A. H. v. NIEUWKERK NV. HEHENKAMP Co. Een lust voor het oog.... MERCURIUS HAVERMOUT CENT PER PONDS PAK NEDERIANDSCH FABRIKAAT Dinsdag 14 Februari, 's avonds 8 uur, in „De Valk" lezing en filmver- tooning door den Heer Robert Aron „Le Cinéma et la Vie" vertooning van Fransche avant-Oarde films, Fransche en Amerikaansche Reclame-films, lucht vaart- en industrieele films. Toegang voor leden van „Nederland- Frankrijk" met één huisgenoot op ver toon van lidmaatschapskaart. Toegang voor leden Amersfoortsche Kunstkring op vertoon lidmaatschapskaart (niet persoonlijk) toeslag f0.25. Melk-Contrölestation, Maandagavond werd de jaarverga dering gehouden van het Melkcontrólc- station „Amersfoort en Omstreken" in de tuinzaal van Hotel „De Zwa3n". Voorzitter Hofkamp was verheugd over de vrij talrijke aanwezigen en heette allen welkom. Spr. was zeer tevreden over den stand van zaken op heden en zeide dan ook in zijn inleidend woord „Wij zijn er en wij blijven". Uit het jaarverslag bleek dat het aantal aangesloten melkhandelaren 51 bedroegen 41 veehoeders. Het aantal onderzoekingen bedroeg in 1932 in het ;Laboratorium 19912. Resultaten werkzaamheden, In 1930 was van de melk 23.7 pet. vuil, in 1931 - 11.2 pet., in 1932 -12,4 pet. Het aantal monsters bedroeg in 1932—(3514), waaronder ook karne melk en room. Medewerking in eigen belang werd aangeraden. De ontvangsten bedroegen in 1932 f2948.80. Uitgaven (2896,88. Batig saldo f51.92. Boeken en bescheiden waren door de kascommissie in orde bevonden. Bestuursverkiezing. Voor de melkslijters werd herkozen A. v. Zijl. Voor de veehouders herkozen Rams- horst Nijkerk en in de vacature A. v. d. Burg werd gekozen H. v. Wouden berg, Stoutenburg. Voor de consumenten werd herkozen Dr. Nicuwenhtiizen. Voor het nazien der boeken voor de volgende jaarvergadering werden aan gewezen de heeren v. d. Pol, Veenen- daal en Dr. Nieuwenhuizen. Bij een gratisverloting van twee Alh- born-Patent-Wattenfilter met 100 schij ven waren de gelukkige G. de Vries en j. v. Eijden. Door den dierenarts de heer Wellen- siek werden diverse nuttige raadgevin gen verstrekt. De heer Hofkamp werd dank ge bracht voor het vele dat hij geheel belangeloos verricht voor het Melk- contn'ileslation en voor het belang var veehouders, melkslijters en consumen ten. De heer Hofkamp drong aan op aller medewerking om meer aangeslotenen te krijgen. De Commissaris van Politie vestigt de aandacht op de wenschelijkheid, collectanten die aan de deur verschij nen, te vragen naar hunne legitiematie- papieren. gestempeld door de politie- Een bewoner van de Rozenstraat is, terwijl hij zich op liet vrachtgoederen- bureau der Sp seling overledt Nieuwe Telefoonnummers. 248 Dr. Beek, v. Marnixlaan 21. 1713 ten Berge, Utrechtscheweg 116. 1518 de Beer, aannemer, Wilhelmina- straat 44. 1521 de Boer, aannemer, Utrechtsche weg 250. 1591 de Bruyn, P. Bothlaan 7. 1384 Hindriks, arts, Berkenwcg 25. 1594 v. Hjcljen, Meisterweg 6. 1411 Hupkens van der Eist, Borgesius- laan 7. 93 Jonker, Kapelweg 77. 1467 v. Keulen, Schoolbouw, Dupont- plein. 1157 Kohlschulte—Broekhaus, Banka- straat 37. 1517 Kramer, Edisonstraat 54. 1714 Meijnders, Jacob Catslaan 31 1727 v. Nus, Leusden. 