RotaerenilB Duplicator! F. fl. TULP MAQUETTE P. K. VAN EIJKELENBURG De Opening der Tennisbaan „PASCAL" JAN ZWART Duplicators Fa. H. Elzenaar 1 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijn! eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 7 April 1933 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld a< Adverlentiên moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zevenen Veertigste Jaargang - No. 2 De menschheid wordt mondig zegt men. Daardoor komt het zeker dat velen tegenwoordig zoo' ngrooten mond hebben. Epistel en Evangelie. Palm-Zondag. Les uit het boek Exodus; XV, 27- XVI, 7. In die dagen kwamen de zonen Israel's in Elim, waar twaalf water- bronnen en zeventig palmboomen waren; en zij sloegen hunne tenten op bij de wateren. En van Elim ver- - trokken zij, en de gansche menigte X der zonen Israel's kwam in de woes tijn Sin, die tusschen Elim en Sinaï ligt, op den vijftienden dag van de 5 tweede maand sedert zij uit Egypte vertrokken waren. En de gansche ver gadering der zonen Israel's morde in de woestijn tegen Mozes en Aaron, en de zonen Israel's zeiden tot hen: Achl dat wij gestorven waren door de hand des Heeren in Egyptelanl, loen wij bij de vleeschpotten zaten en brood aten tot verzadiging! Waarom hebt gij lieden ons uitgevoerd naar deze woestijn, om - het gansche volk van honger te doen sterven - En de Heer sprak tot Mozes: Zie, Ik zal voor u brooden uit den hemel doen regenen! Dat het volk uitga en inzamele zooveel als voldoende is voor eiken dag; opdat Ik het op de proef stelle, of het in mijne wet wandelt, al dan niet. Doch op den zesden dag moeten zij toebereiden wat zij indragen, en dit zal het dubbele zijn van het geen zij voor eiken dag plegen zamelen. En Mozes en ASron zeiden tot al de zonen Israel's: Dezen avond zult gij weten, dat de Heer u uit Egypte- land gevoerd heeft, en morgen zult gij des Heeren glorie aanschouwen. EVANGELIE volgens den H. Mallheüs; XXI, 1--9. In dien tijd, toen Jezus Jeruzalem genaderd en te Bethfage aan den Olijf berg gekomen was, zond Hij (wee zijner leerlingen en zeide tot hen Gaat naar het vlek, dat tegenover i lig!en aanstonds zuil gij eene ezelin vastgebonden vinden en een veulen met haar; maakt ze los en brengt ze tot Mij. En zoo iemand u iets zeggen mocht, zegt dan: De Heer heeft ze noodig; en terstond zal hij ze laten gaan. Dit alles nu is geschied, opdat vervuld zoude worden wat gesproken is door den Profeet, die zegt: Spreekt tot Sion's dochter: zie, uw Koning komt tot u, zachtmoedig, zittend op eene ezelin en op een veulen, hel jong eener juk dragende. De leerlingen nu gingen en deden zooals Jezus hun be volen had. En zij brachten de ezelin en het veulen, en legden hunne klee deren daarop en deden Hem daarop zitten. En de zeer talrijke schare spreidde hare kleederen op den weg, en anderen sneden takken van de boomen en strooiden die op den weg. En de scharen, die vooruit gingen en die volgden, riepen en zeiden: Hosanna den Zoon van David! Gezegend Hij, die komt in den naam des Heeren i Met en zonder automatische papier toevoer en ioktverdeeling vm KANTOORBOEKHANDEL Ungwtr. 