Heden Etaleeren wij A. H. v. Nieuwkerk n.v. Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken KANTOORBOEKEN Eversharp-Wahl Fa. H. Elzenaar PUROL I elke week ingaan, doch opzegging van abonnement moet geschieden voor den aanvang van een nieuw kwartaal. Prijs per 8 maanden f t.00. Buiten Amersfoort 1.10 Dc €embode Advertentiën 26 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adver teer en. Advertentièn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Kantoor en Drokkeri] Langegricht 28 te Amersfoort - Telefoon 514 Vijf en veertigste Jaargang Verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagmiddag Fost-glro no. 44254 Vrijdag 29 Jan. 1932 - No. 85 Vaderlandsliefde bestaat niet hierin, dat men weet te sterven voor zijn land, maar dat men weet te leven voor zijn land. Vaderlandsliefde bestaat niet alleen In tijden van gevaar, maar In tijden van veiligheid. Vaderlandsliefde bestaat niel in opgewondenheid, maar in kalme toewijding. Epistel en Evantfelle. Zondag genoemd Sexagesima. Les uit den tweeden brief van den H. apostel Paulus aan de Korinlhiërs XI, 19—XII, 9. Broeders I Gaarne verdraagt gij on- wijzen, daar gij zelf wijs zijtImmers verdraagt gij het, als iemand u in sla vernij brengt, als iemand u verslindt, als iemand u aantast, als iemand zich verheft, als iemand u in het aangezicht slaat. Als oneer zeg ik het, als waren wij zwak geweest onder dit opzicht I Waarop iemand durft roemen (in on wijsheid spreek ik) daarop durf ik het ook. Zijn zij Hebreën, ik ookzijn zij Israëlieten, ik ook; zijn zij Abraham's geslacht, ik ook; zijn zij dienaars van Christus, (als een onwijze spreek ik) ik ben het meerdoor zeer veel arbeid, door gevangenissen overvloediger, door slagen boven mate, door doodsgevaren menigmaalVan de Joden heb ik vijf maal de veertig min één ontvangen driemaal ben ik met roeden gegeeseld ééns ben ik gesteenigddriemaal heb ik schipbreuk geledeneen nacht en een dag heb ik in de diepte der zee doorgebracht. Door menigvuldige rei zen, door gevaren op rivieren, gevaren van roovers, gevaren van mijn eigen volk, gevaren van de heidenen, ge varen in de stad, gevaren in de woes tijn, gevaren op zee, gevaren onder valsche broedersdoor arbeid en kom mer, door veel nachtwaken, door hon ger en dorst, door menigvuldig vasten, door koude en naaktheid. Behalve hetgeen van buiten komt, mijne dage- lijksche bekommernis, de bezorgdheid voor alle de gemeenten. Wie wordt zwak, zonder dat ik zwak worde Wie wordt geërgerd, zonder dat ik brande Indien er geroemd moet worden, dan zal ik op mijne zwakheden roemen. God en de Vader onzes Heeren Jesus Christus, die gezegend is in eeuwig heid, weet dat ik niet lieg. Te Damas- kus bewaakte de stadhouder van den koning Aretas de stad der Damasceners om mij gevangen te nemenen door een venster werd ik in eene mand over den muur nedergelaten en ont snapte aldus uit zijne handen. Indien er geroemd moet worden (het heeft wel geen nut), dan zal ik komen op gezichten en openbaringen des Heeren. Ik ken eenen mensch in Christus, die, veertien jaren geleden, óf in het lichaam, ik weet het niet; óf builen het lichaam, ik weet het niet God weet het; weggevoerd is ge worden tot in den derden hemelen ik weet dat die mensch óf in het lichaam óf buiten het lichaam, ik weet het niet; God weet het; wegge voerd is geworden in het Paradijs en geheimvolle woorden gehoord heeft, die het geen mensch geoorloofd is te spreken. Wegens den zoodanige zal ik roemenmaar wegens mij zeiven zal ik niet roemen, tenzij op mijne zwakheden. Want ook indien ik zoude willen roemen, ik zou geen dwaas zijn, daar ik de waarheid zou zeggen maar ik laat het, opdat niemand mij schatte boven hetgeen hij in mij ziet of van mij hoort. En opdat de verhevenheid der openbaringen mij niet trotsch make, is mij een prikkel mijns vleesches ge geven, een engel van Satan om mij in het aangezicht te slaan. Weshalve ik den Heer driemaal heb gebeden, dat die van mij wijken mocht; maar