15 „de Papaver" Utrechtscheweg 85. 1399 Peemait, Pauwstraat 15. 1719 v. d. Pol, Amersfoortschestraat- weg 128, Soesterberg. 1553 Pothoven, W. v. Mechelenstr. 40. 105 Rekers. Langestraat 31. 432 Schroor, Vlasakkerweg 48. 1725 Schuring, Pu.itenburgerlaan 5,1, 1717 A. Benninks, Langestraat 117. 1718 Café „Het Centrum", Varkens- markt 3. 1376 Walop, Pasteurstraat 12. 1558 Wassciterij „de Lelie" Stoom- Kamstraat 96. 1533 Wijngaarden, Borneoplein 3. Vrijdag 17 Februari zullen de chitecten Stuivinga uit Zeist aanbeste den: het bouwen van een villa aan de Huygenslaan. Eindelijk zal worden de reeds lang voorbereide Centrale huisvesting van de administratie der Rijksbelastingen. Al jaren geleden kocht hel Rijk daarvoor terrein nabij de Prinses Marielaan achter het Hotel Monopole. doch het bouwen bleef uit. Nu zijn de plannen eindelijk opgemaakt en kan binnenkort de aanbesteding worden te gemoet gezien. De stichtingskosten zullen ongeveer f 100.000 bedragen. Burgerlijke Stand. Febr. GeborenReijertje, d. M. Wateier en P. M. van Dijk Johanna Maria, d. v. Th. W. Vosman en H. P. J. Ophof Maria Johanna Francisca, d. v. A. M. L. de Wilde en M. H. Geurtse. Overleden: Maria Westbroek. 67 jr., wed. v. H. Horns- UQUem AAN UW 006CH W&T U OP ffN mi flf5AW/?r 1 Is wromi/v cmn tuxe; etN coeoe oeiL.l Is o* oesnsomo op uwoocmuwapanosenaoiT uw uvatstosr uw onoc.it.— - zboerr ozusnoMvoooewonu, MAAR; usar uw OOll MAKEN \m coeoe optiek oooa 'N coeo OPTICIEN VAK-OPTIEK IANOESTI3AAT38 evee oereo. nut ouunocp/.'.' reld. 8 Febr. Geboren: Albertus. z. v. Groenestein en A. M. v. de Bilt Bernardina, d. v. J. J. J. Hamers C. C. v. Stokkum Wilhelmina Alaria, d. v. H. v. Noordenburg en H A. M, Keizer Johanna Jacoba Harraina^ v. C. de Gans en A. Hollander. huwdI. de Groot en E. Nooitrust B. H. Roozendaal en F. Koudijs T. Rekers en J. Lambrechts. Over leden: Hendrik van Harten, 46 jr., echtg. v, H. Evers Johanna Kraan, 63 jr., echtg. v. A. v. Kolfschoten. 9 Febr. Geboren: Elisabeth, d. T. R. de Jong en D. Adema Hen- drina Margaretha. d. v. T. R. de Jong en D. Adema Frans Willem, z. J. F. Brinck en H. W. Deckman. Ondertrouwd: H. C. v. de Hoef en H. C. Gauw J. Seubring en M. H. v. Keulen - A. H. v. Barlingen en H. J. G. de Winter C. v. der Veer en Th. J. Bolder H. W. Aiferink en G, J. Heere. Gehuwd: J. C. Berg en W. J. v. Rouendal J. J. H. M. Hehenkamp en G. A. J Schuts J. Hoiewijn e.i H. C. Wassink. Over leden Nicolaas van Zetdert, 54 jr.. echtg. v. L. M, W. Blumenschcin Cornells J, D. van Eek, 85 jr., echtg. EcK. BEVOLKING. Overzicht van de bevolking, die dc gemeente Amersfoort in 1932 heeft ver laten of zich aldaar heeft gevestigd, naar de wijze van samenwoning, met indeeling naar ambt, beroep of bedrijf. Indeeling naar de wijze van samen- Meer of minder woning. Gevestigd Vertrokken gevestigd dan vertrokken Aantal gezinnen met kinderen Aantal gezinnen zonder kinderen Afzonderlijk levende personen en dienst personeel Personen, opgenomen in of vertrokken uit een alhier reeds gevestigd gezin Personen, opgenomen in of vertrokken uil militaire gebouwen, gestichten en inrichtingen van onderwijs 177 132 116 Indeeling naar ambt. beroep of bedrijf. H. 0. H. 