TUINGflRNITUUR A. h. v. NIEÜWKERK N.V. Doorzitten NU la de nieuwe Moll.maat jeshar In* buitengewoon lekker Zorgt dat U leket de echte Holt. maatjes haring krijgt I GLASTRA Utrachtt cbMtnit 40 - Telafoon 92 BERICHTEN DIT AMERSFOORT De Kath. Bouwvereeniging St. Bo- nifacius houdt haar Jaarvergadering op Woensdag 21 Juni in St. Jozef. De agenda vermeldt onder n Verkiezing van 3 bestuursleden (pe riodiek). Aftredend de heeren D. v. d. Ham. J. Feiten en J. C. J. v. Luijn. Verkiezing van een lid van den Raad van Commissarissen (periodiek). Balans winst- en verliesrekening 1932. De algemeene verlies- en winstre kening over het boekjaar 1932 geelt de volgende cijfers: Lastenafschrijvingen 1932f 3.732.91 assurantie f 56.10. interest f 11.752.99. salarissen f 520.00waterverbruik 1 1.234.00; onkosten 1332.06; belas tingen f3 335.82; vergoeding bestuur f 391.36: bijdrage onderhoudsfonds 15.31000; schade door leegstaan f 37.95loopende annuiteitsdeelen 1375.97; winstsaldo f 1.923.22; totaal f 29.002.40. Omschrijving der baten Ontvangen huren f28.729.04 en gekweekte rente 1273.36; totaal f29.002.40. De ereeniging heeft in exploitatie 80 woningen aan de St. Bonifacius- straai en 38 woningen aan de St. Wil- librordusstraat. In aanbouw zijn nog 52 woningen. Bij de viering van den Meidag had de burgemeester het houden van op tochten verboden. Er trok er h een al zingende. Dit was gecot. zteerd eerst op den Soesterweg en oaarna in de Violenstraat, De leider werd gever baliseerd en is nu beboet metf 10 of 4 ci. van C. J. Numan eti O, M. Kramer. Maria, d. van M. Ennenga en D. Swieten. Willemina Geertruida Qerarda, d. van J. H. v. Dijen en A. M. Bekker. Johanna Adriana, d. n G. P. Kolenbrander en A. C. v. Tricht. Jacoba Hermina, d. van J. Barreveld en E. Gall. Overleden Johannes Tesson, 55 jr., echt. van C. v. d. Hengel. Gerrit Kok. 92 jr.. wedn. van K. Gerritsen. Anna M. G. Meeuwsen, 69 jr., echtg. van J. v. Dijk. Emma Leijman, 75 jr.. wed. H. Dorschler. De besturen van de Kath. Werk liedenvereniging St. Jozef, van den Amersf. Bestuurdersbond en van den Christelijken Bestuurdersbond hebben een adtes gericht tot de Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, waarin zij te kennen geven als vertegenwoor digers van het overgroote de:l dei Amersfoortsche werklieden, het op prijs te zullen stellen indien Ged. Staten zouden kunnen goedkeuren het besluit van den Amersfoortschen gemeenteraad tot stichting van een badhuis in het Soesterkwartier. Zij zijn van oordeel dat in het belang van het daar woon achtige deel der bevolking, bijna geheel uit arbeiders bestaande, het Soester kwartier een dergelijke inrichting niet kan ontberen. Hoewel de geconstateerde afwijkingen niet van dien aard waren, dat deze eieren niet meer voor directe consump- geschikt zouden zijn, was de kwa liteit dezer eieren toch zoo, dat ik niet verantwoord zou zijn, als ik deze als versche eieren had vrijgegeven. Ik heb daarna direct den eierhandelaar die deze eieren gekocht had, laten halen en hem mijne bevinding medegedeeld, bliek zal plaats hebben. Deze handelaar, een alleszins ervaren Geboren. ,ohanna Adriana Mariai betrouwbaar vakman (de heerv.d. d y A v Jd Qrin( C|1 w j de Naar aanleiding van den wedstrijd in hel kleuren van de door de Ver- eeniging aan de kinderen van het 4e, 5e en 6e leerjaar der lagere scholen uitgereikte platen met voorstellingen van Bruintje Beer. die zich avontuurlijk in het drukke stadsverkeer begeeft, heeft het bestuur de volgende prijzen uitgeloofd, n.l. Ie prijs Willem de Vries, school no. 4 Beekstraat. 