Hij zeide tot mij Mijne genade is u voldoende, w. nt de kracht wordt in zwakheid volkomen. Gaarne zal ik dus op mijne zwakheden roemen, opdat de kracht van Christus in mij wonr EVANOELIE volgens den H. Lucas; VIII, 4-15. In dien tijd, toen eene groote menigte samenkwam en uit de steden tot |esus toesnelde, sprak Hij in eene gelijkenis Een zaaier ging uit om zijn zaad te zaaien. En terwijl hij zaaide, viel een gedeelte langs den wegen het werd vertreden, en de vogelen des hemels aten het op. En een ander gedeelte viel op de rotsen opgeschoten zijnde, verdorde het, 'ómdat het geene vochtig heid had. En een ander gedeelte viel tusschen de doornenen de doornen, die tegelijk opkwamen, verstikten het. En een ander gedeelte viel in de goede aarde, en het schoot op en bracht honderdvoudige vrucht voort. Dit zeg gende, riep hijDie ooren heeft om te hooren, dat hij hoorei Zijne leerlingen nu vroegen Hem, wat dit voor eene gelijkenis was. En Hij zeide hunAan u is het gegeven de verborgenheid van het Rijk Gods te kennen, aan de overigen echter in gelijkenissen, opdat zij ziende niet zien, en hoorende niet verstaan. Dit nu is de gelijkenis: Het zaad is het woord Gods. En die langs den weghet zijn degenen, die hooren daarna komt de duivel en neemt ;het woord weg uit hun hart, opdat zij niet, geloovend, zalig worden. En die op de rots: zij, die, na gehoord te hebben, het woord met vreugde aannemenmaar zij heb ben geene wortelszij gelooven voor een tijd, en ten tijde van beproeving vallen zij af. En wat tusschen de doornen vielhet zijn degenen, die gehoord hebben, maar door bekom meringen en rijkdom en vermaken des levens worden zij gaandeweg verstikt, en brengen geene vrucht voort. En wat in de goede aardehet zijn de genen die, het woord gehoord heb bende, het in een goed en best hart bewaren en vrucht voortbrengen in lijdzaamheid. JOH. DE HEER VARKEN8MAKKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio ALLEEN BETERE MERKEN. IN ALLE LINIATUREN „NATIONAL" LOSBLADIGE BOEKEN- Alloenverkocn voo Amersfoort KANTOORBOEKHANDEL F. i\. TULP|m Langestr. 66 to. KroinoiMtr. TEL 324 onvruchtbaar laten? Voorzeker groot is het getal van hen waarvan de Zaligmaker zegt, „dat wat tusschen de doornen valt, zijn zij die nadat zij het woord gehoord hebben, door de bekommernissen, rijkdommen en wellusten des levens gaandeweg verstikt worden en geen vrucht doen rijpen". Onderzoeken we ons zeiven eens hoe het komt, dat terwijl het Woord Gods reeds zoo dikwijls aan ons is verkondigd, het tot nu toe zoo weinig vrucht heeft gehad. Zijn we wellicht ook van het get?l, dat door Jezus bij een harden weg, een steenrots of doornen vergeleken wordt? Trachten we dan van ons hart te maken een goede aarde, door ons hart te onthechten aan aard- sche goederen, aardsche eer en groot heid, en het te richten op Ood, het Hoogste Goed, bereid om uit liefde tot Hem offers te brengen. Dan zal ons leven een verdienstelijk en welbe steed leven worden, dan zullen we behooren tot hen, waarvan Jezus zegt „wat in de goede aarde valt, dat zijn zij, die het Woord Gods met een goed en oprecht hart hooren en bewaren en vrucht dragen in lijdzaamheid". Liturgische Kalender. Week van 31 Januari—6 Febr. Zondag 31. Sexagesima, Tijdeigen, Mis Exurge, 2e geb. H. Petrus Nolascus. Prefatie H. Drievuldigheid. Maandag 1 Febr. H. Ignatius. Fr. Z. Z. Eustochium enz. 2e geb. H. Ig natius. Dinsdag 2. Maria Lichtmis, Feest eigen, Credo, Pref. v. Kerstmis. Woensdag 3. H. Blasius, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 4. H. Andreas Corsini. Fr. H. Jozef v. Leonissa, 2e geb. H. Andreas. Vrijdag 5. H. Agatha. Zaterdag 6. H. Titus, 2e geb. H. Dorothea, 3e geb. voor den Paus. Evangelie verklaring Zondag Sexagesima. Op aandringen van Zijn leerlingen heeft de Zaligmaker zelf een verklaring gegeven van de gelijkenis. De Zoon Gods is de zaaier, die uitgegaan is om het zaad van zijn woord uit te strooien in de harten der menschen en dit nog dagelijks doet