m f. a. tulp m N.V. Middenstands-Bank Fa. h. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnemenisprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 24 Mei 1932 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Adverlentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 16 Woorden kosten geen geld en weinig tijd, met feiten is het anders. Geloof en Wetenschap. Bij velen onzer is de belangstelling in een vereeniging als Qeloof en We tenschap onvoldoende. Zulks is oor zaak, dat dergelijke vereenigingen we zens zijn van zeer teere constitutie, die al gauw aan bloedarmoede en spier zwakte gaan lijden. En toch zulke vereenigingen verdie nen beter. Maar ook hier geldt: „onbekend maakt onbemind"; voor wat men ii geheel niet of slechts gedeeltelijk kent, voelt men weinig belangstelling. Vele Roomsche jonge mannen bij voorbeeld, staan bij geen enkele ont- wikkelings-vereeniging als lid opge- '.eekend, en onder de leden ontbreekt bij velen de vaste overtuiging, dat in onzen militanten tijd het lidmaatschap een eisch is van het goed Roomsch zijn. Er gaat door de wereld een zucht naar weten, vooral naar veel weten. Gelijk men postzegels verzamelt of oude munten, zoo verzamelt men tegen woordig wetenschappen. Men noemt dat ontwikkeling. 't Is de vraag of dit woord juist ge kozen is. Als men de ellenlange pro- !!ramma's onzer onderwijsinrichtingen eest, dan vraagt men zich af, of men hier niet eerder te doen heefiinet om wikkeling. Die jonge hersens worden als Egyptische mummies omwonden met een vracht van examenwindsels, die iedere vrije beweging onmogelijk maken en hooger wetenschappelijk leven verstikken. 't Is misschien niet zoo heel verme tel te beweren, dat de moderne ont wikkeling. die ons schoolwezen be- heerscht, misschien door haar eenzij digheid, haar uniformiteit, haar over lading juist de ontwikkeling der per soonlijkheid en der karakteristieke ori ginaliteit tegenhoudt. De ontwikkeling van ons hedendaagsch onderwijs, 't is 'n confectie-pak, er zit geen persoon lijke snit in. De moderne ontwikkelingszucht heeft zeker zijn bedenkelijkcn kant. Door al dat opgepropte weten, toonen onze hersens hunne elasticiteit; maar, men weet, elastiek wordt als men het uit trekt... hoe langer hoe dunner. Zoo ook met de kennis de kennis wordt o zoo breed, maar o zoo dun. De moderne ontwikkeling werkt slechts in de breedte, maar niet in de diepte. Hel moderne intellect gaat groot op zijn breeden blik, maar 't krijgt een duizeling, als 't eens waagt te schouwen in de diepte van de groote vragen, die eigenlijk toch het leven beheerschen. En toch. niets is verderfelijker dan oppervlakkigheid in ons kennen. Op pervlakkigheid in geloofskennis voert tot onkunde, en deze onkunde ontneemt ons de waardeering voor wat het hoog ste is in ons leven, zij maakt ons er onverschillig voor en onverschilligheid is de naaste weg tot trouweloos plicht verzuim. Intusschen hebben wij zooveel on vriendelijks gezegd van de moderne ontwikkelingszucht, dat 't eer een waar schuwing dan een aanbeveling lijkt voor ontwikkelingsvereenigingen. Wat wij gezegd hebben, lijkt misschien wel wat op 't aanplakken van een waar schuwingsbiljet: „Besmettelijke ziekte: ontwikkeling". Maar dat is toch niet zoo. Men behoeft ons Katholieken niet te beschuldigen van zulk barbarisme, dat wij als de nomaden in de steppen, de geleidingen van 't licht der wetenschap afsnijden. Neen, overal waar onze mis sionarissen doordringen, verrijst de school naast de kerk, de school is de dépendance, 't complement, 't filiaal van de