F. A.Tulp Kantoorboeken Ordners Kaartenkastjes Kaartsystemen Kantoorboekhandel Kantoorboeken Fa. h. Elzenaar Allerlei tatoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag- dig. De abonnementsprijs bedraagt één gulden one maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per P°»i. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Bitgave van de Katholieke Stichting De Bembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 6 Jan. 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieveu voor handel en nflverheid bij geregeld adverteeren AdvertentlCn moeten Dinsdag en Vrijdag vódr 8 uur ln den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 79 Oorlog is de pompeuze ensceneering 9an enkeier laagste verborgen hartstoch- Epistel en Evangelie. I Zondag onder het Octaaf Driekoningen. Les uit den brief van den H. apostel 'Paulus aan de Romeinen; XII, 1—5. BroedersIk smeek u bij de barm hartigheid Gods, dat gij uwe lichamen opdraagt tot eene levende, heilige, Gode 'Welbehagelijke offerande: uw geeste- jj|Jijke eeredienst; en weest niet dezer gereld gelijkvormig, maar hervormt u jnaar de vernieuwing uws gemoeds, :/om te erkennen, wat de goede en wel- .behagelijke en volmaakte wil Gods zij. j»want ik zeg door de genade, welke .mij gegeven is, aan allen onder u: «niet hooger van zich te denken dan hel behoorlijk is te denken, maar met 'bescheidenheid te denken, en zóó als God aan een ieder eene mate van geloof heeft toegedeeld. Want gelijk Blwij in één lichaam vele ledematen hebben, doch al de ledematen niet «dezelfde verrichting hebben, zoo zijn wij, velen, één lichaam in Christus en, ieder afzonderlijk, elkanders ledematen, in Christus Jezus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Lucas; II, 42—52. Toen Jezus twaalf jaar geworden was, en zij, volgens de gewoonte van het feest opgingen naar |eruzalem en, ladat de dagen voleind waren, terug teerden, bleef het Kind |ezus tejeru- alem achter; en zijne ouders wisten iet niet. In de meening nu dat Hij bij iet reisgezelschap was, trokken zij [éne dagreize voort en zochten Hem inder de bloedverwanten en de be tenden; en, Hem niet vindend, keer- 1en zij naar Jeruzalem terug om Hem e zoeken. En het geschiedde, dat zij ia drie dagen Hem in den tempel londen, zittend te midden der leeraars, ■^en hoorend en hen vragend; en allen, die Hem hoorden, waren verbaasd over 'aijne wijsheid en zijne antwoorden. Zij Hu stonden verwonderd, toen zij Hem igen. En zijne Moeder zeide tot Hem: non! waarom hebt Gij ons zóó ge- aan Zie, uw vader en ik zochten u net smart. En Hij sprak tot hen: daarom zocht gij Mij? Wist gij niet, at Ik zijn moet in hetgeen mijns laders is? En zij begrepen het woord liet, dat Hij tot hen sprak Hij nu ging net hen af en kwam te Nazareth, en tij was hun onderdanig. En zijne loeder bewaarde al deze woorden in laar hart. En Jezus nam toe in wijs- d en jaren en in genade bij God de menschen. Liturgische Kalender. Week van 8—14 Januari.; Zondag 8. Feest van de H. Familie. Mis Exsultet, 2e geb. van le Zondag na Driekoningen. Maandag 9. Mis van Zondag onder hel octaaf, In Excelso. 2e geb. van het octaaf, 3e Deus qui. Dinsdag 10. 