F. fl. TULP N.V. Middenstands-Bank Reparatie en Onderhoud Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 18 Juli 1933 ADVERTENTlEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverleeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 31 Wie is het, die de zwarte voren In golvend goud veranderen doel 'r Wie mesten en wie maaien 'tkoren? Wie is hel, die de wereld voedt Dat zijn de paarden en de ploegers, Dat zijn de zweeters en de zwoegers Dat zijn de zaaiers van het zaad. Dat is de Daad. Adama van Schcllema, Een Jezuïeten-generaal uit Amsterdam. (Nadruk verboden). H Natuurlijk nemen ze daar niet „zoo maar iemand" voor, want een Jezuieten- generaal Is een persoonlijkheid van enorm gewicht. Vroeger leefden heele klassen der samenleving in de over tuiging, dat de algemeene overste der Compagnie van Jezus eigenlijk een mysterieuse macht bezat, nog veel grooter dan die van den Paus zelfs. Zoo erg is het zeker nooit geweest, en de invloedsfeer van den generaal der orde deriveerl natuurlijk uit de plaats, welke door de Paters in de saamleving wordt ingenomen. Hebben ze in een land veel colleges, kerken, periodieken, scholen, vereenigingen voor religieuse of sociale doeleinden, onder hun leiding dan spreekt het vanzelf, dat de beteekenis der orde hier mee gelijken tred houdt, dus ook het generalaat hierin deelt. Toen vroe ger nu veel koningen en vorstinnen uit een soort modegril, zooals Pater de Jonge verzekert, perse een Jezuïe tenpater tot biechtvader of paedagoog hunner kinderen wenschlen, werd daardoor niet zelden de schijn gewekt, dat hierdoor de Generaal een soort alwetendheid verwierf met een machts feer waarlegen niets en niemand be stand was. Maar dit alles is een fictie en nog wel een tamelijk domme fictie, want geen pagina in de geschiedenis - 3 boeken der orde ot ze verhaalt van 1 vervolging, van uitdrijving, van be- roovïng, van vernedering, van lijden, van gevangenschap en van marlelaren. Men kan eigenlijk zeggen, dat geen land ter wereld op de een of andere wijze, in het een of andere tijdperk, de lezuieten niet als heel lastige en gevaarlijke menschen bejegende. Daarvoor waren liet dan ook in het bijzonder de volgelingen van den Ver volgde bij uitstek. Maar afgezien van dit alles, de Generaal der lezuieten is _j en blijft een persoonlijkheid met Jr wereldomslrengelde jurisdictie. Een der grootsten noemen de Paters, na hun heiligen stichter, de Amsterdammer Jan Philip Roothaan, de eenige Neder lander, die ooit deze verantwoordelijke functie bekleedde, zooals ook maar een Nederlander Paus en een Nederlander Kardinaal der Katholieke Kerk is ge worden. Een reden Ie meer dus om de herinnering aan hem levendig te hou den, hem een plaats te bezorgen in het roomsche pantheon. Jan Roothaan behoor! sedert lang tot den grootsten onder de Nederlandsche Katholieken. In iedere katholieke bibliotheek kan men „Het leven van Pater Roolhaan" vinden, geschreven door den kundigen kerkhistoricus Albers. Hel is de geschiedenis van een Am- slerdamsche jongen, uit een van die door en door godsdienstige families, wier bestaan voor den oningewijde al tijd een der heerlijkste verrassingen der groot-stad uitmaakt. Als blanke 1 MOURIS DE SNIJER Een tafereel uit 't Noord-Brabantschc dorpsleven, uit „de tachtiger jaren." EERSTE HOOFDSTUK. Oi* Groothoven. Wanneer men het dorp Heidekamp in oostelijke richting verlaat, komt men wcidra langs een stofferigen zandweg, met diepe karsporen doorploegd, in de geurig bloeiende heide. Hei is in de maand Augustus. De weg is zeker verre van aangenaam, want bij de heerschende droogte zinkt de voet tot den enkel in hel warme, mulle zand, en daar de weg uithoofde van den onvruclitbaren grond niet met boomen bezet is, zijn de warme zonne stralen er dubbel lastig. Huizen vindi men geen enkel langs den weg, en afwisseling van bloeiende koren- of boekweilakkers of met bloemen be zaaide weiden zoekt men er natuurlijk L tevergeefs. Tocli is de omgeving niet zoo eentonig als men wel zou ver- moeden bij den blooten klank van hel woord „heideveld." De uitgestrekte Vti vlakte is dicht bezaaid met het helder 'groene licidcplantje, aan welks teere Steeltjes talrijke roode bloemlrosjes 1 prijken het tooneel wordl afgewisseld Schrijfmachines Inktlinten - Carbon KANTOORBOEK HANDEL Lingeslr. 