F. 1ITULP „Snelwerk"1 Allerlei Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De Êembode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 7 Oct. 1932 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 53 De mantel der liefde over geloofs- verschil Ie werpen is struisvogelpolitiek, die maar kort duurt. Het dragen van tin uniform in het leger belet niet dat Plet, thuis gekomen, weer schoorsteen veger en Hein molenaarsknecht wordt. Epistel en Evangelie. XXIste Zondag na Pinksteren. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Ephesifirs; XI, 10—17. Broeders! wordt krachtvol in den Heer en in de sterkte zijner macht. Bekleedt u met de wapenrusting Gods, opdat gij bestand moogt zijn tegen de lagen des duivels. Want wij hebben den strijd niet tegen vleesch en bloed, maar tegen de vorsten en de machten, tegen de wereldbeheerschcrs dezer duisternis, tegen het booze geestendom in de lucht. Doet daarom aan de wapenrusting Gods, om ten kwaden dage weerstand te kunnen bieden, in alles volmaakt zijnde, te. kunnen blijven staan. Houdt derhalve stand, uwe lendenen omgord met waarheid, het harnas der gerechtigheid aangedaan, en uwe voeten geschoeid hebbende met bereidwilligheid voor het Evangelie des vredes; en neemt in alles op het schild des geioofs, opdat gij daarmede al de vurige pijlen des boozen vijands y.kunt uitdooven; neemt ook op den ft ;:elm der zaligheid en het zwaard des Geestes, dat Gods woord is. EVANGELIE volgens den H. Mattheus; XVIII, 23-35. In dien tijd sprak Jesus tot zijne leerlingen deze gelijkenis Het Rijk der hemelen is gelijk aan een koning, die afrekening wilde houden met zijne dienaren. En toen hij begonnen was met afrekenen, werd er een voor hem gebracht, die hem tienduizend talenten schuldig was. Daar deze echter niet had om te betalen, gebood zijn heer hem, zijne vrouw en kinderen en al ^wat hij bezat te verkoopen, en te be talen. Doch die dienaar viel neder en bad: Heb geduld met mij, en ik zal u alles betalen. De heer nu ontfermde zich over dien dienaar, liet hem gaan en schold hem de schuld kwijt. Maar toen die dienaar heenging, vond hij een zijner mededienaars, die hem hon derd tienlingen schuldig was; endezen aangrijpend, neep hij hem de keel toe, zeggende: Betaal wat gij schuldigzijt! Zijn medeknecht nu viel voor hem, neder en smeekte hem, zeggende: Heb geduld met mij, en ik zal u alles betalen. Doch hij wilde niet; maar heengaande wierp hij hem in de vangenis, totdat hij de schuld zou betalen. De medeknechten nu, ziende wat er plaats had, werden zeer bedroefd; en zij kwamen en deelden hunnen heer alles mede wat er gebeurd was. Toen riep zijn heer hem en zeide tot hem: Booze knecht, de geheele schuld heb ik u kwijtgescholden, omdat gij mij gesmeekt hebt; moest dan ook gij u niet ontfermen over uwen mededienaar gelijk ik mij ontfermd heb over u! En in toorn ontstoken, leverde zijn heer hem over aan de beulen, totdat hij de geheele schuld zou betalen. Eveneens zal ook mijn hemelsche Vader u doen, indien gij niet, ieder zijnen broeder, van harte vergeeft. Losbladige kantoorboeken KANTOORBOEKHANDEL Ungastr. 65 to. Krommestr. TEL. 326 ook mochten geleden hebben, vooreen ieder geldt 'sHeeren woord: „God wil den dood des zondaars niet, maar dat hij zich bekeere en leve". Wie staat echter niet verbaasd over de onbarmhartigheid van dien knecht die nadat hij zoo groote barmhartigheid bij den Koning gevonden had, op zijn beurt niet het geringste medelijden met zijn medeknecht wilde toonen? Immers honderd tienlingen, een waarde van omtrent dertig gulden, wat is dit i n vergelijking met de ontzaglijke som van vele millioenen? Hoe treffend wordt ons hier onze: onbarmhartigheid onder het oog ge-; bracht, wanneer wij onzen naasten niet willen vergeven! Want alle beleedi- gingen die onze naaste ons toevoegt, in hoe