t Kastpapier Punaises Hallo Hallo! W. J. GERRITSEN Allerlei Het beste Adres G. A. Keuneke Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. i de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embo<k Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 22 April 1932 ADVERTENT1ËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentién moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 7 Eigenbelang is volstrekt geen ziekelijk of zondig motief, alleen de onverstandige zelfzucht is een slechte neiging. Epistel en Evangelie. 4e Zondag na Paschen. Les uit den brief van den H. apostel Jacobus; I, 17—21. Zeer geliefden I Alle goede gaven eri alle volmaakte gift is van boven, af dalend van den Vader der lichten, bij wien geene verandering is noch over schaduwing van afwisseling. Vrijwillig toch heef! Hij ons door het woord der waarheid geteeld, opdat wij zouden ya zijn als eerstelingen zijner schepselen. Oij weet het, mijne zeer geliefde broe ders I Ieder mensch nu zij vaardig om te hooren, doch traag om te spreken, en traag tot toornwant de toorn eens mans werkt Gods gerechtigheid niet. Werpt daarom weg alle onreinheid en overtolligheid van boosheid, en neemt op in zachtmoedigheid het ingeplante woord, dat uwe zielen kan zalig maken. EVANGELIE volgens der. H. Joannes; XVI, 5—14. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingen Ik ga tot Hem, die Mij ge zonden heeften niemand uwer vraagt Mijwaar gaat Gij heen Doch omdat Ik u dit gezegd heb, heeft de droefheid uw hart vervuld. En toch zeg Ik u de waarheidhet is u nuttig dat Ik heenga; want indien Ik niet wegga, zal de Trooster niet tot u komen maar indien Ik wegga, zal ik Hem tot u zenden. Als Hij nu gekomen is, zal Hij de wereld overtuigen van zonde en van rechtvaardigheid en van oordeel. Van zonde namelijk, omdat zij in Mij niet geloofd hebbenen van recht vaardigheid, omdat Ik tot den Vader ga en gij Mij niet meer zult zienen van oordeel, omdat de vorst dezer wereld reeds geoordeeld is. Nog veel heb ik u te zeggen, maar gij kunt het nu niet dragen. Doch als die Geest der waarheid gekomen is, zal Hij u al de waarheid leeren. Want Hij zal niet spreken uit Zich zeiven, maar al wat Hij hooren zal, zal Hij spreken, en wat toekomstig is zal Hij u verkondigen. Hij zal Mij verheer lijken, want van hel mijne zal Hij ont vangen en het u verkor,digen. De wonder- eren zou de kroon zetten op al Zijn wonderwerken en 'de wereld het duidelijkste bewijs leveren van Zijn heiligheid en recht vaardigheid. Dit zou de wereld onder de inwerking des H. Geestes erkennen. Eindelijk zou de H. Geest de wereld overtuigen van oordeel „omdat de vorst dezer wereld reeds geoordeeld is." Door de verkondiging van Jesus' H.Leeren de genade des H. Geestes werd de wereld overtuigd van Gods oordeel en vonnis over den duivel, den vorst dezer wereld. Het rijk des duivels verdween en door de inwerking des H. Geestes verzaakten millioenen en millioenen aan den duivel, aan zijn werken en zijn ijdelheden om als brave Christenen te leven en God alleen als hun Heer en Meester te dienen. Geheel de bovennatuurlijke werking van den H. Geest, zooals zij zich toont in het leven der Kerk, is de vervulling van deze voorspelling: de rechtvaardi ging van Christus en de beschaming zijner vijanden. Bidden we den H. Geesi dat Hij ook is het licht zijner genade moge schen ken, dat ook wij den Christus mogen erkennen en belijden, dat ook wij den duivel en zijn werken verzaken, opdat ook wij niet met de wereld mogen geoordeeld worden. Christus is ten Hemel opgeklommen maar vandaar zal Hij eenmaal wederkeeren om te oordeelen de levenden en de dooden dan zal de wereld nogmaals overtuigd worden van haar zondeschuld, van Christus' onschuld, en haar strafwaar digheid en haar veroordeelend vonnis hooren: „gaat van Mij in het eeuwige vuur". Liturgische Kalender. Week van 24-30 April Zondag 24. 