Tentoonstelling STUDIEBOEKEN Gebouw St. Aechten - Zand Allerlei Het beste Adres G. A. Keuneke Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave v i de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 8 Juli 1932 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur ln den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 29 De allergevaarlijkste en verkeerdste opvoeding is de senlimenteele e vleiende opvoeding. Die kweekt bedorven kinderen. Epistel en Evangelie. Achtste Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. Apostel Paulus aan de RomeinenVIII, 12—17. Broeders! Wij hebben eene schuld te betalen, niet aan het vleesch, dat wij naar het vleesch zouden leven. Want indien gij naar het vleesch leeft, zult gij sterven; doch indien gij door den geest de werken des vleesches sterven doet, zult gij leven. Want zoo- velen door den Geest Gods geleid worden, zijn kinderen Gods. Immers hebt gij niet ontvangen eenen geest van knechtschap wederom in vrees, maar gij hebt ontvangen eenen geesi van aanneming tot kinderen, in welken wij roepen: Abba, (Vader). De Geest zelf toch geeft getuigenis aan onzen geest, dat wij kinderen Gods zijn. Indien nu kinderen, dan ook erfgena men; erfgenamen namelijk van God en mede-erfgenamen van Chrisius. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XVI, 1—9. In dien tijd sprak Jesus tot Zijne leerlingen deze gelijkenisEr was een rijk man, die eenen rentmeester had; en deze werd bij hem aangeklaagd als had hij zijne goederen verkwist. En hij riep hem en zeide tot hemWat hoor ik dit van u? Doe rekening van uw rentmeesterschapwant gij zult niet langer rentmeester kunnen zijn. De rentmeester nu sprak bij zich zeiven: Wat zal ik doen, daar mijn heer mij het rentmeesterschap ontneemt? Spit ten kan ik niet, te bedelen schaam ik mij. Ik weet wat ik doen zal, opdat, wanneer ik van het rentmeesterschap zal zijn afgezet, zij mij in hunne hui zen zullen ontvangen. Hij riep dan de schuldenaars zijns heeren, een voor een, bij zich en zeide tot den eerste Hoeveel zijt gij mijnen heer schuldig! Deze zeideHonderd vat olie. En hij zeide tot hemNeem uw handschrift, zei u terstond neder en schrijf vijftig. Daarop zeide hij tot eenen anderEn gij, hoeveel zijt gij schuldig? Deze zeide: Honderd mud tarwe. En hij zeide tot hemNeem uwen pachtbrief en schrijf tachtig. En de heer prees den onrechtvaar- digen rentmeester, omdat deze voor zichtig gehandeld had. Want de kin deren dezer wereld zijn in hun geslacht voorzichtiger dan de kinderen des lichts. En Ik zeg umaakt u vrienden uit den onrechtvaardigen Mammon, opdat, wanneer gij zult bezwijken, zij u opnemen in de eeuwige woontenten. Llturftlnclm Kalender. Week van 10-16 Juli. Zondag 10. 8e Zondag na Pinksteren. Tijdeigen, Mis Suscepimus, 2e geb. H.H. Zeven Broeders, 3e A cunctis. Maandag 11. H. Pius I, 2e geb. A cuncts, 3e naar keuze. Dinsdag 12. H. Joannes Gualbertus, 2e geb. H.H. Nabor en Felix. Woensdag 13. H. Anacletus, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 14. H. Marcellinus, 2e geb. H. Bonavcntura. Credo. Vrijdag 15. H. Henricus, 2e geb. H. Plechelmus (Ned.), 3e geb. A cunctis. Zaterdag 16. O.L.Vr. v. d. Berg Carmel. Overal Credo en Pref. H. Maagd. Evangelleverklarlnii. Achtste Zondag na Pinksteren. De H. Kerk leert ons in de liturgi sche gebeden van dezen Zondag dat wij moeten leven'volgens den nieuwen geest, dien Christus ons heeft mede gedeeld, dat wij bijgevolg ons hart moeten onthechten aan de