Heden Etaleeren 'wij- A. H. v. Nieuwkerk Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken KANTOORBOEKEN Bel dan op No. 42 Abonnementen kunnen elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f 1.00. Buiten Amersfoort f 1.10 De €embode Advertentiën 26 cent per regel. Bülijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen tjjn betorgd. Kantoor en Drukkerij Langegracht 28 te Amersfoort - Telefoon 314 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Post-giro no. 44234 Dinsdag 26 Jan. 1932 - No. 84 Vaderlandsliefde beslaat niet alleen hierin, dat men zijn vaderland liefheeft, maar ook, dat men zijn vaderland goed behandelt. Terug naar Christus! Uit Rome klonk eens over de wereld het vermaan van Leo XIII: „Het alge meen belang getuigt luide van de noodzakelijkheid om daarheen terug te keeren, vanwaar men zich nooit had moeten verwijderen, tot Hem, die de weg, de waarheid en het leven is; en dat geldt niet slechts voor enkele per sonen, doch voor de menschelijke samenleving in haar geheel. In deze moet als in Zijn rijk Christus hersteld worden; gezorgd moet worden, dat alle leden en deelen van den Slaat het leven, dat van Hem zijn oorsprong neemt, in zich opnemen en daarvan doordrongen worden: zoowel de ge biedende en verbiedende bepalingen der wet als de nationale instellingen, de leerscholen, het huwelijksrecht, de huiselijke samenleving, de woningen der rijken en de werkplaatsen der armen Aan niemand moge het ver borgen blijven, dat hiervan afhangt wat met zóóveel ijver wordt nage streefd de beschaving der volken deze toch wordt gevoed en verhoogd, niet zoozeer door stoffelijke zaken, welke de weelde en den rijkdom ver meerderen, als door die des geestes, door loffelijke zeden en door de be oefening der deugd." Terug naar Christus! dat moet het wachtwoord wezen in de actie ter verbetering van de maatschappij en het aanrakingspunt van allen, die be grijpen, dat nevelige idealen ons niet verder kunnen brengen. Schier geen gebied, waarop zich de mensch met zijn geestelijke vermogens beweegt, of het heeft schade geleden en behoeft herstel. Treedt dit herstel niet in of wordt het gezocht buiten Dengene, die kwam om de wereld te overtuigen van zonde en verlossing, rechtvaardigheid en oordeel, dan zal het laatste erger zijn dan het eerste. „Er is slechts één middel ter redding aldus Pater Weisz en dat is terugkeer derwaarts, waar alle men schelijke willekeur uit heeft, terugkeer, praclische terugkeer tot het Christen dom... Elke maatschappelijke, elke staatkundige, elke paedagogische, elke huishoudelijke, kortom elke hervorming is vruchteloos zonder zedelijke ver betering: en elke zedelijke verbetering is zonder levendige, krachtige, reine godsdienstigheid eenonmogelijke zaak... Men lost het politieke vraagstuk niet op zonder het sociale, het sociale niet zonder het vraagstuk der opvoeding, dit niet zonder het familie-vraagstuk en de drieg laatste niet zonder dat het vraagstuk betreffende de ware bescha ving en humaniteit is opgelost. En niemand lost al de hier ge noemde vraagstukken op, zonder dat de onveranderlijke grondstellingen der moraal weder geheel en ongeschon den, overal gelijkelijk en door allen, zoowel in het leven der individuën als der samenleving, der familie en der gemeenten, in den staal en de maat schappij worden toegepast. Maar dit zal niet gelukken, zoolang men zich verzet tegen de leer, welke zegt, dat niet de wereld heerscheres is over de wetten, doch dat zij zich in haar geheel, zoo goed als ieder individu, moet onderwerpen aan een hoogere autoriteit, die boven de macht der menschen staat. Daarom is het vergeefsche