De eembode A. H. v. Nieuwkerk Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 ct. St. Nicolaas=geschenken Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; bulten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 2 Dec. 1932 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 69 TWEEDE BLAD. Ben humane oorlog! Het is een onmogelijke combinatie: een humane oorlog, dus een oorlog, waarbij rekening gehouden wordt met de menschelijkheid. Over de mogelijkheid van een huma ne wijze van oorlogvoeren heeft de opperbevelhebber der Engelscbe lucht macht gesproken. Hij protesteerde tegen de afschaffing van het luchtwapen. Natuurlijk, want dan was hij zijn baantje kwijt! Waarom hij daar tegen was? Hij motiveerde dit als volgt: De wensch hiertoe is gebaseerd op de verkeerde meening, dat een humane wijze van oorlogvoeren mogelijk zou zijn. Dit is niet zoo. Het luchtwapen is het afschrikwekkendste middel tegen den oorlog, dal ooit te vinden is. De bewering, dat het luchtwapen een ge vaar zou beteekenen voor het voortdu ren van de beschaving, is volkomen onjuist, aangezien het gevaar voor de beschaving voortvloeit uit een langen duur van den oorlog. Alles wat een oorlog kan bekorten, moet gehand haafd blijven en de luchtstrijdkrachten zijn hiervoor het machtigste wapen. Het is in hoofdzaak te danken aan de Engelsche militaire vliegtuigen, dat in de afgelegen deelen van het Britsche Rijk na den grooten oorlog de vrede kon worden verzekerd. De Engelsche luchtmacht vormt een wapen dat in geval van nood steeds paraat is en nog nooit heeft gefaald. Nu weten wij het-.alle wapenen, die een oorlog kunnen bekorten, moeter. we handhaven I Het zal dus zaak zijn. om nog meer moordtuig uit te vinden, b.v. nog moorddadiger gifgassen en zwaarder geschut en helsche bommen. Dat de handhaving der bewapenin gen en der duivelsche moordtuigen juist een oorlog uitlekt, daaraan den ken dergelijke vechtjassen blijkbaar niet Ellende In Amerika. De winter heeft in Amertka reeds zijn intrede gedaan. De particuliere organisaties tot hulp verleening, zooals bijvoorbeeld het leger des heils, deelden mede, dat alle toe- vluchtlokalen, nachasyls en noodver- blijven tot de laatste plaats zijn bezet en dat vele duizenden geen onderdak meer kunnen vinden. Men verwacht in de komende winter maanden vreeselijke ellende, aangezien de werkloozen noch werkloozen- uitkeering noch eenigen anderen over heidssteun krijgen. Is dat niet een aanklacht tegen de beschaving in Amerika En is dat nu het resultaat van de zaken-wijsheid in het land van den dollar waar naast enkele onnoemelijk rijken millioenen arbeiders huizen, die van ellende drei gen om te komen? En aan wie de schuld, wanneer die millioenen ten slotte in opstand komen tegen zulk een maatschappij? Gemeenteraad. De Gemeenteraad verwerkte Dins dagavond een agenda met meer dan vijftig punten. Drie zaken waren het voornamelijk die de aandacht vroegen en discussie van soms langen duur veroorzaakten. 1. Adres van werkloozen om extra steun van f 100 per man enz. Burg. en Weth. adviseerden hierop afwijzend omdat het financieel onmo gelijk is. Zulks lokte verzet bij het lid Butse- laar, die als onafhankelijk, dat wil zeggen revolutionair aangelegd socia list van leer trok tegen het huidige kapitalische regime. Hij had ongeveer een uur noodig om te betoogen dat er hier letterlijk niets deugt bij de werkloozenverzor- ging; dat er bij de „kapitalisten" geen krimp is; dat de gemeente het geld maar moest halen waar het volop was Enkele raadsleden beproefden hun collega te overtuigen van den onzin zijner beweringen. Ze hadden geen succes. Een deel der tribune-bezoekers werd wat lastig en na herhaalde waar schuwing uit de zaal verwijderd. 