Groote Opruiming van Zomer-artikelen jli Fa. L. HOUBAER III LANGESTRAAT 64 AMERSFOORT Denk aan uw Vacantiekleeding Het beste Adres G. A. Keuneke Vreest geen Examen Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Bembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 1 Juli 1932 ADVERTENT1ËN 23 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiGn moeten Dinsdag In den morgen zijn bezorgd. geregeld i Vrijdag vóór 8 uur Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 27 Modern en Spotgoedkoop Kleeding op Maat zeer lage prijzen. TWEEDE BLAD. Godsdienst. Dc mensch bestaat uit lichaam ziel; is de godsdienst plicht voor mensch, dan is hij plicht voor héél den mensch. Overeenkomstig de natuur hangt hel innerlijke mot liet uiterlijke samen. Gelijk dc ziel zich bedient van het lichaam, zoo heeft iedere innerlijke nei ging en inwendige werking, overal in het menschclijk leven, hare eigenaardige uiting; en overal tracht men door uiter lijkheden op het innerlijke in te werken. Zoo liepaal I zich ook de ware gods dienst niet tot het innerlijke, maar hij maakt zich meester van heel den mensch, want héél de mensch behoort aan God. Het wezen van den godsdienst ligl in de ziel, maar dc ondervinding leert, dat er bij incnschcn, die om uiterlijke godsdienstoefeningen niets geven, van, den inncrlijkcn godsdienst spoedig niets anders meer overblijft dan vage gevoe lens en scntimcntcclc woorden. Gelijk het natuurlijk is, dat de levens kracht van den boom zich naar buiten openbaart in pracht van bloesems en bladeren, zoo is liet óók natuurlijk, dal de godsdienstige mensch aan zijne in nerlijke gemoedsstemming uitdrukking geeft door uiterlijke oefeningen. Zooals verder 's mcnschen verschil lende wcrcldschc behoeften en neigin gen met noodzakelijkheid leiden tot de vorming van den zichtbaren staat, zoo ontwikkelt zich met dezelfde noodzake lijkheid uit den godsdienst dc „zicht bare kerk". Vandaar geen godsdienst zonder kerk. Godsdienstig zijn is voor den mensch allernoodigste en allereerste plicht. Gij moet godsdienst hebben: 1. Omdat gij een schepsel Gods zijl en dus geheel aan Hem toebehoort. 2. Omdat er buiten den dienst van God, geen waar geluk voor u denkbaar is, noch in dit leven, noch na dit leven. 3. Omdat God, uw Heer, liet zoo wil. De meiiscli is niet voor deze wereld, maar de wereld is voor den mensch en de mensch is voor God. Dit is de goede orde. En wie van deze orde afwijkt zal of in hoogmoed zich zelven verccrcn, of in slaafschheid een machtige persoon lijkheid, of in genotzucht de wereld. Want dienen moet de mensch en als hij den Allerhoogste niet dient, zal hij slaaf worden van het lage. Als de mensch God niet zoekt, be rokkent hij zich in dit leven meer leed dan hem al zijne vijanden kunnen aan doen. En wat brengt hem de toekomst, die aanbreekt, nadat dc droom des levens voorbij is? Zeker, gij inoogt, gij moet zelfs streven naar tijdelijke welvaart. Mflar deze aardschc roeping is niets meer dan de uiterlijke schaal van uw leven; de eigenlijke kern be staat in de gezindheid, in de wijze, waarop gij u gedraagt niet betrekking tot den wil van God, uw oppersten Heer. Op den jongstcn dag zal niet worden gevraagd, hoe ge u hebt afgesloofd als geleerde, ambtenaar of koopman, in overvloed of gebrek, niet of zonder voordeel; maar wel, of gij met moed en vastberadenheid getracht hebt Gods wil te volbrengen, of gij u hebt weten te bewaren voor 'oude, of gij mogen gezorgd hebt voor liet zielcheil van hen, die de Voorzienigheid onder uwe hoede gesteld heeft En al naar gelang de uitspraak der waarheid zijn zal, zult gij uwen weg gaan, hierheen of daarheen Voor eeuwig! Zooals men leeft, zoo sterft zooals men sterft, zoo blijft mei kom zijn. De predicates worden gehouden des morgens na de H. Mis, welke om 6 uur begint, en 's avonds onder de oefening die om 8 uur aanvangt; echter Zaterdag om 7 uur en Zondag namiddag om 5 uur. In de oefening op Zondag wordt door de leden de opdracht vernieuwd, nieuwe leden aangenomen en ten slotte Plechtig Lof en Processie met liet H. Sacrament en den lofzang Te Deum. Daarom allen op naar de Kerk van Maria Hemelvaart aan de Lange Gracht. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Qooi- cn Eemland en we-id in den namiddag door het Amersloortsche Gemeentebestuur op den Stichtschen Heuvel ontvangen. Er werd een thé aangeboden en volop genoten van het prïchtlg uitzicht vanaf den Amersfoortschen Berg. De gérant van den Stichtschen Heuvel verzorgde de gasten op voor treffelijke wijze. zoeken om wijziging kunnen alleen In behandeling komen, Indien zij gedu- rende de genoemde periode schriftelijk Wffly bi^de Kamer worden Ingediend. jEr brak brand uit In hel perceel Hellestraat 65, bewoond door Oijten- beek. Spoedig verscheen de brandweer en deze heeft liet vuur met twee stra len op de waterleiding tot het eenc perceel weten te beperken. Inboedel noch het huis waren verzekerd. Het belende perceel no 67 bewoond dqpr Ising, heeft ernstige waterschade bekomen. - Naar wij vernemen bestaal ervoor begunstigers en andere belangstellenden gelegenheid om Jde' nieuw Ingerichte Jeugdherberg aan de Zuidsingel 25 alhier Ie bezichligen en wel van 4 tot 9 Juli e.k. namiddags tusschcn 2 en 5 uur, zoo mogelijk ook dés avonds tusschen 7 en 9 uur. Ten overstaan van notaris te Leu ken werden geveild Perc. 1 Winkelhuls Beekensteinsche- aakt dat busje in de laan 56 R. ten Hoeve f MISSIE EN MALAISE. n terugkomen op dit I Vrouw Hemelvaart i Laat ik nog iiapiter, aiulei kerk van O.L. vergetelheid. Tengevolge van den nood der tijden komen de missiën in groote moeilijk heden, daar zij hoofdzakelijk moeten leven van liefdadigheid, en vele vaste weldoeners van vroeger er nu zelf hard lorzitten. Van den anderen kant wa rn de uilgaven in mijne Congo-missie de laatste jaren verre boven liet norma le, daar wij op alle sialics bezig waren met de oprichting van duurzame ge houwen, vooral scholen en kosthuizen voor onze zwarte jeugd, eene noodza kelijke uitbreiding van ons werk indien wij tot blijvende resultaten wenscliten te komen. Zonder crisis zouden wij binnen eenige jaren gereed zijn geweest, zelfs met onze kerken. Nu ligt alles stil. We hebben zelfs niet genoeg in kas om de reiskosten te betalen van de nieuwe missionarissen, die dit jaar moeten vertrekken. Vele kleintjes maken een groote. Alle Anicrsfoorters kunnen iets geven. Alle Amersfoorters willen iets geven. Nu Sarasani niet komt, weten ze niet waar ze met hun dubbeltjes, kwartjes, guldens moeten blijven. Laat ze vallen in dat busje in de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart, bij de deur aan dc Elleboogsteeg, en alles komt terecht. Heer heeft 100 rente be loofd. En 't is een belegging die altijd solied zal blijven. G. WANTENAAR, Apost. Pref. van Basankusu Belg. Kongo. De lieeren J. W. v. d. Born en S. Her- an, leerlingen van den heer A. H. H. Rekveid, slaagden voor het examen boekhouden der „Vereoniging van leer- boekhoudei Perc. 2, 3 en 4, drie woonhuizen Beekensteinschelaan 50, 52 en 54 C. van Eeden f8050.—. Perc. 5. winkelhuis Westsingel 26 J. Veer (4600.