F. fl. TULP Langstraat ]l Spiekermann N.V. Middenstands-Bank f) Cyclostylepapier Inkt en Stencils Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langcgracht 28, Amersfoort De EEMBODH verschijn! eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonn, .enten kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 6 |uni 1933 ADVERTENT1ÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid btj geregeld sdvertemn AdvertentlBn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 19 liefdevolle verzwijgt de schuld den ander, ulle/deiooze vertelt haar zoo spoedig Wijk over. Wereldconferentie. den grooten oorlog hebben de iren aan een ongehoorde massale "ïtiging gedaan. Vernietiging van ihenlevens, vernietiging van waar- en goederen, als de wereld nirn- Ie voren heeft aanschouwd. Daaruit werkelijke rijkdom of wel- 'yoorlspruiten en wat dan ook jaren lang als zoodanig poseer- is schijn, niets dan schijn. Een ihroefde levensstandaard hier >p papieren basis. Maar liet wt verlies moest de wereld toch en de langzaam maar zeker Inderende koopkracht in de ver lende landen, werd daarvan met :n economische noodwendigheid onafwendbare gevolg. Naast de 1 stapelgekke opvoering der productie en de z.g. bedrijfsratlonalisatie, houden wij toch d j in de naoorlogsjaren weg- (slinkende koopkracht als de oorzaak 1 van het feit, dat de wereld op geen stuk- na meer in slaat bleek, de voort- brehgselen van landbouw en industrie te aivsorbeeren, met werkloosheid in zijn najsleep. Toen kwam 't grootste ongeluk, dat, economisch gesproken, de wereld tref fen kon: leder land en landje ging wereldje spelen op zich zelf. Men om walde zich met hooge tariefmuren om den mededinger te weren alles in den ijdelen waan hierdoor de werk loosheid den kop in ie drukken. En de tegenstander, uit verweer, deed het zelfde en weerde op zijn beurt de goe- k deren, de voortbrengselen van den an- riet. En zoo weren de verblinde volken ri< met hun verblinde staatslieden de goe- i- deren, den handel dus, van elkander! Deze ontzaggelijke, heel de wereld en heel haar bedrijvigheid omvattende vermindering van goederenruil, is niet alleen debet aan de vergiftigde ver standhouding tusschen verschillende naties, maar staat mede schuldig aan de ramp der werkloosheid en hare hardnekkigheid. Nóch Amerika, nóch Duitschland, nóch Engeland, nóch welk land ter wereld, hebben de werkloos- k, iieid door tarievenbouw, conlingentee- ringen en wat dies meer zij, kunnen VL onderdrukken. Wél verarmt elk land, dat Tljn geloof aan de z.g. autarkie r Xeigen wereldje) verpandt. De te Londen te houden economi- sche wereldconferentie kan zoo de Voorzienigheid den leiders wijsheid geeft verandering ten goede brengen. Kon men alle tolgrenzen uit de wereld bannen en het vrijhandelsideaal over heel den aardbol doen triomfeeren, dan zou het, naar onze rotsvaste overtui ging, mei de werkloosheid spoedig ten einde loopen, afgescheiden van de hooge moreele winst der betere verstand houding tusschen de naties. Bij slech ting van de tolgrenzen, zou het nu vermoorde handelsverkeer over gansch de wereld uit den dood herrijzen Men behoeft er maar even aan te denken wat een intensief ruilverkeer met alle andere volkeren voor elk land kan be- teekenen. Welk een arbeid daaruit voortspruit voor handel, industrie, ver keer expeditiewezen (scheepvaart- en treinvervoer) enz. en dus mede voor alle daaraan verwante en leverende vakken. Schrijfmachines Inktlinten - Carbon KANTOORBOEKHANDEL Langeitr, 60 to. Krommestr. TEL 526 Plannen der Regeering. Minister Colijn deelde mede: Het budget moet sluitend zijn, in overeenstemming met het volksinkomcn. Nauwkeurig moet worden nagegaan wat de economische gevolgen der ie doene heffingen zullen zijndaarin zijn de gevolgen eener weeldeverte- ringsbeiasting te verwerken. Het is moeilijk op dit oogenblik van de Regeering een bepaalde uitspraak te verwachten. Onder de gegeven om standigheden denkt de Regeering niet aan een heffing ineens. Met ordening van het bedrijfsleven is uil den aard der zaak niet bedoeld socialisalie of planwirtschaft. De