RoleerendB Duo icators F. 11TULP Duplicators Fa. H. Eizenaar Allerlei J Jfj! Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort 3 ^E EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 31 Maart 4933" ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiCn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen sfn bezorgd. Telefooc 314 Zes en Veertigste Jaargang - No. 103 Indien 't waar is dat soort soort zoekt, pleit een kranstoos graf voor hem die erin ligt. Want een wijze heeft door gaans wijze vrienden. Epistel en Evangelie, Passie-Zondag. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Hebreën; IX, 11- Broeders! Christus, opgetreden zijnde als Hoogepriester der toekomstige goe deren, is door den grooteren en meer I volmaakten tabernakel, die niet met handen gemaakt, dat is, niet van deze schepping is, en niet door bloed van bokken of kalveren, maar door zijn eigen bloed éénmaal in het heiligdom binnengegaan, na eeuwige verlossing verworven te hebben. Want indien het bloed van bokken en stieren en de f besprenkeling met de asch eener jonge koe de besmetten heiligt tot reiniging des vleesches, hoeveel meer zal het bloed van Christus, die door den Heili gen Geest Zich zeiven onbevlekt aan God heeft opgeofferd, ons geweten l sulveren van doode werken, om den levenden God te dienen? En daarom \J Is Hij Middelaar van een nieuw Ver- bondopdat, terwijl een dood tusschen- y> beide kwam tot verzoening van de overtredingen onder het vorig Verbond, zij, die geroepen zijn, de belofte ont vangen mogen der eeuwige erfenis, in Christus |esus onzen Heer. EVANGELIE volgens den H. Joannes; VIII, 46 - 59. In dien tijd sprak |esus tot dc scharen d« JodenWie van u zal Mij van zonde I overtuigen? Indien Ik u de waarheid zég, waarom gelooft gij Mij niet? Wie tit God is, hoort Gods woordendaar- ffin hoort gij ze niet, omdat gij niet uit (tod zijt. De joden antwoordden dan en zeiden Hem: Zeggen wij niet te recht, dat Gij een Samaritaan zijt en eenen duivel in hebtjezus antwoordde Ik heb geenen duivel; maar Ik vereer rfijnen Vader, en gij hebt Mij onteerd. Echter zoek Ik mijne eer niet; er is Rmand, die ze zoekt en die >ordeelt. Voorwaar, voorwaar. Ik zeg u: indien iemand mijn woord bewaart, hij zal den dood niet zien in eeuwigheid. De loden zeiden dan: nu erkennen wij, Jij eenen duivel in hebt! Abraham is ;estorven en de Profetenen Gij zegt indien iemand mijn woord bewaart, hij tal den dood niet smaken in eeuwig- béid. Zijt Gij grootcr dan onze vader Abraham, die gestorven is? Ook de Profeten zijn gestorven. Wien maakt Gij U zeiven? Jesus antwoordde: ln- Jlen Ik Mij zeiven verheerlijk, is mijne ïrheerlijking niets. Het is mijn Vader, ie Mij verheerlijkt, van wien gij zegt dat Hij uw God is. Maar gij kent hem nietIk echter ken Hem; en, zoo lk I side dat Ik Hem niet ken, zou Ik aan li f Ke'ij'c zijn, een leugenaar. Maar Ik )j Kn Hem en bewaar zijn woord. Abra- i' fcni, uw vader, heeft zich zeer ver- Ij. fceugd dat hij mijnen dag zou zien - heeft dien gezien en zich verblijd. Goden zeiden dan tot Hem: Nog gëe> vijftig jaren zijt Gij oud, en Gij hebt Abraham gezien I Jesus sprak tol hen: Voorwaar, voorwaar, lk zeg eer Abraham werd, ben Ik. Zij nan dan steenen op om op Hem te werpen doch Jesus verborg Zich en ging uit den tempel. gedrag of persoon niets weet aan te merken en Mij op geene wijze van zonden kunt overtuigen, waarom neemt ge Mijn leer dan niet aan? Waarom gelooft ge Mij niet, indien ik u de waarheid zeg? Doch wilt ;je dat ik u de reden van uwe ongeloovigheid ontdek? .Welnu gij veracht daarom mijn woord en gelooft niet aan