65 to. Krommwtr.TEL. SZ« werken voor de eeuwigheid, zéér tijde lijk zijn in onze opvattingen en te veel werken voor het lichaam. In de figuren van het lijdensverhaalJudas, Kaïphas. Pilatus en Herodes t-eden ons even zooveel vertegenwoordigers tegemoet van de menschelijke hartstochten, en wij zullen bevinden, dat wij allen iets van den verrader en den Farizeër en den twijfelaar en den zinnelijken mensch ons omdragen. Zeker, daardoor wordt onze inner lijke rust verstoord. Wij meenden, dat alles goed was en in de juiste richting liepWij vasten tweemaal in de week en geven de tienden af van alles, wat wij winnen. Verder danken wij God, dat wij niet zijn ais de overige men- schen, dieven, onrechtvaardigen en overspelers. Doch slaande voor Chris tus' gruwelijk lichaams- en zielelijden komen wij tot de overtuiging: dat er ook aan ons véél ontbreken moet, want Hij heeft voor ons allen geleden en het trett ons, dat Zijn vurigste leerling Hem verloochende. Wij leeren zien in dc afgronden van het menschenhar! zeer groote zelfzucht, welke zoo laf kan wezen en domme begeerte, al'es te legelen naar het oogenblikkelijke en tijdelijke. Zóó zijn wij allen: en wan neer wij na de beschouwing van onze kwalen op onszelven bleven aange wezen, zou de eenige oplossing voor de wanhoop onzer harten de oplossing van Judas zijn: den wegwijzer van hen, die Jezus gevangen namen. Maar juist omdat wij tegenover alle menschelijke ellende in deze lijdensweek heel de grootte van Gods liefde zien, wordt ons hart weder met hoop en troost gevuld, omdat ook wij overtuigd wor den, dat Hij gekomen is, om Israël te verlossen uit de ellenden, welke het omringt en die het draagt in eigen boezem. Het menschenleven is veel kommer en verdriet: en de meest uitgelatenen onder ons zijn dikwijls de dragers van de grootste pijnen. Zoo willen wij onzen troost gaan zoeken bij datgene, dal onze smart alleen maar vergrooten kan: want al het tijdelijke, dat wij bfieengaren of dat wij ons verwerven,: is alléén in staat den honger naar het geestelijke en eeuwige, waarvoor wij geschapen zijn.noggevoeligerte maken. Mochten wij deze week ondervinden: dat hier, bij den lijdenden Jezus, onze hoop ligt en onze groote vertroosting; want hier weten wij zeker, dat, al wordt ons aardsche tentenhuis opgebroken, wij een woning van God hebbeneen huis, niet met handen gemaakt, maar eeuwig in de hemelen, ons verworven door Christus' kostbaar Bloed. De Lijdensweek. Dit is het vreemde geworden van ons leven: dat wij het hoogere rege len naar het lagere. De zorgen voor het tijdelijke nemen bijna heel ons wezen in beslag, en als wij nog eenige oogenblikken zouden hebben om in onszelf te keeren is daar al de af leiding van buiten, welke ons weer losrukt uit onze beschouwing. Daarom moet de inkeer van ons, gewone men- schen, ai zéér sterk door innerlijke beelden geboeid worden, wil zij vrucht dragend worden voor ons zieleleven, Zulk een reeks beelden, welke ons sterk kunnen beïnvloeden, houdt de Kerk ons voor oogen in de Lijdens week: de hoogste toppen der liefde Gods worden zichtbaar in het lijden van Zijn Zoon. Door met liefdevolle beschouwing te naderen tot die tooneelen van Gods barmhartigheid krijgen wij óók een dieper inzicht in onzen eigen grooten nood. Want reeds in het Evangelie der Palmwijding treedt héél het mensche- lijk wezen voor ons met zijn zucht naar groot geluk en heerlijkheid en al zijn laagheid van nijd en vuilen harts tocht: daartegenover staat de groote Ontferming en de mcnschgeworden Liefde. De vragen van ons arme, ja gende hart worden hier beantwoord één voor één: het wordt ons duidelijk, dat wij de levenswaarden juist van den verkeerden kant opvattendat wij, die geestelijk moesten zijn, en moesten Liturgische Kalender. Week van 9—15 April. Zondag 9. Paim-Zondag. Mis: Do- mine. Slechts één gebed. In de stille H.H. Missen is het laatste Evangelie dat van Palmwijding. Maandag 10. Mis v. d. dag: Judica. 