STUDIEBOEKEN Allerlei Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijn» eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Gcmbode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 16 Sept. 1932 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Adverlentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 47 De gerechtigheid is als het Koninkrijk GodsZe is niet buiten ons als een feit, ze Is binnen in ons als een groot verlangen. Epistel en Evangelie. Achttiende Zondag na Pinksteren. Les uit den eersten brief van den H. Apostel Paulus aan de Korinthiërs; 1,4-8. Broeders! Altoos dank ik uwentwege mijnen God, voor de genade Gods, die u gegeven is in Christus jesus; dat gij in Hem rijk geworden zijt in alles, in alle leer en in alle kennis, gelijk ook de getuigenis aangaande Christus u bevestigd is; zoodat u in geene ge nadegave iets ontbreekt, terwijl gij de openbaring verwacht van onzen Heer Jesus Christus, die u ook standvastig maken zal ten einde toe, om zonder misdaad te zijn op den dag der komst onzes Heeren Jesus Christus. EVANGELIE volgens den H. Mattheus IX, 1—8. In dien tijd ging Jesus in het schip en voer over en kwam in zijne stad. En zie, zij brachten tot Hem eenen lamme, die op een bed lag. En Jesus, huu geloof ziende, sprak tot den lamme Vertrouw, zoon I uwe zonden worden u vergeven. En zie, eenigen van de schriftgeleerden zeiden bij zich zeiven: Deze lastert God. Daar nu Jesus hunne gedachten zag, sprak Hij: Waarom denkt gij kwaad in uwe har ten? Wat is gemakkelijker te zeggen: uwe zonden worden u vergeven, ofte zeggen: sta op en wandel? Doch opdat gij moogt weten, dat de Zoon des menschen macht heeft om op aarde zonden te vergeven, sta op, sprak Hij toen tot den lamme, neem uw bed op en ga naar uw huisEn deze stond op en ging naar zijn huis. De scharen nu, die het zagen, werden bevreesd en verheerlijkten God, die eene zoodanige macht aan de men schen gegeven had. EiturglacHe Kalender. Week van 18—24 September. Zondag 18. 18e Zondag na Pinkst. Tijdeigen. Mis Da Pacem, 2e geb. H. Josephus v. Cupertino. Prefatie H. Driev. Maandag 19. H.H. Januarius enz. Dinsdag 20. H.H. Eustachius enz. 2e geb. en laatste Evang. der Vigilie. Of in paars: Mis der Vigilie H. Mattheus, 2e geb. H.H. Eustach ius enz. Woensdag 21. H. Mattheus, 2e geb. en laatste Evangelie van Quatertem per Woensdag, (Tijdeigen na 17e Zondag), Credo, Pref. v. d. Apost. Donderdag 22. H. Thomas v. Villanova, 2e geb. H.H. Mauritius enz. Vrijdag 23. H. Linus, 2e geb. en laatste Evangelie van Quatert. Vrijdag. (Tijd eigen na 17e Zondag), 3e geb. H. Thecla. Of in paarsMis v. Quatert. Vrijdag, met gebeden als boven. Zaterdag 24. O. L. V. ter Slaven, 2e geb. en laatste Evang. van Quatert. Zaterdag, Credo. Pref. H. Maagd. JOH. DE HEER Piano's - Orgels Radio kwalen, die wij zelf te lijden hebben. Ontstaan niet vele onzer kwalen uit onmatigheid in eten en drinken, uit onkuischheid of uit hevige driften van opvliegendheid en andere onbeteugelde hartstochten? Laat ons om daarvan genezen te worden trachten tot Jesus te komen en Hem smeeken dat wijl door Zijne genadige hulp eerst de oor zaak mogen wegnemen door het ver beteren van onze zondige driften of igeregeldheden. Laat ons tot herstel onzer lichamelijke ziekte eerst zorgen lor de genezinglonzer ziel. Toen de Schriftgeleerden uit den mond van den Zaligmaker gehoord haddenUwe zonden worden u ver geven, dachten sommigen vermits zij Hem niet als God erkenden: Hij lastert God, Hij die alleen mensch is, wilde zonden vergeven, wie kan zonden ver geven dan God alleen? Dezelfde opwerping wordt dikwerf gemaakt tegen het 11. Sacrament der Biecht: Wie kan