mijn leer omdat gij niet uit God zijt." Laat ons, Christenen, deze woorden wèl Ier harte nemen .die uit God is, hoort Gods woorden" en onder zoeken we of we zelf uit God zijn «n gaarne naar Oods woorden hooren. Helaas de Pharizcën worden nog hard nekkiger en spraken tegen Jezus de gruwelijkste lasterwoorden.Zeggen wij niet terecht dat Gij een Samaritaan zijt, d- i. een niet oprecht Israëliet en dat Gij een duivel in hebt?" Wat kan de haat en nijd en afgunst toch den Evangelie verklaring. Passie-Zondag. Heden op Passie-Zondag worden de kruisen en beelden met een paarsen doek bedekt. Dit is een overblijfsel van het vroeger gebruik gedurende dezen tijd het geheele koor door een gordijn af te sluiten van het schip der geloo- I vigen. Dit gordijn moest de geloovigen er aan herinneren dat zij om hunne zonden onwaardig waren voor het aan- fit^izicht van God te verschijnen en het ■F reci'f op den hemel verloren hadden; l| ti het vVas een aansporing tot versterving f en boetvaardigheid. l ln den Passielijd herinnert ons de H. Kerk bijzonder aan het lijden en gerven des Heeren. In het Evangelie van dezen Zondag zien we hoe de woede van Jezus' vijanden voortdurend aangroeit (ze namen steenen op om ze op Hem te werpen), weldra zullen ze hun goddeloos plan volvoeren Jezus ter dood brengen. De gebeurtenis uit dit Evangelie had plaats omstreeks zes maanden vóór zijn lijden toen Jezus op het Loofhu'ten- feest het volk te Jerusalem in den tempel onderwees en naar gewoonte van de Farizeeërs veel tegenspraak en bittere lastering over Zijn leer en Zijn drag ondervond. .Indien gij op mijn JOH. DE HEER Piano's - Orgels - Radio Met eo zonder automatische papier toevoer en inktverdeeling KANTOORBOEK HANDEL Ungsstr. 66 te. Krommtr. TEL SZS delingen en edelste bedoelingen wor den dan neergehaald als duivelsch en slecht en toegeschreven aan zucht naar eer en glorie, evenals Jezus zich ver dedigen moest. „Ik zoek Mijn eer niet." Laten ook wij dan evenals Hij onze zaak ter beoordeeling over aan God: ,Eén is er die oordeelt," en rustig onzen gang gaan. Zeer opmerkenswaardig is het dat de Zaligmaker op den tijd zeits dat Hij door Zijn vijanden gehoond en gelasterd werd hun nog de eeuwige zaligheid beloofde indien zij Zijne woorden geloofden en Zijn leer op volgden „Voorwaar ik zeg uzoo iemand mijn woord onderhoudt hij zal eeuwigheid den dood niet zien." Doch de Pharizeën vatten deze woor den op alsof Hij van den chamelijken dood sprak. Ze beschuldigden Hem daarom van leugen en pralerij: „Hoe? Gij geeft voor dal zij, die uwe leer volgen, in eeuwigheid niet zullen sterven? Zijn dan niet alle menschen aan den dood onderworpen? Moesten niet zelfs Abraham en de Profeten sterven? Zijt Gij meer dan onzen Vader Abraham en de Profeten, dat Gij uw leerlingen de onsterfelijkheid belooft?" Zoo worden de menschen verblind als :ij haat en afgunst in hun hart voeden tegen zekere personen, dat zij hun woorden ten onrechte uitleggen en dikwijls een beteekenis daaraan geven waaraan deze nooit gedacht hebben! Op de vraag: „Wien maakt Gij U zeiven? Zijt Gij dan grooter dan onzen Vader Abraham," antwoordde Jezus „Voorwaar Ik zeg u, dat Abraham uv Vader zich zeer verblijd heeft dat hij Mijnen dag zou zien," m.a.w. Ik ben dus grooler dan hij, en „hij heeft hem gezien" n.l. in een profetischen geest den toekomstigen Verlosser aanschou wend. De Pharizeën verstonden deze woorden echter in letterlijken zin riepen uit: „Gij zijt nog geen 50 jaar oud en hoe hebt Gij en Abraham elkander dan kunnen aanschouwen," waarop de Zaligmaker duidelijk Zijn Godheid te kennen gaf in deze