Corraspondentie-kaarten F. fl. TULP R. K. Spaarbank - Amersfoort Cyclostylepapier Inkt en Stencils Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort PE.EEMBODE verschijn» eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maandenbuiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 7 Maart 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel er. nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiïn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 96 Velen zijn Ie politiek om aan politiek te doen. Wereldstrljd. II. Maar hoe stad het met Catholieisme zelf Wij vooral lijken de vorige tamme en trage periode nog niet heelemaal ontwassen. Helaas bestaat liet heele geloof bij velen, die zich Christenen, die zich Katholiek noemen, uit een bijna louter. welvaarts-Christendom. waarin niet de mensch God dient, maar Ood er alleen schijnt te zijn, om de menschen te bedienen. Bij anderen is het een louter angst- Catholicisme.dat zich negatief in allerlei anti's vergaiopeert, zonder nog ooit een positieve lijn aan het Evangelie te ontleenen, en dat in velen een onbe- paalden schrik voedt voor de wereld, voor den vooruitgang, voor de weten schap en de techniek, zondar daar ook maar iets in de ontwikkeling hunner eigen talenten tegenover te stellen. Bij weer anderen is het een verouderd inferioriteits-Catliollcisme, dat den vooruitgang van de ongeloovige wereld altijd vijl.ig jaar ten achter is; en zich er al lang in geschikt heeft, niet mee te tellen, en overal de mindere te zijn, ook in durf en aanpak, ook in span ning en bezieling, ook in uithoudings vermogen en weerstand bieden, en da» noemen ze dan God betere het! de nederigheid van Bethlehem. Weer anderen cultiveeren eer, inid- delmaligheids-Catholicisme, dat met de mooie spreuk van „De deugd ligt in 't midden" zich alle extremiteit en Eerste-Gebods-totaliteit van het lijf houdt, en alleen geschikt was, om als een obscure minderheid geduld te worden in een allerrustigste en o zoo humane liberale periode. En bij som mige beleren zelfs ontaardt hel Chris tendom in een consolatie- of extase- Catholicisme waar men dweept met zijn geloof, en smelt in weeke devotie, maar nooit in aanraking komt met de harde realiteit des levens, en den groo- ten strijd der geestenbrave, geloovige zielen voorzeker, maar van het zoele verwijfde soort, dat alleen kan groeien en bloeien in een bloemenserrever fijnde egoïsten ten slolte, die ook al weer hun Godsdienst zoo opvatten, dat God hen moet bedienen met gevoels leesten. Het is niet moeilijk om hier profeet te zijn, en met zekerheid te voorspel len, dat dit tamme soort van Catholi eisme in den huidigen wereldstrijd het moet verliezen. En juist daarom is een vergelijking met de twee andere machten zoo nuttig. Maar er is, God zij dank, nog een ander Catholieisme er leeft en ademt nog een ander katholiek geloof, al be perkt zich dal helaas tot een kleine minderheider is ook nog een Catho lieisme van de Bergrede en van de acht zalighedenen nu is het maar de vraag of wij katholieken van heden door de genade getrokken ons weer daarheen willen wenden, ons daartoe willen laten bekeeren, gelijk de eerste Christenen dat deden. En ja. èls het Catholieisme in de 'plaats van den Niagaraval der stoffe lijke machtsdriften van Amerika, zijn onuitputtelijke van Christelijke oflet- gaat doen stroomen; Als hel Christendom in plaats van de verdertbrengende en alles vernie lende vulkaanuitbarstingen der wereld oorlogen, de zegenrijke erupties van den liefdebrand des Evangelies uil diepe afgronden kan opontbieden, om ze over de ruïnen der ontaarde