de zonden vergeven dan God alleen. Wij geven toe dat God alleen de zonden vergeeft uit eigen macht. Maar kan God die macht niet mededeelen aan menschen om in Zijne naam ver geving te schenken Slaat er ook niet in de H. Schriftuur dat God alleen wonderen doet? En evenwel leest men dat Mozes en andere dienaren Gods vele wonderen gedaan hebben, niet door eigen macht maar door de macht, die zij van Godontvangenhadden.Aldus ook de Priester, die bij de H. Absolutie niet spreekt in eigen naam maar in den naam en krachtens de volmacht van Jesus Christus. Hoeduidelijkspreekt de H. Schrift van die verleende vol macht! „Gelijk de Vader Mij gezonden heeft zoo zend Ik U. Ontvangt den H. Geest, wier zonden gij vergeven zult hebben die zijn hun vergeven." Laat ons dan gelijk die scharen God danken dat Hij zijn eigen goddelijke macht om zonden te vergeven geschon ken heeft aan menschen. Naderen we dikwerf met een boetvaardig hart tot het Sacrament der Biecht, de redplank na de schipbreuk, om uit den mond des Priesters te vernemen„vertrouw mijn zoon, mijne dochter, uw zonden vergeven." Evan^elieverklaring. Achttiende Zondag na Pinksteren. Als de Zaligmaker in het landschap der Gerasenen twee menschen, die van de booze geesten bezeten waren, er van verlost had, voer Hij over het meer van Genezareth en kwam in zijne stad, genaamd Capharnaum. Deze stad werd zijne stad genoemd wijl Jesus zich ge durende de jaren van zijn openbaar leven aldaar dikwijls ophield, waar schijnlijk ten huize van Simon Petrus. Bij zijn aankomst stroomde een zoo grootc menigte volks tot Hem in het huis waar Hij was binnen getreden, dat dit overvol was en de menschen niet kon bevatten. En zie zij brachten Hem eenen lamme, die op een bed lag; en deze, gelijk de H. Lucas er bij verhaalt, geen gelegenheid vindende hoe zij hem, om de menigte des volks, zouden binnen brengen, droegen hem op het plat dak en lieten hem met het bed naar beneden zakken vóór Jesus voeten. En Jesus hun geloof ziende en het groote vertrouwen dat zij in Hem stelden, zeide tot den lammeBetrouw zoon, uwe zonden zijn u vergeven. Waarom vertroostte Jesus den lamme eerst met de vergeving zijner zonden, voordat Hij hem naar het lichaam ge nas Om daardoor te kennen te geven, zegt de H. Augustinus, dat zijn kwaal door zijn voorgaande zonden ontstaan was. Als een verstandig geneesheer zocht |esus eerst de oorzaak zijner ziekte weg te nemen. Hierin vinden we een schoone les voor ons. Wij ook zijn dikwerf zelfde schuld en oorzaak van vele ziekten en Onze aanstaande U nl vers! teits - Zondag. Sinds jaren heeft Italië zijn „Gior- nata universitaria". Onder bescherming en aanmoediging van Z. H. den Paus. De universiteits-dag is daar gesteld op Passie-Zondag; in alle kerken wordt de aandacht gevestigd op het hooge belang van de Katholieke universiteit, er wordt gebeden voor haar groei en bloei, er wordt geldelijke steun ge vraagd voor onderhoud en uitbreiding. Zoo worden verschillende doeleinden tegelijk bereikt: het besef, dat de katholieke universiteit primair een groot geestelijk belang is, wordt ver levendigd bij het volk; de overtuiging wordt gesterkt, dat zij een gemeen schapsbelang is, dat dus allen ter harte moet gaan; de offerzin wordt geprikkeld om dat gemeenschappelijk ideaal te helpen verwezenlijken. In een brief, gedateerd 10 October 1928, heeft de Paus aan het Hoog waardig Episcopaat van de Vereenigde Staten voorgesteld dit voorbeeld te volgen. Hij verzoekt om één Zondag aan te wijzen als „Universiteitsdag", waarop in alle kerken gepreekt zou moeten worden over het nut en de noodzakelijkheid der Washingtonsche universiteit. De geloovigen dienen dan! te