F. fl. TULP i geneesten venfiaaii de fuiid I» Duplicators Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegradit 28, Amersfoort E.J:em®Cl)E verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per pust. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 12 Mei 1933 ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentién moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veerügste Jaargang - No. 12 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ce geeft veel, al geeft ge niets dan een goed voorbeeld. Epistel en Evangelie. Vierde Zondag na Paschen. Les uit den brief van den H. apostel Jacobus; 1,17—21. Zeer geliefdenAlle goede gaven en allé volmaakte gift is van boven, af dalend van den Vader der lichten, bij gecne verandering is noch over- luwing van afwisseling. Vrijwillig leeft Hij ons door het woord der leid geteeld, opdat wij zouden ilseerstelingen zijner schepselen. Oi het, mijne zeer geliefde broeders leder mensch nu zij vaardig om te hooren, doch traag om te spreken, en (raag lot toorn; want de toofn eens mans werkt Gods gerechtigheid niet. Wfc'pt daarom weg alle onreinheid cn overtolligheid van boosheid, en neemt op ii: zachtmoedigheid het ingeplante woord, dat uwe zielen kan zalig maken. EVANGELIE v" volgens den H. Joannes XVI, 5- In dien tijd sprak Jesus tot Zijne ^'leerlingen: ik ga tot Hem, die Mij ge zonden heeft; en niemand uwer vraagt Mij: waar gaat Gij heen? Doch omdat1 ik u dit gezegd heb, heeft de droef- beid uw hart vervuld. En toch zeg Ik u de waarheid: het is u nuttig dat Ik heenga; want indien Ik niet wegga, zal de 'trooster niet tot u komen; maar indien ik wegga, zal Ik Hem tot u zenden. Als Hij uu gekomen is, zal Hij de wereld overtuigen van zonde en van rechtvaardigheid en van oordeel. Van zonde namelijk, omdat zij in Mij niet geloofd hebben; en van recht vaardigheid, omdat Ik tot den Vader ga en gij Mij niet meer zult zien; cn van oordeel, omdat de vorst dezer wereld reeds geoordeeld is. Nog veel heb Ik u te zeggen, maar gij kunt het nu niet dragen. Doch als die Geest der waarheid gekomen is, zal Hij u al de waarheid lecren. Want Hij zal niet spreken uit Zich zelv -n. maar al wat Hij hooren zal, zal Hij spreken, en wat toekomstig is zal Hij u verkondigen. Hij zal Mij verheerlijken, want van het Mijne zal Hij ont vangen cn het u verkondigen. Evanilelleverkiarlng. JSr De H. Kerk bereidt ons in haar liturgie voor op de twee belangrijke feiten, die aanslaande zijn: de Hemel vaart des Heeren en hei Pinksterfeest In het Evangelie van dezen Zondag hooren we Jezus tot Zijn leerlingen zeggen: „Ik ga tot Hem die Mij ge zonden heeft, maar het is u heilzaam dat Ik heenga, want indien Ik niet heenga, zal de Helper (de H. Geest) niet tot u komen doch indien lk heenga zal Ik Hem tot u zenden". Christus stelt dan de H. Geest als Zijn pleitbezorger: „En als Hij zal gekomen zijn, zal Hij de wereld over tuigen van zonde, van rechtvaardig heid en van oordeel." Vooreerst zal de H. Geest de wereld jM. overtuigen van zonde„omdat zij in Mij niet geloofd hebben." De zonde, hier bedoeld, is dus de zonde van ongeloof. Door de inwerking des H. Geestes hebben duizenden uit het Jo dendom Jezus erkend als den Messias, hebben duizenden en nogmaals dui zenden verzaakt aan het heidendom en daardoor de wereld d.i. hel Jodendom en heidendom het besef van schuld en zonde bijgebracht. Vervolgens