groote zaak het ook zij, zijn gering in vergelijking met het groote onrecht dat wij God door onze zonden hebben aangedaan. Wij zijn derhalve die onbarmhartige knechten wanneer wij aan onzen naaste het ongelijk, dat hij ons heeft aangedaan, niet vergeven nadat wij zelf van God door de kwijt schelding onzer zonden, zoo groote barmhartigheid ontvangen hebben. Ontvangen hebben wellicht niet ontvangen hebben, immers de Zalig maker zegt het ons: „indien gij den menschen niet vergeeft, zoo zal ook uw Vader u uwe zonden niet vergeven". Neen, maar Hij zal u zonder barm hartigheid behandelen, Hij zal u ai de gestrengheid zijner rechtvaardigheid doen gevoelen, gelijk de onmeedoo- gende knecht ondervonden heeft: „Zoo zal mijn hemelsche Vader ook met u doen. als gij, een ieder zijn broeder, niet van harte vergeeft". Liturgische Kalender. Week van 9—15 October. Zondag 9. 21e Zondag na Pinkst. Tijdeigen, Mis In voluntate, 2e geb. H. Dionysius enz., 3e geb. A cunctis. Maandag 10. H. Franciscus Borgia, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Dinsdag 11. Mis ais Zondag zonder Gloria, 2e geb. A cunctis, 3e Fidelium, 4e naar keuze. Woensdag 12. Mis als Zondag zon der Gloria, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. 'Donderdag 13. H. Eduard, 2e en 3e geb. als Maandag. Vrijdag 14. H Callixtus. Zaterdag 15. H. Theresia. Evangelleverklartng XXIste Zondag na Pinksteren. De bedoeling welke de Zaligmaker in de gelijkenis van het Evangelie van dezen Zondag had, was om Zijn leer lingen en ook ons te leeren dat wij altijd moeten bereid zijn om onzen naaste alle ongelijk of beleediging, die hij ons heeft aangedaan, te vergeven daar ook wij anders geen vergiffenis onzer zonden bij God te hopen hebben. Door den Koning, waarvan de ge- afrekening hield, bcteekenen de men schen. Welnu hoe lankmoedig en barm hartig handelde de Koning met den dienaar, die hem om uitstel vroeg, door hem niet alleen het gevraagde uitstel te verieenen, maar hem uit goedheid geheel de schuld kwijt te schelden. Welk een groot betrouwen mogen wij alzoo stellen op den Vader van barm hartigheid om vergiffenis onzer zonden te verkrijgen. Tienduizend talenten wer den den dienaar kwijt gescholden, een som die door velen berekend wordt op achttien millioen gulden. Voorzeker een ontzaglijke waarde. Moet ons de edel moedige kwijtschelding van zulk een enorme schuld niet bemoedigen wan- neer de zonden-schuldenlast onze zie! bezwaart? Welk een zondig leven we Over de Katholieke Courant. Wij durven U de vraag voorleggen, welke de reden is, dat onze katholieke pers U niet geven kan, wat gij voor uwe zaken noodig hebt en andere bladen U wel kunnen geven Zou de reden daarvan niet zijn, dat juist uw steun, op allerlei wijzen gegeven aan de ongeloovige pers, deze zóó krachtig heeft gemaakt, dat zij aan alle eischen kan voldoen, terwijl uw eigen pers dien steun ofwel geheel mist of althans in niet genoegzame mate ontvangt? Zoo ja, dan zou dit tevens een verre gaande kortzichtigheid zijn. Immers met het volste recht verweten zich dezer dagen de Katholieken van Frank rijk Zoo wij voor een krachtige eigen pers slechts een betrekkelijk klein ge deelte besteed hadden van hetgeen wij hebben gegeven voor allerlei goede werken, als gestichten van liefdadig heid, kerken en scholen, dan had de ongeloovige pers onmogelijk den volks geest zoozeer kunnen vergiftigen, dat ons thans door een goddelooze wet geving alles ontroofd wordt wat onze christelijke liefdadigheid heeft gesticht. Laten wij toch, door hun voorbeeld geleerd, hunne fouten vermijden en zorgen voor hetgeen noodzakelijk is gebleken, opdat, wat onze liefdadigheid sticht, ook het onze blijve, want, be driegen wij ons niet: dezelfde oorzaken moeten op den duur dezelfde gevol ge ven voortbrengen." Mgr. Callier z.g. De 40-urlge arbeidsweek. De