woor den: „Eer Abraham werd ben ik". Toen namen ze steenen op om Hem le steenigen, maar dewijl Zijn uur nog niet gekomen was ging Hij onzicht baar uit hun midden. Liturgische Kalender. Week van 2—8 April. Zondag 2. Passie-Zondag. Mis: |u- dica, 2e geb. v. d. H, Franc, de Paula. Maandag 3. Mis v. d. dag: Miserere mihi, 2e geb. v, Kerk of Paus. Prefatie v. d. Passietijd. Dinsdag 4. H. Isidorus Bisschop Kerkleeraaar. MisIn medio, 2e geb. v. d. dag. Laatste Evangelie v. d. dag, Credo. Woensdag 5. H. Vincentius Ferre- rius Belijder. Mis; Os justi, 2e geb. v. d. dag. Laatste Evangelie v. d. dag. Donderdag 6. Mis v d. dag: Omnia, 2e geb. v. Kerk of Paus. Vrijdag 7. Feest v. O. L. Vrouw Zeven Smarten. Mis: Stabant, 2e geb. v. d. dag. Credo, Prefatie v. d. H. Maagd. Laatste Evangelie v. d. dag. Zaterdag 8. Mis v. d. dagMiserere mihi, 2e geb. v. Kerk of Paus. Copiëerinrichting VITESSE UW ADRES voor Ktezcrslljaten'en V erkiezings-propaganda- materiaal. Naar de Stembus. Het is zelfs voor ons land, dal altijd vruchtbaar bleek voor groepeering en verdeeldheid, iets ongekends, dat bij de laatste indiening van de candida- tcnlijsten voor de Tweede Kamer het enorme aantal van 53 partijen te voor schijn kwam. Wanneer er iets de hopelooze verwarring van deze tijden teekent, dan is 't toch wel dit onver antwoordelijk gemanoeuvreer met enge en kortzichtige belangen in partijtjes en groepjes, die tenslotte niet meer om het lijf hebben dan enkele duizen den stemmen en al bij hun ontstaan gedoemd om spoedig te verdwijnen. Dit laatste is niet te be treuren integendeel, want krachtig bestuur, een regeering op parlementairen grondslag kan alleen gevormd worden, indien de volksver tegenwoordiging bestaat uit groote, stevige partijen. En wanneer deze kleine partijtjes een zetel in het par lement kunnen winnen, komen zij al gauw tot de bevinding, dat zii wel er weinig invloed kunnen uitoefenen. Bij de huidige verbrokkeling is nog een ander groot gevaarhet verloren gaan van stemmen. Halen de kleine groepen geen zetels, dan zijn al de stemmen op haar uitgebracht, vruch teloos. En door het verminderen van het totaal aantal stemmen op 'n groote partij uitgebracht, geeft men den tegen stander meer kans. Ondanks den stemplicht is er altijd een aantal kiezers, dat meent nier ter stembus te moeten komen of van recht om blanco te stemmen gebruik maakt. Men wil hiermede gewoonlijk een zekere onzijdigheid bewaren. Maar men vergeet, dat men door zijn stem le onthouden de uiterste partijen ster ker maakt, daar deze tot den laatsten man opkomen. Het is zaak om bij de huidige ver warring een sterke, parlementaire re geering te vormen die haar steun vindt in de groote partij-groepeering. En dit kan men niet bereiken door zich van stemming te onthouden, leder begrijpe het groote belang. 'n kapitaal van 84 miilioen gulden, nu is het kapitaal echter gestegen tot twee honderd veertig miilioen gulden. De winsten zijn groot. De Skoda-Werke (afhankelijk van Schneider-Creusot) keerde-» o.a. de volgende dividenden uit 1920- 5 pet.; 1921-81/, pel.; 1922 10 pet.; 1923-10 pel.1924-12'/, pet.; 1925-13'/, pet.; 1926—15.37 pet.; 1927-17'/, pet.; 1928—21,87 pet, in 1929-28 pet. en in 1930 -28'/, pet. De vorige president der U.S.A.