moeite, te spreken van een wedergeboorte der maatschappij, zoolang men niet den godsdienst, en wel den bovennatuur- lijkenngodsdienst, de ware stichting van Christus, als het eenige fundament der zedelijke orde erkent. Binnenland Rechtbank. Benoemd is in de rechtbank te Utrecht tot president mr. M. E. Have- laar en tot vice-president mr. J. E. van der Meulen, thans rechter. In plaatsen, waar hulppostkantoren en poststations zijn gevestigd, wordt de gelegenheid opengesteld om koste loos gelden te storten ten behoeve van het Nationaal Crisiscomité. De post dienst zorgt er dan voor, dat deze giften hun bestemming bereiken. Aan JOH. DE HEER VARKEN9MARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio WIJ LEVEREN ALLE MERKEN. de gevers wordt vanwege de postad ministratie een re?u verstrekt voor de gestorte gelden. Hetzelfde geldt voor giften, welke tijdens hun bestelling de buitenwijken, ten behoeve van vi meld comité aan de bestellers worden ter hand gesteld. Voor zooveel het ressort van postkantoor Amersfoort betreft, is bo venstaande van toepassing op de hulp kantoren en stations te Achterveld. Hamersveld, Hoogland, Spakenburg, Bunschoten, Hoevelaken, Hooglander veen en Terschuur. „Koopt Nederlandsch I" Koopt Nederlandsch Fabrikaat! De Engelschen zeggen het veel korter, veel krachtiger: „Buy British!" Koopt Brilsch! En wij zeggen het na: „Koopt NederlandschEn doen wij het dan ook? Want tegenover de machtige be wegingen in het buitenland kan en mag ons land niet achter blijven! De Duitsche Voedingsminister Schiele roept de Duitsche Huisvrouw op, om zoo mogelijk, uitsluitend Duitsche pro ducten te koopen, houdt haar voor welk een geweldige macht de huisvrouw heeft, omdat zij van het nationaal inkomen door hare handen laat gaan en zij dus :e beslissen heeft of daar voor binnenlandsche arbeiders mogen werken, of dat zij door buitenlandsche waren te koopen, de binnenlandsche arbeiders naar de „STEUN" verwijst. „Houdt het geld in eigen land" roept inister Schiele de huisvrouwen toe. En de Nederlandsche huisvrouwen, geldt het voor haar nietl? De Engelsche kroonprins roept in een grootsche radio-rede het Engelsche volk toe: „Buy British!", „Koopt Britsch En het Engelsche volk luistert niet alleen, maar het handelt I 75 90 pro cent van de klanten vragen inderdaad naar Engelsche producten en weigeren vreemde! Hoever zijn wij hier in Neder land nog daarvan verwijderdMaar in Engeland werkt ook alles meê. In duizenden etalages, op muurreclames, in de bioscopen, door artikelen in de gansche pers, wordt iedereen aange spoord de voorkeur te geven aan artikelen van Engelsch fabrikaat. In vurig schrift staat het aan den nachte lijken hemel: „Buy British!", „Koopt Britsch En het helpt! Dat hebben de ar beiders van de Margarine-fabriek van de firma Hartogs te Oss ondervonden Het Engelsche publiek koopt geen margarine meer met het opschrift: „Made in Holland" (Gemaakt in Hol land), maar eischt margarine gefabri ceerd in Engeland. Nu is dat voor de Margarine Unie niet zoo erg. Die heb ben fabrieken over de geheele wereld. Maar de 250 arbeiders van Hartogs, die STAAN OP STRAATEn met hen 3/4 van de werklieden der kistenfabrie ken in Oss! Maar wij Nederlanders gaan rustig door met het koopen van honderden buitenlandsche artikelen, alsof er geen crisis is, alsof er geen malaise is, (het Crisis comité, dat pas is opgericht, heeft eigenlijk geen reden van bestaan, want er is toch geen crisis in Neder land! Er is toch geen werkloosheid! Weineen, wij gaan door met het koopen van buitenlandsche producten en arti kelen en inmiddels zamelen wij giften in voor het Crisis-comité! Ziedaar