66 I.e. Krommettr. - TEL. 5Z« waterlelies drijven deze families in be scheiden pracht tusschen het hoog op- gescholen riet, door stormwinden on beroerd zijn ze immuun tegen de in werking eener frivole omgeving, ja, ze vormen kleine oasen met een frissche entourage. |an Roothaan werd te Amsterdam in November 1785 geboren, uit een fa milie, die met hart en ziel aan de on langs opgeheven orde der Jczuieten verknocht was gebleven. Zijn vorming dankte hij aan een geestelijken, die eertijds tot de zonen van Ignatius had den behoord, doch daor de bul „Do- minus ac Redemptor" seculiere geeste lijken waren geworden. Begeesterd door het levensverhaal van Ignatius, Fran- ciscus Xaverius, Aloysius, Stanislaus en andere heiligen der orde, koesterde hij grooten eerbied voor de fel-bestre- den orde. Pater de Jonge vertelt interessante dingen over den jongen Roolhaan, als student te Amsterdam. Hoe de groote van Lennep al spoedig met zijn scher pen blik die verstandige jongensoogen begreep, hem zijn heel bijzondere ge negenheid schonk en bleef schenken tot aan zijn dood. Als de Atheneum leerling teeds lang de beroemde Jezuie- ten-compagnie aanvoert, gaan er nog dikwijls post-scripta's naar Amsterdam „om den Heer van Lennep te willen bedanken voor de bewezen attenties". En de hoogleeraar, de fijne kultuur- niensch met zijn ruim humanistischen inslag, hij stuurt zijn bewonderende gelukwenschen aan Jan, die nu zoo'n gewichtige functie vervult. Wees zoo goed, verzoekt dan weer de Generaal aan den Nederlandschen provinciaal Paler Wolf, om bij ge legenheid den Heer van Lennep tt danken en vooral item te verzekeren dat hij nog even dankbaar en verknocht is als 30 jaren lerug. Zie, dat was mooi, zoo'n verhouding lusschen twee grooten onder de grooten, met uiteenloopende levensbeschouwin gen, maar mei den adel der christe lijke idee boven iedere benepenheid verheven. En denk niet, dat het mis schien een soort kaste of standverwant schap was, want Jan Roothaan woonde nederig op de Lauriergracht, terwijl de oerdeftige van Lennep uit een gelijk soortige sladswijk kwam. Neen, twee grandiose karakters waardeerden elkaar om hun menschelijke waarde, de pro fessor bewonderde den subliemen leer ling, de leerling eerde zijn leeraar om diens hooge capaciteiten. Trouwens an Roothaan was een student van teel bijzondere structuur, ging iederen dag naar de Kerk, diende de H. Mis, bad den Rozenkrans, luisterde naar een huiselijke geestelijke lezing, medi teerde, vertoonde in een woord al die elementen waaruit superchristenen wor den opgebouwd, waaruit het priester schap in de heerlijkste beteekenis van het woord zijn helden requireert. Jan Roothaan wil Jezuiet worden, vertrekt naar Rusland, met een enthou door groepen donkergroene denneboo- men, terwijl een bevallige golving het overigens effen terrein aangenaam af breek! en doorsnijdt. De heide is verre van eenzaam en verlatenmillioenen bijen gonzen en zweven over de vlakte en garen uit de honigrijkc bloempjes den voorraad voor den winter. Vogels scheren langs den groenen, rooden en bruinen grond en zoeken de sprink hanen te snappen, die onder en tus schen de heideplantjes huppelen en springen. Hier en daar zijn