STIDIEI1EKEI J. J. SMIT Allerlei Het beste Adres G. A. Keuneke Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 22 |u!i 1932 ADVERTENTlEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 33 Er is een gestadige kamp om en in ons tusschen goede en liooze machten. Epistel en Evangelie. Tiende Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. Apostel Paulus aan de Korinthiërs; XII. 2-11. Broeders! Oij weet dat gij, toen gij heidenen waart, tot de stomme afgo den gingl, naar dat gij geleid werdt. Daarom maak ik u bekend, dat nie mand, die door den Geest Gods spreekt, Jesus vloekt, en niemand, tenzij door den Heiligen Geest, kan zeggen Jesus is de Heer! Er is nu verscheidenheid van genade gaven, maar het is dezelfde Geest; ook is er verscheidenheid van bedieningen, maar het is dezelfde Heer; en er is verscheidenheid van werkingen, maar hel is dezelfde God, die alles in allen werkt. En aan een ieder wordt de openbaring des Geesles geschonken ten nutte. Den eene wordt door den Geest geschonken een woord van wijsheid; aan eenen andere een woord van we tenschap naar denzelfden Geest; aan eenen andere, in denzelfden Geest, geloof; aan eenen andere, in dien éénen Geest, een genade-gave tot ge nezingen aan eenen andere werking van wonderkrachten, aan eenen andere profetie, aan eenen andere onderschei ding van geesten, aan eenen andere verscheidenheid van talen, aan eenen andere uitlegging van reden. Dit alles nu werkt de één en dezelfde Geest, die aan een iederjtoedeelt, gelijk Hij wil. EVANGELIE volgens den H. Lucas; XVIII, 9—14. In dien tijd sprak Jesus deze gelij kenis tot sommigen, die op zich zeiven vertrouwden, als zijnde rechtvaardigen, en die de anderen verachtten: Twee menschen gingen op naar den tempel om te bidden; de één een Pharizeër en de andere een tollenaar. De Phari zeër stond en bad aldus bij zich zeiven Godlik dank U, dat ik niet ben gelijk de overige menschenroovers, onrecht vaardiger overspelennog ook-gelijk deze tollenaar. Ik vast tweemaal inde week, ik geef tienden van al wal ik bezit. En de tollenaar, van verre staande, wilde zelfs zijne oogen niet naar den hemel opheffen, maar hij sloeg op zijne borsl, zeggende: God! wees mij zondaar, genadig! Ik zeg u deze ging gerechtvaardigd naar zijn huis en gene nier; want die zich ver heft zal vernederd, en wie zich ver nedert zal verheven worden. men later zal verrichten, en men zegt „Ik moet de wijzer worden van de wereldklok." Maar heeft iemand eenige onder- nding opgedaan, dan moet hij toe geven, dat 't hoogste ideaal, dat de mensch aan zijn zucht naar eer en zijn drang om groote daden te verrichten, kan stellen, hierin bestaat, zijn beschei den plaatsje in te nemen, en tenminste voor het oogenblik, in bescheiden kring eenig nut te stichten. Dit is de reden, waarom zoo weinig menschen uit het leven kunnen scheiden met de troostvolle gedachte, dat zij den korten tijd van hun leven goed hebben besteed, en de kleine taak. die hun opgelegd was, goed hebben vervuld. Eerst leven wij in de toekomst, die ons nog niet gegeven is; dan morren wij over den tijd, waarin wij leven, zonder hem goed te bestedenten slotte teren wij óf op herinneringen van een schijnbaar gelukkiger verleden, óf wij vergallen ons leven door ons dingen te verwijten, die wij toch niet meer ongedaan kunnen maken en dan eindigen wij met de verzuchting, die nergens toe dientkonden wij ons leven nog eens overdoen. WE1SZ. Liturgische Kalender. Week van 24 -30 Juli. Zondag 24. 