Speciale aanbieding T.d. H. Communie ken- en Jnngeheeren Cnetumes RITMEESTER Een groote sorteering blauwe en zwarte Wij exposeeren thans, A. H. v. NIEUWKERK N.V. Allerlei tegen zeer lage p'ijzen. Langestraat 77 - Amersfoort BERICHTEN UIT AMERSFOORT De afdeeling Bevolking ten stad- huize brengt ter kennis van het publiek, dat het in verband met het verzenden van de oproepingskaarten voor de aan staande Kamerverkiezingen gewenscht Beoordeeling van bouwpmunen. De bouwkundige en bouwonderne mer P. K. van Eijkelenburg richtte zich tot den Raad met beklag over de wijze waarop door hem ter goedkeuring in gezonden bouwplannen worden ge waardeerd. Hij verzocht deswege een commissie uit den Raad te benoemen met opdracht 'ot het instellen van een onderzoek. Speciaal wijst adressant op het ver loop van een aangevraagde vergunning ten behoeve van den bouw van twee pakhuizen met bovenwoning aan het begin van den Leusderweg. Een half dozijn ontwerpen werd zonder vorm van proces als in strijd met de welstandsbepaling der bouw verordening afgewezen. De opdracht gever ten Hoeve gaf toen een Soester architect opdracht en diens ontwerp werd bij eerste aanbieding goedgekeurd. Adressant Van Eijkelenburg beklaagt zich dan over het verwerpen zijner plannen zonder motiveering. Aan zijn verzoek om de wenschen van den be trokken dienst te mogen vernemen werd niet voldaan. In het bijzijn van zijn lastgever, den hee' ten Hoeve, werd adressant door het noofd van den dienst toegevoegd: .je kan het niet; een gewoon huisje zal wel gaan. maar dit kan je niet je moet naar een architect gaanlijnen aangeven dat doen wij niet, dit is mijn wethouder met mij eens en heb ik dit met hem afgesproken". Adressant zegt verder dat de gere leveerde feiten niet op zich-zelf staan zij vormen slechts een schakel in den keten van onaangenaamheden, die de dienst van Bouw- en Woningtoezicht reeds gedurende tal van jaren in be werking heeft. Het Bestuur van den Kath Vrouwen bond noodigt de leden uit voor een bedevaart naar Schiedam op 25 April a.s.. ter eere van de H. Liduina. On kosten f4.—. Giften voor kaarsen en bloemen wor den door het Bestuur dankbaar aan genomen en doorgezonden. Ook niet leden kunnen zich bij deze bedevaart aansluiten. Opgave vóór 15 April bij het bestuur. Zie advertentie in dit blad. In verband met het Bibliotheek congres. op Dinsdag 18 en Woensdag 19 April te 's Gravenhage te houden, zal de Kath. Leeszaal en Bibliotheek aan de Nieuwstraat genoemde dagen gesloten zijn. is, verhuizingen zoo spoedig mogelijk te harer kennis te brengen, opdat deze oproepingskaarten direct bij de ge adresseerden komen. Er zijn gegadigden komen opdagen voor het bebouwen van het bquwter- tusschen Plantsoen West en de Hellestraat. Architecten. Hier ter stede werd opgericht een .Kring Amersfoort" van den Bond van Nederlandsche Architecten. Het bestuur bestaat uitvoorzitter G. v. Hoogevest en secretaris G. Adriaans. Doel van den kring is door nauwere aaneensluiting van de architecten B.N.A. werkzaam in Amersfoort, een stad die door hare snelle ontwikkeling een steeds belangrijker centrum wordt van eigen leven, in eigen milieu de begin selen van een juiste beoefening van het architectenvak krachtiger te kun nen bevorderen. Tot die beginselen behoort p.a. de verplichting van eiken .Architect B.N.A." slechts aesthetische en technisch" adviezen