0. H. 0. Fabricage 1 267 2 230 1 minder 37 meer Landbouw, tuinbouw en veeteelt 5 24 3 25 2 minder 2 minder Winkeliers en neringdoenden 26 51 18 32 8 meer I9meer Expeditie 2 33 15 2 meer 18 meer Logement- en koflichuisbcdrijf 4 34 4 34 gelijk gelijk Bouwvakken 10 69 2 43 Smeer 26 nieer Bank- cn verzekeringswezen 1 16 19 1 meer 3 minder Vrije beroepen 13 56 11 34 2 meer 22 meer Kooplieden en handelsreizigers 67 55 12 meer Verkeerswezen (spoor eti tram) 108 51 57 meer Werkzaam in verschillend bedrijven 41) 54 14 minder Huiselijke diensten 400 326 74 meer In dienst van sraat, prov. of gemeente 39 23 16 meer Werkzaam bij het onderwijs 31 27 4 meer ilitairen 67 86 19 minder Gcpcnsionnecrden cn renteniers 84 38 46 meer P.S. H. is werkzaam als hoofd, O. als ondergeschikte. joi.ge Werkman Par. St. Henricus. A.s. Zondag 12 Febr. en den vol genden Zondag 19 Febr. geeft de Jonge Werkman wederom een uitvoering in liet Patronaatsgebouw aan de Paulus Borstraat. Ditmaal is de keus gevallen op een klucht in één bedrijf 4—0, ge volgd door een blijspel in 3 bedrijven De ziekte van Oom Chris. Het zijn de laatste uitvoeringen vóór den H. Vastentijd en bedoeld om de lachspieren bij de bezoekers los te maken, wat in dezen tijd ook wel z.'n nut kan hebben. Dat de uitvoeringen in het Patronaat van de St. Henricusparochie altijd welkom zijn en in den smaak van het publiek vallen, getuigt we! de altijd uitverkochte zalen. Daarom is het aan te bevelen zich vroegtijdig van plaats- kaarten te voorzien en een plaats te bespreken. Kaarten a 25 cent zijn ver krijgbaar bij Bestuur en leden, op de dagen der uitvoeringen direct na de Hoogmis tot 1 uur aan de zaal en 'savonds indien plaatsruimte zulks toelaat. Opening der zaal 7 uur. Aan vang lialf-S. Fietsen en Garderobe beneden onder toezicht. Dinsdagavond 14 Februari geeft de Jonge Werkman der St. Henricuspa rochie een uitvoering in het Patro naatsgebouw aan de Paulus Borstraat uitsluitend voor werkloozen, welke kosteloos een kaart kunnen bekomen aan de Arbeidsbeurs Opgevoerd wordtDe ziekte van Oom Chris. Blijspel in drie bedrijven. Opening der zaal op dien avond half-8. Aanvang 8 uur. Voor hen die per fiets komen is er beneden gelegenheid om te plaatsen. Woensdagmiddag om twee uur zal de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning aan Werkloozen een filmmiddag geven in „de Valk". Vertoond zal worden o.a. de film „Zuidpool-expeditie" van Dr. Larscn. Toegang uitsluilend voor werkloo zen. Kaarten verkrijgbaar aan Arbeidsbeurs. Zangvereeniging „St. Cecilia" Zondag 12 Februari geeft de R. K. Zangvereeniging „St. Cecilia" in het Patronaatsgebouw der St. Ansfridus- kerk een uitvoering ten bate van hei Jeugdwerk in die parochie. Met programma geeft aan: een keur van muziek- en zangnummers, terwijl na de pauze wordt gegeven „Een gene rale repetitie van de Zangvereeniging Harmonie te Vredendaal", een humo ristische schets in vier deelen. Wij vertrouwen dat én het gebodene én het goede doel velen Bergopwaarts zal stuwen, zoodat een volle zaal van aller belangstelling doe blijkt Op 85-jarigen leeftijd is te dezer stede overleden de heer C. J. D. van Eek, oud-landmeter van het kadaster en oud-lid van