10e Zondag na Pinksteren. Tijdeigen, Mis Cum clamarum, 2e geb. H. Christina, 3e A cunctis, Pref. H. Driev. Maandag 25. H. Jacobus, 2e geb. (alleen in stille Missen) H. Christophorus, Credo, Pref. v. d. Apost. Dinsdag 26. H. Anna. Woensdag 27. H. Pantaleon, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 28. H.H. Nazarius enz., 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Vrijdag 29. H. Martha, 2e geb. H. Felix enz. 3e A cunctis. Zaterdag 30. Mis van O. L. V. Salvé, (bij Votiefmissen), 2e geb. H.H. Abdon en Sennen, 3e v. d. H. Geest, Pref. H. Maagd. JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL. 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels - Radio Vakkundige Reparatie. Degenen, die zich voorstellen om een deel van hun geld er in te beleggen, zouden o.i. beter doen door het aan het Nationale Crisiscomifé te schenken, dan helpen zij de eigen landgenooten, Charity begins at home. Het is een anti-nationale daad om deze leening ons land Ie introduceeren men kan niet genoeg voor waarschuwen. Wij mogen ons geld niel wagen in een avontuur terwille van de Fransche politiek Levenslesjes. Kijk nooit waar ge vandaan komt ie waar ge heen gaat. De luiaards zijn juist altijd van plan iels le gaan doen. De cynicus is de beklagenswaardig ste sterveling hij is dood, maar weet het niet. Vergeet niel, dat iedere vleier leeft ten koste van hen, die naar hem luis teren. Het is altijd goed waarheid te spre ken. Men behoeft dan niet te onthou- wat men zegt. Evangelie verklaring. Tiende Zondag na Pinksteren. Met vast vertrouwen ziel de H. Kerk, de Bruid van Christus, de verhooring harer gebeden te gemoet. De grootste verheerlijking van Gods Almacht is het vergeven onzer zonden! Vraagt daarom vermenigvuldiging van Gods Barm hartigheid. Daarna is het christenhart gereinigd en de welgevallige woning des H. Geesles, die er naar believen in kan werken. Deze Goddelijke Geest drijft tot groote, edelmoedige daden, in martelaren, missionarissen, ja in ieder hart, dat zich aan Zijn leiding over geeft. Deze is van het H. Vuur, dat verlicht en ontsteekt. (Epistel). Het H. Evangelie geeft In den hoogmoedigen pharisaeër, den mensch te zien, die op zich zelf vertrouwt en in den rouwmoedigen tollenaar, die van verre staat, den mensch, die zich voorbe reidt op de gaven dés H. Geestes. Nederigheid is geen vernedering van den menschde nederige mensch immers staat op de plaats, die hem toekomt tegenover God, tegenover zijn overste en iederen evenmensch. Bescheidenheid. In de jaren der jeugd droomt men van groote en schitterende daden, die Opgepast. Oostenrijk zit weer op zwart zaad. 't Moet financieel worden geholpen en zal daarom onder Fransche bescherming een leening trachten te plaatsen. En daarbij zal ook weer een beroep wor den gedaan op de Nederlandsche be leggers, die in den regel nogal willig zijn om het met buitenlandsch papier te probeeren. Maar de geldschieter, die zal intee- kenen op de nieuwe Oostenrijksche leening, waagt zijn kapitaal in een politiek avontuur. Indien men Oosten rijk zijn volkomen economische vrij heid in alle opzichten had terugge geven, dan zou men kunnen redenee ren de rente is aantrekkelijk, de Oos tenrijkers zijn, alhoewel minder zwaar van temperament als wij Noorderlingen, toch flinke zakenlieden de toekomst is niet zoo zorgelijk, vooral wanneer zij een band met Duitschland sluiten. ik neem enkele obligaties! Nu wordt Oostenrijk door Frankrijks toedoen niet gesaneerdnu blijft het als staat een kind met een waterhoofd wat men in Oostenrijksche leeningen belegd, is zoo goed als zeker wegge smeten, want binnen afzienbaren tijd staat het