techniek te laten afvloeien Ais het Christendom het perverse 3) Frelambt en Generaal Masséna. Een tweede ribbesloot moest dienen om den schoolmeester uit te noodigen den voorzitter-in-benauwdheid eenige reddende woorden in te fluisteren. Maar de brave magister begreep dit teeken niet goed en begon zelf het woord te voeren „Mijnheer de chef generaal, of liever Mijnheer de generale chef, liet is van wege den slag die zal geleverd v. orden, cn vanwege de schipbrug..." Op dit woord nam het gelaat van den generaal, 'ot nog toe zoo welwil lend, een geheel andere uitdrukking aan. Met een vloek sprong hij op den armen schoolmeester af, die van schrik achteruitweek, cn daarbij over zijn ongelukkig zakje gedroogde peren struikelde, dat hij. in zijn ijver, bij t begin zijner rede vlak voor zijn voeten had neergezet. Wat weet jij van eer. schipbrug? WAAr is een schipbrug? Wie praat er van een schipbrug?" De arme man, niet in slaat een woord Schitterende aanbieding Zie Etalage KANTOORBOEKHANDEL Ungeitr. 68 te, Hremnnitr.TEL S2< heroïsme der communisten kan weer staan, met de gezonde edelmoedigheid en de dwaasheid des kruises, ja, dan kiemt er reeds een kleine hoop op de eindelijke zegepraal. Maar als wij nu bovendien, zonder iets van onze Evangelische beginselen prijs te geven, het moderne kunnen der techniek, en het razende tempo der machines voor ons apostolaat weten te annexeeren; als wij de nieuw ste middelen van het wereldverkeer, de propagandamiddelen van de pers en de radio en de film in den dienst der Blijde Boodschap gaan stellenals wij de polariteit der oerkrachten van Azië en Amerika gul erkennen en beide, tot een gelukkige synthese vereenigd, gaan in dienst nemen van de godde lijke waarheidals wij erin slagen de volheid samen te vinde i van al het goede en groote, dat God aan de menschheid gaf, en nog wel de juist geschikte volheid voor onzen extremen onrustigen maar gespannen en mach tigen lijd Dan... dèn is er niet alleen kans, maar wisse zekerheid da» wij eenmaal, ja weldra Jesus het fiere woord na Zijn verrijzenisIk heb de wereld overwonnen, met duizenden en hon derden millioenen tegelijk mogen na gaan spreken. Maar dan zullen we niet alleen moeten bidden, maar ook han delend motten optreden; niet alleen ons geloof tegen eiken aanval moeten leeren verdedigen, maar zeil het offen sief moeten nemen dan zulleu wij niet alleen op Gods redding moeten hopen, maar ook ons zelf moeten zien te redden, met al de hulpmiddelen die de moderne techniek, die ons immers pas al de ons door God geschapen natuurkrachten heeft veroverd, ten dienste heeft gesteld. Dan zullen wij het kapitalisme zijn scherpzinnig doelbesef afzien, en ook den mammon in den zegewagen der waarheid spannen. Dan zullen wij het socialisme en het communisme met onze algemeene menschenliefde in de schaduw stellen. Dan zullen wij niet bang moeten zijn voor de intense zenuwspanningen, waaraan de moderne bankiers en geldmagnaten ten onder gaanen daartoe zullen wij juist de kracht vin den in onzen dienenden omgang met God, in ons leven met en door en in Hem. En de H. Geest met Zijne zeven gaven, zal die spanningen steeds weten te doen wisselen naar den eisch van ieder oogenblik. En het beset dat wij een goddelijke zending hebben en als dienende werktuigen in Zijne hand eenc goddelijke taak vervullen, zal o in al die inspanning rustig maken vol heilige zekerheid der zegepraal, VITESSE Copieerl en Typt alles L«rl U STENOcnTYPEN Kon. Wilhelmlnastraat 10 uit te brengen, wijst met den vinger naar zijn buurman. „Welnu?" roept de generaal, zich tot den voorzitier wendend. Deze