zal de H. Geest de wereld overtuigen van rechtvaardigheid d.i. van de heiligheid van Christus, den Rechtvaardige bij uitnemendheid „om dat Ik tot den Vader ga". De wonder bare Hemelvaart des Heeren zou de kroon zetten op al Zijn wonderwerken Kt en de wereld het duidelijkste bewijs r leveren van Zijn heiligheid en recht vaardigheid. Dit zou de wereld onder de inwerking des H. Geestes erkennen. Eindelijk zou de H. Geest de wereld overtuigen van oordeel „omdat de vorst dezer wereld reeds geoordeeld is". Door de verkondiging van Jezus' H. Leer en de genade des H. Geestes werd de wereld overtuigd van Gods oordeel en vonnis over den duivel, den vorst dezer wereld. Het rijk des duivels ver dween en door de inwerking des H. Geestes verzaakten millioenen en mil- lioenen aan den duivel, aan zijn werken en zijn ijdelheden om als brave Chris tenen te leven en God alleen als hun Heer en Meester te dienen, v Geheel de bovennatuurlijke werking in den H. Oeest, zooals zij zich toont „..'het leven der Kerk, is de vervulling van deze voorspelling: de rechtvaardi ging van Christus en de beschaming Schrijfmachines Inktlinten - Carbon KANTOORBOEKHANDEL UngMtr. «6 to. KromoiMtr.TEL. SM zijner vijanden. Bidden we den H. Geest dat Hij ook ons het licht zijner genade moge schen ken. dat ook wij den Christus mogen erkennen en belijden, dat ook wij den duivel en zijn werken verzaken, opdat ook wij niet met de wereld mogen geoordeeld worden. Christus is ten Hemel opgeklommen maar vandaar zal Hij eenmaal wedeikeeren om te oordeelen de levende en de dooden dan zal de wereld nogmaals overtuigd worden van haar zondeschuld, van Christus onschuld, en haar strafwaar digheid en haar veroordeeld vonnis hooren„gaat van Mij in het eeuwige vuur". ElturtflscHe Kalender. Week van 14—20 Mei. Zondag 14. 4e Zondag na Paschen Mis Cantate Domino, 2e geb. van de H. Bonifatius, 3e geb. Concede. Maandag 15. H. Joannes de la Salie Belijder, Mis Os jusii. Dinsdag 16. H. Ubaldus Bisschop Belijder, Mis Statuit, 2c geb. Concede. 3e geb. van Kerk ot Paus. Woensdag 17. H. Paschalis Baylon Belijder. Mis Os justi. Donderdag 18. H. Vcnanlius Marte laar, Mis Protcxisti. Vrijdag 19. H. Petrus Ca-lestinus Zaterdag 20. II. Bcrnardus v. Sicna. Mis Os justi, 2e geb. Concede, 3e geb. voor Kerk ol Paus. Een zuctit van de Redactie. Als een chef-monteur een fout maakt dan zet hij hem op de rekening. Als een advocaat een (out maakt, heeft hij kans een nieuw proces te beginnen. Als een rechter een fout maakt, wordt de wet veranderd. Als een architect een fout maakt, dan is het kunst-uiting. Als een redenaar een fout maakt, hoort niemand het verschil. Als een dokter een fout maakt, Iaat hij hem begraven. Maar als een redacteur een (out maaktdat de hemel hem beware. Koninklijke Boodschap. Waar ontelbare scharen uit verschil lende en uiteenloopende deelen der bevolking zich als leden van een groot gezin vereenigden om de figuur van den Vader des Vaderlands te eeren, is op treffende wijze gebleken, dat hij voor ons allen geen nevelige histori sche persoon uit een ver verleden is. doch daadwerkelijk in ons hart voort leeft. Deze aanhankelijkheid en vereering zijn onafscheidelijk verbonden met onze verknochtheid aan de beginselen van ons staatsbestel, waarvan hij zoo meesterlijk de grondslagen gelegd heelt en welke in het heden, zoowel als in het verleden, zoo uitnemend bij volksaard