4e Zondag na Paschen. Tijdeigen, Mis Cantate, 2e geb. H.Fi- deiis van Sigmaringen. Prefatie van Paschen. Maandag 25. H. Marcus, Groote Li tanie, 2e geb. uit de Mis van Kruis dagen, Credo, Prefatie v. d. Apostelen. Dinsdag 26. H.H. Cletus en Marcel- linus, 2e geb. Concede, 3e voor Kerk of Paus, Prefatie van Paschen. Woensdag 27. H. Petrus Canisius, Credo, Prefatie van Paschen. Donderdag 28. H. Paulus v. h. Kruis, 2e geb. H. Vitalis, Credo, Prefatie van Paschen. Vrijdag 29. H. Petrus, Prefatie van Paschen. Zaterdag 30. H. Catharina van Siëna, Prefatie van Paschen. Evangeileverklarlng. 4e Zondag na Paschen. De H. Kerk bereidt ons in haar liturgie voor op de twee belangrijke feitèn, die aanstaande zijn: de Hemel vaart des Heeren en het Pinksterfeest. In het Evangelie van dezen Zondag hooren we Jesus tot Zijn leerlingen zeggen„Ik ga tot Hem die Mij ge zonden heeft, maar het is u heilzaam dat Ik heenga, want indien Ik niet heenga, zal de Helper (de H. Geest) niet tot u komen doch indien ik heenga zal Ik Hem tot u zenden". Christus stelt dan de H. Geest als Zijn pleitbezorger: „En als Hij zal gekomen zijn, zal Hij de wereld over tuigen van zonde, van rechtvaardigheid en van oordeel." Vooreerst zal de H. Geest de wereld overtuigen van zonde„omdat zij in Mij niet geloofd hebben." De zonde, hier bedoeld, is dus de zonde van ongeloof. Door de inwerking des H. Geestes hebben duizenden uit het Jo dendom Jesus erkend als den Messias, hebben duizenden en nogmaals dui zenden verzaakt aan het heidendom er daardoor de wereld d.i. hetjodendom en heidendom het besef van schuld zonde bijgebracht. Vervolgens zal de H. Geest de wereld overtuigen van rechtvaardigheid d.i. van de heiligheid van Christus, den Rechtvaardige bij uitnemendheid „om- JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio Levenslesles. Wat is even noodzakelijk als overbodig? Den mensch bewijzen, dat hij niet deugt. 2. Wat is ongelooflijk? Dat de mensch maar nooit echt geiooven kan aan zijn neiging ten kwade en zijn zwakheid. 3. Wat is de grootste tegenstrijdig heid? Dat de mensch door zijn ver beelding altijd meer van zich maakt dan hij werkelijk is en dat er on danks al zijn verdorvenheid in zijn krachten tenminste altijd nog meer is, dan hij in zijn leven van zich weet te maken. 4. Wat zou een wonder zijn Een mensch die geen „maar" heeft. 5. Wat moet ons beschamen Het gevoel, dat wij eigenlijk veel meer zouden kunnen dan wij ons, on danks allen trots, willen toeschrijven. 6. Wat veroordeelt ons? De zekerheid, dat wij met God en zijn genade alles zouden kunnen. 7. Wat is het moeilijkst te vinden? Een mensch, die niet méér groot gaat op zijn eigen dwaasheden, dan op al het goede, dat God door hem heeft tot stand gebracht. 8. Welk voorrecht wordt den mensch door geen enkel schepsel betwist? Het vermogen, een onmensch te worden. Om welke gave benijden alle wezens den mensch? Om het vermogen zich te ver beteren. P. A. WEISZ O.P. Zonde»- plan. De meeste menschen begeeren stig en degelijk hun leven te leiden en willen er hun best voor doen, maar zij leven er zoo planloos op los. 'k Wil niet zeggen uit lichtzinnig heid, maar alles is fragmentarisch in hun levensgangvandaag worden ze in deze, morgen in gene richting ge- tiokken, er is geen lijn in, in't geheel geen rangschikking der doeleinden. Nietzsche heeft eens gezegd„ge zit daar als bontgeschilderde poppen, gij menschen van dezt eeuw de stem men van alle eeuwen wauwelen ge stadig door u heen", en dit harde oor deel is niet zonder waarheid. Men heeft zoo weinig sluurinzich- KANTOORBOEKHANDEL «F.A.TULPflB Lingestr. 