-. Perc. 6, winkelhuis Nieuweweg 5 opgehouden f4930. Perc. 7, bouwterrein en bosch ge naamd „De Heerschkamp" te Oud- Lcusdcn aan W. v. Haselen voor f9000. Hoevelaken de Crisis melkveehouders, die op 15 Juni J.I. tezamen 701 melkkoeien be zaten, in totaal f 1577.25 uitgekeerd. Onder veel blijken van belangstel ling is door den heer Th. I. Huurdc- man, nabij de Driesprong Hoevelaken, een, garage geopend, met ruime werk plaats, showroom en kantoor. Leusden BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik, z. van W. N. Hendriks en J. Vierwind; Jan, z. van E, van Zoeren en M. Kuis; Cornelia, d. van W. de Vries cn A. Veldhuizen; Antonia Willielmina, d. van A. Berg en H. van der Heiden. Kerknieuws AARTSBROEDERSCHAP VAN DE H. FAMILIE. Men schrijft ons: De oefeningen ter viering van het Jaar- of Titelfeest van de H. Familie, welke worden geleid door den Zeereerw. Pater S. Auxentius van Schalen O.F.M., zijn reeds aangevangen. Het kan wel licht zijn nut hebben, dat behalve de leden, ook niet-leden tot deze oefenin- Zondagsdienst H.H. Doktoren en Nachtweekdienst Apotheker. C. Honig, Van Persijnstraat 27, Tel. 600. J. J. Lubsen, Snoukaerllaan 12, Tel. 290. H. H. E. Morren, Lange gracht 11, Tel. 55. Apotheek: Kok en Zn., Langeslr. 74, Tel. 165. In de kiosk Klein Heidelberg; Barchman Wuytierslaan werd inge broken. Er wordt voor f25 aan siga ren en chocolade gemist. In de Kamperbinnenpoort werd de 31-jarige G. v. D. uit Nijkerk aange reden door een vrachtauto, v. D. kreeg ernstige verwondingen aan hoofd en mond en werd naar het St. Elisabeths- ziekenhuis vervoerd. De Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, die in de eerste helft dezer week haar congres hield te Hilversum, Prijsnoteering Veiling 29 Juni. Druiven 49—50 ct., Aardbeien 10— 17 ct., Kersen 25 29 ct., Tomaten 12—19 ct., Tuinboonen7—12 ct.. Snij- boonen 39 —47 ct,, Sperciéboonen 43— 58 ct., Doppers 17-26 ct„ Peulen 22-25 ct., Spinazie 11—14 ctPos telein 5—6 ct., Bloemkool 8—12 ct.. Spitskool 3—4 ct., Perziken 13-20 ct. Wortels 5-9 ct., Rabarber 4—5 ct, Sla 9-12 ct., Andijvie 28-40 ct., Selderij 11—13 ct Peterselie 9-11 ct. Burgerlijke Stand. 28 Juni. OeborenAnna Calharina, d. van J. K. v. Ellenberg en A. Jonk man. Christina Calrina, d. van J. A. de Graaf en Chr. G. v. Burgsleden. Georgius Teunis, z. van M. Mer- kenij en O, P. v. Kolfschooten. 29 Juni. Geboren Derkje Alberta, van H. J. Hekkers en B. Oarrelsen. - Jacob, z. van P. Berendse en J. Lustig. GehuwdD. Meerding en O. v. Karsbcrgen. Rijmert Stoffer en O. v. Dijkhuizen. M. v. Keken en G. Buijs. OverledenTjitske Bob, 64 j„ wed. van J. v. d. Kuilen. Orietje ten Veen, 39 j., ongeh. Elisabeth Welling, 67 j., echtg. van A. Meskes. Maandelijksehe Recollectie. Aanstaanden Maandagavond te half-8 in de Kerk van O. L. V. (Elleboog) Maandelijksehe Recollectie voor allen, die te Amersfoort óf elder? féltaltë' hebben gehouden. Dc deelname aan die recollectie wordt dringend aange raden. R. K. Kweekschool St. Agnea. Qeslaagd voor acte Lager Onderwijs: Sophie Kreeft te UithoornMien v. Leur te Amersfoort; Zr. Mariëlla (J. Lubberman) te Amersfoort; Bets Mie- ling te Enschede; Suze Nljman te Abcoude; Anny Okhuijsen te Den Haag; Riek Aling te Groningen. G. H. M. Pasman, 's Oraveland. A. Perk, Emmer-Compascum. J. H. Pragt, Emmer-Compascum. M. T.Sand- kuyl, (Utrecht. G. J. Scholten, Amers foort. Afgewezen 1 Candidaat. Uit den Omtrek Nijkerk Tot ontvanger der directe belaslin- „jn en accijnzen is benoemd A A. van der Werff, surnumerair te Groningen. Burgerlijke Stand. Oeboren Wilhelmina Anna, d. v. A. W. Kok en M. Smink Jannetje, A. v. Hoff en H. v, Veenhuizen Trijntjè, d. v. P. Kroon en A. v. Brink Orietje, d. v. P. v. Monlfrans en Q. v. d. Bunt Hendrientje, d. A. Koot en