— Hoover, berekende 4 Mei 1931 voor de Internationale Handelskamer het bedrag der directe bewapeningsuitgaven volgens de begrootingen van de geheele wereld op 5000 miilioen dollar of on geveer twaalf milliard gulden en dit bedrag is sindsdien steeds stijgend. Bij dit bedrag zijn niet inbegrepen de militaire pensioenenb. strate gische spoorwegen, havens en parti culiere eleggingen in de bewapenings- indust..e. Lord Robert Cecil berekende dat de geheele wereld per dag 24 miilioen gulden voor de bewapening uitgeeft. Europa hiervan alleen 15 miilioen per dag; hiervoor ontvangt men terug bloed, ellende en ruines. Wanneer we de pensioenen tu de strategische uilgaven meerekenen, geeft de wereld per dag 60 miilioen gld. uit. Rust, kalmte en zelfbeheersching koeten weer terue na het gebruik van MUnhardl'a Zenuwlablellan. Glazen Buisje 75 ct. BIJ Apoth. en Drogisten IFa. R. VAN DEN BUR6 ARHHEMSCHESTRAAT nui'i ihihi tmiiititu redactiestaf het eigenbelang op 't hart le drukken en geen enkel bericht of artikel te schrijven of door te laten dat den Nazi's onwelgevallig kan zijn een onverbiddelijk verbod van verschijnen zou het gevolg zijn! En zonder ver schijnen geen bron van inkomsten, dus werkloosheid De Marxistische pers in Duitschiand, die nog steeds ..iet verschijnen mag, ondervindt er de funeste gevolgen van de abonné's loopen weg, van de adver tenties geen sprake meer en voor de journalisten en typografen zit er niets anders op dan te gaan «tempelen, als de eigen bronnen van inkomsten on voldoende zijn! Uit de Duitsche kranten kan de bui tenlander dus absoluut geen zekerheid verkrijgen, omtrent hetgeen er in Duitschiand gebeurt. De pers-censuur ligt geheel in de lijn van het nieuwe Hitler-systeem, dat den Duitschen burger geheel nieuw wil opvoeden in anti-socialistischen zin en hem dus ook alle roode critiek op de regeeringsdaden moet onthouden. Wat er uitlekt van de gibeurtenissen in Duitschiand, is weinig geschikt, om gerust te zijn omtrent den binnenland- schen politieken toestand bij onze Oos terburen. Het is niet aan te nemen, dat cc millioenen anti-Hitierianen zich koest houden, maar wat ze doen, daar- Hindcfclostyles Speciaal adres voor AMERSFOORT Lindestraat 84 Telef 528 De gewapende vrede. Volgens berichten van de Volkenbond zijn de voornaamste wapenindustrieën de volgendeAmerikaansche Bethlehem Steel Corporation, de Engelsche Vickers Ltd, de Japansche Mitsui, de Italiaan- sche Teini en Ansaldo. de Tsjechische Skoda-Werke en de Fransche firma Schneider-Creusot. Voor 1914 waren al deze ondernemingen met de Duitsche Kruppfabrieken vereenigd in één trust: de United Harvey Steel Corporation. Dit moordkartel viel in Augustus 1914 zoogenaamd uiteen, maar gedu rende de heele oorlog bleef het zakelijk contact bestaan zoodat de „vijanden" elkaar wederkeerlg konden helpen. Zoo leverde Duitschiand tot 1916 toe iedere maand 250.000 ton ijzer aan Frankrijk en Italië, middels Zwitserland en over Zweden leverde de Duitsche firma Krupp gedurende de oorlog met Rusland, oorlogsmateriaal aan Rusland. Chemische fabrieken in Zuid-Frankrijk smokkelden wagonladingen zwavel koolstof naar Hamburg waar de firma Stolzenberg er gifgas van maakte voor de Fransche soldatenlongen. („Journal officiel" Paris. Nr. 112—15. 12, 1929). Na de oorlog werden de betrekkin gen nog inniger, zoodat de zaken, ondanks de vrede, buitengewoon floree- ren. Vickers Ltd. werkte in 1914 met Wij gelooven, dat er geen enkel feit is aan it wijzen, dat zoo scherp en zoo aldoende de enorme diepte tee kent van de economische crisis, die ook ons land teistert en speciaal op felle wijze den landbouw besprongen heeft, dan het wetsontwerp, dat Mi nister Verschuur met minister De Geer heelt ingediend bij de Tweede Kamer. De regeering vraagt thans niets min der dan dit: „Verleening van bevoegdheden tot nemen van buitengewone maatregelen in het belang van den landbouw." Om den landbouw voor algeheelen ondergang te behoeden heeft de