land er weer net zoo voor als op het oogenblik het geval is. Nederland heeft de laatste decennia heel veel op zijn buitenlandsche be- leggingen verloren. Wij behoeven niet te wijzen op de Russen, Bulgaren etc. onzer grootouderswij behoeven niet te wijzen op de leeningen der Zuid-Amerikaansche Staatjes, die het een sport vinden om revoluties te or- ganiseeren en dan telkens weer knab belen aan hunne verplichtingen wij hebben al genoeg aan de leeningen, onder de auspiciën van den Volken bond gesloten. En nu worden wij op nieuw de dupe van een tractie der nieuwe Oostenrijksche leening. Wij worden weliswaar verblijd met slechts 3 millioen schellingen, maar wij zouden het juister vinden, wanneer Frankrijk dit bedrag maar zelf nam „FATA" Map 10 vel papier 10 env. „FATA" Map 25 vel papier 25 env. „FATA" Bloes 100 vel papier „FATA" Enveloppen (doos lOOst). KANTOORBOEKHANDEL *F.A.TULP»B Langestr. 65 t.o. Krommestr. TEL 326 Kwaliteit. De crisis heeft verschillende facetten. Doordat tal van groepen er de ongun stige gevolgen van ondervinden, hetzij in kapitaals-hetzij in werkverlies, dringt deze zijde van de crisis het sterkst naar voren. Het is trouwens psycholo gisch onjuist om van de zegenende werking van de crisis te spreken en toch is dit juist. De crisis heeft een heilzame invloed. De welvaart, die Europa jarenlang heeft doorgemaakt en die tijdelijk door den wereldoorlog werd onderbroken, werkte in vele op zichten verslappend. Trouwens de oor log verrijkte tal van menschen en eerst nu begint de verarming, daardoor ont staan, zich duidelijk te manifesteeren. Een crisis is een onaangename zui- veringslijd. Ook Nederland zal worden gelouterd. Want Nederland heeft naast zijn uit stekende kwaliteiten ook zijn groote fouten. Onder die fouten neemt de zelfgenoegzaamheid een groote plaats I. Wij zijn tenminste velen van ns de meening toegedaan, dat wat wij doen, wat wij produceeren, wat wij schrijven buitengewoon goed is. Wij voelen ons aan de spits staan en wij hebben een soort geringschatting voor andere landen. Deze slechte eigenschap moeten wij zien te bannen en wij ge- looven, dat wanneer dit niet vrijwillig gaat, de crisis ons daartoe zal forceeren. Is het niet typeerend, dat tal van Nederlandsche producten lagere prijzen opbiengen dan die van andere landen, omdat de kwaliteit te wenschen over laat? Hebben wij niet altijd geschimpt op de bevoorrechting, die andere na ties ontvingen en zochten wij de oor zaken daartoe niet dikwijls in de ver keerde richting? De crisis zal onze oogen hiervoor openen en wanneer wij leering weten te trekken uit de lessen, die de crisis ons geeft, dan zullen wij later beseffen dat deze toch in allen geval ergens goed voor is geweest. De Deensche bagon bijv. paste zich beter aan de eischen van het Engel- sche Volk aan dan de Nederlandsche. Het is dus niel alleen gevolg van het verlaten van den gouden standaard door Denemarken, dat dit land onze bagon beconcurreert. Wij moeten onze kwa liteit verbeteren en dit zal geschieden door de Varkenscrisis-centrale, die o.a. dit punt op haar programma heeft staan. Onze bagon-industrie zal daar voor dankbaar moeten zijn en mocht door eventueel te nemen maatregelen personeel vrijkomen, dat niet elders plaatsing zal kunnen vinden, zij het dan ook tijdelijk, dan muet ons econo mische leven, vanuit een breed hoek punt bezien, dergelijke maatregelen aanvaarden. De „Bedrijfspluimveehouder" wijdt een artikel aan de kwaliteit van het Nederlandsche ei. Het blad schrijft: „Een der voornaamste middelen om tegenwoordig zijn producten