W. Schotsman. Onder trouwd A. v. d. Beek en O. Kielt - H. Simon en J. v. d.Born. Gehuwd: E. Florijn en G. v. d. Ham. Over leden: jannetje v. Brummelen, 70 j., wed. v. M. v. d. Bunt. «oor Oimootaoochoo Koffors on alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMER8FOORT H. M. Christiaans. Gehuwd: S. v. Sleglenhorst cn A. v. Dijk; C. H. Lleiber en P. W. v. Overleden Willielmina lacoba Lafcbre, 74 jaar, geh. met B. Groen veld; Jan Willem Pas, 80 jaar, geh. ir G. de Bruin; Willem Piepers, 78 jar gen worden toegelaten, zelfs zeer wel- j ondernam Dinsdag een autotocht door Soest Woensdagmorgen had op de Burg. Grothestraat een ernstige aanrijding plaats. Mej. B. had een huisgenoot naar de autobus gebracht en wilde achter dit vervoermiddel de straat over steken. Hierbij werd zij aangereden en tegen den grond geworpen door e auto. Mej. B. werd ernstig gewond. Aan ongeveer 200 veehouders werd de hun toekomende steun, Ingevolge de Crisis-Zuivelwet ten gemeentehuize uitgekeerd. Vrijdag 1 juli was het 12'/, jaa- geleden, dat de heer J. G. A. Baten burg, het ambt van gemeente-secretaris van Soest aanvaardde. Van Maart 1907 wascde jubilaris als volontair ter ge meente-secretarie werkzaam. Mei Inr gang i van I Jan. 1911 werd hij tot ambtenaar benoemd. BURGERLIJKE STAND. Geboren Hendrica Petronella, d. in J. B. Lensink en P. Majoor; Wille- mijntje, d. van A. de Man en W. Koet sier; Johannes André, z. van D. M. v. der Bunt en C. v. der Zouw; Theodora, A. Kaats en H. G. v. Putten; Ge- rardus pranciscus, z. van G. J. Sukkel en A. Vunderink; Harrnen Wijbrens, z. van W. Velllnga en H. Haks; Jolian Teunis en'Evert, z. van T. Renes en J. van de Veen; Johanna Martha, d. van Th. Plekkepoel en C. Meijer; Tij men, z. van T. Bast cn C. van der Schagt; Jo hannes Stephanos, z. van J. P. Mets en C. M. Nieuwendijk; Marinus Johannes, z. van M. A, v. Asch en E. F. Fakkeldij; Cornelia Christina, d. van A. v. d. Bree- C. v. Roomen; Gijsbert, Stoutenburg Gemeenteraad. Na opening door den voorzitter las dc secretaris de notulen voor weike ongewijzigd werden goed-, gekeurd. Ingekomen stukken. Procesj verbaal kasopname dato 27 Juni I932i lor kennisgeving aangenomen. Van het Wlt-Ucte Kruis wa verzoek ingekomen om subsidie. Oe-I zien het nuttige werk van deze instel ling verleende de Raad een subsidie van 150. Wijzigingen verordeningen ver- gunnings- en verlofsrecht betrof de datum van inwerking treden; dit moesi zijn volgens Ged. Staten I Mei 1932) en niet zooals besloten is 1 Juni 1932. Met de wijzigingen begrooting 1931 ging de raad accoord, eveneens met de af- en overachrtjvlng-begrooting 1931, waardoor de post onvoorzien werd verminderd met f796 36. Restitutie schoolgelden betrof een bedrag van 17.20 wat de raad goed keurde. Ook ging dc raad accoord met een schrijven van de gemeente Amers foort betreffende betaling van dc kosten r leerlingen uit de gemeente die Amersfoort de openbare lagere school of U.L.O. school bezoeken. De rondvraag werd een gezellige finan- tieele discussie cn een belrof een aan merking op een geval waar niet vol doende geschouwd kon worden. BURGERLIJKE STAND, ïboren: Carel, z. van W. v. d. Munt en M. de Orcef. Tc Mcchelcn Is het oliedepot van de Belgische Nationale Spoorweg maatschappij geheel uitgebrand, waarbij 300.000 K.Q. olie en vet verloren ging. Tusschcn Brflx en Komotau is een auto met 5 personen in een sloot ge reden en verbrijzeld. Vier der Inzitten den kwamen om. Vorkeerslcsitcn van den A. N. W. B. Hou je fiets goed in je macht I Utrecht Bij de besprekingen, die gevoerd arden over de beperkingen van hef staatsbudget, in verband met het