grootste kwestie, welke de hui dige staatslieden en de vooraanstaande economen hebben op te lossen, is het probleem van de groeiende werkloos heid. Het is een buitengewoon moeilijk vraagstuk en wij gelooven niet, dat spoedig een oplossing zal gevonden kunnen worden, die een ieder bevre digt. Wij zullen ons er in geen geval aan wagen en wij zouden het chapiter dan ook niet aangeroerd hebben, wan neer niet de Italiaansche afgevaardigde bij het Internationale Arbeidsbureau, voorgesteld had een conferentie bijeen te roepen om het vraagstuk van de veertigurige arbeidsweek te bestudeeren. Met 16 stemmen tegen zes werd be sloten in Januari a.s. een technische voorbereidende conferentie te beleggen teneinde dit vraagstuk onder de oogen te zien. Werkgevers en de Engelsche Regeeringsgcmachtigde waren er tegen; de andere vertegenwoordigers der ver schillende regeeringen en de afgevaar digden van de werknemers stemden voor. Japan en Britsch-lndië wilden deze vergadering in geen geval dit jaar laten houden, reden waarom men den datum in lanuari 1933 heeft vast gesteld. Wij zijn niet voldoende competent om het probleem te overzien. Wij zullen dan ook volstaan met het op noemen van enkele bezwaren, want het pro is op eenvoudige wijze aan te geven. Men wil het aantal werkloozen ver minderen. Werkt men 40 uur per week stede van 48 uur en presteerden alle werklieden evenveel, terwijl de werkgelegenheid niet zou verminderen, dan zou circa 20 pet. meer arbeiders aan het werk kunner. worden gezet. Dit surplus aan werknemers gaat met hun gezinnen méér verbruiken, zoodat het verdere gevolg zal zijn een stijging van de koopkrachtige vraag. Dit zou kunnen leiden tot werkelijke werkver ruiming en op een gegeven moment komt arbeidsgelegenheid en koopkracht met elkander in evenwicht. Er zullen dan vermoedelijk méér arbeiders in dienst worden genomen dan het hier boven genoemde percentage van 20 pet. Theoretisch is het zeer eenvoudig, practisch echter komen groote beden kingen naar voren, niet alleen voor de ondernemers, maar ook voor de werklieden zelf. Wanneer de ondernemers op hun begrooting, bij een bepaalden afzet, een bepaald bedrag aan werkloon heb ben uitgetrokken, dan zal een stijgend aantal werklieden moeten leiden tot een overeenkomstige daling van het loon. Dan zijn het ten slotte de werk nemers zelf, die de offers aan hun collega's brengen. Dit is natuurlijk niet de bedoeling van de werknemers. Zij eischen vanzelf sprekend het volle loon en zij zullen, na lange onder handelingen genoegen nemen met een reductie. Resultaat zal zijn, dat de werkgevers hun totale loonfonds zullen zien stijgen. Maar dit beteekent per saldo stijging van den kostprijs. Namen alle landen, zonder eenige uitzondering, de 40-urige arbeidsweek aan en voerden zij deze loyaal uit, zonder handige ontduikingen, dan zou ook daartegen betrekkelijk weinig be denking te maken zijn. Natuurlijk zijn er bedenkingen, want in een land met lagen loonstandaard beteekent een vermeerdering van 20 pet. aan totaal loonbedrag (wij nemen dus aan, dat er geen individueele loonsverlaging wordt geaccepteerd, want in dat geval wordt de verhouding iets gunstiger, alhoewel dit aan ons betoog niets afdoet) een stijgende concurrentie- mogelijkheid bij de landen, die een hoogeren loonschaal hebben. Is de kostprijs van een artikel bij ons bijv. f6.— en in Japan f4.— dan wordt deze na de verhooging van 20 pet. resp. f 7.20 en f 4.80. Bedroeg het ver schil dus eerst f 2.