2e geb. v. Kerk of Paus. Dinsdag II. Mis v. d. dag: Nos autem, 2e geb. v. d. H. Leo, 3e geb. d. Bisschop. Woensdag 12. Mis v. d. dag: In nomine Jesu, 2e geb. v. Kerk of Paus. Donderdag 13. Witte Donderdag. Mis: Nos autem. Slechts één gebed. Prefatie v. d. H. Kruis. Eigen Communi- canles Hanc igitur en Qui pridie. Na de H. Mis ontblooting der Altaren. Vrijdag 14. Goede Vrijdag. Geen H. Mis, maar de plechtigheden. Zalerdag 15. Paasch-Zaterdag. Mis: Geen Introïlus. Geen Credo. Prefatie en Communicantes van Paschen. I PIANO'S,VLEUGELS ^ORGELS I Fa. R. van dan Burg - Arnb straat I Bezoekt onze magazijnen; wij bieden I U een enorme keuze zoowel in hel I cenvoudigeals in het meest luxe genre I Betaling vanal 14.— per maand Het Gebed. De moderne mensch heeft in de on telbare nooden, die het leven van tegenwoordig met zich brengt, maar al te dikwijls de groote behoefte van zijn zieleleven vergeten: de noodzakelijk heid van het gebed. De mensch moet nature bidden. En, hij mag alle genoegensder wereld hebben gesmaakt, hij mag heel de wereld hebben door reisd, hij mag zich in de kunst of de wetenschap hebben verdiept, toch zal hij altijd een ontzaglijke leegte in zich blijven voelen. O, hij zal 't niet willen bekennen, hij zal lachen, als men hem spreekt over het gebed, maar toch: zijn ziel, die voor God en de eeuwig heid is geschapen, slreefl naar omhoog zoekt naar betere dingen dan „brood en spelen", en zoo ontstaat die droeve tragiek, die altijddurende strijd. Moeten wij zelf niet bekennen, we zijn toch ook kinderen van onzei. tijd. dat ook wij in ons gebed te opper vlakkig zijn? We bidden, maar is ons gebed wel de uiting van een diep en onwankelbaar geloof en van 'n waar achtige, bovennatuurlijke liefde? De menschheid heeft in den loop der tij den dat heerlijk contact met baar Schepper verloren: die verheven op vatting van 't leven, die den mensch bij al z'n doen en laten moest door dringen, die om zoo te zeggen, „vleesch en bloed" van hem geweest zijn. En dat geeft de verklaring van 't feit, dat velen geen weerstand kunnen bie den in de moeielijkheden van eiken dag: ze zien slechts de uiterlijkheid, ze vragen niet naar het „waarom", ze dringen niet door in Je diepte der groote levensvragen. Als we konden bidden met de vurig heid en den eenvoud van een kind, zonder uiterlijk vertoon, zonder de aan dacht der menschen te trekken, diep verzonken in God, zooals de heiligen bidden, hoe zouden we 't leven anders bezien en beoordeelen! Op 'n Protestantsche kerk in Londen staan deze merkwaardige woorden ge schreven: „Een geloovige, die ligt neergeknield, ziet méér, dan een onge- loovige, die op z'n teenen staat." Merk waardige woorden, maar die een ont zaglijke waarheid bevatten! De geloo vige ziet meer; dóór z'n geloof kan hij zien ver over de engte van zijn menschelijk denkenhij schouwt in de oneindigheid, hij dringt in de wereld der bovennatuur en het gezicht daar van doet hem stralen van heerlijke vreugde. En zoo begrijpt de eenvou dige, die stil en vergeten z'n rozen krans bidt, veel beter en dieper de hoogste geheimen dan de wereldbe roemde geleerde, die niet weet wat bidden is en zich binnen de grenzen van z'n armzalig verstand heeft terug getrokken. God, dien ook wij met volle recht Onzen Vader mogen noemen, ziet ook in onze dagen met goddelijk medelijden op de menschheid neer. En juist in onze tijden heeft Hij zich aan de wereld geopenbaard in zijn groote Liefde on der 't symbool van zijn Goddelijk Hart. Met groot erbarmen ziet