te verstrekken en bouwweikcn onder zijn leiding en toezicht te doen uitvoeren tegen een honorarium, vastgelegd in een door de overheid erkende Hono'ariumtabel. Bi) eerecode is het den .Architect B.N.A." verboden op te treden als aannemer, bouwondernemer, vakpatroon, hande laar, fabrikant of makelaar of op ecni- gerlei andere wijze .Financieel" be trokken te zijn bij het tot stand komen 'an bouwwerken, b.v. door het ont vangen van provisiën. percentages of andere belooningen of voordeelen, di rect of indirect in betrekking slaande tot de onder zijn directie in uitvoering zijnde werken, waardoor de belangen van den opdrachtgever, die terecht den architect zijn vertrouwensman ziet, zouden kunnen worden geschaad. Onder leiding van den Z-Eerw. Heer J. H. Hooijman had in het Patronaats gebouw aan de Paulus Borstraat een bijeenkomst plaats om te komen tot oprichting van een parochieele R. K Werkliedenvereniging. Nut en nood zakelijkheid daarvan werd uiteengezet door den heer H. Brouwer, uit Hilver sum. Spr. schetste allereerst de be staande toestand. Wanneer in een uit gebreide gemeente één centrale R. K. Werkliedenvereniging bestaat komen slechts weinigen ter vergadering. In Utrecht met 5500 leden, kwamen een 60 a 70 leden bijeen. In de parochieele afdeelingen komen er op wtor u OP ecN non ocspupt^ 11> W*Vttll* CM* LUCCTKN coeoe oen.t b om ofwoowc OP owooctouwwoeiosioMon uw qvwmvsT w SSSSS- zfcccT oflpnoNwooawsnit. MAAR; izvir uw ooit wt, ven coeoe optie* oooq opticien - VökJ-OPTie* LÜNGesrmW38.,, WCl OtTCP. NICT PUUPOCP op ome MODELKAMERS. Ie Etage., SALONMEUBELEN Mogen wij U eens uitnoodigen tot een bezoek waar U een overzicht krijgt om Uw salon of zitkamer gezellig en smaakvol te meubileeren Beekenst.laan 10 - Tel. 543 - Korte Beekstr. 6 18 modelkamers bijeenkomst meer. In de parochie heerscht meer een z.g. familieband. Het is de praktijk die ons er toege bracht heeft de R. K. Werkliedenver- eeniging te splitsen en parochiale afdeelingen op te richten. Vooral in parochiën aan de buitenrand van de gemeenten is zulks wenschelijk en noodzakelijk. Bij vestiging van buiten in de stad gaan vele Katholieken voor onze beweging verloren door onbe kendheid. Wanneer er parochieele afdeelingen zijn is het door samen werking met de geestelijkheid zooveel gemakkelijker contact met de gevestig- den te krijgen. Men gaat er op uit, zoekt de menschen op, dat trekt aan, men voelt saamhoorigheid en brengt hen in een milieu waarin zij zich aan stonds thuis gaan gevoelen. Dit geldt nog meer voor hen die nog heelemaal niets van onze beweging weten. In een parochieele atdeeling heerscht meer een band tusschen geestelijkheid en parochianen. Aangelegenheden wor den gemakkelijker en vrijer besproken, ook zelis buiten de vergaderingen. Door een goede parochieele R. K. Werkliedenvereniging krijgi de pa rochie een vaste, goede kern en zal daardoor het godsdienstig zedelijk leven in bloei toenemen. De vraag rijst vanzelf, hebben we misschien niet al te lang gewacht met de bakens te verzetten. Onze Katho lieke Vakbeweging is voor een groot gedeelte vermaterialiseerd, waardoor dikwijls ongenietbare samenkomsten. Het andere is te veel verwaarloosd. Dat wreekt zich en zal onze onder gang worden. Moeten wij niet trachten de middelen aan de hand !e doen zooveel mogelijk te behouden en te verbeteren onze Katholieke bewe ging. Ook