begeerlijk heden van het vleesch (Epistel) en dt aardsche goederen moeten besteden om er ons in den hemel vrienden mede te maken (Evangelie). Eenieder zal wel begrijpen dat de Zaligmaker in de gelijkenis van het Evangelie van dezen Zondag door den rijken man God verstaat en dat wij menschen afgebeeld worden door dien rentmeester. Ook zal men begrijpen dat het niet de bedoeling van Jezus was deonrechtvaardige handelwijze van dien rentmeester te prijzen, die voorzeker afkeurenswaardig was, doch alleen zijn voorzichtigheid „omdat hij voorzichtig gehandeld had", door n.l. voor zijn toekomst te zorgen. „Doe rekenschap van uw rentmeester schap." Ook van ons zal eens reken schap gevraagd worden van ons rent meesterschapVan de tijdelijke en JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio geestelijke goederen, die wij van God ontvangen hebben. Denken we dikwijls aan die belangrijke waarheid? Be denken we dikwijls dat de aardsche goederende gelden, de huizen, de landerijen en andere zaken die wij hier bezitten en ons eigendom noemen, toch ligcnlijk ons niet in eigendom toebe- hooren maar dat God de eenige eige naar is en dat Hij ons dat alles maar een tijd heeft toevertrouwd en wij derhalve Zijn rentmeester zijn, aan Wien we eens daarvan rekenschap moeten geven, hoe wij ze hebben ge bruikt? Bedenken we dikwijls dat ditzelfde geldt van de geestelijke goe deren, van de gaven onzer ziel, van ons verstand, geheugen en wil, van de zintuigen des lichaams, van de goederen der genade Dat we een maal rekenschap zullen moeten geven van de talenten door God ons ge schonken, van het gebruik van den tijd door God ons gegeven? Hoe zou het met ons gesteld zijn wanneer we heden of morgen eens ter verantwoording werden opgeroepen V Zouden we dan wel alles behoorlijk kunnen verantwoorden Daarom wor den we heden gewaarschuwd ons in tijds daartoe voor te bereiden gelijk de rentmeester deed. Gelijk deze man voorzichtig was in zijn bezorgdheid voor de toekomst, zoo wil de Zalig maker dat wij deze voorzichtigheid in rre navolgen dat wij bezorgd zijn de toekomst onzer ziel, door intijds van onze goederen den armen mede te deelen opdat wij door de verdiensten der aalmoezen, door de gebeden der dankbare armen genade bij God verwerven. „Maakt U vrien den van de onrechtvaardige rijkdom men." Dit moeten we echter niet ver van goederen, die men op on rechtvaardige wijze verkregen heeft; zulke moeten aan den wettigen eigenaar terug gegeven worden. Hier worden alle aardsche goederen, ook die men eerlijk bezit, onrechtvaardige rijkdom men genoemd omdat vele menschen door die goederen tot onrechtvaardig heid verleid worden. Het wegschenken van die goederen door den aalmoes is het groote middel om in den dag des oordeels barmhartigheid te ver krijgen, gelijk Jezus voorspelde„Komt, gezegenden mijns Vaders... want lk washongerigengij hebt Mij gespijzigd., naakt en gij hebt Mij gekleed." Alles wat om Gods wil geschiedt, heeft zijne eigenaardige bezwaren, want hoe zou iets goeds tot stand gebracht kunnen worden, zonder dat de macht het kwaad daartegen in opstand komt? Nooit geve men het goede op, om dat men daarbij op moeilijkheden stuit. Wie God liefheeft, verlaat nooit de zaak Gods ter wille van de fouten der menschen. .FATA" Map lOvelpapier lOenv. ,FATA" Map 25 yel papier 25 env. ,FATA" Bloes 100 vel papier ,FATA" Enveloppen (doos lOOst). KANTOORBOEKHANDEL m f. a. tulp m Ungcitr, 68 t.o. Krommestr. TEL 326 Levenslesjes. Daar, waar 