2e prijs Erik de Hoog. Ambachtschool. 3e prijs Willem Gijtebeek, GabriÊl Mehenschool. Door het bestuur zal in het bijzijn van de ouders de officieele prijsuitreiking plaats vinden. Wilskracht. Zooals reeds is vermeld behaalde de Muziekver. Wilskracht op den 2en Pinksterdag de Ie prijs in marsch-en concertwedstrijd Eere-afd. Harmonie op het Nat. concours te Oostzaan. Door deze onderscheiding is Wils kracht in 12 jaar tijd in de hoogste afd. gekomen, n.l. Sup. Eere-afd. Dit is dan ook de reden waarom het Be stuur gemeend heeft een huldigings avond te moeten organiseeren en wel Woensdag om half 9 in St. Jozef. Daartoe zal de ver. 7 uur aantreden bij de Werkliedenver. en de volgende route nemen voor het afhalen van Directeur en Tamboer-MaitreLieve Vrouwestraat. Langestraat. Varkensm. Arnh.str .Arnh.weg.Leusderweg, Miere- veldstraat, Frans Halstraat, Ger. Dou- straat, waarna de Tamboer Maitre, den heer j. v. Bekkutn met echtgenoote de vereeniging z»l vergezellen per rijtuig •.an Gerard Doustraat visa versa tot Varkensmarkf, Langestraat, Zuidsingel. St Andriesstraat, alwaar de Directeur J Wakelkamp met echtgenoote zullen worden afgehaald. Verder St. Andries straat. Zuidsingel, Varkensmarkt, Lan gestraat, Lieve Vrouweslraat. In de Werkliedenver. zal voor hen die met Wilskracht sympathiseeren ge legenheid zijn tot felicitatie. Er is in ons land ingesteld een advies-college genaamd .De Ka: olieke Raad voor den Handel". In dat college heeft óók zitting stadgenoot de heer Dr. Ir. F. C. Huijgen. De Nederlandsche Spaarbankbond houdt zijne algemeene vergadering dit maal in Amersfoort eind Juni in Amicitia. Na afloop der vergadering zullen dan 200 deelnemers en genoodigden zich vereenigen aan een feestmaaltijd in de Markthal te houden. Een kwaadaardige hond heeft den Liendertschen weg een meisje ge beten, dat dientengevolge naar hare woning moest worden vervoerd. zwemsters en zwemmers. Verschillende muziekcorpsen zullen medewerking verleenen. Na afloop van de officieele plechtig heid zal gebruik gemaakt kunnen wor den van het bad door hen die hun medewerking hebben verleend, terwijl op een nader vast te stellen uur de openstelling van het bad voor het pu- Wetering uit Woudenberg) verklaarde in het bijzijn van den Politieman v. d. Berg. dat, hoewel hij niet onder eede zou kunnen verklaren dat deze eieren uit de Broedmachine (dus z.g. Schouw- eieren) kwamen, hij zéér zeker ten alle tijden onder eede zou willen verklaren, dat deze eieren er verdacht veel op geleken. Daar dit grensgeval zeer moei lijk was, en het beeld der eieren niet van dien aard, dat een bekeuring door de keuringsdienst van Waren zoi nen volgen, heb ik gemeend belang der goede reputatie van de kwaliteit der Barneveldsche eieren, dat het gewenscht en noodig was den eige naar dezer eieren een officieele waar schuwing voor het aanvoeren van zulke eieren te doen toekomen. Het is mij verder een genoegen U te kunnen ver klaren, dat aan de Schouwinrichtirfg niets hapert, waardoor dan ook zulke gevallen als bovenbedoeld in dubbele zin aan en op het licht kwamen; dii is dan ook oorzaak dat de preven tieve werking dezer Schouwinrichting tot gevolg heeft, dat de algemeene hoedanigheid der aangevoerde eieren in een paar jaar aanmerkelijk verbe terd is." Bruin Gerrit, z. v. M. Groenewoud S. M. Gaarenstroom Gunther Willy, z. v. B. J. Buxtorff en Th, W. Lammers Margje. d. v. J. Dijksma en J. M. v. Meeteren FrederikBa' thasar, z. v. F. B. Köhler en D. v. Kolk Maria |ohanna, d. v. G- J. 