tegen de beste prijzen aan den man te brengen, is kwaliteit. Zien wij bijv. in Duitsch land niet, dat onze eieren daar hooger betaald worden dan die uit sommige andere landen, bijv. Rusland Men kan bovendien bij overproductie de goede kwaliteiten veel gemakkelijker afzetten dan de minder goede. Gaan we daar entegen een slecht product op de markt brengen, dan zal dit tot gevolg heb ben, dat de afzet op den duur moei lijker wordt." Het blad eindigt zijn artikel, waarin enkele technische kwes ties aangeroerd worden, met de wijze woorden, die ieder pluimveehouder tot de zijne moet maken: „Ons |ei heeft een goeden naam, laten we hem be houden en nog verbeteren." Hierin ligt een belangrijke vinger wijzing voor de toekomst. In onze tijd van massaproductie, zal toch de kwa liteitskwestie blijvendomineeren... het Westen, dat zich steeds op kwaliteit heeft toegelegd en zich tijdelijk over vleugeld zag door het massa-product van het Oosten, zal bemerken, dat het niet overbodig geworden is, al zal het zich aan gewijzigde verhoudingen raoe- aanpassen. i „Handel en Tuinbouw" wordt over de kwaliteit van de Nederlandsche tomalen geschreven. „De hoogere waar deering van het Engelsche product is toe te schrijven aan het voor de Neder- laadsche tomatenkweekers minder aan gename feit, dat het Engelsche product hét ver in kwaliteit wint van het door snee Nederlandsche. Indertijd hebben wij uiteengezet, dat de Engelsche teler bij de Nederlandsche tuinder achter blijft ten gevolge van de arbeidsme- thoden, die ginds en hier gevolgd wor den. Wij wezen op het eigenaardige conservatisme, dat den Engelschman kenmerkt en dat niet enkel tot uiting komt in de manier, waarop hij zijn bedrijf inricht, maar ook in de wijze, waarop het wordt geleid. Maar de Engelschman is zich sterk aan het aan passen, terwijl wij den anderen kant uit gaan." De tomaten worden door de stage prijsinzinking gaar gestoomd. Het is al gieten en broeien, wat de klok slaat, met het gevolg, dat er slechts een soort elastieke ballen worden aan gevoerd, die als ze even wat hard worden behandeld, kneuzingen vertoo- ien, die veel weg hebben van een ieze wond, een drabbig en kwabbig absces." Het is hard gezegd, maar onze tuinders dienen er leering uit te trek ken. Dit leert ons alweer de crisis! W. Binnenland Minister Ruys' Radio-rede. Met allen ernst, die de tijd verlangt, klinke dan een beroep op allen, vooral op hen, die zijn geroepen de openbare meening voor te lichten en leiding te geven aan volksgroepen. Laat ons niet alleen de hoogste eischen stellen aan de vorming van eigen inzicht en oor- déel, waar het thans meer dan ooit de moeilijkste en verwikkeldste vraagstuk ken betreft, doch laat ons bovendien iedere eenzijdigheid afleggen, „zonder oogkleppen door het leven gaan" en beseffen den gewetensplicht, dat onze voorlichting op zuivere en volledige documentatie berust. Laat men in deze uren doorzicht en ordelijkheid betrachten bij het tot uiting brengen van wat de bevolking te zeg gen en te wenschen heef», niel van wat haar in strijd met de feiten wordt opgedrongen Met het vertrouwen in die van burger- n getuigende medewerking, weet de Overheid haar moeilijke taak verlicht en houdt zij hare schouders recht onder den zwaren tijd, omdat zij op God's kracht en steun mag rekenen." Minister-president Ruys de Beeren- brouck heeft het Nederlandsche volk per radio toegesproken over 'stands toestand. Aan het slot zijner rede zeide de minister het volgende: „Vaak wordt er geklaagd, dat de Regeering nog niet voldoende maat regelen ter bescherming