mo gelijkheid van het doen uitvoeren van groote werken wordt onderzochtdaar onder vnll voortzetting van de uitvoe ring der Zuiderzee-werken. Sieun aan groote gezinnen door vermindering van lasten v rechte werkloosheidsregeling voor gemeenten, de positie der vrouw- kostwinster, het toelaten van buiten- landsche werkkrachten, 't pachtvraag- stuk, dubbele inkomens en zoovele meer, zijn vraagstukken, door dit ka binet ter hand te nemen. De landsverdediging en handhaving der openbare orde besprekend, wijst spr. er op, dat wel eens maatregelen kunnen worden genomen die het doei voorbijschieten. Doch het gaat hier om de grondslagen van den staat zelf er zal niet veider worden gegaan dan ter bereiking van het doel noodza kelijk is. De overheid en de overheid alleen is geroepen voor handhaving van het gezag; dit wat betreft de particuliere corpsen. Ook overweegt de regeering. gegeven de lessen in het buitenland een uniform verbod, voor gezagshand- having behooren de overheidsorganen voldoende te zijn. Oeen enkel lid van dit kabinet kan zijn eigen wenschen volledig bevredigd zienallen hebben wat moeien prijs geven voor het goede doel „ons volk" door deze moeilijke tijden heen te helpen. Er is geen ministers-politiek, alleen kabinetspoliliek. Het is onjuist dat de Ministers Marchant en Oud van stand-, punt veranderd zijn t.a.v. het ontwape- nings-vraagstukze hebben dit lijdelijk terzijde gesteld uitsluitend in 's lands belang. Voor spr. blijft Gods woord richt-1 snoer van het leven. Doch wij hebben samen te werken voor 's lands welzijn. Diepere tegenstellingen moeten bij het reddingswerk blijven rusten. Alle verzet tegen de wetiige over heid, alle onrust, zullen met kracht worden tegengegaan. Examens. Er zijn menschen, zoo spot Quaerilur in De Morgen, die erg sputteren tegen de examens. Maar stel u dat eens voor: een wereld zonder examens! Momenteel zit een belangiljk deel van het op groeiend geslacht klassickerwijze hope des vaderlands" genaamd in juni 1888 9 juni 1933 Speciaal Parapluiemagazijn Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van ons Magazijn op 9 Juni, ontvangt Ieder kooper boven f3.00 in de Jubilé-week vanaf 9 Juni een leuk, toepasselijk geschenk voor de kinderen Speciale Jubilé aanbieding Tompouce f3.90 ZIE DE ETALAQE ZIE DE ETALAGE Wielrijdend niet voldoen aan polllle- bevelC. M. L. Amersfoort f 3 of 1 d., L. N. Amersfoort f5 of 2 d. Te Baarn mest doen vallen op open baren wegL. L. aldaar f 3 of 1 d. ernstigen arbeid gebogen over de boe ken. Terwijl daarbuiten alles getuigt van lichtzinnigheid en dartelheid, van de fladderende vlinder tot de fluitende merel, van het wiegelende blaadje tot de zonnevonken kaatsende rivier, wordt onze jeugd getraind in de kennis van tandformules en scheikundige reacties, van de Egyptische koningen en de Engelsche oorlogen, van den versbouw bij Homerus en het sterfjaar van Pot gieter, van journaalposten en integraal rekeningen, van de wel van Gay Lussac en het Theorema van Pythagoras, alle maal dingen, zonder welke een be hoorlijk mensch niet losgelaten kan worden in en op het groote leven. Zeg niet, dat de neusjes wat bleek en de oogjes wat flets gaan zien, praat geen o.izin over de genoegens van een wandel- of fietstocht door het zomer land, bemoei u niet met gevaren van waanwijsheid en overspanning, maar dank ervoor, dat ge leeft in deze eeuw van het kind, die alles over heeft het kind, die het verwent en vertroetelt met de uitgezochtste vruchten der wetenschap, die het in slaat stelt plechtige stukken papier, genaamd diploma's, te verdienen, die het weer baar maakt tegen domheidsmacht en avonturenlust, die er alleen niet voor zorgen kan, dat liet straks die geleerd heid en al productief kan maken in een of andere betrekking. Maar men mag van geen enkel tijdstip der ge schiedenis de volmaaktheid verlangen. En als „de eeuw van 't kind" in deze kleinigheid te kort schiet, wie kan hel haar dan met reden kwalijk nemen? Uit Rome. De uitgebreide restauratie-arbeid aan den koepel van de St. Pieterskerk Ie Rome is voltooid. De 16 contraforten, waarop