65 lo. Krcmmcitr. TEL 326 zelfteveel \^ordt men als een schip zonder roer rondgedreven, met de open vraag wélke haven men bij toeval zal bereiken als er ooit eene bereikt wordt. Wie een akker bebouwen wil maakt 's winters zijn plan. Huizenbouw ge schiedt naar zorgvuldig bestek. Maar Levensbouw gaat voor vele menschen maar al-naar-het-valt, zonder plan. Men wordt op sleeptouw genomen elke wind van leering blaast in 't zeil, dat toevallig geheschen is en het gaat zooals het gaat. Geen reeder zendt zijn schip uit zonder vaste bestemming, maar de wereld ziet er uit als een meer, waarop de levensscheepjes der menschen rond dobberen als alle eendjes in het water, en waarbij menige boot strandt of hopeloos vastraakt in het riet. Hebt ge wel eens gereisd met iemand die geen plan wist te maken Verve lender reisgenoot is niet denkbaar! Men verdeed den kostbaarsten tijd met nuttelooze overleggingen en mis lukte tochtjes zonder doel, waarop men het mooiste juist niet bereikte, omdat het te laat was geworden. Op zulk een reisgenoot gelijkt me nige reiziger door het leven. Men laat de beste dagen, ja jaren voorbijgaan zonder ze goed te gebruiken, omdat men ze niet behoorlijk heeft ingescha keld in het groote geheel, dat men vierkant en omlijnd voor zich zag. Menige misstap geschiedt niet zoo zeer uit boosheid dan wel uit beslui teloosheid; de slechte kaïakters zijn zeldzamer dan de halve karakters, die torens gaan bouwen zonder de kosten te hebben berekend, slechte funda menten leggen en halfweg moedeloos afbreken. Veel menschen misbruiken hun vrijen tijd door hangerig en verveeld te be denken wét zij er mee doen zullen een goed deel van hun mooiste uren gaan voorbij zonder eenige ernstige ol prettige bezigheid. Men koopt voor zichtiger zijn graan en kleeren dan dat men zijn tijd uitkoopt, en toch is tijd het kostbaarste dat er is; geen uur dat voorbij ging komt ooit terug. Een zuiver inzicht en een vast levens plan zijn onmisbare voorwaarden voor 'smenschen geluk; en de reden dat menigeen zich diep ongelukkig voelt, is dat hij planloos ronddrentelt zonder den Weg naar de Waarheid en het Leven te kennen. Waarom Katholiek? Het wakker propagandablad „Goed Volk" vat eenige motieven, om katho liek te zijn en te blijven, als volgt '->rt en kernachtig samen: Ik ben en blijf katholiek, omdat het Katholieke geloof zich niet tegen spreekt. Ik ben en blijf katholiek, omdat de Katholieke Kerk in haar leer en in- richtingonveranderlijkenoveral gelijkis. Ik ben en blijf katholiek, omdat de Katholieke Kerk aan 'smenschen hart, geest, gemoed en wil volkomen bevrediging schenkt. Ik ben en blijf katholiek, omdat het Katholieke geloof het geloof der H. Schriften is, van Oud- en Nieuw Testa lk ben en blijf katholiek, omdat het Katholieke geloof het geloof is der "rste en van alle latere Concilies. Ik ben en blijf katholiek, omdat de Katholieke leer zoo uitstekend is a< gepast aan wat goed en edel is onze menschennatuur. Ik ben en blijf katholiek, omdat de Katholieke Kerk alle zielskrachten harmonisch ontwikkelt, heiligt, opvoert. Ik ben en blijf katholiek, omdat de Katholieke Kerk geen menschelijke hartstochten vleit. Ik ben en blijf katholiek, omdat de Katholieke Kerk niet vergeet te ijveren voor zooveel stoffelijken welstand, als noodig is, om hei ééne noodzakelijke te bereiken. Ik ben en blijf katholiek, omdat de Katholieke Kerk den mensch tot aan het graf, ja tot over het graf vol liefde en troost vergezelt. WIE ZIEK IS roept den dokter. Voelt gij U echter moe en mat, zonder bepaald ongesteld te zijn, dan kunt U ze It Uw toestand verbeteren. U begint eenvoudig methetgeregeldge- bruik der origineels KING PEPERMUNT Evenals duizenden vóór U zult ook gij spoedig tot de erkenning komen: KING is het beste dagelijksche middel ter opwekking en ver- frissching. Binnenland De Noodpachtwet. Toen de Eerste Kamer de Pachtwet had verworpen en de Regeering geen aanstalten maakte iets anders te doen, heeft het Tweede Kamerlid Ebels maar eens den moed gehad, om deze koe bij de horens te pakken en een noodpacht wet