's menschen eigen wil ophoudt, en opgaat in den wil van God, daar begint zijn deugd. Verlang niets, hoe goed het ook moge schijnen, anders dan in overeen stemming met Gods wil. Willen, wat God wil, is de hemel op aarde. Wie den wil Gods wenscht te ver vullen, moet zóó doen als God het bevolen heeft, en niet zooals het hem bevalt. Als men ziet, hoe bijna alles, waar- lar vele menschen heel hun leven lang met rustelooze krachtsinspanning en onder duizenderlei moeilijkheden streven, tot einddoel heeft, zich in de meening van anderen te verheffenhoe niet alleen ambten en rijkdommen, maar ook wetenschap en kunst, ja zelfs een schijn van deugd en ooimoedig heid daartoe worden nagejaagd; hoe het veler hoogste wensch is, door an deren meer en meer geëerbiedigd te wordendan bewijst dit alleen, hoe groot de menschelijke dwaasheid is. Ziet gij, dat anderen goed doen, ver heug u dan daarover. Maar gij moet ook zelf, overeenkomstig uw staat, werkzaam zijn. Gij zegt: ik doe nietsjkwaads; maar 't is reeds een groot kwaad, niets goeds te doen. De eigenliefde en trage gemakzucht verschuilen zich nergens veiliger dan onder den dekmantel van de schitte rende goede werken, die men zou wil len doen, terwijl men het goede, dat men doen kan en doen moet, achter wege laat. Niet op wenschcn, maar op daden komt het aan. Revue. De verkiezingscampagne voor den Duilschen Rijksdag, welke wellicht de heftigste verkiezingsstrijd wordt, welke Duitschland ooit kende, is in vollen gang- Op dien verkiezingsstrijd wordt het stempel gedrukt van de intrekking van het uniformverbod en van het weer toelaten van de stormtroepen der na- tionaal-socialisten, een en ander als prijs, waarvoor Hitier de regeering- Von Papen duldt. Gevolg van een en ander is, dat herhaaldelijk opstootjes plaats hebben, waarbij dooden en ge wonden te betreuren zijn. De nationaal-socialisten vervolgen met haat het Katholicisme. Op allerlei manieren zweept men de hartstochten op tot een nieuwen kuituurkamp. De strijd tegen het Centrum is ook een strijd tegen de katholieke Kerk. Een sprekend staaltje van dien strijd tegen de Katholieke Kerk werd Zondag ge leverd te Recklinghausen. Om half negen, toen de H. Mis begon, mar cheerden 80 geuntformde S. A. man nen met hakenkruisvlaggen de kerk binnen. Het verschijnen dezer nationaal-so- cialistische partijsoldaten, die van de vervulling van hun Zondagsplicht op zoo ongehoorde manier een betooging wilden maken, verwekte begrijpelijker wijze groote stoornis. De aanwezige geloovigen raakten ii tamelijke opwinding, die eerst bedaar de, toen de oudste der aanwezige gees telijken vanaf de preekstoel protes teerde tegen deze politieke verstoring van den kerkelijken dienst. Hieruit blijkt wel het anti-katholieke karakter van de Hitler-beweging. Maarhet door zijn eenheid sterke Centrum laat zich niet in den hoek drukken. Het Centrum is onder Btiining trouw den strijd ingegaan. Brüning heeft daar ferme taal ge sproken en afgerekend met de natio naal-socialisten, die niets anders dan de eenzijdigste en onmogelijkste partij- heerschappen nastreven. Ook de voormalige minister van ar beid. Stegerwald, heeft in een Centrum- vergadering een rede uilgesproken, waarin hij o.m. het volgende zeide Er wordt tegenwoordig een hoog politiek spel gespeeld. Wij bevinden ons midden in een groote revolutie. Wat wij in 1918 beleefd hebben, was geen revolutie in het Duitsche geestes leven, maar in hoofdzaak de ineen storting van een overleefd