in zijne Kerk door den mond zijner priesters. Onderzoeken we dan bij ons zeiven in welke aarde het zaad van Gods woord onder zaaid wordt, om te zien of het ook vruchteloos voor ons verkondigd wordt of dat wij er vruchten uit trekken. Behooren we tot degenen die het woord Gods minachten en niettegen staande Gods duidelijke voorschriften leven volgens de beginselen dezer wereld? „Een deel van het zaad viel den weg en werd vertreden." Het zaad kon zelfs den bodem niet indringen. Sluiten ook wij misschien niet onze ooren voor de leer van Christus en Zijne Kerk om te leven volgens eigen inzichten en verlangens? Behooren we tot degenen, die Gods woord wel aanhooren en er behagen in hebben, die zelfs tot goede nemens gebracht worden b.v. oi baar en zuiver te leven, zachtmoedig te zijn of mildadig jegens de armen, maar die deze voornemens niet uit voeren, omdat bij de minste bekoring deze heilzame gedachten weer verdwij nen? Dan zijn we als de steenrots waarop het zaad wel ontkiemt maar door de aanhoudende hitte der zon en uit gebrek aan vochtigheid verdroogt en sterft. ■Of behooren we wellicht tot hen, die het woord Gods met vreugde aan- hooren en het aannemen maar door de I overtollige bekommeringen over aard- ,sche zaken en vooral door de zucht I naar ijdele vermaken het Woord Gods' Liefde en eenheid. Er moet liefde wezen ten einde op nieuw te bezielen wat verflauwd is, om de wilskracht van den uit stof en geest gevormden mensch weder te sta len. En eenheid, teneinde de ernstige vragen, welke evenzeer de regeerings- kabinetten als alle klassen der samen leving bestormen, tot een gelukkige oplossing te brengen. Want als degenen, welke iets gevoe len voor den nood der tijden, niet eens gezind samenwerken, dan valt de uit slag van den strijd, die thans de klas sen verdeelt, gemakkelijk te voorspel len. Misschien bestond er nooit een tijd, waarin de godsdienstige eenheid zoo noodzakelijk was aan Europa als de eeuw, welke het zwerven en zoeken, 't koortsachtig gewoel van het thans levende geslacht aanschouwt. Eenheid van godsdienst toch, zou alleen bij machte zijn, eenheid van handelen te schenken aan hen, die de oplossing der vraagstukken, welke de volkeren beroeren, met loffelijke gezind heid ter harte nemen. Het spreekt intusschen vanzelf, dat deze eenheid alleen duurzaam zou ge waarborgd wezen onder de hoede van den godsdienst, welke boven alle an dere en met volle recht de godsdienst der liefde genoemd wordt. Terwijl dan de feiten steeds luider roepen, dat de moderne beschaving zich slechts ontwikkelt met opoffering der voorwaarden van liefde en een heid, waarom nog langer van haar iets verwacht, wat zij redelijkerwijze niet geven kan Hoe men de zaak ook beziet en overdenkt, er is slechts één beslissende oplossingTerug naar den oorsprong der liefde en eenheid, terug naar de Bron, waaruit der maatschappij waarachtig leven toewelt, terug Christus! Kerknieuws Het sprookje van de Rozenkrans. Daar waren er eens velen.' Daar was eens Zoo beginnen alle sprookjes! Maar wat we nu vertellen gaan, is gedeeltelijk een sprookje, gedeeltelijk werkelijkheid. En wat daarvan werke lijkheid is, is minder goed. Daar waren eens twee menschen, die gingen naar de kerk. Naar de kerk, toen er Octoberlof was met rozenkranr gebed. En toen de dienstdoende priester den rozenkrans begon voor te bidden, haalde de eene mensch ook den ro zenkrans voor den dag en begon met Iden priester mee te bidden. Maar I andere mensch nietdie haalde het. kerkboek voor den dag en begon uit het kerkboek te bidden, terwijl de heele kerk met den priester den rozenkrans meebad! En die tweede mensch bad uit het kerkboek de misgebeden. Dal is heeiemaal mis, zei de andere mensch, dfe d'r naast zat. De rozen krans Is nu aan; ge moet nu den rozenkrans bidden, tn dat was zeer juist. En dat is het eerste sprookjeeen echt sprookje, want d'r zal wel niemand zoo dom zijn, om de misgebeden uit zijn kerkboek te gaan bidden, als de rozenkrans aan