't Klooster en A. A. v. Middelaar Nicolaas Willem Frederik, z. v. K. S. Kossen en M. F. de Radder Engel- bertus Hendrik, z. v. E. Vóórhaar en M. E. Grose. Ondertrouwd J. Tim mer en J. W. Verwey C.Th.Ketten- btirg en H. W. Dijkman. Qehuwd G. M. v. Veen en H. Oosteiveld H. Westerveld en G. A. M. Stalenhoef. Overleden Aart Strumpel, 64 jaar, weduwnaar van J. v. d. Hee Lam- bertus Wilhelmus Epskamp, 18 jaar Anna Bastiana van Riet, 58 jaar, geh. met C. F. Jibben Petronella Hilhorsl, 82 jaar, wed. A Kok. Bank, 2 Fauteuils, Tafel; werkelijk prima, opklapbaar f 19.50 Geheel plat opvouwbare stoeltjes, prima blank gelakt f 2.40 Beekenst.iaan 10 - Tel. 543 - Korte Beekstr. 6 18 modelkamers Complete Meubileering De burgemeester is verhinderd Woensdag 14 Juni a.s. spreekuur te houden. Tc Utrecht slaagden voor het di ploma P >ekhouden van de Ncd. Ver. tot bevordering der Handelsweten schappen. onze it.idgenoolcn de heeren L. Kraak. M. v. d Berg. K. v d. Vlist, J. Vicrbergen. A j. v. clsl. allen op- Aan de St. Agnes-Kweekschool voor Kath. onderwijzeressen aan de Heere straat zijn geslaagd voor de onderwijs- acte N. Hagen, AnkeveenB. Jansen, Utrecht; A. Kamper, alhier; A. Kamp hof. Heino; L. Olthof, Apeldoorn cn G. Overkamp, Winterswijk. De Kampleven-tentoonstelling dei Verkenners in de parochie van den H. Franciscus Xaverius, gehouden in den tuin van St. Aechten, is wel ge slaagd. Er was veel bezoek en menig bezoeker voelde zich gedrongen daad werkelijk van zijn belangstelling voor dit moderne jeugdwerk te doen blijken. Een hopman opende na de Hoogmis door het hijschen van de vlag,delen toonstelling. Het terrein was als kamp ingericht. Tenten voor patrouilles, leiderstent en een aalmoezenierstent. De keuken was niet vergeten In een open ruimte was allerlei karnpgerief tentoongesteld. In het midden stond een altaar opgesteld. In den avond vereenigden verken- :rs en welpen met ouders en genoo digden zich om een kampvuur. Aalmoezenier Kapelaan v. Boxtel opende met gebed en heette alle aan wezigen welkom. Spr. zette uiteen de symboliek var het oplaaiende vuur voor den Katho lieken verkenner. Dank aan groep en leiders, die mooie resultaten hebben bereikt. Hierna werden kampliederen en dansen uilgevoerd. Als slot werd het tooneelstuk .St. Joris mei den draak" opgevoerd. Met gebed en het zingen van het Wilhel mus werd de bijeenkomst gesloten. Eind-examen Gymnasium. Geslaagd diploma A H. Colenbrander, E. J. M. de Kat (den Haag). Greta A. Klaar. A. v. Mourik, F. H. Parigger en C. A. Pruissen. Diploma BA. G. J. Arentzen, W. F. v, d, Helm, R. Leenknegt en A. J. G. Verburg. ten 1 candidaat voor diplo- Door de landbouwvereenigingen aan den minister een telegram gezon den. waarin er op gewezenwordt.dat ondanks de inwerking gestelde garantie regeling voor de kippenhouderij de eierprijs op de markt van Barneveld slecht was. Tevens werd verzocht aan de garantie regeling een zoodanige uitvoering te willen geven, dat die ook de pluimvee houderij van Barneveld ten goede komt, en werd een onderhoud ter bespreking van den toestand aangevraagd. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten voor diploma A en 1 voor diploma B. geleid Burgerlijke stand. 9 |um. Geboren: Gerard Adolf, z van H Monkhorst en A. v, Oes trum. Anlje, d. van A. Tctcrs cn A. v d. Brom Overleden: Jan Hel- gennp. 4 jr. 10 Jum. Geboren: Aaltje, d. vanT. v. Drie e-i At. Brons. Anne Jetskc, d van II. Gouw cn J. v. d. Woerd, Dirk Ruijs, 10 d. 13 turn Geboren l.ambcrlus Jan, Zon.-iebrsnd en Stukloopen «n Huid „n Voelen PUROL Uit den Omtrek Barneveld Onlangs had een zoon van een land bouwer ter markt eieren aangevoerd, welke volgens v. d. Broek, belast met dv controle ter markt, niet aan alle eischen van versihe eieren voldeden. Genoemde landbouwer meende ech ter hierdoor onrechtmatig te zijn be handeld. naar aanleiding waarvan bur gemeester Weslrik den controleur heeft opgedragen hier over rapport uit te brengen. Dit rapport is thans uitge bracht en luidt als volgt; ..Hiermede heb ik de eer U het door U gevraagde verslag over de geschouw de eieren van den heer v. 2. te doen toekomen. Zooals gebruikelijk is, werd mij, bij t nemen der steekproeven voor het schouwen der eieren, een mand eieren gebracht, waarvan reeds bij de eerste uitgelegde 100 stuks zooveel afwijkin gen waren te zien, dat ik het noodig oordeelde, om méér zekerheid omtrent de kwaliteit dezer eieren te hebben, ok dc overige eieren uit deze mand ie laten leggen en ook hiervan was het beeld niet beter dan van de eerste. Bunschoten In het naburige Spakenburg is aan- S vangen met het uitdiepen der haven, e stoomhei drijft ijzeren platen in den grond. Zoo wordt een beschoeiing verkregen, die vele jaren kan duren. Het werk heeft nogal bekijks. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren Johannes Wouterus Cor nells, z. v. G. van Wee en G. M. Blom Johannes Hendrikus, z. v. v. Dijk en B. Ifilhorst. Overleden: Cornelia Ulb. 64 j.( echtgen. van L. Pijl Barend Gerritsen, 69 j., echtgenoot van M. Wolfswinkel. Leusden Burgemeester en Weth. van Leusden maken bekend, dat de schouw over de wegen en watergangen in de ge meente Leusden, door hen zal worden gehouden op Dinsdag 20 Juni 1933. Op den Openbaren weg te Leusden is gevonden, een belastingmerk en een dameshoed. Inlichtingen Gemeentehuis Leusden. Burgerlijke Stand. Geboren Arie,*. v. G. Hienekamp i W. J. van Klei Jan, z. v. W. de Vries en A. Veldhuizen. Soest er berg Reserve eerste luitenant-vlieger Van Asch van Wijck heeft in den avond van 8 Juni opnieuw een hoogtevlucht uit gevoerd. De berekeningen welke sedert dien zijn uitgevoerd hebben uilgewezen, dat een hoogte van 9.587 M. volgens standaartatmosfeer is bereikt. Op den rijksstraatweg ter hoogte van het gebouw van den Protestanten bond reed een luxe-auto. Terzijde van den straatweg liepen eenige verpleeg den van „Zon en Schild" onder ge leide van verplegers. Op het moment, dat de auto naderde sprong één der verpleegden voor den wagen. Hij werd door den radiateur ernstig aan het hoofd gewond en moest in zorgwekkenden toestand naar het gesticht „Zon en Schild" worden over gebracht. NIJkerk Op de markt: 325.000 eieren f 1.75-2.35; eenden- eren f 1.50-1.70; 46 biggen f8—10; 99 runderen kalfkoeien f 140 175; kalfvaarzen 160 115; vet vee 1 kw. 0.20- 0.23 2e kw. f 0.14-0.20; vette koeien f120—170; 28 nuchtere kalve ren: mestkalveren 18 12; slachlkal- 13-5. Stouten burg Burgemeester en Wethouders Stoutenfcurg maken bekend