F. A. TULP MTKLEEDING Kantoorboeken Fa.H. Elzenaar DE DOM JL SSfcW- - Kantoor „u Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort ELEEM£0DE vefschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbuiten Amersfoort f 1.10 franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 10 Febr. 1333 ADVERTENTlEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 89 Wie op den duur de baas wil blijven, moet niet te bazig zijn. Epistel en Evangelie. Zondag genoemd Septuagesima. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Korinthiërs; IX, 24-X, 5. BroedersWeet gij niet. dat zij die in de renbaan loopen, wel allen loopen, maar drt één den prijs ontvangt? Loopt gij zóó, dat gij dien behalen moogt. leder kampstrijder nu onthoudt zich van allesen zij nog wel om eene vergankelijke kroon te verwerven, wij echter om eene onvergankelijke. Ik dan loop alzóó, niet als in de lucht slaande maar ik tuchtig! mijn lichaam en breng het tot dienstbaarheid, opdat ik soms niet, na anderen gepredikt te hebben, zelf verworpen worde. Want ik wil niet, dat het u onbe kend zij, broeders! dat onze vaders allen onder de wolk zijn geweest, en allen de zee zijn doorgegaan, en allen in Mozes gedoopt zijn geworden in de wolk en in de zee, en allen dezelfde geestelijke spijs hebben gegeten, en allen denzelfden geestelijken drank hebben gedronken; (zij toch dronken van eene geestelijke, hen volgende steenrotsde steenrots nu was Chris tus); maar niet in het meerendeel van hen heeft Qod welbehagen gehad. EVANGELIE volgens den H. Mattheüs; XV, 1 16, In dien lijd sprak Jesus tot zijne leerlingen deze gelijkenis Het Rijk der hemelen is gelijk aan een huisvader, die vroeg in den morgen uitging om arbeiders voor zijnen wijngaard te hu ren. Nadat hij nu met de arbeiders was overeengekomen voor één tienling daags, zond hij hen in zijnen wijn- gaaid. En toen hij omtrent het derde uur uitging, zag hij anderen op de markl ledig staan en zeide hun: Gaal ook gij in mijnen wijngaard, en ik zal u geven wat billijk is. En deze gingen. Andermaal ging hij uit omtrent het zesde en het negende uur en deed ins gelijks. En omtrent het elfde uur ging hij uit en vond anderen staan en zeide hun: Waarom staat gij hier den gan- schen dag ledig? Zij zeiden tot hem: Omdat niemand ons gehuurd heeft. Hij zeide hunGaat ook gij in mijnen wijngaard. Toen het nu avond geworden was, zeide de heer des wijngaards lot zijnen opzichterRoep de werklieden en geef hun het loon, beginnend van de laatsten tot de eersten. Toen dan zij kwamen, die omtrent het elfde uur gekomen waren, ontvingen zij ieder één tienling. Als nu ook de eersten kwamen, meen den deze dat zij meer zouden ont vangen echter ontvingen ook zij ieder één tienling. En dien aannemend, mo'- den zij tegen den huisvader, zeggende: Deze laatsten hebben één uur gearbe d, en gij hebt hen gelijk gesteld met ons, die den last van den dag en de hitte gedragen hebben. Doch hij antwoordde en zeide tot een hunner: Vriend! ik doe u geen onrecht. Zijt gij niet voor één tienling met mij overeengekomen? Neem wat het uwe is en ga heenik wil aan dezen laatste evenveel geven als aan u. Of slaat het mij niet vrij te doen wat ik wil? Is uw oog boos, om dat ik goed ben? Aldus zullen de laatsten eersten, en de eersten laatsten zijn. Velen toch zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren. Evangeliever-Klaring. Zondag genoemd Septuagesima. De sluitwoorden des Evangelie's „velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren", en de voorgaande gelij kenis zijn eene nadere aanduiding van de waarheid