regeerings- systeem. De negentiende eeuw is door de burgers gevormd, de twintigste echter zal door het arbeidende volk, niet tegen de arbeiders worden gevormd. Wat het nationaal socialisme betreft verklaarde Stegerwald, dat deze bewe ging den burger het geloof opdrong, dat zijn nood te wijten was aan de verandering van de staatsheeren het regeeringssysteem. Hitier noemt zijn partij arbeiderspartij, ofschoon 80 tot 90 pet. geen loonarbeiders zijn. Hi noemt ze arbeiderspartij, wijl hij we weet, dat de nieuwe tijd zonder de arbeiders niet gevormd kan worden. nemenNatuurlijk doen deze delegaties der kleinere mogendheden in sympathie voor het Amerikaansche voorstel niet bij de groote mogendheden onder. Vermoedelijk is de sympathie van deze kleinen zelfs heel wat oprechter dan die der grooteren. Doch Nederland en de zeven andere landen wenschen dat bovendien eenige beslissingen van meer practischen aard zullen getroffen worden, zoodat bij het begin van de vacantie zal kunnen verklaard worden, dat in de zes maanden die de ont wapeningsconferentie reeds geduurd t^eft. eenige vooruitgang op ontwape- ningsgebied Is verzekerd. Wanneer we de voornaamste gebeurtenissen in eigen land gaan releveeren, maken wc allereerst een stap ver van huis, naar Friesland. Daar vierde de Bond van R. K. Kiesvereeni- zijn gouden jubileum. Friesche Bond is een stichting van Mgr. Dr. Schaepman z.g., die daar I PIANO'S, VLEUGELS,OR GELS Fa. R.van dan Burff-Arnh.itraert H Bezoekt onze magazijnenwij bieden H U een enorme keuze zoowel in het eenvoudigeals in het meestluxegenre Betaling vanal f 4.— per maand H steeds zijn wijze ideeën van Staats manskunst kon verkondigen, terwijl bijna overal elders de deur gesloten was voor dezen leider. Aan de nage dachtenis van dezen leider is bij 't jubileum warme hulde gebracht. Daarom echter niet alleen maken we hier melding van dit merkwaardig jubi leum. We doen dat ook, omdat de Friesche Bond diep zijn wortels heeft geschoten in het volksleven en mag bogen op een opgewekt bondsleven. Kan dat ook van andere kieskringen worden getuigd? Mr. Goseling wees op de noodlottige gevolgen van de huidige crisis, waarin helaas veel moet worden afgebroken, wat in de laatste jaren met zooveel moeite en strijd is opgebouwd. De mogelijkheid om daaraan te ontkomen zag ook mr. Goseling niet op dit oogen- blik. Maar de leuze, dat wij blijvend naar een lager niveau moeten, deelt hij niet. Daartegenover stelt hij, dat wanneer straks de crisis eindelijk heeft uitgewerkt de Kath. Staatspartij op hieuw aan den opbouw zal moeten beginnen, maar dan niet meer op de wijze van vóór de crisis, maar in een nieuwe rechtsordening, die meer dan de oude steunt op de christelijke be ginselen van rechtvaardigheid en liefde. En de Partijvoorzitter voegde aan deze belangrijke verklaring, de zeker niet minder belangrijke mededeeling toe, dat de Kath. Staatspartij binnen kort door het Partijbestuur al worden opgeroepen om zich uit te spreken over een program, dat deze eischen eer in concreten vorm zal belichamen. Intusschen heeft mr. Goseling de Kath. kiezers er met grooten nadruk op gewezen, dat van de uitvoering van een dergelijk plan alleen sprake kan zijn indien de Kath. Staatspartij in onafgebroken kracht aaneen blijft. Meer dan ooit is straks voor het werk van den nieuwen opbouw een krachtige Kath. Staatspartij noodig. Laten zij. die trachten een wig te drijven in de Kath. Staatspartij, deze woorden vooral goed overwegen. In de naaste