de algemeene voorlichting èn ontwikkelling komt in de parochieele afdeeling beter tot uiting. Met voor beelden toonde Spr. aan dat ontwik keling noodzakelijk is. Het is r dan ooit tijd dat de oude ontwikke- lingsschool weer wordt ter hand ger nomen en dat moet men doen da» waar ie de menschen bij elkaar krijgi. Dit nu stellen we voor met de stichting en indeeling onzer parochieele afdeeling. Spr. behandelde vervolgens in het kort de voorloopige Concept-Statuten. Aan het slot van zijn betoog merkte Spr. nog op dat de activiteiten werk lust in een parochieele afdeeling grooter zal worden en er zeer veel ten goede verricht kan worden. Na een vrij levendige rondvraag werden de heeren v. Empelen, Feiten en van de Ham benoemd als leden van Commissie om overleg te plegen met het bestuur van de R. K. Werk liedenvereniging, zoodat binnenkort de oprichting van een parochieele afdeeling in deze uitgebreide parochie wel tot stand zal komen. Architect Van der Haar heeft aan besteed, het maken van een uitbouw aan perceel Langestraat 8. Inschrijvers W. Wassink 14373, J. de Bruin. Hoog land f4500, M. Heun f4785, H. Bar ter. f4798, Th. F. van Keulen f4960, N. de Wit f4990, W. Bunnik f5180. Door Notaris Schröder werd ge veild een woonhuis met schuurtje Ber- nulfusstraat 8, H. F. Damme f4150; woonhuis met schuurtje Leusder weg 242, opgehouden <5600. Het aanleggen van wegen op het terrein bij de Vermeerstraat, is opge dragen aan R. A. Batenburg alhier >or 151.400. Burgerlijke Stand. 4 April. GeborenPaulus Adrianus, v. P. Reus en A. G. Kreijne Hen- ra Alijda Maria, d. v. A. v. d. Heiden en H. M. Hellevoort. Overleden: Vir- ginie E. J. Idenburg. 59 j., wed. v. E J. Mink. Christiaan L. Laan, 86 j.. wedn. v.J. E. C. Mispelblom Beijer Catherina S. Malga, 34 jechtg. K. Bremer. 5 April. GehuwdD. G. Montenberg en G. A. Bijvoet H. J. Frankena en G. v. d. Meuten G. W. de Kruiff en J. Jansen. Op den vooravond van den stem mingsdag dus op Dinsdag 25 April zal des avonds als spreker voor de Kath. Staatspartij optreden de heer Guit uit 's-Hage. Tot Voorzitter van de Ned. Bond Koffiehuishouders, Restauranthou ders en Slijters, Afd. Amersfoort is be noemd de heer B. H. D. Meeuwissen. Zondagdienst H.H. Doctoren en Nachtweekdienst Apotheker. H. H. E. Morren, Langegracht II, Tel. 55. A. C. Nicolaï, L. Bergstraat 41, Tel. Uit den Omtrek Hoogland De Jonge Boeren Bond is er ii slaagd de deelnemers(sters) bij elkaar te krijgen voor een tweetal melkers cursussen. Die zich hebben opgegeven zuilen er spoedig meer van hooren. Ingezonden (Builen verantwoordelijkheid der Redaclie) WijzeIn naam van Oranje In naam van Oranje doe open den Poorl, De Inwoners wachten reeds lang Waarom nu dat talmen, waarom dat gezeur? Waarvoor is de Raad loch zoo bang. De gelden die zijn toch gestori voor dat werk Door Rijk en Provincie la mede gewerkt De Voetgangers stellen het op prijs I! Voorzeker die stellen het op prijs. In naam van Oranje, doe open den Poort, Vroede Vaderen vergaderen maar steeds Doch Buitenstaanders, neen zij vernemt [geen woord Waarvoor yrordt hier (och zoo gevreesd? De bewoners die zijn zoo vreesachlig toch niet Want kijk maar eens rond, als gij allen [hen ziet De Poort die voldoet hier toch goed 111 Waar blijft nu dan verder den moed. In naam van Oranje, doe open den Poort, De Amersfoorters zijn loch zoo slerk En hel werkloos