passen en een waarborg voor de toekomst vormen. Tijdens de herdenking toefden mijne gedachten menigmaal bij den langen worstelwedstrijd met zijn zware .be proevingen, zoowel door ieder per soonlijk als door ons geheele volk met zooveel offervaardigheid en taaie vol hardinggedragen, beproevingen, waarin de leider van onze onafhankelijkheids beweging steeds getoond heeft met vaderlijke bezorgdheid te deelen, bou wende op den „potentaat der potenta ten", onwrikbaar in zijn geloof aan uitredding en betere tijden. Een moeilijke weg en ontberingen zijn niet te vermijden voor een volk in nood, dat zich voor een betere toekomst wil aangorden. Met bezorgdheid denk ik aan den ongunst der tijden, waardoor alle dee len des Rijks getroflen zijn en ik ben met deernis vervuld over den zwaren druk en de moeilijk te brengen offers, die een ieder opgelegd worden nood, welke het wereldgebeuren ons buiten ons toedoen heeft in het leven geroepen. !k voel de bezieling en de kracht, die er van dat verleden uitgaan om ons door aanpassen, taaie volharding en eensgezindheid, den greep van den tijd te doen trotseeren en met den ijver en de wilskracht, die de omstandigheden gebieden, de han den ineen te slaan en allen te zamen te otteren en te arbeiden voor, wat God geve, eenmaal een betere toe komst zal zijn. Moge de viering, die achter ons ligt en de daarbij opnieuw aan den dag getreden aanhankelijkheid aan de figuur van den Vader des Vaderlands en aan het werk, dat hij heeft mogen tot stand brengen, blijken een zege.i voor ons allen te zijn geweest. WILHELMINA. De toestand. Mr. Trip, president van de Ned. Bank. heeft een rapport samengestclJ voor de Economische Conferentie, welke 12 Juni te Londen wordt geopend. De korte inhoud van dat rapport is als volgt: Nederland is ziek. Het na'ionale in komen kromp sinds 1929 met ruim 40 pet. in. De uitgaven der Overheid, van Rijk. Provincie en Gemeente, zuigen nu de helft op van het totale bedrag, dat het Nederlandsche volk aan inkomen ge-1 niet. Onze Invoer is slechts voor 65 pet. door uitvoer gedekt. De waarde van den export der agra rische producten daalde sinds 1928 in 1932 met 58 pet. Het aandeel van den totaai-import in IndiE, dat voor Nederland in 1913 33 pet. bedroeg, ging tot 15 pet. naar beneden. Het rendement van het in Indische ondernemingen belegde Nederlandsche kapitaal, dat in normale jaren 200 mil- Iioen besomdc, moet thans pro memorie worden uitgetrokken. Het aantal werkloozen werd begii 1933 vastgesteld op 387.510, op 20 Januari klom het zelfs rot 401.468, en al ging het sinds dien ietwat naar be neden wezenlijke ontspanning trad niet in. De uitgaven voor werkloozenzorg over 1932 hebben bedragen 132 mil- liocn gulden. Het tekort op de nieuwe begrooting voor 1934 moet bij de gunstigste raming op 120 milliocn gulden worden ge schat. zijn van Iets wat werkelijk beteekenis hee t. Doch in dit geval voetl het volk dit aan als ecu ziellooze traditie, welke verdacht veel lijkt op een comedie. Het is zoo volkomen in tegenstelling ook met de bittere realiteit, welke de volks vertegenwoordiging onder oogen moei Overspannen Nerveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik Hiertegen de Zenuw- Stillende en Zenuwsterkende MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Buisje75ct. Bij Apoth.en Drogisten Binnenland Ons Parlement. Zaterdag is op plechtige wijze ons Parlement