in den Epistel verkondigd. Alles is daaraan gelegen dat wij op het einde onzes levens gerekend wor den tot het getal der gekroonden. De Apostel vergelijkt den kampstrijd des christens met dien in de Corinthische spelen. Hij zegt dat gelijk allen om deneeteptijs wedijveren, evenwel niet allen dien wegdragen; dat zoo ook niet allen, die het Evangelie geloovig nebben aangenomen, de eeuwige zalig heid verwerven. De christenen moeten in dien gccslelijken strijd den aardschen kampvechter navolgen. Indien zij, die in het renperk naar den cereprijs din gen, zich groole ontberingen getroos ten om eene vcrwclkbare kroon van bladeren, om een luttel ijdele eer en glorie te erlangen, hoeveel te meer moeten dan de christenen alles veil hebben; zij, wier streven het is eene hemelschc, eene onverwelkbarc kroon te veroveren. De apostel wijst hen op zichzelf als op en navolgenswaardig voorbeeld. Hij gaat steeds voorwaart! naar zijn doel, niet met wankelen, on- Blokken Postpapier Mappen Postpapier Doozen Postpapier KANTOORBOEK HANDEL Lingestr. 65 t.o. Krommestr. TEL 326 wissen, maar met vasten en zekeren niet als de lucht slaande, maar; zijn tegenstander, zijn lichaam, ireffend. Om die kroon te bereiken, offert hij alles op. Hij kastijdt zijn lichaam en brengt het onder bedwang, opdat, na aan anderen de kroon der verwinning te hebben getoond, aan hem dezelve niet ontga. Een zalige schrik bevangt zijn hart bij die gedachte en spoort hem aan tot nog grootere krachtsin spanning. Die schrikkelijke gedachte, zoo heilzaam ter eeuwige zaligheid, wordt door een treffend voorbeeld uit het Oude Verbond bevestigd. Van ge heel het Israëlitische volk, dat het Egypteland uittoog, zijn slechts twee personen het beloofde land ingegaan. Wel zijn allen onder geleiding van de wolk en den vuurkolom de woestijn doorgetrokken, wel zijn allen droog voets door de Roode Zee gegaan en werden zij door die weldoende won deren van God als gedoopt, voor be stemd om eens het beloofde land binnen te treden. Doch God had in de meesten van hen geen behagen. Zij zijn tot straf hunner zonden in de woestijn gestor ven. Het mocht hun niet baten te hebben gedronken uit de wonderdadige sleen- rots, door Mozes met zijn staf gehei ligd, toen hij, zegt de H. Augustinus, in twee slagen over dezelve het teeken des heiligen Kruises maakte. (De Ho- milia 5Augustini EpiseTract. YXVI.) Het mocht hun niet baten te hebben gegeten het hemelsch mannabrood. Een zelfde lot zal vele christenen treffen, die ook gedronken hebben uit de gees telijke, hen op hun pelgrimsreize nooit verlatende Steenrots, Jesus Christus, de bronwel aller genadezij, die insge lijks ontvangen hebben het Hemelsch Brood, de H. Communie. In het strijd perk des levens onthielden zij zich niet alles, dat der zonde gemeen is ij missen de onbederfelijke kroon, die God voor hen bestemde. Liturgische Kalender. Week van 12—18 Febr. Zondag 12. Septuagesima Mis Cir- cumdederunt, 2e geb. v. d. zeven H.H. Stichters der Servieten, 3e v. d. Paus (Kroningsfeest). Maandag 13. Mis Circumdederunl, 2e geb. A cunclis, 3e Fidelium. 