toekomst wacht ons katho lieken een groote, moeilijke taak. MaaJ die taak is alleen te vervullen, wan- onze krachten niet versplin teren. Na de crisis gaat de R. K. Staats partij opnieuw aan den opbouw be ginnen, zoo kondigde mr. Goseling aan. Na de crisis, maar wanneer zal dat zijn? Niemand weet het. Dit is zeker, dat ook met 't oog op dc enorme uitgaven, die in ons land de crisis cischt, een spoedig intreden m betere tijden gewenscht is. Laten we hier eens een paar cijfers Acht kleine mogendheden (België, Denemarken, Nederland, Noorwegen, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland) hebben te Genève ter ontwapeningsconferentie een belang rijken stap gezet. Zooals professor Rutgers, die als hun woordvoeder op trad, uiteenzette, zouden deze delegaties het ten zeerste betreuren, indien de Ontwapeningsconferentie met vacantie zou gaan, zonder dat de algemeenc commissie in de laatste weken iets anders zou gedaan hebben dan een toast ter eere van President Hoover aan te van werkstukken voor jongens en meisjes der patronaten-dab* Toegang Vrij - Toont Uw belangstelling Binnenland Vlugge en prompte levering Fa. H. ELZET7AAR LAN6E5TRAAT 84 TEL. 628 Aan landbouw en veeteelt bedraagt I de steun, alles bijeengenomen, wel dra 200 millioen per jaar, De zorg voor de werkloozen kost 150 millioen, terwijl daar nog een 150 millioen bij komt voor armenzorg, alles per jaar. De Staat vordert nog een som 700 millioen en de gemeenten en dere pubieke lichamen eischen nog een paar honderd millioen. Dat alles moet gehaald worden uit een volksinkomen, dat na de daling wellicht nog een 2500 millioen be draagt. Is het wonder, dat op de vergade ring van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten waar mannen van de| practijk aan het woord zijn de vrees werd uitgesproken, dat wat thans door het Rijk gedaan wordt inzake steun verlening aan werkloozen, niet is vol te houden, ook omdat de belastingen reeds veel te zwaar drukken en deze niet meer opgebracht kunnen worden? Kardinaal Van Rosstun. Kardinaal van Rossum zal tijdelijk Rome verlaten en zich naar Karlsbad begeven. Daarna gaat Z. E. naar Denemarken, om tegenwoordig te zijn bij het Skan- dinaafsche Eucharistische Congres. Vervolgens komt Z, E. naar Nederland, alwaar hij o.a. te Amsterdam, Nijme gen, Tilburg en Wittem zal vertoeven. Oud-Zouaven. Te Utrecht had de jaarlijksche ver gadering plaats van den Oud-Zouaven Bond. Aan het jaarverslag van den secre taris ontleenen we, dat momenteel nog 125 oud-zouaven in leven zijn, wie er 66 ondersteuning genieten. In 1931 stierven er 18. Dank zij de milde gift van Z. H. den Paus kon de ondersteuning op denzeltden voetplaats hebben als het vorig jaar, echter loopt het aantal donateurs beduidend terug. Kostelooze Rijwielmerken. De aanvragen van kostelooze rijwiel- merken konden tot heden alleen ge schieden op de kantoren van de ont vangers der accijnsen, waartoe de aan vragers persoonlijk ten kantore moeten verschijnen. Ten einde tegemoet te komen aan de bezwaren van hen, die ver van een kantoor wonen, zullen belanghebbenden met ingang van het belastingjaar 1932/33 de aanvraagfor mulieren ook kunnen verkrijgen en indienen bij den dienstgeleider van den post, waaronder zij wonen, mits die post niet is gevestigd in een plaats, die ook standplaats is van een ont vanger van de accijnsen. De aanvrager moet het benoodigde formulier persoonlijk bij den dienst geleider inleveren (desgewenscht kan hij het door een