Hij neer, op de eenvoudigen en de armen, die maar al te vaak door onverantwoordelijke lei ders bedrogen worden. En vandaar die machtige zielekreet naar de Liefde van God: een kreet, die nooit vergeefs geuit wordt. Want vanuit de hoogte van zijn goddelijke grootheid is Jezus neergedaald„Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt en Ik zal u ver kwikken!" Jezus is met, om en onder ons: met Hem zullen we veilig de steile hoogte van den dorren levens weg bestijgen: zijn we vermoeid of ontmoedigd, we hebben 't slechts te fluisteren: „Hart van Jezus, ontferm U onzer!" en we zullen de drukkende hitte van den dag kunnen dragen. Moge die bede ons altijd op de lip pen zweven, voor ons zelf en voor heel de menschheid, moge het eens onze laatste woorden zijn op den top van den levensberg: „Hart van Jezus, vol liefde en ontferming, onferm U onzen" jtf"* I van de Paecal- en Jan van der Heydenetraat is geëxposeerd in één der Etai&ges van de Firma J. W. van Achterberg - Weateingel 10-13 - Amersfoort Voor nadere inlichtingen betreffende den bouw en het koopen of huren van deze UITERST MODERNE HEERENHUIZEN wende men zich uitsluitend tot drchitect-Boawondernemer Pascalstraat 14 Tel. 1055 - Amersfoort en de Fa. W. v Kaseien Ph.zn. - Snouckfeettlaan 22-24 - Telef. 218 gelegen Jan van der Hevdenstraat tegenover het Borneoplein is bepaald op Morgen, Zaterdag 8 April, namiddags 1 uur Echt en goed zijn Poeders alteen, wanneer zij dehandtee- kenlng dragen van den (abrikanl A. Mijnhardl. Maagpoeders. Hoofdpijnpocders, Kiespij Willem van Oranje Door Prof. Titus Brandsma. In Prins Willem van Oranje moeten wij allen eerep. zijn groote liefde tot den Dietschen stam. Zijn leven werd geleid door hel ideaal, aan het Dietsche volk zelfstandigheid te schenken als de hechtste waarborg voor zijn bloei. Niet alles is licht in zijn figuur. Naast licht vallen er schaduwen te ontdekken. Men kan daarvan abstractie maken, maar dit mag niet leiden tot misverstand, alsof die schaduwen min- LAAT NU BUITEN SCHILDEK EN SCHILDER A HESSENSTRAAT 10 Vraagt prijsopgaaf ooK voor Groote Werken der belangrijk zouden zijn. Men kan de fouten wel voorbijzien, mits daaruit niet besloten wordt, dat men die fouten verontschuldigt. De zwaarste schaduw wordt op zijn lichtende figuur geworpen en ook op het ideaal, dat hij nastreefde, door de plaats aan den godsdienst gegeven, geheel ondergeschikt aan zijn staat kundig ideaal. Dit was niet noodig geweest. Het is jammer, dat deze schaduw zijn beeld verduistert. Maar zij neemt het licht niet weg, dat wij er in beschouwen moeten. Hij was een groot strijder voor onze onafhankelijkheid, Vader des Vader lands genoemd. Bij erkenning zijner groote verdiensten op dit punt en ter juiste waardeering hiervan moeten wij ons hoeden voor overdrijving. Vrij wording van een volk is een historisch proces, langzaam en geleidelijk voor bereid. Oranje zelf duidde op den groei uit het verleden, op handhaving van verkregen recht in zijn devies: „Je maintiendrai". Het leven van een volk wordt weer spiegeld in het leven van den enkeling, liet is moeilijk te zeggen, wanneer het Nederlandsche volk geboren is. wan neer wij de eerste openbaring der volkseenheid zien. In het midden der 16de eeuw is de Nederlandsche maagd meerderjarig ge worden en treedt zij uit het Spaanschc huis. Die overgang leidt gemakkelijk tot tegenstellingen en strijd. Willem van Oranje verpersoonlijkt, wat er leefde in het volk. Het volk was de overheersching moe en voelde ze te kunnen missen. Hij