was den draad van zijn rede heelemaal kwijt: op Steffele wijzend kon hij nog net even stotteren: „Die zijn vader." Een glimlach glijdt over liet gezicht van den generaal, „Nu jij, kleine!" De jongen heft zijn zwarten krulle- bol op, en den generaal flink in di oogen ziende, zegt hij „Dit is 't geval, Meneer de Gene raal gister hebben uw soldaten groote schepen naar Bünzen gebracht. Toen heeft mijn vader gezegd dat u daar een brug wou laten maken, en vech ten met de Russen, en dat daarbij ons heele dorp zou worden verbrand en vernield." „En daarom kwamen wij u smeeken, in den naam van Ood en alle Heiligen, om ergens anders slag te willen Ie ve ren," vi gde de voorzitter er met bevende stem aan toe. De generaal werpt een blik op de kaart tegen den muur, barst Pint's - Drills - llniilt: Fa. R. VAN DEN BURG Arnh.str. Gevestigd sedert 1887 I Storm op til, stut Uw Hulst Terwijl er tusschen Regeering en Tweede Kamer een conflict ontstond over nieuwe regeling van rechtsgebie den, voer het muiterschip verder door de Indische wateren. Terwijl de Staten-Generaal een nieuw verdrag ter goedkeuring krijgen tusschen Nederland en Roemenië, staat de inter nationale samenwerking voor een be slissend keerpunt in de traag voort slepende Ontwapeningsconferentie en den „in-formeelen" oorlog in het verve Oosten. Terwijl de Visser interpelleert over de vraag, of de aanvragen tot candi- daatstelling aan zijn vrienden aan de Boven-Digoel behooren te worden uit gereikt, zuchten in Rusland millioenen de afgrijselijkste verdrukking. Terwijl er overvloed is aan goederen, wordt er armoede geleden. Terwijl de machten tegen Rome zich verzamelen, buiten onze grenzen in duidelijk kenbare slrijdformaties, en bij ons in meer knus-Hollandsch gewroet, veroorloven wij ons de „luxe" van 4 of 5 Katholieke partijen of partijtjes, louter uit principieele overwegingen(l). Wanneer zal men eens eindelijk dezen tijd zien, ook in zijn ontzettende ge varen? Wij willen geen doffe angst-politiek. Integendeel, wij willen opbouw door eigen harden arbeid, in sterk Gods vertrouwen. Maar het is geen benepen angst, wanneer men zich eindelijk eens klaar bewust wordt, dat er storm op til is. Storm in de wereld. Storm in Europa. Storm in Nederland. Storm in het eigen huis. Al wie kracht, moed on vertrouwen heeft om gevaren af te wenden, moet werken, en schragen en stallen het eigen huis. Daaraan moeten wij Katholieken mee doen in de voorste rijen, op de moei lijkste posten, één cn onverdeeld. Om te stutten den Slaat in zijn or denende gezagsfunctie, en zijn opbou wend werk voor de geheele volksge meenschap. Om te stutten het gezin, opdat niet deze hechte grondslag in Gods natuur lijke orde ondergraven wordt. Om te stutten ook de Kerk, opdat zij in vrijheid en vrede Haar werk kan doen voor de zielen. Nooit is onze verantwoordelijkheid zoo groot geweest. Ook in Nederland. Want er is storm op til. En daarom stut het huis. Stut, Katholieken, uw huis, uw land, v gezin. Verzamelt al uw krachten in de een heid der R. K. Staatspartij DE R. K. STAATSPARTiJ Het Museum Flehlte door A. F. van Beurden. I. De stad Amersfoort heeft een lang historisch verleden, dat r. en gerust, met de bewijzen in de hand. op zeven eeuwen mag stellen. Als men de kaart der binnenstad beschouwt, ziet men dadelijk, dat de schaterlach uit, en grabbelt met zijn beide handen in 't krulhaar van den knaap. Dan. na even te hebben nage dacht. zegt hij: Wie is je vader?" „De nachtwacht van het dorp," ant woordt Steffele. ,Heb je broers en zusiers?" ,Er zijn cr nog zes thuis, Meneer de Generaal." „Jullie zijn dus met je zevenen. Maai hoeveel koeien hebben jullie op stal?' „Och," valt hier de voorzitter in, die al zijn moed weer bijeen had ge raapt „'t zijn de armste menschen van het dorp, ze hebben niets dan twee geiten." „En hoeveel stuks vee bezit u?' „Dat hangt er van af," zegt Peter Wonlrath, zich fier oprichtend. „Zoo tusschen de vijftien en de twintig." „En waarom is de vader van dezen jongen zoo arm'? I. 