4e naar keuze. Dinsdag 14. H. Valentinus Mis In virtute, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Woensdag 15. H.H. Faustinus en Jovila, Mis Solus aulem, 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Donderdag 16. Mis Circumdederunt 2e geb. A cunctis, 3e naar keuze. Vrijdag 17. Mis als gisteren. Zaterdag 18. Mis der H. Maagd Salve, 2e geb. van de H. Simeon, 3e van de H. Geest. De ontreddering van het gezin. Onlangs kwam in een neutraal blad van een onzer groote steden de vol gende advertentie voor: „Ouders die gaan scheiden willen af stand doen van een lief meisje, 15 maanden, met wagen en stoel er bij. Brieven franco onder nummeraan dit blad." Er zal in tal van moederharten, bij het lezen van een dergelijke adverten tie een gevoel van verontwaardiging ontstaan. We zijn overtuigd, dat de overgroote meerderheid van onze moe ders niet dan de diepste minachting over zullen hebben voor een vrouw, die op deze wijze, tegelijk met wagen en stoel, haar kind opruimt, dat over tollig is geworden. Maar al is die al- gemeene verontwaardiging een op zich zelf gelukkig verschijnsel, het feit, dat een dergelijke advertenlic mogelijk is, mag voor onze samenleving diep be schamend heeten. En schrijnender kon moeilijk bewe zen worden tot welke voor de mensch-i heid beschamende toestanden we ko men, tengevolge van de moderne hu welijkstheorieën, als het huwelijk in kameraadschap en het recht der liefde enz. De ouders moeien vrij zijn, zoo heet TYPE- OF COP1EERWERK VITESSE DOET 'T VLUQOER School voor steno en typen. i. Wilhelmlnastraat 10 hef dan. De knellende banden van huwelijk zijn eigenlijk een verouderd begrip, die passen niet meer in een vrije maatschappij, ze zijn den vrijen onafhankelijken mensch onwaardig Maar aan de rechten van het kind, dat hulpbehoevende kind, voor wie de z.g. vrijheid der ouders een geweldige tragedie wordt, daaraan wordt niet ge dacht. Dal de mensch met een beroep op deze valsche vrijheid zich verlaagt lot beneden het redelooze dier, daar aan wordt ook niet gedacht. Hier zien we den mensch, zijn hulp behoevend klein kind dat hem te las tig is geworden, per advertentie aan bieden tegelijk met wagen en stoel. Ais :n stuk lastig, overbodig meubilair. En dat heet dan beschaving, moderne cultuur, de vrijheid van den mensch Het begon met de aanvaarding van de echtscheiding. Het was immoreel menschen die niet meer met elkander overweg konden te noodzaken bij ei kander te blijven. Wat is de Katholieke Kerk niet gesmaad en gescholden om dat Zij aan de onontbindbaarheid van het huwelijk vast hield. Dit laatste gebeurde natuurlijk op de eerste plaats, omdat het huwelijk is een goddelijke instelling, door Cnristus zelf als nooit te verbreken verklaard Maar dit geschiedde ook, omdat het maatschappelijk leven, een gezonde menschelijke samenleving, deze onder mijning van het gezinsleven niet dul den kan. De ontbinding van het huwelijk, waarbij de kinderen onverzorgd worden achtergelaten is in strijd met de natuur. Deze natuurwet loslatend is er geen enkele rem meer en vervalt men nood zakelijk van kwaad tot erger. We za gen, overigens tot onze instemming, in een liberaal blad een verontwaardigde beschouwing, naar aanleiding van bo venstaande advertentie. Maar komt deze verontwaardiging eigenlijk niet rijkelijk laat? Heeft men eerst van die zijde, door de ontwrichting van het huwelijksle ven, niet deze toestanden in de hand gewerkt? En nu men staat voor de uiterste consequenties roept men ach en wee over zooveel ontaarding. Nu spreekt dit liberale blad van het mo derne huwelijks-failliet, waarvan dit arme kind van 15 maanden het slacht offer is. Maar wanneer men van ka tholieke zijde al jaren is gewaarschuwd tegen deze ontaarding van het huwelijk, door middel van boek, tooneel en film, hoe weinig steun kreeg men dan van liberale zijde. Het huwelijk is een woord geworden, zonder moreele beteekenis. Maar wanneer we niet terugkeeren tot het „bekrompen" katholieke huiselijke ideaal, dan zullen spoedig dergelijke advertenties herhaaldelijk onze veront waardiging