den Amersfoorlsclicn gemeenteraad. Op initiatief van den Christelijken Besturenbond zal hier ter slede den gesticht een centraal gebouv christelijke belangen. De bekende declamator Vincent Berghegge gaf een kunstavond vt leden van den Kath. Vrouwenbond genoodigden in St. Aechten. De R. K. Werkliedenvereniging organiseerde in „St. Jozef" een ont spanningsavond voor werkloozen, Voorzitter van Koelen, opende de samenkomst met 'n welkom. Een altractie van dezen avond was het optreden der drie solisten vaii de R. K. Muziekvereniging „Wilskracht" die kort geleden alle drie met succes in de eerc afdeeling zijn uitgekomen. De solisten werden aan de piano be geleid door Marius van der Werf. Hierna volgde nog een koorwerk onder leiding van Wilaerf, waarna een aanvang nam 't optreden van den muzikalcn clown Bob Bleijenberg. Dc avond verschafte velen een aan gename verpoozing, Gevonden voorwerpen. Een auloslinger, een gymnastiek schoen, een daniespurtemonaie inhoud ecnig geld, een kindercape, een actc- lasch, een gebrand zilveren armband horloge, een "rijwielhandbcsclicrmcr, dalllon inhoud kinderportretjes, Zondagdienst Doctoren en Nachtweekdienst Apotheek. C. Honing, Perseynstr. 27, tel. 600; E. J. G. Mertens zur Borg, Laantje 5, tel. 1225; A. C. Nicolai, L. Bergstr. 41, telefoon 633. Apotheek Jos Haan, Julianaplein 3, telefoon 1150. Doodelijk ongeval. Op de Westsingel nabij het Gemeen tehuis werd de ongeveer 30-jarige ge huwde vrouw S. door een zware vracht auto geraakt. De ongelukkige kreeg dc achterwielen over het lichaam en stierf na enkele oogenblikken. De vrouw laat haar man en twee kinderen achter. Wegens familieomstandigheden is onze zaak Dinsdag a.s. tot half-2 Gesloten Uitspraken Kantongerecht te Amersfoort. Dronkenschap: A. v. M. Deventer f 15 ot 10 d., H. H. G. Amersfoort 3 weken hecht. Loopen op verboden grond: W. J. Amersfoort f 15 of 5 a., P. P. Eemnes idem. Melkbesluit: K. B. Spakenburg f25 ol 10 d., M. v. d. B. Scherpenzeel id. M. v. G. Woudenberg idem, J. B. id. E. v. E. Woudenberg f40 of 20 d. Ongevallenwet: G. H. v.d.B. Soest f 15 of 5 d„ G. J. v. d. B. Amersfoort f3 of I d. Openb. Midd. v. Vervoer: H. C. Soest f3 of 1 d., A. J. B. Wijk bij Duurstede 15 of 2 d„ W. J. T. Hoogland idem, N. P. Amsterdam idem. StraatschenderijJ. v. d. P. Stroe f 15 of 10 d.. E. B. Slroe f 15 of 2 w. l.sch Winkelsluitingswet: J. W. v. d. B Amersfoort 15 of 2 d., M. K. Amers foort f2 of I d„ J. v. P. Amersfoort 50 cent of 1 d. Drankwet: T. B.Amersfoort 125 of ld. Leerplichfwet: E. M. Arnersfoori f5 of 2 d„ D. T. idem, J. L. Amersfoort f lOof 3 d„ E. H.Woudenberg 125 of lOd. Vleeschkeuringswet: B. Sch. Barne- veld f 10 of 4 d.. N. F. J. W. idem. G. E. idem, G. G. Amersfoort f30 of 10 d„ L. T. Z. Amersfoort f6 of 3 d Jachtwet: Z. M. Hoogland f3of 1 d., W. W. Harskamp f20 of 10 d„ G. v. 