't een deugniet?" De tweede afgevaardigde, het oogen blik geschikt achtende om weer een beetje in de gunst van den generaal te komen, zegt nu, met een diepe [buiging: oorspronkelijke vorm, de ligging der hoofdstraat en zijstraten, nog onver anderd behouden is; ook de latere stadsuitleg is weinig gewijzigd. Wij bedoelen niet de groote uitbreiding naar alle zijden buiten de grachten na 1820. Voorts zijn er nog monumenten aan wezig uit den tijd van de opkomst der stad. die zeer merkwaardig zijn zoowel uit, het oogpunt van bouwkunst, als van versterkingskunsten woningbouw. We denken hier onmiddellijk aan den praaltoren van Onze Lieve Vrouwe, aan de zes eeuwen heugende Kamper- binnenpoort, aan den vreemden Mon nikendam, aan den om hulp roependen St. Joris, aan de breede Koppelpoort, maar ook aan de wonderlijke Muur huizen, de in Nederland eenige met verdedigingsdoeleinden hoogopgetrok- ken en eigenaardig ingerichte particu liere patriciërswoningen in een smal straatje. Dat alles vormt een schat van bijzonderheden, die wij te bewaren hebben en verder over te leveren aan de komende geslachten. Onze voorgangers zijn er zich van bewust geweest, dat men dat alles niet kon laten verg-.an en verslijten, dat men tijd en weder geen vrij spel mocht laten. Men is nog tijdig opgetreden, om te behoeden en te behouden wal te behouden was, en men heeft niet het onzalige voorbeeld gevolgd van sommige andere voorname stemheb bende steden, waar men een eeuwen korter geleden poorten sloopte, wallen gelijkmaakte, beschaduwde grachten in open, boomlooze straten veranderde. Een eeuw geleden brak men hier ook wel af, maar men riep ten minste een bekend tuinarchitect Zocher, om van de wallen een mooi plantsoen te maken, getooid met beplantingen en sierlijk geboomte. En geen boom wordt nu geveld, of B. en W. en de Raad oor- deelen of dat wel noodig is. Aldus kan de V.V.V. in haar uitgaven met ge rustheid de vreemdelingen aanbevelen, om de Eemstad een bezoek te brengen, ze mag gezien worden. Het behoud der monumenten is te danken aan het tijdig propageeren van 't .olichtmatige van het herstel, waar noodig, aan het opwekken van belang stelling in het bewaren van de resten in een glorieus stadsverleden. Die belangstelling werd ook voor een halve eeuw in woord en geschrift verspreid door mannen als Kok, Root- selaar. Heldring, Croockewit en ande ren, die een goed inzicht in de zaak hadden en verder dachten dan de ge wone man. Maar zij deden nog iets anders en hadden ook oog voor de historische en belangwekkende kleinere voorwer pen, die rondzwierven, hier en daar afzonderlijk opgeborgen waren of zon der eenige orde bewaard werden. Deze hadden ook waarde voor de groote stadsgeschiedenis, voor de geschiede nis van het vroegere stadsleven, voor huisversieringskunst en wal al niet meer. Zij hebben het goede denkbeeld ver wezenlijkt, met moeite, zorg en kosten, gezorgd dat alles in een verzameling bijeen te brengen. Zij riepen daarvoor de hulp in der burgerij en van het stadsbestuur. Die hulp kregen ze in den vorm van subsidies en van M afslaan in eigendom of bruikleen allerlei voorwerpen. En aldus is nog tijdig het Museum Flehiié ontstaan, toen alles nog niet