opwekken. I Piano's - Vleugels I Fa. R. VAN DEN BURG B ARNH.STRAAT AMERSFOORT Importeurs: vin Bechsteln, I Bluthner Qrotrim Sleinweg J Onrust In Duhaehland Met groote bezorgdheid vraagt men zich af, waartoe de ontwikkeling der gebeurtenissen in Duitschland zal leiden. Er is inderdaad reden tot bezorgd heid. Hitier heeft de macht in handen hij maakt er een ruim gebruik van, om niet te spreken van misbruik. Men weet, dat Hitier den Pruisischen Land dag, die niet naar zijn hand stond, wenschte te ontbinden. Als de Landdag zich zelf niet wil ontbinden, dan zal ik het doen, zoo redeneert Hitier en in de gauwigheid wordt een besluit 'n elkaar getimmerd, waarbij de rijks- iresident de bevoegdheden van het 'ruisische Staatsminislerie overdraagt an den rijkscommissaris voor Pruisen, Von Papen, den trouwen paladijn van Hitier. De Pruisische regeering, die zoodoende met een pennestreck op zij wordt gezet in strijd met de grondwet, legt zich hier echter zoo maar niet bij neer. En ook het Centrum heeft tegen dit besluit een protest ingediend. De zaak wordt weer aanhangig ge maakt bij 't staatsgerechtshof te Leip zig. En men heeft weer een nieuwe factor van otttusl en onzekerheid. Van rust gesproken, daarvan is bij onze Oosterburen geen sprake meer, sinds Hitier het volk wierp in een nieuwen verkiezingsstrijd. Een maand lang blijft het land ten prooi aan hef tige onlusten en vechtpartijen. Eiken avond en eiken morgen kunnen we reeksen berichten lezen over vecht- en schietpartijen, waarbij dooden en ge-I wonden te betreuren zijn. Binnenland De Zeven Provinciën. Bij den aanvang van de vergadering !an de Tweede Kamer Dinsdagmiddag legde de Minister van Defensie de volgende verklaring af: „De regeering stelt het op prijs de gelegenheid te hebben te dezer plaatse een verklaring af te leggen naar aan leiding van de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën", een misdrijf waarvan de regeering en het Neder- landsche volk met leedwezen en ver klaarbare ergernis hebben kennis ge nomen. Aan boord van het muitende schip bevinden zich 16 officieren, 9 Euro- peesche onderofficieren, ca. 140 in- heemsche schepelingen. „De Zeven Provinciën" volgt thans sedert den nacht van Zaterdag op Zondag zuidwaarts de westkust van Sumatra en wordt op korten afstand rjevolgd door een gouvernementsvaar tuig, aan boord waarvan zich bevinden de commandant van „De Zeven Pro vinciën. zeven officieren, tien Euro- peesche onderofficieren en twintig Europeesche korporaals en man schappen. De overige bemanning van „De Zeven Provinciën", bestaande uit vier officieren, zeven Europeesche onder officieren, zeventien Europeesche kor poraals en manschappen en tien inheemsche schepelingen bleef achter aan den wal. Het achtervolgend gouvernements vaartuig is in staat omtrent plaats en koers van „De Zeven Provinciën juiste inlichtingen te geven. De noodige strijdkrachten, de kruiser „Java", torpedobootjagers, onderzee booten, bewapend met oorlogstorpedo's en vliegtuigen, bewapend met bommen worden samengetrokken om de muiters tot overgave te dwingen. Van onderhandelen mag en kan geen sprake zijn. Geschiedt de overgave niet onmiddellijk en onvoorwaardelijk na sommatie, dan zal met geweld worden opgetreden. Ingrijpende maatregelen zullen wor den genomen tegen verderfelijke in vloeden die de geesten hebben rijp gemaakt tot aanranding van het gezag, door landsdienaren die vrijwillig den plicht op zich hebben genomen dat gezag te dienen." Rond de boerderij. De crisis-varkenswet staat, en blijft staan in het middelpunt der belang stelling. Naar de bladen