2. Eigen beheer of aanbesteden van gemeentewerken. Bij de gemeentebegrooting werd een crediet verleend voor het verbouwen van magazijn en werkplaats voor Open bare Werken. Er is toen aangedrongen op aanbesteding van dit werk, maar de Wethouder toonde aan dat zulks bezwaarlijk ging omdat het een zeer riskant karweitje zóu zijn. De aannemersbonden hebben adresseerd en verzochten aanbesteding toe te passen. Voor en tegen werd besproken. Oud- Wethouder Ruitenberg op bouwkundig terrein geen onbekende, gaf voor dit uitzonderlijke geval de voorkeur aan uitvoeren in eigen beheer. De Burgemeester zeide dat het col lege van B. en W. in het geheel niet bedoelde bedoelde een eigen-beheer regime te gaan voeren. En Wethouder Noordewier zeide, dat hij, wanneer eigen beheer als stelsel zou worden gekozen, hij er vierkant voor uit zou komen. Nu was dit het geval niet. Het ge meentebelang is bij dit geval niet ge baat met aanbesteding. Met 17 tegen 7 stemmen wordt be st in de beslissing bij de begrooting genomen. Later kwam nog in behandeling het voorstel om een honderd meter straat- aanleg in eigen beheer uit te voeren. Weer werden allerlei bezwaren ge opperd, waarbij ook gewezen werd op de reorganisatie van Openbare Werken, waarvan de goede resultaten werden geprezen. Wethouder Noordewier zeide dat er i werkkrachten en toezicht disponibel zijn, bij|den dienst omdat de winter zich niet voor groote herstel-campagnes leent. Het is alweer gemeentebelang die krachten ten volle te benutten. Een voorstel om toch tot aanbesteden over te gaan werd weder verworpen met 14 tegen 7 stemmen. 3. Stichting van een zweminrichting bij het sportpark Birkhoven. De heer Spiekermann verzocht aan houding van 't voorstel wegens een tekort aan gelegenheid voor onderzoek. Hij werd hierbij gesteund door een tientai raadsleden en 'n wethouder. Anderzijds meende de Voorzitter dat de zaak voldoende was voorbereid. Mr. Stadig is en blijft tegen en hoopt 't Sportfondsenbad. De heer Huslage meent dat er geen beraad noodig is, maar de heeren Van Galen Last en anderen houden aan op uitstel den heer Zwart komen nog tal van vragen op die eerst moeten wor den beantwoord voor dat het mogelijk is te stemmenover de wijze van ex- ploiteeren is b.v. niets bekend. De Raad moet weten wat er gaat gebeuren. Ten slotte wordt besloten tot veer tien dagen uitstel. Bij de rondvraag bleek ontstemming bij de leden Fremouw en Mevr. Brusse over den uitslag der stemming voor de benoeming van een schrijver bij 't Armbestuur. Een geestverwant stond no. 1 en 'sRaads meerderheid nam no. 3. De heer Fremouw durfde 't ver volgens aan te beweren: „Er is een systeem sociaal-democra ten of modern georganiseerden uit ge meente-betrekkingen te weren." Mr. Stadig zei: men moet vrijheid laten om zichniet altijd aan No. 1 te houden. De heer Zwart wil den heer Fremouw aanraden eens na te gaan hoe de be zetting bij de verschillende diensten is. De heer Polder dringt aan op wijzi ging der bepalingen betreffende luid sprekers en na eenig gekibbel tt De gemeenteraad besliste gunstig op een verzoek van het St. Ansfridus Schoolbestuur om gelden beschikbaar te stellen voor het uitbreiden der jongensschool met twee localen. Aan het bestuur der Kath. Meisjes school aan de Borstraat wordt mede werking verleend voor aanschaffing van nieuwe schoolbanken en leermid delen. Aan Mevrouw Mus—van den Berg werd om redenen van gezondheid eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan de openbare school Punten burg. De Raad stelde f 7000 beschikbaar voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen. Voor de besteding dier gelden is overleg gepleegd met de Moderne-, Kath. en Christel, vakor ganisaties. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders besloot de gemeenteraad de contracten betreffende de verpleging van armlastige patiënten met het St. Elizabeth's Ziekenhuis en de zieken verpleging „De Lichtenberg" te ver lengen. Evenzoo geschiedde met het zoogenaamde specialisten-contract. De Tuinbouwvereeniging hield haar jaarvergadering. Er werd gewezen op de slechte tijden door de algemeene malaise. Er zijn rond Amersfoort even wel bedrijven, welke levensvatbaarheid hebben getoond. De proeftuin heeft een niet ongunstig jaar achter den rug; de prijzen, welke gemaakt wer den waren beter dan orig jaar. In de bestuursvacature-v. d. Waal werd benoemd J. j. Sporry. Van Straa- len werd met groote meerderheid van stemmen in zijn functie herkozen. Mededeeiingen werden gedaan omtrent het bezoek aan den proeftuin. In totaal zijn er 13 excursies geweest. De groententeeit op den proeftuin is zeer slecht geweest. De fruitteelt was daarentegen gunstig. Een entcursus is begonnen met 20 deelnemers. groententeeit om Amersfoort krimpt eer in dan dat zij toeneemt. In verband met de St. Nicolaas- drukte is, in afwijking van de normale Zaterdagmiddagsluiting te 16 uur, het Postkantoor op Zaterdag 3 December a s. vóór aanbieding van postpakketten tot 18 uur geopend. Ook op de postagentschappen Julianalaan, Leusderweg en Soesterweg 159 bestaat tot 18 uur gelegenheid postpakketten aan te bieden. Met ingang van 1 December is het Postagentschap, tevens telegraaf- en telefoonstation, hetwelk thans is ge vestigd Puntenburgerlaan 53, verplaatst ïar Soesterweg 159. De openstellingsuren van dit kantoor zijn: op Zaterdag 8 - 12.30, 14—15; op overige werkdagen 8 - 12.30,14—18; op Zon- en feestdagen gesloten. In verband met deze overplaatsing wordt de bijbrievenbus, welke thans bij het Israëlitisch Kerkhof slaat, over gebracht naar Soesterweg 159 bij het Postagentschap aldaar. Leusden Burgerlijke Stand. GeborenJohanna Theodora, d. v. N. Brouwer en J. M. v. d. Hengel. Ondertrouwdd. Mertens en E. Tin- trop. GehuwdN. Lagerweij en A. van Putten. Overleden Bartholomeus van Daatselaar, oud 67 j., echtg. van M. van den Hengel. Op den openbaren weg te Leusden is gevonden een bos sleutels aan een riempje inlichtingen secretarie Hamers- veld. Hoogland Stalvoederingscontröle. Naar wij vernemen zijn er nog vele belangstellenden voor Stalvoederings- contróle, die niet precies weten bij wie ze zich moeten opgeven. Die adres- en zijnden heer J. v. Middelaar .,De Botterblom", den heer P. Ton- deur „Kattenbroek" en den heer Segers. Uit den Omtrek raadsleden Butselear en Huslage gaat de Raad uiteen. De gemeenteraad ging accoord met het afwijzend advies van de Commissie van Wetgeving op het adres van L RQcker en andere banketbakkers, hou dende verzoek op de Zondagen van October, November en December hun winkels geopend te mogen houden van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m. De gemeenteraad heeft den Zeereerw. heer Pastoor C. Hartman met alge meene stemmen herbenoemd als curator van het stedelijk gymnasium. Tot tijdelijk schrijver-bode bij het Burgerlijk Armbestuur is door den ge meenteraad benoemd de heer