5e dag van het octaaf Mis Ecce, 2e geb. Deus qui, 3e voor Kerk op Paus. Woensdag 11. Mis als Dinsdag, 2e geb. H. Hyginus, 3e Deus qui. Donderdag 12. Alles als Dinsdag. Vrijdag 13. Octaaf v. Driekoningen, Mis Ecce. Zaterdag 14. H. Hilarius Mis In Medio 2e geb. H. Felix. Credo. Wraakroepend. Een der treurigste gevolgen der tegenwoordige economische crisis is de ontzettende toename van wraak roepende zonden, aldus het door de Jesuïetenpaters uitgegeven weekblad .America", waaraan we ontleenen: .Men moest zich dit feit meer her inneren. Onderdrukking van weduwer en weezen hoort hierbij en onthouding van het rechtmatige loon, Een dame wendde zich lot een vrijwillige Arbeids beurs in New-York met het verzoek. haar een werklooze te zenden. Vcreischte: Ramen wasschen, schrob- Evangelle verklaring. I Ie Zondag na Driekoningen. Q Wie verwondert zich niet ten hoogste, dat Jezus, de Zoon van den levenden "lod, de Heer van Hemel en aarde, ich niet alleen onderwierp aan de iveicn van Maria, zijne Moeder, maar >k gehoorzaamde aan |ozef, zijnen 'oedstervader? Welk een schouwspel lenschen gebieden en een üod-mensch hun gehoorzaamMaria en Jozel velen en Jezus is hun onderdanig! :rt, kinderenuit dit voorbeeld van i Zaligmaker, hoe bereidwillig gij 'en ouders gehoorzamen moet in ajle dingen, waartoe u hun bevel, als het niet zondig is, aanhoudt. Gij moet, net eenen bereidwilligen ijver, al dat gene getrouw en stiptelijk opvolgen, Wat de wil uwer ouders van u vor- deit. Gij moet nalaten, wat met het uitdrukkelijke bevel uwer ouders fflrijdig is. Hiertoe verbindt u niet alleen de natuurlijke en goddelijke wet, maar de goede God belooft u ook adelijk, en hierna eeuwig, een geluk- g en zalig leven, als gij uwen ouders Khoorzaamheid, liefde en eer bewijst, t wordt u uitdrukkelijk indachtig gemaakt in het vierde gebod: gij zult uwen vader en uwe moeder eeren, opdat gij lang moogt leven op aarde. h^Hoe menigvuldig zijn dus niet de zonden der kinderen, waaraan zij zich alleen tegen de gehoorzaamheid jegens hunne ouders kunnen schuldig maken •Zij zondigen iederen keer als zij in het geheel niet doen, wat de ouders hun gebiedenook worden zij nog aan zonden schuldig, al doen zij ook, wat bun geboden wordt, wanneer zij het tevens niet gewillig, niet bereidvaardig, niet getrouw of niet ootmoedig vol- brengen. En hoe menigmaal is dit niet het geval bij die kinderen, die zeer eigenzinnig zijn, die bijna alles beter willen weten, die zoo licht hunne ouders tegenspreken en dwarsboomen I O kinderenlaat dit schoone voorbeeld den jongen Jezus, die zoo oot- JOH. DE HEER VARKENSMARKT TEL, 1309 AMERSFOORT Piano's - Orgels Radio RUIM 27000 INSTRUMENTEN WERDEN DOOR ONS OELEVERD ZEQT U DAT NIETS? moedig aan Maria en Jozef gehoor zaamde, u ter harte gaan, opdat gij nooit aan den plicht van gehoorzaam heid jegens uwe ouders moogt ont breken. twee dagen in beslag nemen. Betaling 50 cent. De leider van de Arbeidsbeurs weigerde tegen dat loon iemand voor dat werk aan te wijzen. De gevallen zijn thans niet zeldzaam, schrijft het blad, waarin welgestelde lieden meenen van werkloozen voor een bagatel iedere prestatie te kunnen verlangen. Sommige menschen moeten tien veertien uren één stuk in restaurants vaatwerk afwasschen en krijgen niets dan den dagelijkschen kost. Anderen, vrouwen en mannen, worden in huurkazernen bij de zwaarste diensten gebruikt, zon der dat men hun iets anders verschaft dan de mogelijkheid in den kelder