meldden, heeft het Nederl. Correspondentschap, de heer v. Zwanenberg geïnterviewd over de posi'ie en tekorten, welke bij het sta bilisatiefonds zouden bestaan. En er is volgens den directeur der Nederl. varkenscentrale een groot te kort. Toch zou het den heer Van Zwanen berg niet verwonderen, wanneer men over niet al te langen tijd, b.v. een half jaar, tot verlaging der heffing zou kunnen overgaan. Dat de prijzen der varkens dan ook verhoogd zouden worden, stond er niet bij. Maar dat zal wel vergeten zijn' "'ant daar gaat het eigenlijk om. Met dit al schieten we toch met onze crisis-varkenswet aardig op. Luis ter hoe de heer v. Zwanenberg zijn beschouwingen kort samenvat: alles wijst er op, dat wij, wat de productie betreft, in den loop van dit jaar de zaken in de hand hebben. Wij krijgen nog eenige moeilijke maanden, maar wij"beginnen reeds eenig licht te zien. Men zal de „productie" in de hand hebben; de „varkenshouderij" geregeld. Doch ook dit zal wel gebaseerd zijn op de tegenwoordige exportmogelijk heden. Maar wie heeft en houdt dit de hand? Een opgezet plan op basis van thans kan straks wel „weer" onbruikbaar zijn. De steun gebaseerd op den export kan nooit zekerheid geven. Dat er beperkt moet worden, we zijn het er volkomen mee eens, maar daarvoor was geen instituut noodig zooals de N. V. C. dat, naar beweerd wordt, ntillioenen kost, die, ofwel de varkenshouders, ofwel de consumenten, of beiden, moeten betalen. I Zóóver zijn we thans. ALLE LINIATUREN LOSBLADIGE BOEKEN Speciale Registers (Bestelt deze vroegtijdig) Lengestraat 84 - Telef- 528 DE SPECIALE ET/ KLEEDINGMAGAZIJN MTRECMT-AMEBSFOORT-ZEIST Toen de wet werd aangenomen werd een richtprijs van ongeveer 20 cent in 't vooruitzicht gesteld. En de boeren die het niet geloofden, waren onver beterlijke zwartkijkers. Men begon wel met 15 cent doch die zou spoedig hooger worden en nu is ie al14 cent en een groot tekort bij het sta bilisatiefonds Doch in de verre toekomst schemert nu ook „eenig" licht. Maar ik ben bang, dat het in dien tusschentijd de boeren „groen en geel" voor de oogen wordt. Intusschen geloof ik dat er eenige waarheid schuilt in het gezegde, op de vergadering van den Nederl. Bond van varkenshouders te Nijmegen ge houden, dat de steunwet geen varken- houders-sleunwet is, maar een expor- leurs-steunwet. zijn misschien nog niet aiieen de exporteurs. Want het wil mij voor komen, dat de menschen, die aan de uitvoering der crisis-varkenswet mee werken, daaraan een goede boterham verdienen en alleen de boer, waarvoor ze, volgens zeggen, gemaakt moet zijn, niets. Nu denke men niet, dat ik, door op deze dingen nogmaals te wijzen, criti- seer uit lust tot critiek. Maar ik doe dat enkel omdat men door dik en dun blijft verdedigen, wat niet te verdedi gen is, noch als steunwet voor de boeren, noch uit sociaal, noch uit eco nomisch oogpunt. Toch schijnt men zoetjesaan te gaan igrijpen, dat de gevolgde v~~ het juiste spoor aangreft. In f blad van den N.C.B. werd in een der vorige nummers een artikel overge nomen van den heer v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer, over de noodzake lijkheid van inkrimping van de vee stapel en uitbreiding van den graan bouw. Zooiets behoorde voor eenigen tijd nog tot de ondenkbaarheden en als daar een boer over durfde praten werd hij uitgelachen. Het Landbouwcomité heeft reeds eene commissie benoemd om deze zaak te onderzoeken en of het gcwenscht is dat de overheid in dezen regelend op treedt. Al is het ter elfder ure, het is toch een verblijdend teeken, want het kan niet anders zijn