worden opgewekt tot de grootst mogelijke liefdadigheid en de giften moeten, worden ingezameld volgens voorschriften door het Episcopaat te geven. Ook het Nederlandsch Episcopaat wenscht dit voorbeeld te volgen. De jaarlijksche inzameling is reeds sinds 1921 geregeld, iedere parochie heeft daarvoor zijn eigen organisatie, het Sint Radboud-comité. Maar het is ook noodig, dat we ons allen op één dag meer bizonder bezinnen op de geeste lijke belangen, die voor ons volk op het spel staan bij het hooger onderwijs. De meest aangewezen dag scheen daar voor de laatste Zondag van September, waarop de aankondiging en aanbeveling geschiedt van de jaarlijksche inzame- Teekettbetioodigdheden KANTOORBOEKHANDEL wm F.fl. TULP Sb Langestr. $5 t.o. Krommeitr. - TEL. 328 ling. De opening van het nieuwe studie jaar, die daaraan kort te voren voor afgaat, is een aanleiding te meer, die in dezen tijd de aandacht op onze eigen universiteit vestigt. Op Zondag den 25sten September s., zullen wij op verzoek van het Hoogwaardig Episcopaat in het open baar en gezamenlijk bidden voor het werk van onze katholieke universiteit. In het wijd verspreide wekelijksch Zondagsmissaal „Bron van christe- lijken geest" zal het gebed met korte toelichting worden opgenomen; het is tevens voor alle parochiale comilé's verkrijgbaar gesteld, gedrukt op een devotieplaalje voor de St. Radboud, ontworpen door Joan Collette. Moge er voor onze katholieke hooge- school rijke zegen uitgaan van deze algemeene gebedsactie. Over den nood van onzen lijd klagen we allen. Maar de meesten zien te uitsluitend den stotfelijken nood, terwijl toch de gees telijke nood in de eerste plaats onze bezorgdheid dient te wekken; in dien nood ligt tevens de diepste grond van de stoffelijke ontreddering onzer samen leving. Onze geestelijke en sociale voor mannen, die in de branding staan van den tijd, houden niet op ons daarop te wijzen. En van het hoogste gewicht voor behoud, herstel en doorwerking van de gezonde geestelijke beginselen, die de maatschappij moeten leiden, is het hooger enderwijs. Wij willen hierbij wijzen op de merkwaardige woorden uit een oproep tot deelneming aan de „Salzburger Hochschulwochen", die uitging gezamenlijk van de Görris- gcsellschaft, van de „Kalholische Aka- deinikerverband", van den vorst-aarts- bisschop van Salzburg Mgr. Dr. Ignatius Rieder en van den deken der theologi sche Fakulteit, Dr. Paul Baumgarlner: „De katholieken staan voor den zwaren strijd, die gevoerd wordt om de reli- fieuse en geestelijke grondslagen der uropeesche Kuituur. Zij moeten be kwaam worden gemaakt lot dat „apos tolaat van den geest", dat Pius XI heeft aangewezen als de bizondere zending der intellektueelen. Zij dienen zich uit te rusten voor een beslissing, waarbij, als we ons niet bedriegen, alles op het spel staat. Zulk een uit rusting kan niet diep en grondig ge noeg zijn. De ernst van den tijd, dien alleen geestelijk blinden miskennen, roept gebiedend om een vaste weten schappelijke gelegenheid tot systema tische scholing en tot grondige en algeheele vorming, ontsproten aan den geest der katholieke Kerk en gericht op dien geest." Wij hebben die vaste gelegenheid ii onze eigen katholieke universiteit, al is zij dan nog onvoltooid. Moge onze komende Universiteits-Zondag bij allen liet besef verlevendigen, dat wij al onze krachten dienen in te spannen om dit hooge geestelijk goed te bewaren, te beschermen en breeder te doen gedijen. Namens het Centraal Sint Radboud-Comité: HENRI HERMANS, Voorzitter. Prof. J. HOOGVELD, Secretaris. ooit te voren. De fout der Duitschers is, dat zij hun militaristische mentaliteit nog steeds niet afgelegd