te slapen, daar ze anders dakloos zijn. Hier is vanzelfsprekend geen sprake van degenen, die zelf niets hebben en hun best doen om hun medemenschen tenminste toch een kleinigheid te kun nen Igeven. Maar veel eer van werk gevers, wien de crisis nog lang niet bij de keel heeft gegrepen. „Wij waar schuwen zulke uitbuiters", schrijft „America", „want de wraak Gods zal hen vroeg of laat treffen." Het beste wat ze kunnen verwachten is een vreeselijk ongeluk uit de hand van den allerbarmhartigsten God, dat hen tot berouw aanspoort en hen voor de vlammen der hel bewaart. Niets is volgens de woorden der Heilige Schrift hatelijker in Gods oogen dan de mis daad van de onderdrukking der armen. Zij verhardt de harten der onschuldi- gen, is de bron van zedelijke ontaar ding der offers en van de verwoesting der staatsorde. God luistert naar het bidden van Zijn onderdrukte kinderen en als de wreedheid der menschen, die uit den nood kapitaal weten te slaan, tot Hem schreit, dan wordt Hij zelf de Wreker der armen". Een vastenbrief van 1684 over ongepaste kleeding. Op 22 Maart 1684 vaardigde de toenmalige Bisschop van Roermond een vasten- brief uit over de onbe tamelijke vrouwenkleedlng. Voor de curiositeit laten we hier den bedoelden vastenbrief van in zijn ge heel volgen Daar de II. Schrift, de geestelijke wetten en de boeken der H. Vaders op tallooze plaatsen wijzen op de zonden, die inzonderheid de vrouwspersonen veroorzaken, voor hun zelve alsook voor hun evennaasten, door hun on betamelijke kleeding, vooral door het veel te ver ontblooten van hun hals, Langestraat 65 t.o. Krommestr. Telefoon 326 VITESSE Type- en Copieerinrichtiog Kon. Wilhelmioastraat 10 ichrljft Uw botekkea, circulaire* convocatie'*, correspondentie Cursussen in Stenografie Machineschrijven schouders, borst en armen en de on betamelijke wijze waarop zij hun hoofd en lichaam versieren, hetwelk alles is strekkende tegen het belang der maat schappij, omdat daaruit voortspruiten vele ziekten, ellenden en verkorting van het levenzoo is het dat de H. Schrilt dan ook herhaaldelijk spreekt van de groote straffen, die de almach tige God dreigt over te zenden aan die volken, landen en sleden, welke zulks plegen en toelaten. Deze straffen heb ben ook wij nu al ettelijke jaren God betere het van alle kanten en op verschillende manieren moeten be leven waardoor wij ons bevinden in groote armoede, leed en ellende, zon der dat nochtans dezelve vrouwen hun oogen afwenden van hunne ijdelheid. ondanks dat onze Zaligmaker in het Evangelie uitdrukkelijk zegt: Wee den mensch, die ergernis geeft; ja, in dat geval ons belast onze oogen uit te steken, handen en voeten af te kappen en in het vuur te werpen, en dat degenen die schandalen geven, ver dienen met een molensteen aan den hals gebonden, geworpen te worden in de diepte der zee. Daarom dan ook heeft Z H. Innocentlus XI, de thans levende en regeerende Paus, tot heil van de H. Kerk, uit een waarachtige vaderlijke bezorgdheid en plicht ons allen, den 1 December van het vor'g jaar tegen zulke oneerbare en onge paste manieren van kleederdrachlen, laten uitgaan, een verbod op straffe van ex-communicatie, niet alleen voor de overtreders, maar ook voor de biechtvaders, die zulke personen zou den durven absolveeren, hebbende daarenboven bevolen aan alle