een beeld van de Nederlandsche mentali teit! Maar het moet en het zal anders worden Langzaam aan begint ook de pers, zij het dan voorloopig nog maar de zoogenaamde „kleine pers", wakker te worden. Wordt doordrongen van het groote belang dat gelegen is in het geven van voorkeur aan artikelen van Nederlandsch Fabrikaat, opdat daardoor de groote invoer van vreemde waren, voor zoover die best in ons eigen land kunnen worden gemaakt, wordt gekeerd, en als gevolg daarvan onze gulden „veilig" blijft! En met een nog beter gevolg; de werkgelegen- IN ALLE LINIATUREN „NATIONAL" LOSBLADIGE BOEKEN Alleenverkoop voo Amersfoort. KANTOORBOEKHANDEL *F.A.TULP» Langastr. <6 to. Krommostr. TEL SM heidneemttoe.de werkloosheid wordt verminderd! Want, nietwaar, zoolang tientallen artikelen nog uit het buitenland wor den betrokken, die evengoed, mogelijk BETER en even duur, mogelijk GOED- KOOPER in ons eigen land kunnen worden gemaakt, zal het leger van werkloozen steeds vermeerderen en zal het bedrag aan steun, dat toch door de belastingbetalers moet worden op gebracht, steeds stijgen Voorlichting van het publiek? Al zeventien jaar is de Vereeniging .Nederlandsch Fabrikaat" bezig het Nederlandsche volk voor te lichten. Geeft zij in haar maandblad telkens weer een overzicht van de artikelen die ONNOODIG uit het buitenland worden gekocht. Geeft zij ook een lijst van artikelen die het kenmerk „V.N.F.", het nationaliteitsmerk dus, mogen dragen en daarom door de Nederlandsche hu'svrouwen in de eerste plaats moeten worden gekocht! Voorbeelden? Te over! Bijvoorbeeld ichoenen. Nederland, dat toch een welbekende schoenenindustrie heeft, elk schoolkind weet van de Langstraat an Tilburg, voert ieder jaar nog 3 millioen paar schoenen in! Twee duizendvijfhonderd arbeiders zouden allen een vol jaar kunnen werken als die schoenen in ons eigen land wer den gemaakt! Havermout! leder jaar worden in ons land nog groote kwantiteiten Haver mout ingevoerd! Hoeveel arbeiders zouden werk en brood hebben als die hoeveelheid Havermout in ons eigen and werd gemaakt en verpakt! En laten wij hier een persoonlijk woord aan verbinden. Niet alleen zal het in het landsbelang zijn als die Havermout in Nederland wordt ge maakt, maar ook in het eigen belang der verbruikers! De Havermout in Nederland gemaakt is BETER, de analyse zal het uitwijzen, is goedkoo- per, zie de advertenties van de eenige Nederlandsche fabriek: N.V. Kon. Pellerij „Mercurius", voorheen Gebrs. Laan te Wormerveer. En als al de andere belanghebben den bij grooteren afzet aan het Neder landsche publiek nu ook hun schuch terheid overwinnen en er toe overgaan het Nederlandsche volk te overtuigen van de noodzakelijkheid hun fabrikaat, Nederlandsch Fabrikaat, te gaan ge bruiken en als nu ook de pers wil medewerken om dit beginsel ingang te doen vinden, dan kan het niet uit blijven of de welvaart van ons land zal daarbij gebaat zijn. Laat de pers, die toch ook rekening heeft te houden met de Nederlandsche Industriëelen als adverteerders, er zich toch rekenschap van geven dat stil staande fabrieken niet adverteeren kunnen I En dat werklooze arbeiders kantoorbedienden hun abonnements gelden niet kunnen betalen. Dat ten slotte iedereen gebaat zal zijn bij meer gebruik van „Nederlandsch Fabrikaat I" Daarom Koopt Nederlandsch A s. Woensdag 12—4 nor wederom VOLKSVISCHDAü" 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje UMUIDER VISCHHANDEL UTRECHT SCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. Kerknieuws Besluiten. In de laatste vergadering van het Episcopaat van Nederland op 16 en 17 Dec. te Utrecht gehouden, werden onder meer de