gesloten. Het was een plechtigheid zonder zin, waarbij de minister-president een stuk voorleest, waarvan de inhoud ongeveer even belangrijk is als de mededeeling, die wij elkander bij alle mogelijke ge legenheden doen, n.l. dat het mooi of slecht weer isl En Dinsdag hebben we de opening beleefd van het nieuwe parlement. Dat pleegt anders te geschieden door de Koningin, die dan een Troonrede voorleest, waarin de groole lijnen van het komende regeeringsbeleid worden uitgeteekend. Thans kon dat niet. Immers, er is nog geen nieuwe regering en het ka- binet-Ruys is afgetreden, neemt alleen de loopende zaken waar. Toch moest het parlement geopend worden. We kregen daardoor een openings zitting, die in onbenulligheid de siui- tingszitting evenaardde. De openingsrede van den minister president men noemt dat waarlijk nog een rede I zegt niets, maar dan ook absoluut niets. We zijn het in de zen dan ook geheel eens metjDe Mor gen, die er o.m. het volgende van zegt We gelooven niet, dat dit de manier is, om de populariteit van het parle mentaire stelsel in ons land levendig te houden. Men zal natuurlijk zeggen: Deftigheid en decorum zijn ook wat waard. Zeker, als ze maar niet op zich zelf staan en begeleidingsverschijnsel Amersfoort. Dronkenschap: W. W. Soest f 10of 4 d.. Th. K. Ede id., J. S. Nljkerk id. Aanplakbiljetten te Amersfoort ver voeren in besloten tijd: A. C.Z. deB. Amersfoort tl of f d. Niet tijdig spoorbooinen stollen: B. O. v. d. V. Soest t20 ot 10 d. Leerplichtwet: C. W. Amersfoort f5 of 2 d. Loopen op verboden grond: S. H. Veenendaal f3 ot 2 d., H. H. Idem. Verord. Keuringsdienst vee en vieesch Amersfoort: O. v. d. K. aldaar 110 of 5 d. Te Soest veniep z. v.: L. B. Bun- scholen 12 of I d. Te Amerstoor* luidkeels de lezing van gedrukt sterk aanbevelen: A. M. aldaar f2 of I d. plus f 10 of 4 d voor gummistok, verboden wapen, op openbare straat bij zich dragen. Te Amersfoort waren op handkar uilslallen builen marktterrein M. A. Amsterdam f2 of I d. Niet behoorlijk uitwijken: G. A. J. Deventer f 3 of I d. Geen rood achterlicht: L. Th. v. d. W. Nijmegen f2 ot 1 d. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen met auto: J. A. N. woonpl. onbekend (25 ol 10 d. Wielrijden zonder licht: H. R. Bun schoten 13 of 1 d., R. R. idem. Idem zonder bel: H. H. Amsterdam f2 >f 1 d. Onvoldoende autoverfichiing: W. J. v. L. Hoevelaken f 5 of 2 d. Geen rijbewijs toonenA. v. D. Soest f3 of 1 d.. W. K. Zulten idem. C. J. Monnikendam idem, J. L. R. Amster dam idem, P. V. Pulten f 1 of 1 d. Mei auto niet de rechterzijde houden in een bochtfc J. P. W. Sch. Naarden '2 of 1 d. Tijdig verven voorkomt bederven JAN ZWART SCHILDER BEHANGER HESSENSTR. 10 VAKKUNDIGE UITVOERING GOEDE MATERIALEN SCHERPE PRIJZEN Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. Benoemd tot pastoor te Hamersveld: Rector Croonen uit Bussumtot Rector te Bussum: Pastoor Hulshof uit Stads- ter-Apeler-Kanaal; tot Pastoor te Stads- ter-Apeler-Kanaal: Kapelaan Knippers te Oldenzaal. Kapelaan Scholte te Schalkwijk is belast met de stichting van een nieuwe parochie onder Borne (O.) Uit den Omtrek Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren Johannes Antonius, z. van Hoogland en J. M. M. Vergeer. Ondertrouwd: W. v. Ijken en A.We- terif. Getrouwd: l.'J. v. Wijk en A. M. Holweg. Hamersveld Door den Aartsbisschop van Utrecht is benoemd tot pastoor der