heeren bisschoppen van Nederland insgelijks te doen, gelijk dan ook door den doorluchtigen heer aartsbisschop van Mechelen heeft gehoorzaamd met een gelijkluidende ordonnantie van 14 Fe bruari laatstleden. Ook wij, om onze plicht na te komen en te ontgaan de bovenbedoelde straffen, door het aan roepen der H. Maagd en Moeder Gods Maria, die door hare voorspraak God zij gedankt nu eenigen tijd hebben opgehouden (hopen wij voor altijd, want wij gaan voort haar wel te dienen), verbieden aan alle vrouws personen van ons bisdom, van wat staat of rang zij ook zijn, dat zij op de straat, in de winkels, maar minder nog in de kerken of op publieke plaatsen, zullen verschijnen met den hals, de schouders, de borst of de armen tot aan de handen en dat alles met dichte stof en geen doorschijnende. Wij bevelen verder aan de geestelijke overheid en predikanten van ons Bis dom, dat zij dezen brief drie achter eenvolgende Zondagen zullen afkon digen en verklaren, alsook telken jare op den Septuagesima-Zondag. Degenen, die na de publicatie van dit schrijven niet gehoorzamen, zullen niet geabsol veerd worden, noch toegelaten tot de Tafel des Heeren, maar, integendeel, gestraft met de daartoe gestelde ge strengheid en boete, waaraan ook zul len onderworpen zqn de ouders, over sten, voogden en alle andere macht en bevelhebbers over vrouwspersonen, welke door toelating of huichelarij deze ordonnantie overtreden. Aldus gegeven te Roermond, den 22 Maart 1684. Op bevel van Zijne Doorluchtigheid, J. A. DU MONT, Secretaris. CHristell|Ke moeders. Zij alleen zijn in staat om de wereld te hervormea door een dam op te werpen tegen den stroom var. ver loochening der Christelijke beginselen. Op een vergadering te Manchester, waar ongeveer 3500 Christelijke moe ders vergaderd waren, hield Kardinaal Bourne een indrukwekkende rede. Hij verklaarde, dat er in Engeland dingen gebeuren, welke oneindig erger zijn dan oorlog of financieele crisis, n.l. onzedelijke practijken, welke de ziel veriagen, de familie dreigen te ont binden en bijgevolg het bestaan der natie op het spel zetten. Ik wensch u te zeggen, dat de we reld, dat Engeland heden op een slech ten weg is, niet zoozeer uit hoofde van politieke en economische moeilijkhe den, maar veeleer om reden van de verzwakking en van de steeds toene mende verloochening der Christelijke beginselen, van de opzettelijke verloo chening en terzijdezetting van de Christelijke overlevering, van de ver loochening in beginsel en in daad van de Christelijke zedelijke overlevering. Wie is geroepen om dit alles goed te maken Wie alleen heeft de macht om zulks te doen? Wie alleen is in het verleden in staat geweest om de wereld te her nieuwen? De Christelijke moeder, en niemand anders, omuat het huisgezin de grond slag is der samenleving. Van het huis gezin hangt de beschaving af. Indien het gezinsleven gezond is, zal ook de beschaving gezond zijn Christen-moeders, ieder van u is een centrum van invloed. Elke Katholieke moeder oefent in vloed uit, niet alleen in haar eigen huisgezin, maar ook in haar kring van kennissen. Indien gij leeft zooals Ka tholieken moeten leven, in uw Katho liek geloof, in uw handel en wandel indien gij u verzet zoo hard als dia mant tegen de leerstelsels, waarover ik sprak, dan zal niemand kunnen zeg gen, hoe ver uw invloed reikt. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. De Aartsbisschop van Utrecht heeft benr >md tot deken van het dekenaat Oro- ningen den zeereerw. heer L. I. D. Buve, pastoor der parochie van d H. Martinus te Qroningen; v°°' Piin'i - hili - lliqili: Fa. R. VAN DEN BURO Arah.tr. Gevestigd Kdert I8V7 j tot pastoor te Groningen (H. Jo seph) den weleerw. heer A. S. Uijtte- waal tot pastoor te Apeldoorn den wel eerw. heer J. H. Koelman; tot Directeur van het mannelijk jeugd werk in het Aartsbisdom den weleerw. heer I. H. van den Berg. ALLE LINIATUREN LOSBLADIOE BOEKEN Speciale Registers (Bestelt deze vroegtijdig) Langestraat 84 - Telef 528 Binnenland Zwea Het buitengewoon mooie weder van den afgeloopen zomer heeft, in ver band met de zich bij ons volk steeds meer en meer ontwikkelde neiging tot nmen en baden, dezen zomer ge voerd tot een overstelpend druk be zoek aan de bestaande bad- en zwem inrichtingen, waardoor bij sommige inrichtingen gebrek aan contróle en toezicht zeer duidelijk werd. Bovendien heeft die zich sterk ont wikkelende vraag naar bad- en zwem- gelegenheden gevoerd lot het oprichten van nieuwe, dikwijls door particulieren opgezette inrichtingen en doet het fi- nantieel succes dat met de meeste dier inrichtingen is behaald, voorzien, dat in die richting dit jaar zal worden voortgegaan. Vele dezer nieuw opgerichte zwemba den voldoen allerminst aan de eischen, die zoowel ten opzichte van de hygiene, als van de veiligheid en ook nog in andere opzichten dienen te worden gesteld. De gevolgen hiervan zijn niet uitge bleven en doen vreezen, dat zich het volgend jaar nog meer misstanden op dit gebied zullen voordoen, tenzij tij dig in deze materie worue ingegrepen. De Nederlandstlie vereeniging voor Volks- en Schoolbaden heeft hierin aanleiding gevonden om eerlang eene buitengewone algemeene vergadering bijeen te roepen ter bespreking van de vraag: „Moeten van Overheidswege eischen worden gesteld voor bestaande en op te richten bad- en zweminrichtingen en zoo ja, welke?" Lezen en schrijven. Van de 100 ingelijfden bij de Militie konden in 1929 lezen en schrijven 99.76 procent, alleen lezen 0.02 pre., lezen noch schrijven 0 22 procenl. In 1930 resp. 99,80 procent, 001 procenten 0.19 procent. Die 0.19 pet. beteekent in totaal 38 personen. Ouderdomspensioen. Door de onlangs gepubliceerde me- dedeeling, dat er mogelijkheid beslaat, in verband met het sedert 1919 ver minderde inkomen, voor ouden van cia^.en alsnog een kostelooze ouder domsrente te krijgen, is gebleken dat inderdaad verschillende personen hier voor in aanmerking komen. Na de vo rige publicatie zullen bij voorbeeld 34 in het district van den Raad van Arbeid te Amsterdam wonende ouden van dagen met een leeftijd, varieerende lusschen de 78 en 94 jaar, alsnog in het genot van deze kostelooze ouder- domrechle worden gesteld, hetgeen voor de betrokkenen in dezen moei lijken tijd een verrassende uitkomst is. Het blijkt dus wenschelijk op deze mogelijkheid nogmaals de aandacht van belanghebbenden te vestigen. Voor de hierbedoelde personen is het volgende van belang: De Ouder domswet 1919 bepaalt, dat ieder Rijks- ingezetene. die op 3 Dec. 1919 den leeftijd van 65 jaar bereikt of over schreden had en geen aanspraak op kostelooze ouderdomsrente kon maken, omdat hij in de Vermogensbe lasting of de Inkomstenbelasting naar een inkomen van 1200 gulden of meer aangeslagen, alsnog in het genot van deze rente kan worden gesteld, mits hij aantoont dat hij zelf of zijn echtgenoot niet meer in do vermogens belasting of de inkomstenbelasting naar een inkomen van 1200 gulden of meer is aangeslagen. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den Raad van Arbeid. Uitspraken Kantongerecht te Amersfoort. Drankwet: H. H. Soest 4 maal f80 of 20 d. en verb, bier, A. P. Hoog land f10 of 4 d. DronkenschapA. K. Amersfoort 17.50 ol 3 d., J. S. idem.J. H. Amers foort f 10 of 4 d., O. v. D. idem, W. v. d. H. zwervend idem, Th. P. Zwolle f 15 of 6 d. Voorwerp (wagen) onverlicht laten aan: C. B. Scherpenzeel 125of 10d. Warenwet (eieren) E. S. Utrecht f40 ot 5 d. SpoorwegwetH. O. R. Acneratoort f 10 ot 4 d. Bij werk aan den openb. weg voor bijgangers niet waarschuwen: H. B. Barneveld f5 of 2 d. In den trein plaatsnemen zonder biljetW. M. zwervend 13 ot 1 d., v. d. H. idem. Loopen op verboden grond: E. O. >est f 15 ol 6 d., H. V. idem, I. v. G. Amersioort f 5 of 2 d., F. v. Z. id A. J. Voorthuizen f I ol I d„ A. H. id.. M. B. Barneveld 13 of I d.. M. B. idem, G. K. Amerongcn f 15 ol 6 d., D. O. idem. Autorijden onder invloed alcohol: C. v. G. Hilversum I maand hecht, en 1 jaar ontzegging rijbevoegdheid. Niet voldoende uitwijkenA. F. H. Breda 15 of 3 d.. A. v. d. V. Huis ter Heide 115 ol 6 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengenJ. C. G. Amersioort f 15 of 5 d. JachtwetC. v. d. P. Baarn f 15 ol 6 d. WapenwetD. C. A. Alpen 13of 2d. ArbeidswetJ. de B. Delfzijl 3 maal 13 of 3 d., A. v. R. Soest 2 maal f2.50 of i d. Motor en Rijwielwet (zonder licht, bel of reflector enz.; O. v. d. B. Soest f3 of I d„ G. v. S. Hilversum idem, H. B. Veenendaal 2 maal 12 of I d., C. V. Scherpenzeel f2 of I d., O. v. K. Amersfoort idem, G. M. idem, R. v. E. Lunteren idem, H. Z. Hoog land id., L. O. Hamersvcld idem, J. W. Soest 15 of 2 d.. W. C. de Z. Amersfoort f3 of 1 d„ J. M. de B. Hilversum f5 of 2 d., Ph. H. Amers foort f 3 of 1 d., E. K. Hoevelaken f5 of 2 d. WielriJdend en politiebevel niet op volgen R. P. V. Amersfoort f t of 1 week tuchtsch., O. v. V. Amersfoort 15 of I w. tuchtsch., IJkwetJ. H. te F. f 1 of I d. en verb. Niet stilhouden om rijbewijs te too- nenC. C. A. K. Laren f3 ol I d. Winkel in sluitingstijd open hebben E.S.Groningen Groningen 13 ot 1 d. RustdagbesluitA. B. den Haag 13 of 1 d. Zonder vergunning in Soest kuipen kalk op de openbaren weg, waardoor kón worden verontreinigdH, J. B. aldaar f3 of I d. Trekdier onbeheerd laten: O. E, Hoogland f3 «f 1 d. Geen rijbewijs toonen: J. B. v. H. Utrecht f I of I d. Autorijden zonder lichtA. J. v. M. Soest f 30 ol 10 d. plus 14 ol 2d. voor gemis van rijbewijs. Na een studie van zeven jaar is de Amerikaansche oogarts, Dr. Fein- bloom, erin geslaagd een bril te con- strueeren, die personen, wier gezichts vermogen slechts 2 procent van het normale bedraagt en die vroeger ais geheel blind werden beschouwd, in staat stelt, alles gewoon te kunnen Deze nieuwe bril bestaat uit drie telescopische glazen voor ieder oog en kan als een gewone bril gedragen worden. In optische kringen wordt aan zijn FRIESTKIi ZEER TALRIJKE li TESTE»

De Eembode | 1933 | | pagina 1