Heunks te Amersfoort. Met den benoemde stonden op de aanbeveling een solli- tanl uit Rotterdam en een sollicitantingezet door C. Kok te ^Hoogland voor uit Velzen. I f 7^0 en gekocht door Jacob v. Burg- 000 'steden voor f750. De gemeenteraad besloot tot ver- Massa 2 en 3 staande op 2450 en koop van diverse bouwterreinen tot I aangekocht door G. A. Wijntjes te een bedrag van f 59600. Achterveld voor f 3200. Achterveld Ten overslaan van Not. Te Leuken te Amersfoort werd geveildPerceel 1 ingezet voor f 900 en opgehouden, perceel 2 en 3 is in massa voor f3200 aangekocht door G. N. Wijntjes. Na de veiling is perceel 1, zijnde een autogarage, uit de hand aangekocht door R. Kteinveld. In de zaal van H. van Zandbrink werd door Notaris te Leuken geveild voor de erven R. J. Visser Perc. 1. Autogarage aan de Hessen- straat te Achterveld, groot 1017 M' ingezet door P. van Lierop voor f900 en niet verhoogd. Perc. 2. Wei en bouwland groot 1.3650 H.A. ingezet door D. van de Hoven te Hoogland voor f 1700 niet verhoogd. Perceel 3. Weiland groot 48.70 H.A. Barneveld Burgerlijke Stand. Gebcren: Maartje, d. v. Joh. ter Maten en H. C. Lodder Hermanus, z. v. O. v. Leuveren en R. v. Leijen- horst Jan, z. v. L. Cozijnsen en A. G. vanBuuren Gijsbertus Johannes, J. Koetsier en M. J. Botterbrod Jannetje, d. v. D. Brons en H. v. Renselaar Elisabeth, d. v. W. O. Jansen en G. Bultman Evertje, d. v. J. G. Bos en E. v. d. Koekelt. Ondertr.E. v. Sligtenhorst en R. Jon ker P. v. Harten en T. Wouden berg. GehuwdG. v. Kruistum en W. Norden E. J. Arends en H. Duits G. Schut en H. Schut Wij etaleeren een keurcollectie Het is echter een klein gedeelte van wat wij voorradig hebben. Komt U dus eens binnen en laat U geheel vrijblijvend onze sorteering toonen. K. Beekstr. 6, Beekenst.laan 10, Amersfoort, Tel. 543 Bezoekt onze 18 Modelkamers. Cotnpl. Meubileering Nljkerk Burgerlijke Stand. Geboren: Gerarda, d. v. H. G.J. v. Eeden en H. v. d. Bor Heintje, d. I. v. Zoeren en H. v. 't Veld Hendrikje, d. v. H. Ruitenbeek en J. Bunt Aart en Jacobus, zoons v. Dasselaar en W. v. Hunen- stijn Wouter, z. v. K. v. Moorse- laar en J. d. Graaf Geertje, d. v P. v. d. Veen en G. van Hell. Geh.: H. J. Saris en G. v. d. Brink. Stoutenburii De gemeenteraad van Amersfoort besloot tot het aangaan van een over eenkomst met de gemeente Stouten- burg betreffende de toelating van kinderen uit onze gemeente tot de openbare lagere scholen te Amersfoort. Burgerlijke Stand. Geboren Wouterus Antonius, z. v. J. van Hamersveld en G. Ossendrijver man met een bebloed gezicht en besmeurde en gehavende kleeren door een burger was gevonden.| De man, de 52-jarige pensionhouder H. uit Soesterberg verklaarde, dat hij dien morgen door een iongeman met mager, bleek gelaat bewusteloos geslagen en daarna van f3000 bankpapier alsmede van een zilveren horloge was beroofd. De misdadiger zou, na hem een slag zijn nek te hebben gegeven, waar door hij bewusteloos op den grond viel, het bosch zijn ingevlucht. Het wekte al dadelijk bevreemding, dat H. na bewusteloos te zijn geslagen, precies had bemerkt, in welke richting zijn aanvaller was gevlucht. Toen een jachtopziener het bosch intrad, waarin de aanvaller en beroovar zou zijn ge vlucht, constateerde hij dat het bosch dien morgen nog niet kon zijn betreden. Tenslotte viel de pensionhouder door de mand en gaf toe dezen aanval te hebben gefingeerd om daardoor te trachten schuldeischers van de deur te houden. Het horloge en de portefeuille had hij in het bosch verstopt en zelf had hij zijn gelaat gewond en kleeding besmeurd. Hij is in arrest gesteld. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. H. de Paus heeft benoemd tot proost van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht: Kanunnik Van Schaik, pastoor der Utrechtsche St. Martinus- parochie. De Aartsbisschop heeft onder de estaande parochie te Zieuwent eene ieuwe zelfstandige parochie opgericht onder den naam Achter-Zieuwent en heeft benoemd tot pastoor dier nieuwe parochie Kapelaan Deperink. Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Soest Verschenen is de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1933. In de begrooting is een bedrag van f 60.000, geraamd voor steun aan werk loozen, terwijl voorts het subsidie voor het burgerlijk armbestuur f 6.400 hoo- ger werd geraamd dan voor 1932. Een andere factor, die bij het sluitend ken der begrooting 1933 een belang rijke rol speelde was gelegen in de omstandigheid, dat de dienst 1933 niet kan openen met een van een vorigen dienst verkregen batig saldo. De ge wone dienst der begrooting 1932 opende namelijk met een van den dienst 1930 overgebracht voordeelig saldo groot f23.669.09. Uit dezen hoofde alleen bedragen de gewone ontvang sten 1933 dus reeds f 23.669.09 minder dan die van het daaraan voorafgaande jaar. Ondanks deze moeilijkheden is het B. en W. echter gelukt den Raad zonder dat belastingverhooging wordt voorgesteld, een sluitende begrooting aan te bieden. Deze sluitende begroo ting is verkregen door op tal van uit gaafposten bezuinigingen toe te passen en door een beschikking uit de re serve tot een bedrag van f23.933.28. Er wordt voorgesteld op alle uitge trokken subsidies, met uitzondering van dat voor het burgerlijk armbestuur en van die, waarvan de toekenning krachtens de wet aan de gemeente is opgelegd een vermindering toe passen van 20 pet. Geachte Redactie. Alhoewel het mijne gewoonte niet is, steeds op courantengeschrijf in te gaan, indachtig het spreekwoord: „de beste stuurlui staan aan wal," gaat het toch niet aan, dat men 't R. K. Schoolbestuur zoo maar van een „luk raak" handelwijze beschuldigd, inzake de regeling van het Kath. onderwijs te dezer stede, zooals in 't ingezonden stukje van X. Het is zeer moeilijk, ik zou haast zeggen niet doenlijk, in deze materie naar vaste lijnen een uitgebreid plan vast te stellen. Een gemeentebestuur kan bij even- tueele uitbreiding zeggen dit gedeelte der gemeente bestemmen we voor villa- bouw, dat voor arbeiderswijk, weer een ander deel voor fabrieksbouw De Besturen nu, hetzij Kerk- Schoolbesturen, die de zorgen hebben dat de bewoners dier wijken of stads gedeelten hun kerkelijke plichten kun nen vervullen, of dat de kinderen der bewoners dier gedeelten, onder niet al te moeilijke omstandigheden R. K. onderwijs kunnen ontvangen, zijn in het bouwen of stichten van scholen (kerken zullen we maar buiten be schouwing laten, daar dit door de Bisschoppen wordt geregeld) geheel gebonden en aangewezen op de plaats gehad hebbende of nog in werking zijnde uitbreiding der Gemeente. Dat dit door de Besturen, zoowel van de meisjes- als jongensscholen veronachtzaamd is, en maar luk raak gebouwd is, zal men toch bezwaarlijk kunnen volhouden. Gaan we even de wording en ont wikkeling der schoolbouw voor de jongens na. Eerst bestond voor Amers- Soesterberg De Hilversumsche politie werd avonds door een boschwachter waarschuwd, dat in de bosschen~op de grens van Hilversum en Maartensdijk toen na verloop van tijd deze school weer te klein bleek, werd