aantal dat Is hier zoo groot Komt allen eens zien naar zoo'n werk. Hoe veilig passeerd men van Langstraat (hier heen Al zijn er ook bij, die niet vlug zijn ter been, Maar komt men langs .Snuifmolen" aan 111 Dan weet men niet, hoe men moet gaan. het landgoed mede te doen dienen als object van werkverschaffing. Ten aanzien van het Museumplan heeft de regeering gemeend, dat de huidige toestand van 'stands financiën niet gedoogt, voor de verwerkelijking daarvan reeds aanstonds geldelijke verplichtingen voor den Staat te aan vaarden. Binnenland Royaal. De Regeering heeft het plan opgevat den Volkenbond te Geneve te schenken de decoratie, aankleeding en meubi leering van een der vertrekken van het Volksbondspateis, en wel van het werkvertrek van den Secretaris-Gene raal van den Volkenbond. De kosten zijn niet minder dan f 28.000. De Hooge Veluwe. De Regeciing wit de boomkweekers helpen en daarvoor het landgoed De Hooge Veluwe koopen als plant-land. De Staat zal dit landgoed in vollen en vrijen eigendom kunnen krijgen, legen betaling van een koopprijs van één millioen, te voldoen in 3 °/0 ren tende obligaties onder garantie van den staat. Het aanbod tot aankoop vai „Hooge Veluwe" waarmede gepaard ging een bereidverklaring van de „Kröller-Miiller-Stichting", ten aanzien van de verzameling schilderijen en andere kunstvoorwerpen, waarvan de eigendom bij deze stichting berust, wordt onderworpen aan een speciaal voor dit doel ingestelde ambtelijke commissie. De commissie heeft zich gedacht, dat het landgoed zou kunnen worden bestemd voor den aanleg van een parkbosch en van een daarmede ver band houdend arboretum, terwijl een groot gedeelte van het zuidelijke ge deelte van het landgoed op passende wijze zou kunnen worden beboschl door het Staatsboschbeheer. Bij een en ander zjt dan de bedoeling voor, Toen omwonenden Maandagmorgen opmerkten dat het zeer stil bleet in het huis van de familie Schaal te Warffum, waarschuwden zij de politie, die zich met geweld toegang tot de woning verschafte. Binnen ontdekte men dat de bewoners door kolendamp bedwelmd te bed lagen. De 80-jarige Schaal bleek reeds te zijn overleden. De toestand van zijn iets jongere zuster is zeer ernstig. Een vrouw die aan armen en beenen verlamd was. werd bij de jongste aard beving in Californië van haar stoel afgeslingerd en buiten haar huis neer geworpen. Toen zij weer tot haar be wustzijn kwam, kon zij in haar tuin zonder haar krukken loopen en was ook de verlamming aan haar handen verdwenen. Toen de 28-jarige George Palmer te Reading naar het ziekenhuis fietste, waar zijn vrouw op sterven lag, werd hij overreden door een auto en gedood. Zijn 22-jarige vrouw stierf vier uur later. Op den dag dat dit gebeurde, stond het lijk van Palmers's vader nog boven de aarde. Palmer's moeder blijlt nu alleen achter met de twee kindertjes van haar zoon. De drie overledenen zijn gelijktijdig begraven. en gedood. De Duitsche regeering heelt thans een rijkswet uitgevaardigd, waarbij het verdoven van dieren voor de slachting wordt verplicht gesteld. Het slachten volgens de Joodsche ritus is dus na 1 Mei a s. verboden. Maandag is een vliegtuig over den 8 882 M. hoogen top van den Mount Everest in het Himalaya-gebergte ge vlogen. De bergtop, waarover men gevlogen is, moet de hoogste der aarde zijn. Teneinde de toenemende belasting ontduiking tegen te gaan, zullen de belastingautoriteiten in het vervolg, krachtens een nieuwe bepaling het recht hebben, het inkomen te schatten van die personen, die verdacht wor den een onjuiste opgave te hebben gedaan. KERKELIJKE DIENSTEN. Het overnemen van onderstaande mede- deelingen in andere bladen is uitdrukke lijk verboden krachtens de Auteurswet. Amersfoort. PAROCHIE O. L. VR. HEMELV. Langegracht no. 36 PastoorDeken L. A. F. X. Fock. Langegracht no. 37. Telef. 