is gedurende het Oc toberlof! Maar nu komt het andere sprookje, dat, helaas, maar al te zeer werkelijk heid is. Daar waren eens heel veel men schen die gingen naar de kerk. Naar de kerk, toen het H. Misoffer des Zon dags werd opgedragen, het Offer van aanbidding, van dank, van smeeking en verzoening. Het offer, dat door den onzichtbaren Christus, als het Hoofd der geheele katholieke kerk, door den priester in naam van alle geloovigen, aan God wordt opgedragen. Het is m, dat de priester zegt: Oremus, wij allen bidden, het is daarom dat de priester zegt: offerimus tibi Dominewij allen offeren U den Kelk ophet is daarom, dat de misdienaar in naam en in de plaats van geheel het verzamelde en aanwezige volk ant woordt; enz. enz. Welnu, daar waren eens heel veel menschen, die toen naar de kerk gingen en van die heel veel menschen waren er veel, die zoo maar wat stonden te kijken en te gapen, met de pet of hoed in de hand; waren er veel, die zoo n stonden te kijken en te gapen, en misschien aan d'r vingers baden waren er veel, die aan den rozenkrans baden, terwijl de Mis aan was; waren er veel, die uit het kerkboek baden litanieën en gebeden voor den Zondag en allerlei andere gebeden, die met de Mis in geenerlei verband stonden; waren er dus allen te samen heel veel, dié met de Mis en de Misgebeden en den priester eigenlijk weinig of niets schenen hebben uit te staan en enkele uiterlijke handelingen (staan bij het Evangelie, op de borst kloppen bij de ophelfiing) deden, waardoor ze toonden met het H. Offer mee te leven. En loch: Als de rozenkrans aan is, vindt ge het heel natuurlijk, dat allen den ro zenkrans meebidden, die in de kerk zijn. Welnu dan, er is duizendmaal meer reden om de Mis met den priester mee te bidden, wanneer de Mis aan is! Omdat de Mis de gezamenlijke H. Offerhandeling is en het gezamenlijk gebed van Christus, de H. Katholieke kerk, van priester en volk ter eere van en tol de H. Drieeenheid. Goed, zegt ge, ik ben bekeerd. Ik behoorde tot nutoe ook tot die heel veel, die zich eigenlijk weinig van den priester en het H. Offer aantrokken en zoo maar mijn eigen weg ging en deed, wat ik graag deed, en niet met Onze Moeder de H. Kerk meebad maar wat moet ik dan in het vervolg doen? Met de H. Apostelen zeg ik tot u Heer leer ons, leer mij bidden. En dan zeg ik u dit: Bidt in ieder geval uit een goed kerk boek de misgebeden, die daar in staan. Bid niet aan depet. bid niet aan vingers; bid r.iet aan den ro zenkrans, want dat geeft ook zeer, zeer veel aanleiding tot verstrooiing, maar bidt ten minste uit een goed kerkboek de misgebeden. En wat het beste is? Het beste is, uit een misboek met den priester dezelfde misgebeden mee te bidden. Want: Het misboek is het beste gebedenboek: het bevat deh kostbaren schat van uitstekende gebeden, niet door een particulier, maar door de H. Kerk zelf samengesteld, om de vernieuwing van het Calvarie-offer te omkransen. Het misboek is een catechismus, want in de 52 Zondagsepistels en Evangelies hebben wij den korten inhoud van de katholieke leer. Het misboek is een bijbel gewijde geschiedenis: de Evangelies der Zon- en feestdagen brengen ons voor den geest de voornaamste ge beurtenissen uit het leven van Jezus, Zijn schitterende wonderwerken en Zijn voortreffelijke gelijkenissen. \- -2Q Modellen Dressoirs voor Spotprijzen I Massief Eiken Dressoir met Spiegel f25.80 Pracht Dressoir met groote ovale Spiegel f43.60 Ziet onze Etalages! 