— te onzen nadeele, na de invoering der 40-urige arbeids week wordt het f2.40. Bovendien zou loonsverlaging in Japan grooter kunnen zijn dan in Nederland, want de vakvereenigingen zijn in Japan veel minder krachtig dan in ons land. Maar het staat natuurlijk niet vast, dat men in alle landen eenzelfde scherpe controle op de sociale wetten uitoefent als in Duitschland en in Ne derland het geval is. Is de controle onvoldoende, dan zal het \e. schil tus- schen de diverse kostprijzen nog grooter worden, zoodat de Westersche artikelen nog meer zullen lijden van het gebrek aan afzet. Men kan nu eenmaal geen loonen uit de lucht betalen stagneert de verkoop, dan zullen vele industriën een aantal werklieden moeten ontslaan en de werkloosheid, die door den wettelijken maatregel met 20 pct.ver- I Piano's - Vleugels I Fa. R VAN DEN BURG ARNH.STRAAT AMERSFOORT H Importeurs: van Bechstein, H Bluthntr Orotrian Stelnwcg J mindérd is, moet onherroepelijk weer gaan toenemen. Wij behoeven zelfs niet .eens aan kwacten trouw te denken om te ver onderstellen, dat de maatregel in de verschillende landen ook verschillend zullen worden uitgevoerd, want wij hebben daarenboven te maker, met schafturen, vacantie en andere details. De 48-urige arbeidsweek, die over het algemeen in de meeste landen toege past wordt, is nog niet afdoende ge regeld en het land, dat die conferentie gastvrijheid verleende Amerika in 1919 behoort tot degenen, trekt zich i de aldaar genomen resoluties niets i, blijkens een commentaar in den Nederlandschen Werkgever. Bij de invoering van een 40-urige arbeidsweek wordt de kostprijs van de industrie verhoogd, want het zijn de ondernemingen, die de lasten of een deel ervan moeten dragen. Deze kostprijsverhooging veroorzaakt ver moedelijk vermindering van afzet als gevolg van de concurrentie van die landen, die er zich niet aan houden of zich er niet toe verbinden. Wij doen ons dan zelf een strop om den hals. Is het dan niet logischer en billijker om de uitkeeringen aan de werkloozen over de gezamenlijke staatsburgers om te slaan (dus te kwijten uit de belas tingen) dan om de enkele bedrijven ermede te belasten. Belasten wij de bedrijven ermede, dan komt het geheel ten nadeele van onze volkswelvaart en ten slotte van de werknemers zelf. Worden de werkloozen-uitkeeringen over het geheele volk omgeslagen verhouding tot de belastingen, die een ieder individueel betaalt, dan zal het offer, dat ons land zal hebben te bren- Binnenland Kust, kalmte en zelfbeheersching keeren weer terug na het gebruik van Mljnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten hoofd der bevolking kleiner zijn. De gemeenschap, vertegenwoor digd in de regeering, kan voor de sommen, welke zij voor de onder steuning verleent, tegenprestaties ver langen. Dit is niet alleen billijk, maar ook opvoedend, want niets is ver schrikkelijker dan werk te willen ver richten en het niet te mogen, niets is erger dan gedwongen uitgesloten te zijn van de productieve maatschappij. De werken, welke de Regeering moet laten uitvoeren, moeten dc economische weerkracht van de natie verhoogen, zonder dat andere werkers er door worden benadeeld, want dan zou men de werkloosheid slechts verplaatsen. En er is in ons land nog zoo veel te doen! In de technische conferentie, welke, zooals gezegd in Januari 1933 te Ge neve zal worden gehouden, zullen deze vraagstukken wel opnieuw ter sprake komen, want de kwestie van dit soort werkverruiming is al enkele malen aan een diepergaand onderzoek onderworpen. Zelfs zijn er internatio nale plannen samengesteld, die ten slotte geen algemeene goedkeuring konden verkrijgen. Hoover werkt voor Amerika treffende werkverruiming uit, want ook aan de overzijde van den Oceaan zint men op het aanleggen van wegen en andere economisch verantwoorde ob jecten, die men in tijden van hoog conjunctuur niet kan entameeren van wege dc dón bestaande hooge loonen en dure materialen. In Duitschland zoekt men de op lossing in Siedlung, in het beschikbaar stellen van land, opdat men niet alleen arbeid verricht, maar ook voor een deel in eigen onderhoud kan voorzien. Wij gelooven wel, dat de 40-urige arbeidsweek algemeene