dat de schouw over de wegen en waterganger in de gemeente Stoulcnburg, door lm zal worden gehouden op Dinsdag 27 Juni 1933. Burgerlijke Stand. Geboren Wilhelmus Hermanus, v. H. Rijnders en M. van dc Span. Soest Zaterdag zal het Soester natuurbad feestelijk in gebruik worden genomen. Er is een wateroppervlakte van 11000 M5; de beide watervallen, de verschillende gebouwen, het groote theehuis, en dat alles te midden van zeldzaam schoone omgeving, ma ken het had bijzonder aantrekkelijk. Door den Bond voor lichamelijke oefening is aangeboden dien dag voor gemeentebestuur en genoodigden te defilecren, en van dat aanbod is ge bruik gemaakt, terwijl het op prijs ge steld zal worden wanneer ook andere vereenigiiigendaaraan willen deelnemen Daarna zal door den Burgemeester n openingsrede worden gehouden, waarna een demonstratie zal worden gegeven door bekende Nederlandsche Kerknieuws. Broederschap Processie van Amersfoort en Omstreken naar Kevelaer. De bedevaar! naar Kevelaer zal w den gehouden op 22. 23 en 24 Aug. 1933. tegen verminderde prijzen. De algemeene intentie is: Eerherstel aan het H. Sacrament. De processie zal zich op de heen reis eenigen tijd ophouden te Nijmegen om een bezoek te brengen aan de kerk van den H. Petrus Canisius, waar H. Mis zal worden opgedragen er relikwién zullen worden vereerd. Prijzen voor retour-plaatsbewijzen met inbegrip van programma en lam pion zijn voor Amersfoort f 4.— voor Leusden f 3,85voor Vcenendaal f 3,50 vcor Rhenen f 3,25. Bruidjes kunnen dit jaar reduceerden prijs de reis mede maken. De prijzen zijn als volgtBruidjes boven 10 lot 14 jaar f2.25, beneden 10 jaar f 1.75. Zij kunnen zich opgeven bij Mej. Chr. Peters, Havik 24 cn Mej. E. van 't Wel, Beekensteinschelaan 31, Amersfoort. De prijzen voor de bruidjes gelden vanaf Amersfoort. Dee'nemers aan de processie worden er aan herinnerd, dat zij lid moeien zijn van de Broederschap. Zij kunnen zi-h hiervoor aanmelden bij de Broeder- metsiers in elke parochie. Het Bestuur Deken L. A. F. X. FOCK, Direct. A. C. BEIJER, President. W.PETERS. Havik 24, Secr. J. H. VERHEY, Penningm. 40-jarig priesterfeest van den Aartsbisschop van Utrenht. In verband met de herdenking van het40-jarig Priesterfeest van Mgr. Jansen Aartsbisschop van Utrecht, heeft het Metropolitaan Kapittel, aan de Pastoors van alle parochies in het Aartsbisdom doen toekomen een brief met de be doeling deze op een Zondag onder alle H.H. Missen van den kansel te doen voorlezen, in welken brief enkele dedcelingen worden gedaan over de diocesane vieiing van hef 40-jarig priesterjubileum van den Aartsbisschop op 15 Augustus 1933. Daarbij wordt tevens uitgeschreven eene collecte te houden op den Zon dag, waarop de brief wordt voorgelezen, De opbrengst hiervan is bestemd als feestgave om de verdere aankleeding versiering voor de kapel van het aanbouw zijnde klein-seminarie te Apeldoorn mogelijk te maken. Hierbij zij opgemerkt en dit staat ook in be doelden brief vernield, dat de geeste lijkheid van het Aarlsdiocees als haar feestgave aan den beminden Kerkvorst reeds gelden bijeengebracht heeft voor het hoogaltaar voor genoemde kapel. Op den dag van de diocesane viering, n.l. Woensdag lü Augustus a.s. zal Mgr. den Aartsbisschop des morgens le hall elf eene Pontificale Hoogmis in de Kathedraal aan de Lange Nieuw- straat tc Utrecht opdragen. Tot bijwoning van deze plechtigheid zullen diocesane vertegenwoordigen van geestelijkheid en leeken worden uitgenoodigd. Den middag van dien dag t.w, 2—5 uur houdt de jubileerende Kerk vorst receptie. De dag zal besloten worden met feestavond in Tivoli te Utrecht. St. Jans-processie te Laren. Naar wij vernemen zal mgr. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht, deelnemen aan de St. Jansprocessie te Laren op 24 dezer. Mgr. zal een predikatie houden ,n de loggia der kerk den zegen met het Allerheiligste geven. De Amerikaansche Oostkust van New York tot Canada, is door onwe- ders en stormen van buitengewone hevigheid geteisterd. Vier personen we den door den bliksem gedood. Te New York zelf en in het Midden-Westen der Ver. Staten heerscht een hevige hittegolf. Vijf en dertig personen zijn reeds ten gevolge van de hitte overleden. Op de Westkust van Ameland strandde het plezierjacht „Stella Maris' uit Düsseldorff. Aan boord bevonden zich vier opvarenden, waarvan twee (een man en een vrouw) over boord sloegen en verdronken. De twee an deren, eveneens een man en e» werden gered. Tot en met 9 December a.s. zullen bijzondere frankeerzegels worden uil- gegeven in de waarden l1/,. 5, 6 en 12'/, cent ten behoeve van de belangen van de Nederlandsche zeeman. De zegels zullen met een toeslag boven de Irankeerwaarde worden verkocht en wel resp. voor 3, 8. 10 en 16 ccnf. De geldigheidsduur is beperkt tut 31 Decembet 1934. Te Breda is een gehuwde wagen bestuurder, vader van vijf kinderen, tusschen een wagen en een muur be kneld geraakt. Aanvankelijk meende hij zijn werk te kunnen voortzetten. Later is hij echter ineen gezakt en in het St. ignatiusziekenhuis opgenomen. Hier bleek dat de milt gescheurd was. De man is aan de gevolgen overleden. In den nacht is te lliilegcrsberg brand uitgebroken in een groote schuur. Vier paarden kwamen in de vlammen om. Een aantal wagens werd grooten- deels vernield. De koster van de Geref. kerk te Almelo kreeg, toen hij bezig was het kerkgebouw schoon te maken en daar bij een stofzuiger gebruikte, den stroom van 220 volt door het lichaam. De koster werd bewusteloos. Direct werd de stroom uitgeschakeld. Met medische hulp gelukte het den man weer bij te brengen. Nabij Ittervoort werd door de Bel gische ambtenaren een vrachtauto met 1000 Kilo natuurboter aangehouden. De bestuurder wilde ondanks de som malie tot stoppen, het grenskdntoor passeeren, waarna de auto onder vuur werd genomen, met het gevolg, dat de banden geraakt werden en gestopt moest worden. De bestuurder wist ontkomen. In Noord-Bulgarije bij Plevna s.ortle tunnel, waarin twee arbeiders aan het werk waren, in op het oogenblik dat tien kinderen naar binnen gingen ïi naar het werken te kijken. Eet beider en vijf kinderen werden ge dood. Alle anderen zijn in zorgwek kenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. Uit Calcutta wordt gemeld, dat 2 vrachtschepen in een storm zijn ver gaan. Van de negentien man equipage der beide schepen worden er mist. Te Mcgcn hebben 2 personen de woning van Denkers in brand gesto ken. Het dochtertje en een knecht konden zich slechts met groote moeite redden. De schade bedraagt ongeveer 20.000. Te Zaandam komen 14 lyphusgc- vailen voor, waarvan reeds drie mei duudelijken afloop. Te Raalfe is een 27-jarige bouw vakarbeider van een 16 meter lioogu stelling gevallen. Met een verbrijzel den schedel werd hij