geregeld bezoek op de oefendagen. R. K. Gymnastiekvereeniging St. Hubertus. Zondag gaf de Gymnastiekvereeni ging St. Hubertus twee uitvoeringen in de Gemeentelijke Markthal te Amers foort. De eerste uitvoering te half 3, de tweede te hal» 8. St. Hubertus telt thans 400 leden, dus was de massale opmarsch voorat- gegaan door trommelslagers en vanen direct al een openbaring. Voorzitter Valkenhoef sprak een kort wooid van welkom, mededeelend dat alle leden hun beste beentje voor zullen zetten. Achtereenvolgens werden vlot afgewerkt: massale vrije oefeningen, meisjes, onze jockey's (meisjes) dit waren de kleinsten 6 jaar, vrije loop oefeningen jongens, naar buiten (meisjes) Brugoefeningen heeren. Dansje (meis- es), Figuuroefeningen meisjes, Dans dames), Springoefening meisjes, Ath- etiekoefeningen heeren en Stokoefe- 'ngen meisjes. Voor de pauze een aanvang nam, sprak de WelEerw. adviseur een woord van dank tot de leiders en leidsters en tot de medisch adviseur Dr. E. J. G. Mertens zur Borg. Natuurlijk heeft S». Hubertus, aldus Z.Eerw., eenige terugslag ondervonden tengevolge van de malaise. Voor enkelen was de contributie te zwaar of be dankten donateurs. Toch mag St. Hu bertus er wezen en heeft ze heden haar kunnen door gestage oefening getoond. Een principiecle organisatie is nood zakelijk. We behoeven wel niet alles af te keuren wat uit het buitenland wordt geïmporteerd, doch wel datgene it in strijd is met geloof en zeden. Laten daarom de ouders blijven medewerken en indien er soms klachten mochten zijn zich dan wenden tot het bestuur da» met volle ijver werkt voor „St. Hubertus". Na de pauze kregen we nog te zien Rekoeteningen heeren,Knodsoefen v.orKANTOORMEUBELEN SCRHIJFMACHINES hebben wij boven onze zaak SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZETIAAR LAN6ESTRAAT 84 TEL. S28 A.s, Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSVISCHDAG 4 en 5 mooie gebakken visscben voor 1 kwartje IJMUIDER VISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. Jubileum „St Caecilia". Ter gelegenheid van het 12'/|-jarig bestaan van de Orkestvereniging „St. Caecilia" werd in de zaal van Sint Aechten Zondagavond een Concert ge houden door de jubileerende vereni ging ten bate der Patronaten. Kapelaan Veldman, de directeur, heette in zijn openingswoord allen welkom en memoreerde in 't kor» de resultaten, welke in de afgeloopen jaren zijn bereikt. In dit verband noemde spr. natuurlijk ook den vroe- geren directeur, kapelaan v. Straelen. 't Zijn natuurlijk geen beroepsspelers, doch voor jonge amateurs zijn de resultaten werkelijk schitterend. Met de beste wenschen voor de toekomst besloot Kap. Veldman zijn woord, waarna het orkest het concert opende met een marsch van UrbachPer Aspera ad Astra. Als no. 2 werd ge speeld Peter Schmotl, ouverture van Weber, een zwaar stuk, dat kranig gespeeld werd. In de pauze trad het trio v. Vor- selen op, die de aanwezigen door hun leuke voordrachten echt vermaakten. Hierna volgde nog een viertal muziek stukken. in de zaal waren o.a. aanwezig het bestuur van de Muziekvereeniging „Wilskracht" en de Zangvereeniging „St. Caecilia". Het is een succesvolle avond geweest, waarbij de aanwezigen wel hebben genoten. De gemeente-rekening. De commissie tot voorbereiding van het onderzoek der gemeente-rekening, thans samengesteld uit de Raadsleden Van Lonkhuysen, Spiekermann en Hus- lage, secretaris de hoofdcommies Haars, heeft haai onderzoek over de rekening 1930 ten einde gebracht en rappor teerde daarover aan den Raad. i Burgemeester en Wethouders beant woordden vervolgens enkele vragen. Zoo deelen ze mede, dat zij ernstig Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort. geschiedde geregeld in Hoogland. Het is hun overtuiging, datde incas- seering van achterstallige huren door bemiddeling van Van de Oraat's In cassokantoor belangrijke preventieve werking uitoefent. Intusschen zullen zij pogingen aanwenden, om het Rijk In de kosten van incasso te doen bijdragen. Het bedrijf Openbare Werken heeft, zoowel wat de bezetting der functies als wat de Inkoop van materialen in verband met den omvang van het ma gazijn betreft, de volle aandacht. Ook ten aanzien van te betalen prijzen voor door particulieren ten behoeve der gemeente uitgevoerde werkzaamheden zullen zij nauwlettend toezien, dat deze niet te hoog worden gesteld. Indien, tengevolge van ziekte, tijde lijke ambtenaren worden aangenomen, dan wordt aan die tijdelijke krachten zoodra mogelijk weder ontslag verleend. Volksuniversiteit der gemeente Amersfoort. In de maanden Januari, Februari en AAaart 1932 worden de volgende cur sussen gegeven. Cuisus I, 3 Lessen. Dr. H. Gerversmann te Rotterdam Zaterdag 6, 13, 20 Februari, des mid dags om 3 uur precies. Onderwerp Goethe-Herdenking (met lichtbeelden). Cursus 11, 4 Lessen. Mr. H. Giltay te Den Haag. Vrijdag 19, 26 Februari en 4, 11 Maart des avonds om 8 uur precies. Onderwerp Psycho-analyse en zedelijke vernieu wing. Cursus ill, 5 lessen. Prof. Dr. H. J. Jordan Ie Utrecht. Dinsdag 16, 23 Februari en 8, 15 Maart 1932, des avonds om 8 uur. Onderwerp: Het Instinct (met licht beelden). Cursus IV, 6 Lessen. Dr. F. W. A. Korff te Heemstede. Donderdag 28 Januari4, 11,18 Februari en. 3, 10 Maart 1932, des avonds om 8 uur precies. Onderwerp: Enkele hoofdvragen van Christelijk Geloof en Leven in dezen tijd. Cursus V. 4 Lessen. Dr. Arn. Saalborn, te Bussum, Woens dag 3. 10, 17, 24 Februari 1932, des avonds om 8'/4 uur precies. Onderw.: Uit de jongste Russische Letterkunde. Cursus VI, 4 Lessen. Mevr. M. Irish Stephenson-Hagen te Oegstgeest. Maandag 29 Feb. en 7, 14, 21 Maart 1932, des avonds 8 uur. Onderwerp: Egyptische kunst, (met lichtbeelden. Voor ontwikkeling en ontspanning. Het bestuurder commissie voor ont wikkeling en ontspanning is samenge steld als volgt: j. Hovens Greve. voor zitter; G. v. Wi|land, Achter Davids- hof no. 2, tel. 1244, secretaris; J. v. d. Linden, penningm.Ds. J. Visser, (vakcursus)J. Meblus, (teekenen) D. C. v. Kempen, (Sport); J. Dragt zullen doen onderzoeken ol de moge- lijkheid bestaat om den politiemotor 1 (onderwijs); W. H, E. Vrijdag,(algem. door iemand in Amersfoort te onder-1ontwikkeling); B. Noordewier namens houden en te repareeren. Die reparatie J het gemeentebestuur.

De Eembode | 1932 | | pagina 1