teleurstelling zal brengen, doch wij herhalen, wat wij in den aanvang van dit artikel gezegd hebben, dat wij in deze materie niet bevoegd zijn tot oordeelen. Waar het echter een onderwerp van ver- strekkenden invloed betreft, is het niet van belang ontbloot om het aan te snijden in de hoop, dat beter tot oor deelen bevoegden helder en klemmend de voor- en nadeelen van het stelsel uitmeten. Hij, die het juiste middel vindt om den geesel van de tegen woordige maatschappij te bannen, ver dient ongetwijfeld een eerepalm. Katholieke Universiteit. Votgens het Jaarboek van de St. Radboud-Stichling werd te Amersfoort in het laatste jaar bijgedragen: f375 door de Par. O. L. Vrouw; f219 door Par. St. Franc. Xaverius; f47.50, door Par. St. Henricus en f83 door Par. St. Ansfridus. Verder werd bijgedragen door Baarn f223.25; Barneveld f25; Achterveld f 172.80; Eemnes f169.90; Hamers- veld f195; Harderwijk f 40Hoogland f 151.50; Hooglanderveen f34. Maarn f25; Nijkerk f90; Putten f 11.50; Soest f 90Soestdijk f 117.34; Soester- berg f40.50 De Nederlandsche Varkenscentrale zal binnenkort de zouters en andere exportvarkens in deze provincie afne men, uitsluitend door de daarvoor in ieder district aangestelde zaakvoerder en te leveren op de bepaalde leverings plaatsen. De leveringsplaats Amersfoort geldt voor de gemeenten Baarn, Eemnes- Bunschoten. Zaakvoerder P. v. d. Kamp te Eemnes. Gemeente Hoogland. Zaakvoerder G. van Dijk te Hoogland. Gemeenten Soest en Stoutenburg. Zaakvoerders Gebr. v. d. Broek, Dor- resteinschelaan, Soest. Gemeenten Amersfoort en Leusden. Zaakvoerder J. v. Hamel te Amersfoort. Gewestelijke Varkenscentrale „Utrecht". Het Bestuur van de Gewestelijke Varkenscentrale „Utrecht" maakt be kend, dat het volgende is bepaald, voor hen, die weigeren lid te worden: Is de secretaris of zijn plaatsver vanger bij een varkenshouder geweest en heeft deze geweigerd lid te worden, en wil hij alsnog toetreden, dan moet hij aan den secretaris van de plaatse lijke Commissie bericht sturen, dat hij als lid verzoekt te worden toegelaten. De varkenshouder, nS 1 October 1932 aangevraagd lid te worden, zal een tarief van f0.25 per gemerkt var ken hebben te betalen. Mocht de secretaris of diens plaats vervanger met 1 October nog niet bij een varkenshouder geweest zijn, wat vooral kan gebeuren in dorpen en in den omtrek van steden bij kleine var kenshouders, dan wordt hem dringend aangeraden bericht te sturen naar den secretaris van de plaatselijke commissie. Bij den laatstbedoelden varkenshouder zal dan het merken tegen 12 cent per varken plaats vinden. Het Bestuur wijst op art. 13 van de crisisvarkenswet, dat luidt: Bij algemeene maatregel van bestuur kan worden bepaald dat: a. het in voorraad houden, afleveren, vervoeren of doen vervoeren van var kens, zwaarder dan een nader door onzen Minister te bepalen levend ge wicht, slechts is toegestaan, indien die dieren zijn voorzien van een door hem vast te stellen oormerk; b. het aanbrengen van merken, als bedoeld in dit artikel, sub. a slechts is toegestaan aan rechtspersoonlijkheid bezittende gewestelijke organisaties, onder door onzen Minister te stellen voorwaarden en verder op art. 14 van de statu- en der Gewestel. Varkenscentrale Utrecht". De leden hebben geenerlei gelde lijke aansprakelijkheid voor de daden der vereeniging. Copigerinrichting COPIEERT VLUG en BILLIJK Staten, Convocailes, Programma's, Bestekken Fa. H. ELZEnAAR LANGESTRflAT 84 TEL. 528 October toewijdde. Alsgehoorzame kinderen der Moeder kerk, zien we in deze maand dan ook talloos vele Katholieken eiken avond opgaan naar de kerk, om gezamenlijk de H. Maagd te eeren door haar ge liefkoosd gebed en haar machtige voor spraak inroepen. Maar naast deze ge trouwen zijn er ook talloos velen, die elk jaar weer opnieuw schitterendoor afwezigheid, als meenden