1450. ZONDAG Schaalcollecte voor het H. Land. H. Missen om 7 en half 9 uur. 10 uur Palmwijding en Hoogmis. 3 uur Vespers. 6 uur Miserere. Meditatie en Lof. DINSDAG b uur gezongen St. Antoniusmis. WOENSDAG Biechthooren van 4—9 uur. DONDERDAG Witte Donderdag. 8 uur plechtige H. Mis. 7 uur Godsdienstoefening. VRIJDAG 8 uur Plechtigheden van den Goeden Vrijdag. 7 uur Kruisweg. ZATERDAG 7 uur Wijding van de Paasch- kaars en het Doopwater, 8 uur gezongen H. Mis. Bicchlhooren van 4—9 uur. Dagelijks de H. Missen om 7, 8 en 9 uur. PAROCHIE ST. FRANC. XAV. 't Zand no. 29 Pastoor: C. Hartman, 't Zand no. 31. Telefoon 730. ZONDAG H.H. Missen half-7, 8 uur en kwart over 9. Voor de Hoogmis wijding der palmen. Half 11 Hoogmis. 6 uur Lijdensmeditatie. WOENSDAG 7 uur H. Mis met Paasch-Com- munie der militairen. Half 4 tot half 10 gelegenheid om te biechten. DONDERDAG Witte Donderdag, gedenkdag der instelling van het H. Sacrament, de H- Communie wordt uitgereikt om half 7 en verder de geheelen ochtend zoodikwijls het noodig is tot aan de plechtige H. Mis om 8 uur, ook vóór en onder de plechtige H. Mis. Na de H. Mis processie, geheelen dag aanbidding. 7 uur gebeden, gezangen en sluiting der aanbidding. VRIJDAG Goede Vrijdag. 7 uur aanbidding. 8 uur plechtigheden en processie. Den geheelen dag gelegenheid tot het bidden van den kruisweg lot zeven uur. 3 uur sterfuur des Heeren, Kruis weg. ZATERDAG Hall 7 wijding v. d. Paaschkaars i de doopvont. uur gezongen H. Mis. 7 uur Lof. Gelegenheid om Ie biechten van half 3 tot half 10. Dagelijks de H.H. Missen om 7, 8 en 9 uur. Tot 12 uur 's middags onthouding van vlceschspijzen, om 12 uur eindigt de 40 daagsche vasten. 0- PAROCHIE ST. HENRICUS. Paulus Borstraat no. 41 Pastoor: J. H. Hooyman. Matthias Withoosstraat no 34. Telefoon 1158. ZONDAG H.H. Missen om 7 uur en hall-9. 10 uur Hoogmis. 6 uur Meditatie en Lof. DINSDAG 7 uur Lol. WOENSDAG Om half 8 geen H. Mis. Van 5—8 uur biechthooren. DONDERDAG Witte Donderdag. Uitreiken der H. Communie om half 7, 7 uur en half 8 en voor en onder de H. Mis van 8 uur gezongen H. Mis, waarna processie. Den geheelen dag aanbidding. Om 7 uur gezangen en gebeden. VRIJDAG Goede Vrijdag. Om 7 uur uitstelling van het Allerheiligste. Om 8 uur Plechtigheden. Om 7 uur Kruisweg. ZATERDAG Paasch-Zaterdag om kwart voor 7 wijding van paaschkaars, water enz. Om 8 uur gezongen H. Mis. Om 10 uur komen alle school- gaande jongens en om half 4 alle schoolgaande meisjes biech ten, daarna biechthooren tot 9 uur. Deze week de H.H. Missen ten 7 uur, half 8 en 8 uur. -0- PAROCHIE ST. ANSFRIDUS. Jacob Catslaan no. 26b Pastoor: P. J. M. Sandkuyl, Jacob Catslaan no. 28, Telef. 558. ZONDAG Palm Zondag. Half 8 wordt de H. Com. uilger. 8 uur H. Mis. 10 uur de Hoogmis. Voor de Hoogmis wordt de palm gewijdt en onder de H. Mis uit gedeeld. 