2 Fauteuils en 4 Stoelen met Moquette f27.80 Theemutsen 39 cent K. Beekstraat 6, Tel. 543 - Beekenst.laan 10 - Amersfoort UW ADRES voor Complete Meubileering Goed, zegt ge, maar kan ik wel da delijk den weg in dat misboek vinden? Me dunkt, 't zal in den beginne zeker tor me eengesloten boek zijn. Ziedaar een ware openhartige en tegelijktreurige bekentenis, dat het misboek, het eigenlijke boek der kerk, dus: het eigenlijke kerkboek een gesloten boek is voor u. En voor zeer vele geloovigen, helaas. Maar om aan die zonder twijfel beginmoeilijkheden tegemoet te komen, om u op een gemakkelijke manier wegwijs te makenom elk hinderlijk opzoeken te voorkomen, daarom worden er tegenwoordig eiken Zondag en op de groote Christelijke feestdagen kleine boekjes uitgegeven: Bron Christelijken geest geheeten, waarin telkens de volledige Misgebeden van dien dag, achter el kaar staan afgedrukt, juist zooals de priester ze aan het altaar bidt. Prachtig, zegt ge, die wil ik wel hebben. Waar zijn die te krijgen? En hoeveel kosten ze? Wanneer ze u in de parochie worden verstrekt, hetzij aan de kerkdeur, hetzij in de kleine boekenstalletjes in het voorportaal der kerk, hetzij ze worden rondgebracht, bestel ze dan daar. Zijn ze niet in de parochie verkrijg baar, dan kunt ge u rechtstreeks abon- neeren bij de N.V. Gooi en Sticht, Hilversum, vanwaar u dan geregeld iedere week die boekjes worden toe gezonden. Oremus cum Sancta Ecclesia Dei laten we samen bidden met de H. Kerk van God! lederen Zondag: zooveel centen voor sigaren zooveel centen voor sigaretten zooveel centen voor andere ontspan ning. Maar dan ook enkele centen voor zoo goed moge lijk uwen voornaamsten wekelijkschen plicht ten opzichte van de H. Drie eenheid te vervullen. Ende Zondagsche heiliging is de zegening van de heele week! Zaaier. R. K. Jeugdwerk. Voor het werk voor de vrouwelijke rijpende jeugd in het Aartsbisdom zijn twee panden aangekocht met de be doeling deze geheel ter beschikking te stellen voor het centrale werk van de K. J. V. en Kt J. M. overeenkomstig de jongste bisschoppelijke beslissingen over het jeugdwerk. DE PEN voor Uw teven mmi Onbeperkte garantie Langestraat 84 Telef 528 de villa „Columbia" te Bussum, die bestemd wordt tot buite.iceio-um voor het meisjeswerk en wel m< i een dubbel doel, n.l. om te dienen tot vacantieoord voor de aangesloten leden en tegelijkertijd dienstbaar zal wrden gemaakt tot het organiseeren van cur sussen ter opleiding van hulpleidster voor de K. J. V. en de K. J. M. Aan den koop van deze panden was voorafgenaan de oprichting van de „Stichting Margaratha Sinclair" te Utrecht, van wier doel in artikel II van de stichtingsacte o.a. wordt gezegd, dat zij nastreeft het oprichten en in stand houden van gebouwen ter huis vesting van vaste leidsters voor jeugd werk en voor socialen arbeid ter op leiding van hulpjeugdleidsters, tot het organiseeren van cursussen, van ver schillende standen, inzonderheid voor het arbeidende meisje tot het vestigen van een voorlichtingsdienst, van een secretariaat en een materialen- depot voor het vrouwelijke jeugdwerk, alles om daardoor het godsdienstig, zedelijk en maatschappelijk belang te dienen". Als stichters van deze instelling traden Pastoor Wiegerinck te Bussum Ir. Th. van Schaik, te Arnhem: Fr. Schoenmaker te ZwolleH. Dreesmann Jr., te Utrecht; E. v. d. Zande, te Utrecht en Mr. Steenberghe te Utrecht St. Alfonsus-Retraitenhoia èe Amersfoort. In het jaar 1931 werden in het St. Al- fonsus-Retraitenhuis aan de Barchman- Wuytierslaan te Amersfoort gehouden 82 retraiten waaraan 4631 personen deelnamen. In 1930 waren er 4504 in 81 retraiten. Van de 82 gehouden retraiten waren er 48 voor mannen en 34 voor vrouwen. Aan de gespecificeerde lijst ontleenen wij de volgende gegevens omtrent het aantal deelnemers aan retraiten uit de parochiën van Amersfoort en omstreken. Amersfoort: O. L. Vr. 70; St. Ans- fridus 93; St. Franc. 56 en St. Hen- ricus 17; totaal 236. Achteveld 11, Baarn 61, Barneveld 3, de B'ldt 7, Bilthoven 4, Eemnes 18, Hamersveld 14, Hoogland 2', Hoog st uw. jvuKunMB. Ilanderveen 12, Maarn 6, Nijkerk 6, Vooreerst is aangekocht een heeren- Soest 53, Soesterberg 2, Zeist 54. huis, Maliebaan 16, Utrecht, dat zal worden ingericht als centraal secreta riaat van het meisjeswerk en tegelijker- I tijd zal dienen tot internaat voor die- genen, die als vaste leidsters aan het werk zullen worden verbonden. Ver- volgens werd de beschikking gekregen

De Eembode | 1932 | | pagina 1