kerk. Moet al 't voorgaande niet afschrik- n het lidmaatschap van 'ging? Neen kring heeft middel legen het verwarrende, het ver bijsterende van de moderne verlichting. Wat immers doet men in zulk een vereeniging? Op de eerste plaats wapent men zich tegen dien verderfelijken geest van op pervlakkigheid, liet onvermijdelijk ge volg van de moderne zucht naar veel weten; in zulke vereenigingen leert men het aandurven, eens wat dieper te kijken in de groote levensvragen, door te dringen in het wezen. Daar toch worden de voornaamste punten van 't godsdienstig en maatschappelijk leven breed en veelzijdig behandeld en blijft 't ons dan nog duister, dan kunnen we vragen en zoo ons zelf volop licht verschaffen. „FATA" Map lOvelpapier lOenv. „FATA" Map 25 yel papier 25 env. „FATA" Bloes 100 vel papier „FATA" Enveloppen (doos lOOst.) KANTOORBOEKHANDEL Linfletlr, 68 to. Krommentr. TEL 324 Maar men doet méér. Men spreekt van valsch licht als een voorwerp van twee zijden door licht van verschillen de samenstelling belicht v/ordt. In zulke vereenigingen nu wordt gecorrigeerd het valsche licht, waarin de moderne beschaving de kwesties zet; de wild om ons heen schietende stralen der moderne verlichting worden opgevan gen en geconcentreerd op één punt n.l. de goddelijke waarheidde goddelijke waarheid, dat is het brandpunt, waar door alle stralen worden geleid. Wat men in zulk een kring nog meer doet, dat is het licht der moderne be schaving versterken door het licht des geloofs. Dichters en schilders spreken van gezeefd licht, als zij een sereencn open lichtval willen aanduiden; de uitdruk king is teekenend; wij zouden willen zeggen, dat men in een ontwikkelings kring het licht der moderne wetenschap filtreert; door het geloof, het goddelijk licht, zuivert men het licht der weten schap van alle minwaardige elementen in zulk een laboratorium werkt men alleen met 't pure onvervalschte licht, het licht van zuivere samenstelling. In zulk een kring corrigeert men dus de moderne verlichting door ze Ie con- centreeren en te tiltreeren. Met dit ge volg dat ons licht rustiger, zekerder en daarom doordringerder is. Zeker, wetenschap ernstig opgevat, is een product der diepte, evenals de diamant en de parel. Maar al gaal de zaak misschien al eens te diep, is 'I daarom nutteloos de behandeling der kwestie te volgen? We n niet. Wij gelooven, dat 'I voor de over tuiging wel goed is, in 't laboratorium der waarheid met eigen oogen de werkwijze de volgen; te zien hoe in gewikkeld is het schiftingsproces der waarheid van de dwaling. Dan komt men tot de erkenning, hoe lichtvaardig en gemakkelijk sommige moderne slag woorden en conclusies maar als apo dictische waarheden van mond tot mond en van krant tot krant gaan. In ieder geval kan men er uit zien, dat zijn overtuiging niet maar op los zand, maar op diepe fundeering rust. En dit, ook maar zeer in 't algemeen, uit eigen beschouwing te weten, is reeds veel. Daarom hopen we, dat de pogingen die door het bestuur van Geloof en Wetenschap zullen worden aangewend om het ledental op te voeren, succes mogen hebben. T. G. Kwakzalverij. Over het algemeen zijn de menschen bezorgd voor hun lichamelijk welzijn Als ze zich ziek gevoelen, worden ze al gauw ongerust en beginnen dan pas de gezondheid recht te waardeeren. Er zijn maar heel weinig menschen, die nooit eens ziek geweest zijn en bijna ieder was wel eens onder dokters handen. En als men zijn gezondheid herwint stemt dat tot groote dankbaarheid. Het is echter jammer dat velen vaak vergeten, dal voorkomen oneindig