parochie van den H. Jozef te Hamersveld, den Zeereerw. heer H. J. Croonen, rector van het Pensionaat der Zusters van O. L. Vrouw te Bussum. De nieuwbenoemde Pastoor werd geboren in 1888 te Oldenzaal. Na het voltooien zijner studies aan de Semi naries te Culemborg en Rijsenburg werd hij in 1912 tot priester gewijd, waarna hij benoemd werd tot kapelaan te Wijhe. Daarna heeft Pastoor Croo nen als kapelaan in verschillende parochies gearbeid, n.l. te Hengelo, Ootmarcum en in de O. L. Vrouwe parochie te Amersfoort, vaarna hij in Augustus 1927 benoemd werd tot Rector te Bussum. Vrijdag 19 Mei zal Pastoor Croonen als herder der St. Joseph-parochie worden geïnstalleerd. Hoogland De voorjaarschouw over de wegen en watergangen, zat worden gehouden j Woensdag 24 Mei a.a. De schouwplichtigen dienen ernstig voor zorg te dragen, dat de langs de wegen loopende slooten be hoorlijk schoon worden gemaakt tot geregelden afvoer van het water, ver mits hierop een nauwkeurig toezicht zal worden uitgeoefend. Ds. R., voormalig predikant te Hoogland, die naar bekend, onlangs terzake van de anonieme briefschrijverij lot gevangenisstraf werd veroordeeld, is door de Provinciale Synode van Gelderland uit zijn ambt ontzet. Ds. R. was Ned. Hcrv. predikant te Win terswijk. Hij ging in hooger beroep. Burgerlijke Stand. GeborenAlijda Christina en Johan nes Theunis, d. en z. van A. Pasker en A. M. Ossendrijver. Hendrik, z. van B. Berg en G. v. Bloemendaal. Gerarda Lambertha, d. van J. Hilhorst en H. v. 't Klooster. Getrouwd H. C. Eggenkamp en A. W. Sleeking. OverledenAntonius van de Wolfs haar, 54 j., wedn. van A. v. Westerlaak. Hoevelaken In den gemeenteraad kwam aan de orde een voorstel van Wethouier Zuilichem tot voortzetting van werkverschaffing. De heer v. Manen achtte het beter in het najaar vroeger met de werk verschaffing te beginnen. Het voorstel-v. Zuilichem werd met 5—2 stemmen verworpen. Overeenkomstig het voorstel.-v. Ma- :n werd besloten de werkverschaffing vroeg in het voorjaar te hervatten. Van Zuilichem voorspelde een geest van ontevredenheid onder de wenc- looze arbeiders. De gevolgen hiervan wenschte hij niet op zich te nemen. Soest Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: W. G. Haage en M. Walter. - G. J. Stoop cn C- H. C. Schoutsen. P. Huigen en B. M. Staring. C. Cooiman en A. Cosijnse. A. Hoonhorst en C. v. d. Brink. Getrouwd: P. J. Majoor en A. J. Sta lenhoef. S. v. Netten en L. Wasse naar. C. Klomp en M. Lagemaat. Overleden Petronella Groeneveld, 35 j., ongeh. Gregorius Georgius v. d. Berg, "8 j., wedn. van G. v. d Berg. Johanna Andrea Thomsen, 74 j„ wed. van W. F. v. Oldenborgh. Maria Streefkerk, 73 j., echtg. van P. Hus. BERICHTEN DIT AMERSFOORT Het verzoek van het Comité Sport- fondsenbad aan persveitegenwoordi- gers om naar Arnhem te gaan ter bezichtiging van het vorige week ge opende Sportfondsenbad vond ingegaan en is onder deskundige leiding Dinsdagmiddag het geheel in oogenschouw genomen. Het buiten aanzicht aan de Bockhorsterstraat toont een massaal geheel. Het gebouw is gelegen in het hart van de stad nabij Musis Sacrum. Bin nentredend komen we in een ruime hal, en een trap op in de zwemzaal. Het bassin is 25 M. bij 13.75 M. inhoudende 750.000 Liter water. De diepte is van 0.75, 1.40 tot 2.75 M., het geheel is 50 c.M. hooger op te voeren. De tribunes bteden 300 vaste plaatsen, aangevuld irft losse stoelen zijn er 750 zitplaatsen. Er zijn drie gemeenschappelijke kleedkamers, waarvan twee voor kin- derschoolbaden of bij gemengd zwem men voor dames en heeren en één voor Sportverenigingen. In de zwem zaal zijn 85 aparte kleedkamertjes, zeer praktisch ingericht. Er is onder- Handcyclostyles awcclaal adrea voor AMERSFOORT langestrast 84 - Tcfef. 