regee ring de bevoegdheid noodig om een reeks maatregelen te nemen, waarmee honderden millioenen gemoeid zijn. De toestand is zeer zorgelijk. De prijzen van onze landbouw-uiivoer- artikelen zijn op noodlottige wijze teruggeloopen. Noemen we slechts een paar cijfers. In 1930 voerden we nog aan boter uit voor 63 miilioen. In 1931 nog voor 40 miilioen en in 1932 slechts voor8 miilioen! Aan boomkweekerij-producten voer den we in 1930 uit voor 7 miilioen, in 1931 voor 4'/, miilioen en in 1932 voor slechts 2'/a miilioen. En met de andere producten, groen ten, fruit, aardappelen, eieren, enz. is het navenant, terwijl de toekomst al maar somberder wordt. Alle krachten moeten gemobiliseerd worden, om een dreigende catastrophe af te wenden. Daartoe wordt een landbouw-crisis- fonds gesticht met eigen begrooting, waaronder de reeds bestaande steun maatregelen zullen vallen. Uit dit fonds zullen de erkende producten van crisis- bedrijven gesteund worden. Er komt dus meer centralisatie, waardoor het mogelijk wo dt, den steun te brengen daar, waar hij het hardste noodig is. maar waardoor ook mogelijk wordt, opeenhooping van steun te voorkomen in die gevallen, wasr uit verschillende maatregelen steun kan worden genoten. De regeering moet de bevoegdheid hebben, om de vrijheid in teelt, in be werking en verhandeling aan banden te leggen. Positieve medewerking van belanghebbenden groepen, vereeni- gingen of personen moet zoo noodig kunnen worden afgedwongen Hier wordt inderdaad met krachtige hand ingegrepen. over meldde men tot heden niets. Overal ter wereld komen de Joden in beweging. Wie de groote financieel- economische macht der Joden kent, besett welk een schade de Duitsche heethoolden onder de Nazi's hun eigen land berokkenen door de Joden vogel vrij te verklaren. Von Papen en Göring doen wel hun best om zich tegen de anti-Duitsche campagne in het buitenlai.d te ver weren, doch het zal hun weinig baten. Volgens de van Duitsche autoriteiten befaamde leuze: „es is nicht wahrl" heeft Göring gepoogd de berichten over de Jodenvi jlging als uitingen eener onbeteugelde ophitsing der open bare meening te kwalificeeren. terwijl het evenmin waar zou zijn, dat buiten landers aangerand zouden zijnt Feit is echter, dat de over 't algemeen jeugdige, onbezonnen Nazi-stormtroe pen, die de straten in Duitschiand beheerschen, onder het mom van „na tionale ontwaking", „afgerekend" heb ben met tal van Joodsche burgers, waar ze een veele tegen hadden. De politie is machteloos gemaakt, want de Hitleriaansche hulppolitie is de baas. De „Schupo" gaat van het nuchtere standpunt uit: ik kijk den anderen kant uit, want ik heb vrouw en kinderen en mag dus mijn baantje niet op 't spel zetten, al is ook een troep kwajongens heer en meester op straat! De protesten der Joden in het bui tenland hebben op hun beurt weer tot gevolg gehad, dat in Duitschiand re presaille-maatregelen tegen de joden genomen worden. In tal van steden zijn de warenhui- in, eenheidsprijzen-magazijnen en joodsche zaken gesloten. De Duitsche Bisschoppen hebben een verklaring afgekondigd omtrent het standpunt der Kerk: Gelden blijft de vermaning aan de politieke en andere vereenigingen en organisaties, om in dc kerk en bij ker kelijke handelingen, uit eerbied voor de heiligheid daarvan, datgene te ver mijden, wat een politieke- of partij demonstratie kan schijnen en daarom aanstoot kan geven." namens den Vader beleefd verzocht dit aan de dichtstbij zijnde politiepost te willen doen. Joan Amos Comenius. Eenigen tijd geleden gafdeTsjecho Slowaakschc rcgcerlng aan de Neder- landsche regeering