hebben en niet kunnen begrijpen, dat hierdoor de onrust in Europa levendig wordt ge houden. De fout der Fransche is, dat ze door hun kortzichtige „vredespolitiek" een iroot volk als het Duitsche totvoort- lurend vazalschap hebben willen dwingen, doch juist hierdoor den mili- taristlschen geest over den Rijn nieuw leven ingeblazen hebben. Als niet tijdig het gezond verstand den Franschen en den Duitschers het gemeenschappelijk gevaar, dat van buiten Europa komt, doet inzien en in samenwerking doet veranderen, dan vreezen we het ergste voor het toe komstig lot van ons Oude Werelddeel jegens nieuw opkomende machten. I Piano's - Vleugels I Fa. R. VAN DEN BURO I ARNU.STRAAT AMERSFOORT B Importeurs: van Bechateln, I Blulhner Orolrlan Slclnweg J 4 d. en verb. Woningwet: M 10 of 4 d. Leerplichtwet 1 of 1 d. Dronkenschap Rust, kalmte en zelfbeheersching keeren weer terug na het gebruik van MIJnhordl'» Zenuwfablotton. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Frankrijk en Dultschland. In een rede bij de herdenking van den Marne-s'ag heeft de Fransche premier Herriot de vredelievendheid van het Fransche volk op roerende wijze geschetst. Frankrijk wil den vrede, maar het is tegelijkertijd bezorgd voor den vrede. Daartoe dwingen gevaarlijke betoogingen, zegt Herriot. Hij doelt natuurlijk op de monstermeeting van 200.000 Stahlhelmcrs te Berlijn. Ondanks den vredes-hartstocht welke iederen Franschman bezielt, houdt Frankrijk zijn leger paraat, omdat liet meer dan ooit bang is voor Duitsch- land. Wat er op die wijze terecht moet komen van den vurig verlangden Europeeschen vrede is voor ieder duidelijk! Ondanks Volkenbond en Ontwape ningsconferentie is het wantrouwen tusschen Parijs en Berlijn grooter dan Uit eigen land. Becijferd werd dat het Nederlandsche publiek op 't oogenblik elke week 3 millioen gulden opbrengt aan agrari sche steun, dus aan steun voor land bouw en veeteelt. Het is een enorm bedrag en het kan geen kwaad, dat de lezer hiervan wat weet. Volgens eigen mededeeling van de Varkenscentrale wordt op het oogen blik een bedrag van ruim een half millioen gulden per week van het pu bliek geheven (het wordt meer, omdat het de bedoeling is, den richtprijs van 15 ct. per kg. levend gewicht, die nog lang geen kostprijs is, te verhoogen). Uit eigen cijfers der Crisiszuivel- centrale blijkt, dat het boter- en mar garine-etende publiek op het oogenblik 1millioen gulden per week opbrengt (het zal 2 2'/, worden, omdat men den melkprijs op 5 5 5'/> cent wil brengen en er bovendien accijnzen op andere spijsvetten in de maak zijn). Tenslotte de Tarwewet, die ons f26 f28 millioen per jaar kost en dus een half millioen per week. Er is echter óók nog een suikerbie- tensteun, die geeft om te beginnen f 14 millioen uit de schatkist aan di- recten steun en verder een z.g. com- penseerend invoerrecht van f 2.40, ten einde den binnenlandschen suikerprijs boven dien op de wereldmarkt te doen uitgaan; dit recht kost ons per jaar f5'/> millioen, te samen met de 14 dus 19'/a millioen of per week f0.4 millioen. Verder betaalt de fiscus nogfl mil lioen voor vlassteun benevens eenige millioenen voor West-Frieschen tuin bouw enz., te zamen f5 millioen, dus per week fO.l miljioen. (Wanneer men de invoerrechtver- hooging en contingenteering van rund- vleesch meerekent, veel méér). De rekening wordt dan aldus: Suikerbieten per week f0.4 millioen Tarwe per week -0.5 Zuivel per week - 1.5 Varkens per week -0.5 Vlas enz. per week -0.1 Te samen f3 millioen Gerekend naar het oogenblik, brengt het publiek dus elke week drie mil lioen gulden agrarischen steun op, welk bedrag echter heel spoedig (on geacht