van het eco nomisch leven heeft genomen. Veelal openbaart zich daarbij het erkende verschijnsel, dat de stuurmanskunst simpeler lijkt aan den wal, dan zij op de brug van het schip in waarheid is. Doch laten vooral zij, die daarbij op andere landen wijzen, toch bedenken, dat ons land relatief gesproken, nog over een groote mate van weerstand en uithoudingsvermogen beschikt en dat veel overheidsinmenging in het buitenland het herstel geremd heeft of een uiting is van een mate van ver val, waarvoor ons volk behoed moge worden. Dat uithoudingsvermogen is het, en de historisch bewezen veerkracht van ons volk om zich als het moet aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen, welke de regeering den moed schenken om den moeilijken weg van versobering en doelmatige bezuini ging in te slaan. Nu de benarde finan- cieele toestand van Rijk en gemeenten gebiedt .verstaat de Overheid haar pijn lijken plicht offers, zware offers te ver langen. Het is het schrijnende van de haar toevertrouwde taak, dat zij in tal van gevallen noodgedwongen leed moet veroorzaken en teleurstelling brengen. Als noodtoestand, menschelijk gevoel en harden plicht in conflict brengt, staat zelfs de maatregel, die tijdig erger leed voorkomt, al spoedig onder den schijn van harteloosheid. Dien schijn zelfs wijst de regeering met eerlijke overtuiging af, omdat zij met diep ge voeld medeleven beseft, welk leed die harde plicht voor velen medebrengt. Dit medegevoel geldt afzonderlijke zwaar getroffen gevallen, het geldt in niet mindere mate die groep van jonge mannen onder ons, die de ramp der werkloosheid treft juist in d]en levens- lijd, die hen met frissche werkkracht en werklust zag aantreden en wier jonge beste jaren buiten hun schuld in gedwongen ledigheid verloren gaan. Zoo ergens, dan doet hier de over macht pijn, die bruikbaren hand- hoofdarbeid meedoogenloos afwijst. De juist dezen en den komenden tijd beheerschende vraag blijftzal dit moeilijke en veeleischende tijdsgewricht een klein of een groot geslacht vinden? Ons volk duldt geen blaam op de ge schiedenis die het thans te maken heeft. Het is bereid zijn reserve aan dappere offergezindheid en saamhoorigheid aan te spreken, om zijn toekomst op her stel en opleving voor te bereiden. KLOK EN LUIDSPREKER IN ÉÉN TOESTEL DE LUIDSPREKER ELECTR O-MAGNETISCH PRIMA UURWERK BILLIJK IN PRIJS VERKRIJGBAAR BIJ Vlugge en prompte levering Fa. H. ELZET7AAR LANGESTRflAT 84 TEL. 528 IFa. R VAN DEN BURG I ARNHEMSCHESTRAAT nats ii ihi tehmciwh Winkelsluiting. De Hoofdbesturen van den Nederl. R. K. Middenstandsbond, gevestigd te Utrecht en den Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franciscus van Assisië" te Amsterdam, doen opnieuw een ge zamenlijk beroep op H.H. Winkeliers, om, zoover ze Katholiek zijn, nun zaken overeenkomstig de wenschen hunner Kerkelijke Overheid op 15 Augustus, feestdag van O.L.Vr. Hemel vaart en 1 November, Allerheiligen, welke als Zondag zijn te vieren, te sluiten, en de niet-Katholieke Winke liers om het Katholiek personeel die dagen in de gelegenheid te stellen hun plicht te kunnen nakomen om die dagen als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen daartoe eveneens een dringend beroep op de Roomsche mannen, maar vooral ook op de vrouwen, om dien dag niet enkel „niet extra" te besteden aan het doen van inkoopen, maar, zooals het Katholieken betaamt, in het geheel geen inkoopen te doen. Waar de R. K. Winkeliers het offer weten te brengen, om aan het ver langen van de Kerkelijke Overheid te voldoen, spreken genoemde