volgende besluiten ge nomen De Ned. R.K. Politiebond St. Michael is en blijft een zelfstandige organisatie. Ten einde een blijvend contact tot stand te brengen 'usschen de R. K. Jonge Middenstands-Vereenigingen der vijf Nederlandsche Bisdommen, is een contact-commissie ingesteld met goed vinden van het Doorl. Episcopaat Tot voorzitter van den R.K. Onder wijsraad is benoemd dr. P. van Gils te Roermond. t Deken van Beurden. Te Apeldoorn is in den ouderdom van 59 jaar overleden de Zeereerw. Deken P. van Beurden. Vijftien jaar lang heeft Pastoor van Beurden de parochie gediend. De overledene werd in 1872 te Beesd geboren. In October 1917 werd hH benoemd tot deken van "IW dekenaat Deventer. Hij werkte mede Bolsward. De Aartsbisschop van Utrecht heeft besloten, de beide parochies van Bols ward, welke worden bediend door Paters Franciscanen, tot één samen te smelten. Een nieuwe, groote kerk, waar van de bouw spoedig zal beginnen, vervangt dan de oude kerken. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Vrijdagmiddag was in Amicitia een samenkomst belegd van Amersfoort- sche werkloozen, waarin de heer Hovens Greve, algemeen voorzitter ran het Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning van Amersfoortsche werk loozen, allerlei inlichtingen gaf over het geven van cursussen en het hou den van excursies voor de werkloozen. In het gebouw St. Jozef werd sinds geruimen tijd aan de Kath. werkloozen ontspanningsgelegenheid geboden. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat op Woensdag 27 Januari om 3 uur n.m. gelegenheid zal wor den gegeven tot kostelooze inenting in het gebouw van de Handelsschool aan de Hellestraat. Gewenscht is trouwboekje of ge boortebewijs mede mede te brengen. R. K. Werkliedenvereeniging St. Jozef. De Jaarvergadering wordt gehouden Donderdag 4 Febr. a.s. 8 uur in het Bondsgebouw. De agenda vermeldt onder meer: Jaarverslag Secretaris en Penningm. Behandeling Begrooting. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren S. Kraan, v. d. Bos, Tuiihof, v. d. Linden en Hilhorst. (De heer S. Kraan stelt zich niet herkiesbaar.) Geloof en Wetenschap. Het Bestuur noodigde uit tot het bijwonen der Jaarvergadering (bonte avond) op Dinsdag 2 Februari a.s. te kwart over acht in Hotel „Monopole" Stationsplein. Introductie is toegestaan. Aan de aannemers Beijer en Schreu- der te dezer stede is als laagste in schrijvers opgedragen het verbouwen van de St. Andreasschool te Zeist voor de som van f44.700. Vandaag herdenkt D. de Groot, deurwaarder bij het Kantongerecht, den dag waarop hij 25 jaar geleden als zoodanig werd benoemd in de plaats van J. C. Kleber. Vele jaren te voren was hij werkzaam ten kantore der registratie en domeinen. De heer P. F. W. Ermers, onder wijzer aan de openbare schooi no. 12 (Weijerstraat) gaat het onderwijs ver laten tegen 1 April 1932, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. De architect Blom heeft den bouw van een dubbel landhuis te Hoogland 20 Modellen Dressoirs voor Spotprijzen Massief Eiken Dressoir met Spiegel f25.80 Pracht Dressoir met groote ovale Spiegel f43.60 Ziet onze Etalage» 2 Fauteuils en 4 Stoelen met Moquette f27.80 Theemutsen 39 cent K. Beekstraat 6, Tel. 543 - Beekenst.laan 10 - Amersfoort UW ADRES voor Complete Meubileering De aanbeveling voor de benoeming tot hoofd der openbare school aan de Waalstraat (vacature Westerbeek) luidt als volgt 1. Bokkers, hoofd eener school te Kampen. 2. Kraay, idem te Treebeek bij Heerlen. 