de koepel rust, zijn op tech nisch voortreffelijke wijze geheel voor zien, zoodat elk gevaar voor verzakking nu volkomen is buiiengesloten. Zestig arbeiders hebben gedurende vijf jaar onafgebroken aan de koepel gewerkt. Er is 200 M3 traverlyn ver werkt, tot een gewicht van 500 ton. alsmede 100 ton beton en 1000 ,K.G. brons. Het gelieele restauratiewerk is van dien aard, dat de stijl van Michael Angelo's meesterwerk volkomen in tact is gebleven. Binnenland De Hooge Veluwc. Het landgoed de Hooge Veluwe bij Hoenderloo is tot 31 Augustus voor het publiek geopend, doch uitsluitend des Zondags, Woensdags, Donderdags en Zalerdags. Leden van de Vereeniging lot Be houd van Natuurmonumenten in Neder land, van de Stichting Het Geldersch Landschapen van den A.N.W B. hebben kosteloos toegang, op vertoon van hun lidmaatschapskaart over 1933. Anderen betalen een vergoeding voor den loe- gang, len bate van hel plaatselijk Crisis- Comité. Deze toegangskaarten zijn bij de portiers verkrijgbaar. Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Te Soest venten zonder verg.: G. K. zwervend f2 ol 1 d. Idem te LeusdenW. E. R. Amers foort f 1 of 1 d. Te Bunschoten als liedjeszanger op treden op openbaren weg: W. v. E. zwervend f2 of 1 d. Te snel rijden in Hoevelaken: X. P. C. R. den Haag f 10 of 4 d. Zich te Amersfoort niet terstond verwijderen bij volksoploop op last der politie: G. v. K. Leeuwarden f 10 of 4 dagen. Tusschen een marcheerende mil. troep rijden: M. L. A'foort f5 of 2d. Geen ntimmerbewijs van hondenkar toonenL. M. Amersfoort f 2 of 1 d. Doorgang niet vrijlatenS. D. v. V. Amsterdam f25 of lö d. Zonder goede remmen of deugdelijk stuurtoestel: H.J, R. Velp 2 x f25 of 5d. Wielrijden onder invloed alcohol H. H. Hoogland f25 of 10 d. Met auto veiligheid van verkeer in gevaar brengen L. W. A'dam f5 of 3 d. Onvoldoende verlichting: T. B. Er- mels f3 of 2 d. Wielrijden zonder bel: J. D. P. v. G. Amersfoort f 2 of 1 d„ G. v. d. W. Nijkerk idem, H. v. L. Hooglanderveen 50 cent of 1 d. Wielrijden zonder licht: P. J. G. Baarn f2 of 1 d„ M. V. Voorthuizen f5 of 2 d., E. v. S. Scherpenzeel f3 of 1 dag. Wielrijden zonder reflector: H. H. Nijkerk f 1 of 1 dag. Verboden weg berijden: Th. H. Amersfoort f 3 of 1 d., H. B. idem, C. H. F. S. Nijmegen f 1 of 1 d. Geen i ijbewijsG. T. Ede I 2 of 1 d-, J. W. H. Hilversum f 3 of 1 d A. P. Santpoort idem, N. P. Amsterdam idem. Geen inschrijvingsbiljet van motor- vertonnenJ. K, Spakenburg V. Barneveld idem. f3 of I d., W. voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 - "elefóon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting b{j den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van t-ips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handtbcredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3'/t pet. BERICHTEN UIT AMERSFOO RTF Ouderwijs. De door het gemeentebestuur beoog de vermindering van het aantal boven tallige onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs zal als gevolg hebben dal ook het bizonder lager onderwijs minder leerkrachten zal vergoed krijgen. Tot nu toe was het vergund nog twee jaar nadien de boventallige bijzondere onderwijzers op gemeentekosten te handhaven. In den Haag zint men op besluiten om deze bepaling te laten vervallen. Wanneer zulks geschiedt, heett deze bezuiniging direct dubbel effect. De financieele perspectieven worden zoo langzamerhand ook in Amersfoori minder traaigevolg van de alge- meene malaise. De nota van het Gemeentebestuur aan den Raad, in dit nummer v gegeven, wijst op toenemende uitput ting van diverse bronnen. Verontrustend is de financieele toe stand nog niet, maar dat op versobe ring wordt aangestuurd is een teeken van goed inzicht. Met een ontredderden flnancieelen toestand is niemand ge baat. De Raad heeft nu alle gelegen heid zich over een en ander le bezin- en zal daarbij moeten bedenken dat afwijzen van sommige saneerings- voorstellen, verplicht tot aanwijzen van andere bronnen. Baden en Zwemmen. Omdat Gedep. Staten meenen dat Amersfoori 't hoofd niet boven water kan