'f F. Lunteren idem met verb, geweer, D. V. Amersfoort f5 of 2 d„ J. H. R. Voorthuizen idem plus uitl. geweer of f5 of 2 d.. H. K. Eemnes f 10 of 5 d. Mollenwct: T. P. Barneveld en l.o. verboden grond 2 maal f2 of I d. VeiligheidsbesluitM H. Soest f50 of 20 d. invaliditeitswet: G. H. Soest f5 of 2d. Rustdagbesluil: J. H. D.Amsterdam f5 of 2 d. VisscherijwetPh. D. Spakenburg f3 of 1 d., W. B. idem, H. B. idem, W. K. idem. Arbeidswet: J. v. T. Soest f5 of 2d.. J. W. Leusden idem, N. B. Amers foort idem, B. B. Woudenberg idem, P. Amersfoort idem, P. C. S. idem, v. D. Amersfoort f 10 of 4 d J. L. N. idem, H. J. v jN. Hilversum idem, T. M. Baarn f30 of 10 d„ E.v.d. W. Amersfoort f 25 of 10 d., H. H. Amers- Tbört 13 of 1 d., P. G. idem, J. S. idem, K. Amersfoort 2 maal idem, W. L. 2 maal idem, G. J. S. Soest 4 maal idem, F. H. v. H. Amersfoort 5 maal idem. Trekhondenwet: T. D. Hilversum 10 of 4 d. IJkwet: J. v. d. B. Nijkerk 7 maal 50 cent of I d. en verb. Brandverord. SoeslL. L. v. B. aldaar f8 of 4 d. Te snel rijden in SoestJ. B. v. d. T. Arnhem f 15 of 6 d., W. v. d. B. Arners foori f 10 of 4 d., W. Z. Zwolle idem. Aan auto vasthoudenH. j. I. Baarn f5 of 2 d. Onvoldoende remmenJ. M. Spaken burg f40 of 20 d., M. R. B. Ittersum fó of 2 d. Veiligheid verkeer in gevaar brengen IL R. A. L. Hilversum f 15 of 5 d. is onze KARPETTEN ETALAGE Doch ook onze prijzen zijn aanlokkelijk. U moet beslist onze etalage zien. Korte Beekstr. 6 - Tel. 543 - Beekenst.laan 10 Complete Meubileering Uit den Omtrek Barneveld In den gemeenteraad deed de v zifter eenige mededeelingen over het afgeloopen jaar. In 1932 is alhier ver bouwd voor f 360.000, of voor f 40.000 minder dan in 1931. Voorts zijn ver schillende nieuwe wegen in aanleg, zoóals de weg tusschen hier en Scher penzeel, waarvan de aanbesteding weldra zal plaats hebben. Bovendien zijn andere wegen geheel of gedeel telijk vernieuwd. Goedgevonden werd, zoo mogelijk, aan het verzoek te voldoen van be woners der buurtschap Glind om den Postweg tusschen „Heerenlogement" en straatweg met puin te verharden. Een voorstel van den Bestuurders- bond om alle werkloozen de gehcele week te werk te stellen tegen 24 cent per uur werd verworpen. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van B. Schaffenaar, slager, om toekenning van schadevergoeding van f 10, in verband met het niet stem pelen van een half varken door den keuringsdienst. Aangehouden werd het voorstel B. en W. om het maken van steno- graphische verslagen der raadsverga deringen op te dragen aan Hardeman, kapper alhier, voor f30 per dag. Goedgevonden werd een bedrag be schikbaar fe stellen voor extra Inilp aan werkloozen. Tot hoofd der O. L. school te Slroe werd benoemd H. Grolle te Nijkerk. Ook werden gelden toegestaan verandering der speelplaats bij school in de Schoutenstraat. Goedgevonden werd de bocht in den weg Barneveld—Voorthuizen bij de viaduct te verwijderen door aan- en verkoop van grond. Voor de betrekking van chef-veld wachter alhier hebben zich ruim 9C sollicitanten aangemeld. Hooglanderveen De Algemeene Vergadering van de Boerenleenbank te Hooglanderveen zal gehouden worden op Donderdag 16 Februari om 6 uur bij A. v. d. Hoef op liet Houteveen. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Benoeming van een secretaris en twee stemopnemers. 4. Verslag 1932. 5. Goedkeuring rekening 1932 en Balans 1932. 6. Verkiezing lid Raad van Toe zicht wegens periodiek aftreden van A. Th. van Lierop. Candidaat is A. Th. van Lierop. 7. Mededeelingen. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Wie deze vergadering verzuimt ver beurt een boete van 50 cent. Hoevelaken In een ledenvergadering van het Groene Kruis werden de Statuten en het Huishoudelijk Reglement vastge steld. Over art. 5, Q 1 van de Statuten, hetwelk inhoudt dat alle meerderjarige ingezetenen van Hoevelaken lid kunnen zijn, werd nog al gediscussieerd. Dit artikel werd gewijzigd en luidt nu Alle gezinshoofden en alleenstaande personen kunnen lid zijn van de ver- eeniging. Een der leden bracht naar voren dat :t in het belang van de verceniging as, dat ook meerderjarige kinderen, die beiang in het Groene Kruis stellen, lid van de vereeniging kunnen worden. Daarbij komt nog dat een kind niet altijd de meening van zijn ouders is toegedaan. Daarop zei de heer Versteeg, dat een kind, dat de voetstappen van zijn ouders niet volgt, niet waardig is in zoon genaamd tc worden. De heer Van Zuilichem was hel niet met den heer Versteeg eens, want indien onze voorvaderen steeds de voetstappen van hun ouders hadden gevolgd, zouden wij thans nog ineen berenhuid rondloopen. Behoudens een paar wijzigingen, werden de Statuten en het Huishou delijke Reglement met algemeene stem men goedgekeurd en werd een uit treksel uit het notulenboek, hierop be trekking hebbende, eveneens met alge meene stemmen goedgekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot dc bestuursverkiezing. Gekozen werden de heeren Knottenbelt, Van Kolfschoten, Fontein, Verschuur en Versteeg, die hun benoeming aannamen. veel genoegen hebben wij geluis terd naar de zeer beschaafde, goed gestyleerde en bijna feilloozc verklan king van Haydn's meesterlijke koren. De Vries beschikt over zeer goed materiaal, alleen zou het misschien aanbeveling verdienen het bassen- contingent een weinig le versterken. Zij konden zich niet overal laten gelden. Overigens niets dan lof! De medewerkende solisten hebben deze omgeving ook zeer goed vol daan. Mevr. J. de Kof-Lorentz beschikt ovt. een geluid, dat onmiddellijk remi niscenties oproept aan „das girrendc Taubenpaar" uit de Gabriel-aria „Auf starkem Fittige schwinget slch"een geluid, dat zeer goed aanspreekt in hoog en laag en ruim voldoende om een zaal als in Huis ten Halve te be zingen. Willem Snoecks, de tenor-solist, is een veelbelovend talent. Reeds nu is zijn geluid van vrij groote draag kracht en zijn zingen is zuiver, soepel, van een keurige dictie en munt bovenal uit door een juist stijlgevoel. Wij zul len hem gaarne weer hooren. Jac. I'h. Caro zong de bas-solo's als altijd zeer statig, eerwaardig zou men kunnen 'fcje begeleiding van dc Nieuwe Am- sterdamsche Orkestvereniging liet nog al eens tc wenschen over. Het koper was bepaald slecht. Het talrijk publiek de zaal was eivol loonde zich terecht zeer op getogen over de prestaties van koor en solisten. Een groote krans voor den directeur en bloemen voor de soliste, waren de welsprekende getuigen hier van. G. J. Soest Woensdag a.s, zal W. Tolboom, bloemist alhier, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar werd aange steld tot suisse in de parochie van den H.H. Petrus en Paulus. De door den Gemeenteraad uit haar midden benoemde commissie voor liet grondbedrijf