uitgezien naar een geschikt terrein voor de Bur ger- en Tusschenschool, dit terrein mocht niet te ver verwijderd liggen van de binnenstadrekening houdend met de uitbreiding der stad aan de Kruiskamp, werd door het toenmalig bestuur het terrein aan de Schimmel- penninckkade geschikt geacht. Daar in het Soesterkwarlier de Parochie van den H. Henricus was opgericht en aldaar in beginsel besloten was een R. K. Jongensschool te stichten (voor welke stichting het oude R. K. School bestuur een daarvoor bestemd bedrag afstond) bleef het Soesterkwartier buiten beschouwing. Enkele jaren later werd in het zoo genaamde Bergkwartier, Parochie H. Ansfridus, een R. K. Jongensschool gesticht. Met het oog op de latere verdere uitbreiding der stad in het Arnh.weg kwartier besloot het R. K. Schoolbestuur (na zich vergewist te hebben of het plan kans van slagen had), ook in die wijk in de bestaande behoefte te voorzien. Het spreekt van zelf dat een Bestuur maar niet zoo .Juk raak" een school gaat stichten (dit zou ook wettelijk moeilijk gaan). Na verschillende moeilijkheden over wonnen te hebben, heeft ook deze bouw dezer dagen zijn beslag gekregen, (ondanks de voorspelling van een vorig ingezonden stuk dat de school er niet kwam of dat 't nog wel een paar jaar minstens zou duren, vernomen van bevoegde zijde). Tevens is met den bouw eener centralisch gelegen U.L.O.- school reeds begonnen. Het Bestuur der R. K. Meisjesscholen heeft met deze weloverwogen regeling gelijken tred gehouden, door naast de R. K. :holen ook R. K. Meisjes scholen te stichten en alzoo schitterend de bestaande behoeften voorzien, waarvoor zeker een eeresalut niet mis plaatst is. Bij de besprekingen der schoolbouw het Arnh.weg kwartier, werd een paar keeren ook reeds de gedachte naar voren gebracht, dat in het gedeelte tusschen de Kruiskamp en Arnh.weg- kwartier na verloop van tijd ook wel een school noodig zou zijn, doch dit is nog in een ver verschiet, is dit later noodig dan zal ook dit geschieden; dan zou de binnenstad door een cirkel van R. K. Jongens- en Meisjesscholen omgeven zijn, zoodat men toch m.i. moeilijk kan zeggen, dat er maar „luk raak" is gehandeld bij de regeling van het Kath. onderwijs, juist het tegendeel is waar. Wat betreft het voor de oude slad parochiale stelsel dit is zeer gemak kelijk gezegd maar niet zoo gemak kelijk uit te voeren of op te lossen, als het wel lijkt, te meer daar de centra's van de twee binnenstadsche parochies zoo (onmogelijk) dicht bijeen liggenniettemin is het inrichten van parochiale scholen al meermalen ter sprake gebracht en zal dit wellicht na verloop van tijd ook nog wel voor uitvoering vatbaar zijn. Ten slotte nog ditReeds vóór 1910 bestond al het plan. de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart te verplaatsen naar een beschikbaar terrein aan de Arnh. weg hoek Beekensteinsche laan, het spreekt van zelf dat bij de verplaatste kerk dan ook minstens een R. K. Jon gensschool voor die parochie zou zijn gesticht, dit is echter van Hoogerhand afgelast, dus niet mogen gelukken, zoodat ook daardoor het in het leven roepen van parochiale scholen voor de jongensscholen grootendeels is ver hinderd. U dankend voor de verleende plaats ruimte, met de meeste hoogachting. foort (na de opheffing der Burgerschool aan de Coninckstraat) alleen de school aan de Breestraal, na genoemde op heffing verdeeld in Burger- Tusschen en Armenschool. In 1885 werd deze school weer aanmerkelijk uitgebreid 1 lAnstCT.WAnBisrooin'r""

De Eembode | 1932 | | pagina 1