kleine groe pen arbeiders bezig uit de lager ge legene plekken een soort van veen- of moerasgrond vormende, de onmisbare turf te steken en met kruiwagens tegen de hoogte „op te varen", om daar ge droogd te worden. Anderen zetten de reeds half droge turf op losse hoopen, mijten oi schranken genaamd, terwijl wederom andere werklieden op de heide met hunne „vlaggezeisen" de bovenste heidelaag afsteken of afschocpen, zooals de heidebewoner zegt. welke heide plaggen het onontbeerlijke strooisel, „stouwsel", opleveren, dat, bij gemis aan de noodige hoeveelheid stroo, onder liet vee geworpen en tot mest verwerkt wordt. Karren met droge turf of met strooi sel „varen" door de heide, zoodal het siaste aanbeveling van van Lennep over zijn karaktereigenschappen „zoo voor treffelijk" dat van Lennep het zoo „nooit gezien" had, maar „het zich zelfs niet kon voorstellen." Er kwam al heel vroeg in johannes Roolhaan een groote bewondering op voor de vervolgde orde der Jezuïeten. In Italië opgeheven (1773). ook in Frankrijk, Spanje, België, Ooslenrijk, deed zich de paradoxale toestand voor, dat alleen in Rusland de orde nog kon blijven bestaan. Hier was het dan ook, dat op den 18en Juni 1804 Jan Roothaan in het noviciaat werd opgenomen te Polocz. Hoe werkte hier de omgeving mee, om jonge zielen te doen ont vlammen in die apostelliefde voor God en Kerk. Wani dal noviciaat was wel een heel bijzonder iels. Daar kwamen prelaten en mannen van hoogen staat lachend de teekenen hunner waardig heid neerleggen aan de voeten van Jezus in wier compagnie ze wilden opgenomen worden. Uit de heele wereld stroomden ze toe en zelfs bisschoppen, die reeds 43 jaar het altaar dienden, lieien zich mei heiligen ijver inschrijven. verruilden staf en mijter voor de aller eenvoudigste plunje (van een lezuiet. Zooals op velen, maakten ook op Roothaan de Geestelijke Oefeningen" van den heiligen Ignatius diepen indruk. Ze grepen zijn heele persoonlijkheid, drukten een cachet op zijn uiterlijk, dat anderen tot de uitspraak bracht „Ik ben overtuigd, dat zijn naam bin nenkort beroemd zal worden, om zijn volmaakte heiligheid en schitterende talenten." En beroemd is hij geworden als weinig andere Nederlanders. Dit was hem reeds te Rusland voorspeld. Met dezen over een vernederende en on rechtvaardige behandeling sprekende, gaf de visioenaire novicenmeester ten antwoord „Moed, goede frater, moed. Jezus heeft U een deeltje van zijn kruis op gelegd. Maar dat is klein vergeleken bij heigeen ge ter eere van onzen koning nog zult te verduren krijgen. Nog eens zeg ik U, houd moed. wani God heeft U voorbestemd tot hoofd r compagnie. Ge zult eens haar generaal worden. Wanneer onze heilige Vader Pius Vil in triomf is terugge keerd naar het Vatikaan, ('t was in 1810) zal hij onze compagnie plechtig herstellen. Wanneer zijn opvolger zal sterven, wordt gij naar Rome geroepen, om het kruis op U te nemen, dat ik U voorspelde. De Heer zij gezegend. Maar weet wel, dai de compagnie on der Uw bestuur zal worden opgelost als zout in het water. Ge zult als balling in verre landen omtrekken, maar terug keeren en de compagnie weer bijeen zien. Als dit geschied is, bereid U dan voor den dood. Want dan zult ge Uw dagen eindigen en wij zullen elkaar in den hemel weerzien." Deze voorspelling, door Pater Root haan later zelt bevestigd, is in letter lijke vervulling gegaan. Pater Roothaan werd in 1829 tot generaal der orde verkozen. F. DE KOCK. Binnenland Onze Oud-Zooaven. Dank zij bemoeiingen van pastoor Van Leeuwen en de medewerking van Mgr. Schioppa is het gelukt het vaan del der Nederlandsche Oud-Zouaven, dat te Rome in een der Musea was, terug naar Holland te krijgen. Het prijkt thans als een schitterend symbool van Hollandsche heldhaftigheid