veel beter is dan genezen. Ze wagen er dikwijls hun gezond heid aan, door een onverstandige levenswijze, door verwaarloozing en groote onvoorzichtigheid. Zoo ergens dan komt hier het berouw dikwijls te laat. Meerderen echter wagen ook hun gezondheid door zich toe te vertrouwen aan kwakzalvers, door zich te willen genezen met kwakzalversmiddelen, waar ze even gauw en goedkooper meestal de hulp van werkelijk des kundigen zouden kunnen inroepen. De middelen, welke kwakzalvers toedienen, zijn soms gevaarlijk, doch dat is uitzondering. Meestal zijn het dood-onschuldige dingen, die alleen maar schrikkelijk duur betaald worden. Toch werken ze zeer verderfelijk, omdat ze vaak oorzaak zijn, dat te laat geneeskundige hulp wordtingeroepen. Hoe dikwijls is het bijvoorbeeld niet gebeurd, dat iemand een kankerachtig gezwel kreeg, dat, bijtijds ontdekt, zeker weggenomen kon worden en beslist niet doodelijk was. Maar dan werd er mee gekwakzalverd en eerst wanneer het kwaad diep ingevreten was, eerst als het te laat was, werd de hulp der geneesheeren ingeroepen, die dan niet meer afdoende ingrijpen konden. Kwakzalverij is gevaarlijk. Nu weten we wel, dat kwakzalveren vaak zeer aantrekkelijk is en dat som mige kwakzalvers wel menschen ge nezen hebben. Niet zoovelcn als be weerd wordt, maar toch wel verschei- denen. Onder die genezenen waren wellicht, of liever zeker, verbeeldingszieken en met dezulken heeft iemand, die met veel drukte optreedt, vaak succes. Maar er waren ook „echte" zieken onder I Goed. We nemen aan iemand heeft lang, jaren lang geleden aan een maag ziekte en onder behandeling van een kwakzalver, door middeltjes te slikken, in een of andere kwakzalvers-adver tentie hem aanbevolen, geneest hij werkelijk en volkomen. 't Gebeurt niet zoo heel vaak, maar het gebeurt. Wat dien zieke dan ten zegen was wordt dikwijls anderen een onheil. De goede man is overtuigd, dat dat middel dan maar je ware is. En zoo spoedig ontmoet hij niet een kennis of een vriend, die een maagkwaal heeft, of hij zingt den lof van den kwakzalver of van het middeltje, dat hem genezen heeft. En het middel wordt tien tegen één ook beproefd door den ander. Alsof die ook baat daarbij zou vinden! Het ware mogelijk, indien hij aan dezelfde kwaal laboreerde als de ge lukkig genezene. Maar dat is verre van waarschijnlijk. Het lijden van den een kwam wellicht uit geheel andere oor zaken voort, dan dat van den tweede. En dan zou hetzelfde middel helpen Het is hoogst onwaarschijnlijk. Het zal, zoo het al niet schadelijk werkt, wellicht in de meeste gevallen zonder goede uitwerking blijven. Maar dit overtuigt den eerst genezene niet, hij weet hoe goed hij geholpen is en in zijn ijver om anderen ook te doen profiteeren, blijft hij aanbevelen, aan allen, wat hèm hielp. En wat moet men dan denken van sommige pillen en poeders, die zoowal overal goed voor zijn? Voor ziekten en kwalen van den meest verschillen den aard! Dat is immers onmogelijk, zegt ieder, die even nadenkt. Dat is ook zoo, maar toch worden door de lijdende menschheid ieder ar voor tien, neen voor honderd duizenden guldens gekocht. Als go u ziek voelt, ga naar eer dokter. Hij kan u ook niet altijd ge nezen. Het menschen-lichaam iszoo'n gecompliceerde machine en het kan daaraan op zoovele wijzen haperen, dat ook hij soms niet weet wat u deert. Maar meestal zal een geneesheer, als uw lichaam ernstig gevaar dreigt, dat gevaar spoedig onderkennen. Ga naar den geneesheer en niet naar den kwakzalver en neem ook vooral de verantwoording niet op u uw lijdende