6 uur Miserere en Meditatie over bet lijden onzes Heeren. Daarna kort Lof. WOENSDAG Van 4 tot 8 uur biechthooren. DONDERDAG Witte Donderdag. Om half 8 wordt dc H. Commu nie uitgereikt. 8 uur plechtige II. Mis. Den geheelen dag uitstelling van het Allerheiligste. 7 uur gebeden en gezangen. VRIJDAG Goeden Vrijdag. 8 uur de Plechtigheden. 7 uur Kruisweg. ZATERDAG Half 7 wijding van Paaschvuur en doopwater. 8 uur gezongen H. Mis. Vasten en onthouding tot 12 uur. Van 4 tot half 9 biechthooren. 7 uur Lof met Rozenhoedje. Dagelijks de H. Missen om half 8 en 8.10 uur. Achterveld PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor O, Rentinck- Telefoon no. 20. 10 uur Hoogmis. Om 4 uur Meditatie, waarna een Kort Lof. WOENSDAG le H. Mis in Huize St. Joseph. ZATERDAG Biechthooren vanaf 4 uur. Cate chismus naar gewoonte. In de week de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Hamer» veld PAROCHIE ST. JOZEF. Pastoor: H. Th. van Harten. TelefoonHamersveld No 4. ZONDAG Half 8 H. Mis. 10 uur Hoogmis. Geen Catechismus. 5 uur Lijdensmeditatie en lof. WOENSDAO Van 5—7 uur gelegenheid om le biechten. DONDERDAG Half 8 gezongen H. Mis, waarna processie. VRI|DAG Half 8 de plechtigheden. Om 6 uur Kruisweg. ZATERDAG ir de plechtigheden. Om 3, 4, en 5 uur biechthooren voor de kinderen, om 5, 6 en 7 uur voor de andere geloovigen. In de week de H. Missen om half 8. Catechismus als gewoonlijk. Hoogland. PAROCHIE ST. MARTiNUS Pastoor: W. S. J. dc Jong. Kerklaan. Tel. 3, ZONDAO Palm-Zondag. Hall 8 Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Kwart voor tien palmwijding. In beide H. Missen collecte voor het H. Land. 4 uur Catechismus. 6 uur Meditatie en Lof. WOENSDAG Van 3—7 uur biechthooren. DONDERDAG Witte Donderdag. 8 uur de plechtigheden, den ge heelen dag aanbidding. 's Avonds 6 uur de plechtigheden VRIJDAG Goede Vrijdag. Van 7—8 uur aanbidding. 8 uur de plechtigheden. 3 uur Kruisweg voor de Kinderen. 6 uur voor de Volwassenen. ZATERDAG Paasch-Zaterdag. 7 uur wijding van Vuur, Licht, Water enz. 8 uur gezongen H. Mis. Biechthooren van 3 tot 8 uur. Deze week de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. Hooglanderveen. PAROCHIE ST. JOZEF Pastoor: H. J. Broere. Burg. van Tuyllsfraaf. ZONDAG Palm-Zondag. Half 8 H. Mis. ur Hoogmis. 6 uur Meditatie. Voor de Hoogmis wijding der Palmen. Collecte voor de missie in het H. Land. MAANDAG H. Mis in 't Gesticht. WOENSDAO Biechthooren van 5 tot 8 uur. DONDERDAG Witte-Donderdag. Eerste H. Communie der kinderen. H. Mis om 8 uur. 6 uur Oefening van Aanbidding. VRIJDAG Goede-Vrijdag. Half 8 uitstelling v. h. Allerh. 8 uur de Plechtigheden. 7 uur Kruisweg. ZATERDAG Paasch-Zaterdag. Half 7 begin der Plechtigheden 8 uur Gezongen H. Mis. Van 4—8 uur gelegenh. om te biechten. 7 uur Lof. Deze week de H. Mis om 8 uur N Ij kerk PAROCHIE ST. CATHARINA Pastoor: R. J. B. Flipse. Hoikerstraat. Tel. 98. ZONDAG Half 8 H. Mis. 10 uur Hoogmis. 6 uur Meditatie en Lof. WOENSDAG Oelegenheid om te biechten van 27,-6'/, uur. DONDERDAG Witte-Donderdag. 7'/, uur gezongen H. Mis. 6 uur gebeden en gezangen. VRIJDAG Goede-Vrijdag. Half 8 aanbidding van het II. Sacrament. 8 uur Ritueelc plechtigheden. 6 uur Kruisweg en vereering v. d. Reliquie v. h. H. Kruis. ZATERDAG Paasch-Zaterdag. Kwart over 7 Wijding van Paasch vuur, Paaschkaars en Doopwater. Daarna de gez. H. Mis Gelegenheid tot biechten van half 3 tot half 8.

De Eembode | 1933 | | pagina 2