ingediend. Als deze wet het Staatsblad bereikt, dan zijn de pachters hiermee veel beter in deze tijden geholpen, dan met de Pachtwet, die verworpen werd. Want de verworpen Pachtwet had zeker wel waarde, maar eerder voor op den langen duur en was niet zoo berekend voor den tegenwoordigen grooten nood. Misschien was ze er daarom toch gekomen. Lees daarvoor aandachtig het vol gende en zie daaruit hoe belangrijk zij is. Wat houdt de Wet in? De pachter bij eene pachtovereen komst, aangegaan voor I Januari 1932, die van oordeel is, dat van hem in verband met de heerschende buiten gewone tijdsomstandigheden niet in redelijkheid kan worden gevorderd den bedongen pachtprijs te voldoen kan, telkens uiterlijk binnen 14 dagen na het vervallen van eenen termijn, zich bij verzoekschrift wenden tot den kan tonrechter, binnen wiens kanton het gepachte of het grootste deel daarvan is gelegen, teneinde eene geheele of gedeeltelijke ontheffing van de betaling te bekomen. Zoolang op een tijdig in gediend verzoekschrift niet is beslist, wordt de verplichting tot betaling van den pachttermijn opgeschort." Op deze hoofdzaak in art. 2 neer gelegd, waren tal van amendementen ingediend en op het geheele wetsont werp meer amendementen dan de wet artikelen telde. Er werd druk over geredevoerd, daarbij en vooral hadden de juristen hierbij het hooge woord. Het ging voornamelijk over den datum van in werking treden en den datum waarop de Wet v houden te werken. Alles heel ingewikkeld en voor een gewoon krantenlezer nagenoeg niet te volgen. 'ij volstaan er dan ook mee, als ons oordeel uit te spreken, dat de Wet een doeltreffend middel is om te hooge pachten te verlagen en dus den nood der landbouwers te verlichten. De Tweede Kamer heeft de wet aangenomen. V reemdelingenverkeer. Woensdag hield de Prov. Utr. Bond voor Vreemdelingenverkeer zijn eerste jaarvergadering in het jaarbeursgebouw te Utrecht. 's Morgens was er een propaganda- bijeenkomst aan de vergadering vooraf gegaan. De Directeur, Dr. W. P. Hubert van Blijenburgh heeft hierin het plan ontvouwd tot het doen vervaardigen van een 2eer fraaie kaart der Provincie, die, in grooten getale verspreid, veel zal kunnen bijdragen tot het trekken van vreemdelingen, terwijl zij voor ad verteerders tevens een doeltreffend reclame-object vormt. I PIANO'S,VLEUGELS,OR GELS Fa. R. van den Bur* - Arnh.etraat H Bezoekt onze magazijnenwij bieden K U een enorme keuze zoowel in bet eenvoudige als In het meest luxe genre Betaling vanat f L—permaand^H Huizen Holland, We vera sin gel 28, Amersfoort Malaise tijd artikel Klompen Prijsverlaging bij den dag. Levering uit een voorraad van 1200 paar MANSKLOMPEN90 cent VROUWENKLOMPEN 70 cent JONGENSKLOMPEN 50 cent KINDERKLOMPEN 40 cent REUZENSTERK Aanbevelend, WEVERSSINGEL 28 a AMERSFOORT Linten Carbonpapier Stencils Fa. h. ELZEnAAR belangstelling mag verheugen. Uit het financieel verslag bleek, dat 1932 met een klein batig saldo kon worden ingegaan. Daarna werd overgegaan tot bestuurs verkiezing. Het bestuur, dat statuair uit 11 leden moet bestaan is nu als volgt samen gesteld A. H. Colenbrander (Breukelen), Voorzitter; J. C. Blankert (Utrecht), Secretaris; H. M. Oldenhof (Burgem. van Jaarsveld, Lopik en Willige Lange- rak). Penningmeester; Dr.G.A. Diepen horst (Gedep. Staten van Utrecht) W. P. F. van Deventer (A. N. V. V.) IJ. Baan (Amersloort) en H. F. Klaas-; sen (Zeist). Voorts zullen het Dagel. Bestuur der Gemeenten Driebergen— Rijsenburg en Doorn, zoomede de V. v. V's te Baarn en Rhenen een ver tegenwoordiger aanwijzen. Uit de vergadering werd dank ge bracht aan het voorloopig bestuur voor hetgeen reeds tot stand was gebracht, zoomede aan den directeur en diens personeel voor de toewijding, waar mede gewerkt is. LAN6ESTRAAT 84 Bij Stuttgart werd een nieuwe groote renauto geprobeerd. Met groote snel heid sloeg de