medemenschen aan te raden, ook als ze ernstig ziek zijn, allerlei middelen, waarvan gij volstrekt niet weten kunt of zij den zieke heil zaam zullen zijn. De kwakzalverij bloeit, ook de kwak zalverij uit winstbejag, die vaak op gewetenlooze wijze de lijdende mensch heid exploiteert. Maar niet alle, zelfs niet de meeste kwakzalverij geschiedt uit winstbejag. Het is ook dikwijls medelijden met de menschen, die ziek zijn, die noopt om hen te raden dit en dat eens te probeeren. En wat men te probeeren aanraadt zijn niet steeds onschuldige huismiddeltjes. Ieder geneesheer zal uit zijn praktijk staaltjes daarvan kun nen noemen. heid, verlies van moed om werk te zoeken of iets nieuws te beginnenof een obsessie om werk te vinden, on bekwaamheid om zich voor andere dingen te interesseeren of verplichtin gen te vervullen. Verbittering, minachting voorweten godsdienst, moreele en geestelijke ont aarding. Cynisme, haat, antagonisme, opstand - tegen de rijken, de maatschappij, de Regeering. Verlies van trots en eigenwaarde, zorgeloosheid om den eigen persoon, angst, het zich onttrekken aan maat- schappelijken omgang, ofwel het tegen deel Rusteloosheid, het hunkeren naar prikkels en ontspanning, leidende tot drank en spel. Geestelijke en nerveuse storingen. Vreesachtigheid, zelfs, wanneer men terug aan het werk is en een gevoel van onzekerheidneiging om goed betaald seizoenwerk op te geven voor een werkkring in de stad, of al wat maar een vast inkomen, hoe laag ook, verzekert. I Piano's - Vleugels I Fa. R, VAN DEN BURG H ARNH.STRAAT AMERSFOORT Importeurs van: Bechstein, I Bluthner Grotrian Steinweg A.s. Woensdag 12—4 uur wederom VOLKSV1SCHDAG 4 en 5 mooie gebakken visschen voor 1 kwartje IJMUIDERVISCHHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 40 Het gesprek van den dag. BERICHTEN UIT A MERSPOORT voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - Telefoon do. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelacredieten Spaar-deposito's rente 37» pet. trokken. Hier moet een centrum van welvaart zijn vergeleken bij andere streken. Verwonderd stond spr. dat hier de belasting nog erger was dan in Amsterdam. Spr. behandelt vervolgens de Ge meentefondsbelasting, waarbij meer ge lijkheid zou komen en de Slaat veel lasten op zich nam ten bate der ge meente. De Regeering gaat nu drastisch in grijpen omdat het moet. Men schreeuwt thans over aantasten van de gemeente lijke autonomie. Maar autonomie is nog geen souvereiniteil. Spr. belicht het kabaal bij de 4 pCt. inkorting der salarissen en loonen te Amsterdam waaraan 3 pCt. verfioogir.g en minder voorafgegaan de Kiest voor Uw Administratie Boeken met Uitschuifbaar Hoofd Hi Enorae Tijdsbesparing hbh Lingestraat 84 - Telef. 528 vorige jaren. De Ausgabenwirtschaft berekend op hoog welvaartspeil van voorheen moet weg. Waar aan de invoering der Ge meentefondsbelasting voor Amster dam was geraamd op 13 millioen in komen, werd dit jaar van gemeente zijde eerst gedacht aan 10'/, millioen. De rijksinspectie vermoedde 7.7 mil lioen. En nu blijkt het te zullen wor den even 5 millioen. Scheepvaart, Land bouw, Werkloosheid, alles schreeuwt om hulp. De cultures geven geen be lasting meer. En toch moet het geld er komen. Drastisch bezuinigen is ab soluut onafwendbaar. Het gaat om het behoud van ons nationaal leven. Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, Werkloosheid een ramp. Aan het Amerikaansche weekblad ,Commerce and Finance" ontleenen ve de volgende mededeelingen betref fende een enquête, welke onder circa 1000 sociale weikers te New-York is gehouden. Als moreele gevolgen de meer finantieel georiënteerde Amerikanen spreken van moreele kosten der werkloosheid worden onder meer ge noemd Ontmoediging, depressie, wanhoop dikwijls overhellende naar misdaad. Verwildering en geestelijke verwar ring. Verlies van zelfvertrouwen, ontwik keling van een gevoel van mislukking en inferioriteit. Verlies van initiatief en verantwoor delijkheidsgevoel, onverschilligheid, traagheid en laksheid. Willooze onderwerping en gelaten- Vereeniging bevordering zuinig beheer publieke geiden- Deze vereeniging had Vrijdagavond een openbare vergadering belegd in de foyer van Amicitia, waar de heer Boissevain, gemeenteraadslid te Am sterdam sprak over Gemeentefinanciën. Onder de niet talrijke aanwezigen waren de gemeentesecretaris en de hoofdambtenaar van financiën ten ge meentehuize, de heeren Kaan en Haars. De samenkomst werd geleid door den heer Ziedses des Plantes. Deze laat zijn inleidend woord uitkomen, dat de vereeniging niet wil zijn zoo iets als een bij-gemeenteraad. Ze wil zijn een steun van gemeenteraad om de publieke opinie te bewerken voor de noodzaak van zuinig beheer en te wijzen op de mogelijkheid daarvan. Zoo kan het gemeentebestuur in deze penibele tijden met minder tegenstand van ,het publiek het mes erin zetten, zooals thans moet. De heer Boissevain wijst op de zuinigingscommissie der Maatschappij van Nijverheid en Handel, waarvan spr. thans voorzitterjis, die bestudeerde het beheer der overheidsgelden. Be zuiniging raakt altijd individueeie be langen van hen, die bij de overheid direct of indirect betrokken zijn. Daar om het wederwoord van reactionair. De menschen zijn niet doordrongen ervan, dat er een grens is aan de uil gaven der overheid. Philips Snowden, in zijn vollen tijd van Labourman wist het wel. Labourministerie in Engeland zi volle waarde eischen voor elk pond door de overheid uit te geven. In diens boek laat hij uitkomen dat de weiger aars voor hoogere gemeentebelasting wel degelijk hun invloed deden gelden. En de Engelsche gemeenten verkeeren lang niet in den vrijen financieelen toestand van de Nederlandsche. Plaat selijke inkomstenbelasting is daar nog niet mogelijk. Noodzaak is, dat de tegenstanders in belastingopdrijving zich eveneens organiseeren. Spr. haalt telkens Am sterdam aan. De stijgende belastingen dreef de welvarende burgers naar bui ten, hetgeen nog gemakkelijker kan bij de nieuwe forensenbelasting. R. K. Oudersvereeuiging. Wordt lid van de R. K. Oudersver- eeniging, afdeeling Amersfoort van den R. K. Bond van Groote Gezinnen. De vereeniging heeft als doel Den leden onderling moreelen steun te bieden bij den zwaren strijd, die het gezin in 't algemeen en 't groote gezin in het bijzonder, te voeren heeft tegen de moderne dwaalbegrippen. Strijd te voeren vooral tegen het voort woekerend Neo-Malthusianisme. Met alle middelen trachten te bereiken,-dat het groote gezin met eere de plaats in kan nemen die het rechtens toekomt. Daarom ook materieelen steun, in _;n vorm van tegemoetkomingen ii verschillende omstandigheden. Gunstige bepalingen te verkrijgen bij plaatselijke- en rijks-overheid, bij 't heffen van belasting, schoolgeld en spoorweg-tarieven. Het verkrijgen van kindertoeslagen. Het verschaffen van ruime en frissche woningen waar plaats is voor aantal kinderen. De contributie bedraagt slechts 5 et. per week. Zilveren }ubilé St. Raphael Het programma van de Feestverga- dering ter gelegenheid van hei 25-jarig bestaan der afdeeling Amersfoort R. K. Spoorwegpers. St. Raphaël, op Zondag 29 Mei 1932 in het Patronaatsgebouw St. Henricus 's avonds om 77a uuTi luidt als volgt: 1. Opening door den Voorzitter. Bondslied. 