houden, wanneer het van nóg een badhuis en van nóg twee zweminrich tingen de jaarlijksche tekorten heeft te dekken, hebben ze goedkeuring ont houden aan reeds genomen raadsbe sluiten. De gemeenteraad, die één van zin, het Socsterkwartier een badhuis gunt, trok alle bad- en zwem-bcsiuiten in en besloot daarna wéér lot hel bouwen van een badhuis. Zóó zal het Ged. Staten moeilijk vallen, willen ze recht en rede verstaan, bij hun tegen werking te volharden. En de mogelijkheid van een sport- fondsenbad zonder grooten geldelijken bijslag door de gemeente te lourneeren, kan nu worden afgeleid uit de resul taten die men in Arnhem en Zwolle met zoo'n inrichting behaalt. Vraagt prijsopgaaf Fa. H. ELZEI1AAR LAHSUTIU1AT 84 TEL. >28 Hebt IJ een Taxi of auto nuodig Amersfoort Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad doen toekomen een nota den stand der gemeentefinancil'n in verband met de samenstelling der begrooting voor het jaar 1934. Ondanks belangrijke bedragen, die aan den dienst 1932 uit vroegere dien sten zijn toegevallen, geelt de voor- ioopige telling van dien dienst een nadeelig slot aan van rondt 12.000.— waaruit blijkt, dat over 1932 de ge meente een achteruitgang heelt te boeken van rond I2IO.OOO.— De oorzaken van de achteruitgang in onze gemcentefinanciön zijn niet ver te zoeken. De economische malaise. •van het gevolg Is groote werk loosheid en armenzorg, alsmede ver mindering van belastingopbrengsten tegenover meerdere uitgaven in verband met de sterk toenemende bevolking zijn hieraan schuldig. Het winstcijfer der gasfabriek over 1932 is belangrijk lager dan het bedrag, dat in 1933 als winst uit de gasfabriek kon worden opgenomen, waardoor voor 1934 op een mindere winstultkeering van rond f 35.000 moet gerekend worden. Minder ontvangsten in 1934: geen batig slot vorig jaar 1110.500; min dere winst gasfabriek 135.000; lagere opbrengst fondsbelasting I19.QOO; lagere opbrengst pachten f3000; lagere opbrengst schoolgelden f5000; samen 1 172.500. Meerdere uitgaven in 1934nadcclig Ido 19321 12.000subsidie burgerlijk armbestuur f13.000; subsidie werk- loozenkassen f14.000; samen f 41.000. Totaal te dekken tekort in 1934; f213.500. Bij dit tekort is geen rekening ge houden met dc mogelijkheid, dat de tekorten bij het woningbedrijf en de diverse woningbouwvcrcenlglngcn Ds val van Naardui. Trompetten en schalmeien schetter den door de gewoonlijk stille en weinig bezochte siraten van de Noord- Hollandsche vesting Naarden. De offi- eieren deelden met luider slem hunne mfjl bevelen uit, en de beangstigde inwo- ners, achter halfgesloten vensters ver- borgen, sloegen alles nauwkeurig gade, wat buiten voorviel. Het cavalerie regiment van Brionne trok het stadje binnen onder bevel van een grijzen Overste, aan wiens zijde een jong oificier schreed. De luide bevelen werden nietuage- gekomen. Mond en harten, deuren en vensters, alles bleef in de plaats gesloten, cti alleen een blik van haat volgde den slandaard van LodewijkXIV. Het regiment stelde zich op het vrije plein voor het raadhuis op in den vorm van een vierhoek. De Overste steeg van het paard, betrad de treden het raadhuis en sprak den magi- jl, den burgemeester en de sche ien, die hem daar opwachtten, met ie" volgende woorden aan „Mijne lieerenWij komen in naam des konings, onzen heer, om uwe slad te bezetten; indien gij u niet verzet, wordt er geen geweld gepleegd, en zullen personen en eigendom onaan geroerd blijven." „Wij zijn niet in staat wederstand te bieden, mijnheer, en wijken alleen voor de overmacht", was liet vastbe raden antwoord van den burgemeester, „ofschoon dc Fransche natie, ai is zij dan ook machtig, toch mei ons zou af te rekenen hebben, indien de tijden anders waren. Wat vordert gij, mijn heer?" .Onderdak en levensmiddelen." „Wij stellen uwe ruiters dat oude klooster van de H. Begga ter beschik king; daar zullen uwe manschappen voor zichzelf en hunne paarden vol doende plaals vinden. Uwe officieren zullen wij bij de voornaamste inwoners der slad inkwartieren onder voorwaarde, dal de heeren personen en eigendom behoorlijk