opgenomen. Tij dens het transport naar liet ziekenhuis is de man overleden. De gemeenteraad van Orange in Zuid-Frankrijk heeft besloten onze Koningin uit te noodigen tot bijwoning in de feesten, die daar gehouden illcn worden Ier gelegenheid van de herdenking van de geboorte van Prins Willem van Oranje. Het Japansche ministerie van Oorlog deelt mede, dat de Japansche troepen tijdens hun veldtocht in China 2890 dooden en 8200 gewonden te betreuren hebben. In vergelijking met de Chi- neesche verliezen zijn de Japansche verliezen zeer gering, aangezien de Japansche troepen over betere verdedi gingsmiddelen beschikten. Van 26 Februari t.m. 25 Maart j.l. zijn in Ned.-lndië 1067 personen aan pest overleden, tegen 401 in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Bij een tweetal boeren in de buurt schap Meye bij Bodegraven werden, toen men met maaimachines het hooi land introk een groote hoeveelheid lange rechtopstaande spijkers tusschen het gras gevonden, waarop de messen van de maaimachine kapot sloegen. Verleden jaar werd bij een anderen boer hetzelfde gevonden. Men verdacht hiervan een in dc nabijheid wonenden boer, doch het bleef bij verdenkingen, daar geen bewijzen te vinden waren. De boeren hebben nu zelf de zaak in handen genomen en eigenhandig een wraakoefening gehouden. In het holst van den nacht zijn zij naar de kleine boerderij van Sell, getrokken en met een regen van steenen hebben zij alle ruiten vernield. De bewoners loste, om zich te verdedigen eenige schoten, doch ook de aanvallers lieten zich niet onbetuigd en schoten met jacht geweren. 3innenland Huiswerk. Men schrijft ons Van overdreven waardeering voor hun arbeid kunnen de meeste <u der- wijzers nret gewagen en zij zullen zich daarbij moeien troosten met dc ge dachte, dat slechts weinigen werkelijk beseffen, hoe moeilijk hun taak is, als deze goed wordt vervuld. Maar het begint te mal te worden, wanneer de onderwijzers bij hun werk gewoonweg worden gedwarsboomd door de ouders. Onlangs hebben wij het krasse geval gehad van een onderwijzer, die in dc volle klas werd gemolesteerd door een ontevreden vader, die nog wel een politieman was. Thans lezen wij weer van een arbeider te Deventer, die niet wilde hebben, dat zijn kind thuis strafwerk maakte, hetgeen een proces wegens schoolver zuim ten gevolge had. De advocaat bij het Hof le Arnhem heeft de vrij spraak van den vader geéischt. Wij treden niet in'dc juridische dat toch ook wel eens dc paedagogi- sche kant van de kwestie in oogen- schouw mag worden genomen. Het is immers vrijwel onmogelijk om den eisch te stellen, dat strafwerk al- lijd op school gemaakt wordt. Daaren boven krijgen de ouders, wanneer liet strafwerk thuis gemankt wordt, gelegen heid om door den ernst, waarmede zij de zaak behandelen, hel paedagogiscli effect van den tuchtmaatregel ten zeer ste te verhoogen. Men spreekt tegenwoordig druk over het hoog houden van hel gezag; de onderwijzer is óók gezagsdrager en niet zoo weinig Hij vervangt een groot deel van het gezag van de primaire gezagsdragers. De rechterlijke macht mag, naar onze overtuiging, wel zeer voorzichtig zijn bij het breken van dc betrekkelijk scliaarsclie tuchtmiddelen, welke ook voor de handhaving van dit gezag ten dienste staan. ONMISBAAR ol Uw» meest noodzakelijke reisbe- noodigdheden. Zorgt steeds een rol letje bij U te hebben.

De Eembode | 1933 | | pagina 2