en uitbreidingsplan onder zoekt met grooten ernst en toewijding de ingekomen bezwaarschriften en doet alles, om deze bezwaren zooveel mo gelijk op te lossen. De commissie is daarmede bijna gereed en zal in over leg met den ontwerper, belangrijke wijzigingen in liet uitbreidingsplan aan den Raad voorstellen. Binnenland In de Tweede Kamer Soesterberg „Die Schftpfung" Dinsdagavond heeft Socsterbergsch Gemengd Koor onder leiding van zijn Geen rood achterlichtG. v. d. B. vulpen, een damestasch inhoud j Soest f25 of 10 d. kerkboekje en rozenkrans, een heeren- Verblindende verlichting: J. L. Zwolle parapluie, 2 paar schoenen, een gouden f 10 of 4 d. jdirccleur Th. de Vries, Biltnovcn, damesring, een pak inhoud lijfgoederen, I Linkerzijde houdenH. d. O. Spaken-1 hotel „Huis ten Halve" tc Soesterberg een Hollandsche herdershond, eenige burg f 15 of 5 d. plus f 10 of 3d. voor, een uitvoering gegeven van Haydn's ceintuurs, een dames- en drie heeren- niet toonen rijbewijs plus f 10 of 3 d. oratorium „Die Schöpfung", welke rijwielen en een rijwielplantjc in etui. voor niet toonen van nummerbewijs. I buitengewoon goed geslaagd is. Met verdedigde minister Douner de reorga nisatie der Rechterlijke Macht, dit be zuiniging moet brengen. De cijfers wijzen uit, dat verminde ring der gerechten zonder veel bezwa ren mogelijk is. In 1877 zijn er II rechtbanken en 46 kantongerechten opgeheven. Is hel zoo vreemd, dat nu iets dergelijks wordt ter hand genomen De staat stelt geen rechtbanken of kan tongerechten in, om eigenaars van huizen enz. te bevoordeclcn of in kleine plaatsen centra van beschaving stichten. Het karakter van kleine plaat sen wordt ook niet in de eerste plaats bepaald door de al ol niet aanwezig heid van een gerecht. Andere even- tueele bezuinigings-mogclijkheden moe ten niet in de plaats van, doch naast het voorgestelde worden overwogen. De voorgestelde bezuiniging is reüel en niet door iets anders te vervangen. De Vrijheidsbonder, nir. Boon, wilde uitstel en beweerde dat de Regeering met zwaar geschut op miisschen schoot, terwijl mr. Marchant zeide dat men toch geen verkiezingen kan voeren onder den kreet: Voor ol legen Ztilfen Ze vergisten zich, want 'l ging! gis terenmiddag niet om de opheffing van wat rechtbanken en kantongerechten, maar de vraag: bezuiniging of niet. En zoo, op 'l onverwachtst ter wijl de Koningin in Zwitserland ver toeft en het vice-presidcntschap van den Raad van State nog niet is ver vuld en onder omstandigheden, die verre van rooskleurig zijn, waarbij men alleen maar aan de gebeurtenissen in de Indische wateren behoeft te denken is een staatkundige crisis uitgebroken,' toen de Kamer met 51 tegen 38 slem- men de motie-Boon aannam, strekkende tot schorsing van de beraadslaging over de verdecllng der rechtsgebieden een motie, welke Minister Dunner me! ver werping had gelijk gesteld. Men verwacht nu het heengaan der ministers. Dc Koningin, die zooals men weet Zwitserland vertoeft, is telegrafisch op de hoogte gebracht. In verhand met de politieke situatie heeft zij haar ver blijf in Lcnzerlicide beëindigd. II M is op de terugreis en wordt lieden in Den Haag verwacht.

De Eembode | 1933 | | pagina 2