wagen meermalen over den kop en de ingenieur Louster die de proefneming met den wagen deed, werd op slag gedood zijn helper werd levensgevaarlijk gewond. Langs den Chineeschen Oosterspoor weg in Manlsjoerije zou volkomen anarchie heerschen. Bandieten en on geregelde Chineesche troepen trekken plunderend rond. De schade wordt reeds op 200 millioen dollar geschat. Bij Kon. Besluit is nu ook de in- oer van boter beperkt, Gelijk bekend, werd den laatsten tijd zeer veel bui- tenlandsche boter ingevoerd. Te New-Yoik werd een bedelaar aangehouden, die bij fouilleering niet minder dan 33.000 dollar bij zich bleek te hebben. De man verklaarde dit geld in 20 jaar gespaard te hebben. Te Berg-Ambacht is een 44-jarige boerenarbeider in een put gevallen en verdronken. Na maandenlang probeeren is men er in geslaagd een electrische aandrij ving te construeeren, die in staat is, een rijwiel over een afstand van 125— 140 K.M. voort te bewegen, waarbij zelfs een maximum snelheid van 40 K.M. per uur kan worden verkregen. Bij de demonstratie bleek, dat de elec- Iro-motor volkomen geruischioos liep Vervolgens zette de Amsterdamsche uitgever A. J. G. Strengholt uiteen, op welke wijze men zou kunnen komen tot de uitgave van een nummer van „Ons Nederland", speciaal aan de Provincie Utrecht gewijd. In de middagvergadering werd het verslag van het eerste werkjaar uit gebracht, waaruit bleek, dat reeds groote activiteit werd ontwikkeld, en de Bond zich in een snel stijgende TEL. 628 en het geheel den indruk maakte, alsof de berijder eenvoudig het rijwiel ge bruikte. Door het overzetten van een hefboom werd dadelijk het rijwiel in beweging gebracht, zonder dat men behoeft te trappen. Er zijn drie ver snellingen aangebracht. Het laden is zeer eenvoudig. Men behoeft des avonds maar aan te slat ten op een stopcontact van het licht- net en den volgenden morgen is vol doende stroom verzameld. Voor de lading is 2 K.M. noodig. Nu de fatale datum van 1 Mei nadert, wordt eraan herinnerd, dat de aansla gen in de Inkomsten- en Vermogens belasting van hel bel.-jaar 1931/32, waarvan de aanslagbiljetten zijn ge dateerd op een der dagen van Novem ber 1931, of op een vroegere datum, vóór 1 Mei a.s. moeten afbetaald zijn. Door het Departement van Binnen- iandsche Zaken is aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van April op te geven hoeveel geheel en ge deeltelijke werkloozen, op 26 Maart als werkzoekenden waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht waren gegevens ontvangen van 884 gemeenten. In die gemeenten stonden op 26 Maart 1932 ingeschreven 252.415 geheel werkloozen en 17.174 gedeel telijk werkloozen. Te Isenberghe wilde een landbouwer zijn hond afmaken. Hij nam zijn ge weer en riep den hond naar zich toe. Deze sprong tegen zijn baas op om zijn aanhankelijkheid te toonen, waarop de landbouwer met de kolf van zijn geweer het dier van zich af wilde duwen. Op dit oogenblik ging een schot af en de landbouwer werd op slag gedood. De 76-jarige A. S. v. d. Bergh reed met zijn auto in de Ruigroklaan te Den Haag, toen de wagen plotseling stopte, Men vond v. d. Bergh dood achter het stuur zitten. Het bleek, dat hij aan een hartverlamming was overleden. De heer A. S. v. d. Bergh, één der oprichters van het bekende margarine concern, was een bekende figuur op het gebied der T. B. C.-bestrijding. Hij heeft o.m. gesticht het bekende zee- hospitum te Katwijk. Ter gelegenheid van zijn gouden bruiloft heeft de heer v. d. Bergh de Haagsche Joodsche gemeente in staat gesteld een tehuis van Joodsche oude- lieden te stichten. De bevolking van 's-Gravenhage heeft de 450.000 overschreden en be stond op 1 Maart uit 206.932 mannen en 243.509 vrouwen totaal 450.441, zielen. voor Damestasschen Koffers on alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMERSF00RT

De Eembode | 1932 | | pagina 1