dan gezonde econo mische politiek den eigen bodem ren dabel te maken, waardoor hij intensief wordt bewerkt. Een verwaarloozing van onzen bodem leidt tot een nog verdere vermindering van het volks vermogen en volksinkomen en onher roepelijk tot een chaos van de geheelc maatschappij. AGRARUS. sen naast dat van 't voorafgaand jaar, dat een eindgetal gaf van 4630. zijn we toch zeer tevreden. „In 1931 kwamen er honderden naar Amersfoort op retraite uit het Bisdom Haarlem, die nu, naar we veronder stellen in de Retraitehuizen van Bergen en Noordwijkerhoul hun retraite gaan houden. Het aantal „buiten-districters" slonk zeer aanzienlijk. Maar daartegen over steeg aanmerkelijk het aantal deel nemers uit het Aartsbisdom. Wat zeker een verblijdende vooruitgang mag ge noemd worden. De belangstelling bin nen de grenzen van ons eigen retraite district is gegroeid. „Daarvoor zijn we, na God, alle Eerw. Heeren Geestelijken en propagandisten- oud-retraitanten van harte dankbaar. „De moeilijkheden van financieelen aard, die zich overal voordeden, wer den het best overwonnen, daar waar t „spaar-systeem" in de Retraite- reeniging was ingevoerd. „In ons huis werden gedurende 1932 Retraiten gegeven waarvan 52 voor mannen en 29 voor vrouwen. Hef aan tal deelnemers bedroeg 2868 mannen en 1511 vrouwen, totaal 4379". Hier mogen eenige parochieele op gaven volgen: Achterveld 11. Amersfoort 254: O.L. Vrouw 75, H. Ansfr. 34, H. Franc. 66, H. Henr. 36. Apeldoorn 38. Arnhem 201. Baarn 54. Barneveld 1. Benschop 15. de Bildt 7. Bilthoven 9. Blaricum 13. Bunnik 33. Bussum 122. Cothen 13. Culemborg 22. Ede 8. Eemnes 10. 't Goy 15. Groningen 70. Hamersveld 2!Harderwijk 2. Hilversum ?60 Hoog land 28. Hooglanderveen 13. Houten":.*. Jutfaas 19. Laren 136. Maarn 3. Naar- den 16. Nijkerk8. Renswoude 1. Rljsen- burg 5. Schalkwijk 27. Soest 39. Soes- terberg 1. Utrecht 978. Vleuten 49. Werkhoven 9. Wijk bij Duurstede 4. Zeist 100. Lourdes. Op Zaterdag 11 Februari a.s- is het 75 jaren geleden sedert met de eerste verschijning van O. L. Vrouw aan Ber- nadette Sousbirous de groei van Lourdes tot het groote Maria-heiiig- dom een aanvang nam. Retraite voor Koorzangers. Van 3 Maart avonds tot 6 Maart 's namiddags zal er in het St. Alfonsus- Retraitenhuis te Amersfoort een Retraite zijn voor Kerkzangers. Die verlangen er aan deel te nemen, gelleven zich aan te melden bij den ZeerEerw. Pater Directeur, Retraiten- huis, Amersfoort. BERICHTEN UIT AMERSFOORT. Dinsdag zal J. K. Budde, oud-hor- tuianus der Rijksuniversiteit te Utrecht, voor de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in het Algemeen Mili tair Tehuis aan de Kortegracht een lezing met lichtbeelden houden over Brazilië. Dinsdag 21 dezer zal in de Remon- strantsche kerk een Wagner-herdenking plaats vinden. Dr. Miedema zal een inleiding houden, terwijl muzikale me dewerking wordt verleend door Evert Miedema, tenor te den Haag en G. v. d. Burg, organist alhier. Te Londen is onverwacht overleden op 53-jarigen leeftijd de heer Bertus Gast, directeur van E. Noack's Konink lijke fijne vleeschwaren en conserven- fabrieken N.V. te Amersfoort. Kerknieuws. Het St. Alfonsus-Retraitenbuis te Amersfoort. Aan het Jaarverslag over 1932 v; het Sl. Alfonsus-Relraitenhuis Ie Amers foort. onlleenen wij de volgende bi- zonderheden „Met groote tevredenheid geven wij dit overzicht van het Relraitewerk te Amersfoort. Al lijkt het eindcijfer 4379 minder gunstig, wanneer we het plaat- .I:kn PUlUtÜTISK gasten^ irjxr lia TALRIJKE ATTEST» r*"* MtT^IRUIOKUAOIO UBOMTOmu»

De Eembode | 1933 | | pagina 1