als haar wensch te kennen, dat rij zelve zoude mogen zorgdragen voor het graf van den grooten Tsjechischen geleerdeComenius dat zich in de voormalige Waalsche kapel behoorende bij de Weeshuis kazerne te Naarden, bevindt. De Ne- derlandsche regeering die hierin de regeering van Tsjecho Slowakije gaarne ter wille wilde zijn. heelt zich bereid verklaard genoemde kapel methetbij- behoorende portaal aan de regeering van Tsjecho Slowakije in erfpacht over te dragen. Het desbetreffend con tract is door de ministers van buiten- landsche Zaken en van Defensie cn den Gezant van Tsjecho Slowakije onderteekend. De kapel zal worden gerestaureerd. Aan de ood-kweckelingen van „St. Agnes" te Amersfoort. Met zeer veel interesse hebben de Kweekelingen van het Amersfoortsche „Sint Agnes" de voorbereidingen en vorderingen van hun aanstaand nieuw tehuis gadegeslagen. Met niet minder belangstelling echter, zullen al degenen, die aan genoemde Kweekschool zijn opgeleid, de grootsche plannen, die al bijna werkelijkheid zijn, vernomen hebben. Vijf en veertig jaren heeft de Sint Agnes Kweekschool in de Heerenstraat gewerkt aan de opleiding van zoo heel veel meisjes tot degelijke v onderwijzeressen. En nu het gebouw werkelijk al jaren veel te klein is ge bleken om aan alle aanvragen tot op name te voldoen, zal Sint Agnes over geplaatst worden naar den prachtigen nieuwbouw aan de Daem Fockemalaan. Velen van de oud-kweekelingen zullen zich nog dikwijls den gelukkigen en prettigen lijd herinneren, daar door gebracht en onafscheidelijk daaraan de Eerw. Soeurs, die ons zoobi gods dienstige en degelijke vorming hebben gegeven. Nu legen t September as. de „Kweek" niet meer in de Heervn- straat gevestigd is, zou er in het nieuwe Sint Agnesintcrnaat niets meer herinneren aan al degenen, die in het oude gebouw hun opleiding hebban genoten. Daarom hebben de oud- kweekelingen in Amersfoort woonachtig het plan opgevat, om „iets" in de nieuwe kweek te plaatsen ot te doen aanbrengen, dat getuigenis aflegt van hun sympathie voor hun „St. Agnes". Waarschijnlijk zullen er heel veel oud-kweekelingen, onderwijzeressen nog oi moeder, in ons landje zijn, die accoord gaan met ons plan en ook gaarne iets willen bijdragen voor dat doei. Zij worden verzocht, Helst spoedig, hun „girobiljet" met naam en volledig adres le verzenden aan C. Kunlz. postrekening 161381 le Amersfoort. Binnenkort zullen haar dan nadere mededeelingen gezonden worden. Namens dc Amersfoortsche oud- kweekelingen GREET KUNTZ. Sproeten komen vroeg het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Binnenland Uit Duitschiand. Het is moeilijk er achter te komen, wat er in Duitschiand op 'toogenblik gebeurt. Want: de Duitsche pers is gemuil- korid en ze is zóó zoetsappig geworden, als tot voor kort eenvoudig ondenk baar kon heeten. Wil een hoofdredac teur geen commercieelen zelfmoord plegen, dan is hij wel verplicht, zijn Jongen vermist. Donderdag 9 Maart heelt te Enschede de ouderlijke woning verlaten, de min derjarige Hermanus Damhuis, en is niet teruggekeerd. Zijn signalement luidt: oud 18jaar, lang circa 170 M., smal bleek gelaat, gekleed in donkergrijze overjas, licht- geruit costuum, blauw Engelsch hemd, hooge zwarte schoenen. Hij heeft een rijwiel bij zich. leder, die eenige inlichting omtrent zjjn verblijfplaats kan geven, wordt Het op Madoera gewonnen zout wordt thans ook aan het buitenland geleverd. Honderdduizend ton werd voorloopig naar Japan verkocht, het geen zeer belangrijk wordt geacht in verband met de noodzakelijkheid de zout-overschottcn te reduceeren.

De Eembode | 1933 | | pagina 1