opgekocht was, weggeschacherd en naar den vreemde of buitenlands gebracht, toen er wer kelijk nog veel over was in kerk en huis en kist en kast. Het is klein begonnen, in onnoodige stadhuisvertrekken in stofferige zalen, dan met durf, beleid en met verant onder contro'- Centrale ncconntnntedlenet Ned. Boerenbond Ooedgekeurd bfi Koninklijk Besluit dal. 14 Maart 1913, no. 68 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uurWOENSDAGAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot 11 uur. Dadelijk ingaande rente 36/io pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier: Amsterdamsche Bank. woordelijkheid in een mooi eigen ge bouw ondergebracht, natuurlijk in een Muurhuis, prachtig verbouwd en bij gebouwd door den bekwamen bouw meester H. Kroes. Daarin zijn nu de groot geworden verzamelingen goed zichtbaar opgesteld en worden door het jaar heen, door vele vreemden be zocht. terwijl ook betrekkelijk veel Amersfoorters van de gelegenheid ge bruik maken, om alles te bezien, zoo als de bezoeklijsten aantoonen. Wordt vervolgd. Vraagl prijsopgaaf Fa. H. ELZET1AAR LANGESTRflAT 84 TEL. 528 BERICHTEN j__ UIT vCbJ/ AMERSFOORT. Katholieke Staatspartij. De stemming voor de candidaten in den Kieskring Utrecht, Zondag hier gehouden in de R. K. Kiesvereeniging Recht en Orde, had den volgenden uitslag Uitgebracht 394 stemmen waarvan 1 blanco en 3 ongeldig. AbbinkSpaink 38 Koeverden 35 v. Beurden 16 Kropman 'e v. Beusekom Maarseveen I mej. Meijer Brabander 7 Oomen Bulten 19 Orth Deerenberg 3 Poll de Goeij 32 VoorsttotVoorst9 Groen 1 V. d. Werf! v. d. Hengel 9 Weijer Jongerius Wijkersloot 36 Kampschoër IJsselmuiden De Gezondheids-Commissie schrijft ons; Door den huidspecialist dr. Vleugels Schutter, is gedurende een zekeren tijd voor de kapperspatroons en kappers bedienden die zich daarvoor hadden opgegeven, een serie voordrachten ge-: houden, betrekking hebbende op de vormen van haarziekten en de wijze waarop ze zich voordoen. Op de be handeling van te bezigen gereedschap pen bij het kappen en de wijze waarop deze gereinigd en onderhouden moeten worden, op de goede inrichting van kapsalons en de juiste manier om deze etablissementen in alle opzichten goed schoon te houden. Na afloop heeft de Gezondheids commissie met genoemde instructeur een onderzoek ingesteld, in hoe verre de voordrachten met vrucht gevolgd zijn en daarbij is gebleken dat aan 35 kappers een bewijs daarvoor kon wor den afgegeven. Aan hen is door de commissie een certificaat uitgereikt. De Kappersbond laat thans verder een geschrift drukken van het behan delde, zoodat de leden van den Bond die de cursus mede maakten, het nu en dan nog eens kunnen bestudeeren en raadplegen. Met een en ender hoopt de Gezond heids-Commissie bereik» te hebben, dat het voorkomen van de haarziekten, Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort wij indertijd een en ander vermeld hebben, zooveel mogelijk zal worden beperkt en aan het publiek de overtuiging zal zijn geschonken, dat Gezondheids-Commissie en Kappers- bond afdoende hebben samengewerkt om het kappersbedrijf in dat opzicht op de hoogte van dezen tijd te doen zijn. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in Amersfoort. W. v. Winkoop, N.H., Hellestr. 6b, vert. Ilse Geyersbach, Arnh.w. 232, dienstb. J. v. d. Veer, G.K., le lnf.kaz.str. I, mil.pol. Jannetje v. 't Land, N.H., Utr.weg299, dienstb. W. de Raaff, R.K., Sumatrastr. 27, electrom. H. Prins, N.H., Bisschopsw. 19 schild. Maria Stuffers geb. de Vries, O K., Utr.weg 233. Maria v. d. Bol, N.H., Wijersstr. 