528 waterveriichifng van 30 watergekoeldc lampen. Zeer praktisch en vernuftig is het uiischuifbare dak. In 130 sec. is het dak electrisch verschoven en een open ruimte verkregen van 30 bij 18 M. Onder leiding van Dr. F. W. A. L van Staa, Vice-president van den Raad van. Beheer, is een apart Ver- bandkamertje ingericht, zoodat men op alles voorbereid is. Een massage-motor en Hoogtezon-inrichtiug zijn aanwezig, een en ander onder controle van een verpleegster. De twee lange zijden van de zwemzaal grenzen direct aan de buitenlucht, waardoor door half kristal tegels een gelijkmatige en heldere verlichting is verkregen. De eerste week is de inrichting be zocht door 2000 bezoekers terwijl het aantal abonnementen bevredigend werd genoemd. Achter het zwembassin zijn 4 douche-inrichtingen en beneden 15 heeren en 10 dames stortbaden. Het water voor de douches komt uit de reinwaterkelder en wordt afge voerd naar de riolen, wordt dus niet weder verbruikt. Het water ondergaat een mechani sche reiniging en even voordat het water in het bassin komt een chemi sche reiniging AI het verbruikswater komt uit eigen bron, deze bron heelt een capaciteit van 25 K.M.3 per uur. Eiken dag wordt het water uit het zwembassin in 15 minuten afgevoerd naar de vuilwaterkelder en na een reinigingsproces via drie inlaten weer het bassin gevoerd in 5'/, uur. Het geheel maakt een uiterst keurige en verzorgde indruk en doet het ver langen der Amersfoorters naar een dergelijke inrichting levendiger worden. Vanzelfsprekend werden zwemproe- ven genomen door rasechte zwemmers en zelfs door beginnelingen. Het Comité Sportfondsen Amersfoort zit niet stil, doch werkt hard om het gestelde doel te bereiken. 2 Mei 1932 werd de eerste vergadering te Amers foort gehouden met als resultaat op richting van een Comité Sportfondsen- bad, 18 Mei d.a.v. waren er 30 spaarders bijeen. 6 Juli werd het contract geteekend met de N.V. Sport fondsenbad. Vanaf 6 Juli is de groote actie begonnen en momenteel zijn de vereischte 400 spaarders ongeveer bijeen. Met September hoopt men met den bouw te kunnen beginnen]. Heeft men de inrichting Arnhem gezien dan kan het niet anders of men verlangt in eigen plaats naar een dergelijke zwemgelegenheid. Voot ouders, verzorgers en belang stellenden is de herbouwde Kath. Jon gensschool voor uitgebreid lager onder wijs aan den Westsingel Zondag 14 Mei na de Hoogmis en des namiddags van half 3 tot 4 uur te bezichtigen. Door den architect W. C. A. Kroes werd aanbesteed het bouwen van een villa aan de Daam Fockemalaan voor den heer C. lorna. Inschrijvers: Jac. van Gentf15.650; J. v. Bekkum. Hooglanderveen f 15.300; Hcrtzinger Schimmel f15.300; Al- frink, Nijkerk f 15.274Blanken, Bus sum 115.280; N. J. de Wit «15.260; v. d. Pol, Hooglanderveen f 15.080; Lunteren, Hoevelaken f 14.980; H. Barten (14.860; W. Bunnik f 14.805; IJland .Borst, Amsterdam f 14.650 J. de Vost 14.390; Heijmerink f14.340; Westreenen, Zeist f13.900; Hazelaar Zn. 1 13.353; W. v. Gent f 12.942.

De Eembode | 1933 | | pagina 1