3. Tuinstra, idem te Monnikendam. Limvio—V.V.Z. 1-1. Als scheidsrechter Vianen uit Utrecht tien minuten te laat den wedstrijd Iaat aanvangen, heeft direct een aanval van Limvio plaats met een keihart schot op het V.V.Z. doel. De keeper valt, doch de bal stuit juist over. V.V.Z. ziet de ernst in en komt nu krachtig opzetten. Verschillende aanvallen wor den prachtig geweerd door den Limvio- keeper. Twee minuten voor rust weet V.V.Z. de leiding te nemen en komt rust met 0—1. Na de hervatling heeft Limvio den moed niet laten zakken en onderneemt verschillende aanvallen. De V.V.Z.- keeper is echter op zijn post en vooral de rechtsback is bijna niet te passee- ren. Na 20 minuten zet Arts prachtig voor en schiet Richter onhoudbaar in (1—1). Vurig wordt gestreden aan weerskanten voor het winnende puntje en het ontbreekt niet aan spannende momenten voor beide doelen. Vlak voor einde krijgt Limvio een pracht kans doch het leder vliegt juist over. Einde van deze spannende strijd komt met gelijk spel 1—1, Zondag a.s. eenzelfde spel tegen „Wilskracht" hoor! Liefdadigheids-concert, ten bate der Vereeniging tot Bestrijding der T.B.C. V...KANTOORMEUBELEN SCRHIJFMACH1N! S hebben wij boven onze zaak SPECIALE TOONKAMERS Fa. H. ELZEI7AAR LANGESTRAAT 84 TEL. 528 Hebt U een Taxi of auto oojdig Amersfoort. (Lighallen). De opkon opkomst was matig, wat zeer jammer is voor het goede doel en voor de vele belangeloos meewerkenden, die allen hun besle beentje voorzetten. Allereerst noemen wij Th. R. van Houten, solo-violoncellist, begeleid aan den vleugel door mevr. J. E. H. de Jong- Schouwenburg. Verder een gemengd koor (18 leden tellend) onder leiding van F. Breekveldt uit Baarn, dat in een vijftal nummers zich zeer verdienste lijk van z'n taak kweet en mej. Ella de Stoppelaar Blijdesleijn, een Amers foortsche, die van uit den Haag haar zangtalent in dienst der T.B.C.-bestrij- ding kwam stellen. Ook in Amicitia leek ons de tooneei. opstand een beletsel, om alles goed d zaal in te doen klinken, wat we voo uitvoerenden en toehoorders eengroo. nadeel vonden. In haar openingswoord deelde de presidente nog mede, dat voor hetzelfde doel nog een collecte zal worden ge houden op 30 Jan. e.k. en onder de pauze gelegenheid bestond zich als donateur op te geven. Burgerlijke Stand. 22 Jan. Geboren: Gerrit Cornells, van G. H. v. Barneveld en C. v. Manen. 23 |an. OverledenBartus van Ef- frink, 66 jechtg. van D. v. Harn. Simon de Vries, 61 j., echtg. van E. Walg. 25 Jan. Geboren: Riekeld, z. vanH. Koelewijn en A. Bos. Johannes Marinus, z. van W. Wassink en A. Methorst. Valentijn Catharinus Marinus, z. van A. G. Th. v. Langen en M. C. Fleur. Overleden :Antonius Joannes Koppen, 72 j., ongeh. Hen drik Jan Jansen, 62 j., echtg. van Boeijen. Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning voor Werkloozen. Deze commissie organiseert deze week eenige excursies. Alle werkloo zen kunnen hieraan deelnemen. Donderdag wordt een wandeling ge maakt onder leiding van den heer E. Pijpstra. Als het weer meewerkt, be looft dit een prachtigen morgen te worden. Verzamelen om 9 uur op het Julianaplein. Vrijdagmiddag om 2 uur is er een excursie naar de Gasfabriek, onder leiding van Directeur van Rhijn. Bij voldoende deelname zal er ook Don derdagmiddag een excursie gehouden worden. Aanmelding voor deze excur sies bij de Arbeidsbeurs, loket 1. Waarschijnlijk zal er Donderdag avond half-8 een bijeenkomst worden gehouden in het gebouw der R. K. Werkliedenvereeniging „St. Jozef', Lieve Vrouwestraat 42, waar de heer M. German zal spreken over het Huiselijk en Maatschappelijk leven van onze voorouders in de 17e eeuw. Deze lezing zal verduidelijkt worden met lichtbeelden. MlJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten

De Eembode | 1932 | | pagina 1