nog den aanstaanden steun aan den tuinbouw) zal stijgen tot 4 a 5 millioen. Als deze cijfers juist zijn, dan wordt dit per jaar een bedrag 5 250 milloen. Dat enorme bedrag brengt het pu bliek op om landbouw en veeteelt op de been te houden. Dat is mooi, maar hoe lang zal het mogelijk blijken? Laten we maar hopen, dat de crisis over haar diepste punt heen is en dat we weer langzaam naar betere tijden stevenen. Binnenland Staten Generaal: Dinsdag 20 September zal in Den Haag wederom de jaarlijksche plech tigheid van de opening der Kamers door H.M. de Koningin plaats hebben. Ongetwijfeld zullen dien dag weder duizenden uit alle deelen des lands naar de residentie stroomen om de schilderachtige stoet, waarmede H.M. naar de Ridderzaal rijdt, te aanschou wen en Haar toe te juichen. Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. WapenwetJ. H. Veenendaal f IQ of CopiSerinrichtinj „Snelwerk" COPIïERT VLUG en BILLIJK Staten, Convocaties, Programma's, Bestekken Fa. H. ELZERAAR LAHÖESTRflAT 84 TEL. 828 W. H. W. W. Soest f 10 of 4 d., K. Amersfoort f 15 of 6 d., F. R. Amersfoort f 25 of 10 d., A. T. den Haag f 10 of 4 d.. W. O. Baarn id., M, P. Amersfoort id., A. v. d. S. zwervend 2 week hecht. In dronkenschap de orde verstoren J. L, Utrecht f5 of 2 d. Te Amersfoort vuurwerk afsteken op openb.weg: P. W. aldaar f3 of 1 d. Wielrijden onder invloed alcohol J. H. v. d. O. Amersfoort f25 of lOd. Wielrijden zonder lichtW. B. Bar- neveld f5 of 2 d.; O. H. Maarn id., W. v. d. L. Baarn 50 cent of 1 d. Idem zonder remG. v. d. V. Amers foort f 5 of 2 d. Idem over trottoir te Amersfoort: H. V. Doorn f3 of I d. Autorijden onder invloed alcohol J. W. B. Barneveld 3 d. hecht. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen met autoO. J. S. Soest f 10 of 5 d. Niet stilhouden als veiligheid dit eischt: H. v. M Laren f 15 of 4 d. Niet behoorlijk uitwijkenM. v. d. W. Soesterberg f5 of 2 d. Geen rij- en nummerbewijsC. v. S. Doomf3 of 1 d., Q. J. G.Dord recht id., A. W. B. Nijkerk f5 of 2 d. geen goede verlichting f2 of 1 d., F. M. Amsterdam f 5 of 2 d., A. U- 'Zeist f 3 of 1 d. Linkerzijde van den weg houden met auto: N. B. IJmuiden f25 of 10 d., W. de W. Nijkerk f 10 of 4 d. Doorgang niet vrijlaten A. W. Am stelveen f5 of 2 d. Geen richting aangevenH. V. Hil versum f3 of 1 d. In de bocht niet de rechter zijde houdenS.J. W.Amsterdam f3 of I d. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan der kerk van den H. Aloysius te Utrecht den Wel- Eerw. pater H. Koehorst en tot assis tent der kerk van O. L. Vrouw On- bevl. Ontv. te Groningen den Wel- Eerw. pater H. Borst Pauwels. Eervol ontslag verleend aan pater Ed Schröder als pastoor der parochie van den H. Aloysius te Utrecht, en in zijne plaats benoemd pater A. van Zeelst, tot dus ver kapelaan te Den Haag. In den ouderdom van 77 jaar is te Utrecht waar hij een operatie heeft ondergaan, overleden de bekende mu sicus Dr. Julius Röntgen. Hij was leeraar van de muziekschool van de Vereeniging Toonkunst te Amsterdam en medeoprichter van het Conserva torium aldaar. Te Almelo is op twee plaatsen in gebroken, n.l. in den winkel van De Gruyter en in de zaak van dames modeartikelen der firma Heimann. Bij de firma De Gruyter hebben de in brekers op vakkundige wijze de brand kast geopend en daaruit een bedrag van f800 gestolen, terwijl bij de firma Heimann uit de kast in 't kantoor een geldkistje met f 280 werd ontvreemd. Dinsdag zijn tengevolge van den abnormaal grooten aanvoer van varkens op de Leidsche markt deze dieren niet door de Varkcnscentrale aangekocht. Protesten bij dit lichaam en zelfs bij den Minister hadden geen succes, de boeren moesten