besturen het vertrouwen uit, dat zulks door hun geloofsgenooten ook op prijs wordt gesteld, wat niet het geval is, wanneer ze dien dag de gesloten zaken voor bijgaan, en de geopende winkels in gaan om hun inkoopen te doen. in Berlijn en in Brandenburg is de staat van beleg afgekondigd en het Ministerie van Pruissen is aan den dijk gezet omdat het de orde niet kan handhaven waardoor moord en dood slag aan de orde van den dag waren. In een verordening waarin de mili taire uitzonderingstoestand in Berlijn en de provincie Brandenburg wordt afgekondigd, heeft de rijkspresident de doodstraf afgekondigd voor hen die den dood van een menschenleven ver oorzaken en verder de doodstraf mo gelijk gemaakt voor verschillende mis drijven als hoogverraad, ontploffing, overstrooming, beschadiging van spoorwerken enz. Een auto uit Eindhoven is te Beerse verongelukt. Een der inzittenden, een Belg, werd gedood. De overigen wer den zwaar gewond. Bij Sjanghai is een stoomschip me 2\ man in een storm gezonken. In Chili werd een hevige aardbeving waargenomen, die ongeveer veertig seconden duurde. De kantonrechter van Hilversum heeft uitspraak gedaan terzake van de aan vrage van 107 leden van familie Schaap te Huizen om op de ledenlijst van Stad en Lande van Gooiland te worden ge plaatst. De kantonrechter mr. v. d. Ley ver klaarde zich accoord met de zienswijze van mr. Lens, juridisch adviseur, en den heer van Heek, archivaris, beiden uit Hilversum, en den genealoog Maas uit Naarden, die in openbare zitting bewijzen hadden bijeengebracht voor de rechtstreeksehe afstamming van de aanvragers van iemand, die in 1895 op de ledenlijst voorkwam. Door deze uitspraak zal bij de uit- keering der reservaatskoopsom aan de aanvragers een totaal bedrag van 60 duizend gulden worden uitbetaald. In de omgeving van Ploesti is een autobus, waarin 15 personen waren gezeten, van een helling gereden. Een vrouw werd gedood, terwijl de veer tien anderen ernstig gewond werden. Bij het baden in de Elbe zijn drie personen verdronken. Een man, die zijn vrouw, welke in de diepte ver dween, te hulp wilde komen, verdronk eveneens, terwijl een derde persoon verdronk bij zijn pogingen om de beide anderen te redden. Talrijke badgasten waren bij ongeluk tegenwoordig. De drie lijken konden eerst na langen tijd worden geborgen. Bij het station Feldkirch is in één van de bedden va., den slaapwagen Weenen—Parijs een bedrag van 150 duizend schilling gevonden, die door de ambtenaren in beslag werd ge nomen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat deze 150.000 schilling de „spaarduitjes" van den conducteur van den slaapwagen waren, die hij naar Zwitserland had willen smokkelen. Een bediende van een Rotterdamsche firma deed boodschappen voor deze firma. In zijn tasch zaten verschillende papieren, o.a. een chèque ter waarde van 89.963 Fransche francs of ongeveer f9000- Toen hij, na een paar bood schappen te hebben gedaan, op de bank terugkwam, bleek de chèque uit zijn tasch te zijn verdwenen. In het Tsjecho-Slowaaksche dorp Kobyly is tijdens een hevig onweer de bliksem in een boerderij geslagen, die spoedig in brand stond. Het vuur breidde zich uit tot de omliggende perceelen en weldra stonden 22 huizen met schuren en stallen in brand. Volgens officieele opgave van de rivier-politie zijn in het eerste halfjaar van 1932 uit den Rijn tusschen Rees Emmerik en Millingen, 300 lijken op- gevisch» van verdronken personen. voor Damestasschei Koffers en alle soor ten fijne Lederwaren LANGESTRAAT I05-AMERSF00RT

De Eembode | 1932 | | pagina 1