31, huist). P. Koehler, R.K., le Inf.kaz str. 1, korp. L. v. Proosdij, R.K., Utr.weg 228. H. Gerth, G.K., St. Jorisstr. 11, koopm. A. Kraan, R.K-, Monnikenpad 17, arb. C. Punt, N.H Puntenb.l. 20a, timmerm. H. v. Schijndel, N.H., Puntenb.l. 2b, metsel. J. Bouman, L.d.H., Soesterw. 91kruiden. M. v. Hardeveld, N.H., Kapelw. 86, bankw. N.S. Maria Bekke, R.K., Spaarnestr. 45. D. Olij, N.H., Pr. julianaplein 10. K. Poesens, Vermeerstr. 21, gasfitter. J. Terhaar, N.H., Krankel.str. 18, koopm. P Leusderw. 265, le Lt.M. M orhuis geb. Kaandorp, R.K., H ocmastr. 65, winkel. Wed. G. Cramer geb. v. Selm, N.H., Pasteurstr. 14. Hart, Wijerstraat 39, wachtm. W. Hubner, R.K., B'ederolaan 18. Margarete Diehl, D.E., Krommestr. 4b, dienstbode. Johanna Kowalczijh, R.K., Leusderweg 265, dienstbode. H. Hofmann, D.E., Utr.weg 2, keilner. „Dat juist niet, maar hij is meer dan twintig jaren soldaat in Holland ge weest, en u weet dat oude soldaten altoos arme duivels zijn." Masséna richt zich met schitterende oogen weer tot Steffele: „Dus je bent de zoon van een sol daat; dat heb ik dadelijk wel gedacht. Zou je ook niet soldaa'. willen worden?" Maar de kleine Hollander, het hootd schuddende, zegt: „Neen, Meneer de Generaal, liever dokter." „Dokter? En waarom dat?" „Ja ziet u, Meneer de Generaal," zei de knaap, den Oeneraal flink aanziende met zijn groote bruine kijkers, „toen er verleden jaar zooveel arme gewonde soldaten door ons dorp werden ge dragen, en ze allemaal om een dokter riepen, toen dacht ik dat het toch heerlijk zijn zou als je al die arme menschen helpen kon..." De generaal begon met groote schre den de kamer op en neer te loopen. Eensklaps bleet hij voor de afgevaar digden stilstaan en zei net een ernstig gezicht: „Wat uw verzoek betreft, het is moeilijk in te willigen. De toebereid selen zijn gemaakt, de pontons zijn nu al midden in jullie dorp. Het best wat gij doen kunt, is met uw gezinnen uw woningen te verlaten. Als 'l gevecht gedaan is, en het dorp is afgebrand, dan kunt ge het weer opbouwen..." Dat was als een bliksemslag voor de afgevaardigden. De schoolmeester loosde een diepen zucht, terwijl de voorzitter zich werktuigelijk bukte om zijn knapzak open te maken. Na eenige oogenblikken van doodelijk stilzwijgen, hernam de generaal: „We zouden de plaats van het ge vecht misschien wel kunnen verleggen, gemeente mij de kosten van voer der pontons wil terugbe talen. Dat zou 3000 kronen zijn, en ik zou ze vandaag nog moeten hebben." De afgevaardigden, Ie Bünzen terug gekomen, kregen zonder moeite de gevraagde som bijeen, en dienzelfden avond nog werden de pontons weg genomen. Den volgenden ochtend werden de dorpelingen opgeschrikt door een hevig kanonvuur. Er werd gevochten in de nabijheid van Zürich. De Franschen hadden een brug over de Limma» ge worpen. Tegen den avond vernam men dat de Russen geheel verslagen v/aren. Een paar dagen later werd de Hol lander door den Burgemeester van Bremgarten opgeroepen, die hem 1000 kronen ter hand stelde namens Gene raal Masséna, en hem mededeelde dat hem nóg 2000 kronen waren toever trouwd, die bestenjd waren om Steffele in staat te stellen in de medicijnen te studeeren. De jonge man studeerde met goed gevolg, en maakte later de veldtocht naar Rusland en Saksen mee; en hij werd maai al te zeer in staat gesteld om te voldoen aan het edelmoedig verlangen, dat destijds zijn jongens hart had doen trillen. Er werden er nog genoeg gewond l Na den val van Napoleon vestigde hij zich te Bremgarten, jen door zijn kunde en zijn toewijding verwierf hij zich de achting en de liefde van al zijn medeburgers.

De Eembode | 1933 | | pagina 1