3. Feestrede door onzen Bondssecretaris, den heer F. Timmermans. 4. Strijdlied. Humoristisch optreden van den heer E. v. Diuten, afgewisseld door muziek van de Muziekvereniging „Wilskracht" 6. Sluiting. R. K, Muziek-Vereeniging „Wilskracht". Zaterdagmiddag hebben bestuur en leden van „Wilskracht" tijdens de repetitie hun Directeur, den Heer J. Wakelkamp en hun Maitre den Heer Spijker, dank gebracht voor het door hun moeizaam werken behaalde suc ces op het te Naarden gehouden Mu ziekconcours. Een 2e prijs in de Eere-Afdeeling Harmonie en een te prijs in de Marsch- wedstrijd mogen we, zeide Voorzitter v. d. Linden, mee tevreden zijn. Het verplichte nummer viel allen tegen en den Heer Wakelkamp hee» met moei zaam werken de leden er toe gebracht te presteeren wat ze konden. Spr. bracht dank aan den Heer Wakelkamp en aan den Heer Spijker voor zijn leiding bij de Marschwedstrijd. Naarden is voor onze Vereeniging een spoorslag naar een le prijs in de Eere-Afdeeling. Spr. hoopte Directeur en Maitre nog lange jaren hun krachten mogen geven voor „Wilskracht". Beide heeren dank ten voor de waarcieerende woorden en het ontvangen stoffelijk blijk, terwijl de directeur mededeelde zeer tevreden te zijn over het gedrag der leden te Naarden. Tevens werd de gelegenheid waargenomen inteekenbiljetten uit te reiken voor het kleedingfonds van Wilskracht met een minimum-bijdrage van 5 cent per week. De leden komen wekelijks bij de inteekenaars het be drag, hoe klein ook, ophalen. Wanneer flink wordt aangepakt zien we „Wils kracht" wellicht volgend jaar in uni form. Aanpakken danl In de bestuurskamer van het Museum werd de jaarvergadering gehouden van de Oudheidkundige Vereen. „Fléhite". De jaarverslagen, uitgebracht door den Secretaris, den heer Huigen, wer den goedgekeurd, zoomede het finan cieel verslag van den penningmeester den heef Van Beurden. Den heer Van Beurden, die aan de beurt van aftreden was, werd als be stuurslid herkozen. Besloten werd in het Museum een tentoonstelling te arrangeeren van alles wat betrekking heeft op den O. L. Vrouweloren en de Kamperbinnenpoort. N.V. Middenstandsbank voor Amersfoort en omstreken. De werkloosheid, andere jaren tegen Juni altijd sterk afnemend, vertoont dit jaar een stijgende lijn. Werd bijvoor beeld in midden Mei van 1930 aan crisissleun in een week f 145 uitge keerd, in dezelfde week was dit jaar f 3477 noodig voor crisissteun en werk verschaffing. De werkloosheid woekert voort in 'd=rc=-sn—siafs-i-he"wa' lei wenschen terzijde stellen om niet te ver uit te komen in belasting boven de gemeenten in den omtrek. Amersfoort met zijn voortreffelijk uitbreidingsplan moet veel financieel krachtige nieuwe inwoners hebben De Raad van Toezicht vooi Stichting Sportfondsenbad te Amersfoort is samengesteld als volgt: Mr. L. Stadig, M. Th. J. v. Wessum en J. F. de With, In de d.d. 20 dezer gehouden jaar- lijksche Algemeene Vergadering van aandeelhouders, werden de balans, verlies- en winst-rekening over 1931 goedgekeurd en het dividend, na ver schillende afschrijvingen en ruime toe voeging aan de reserve, bepaald op 4 procent. De aan de beurt van aftreden zijnde commissarissen, de heeren H. Noorman, E. van Vollenhoven en Mr. S van 't Eind, werden als zoodanig herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Joh. H. v. d. Meiden, werd gekozen de heer J. E. van Nie, alhier.

De Eembode | 1932 | | pagina 1