ander persoon bij den dienstgeleider doen aanvragen). Evenals in vorige jaren zullen de ontvangers gedurende een tijdvak van ongeveer drie weken, ingaande om streeks half Juli, des avonds en c.q. Zaterdagsmiddagseenige extra zittingen houden voor het inleveren van de aan giften en het afhalen van de rijwiel- merken. Bij de hierbovenbedoelde dienstgeleiders zal eveneens op voor belanghebbenden gunstige tijdstippen gelegenheid bestaan het benoodigde formulier aan te vragen en in te leveren. Met de afgifte van de rijwielmerken worden de dienstgeleiders niet belast zij worden uitsluitend ten kantore var den betreffenden ontvanger der accijn sen uitgereikt. Gelijk bekend is, kan de aanvrager het rijwielmerk door een ander persoon doen afhalen, mits tegen overlegging van de aanvrager toege zonden kaart. van apostolisch werk aan God opoffert om enkel volgens verlangen van O. L. Heer de onschatbare ver diensten van geduldig gedragen lijden den Hemel aan te bieden. Het boekje is keurig uitgegeven en draagt het stempel van de Keurraad. Kr. Kerknieuws Processie naar Kcvclncr. Men schrijft ons: Door lusschentijdsche tariefverlaging zijn de retourprijzen voor de Bedevaart naar Kevelaer verlaagd. Voor de pel grims uit Amersfoort zeer belangrijk, ook voor Leusden is het verschil aan merkelijk. leder zal met het bestuur deze verlaging toejuichen en zal er zeker toe bijdragen om de deelname nog grooter te doen zijn dan vorige jaren. Ook de prijzen te Kevelaer voor logies enz. zijn goedkoopcr als vorig jaar. Laten wij daarom in groote ge tale optrekken naar het ons allen zoo geliefd Genadeoord, om door de voor spraak van Maria oplossing te ver krijgen in de moeilijke tijden welke wij thans p doorleven. Maria zet zeker ons gebed verhooren, als wij in ware godsdienstzin en welgemeend deze pelgrimstocht te harer eere ondernemen. Drie personen trachtten een roof overval te plegen op een boterhandel te Halle. De politie, die op de hoogte was gesteld van dit voornemen, wist den overval te verhinderen. Hierbij kwam het tot een vuurgevecht, in den loop waarvan één der daders werd neergeschoten. De beide andere ont kwamen. Een agent van politie werd licht gewond. De Turksche Minister van Binnenl. Zaken heeft thans den naam Istanboel voor Konstantinopel als alleen toelaat baar verklaard. Het gebruik van den naam Konstantinopel zal strafbaar wor den gesteld. Brieven, die het adres Konstantinopel dragen, zullen niet meer bezorgd worden. In den Amerikaanschen staat Penn sylvania zijn tengevolge van een tornado meer dan 40 personen omgekomen. Een politie-beamte, die in het zuid oosten van Berlijn door communisten werd aangevallen, heeft in noodweer geschoten en één van zijn aanvallers doodelljk getroffen. Boekbespreking. Zuster Ma. Teresa: Heldenmoed van een Kind. Uitgegeven door het Missie huis te Kaatsheuvel. Ing. f0.90, 160 blz. Voor kruistochters is bovengenoemd werkje uitmuntende lectuur. Er valt een heldenziel te bewonderen, die het genot van vruchtbare activiteit, zelfs In de golf van Tillamood is een visschersboot, waarmede vacantie- gangers een uitstapje maakten, vergaan. Negen personen zijn om het leven gekomen. De politie in Valparaiso heeft aldaar een groote hoeveelheid dynamiet ont dekt. De voorraad moet zoo groot zijn, dat zij voldoende is om de geheele stad in de lucht te laten springen. voor Damêstasschen Koffers en alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMERSFOORT

De Eembode | 1932 | | pagina 1