onverrichter zake met hun dieren huiswaarts keeren. In de Richthovenmijn in Polen is een pijler ingestort, waardoor vier ar beiders bedolven zijn. Door de nee. stortende gesteenten is veel mijngas vrijgekomen, zoodat waarschijnlijk de vier bedolven arbeider omgekomen zul len zijn. De Nederlandsche gezant te Bern, Doude van Troostwijk, heeft het pro tocol voor de leening aan Oostenrijk, die 15 Juli tot stand is gekomen, ge- teekend. De Nederlandsche regeering heeft zich hierbij verbonden de som van 3 millioen schilling voor Oosten rijk te garandeeren of te leveren: In een steengroeve bij Doiras kwam een dynamietlading. die gebruikt werd om een steenmassa te doen springen te vroeg tot ontploffing. Elf arbeiders werden onder het vallend gesteente bedolven. Vijf hunner waren op slag dood; terwijl de overigen in levens gevaar verkeeren. Door het verongelukken van een veerboot, waarop zich 100 menschen uit Tokio bevonden, zijn 24 arbeiders van het Marine-arsenaal verdronken. Het ongeluk gebeurde doordat eenige vrouwen naar één kant van de veer boot snelden toen deze hevig schom melde. De Hongaarsche Minister van Finan ciën heeft een ernstig ongeluk met zijn auto gehad, waarbij een persoon ge dood werd. De auto van den Minister die met zijn dochter op reis was, is op een kruispunt met een andere auto in botsing gekomen. De bestuurder van de andere auto werd op slag ge dood, zijn broeder ernstig gewond. Bij El Paso is een verkeersvliegtuig verongelukt, doordat het in een dichten mist tegen een bergwand vloog. Het toestel vloog in brand, waardoor de beide piloten en passagier omkwamen. De tweede passagier dankt zijn redding alleen aan het feit, dat hij voorzichtig heidshalve zich van een reddingsgordcl had voorzien. In Amsterdam heeft de Gem. Ge- neesk. Dienst bijna 800 doode ratten Svonden aan boord van het s.s. „Water- ad", dat daar is aangekomen en in quarantaine moest gaan. Het onderzoek naar de doodsoorzaak van de ratten (vermoedelijk pest) zal nog eenige da gen in beslag nemen. In de buurt van Toulouse is een auto met vijf inzittenden door een trein gegrepen. De benzinetank ontplofte, zoo- dat de wagen in brand geraakte. Drie der inzittenden zijn in de vlammen omgekomen, terwijl de twee anderen ongedeerd bleven. Te Paterswolde ontstond twist tus schen eenige jongelui. Eén der jongens, een zekere Ubbels, werd met een mes in den slaap getroffen, waardoor een slagader werd geraakteen andere jongen, Veenhuis genaamd, kreeg een messteek over den hand, waarbij de pezen werden geraakt. De heer A. Karman, wonende te IJmuiden, wilde lijnolie koken op een petroleumstel. De vlam sloeg in de pan. K. greep de pan met olie beet en wierp die builen de deur, echter juist op het hoofd van zijn 3-jarig zoontje, dat buiten speelde. Met ernstige brand wonden werd het kind opgenomen. In Londen stelde een heer, vergezeld door zijn echtgenoote, persoonlijk aan een ambtenaar van het Koninklijk Ge nootschap voor Dierenbescherming een bedrag van 10.000 pd.st. in bankbil jetten ter hand. Hij weigerde zijn naam en adres te noemen. En de schade voor het land? vraagt het Soer. Hbl. naar aanleiding van het bericht uit Buitenzorg, dat aan dr. A. Wunderlich op verzoek per31 juli eervol ontslag is verleend. Dr. A. Wunderlich was hoofd van den pharmaceutischcn dienst en het was onder zijn beleid, dat het land een schade van om en nabij het millioen heeft gekregen door verkeerde inkoo- pen van dure en overbodige pharmaceu- tische artikelen, bederf van goederen enz. Hij gaat met eer en dik pensioen... En laat de scha van een millioen... rijmt het „Soer. Hbld." 'tfe... wunderbar.

De Eembode | 1932 | | pagina 1