ze, dat zulk een uiting van godsvrucht niet voor hen bestemd is. Er zijn er die totaal met God en gebod hebben afgerekend, en daarom deze maand zuilen laten passeeren zonder een enkel Weesgegroet te bid den. Wij schrijven deze regels niet voor hen, want zij zullen dit toch niet lezen. Maar wij willen de getrouwen geweken broeders en zusters. Maar er zijn onder de afwezigen ook velen, die trouw zijn aan den Gods dienst, en toch de October-oefeningen beschouwen, als niet voor hen bestemd. De minsten onder hen zijn degenen, die wat het punt „Godsvrucht" be treft, meenen, dat de mensch zoo gauw te veel doet, en dat men niet moet overdrijvenwij doen onzen plicht en het overige is kwezelarij. Wij zouden hun alleen eens willen vragen, of een kind ten opzichte van vader en moeder goed handelt, wanneer zij het precies afmikken, en niets doen wat onder zware zonden door het vierde gebod is verboden. Zouden zij werkelijk meenen, dat aan de liefde tegenover de ouders voldaan is, zonder dat het kind herhaaldelijk vader en moeder bewijzen geeft van liefde. Zien we het niet herhaaldelijk, en is het ook niet echt natuurlijk, dat een getrouwe zoon of dochter, wanneer zij eenigszins kunnen, eiken dag even een bezoek- gaan brengen bij vader en moeder. En dan zou eenzelfde handelwijze tegen over de hemelsche Moeder kwezelarij zijn? Er zijn anderen, die schitteren door afwezigheid, nu ja, omdat zij niet an ders gewoon zijn. Ze denken er ge woon niet aan, om niet verplichte godsdienstoefeningen bij te wonen. Maar overal elders zijn ze steeds voor aan, daar hooren ze wel thuis. Deze categorie van Katholieken moet gaan beseffen, dat zij nu dit tekort moeten aanvullen, en aan hun eigen kinderen een opvoeding geven, gebaseerd op een echt godsdienstig leven. Zoo zouden we nog veel groepen van afwezigen kunnen aangeven, maar tenslotte komt alles neer op gebrek aan godsdienstzin, en gebrek aan goeden wil. De tijden van thans zijn ernstig, laten we daarom ook op ernstige wijze den Hemel geweld aandoen, vooral door het machtige middel van het Rozenkransgebed. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. De Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den WelEerw. heer G. T. Horsting op zijn verzoek om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend als pastoor te Elden en heeft benoemd tot pastoor aldaar de WelEerw. heer H. H. M. Wielens en tot pastoor te Kuinre de WelEerw. heer W. F. Pelgrims. In Octobermaand. Gebrek aan godsdienstzin en gebrek aan goeden wil doen velen vergeten, dat de H. Vader Paus Leo XIII ons de onwaardeerbare kracht van het Rozenkransgebed geleerd heeft en dat Hij daaraan de maand October toe wijdde. In de Octobermaand denken we van zelf aan het Rozenkransgebed. Paus Leo XIII, beroemd door zijn encycliek Rerum Novarum, waardoor hij een ommekeer bewerkte in het sociale leven, heeft ons tevens geleerd de onwaardeerbare kracht van het Rozen kransgebed, waaraan hij de maand Te Nijverdal is ingebroken bij een kleermaker, waarbij een groote partij manufacturen zijn gestolen. In verband hiermede arresteerde de politie een vader met twee zoons te Amsterdam. Bij een huiszoeking werden de goede ren teruggevonden. Ook de chauffeur van de auto, waarmede de gestolen goederen naar Amsterdam waren ver voerd, is aangehouden, terwijl de auto in beslag genomen is. Voor de rechtbank van koophandel Ie Antwerpen, hebben niet minder dan 34 nieuwe rechters den grondwettelij- ken eed afgelegd. Hoewel de voorzitter van de rechtbank van eersten aanleg de eedsformule in het Nederlandsch en in het Fransch voorlas en daarbij verklaarde dat het den rechters vrij stond een dezer talen te gebruiken, legden de 34 rechters, zonder een enkele uitzondering, hun eed af in het Nederlandsch. XltUutféUéuUnfif H lAnetawAiiBSKOM^

De Eembode | 1932 | | pagina 1