Rap port-Welter, is ook ernstig overwogen de opheffing van een der rijksuniversi teiten. Er wordt in de eerste plaats gedacht in de opheffing van do Ulrcchtsche universiteit. middel dat U kalm houdt 'aardoor Uw geest helder blljlt. Mljnhardi's Zenuwtablettcn behoeden U vi. --"-"-;held.ZcztJn verkrijgbaar In kokers Apolh. en Drogisten. nuwachtlghi n 73 ct. bij De Kiezerslijst voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Oeldersche Vallei iigt van 1—14 Juli ter Inzage aan het Bureau der Kamer te Amersfoort en aan de Secretariefin J. van Duinkerken en J. G. Berends; der Gemeenten in het district. Ver-1 JustinUs Louis; z. vrtn J. L. de Graaf en Tijdens een hevig onweer, sloeg de bliksem In een boerderij te Espelo. Hoewel het geheelc gezin zich in het vertrek bevond waar de bliksem insloeg, bekwam niemand letsel. De ontstane brand greep zóó snel om zich heen, dat van de levende have slechts één paard kon worden gered. Een negental varkens en een groot aantal kippen kwamen in de vlammen om. Te Arnhem zijn twee kinderen, die op een partij balken aan het spelen waren, doordat de balken gingen rollen eronder gerarkt. Een vijfjarig jongetje werd gedood. Een 3-jarig meisje zwaar gewond. Te Amsterdam wordt deze week op feestelijke wijze het 300-jarig bestaan van de Universiteit herdacht. Een auto kan veel sneller rijden dan een (iels, maar kan ook veel sneller Veel auto's hebben tegen woordig vier remmen, hetgeen dan dikwijls op een bordje achteraan staat aangegeven. Dat is meteen een waarschuwing, voor fietsers, om niet te dicht achter zoo'n auto aan te rijden, wanl bij plot seling remmen volgt dan zeker een botsing. Fietsen moeten ook een goed wer kende rem hebben. Die rem Is niet wettelijk verplicht voor fietsen zonder vrijwicl, maar voor eigen veiligheid toch wel aan te bevelen. Op een fiets zonder vrljwiel kun je remmen door tegen te trappen en wie op zoo'n fleis rijdt, mag er wel aan denken, vooral wanneer hij een helling afgaat, dat hij zijn voeten goed op de trappers houdt, anders heeft hij zijn flets niet meer lil zijn macht. Op deze tcekeningen rijden dc kin deren van een helling af. Die op de linker teekening doen hel roekeloos. De eene jongen is vlak achter de auto gaan rijden, maar toen deze ineens stopte, is hij er tegenop gebotst en nu ligt hij met een Icclljkcn smak op den weg. De andere jongen houdt bij liet afrijden van de helling zijn voeten niet op de (rappers en dat is ook gevaarlijk en het lijkt wel, of hij remmen wil, door zijn schoenzool tegen den voorband van zijn fiets te drukken, maar dat is ook roekeloos spel, want als zijn voet bekneld raakt, gebeurt er een ongeluk cn bovendien is voor den fietsband zulk remmen ook niet te best. Op het rechter plaatje zien we onze vrienden Jan en Eulalia zooals het behoort rechts van den weg en achter elkaar de helling afrijden. Het gaat met een vaart en hun haren fladderen in den wind, maar met hun remmen en hun voeten op de trappers hebben ze allebei hun fiets goed In bedwang en bedacht op gevaar rijden ze vlot dc helling af. Wees dus voorzichtig, doe als Jantje en Eulalia, van wie we na deze laatste les afscheid nemen, maar niet zonder ze te bedanken voor het goede voor beeld, dat ze ons in deze lessen hebben gegeven. Wat zou het verkeer een boel veiliger worden als ieder zijn best deed om de regels van het verkeer goed In acht te nemen I Als alle jongens en meisjes, die deze verkcerslessen hebben geleerd, deze nu ook in toepassing brengen, zullen ze een goed werk doen, want dan helpen ze mee om de veiligheid van het ver keer te bevorderen.

De Eembode | 1932 | | pagina 1