ontzien. „Daarvoor sla ik in, mijnheer, en mocht niettegenstaande een der uwen grond tot klagen hebben, dan heeft hij zich aan mij persoonlijk Ie richlen." Een uurtje later waren oificicren en soldaten gehuisvest. Hunne vaandels hadden zij bij den Overste geborgen, die bij een der schepenen onderdak had gevonden. De jonge oificier begaf zich met zijn inkwartierings-biljel naar de hem aan gewezen plaals. Hier aangekomen slond hij voor een huis van twee verdiepin gen, dat zich door grnolen eenvoud onderscheidde. De officier liei den zwaren ijzeren deurklopper dreunen, waarop hem na eenige minuien door eene oude meid geopend werd. Nau welijks had zij hem bemerkt, of zij week terug met den uitroep„Heer, heer, een vijandelijke soldaat I" Dade lijk daarna trad uit de naastbijzijnde kamer een grijsaard te voorschijn, ge heel in fluweel gekleedhij naderde, militair groetend, den officier, las hel hem getoonde biljet en zei daarop in vloeiend Franscli„Treed binnen, mijnheer, ik zal u direkt op uw kamer brengen I" Achter in den corridor bevond zich een trap, welke de oude heer besteeg. De officier volgde hem en bemeikte spoedig, dat de innerlijke versiering van het huis een opvallend contrast vormde met de uiterlijke eenvoudigheid. Dc trap was van een eikenhouten leuning voorzien en de treden waren met een zacht tapijt belegdde wan den van de tamelijk lange gang waren met landschappen beschilderd en van de zoldering hing een zware zilveren lamp af. De oude heer bracht den officier op zijn kamer en zeidc„Ik hoop, mijnheer, dat gij u onder mijn dak, waar gij als vriend zult behan deld worden, niet als een vijand zult gedragen." „Stel u gerust, mijnheer, gij zult u over mij niet te beklagen hebben," „Zou ik uw naam mogen weten", vroeg de grijsaard. „Mijn naam is Ridder de Tricastel, uit de Provincie Dauphiné. Ik dien in hel leger des konings, daar ik van een militair geslacht afstam. Mljpe familie komt uit een streek, welke wegens het groote getal krijgshelden, het Ridder dal genoemd wordt," Ik licet Maurits van Geldot, ant woordde de grijsaard, ik heb ook ge diend, maar op zee, en rust nu in mijn geboorteplaats van het dienstleven uit. Na deze korte wederzljdsche ver klaringen, groetten de heeren elkander en trokken zich terug, Toen mijnheer van Geldof zich ver wijderd had, zag ridder de Tricastel met een zekere nieuwsgierigheid in zijn vertrek rond. De wanden w met cordovlsch leer bedekt en de fijn uitgesneden eikenhout vervaardigde meubelen waren van buitengewone zeldzaamheid en pracht. Te midden van ivoren potjes en napjes bemerkte hij een tropee van Javaansche wapenen, die aan dc verhouding van Nederland tol Oost-lndiö herinnerde. Wat even wel meer dan dit alles zijne opmerk zaamheid Irok, was eene schilderij van Si. Hicronymus, die boven het hoofd einde van het bed hing cn den slem- pel droeg van de school van van Eyck. Was deze schilderij alleen een teckcn van de kunstliefde van den eigenaar, of was liet liet symbool van zijn katho liek geloot in dit protcstantsche land? vroeg ridder dc Tricastel zich zelf, herhaalde malen af. Bij het avondeten viel het hem op, dal men hem aan dc onthouding van den dag liet deelnemen, daar hein slechts viscli, brood en wijn hem voor gezet; liet was namelijk de vooravond van het (eest van de H.H. Petrus en Paulus. De gastvriendschap bleef in 't ver volg geheel cn ai dezelfde, als op den eersten avond. Ondettusschen waren reeds veertien volle dagen voorbijge gaan, zonder dat de officier er in ge slaagd was, meer verbouwen en vriend schap tc winnen. Wel werd hij van geen enkelen kant onvriendelijk, zeker niet vijandig behandeld, maar toch bleven hem alle kamers bullen de zijne gesloten. Mijnheer van Geldot bezocht hem overigens dagelijks eenige oogen- bltkkcn, waarbij zich evenwel alle omgang bepaalde. Toevallig had ridder de Tricastel vernomen, dat dc familie uit drie personen bestond, n.l. uit den heer van Gcldof, diens zuster en zijn kleindochter; de laatste had hij nog niet van aangezicht tor aangezicht gezien. Wordt vervolgd.

De Eembode | 1933 | | pagina 1