leidde het verzet. Zijn eerste overwinning is het heengaan van Granvelle. Nederland gaat zichzelf besturen, het voelt er zich toe in staat en vilt Oranje bij. Het £5 Vin SuiMfii gaat niet op dc eerste plaats tegen ook, weer ucht, g*a! Copiëerinrichting VITESSE UW ADRES voor Kiezerslijsten en Verkiezings-propaganda-materiaal. Spanje, het is geen negatieve strijd het doel is positief, men wil zichzelf zijn. De koning van Spanje kan koning blijven, mits hijlNederland maar zelf bestuur schenkt, mits hij de rechten: van het Dietsche volk erkent. Het zelfbestuur is het ideaal van alten, zonder onderscheid van gezindte. Alle grospen verwachten, dat dan de orde spoedig zal zijn hersteld. De Katholieken verwachten meer heil van besprekingen en regelingen onderling met de niet-katholieken dan van de inmenging der Spaansche bestuurders. De niet-katholieken zien er vrijheid van beweging in. De ongodsdienstigen zien alleen den staatkundigen kant. Voor Oranje was de vorm van gods dienst bijzaak, het politieke ideaal be- heerschte voor hem alles. Toch was innerlijk niet ongodsdienstig, achtte zich niet slechts den drager van de verwachtingen van het Dietsche volk, maar ook hun door Ood ge zonden leider, was God zijn schild en betrouwen. Stervend bad hijGod, ontferm U over dit arme volk. Uiting van groote liefde tot het Dietsche volk en van toch nog sterk innerlijk gods dienstig leven. Is Oranje's ideaal verwezenlijkt? Slechts ten deele. De grootste teleur stelling is voor hem de Unie van Atrecht, gevolg van het al te geweld dadig optreden der Hervormden. Hij wilde gematigdheid om de goede Ka tholieken niet naar den kant van Spanje te drijven. Tegenover de Zuidelijke Unie van Atrecht kwam de Noordelijke Unie van Utrecht met anti-katholiek karakter. Oranje wilde niet ondertee kenen, deed het eerst toen de fout niet meer te herstellen was. Dat feitelijk de verworven onafhan kelijkheid heeft meegebracht, dat twee eeuwen een derde deel der bevolking is onderdrukt, is zeer zeker een be treurenswaardig begeleidend verschijn- PUROL er op! Dan xtii in Tien handen, of welk ander werk :n blank. Handcyclostyles Speciaal adres voor AMERSFOORT Langestraat 84 - Telef. 528 sel, een teleurstelling voor de Katho lieken, die er eerst mee voor streden. Maar dit feit is zeker niet alleen op naam van Oranje te stellen. Geschiedenis is te gecompliceerd om dit feit zoo simplistisch te ver klaren. De eerste afval is voor een groot deel uit innerlijke oorzaken in de kerk te verklaren, de trage ople ving eveneens mede verklaarbaar door gebrek aan innerlijke kracht, al heeft de onderdrukking ook maatregelen tegengehouden, die een sneller ople ving zouden hebben bevorderd. Alleen reeds de geschiedenis der Hollandsche Zending bewijst ons de geringe in nerlijke kracht. Gelijk de Katholieken te voren de onafhankelijkheid hebben gezien en wij die na eeuwen op prijs stellen en waardeeren, zoo mogen we ook zien in den tijd van Oranje als op zich een bron van groote zegening. Geleid door die gedachte heeft Oranje ons Dietsche volk onafhankelijkheid geschonken. Dat goud, in de zelfstan digheid besloten, werd niet aanstonds zuiver gewonnen. Het was een erts- klomp, waarin hij het goud zag en waaruit het goud, zij het na een lang louteringsproces, voor ons allen in het verloop van den tijd is gewonnen. Wat wij nu waardeeren te bezitten, Jit moeten wij ook waardeeren in hem, e het ons gaf. Wij nemen zijn wapenspreuk over: Wij zullen handhaven, wat hij ons verwierf.

De Eembode | 1933 | | pagina 1