in het Bis schoppelijk Museum te Haarlem. !n het afgeloopen jaar zijn vijftien om'-zouaven overleden en er zijn pre cies nog 106 in leven, waarvan de jongste 80 jaar telt en de oudste, C. Molenaar te Kogge-Wognum, den ge- zegenden leeftijd van 97 jaar heeft be reikt. Met groole dankbaarheid werd gewaagd van de jaarlijksche gift van f 2000 van Z.H. den Paus, waardoor het mogelijk is behoeftige oud-strijders te ondersteunen. De totale uitgaven aan ondersteuning bedroegen in 1932 f 3775. De vergadering werd onder anderen bijgewoond door den oud zouaaf A. de Ruyter, die 87 jaar telt en nog zoo goed bij is, dat hij aan de besprekingen kon deelnemen en zelfs niet geholpen wenschte te worden bij het beklimmen van een zeer steile trap naar de ver gaderzaal. Huiduitslag. Wasch de aangedane plaatsen met warm v. en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af. doe er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag. zoolang het noodig is. BERICHTEN UIT AMERSFOORT 2e; Installatie groep Jonge Wachters in de parochie Sint Franriscns Xaverius. Zondag had de installatie plaats van 5 Jonge Wachters, de tweede groep in de parochie St. Franciscus Xaverius. Onder de H. Mis van 8 uur naderden allen in de parochiekerk Ier H. Tafel. De installatieplechtigheid had plaats de parochiekerk voor het Lof van uur. Na het Veni Creator hield Kap. van Boxel als Directeur van de Jonge Wacht een korte toespraak lot de ad- spiranten. ZEerw. schetste St. Chris- toffe! als de Christusdrager. Ook gij allen moet zijn Christusdragers. Ver volgens spoorde ZEerw. de jongens aan de Jonge Wacht trouw te onder houden en de beloften na te komen. Steedsmoet ge zijn Ridders van Christus. Na voorlezing van de wet werd in groepen van vijf met de hand op de vlag de belofte afgelegd, gevolgd door hernieuwing van de belofte door de 19 reeds vroeger geinstalleerden. Kap. van Boxel feliciteerde de nieuwe J.W.'ers met hun genomen besluit en wenschte ook de Ouders geluk, hen aansporend hun kinderen een goed voorbeeld te geven en te steunen bij hun pogen als echte Roomsche jongens door het leven te willen gaan. Gezamenlijk zongen de jongens het strijdlied, vervolgens de Lofgezangen en tot slot een Maria-lied. Na het Lof had in den tuin van St. Aechten een feestelijke bijeenkomst plaats waarbij talrijke patochianen aan tooneel op dit gedeelte tan het jaar nog afwisseling genoeg aanbiedt. Wij zijn intusschen met de oogen van onzen zandweg op de heide afge dwaald, en mogen wel goed voor ons uit zien, opdat wij niet een verkeerd pad nemen, en ons doel voorbijloopen. Wij zijn nu ongeveer 15 minuten van het dorp Heidekamp verwijderd en moeten bij dien breedgelakten denne- boom rechts afslaan en dat even zan derig zijpad opgaan, hetwelk ons na goede vijf minuten gaans naar een groep van 9 of 10 huizen voert zijnde een gehucht ot uithoek van het hoofddorp en den naam van Groot hoven dragende. Reeds vóór men het gehucht, dat achter een groep dcnnchoomcn ver borgen is, in het oog krijgt, verraadt de grond bet reeds, dal men mensche lijke woningen nadert. De roode en groene heideplant heeft plaats gemaaki voor boekweitvelden en korenakkers; evene (zandhaver) en spurrie bedekken groote oppervlakten, en weldra komt men aan de groene aardappelvelden met zijne op ranke stelen wiegelende witte, roode en paarsche bloemen. Eenmaal was ook deze plek een kale, onvruchtbare heide, maar de vlijt en J ijzeren volharding der bewoners heb ben door zorgvuldige bewerking en vooridurende bemesting die heide ir winstgevende akkers en goeden weide grond herschapen. Eindelijk, nadat men de aardappelvelden voorbij is, heeft men het gehucht Groothoven vóór zich. Het is als een oase in de woestijn, want rondom de langwerpig- ronde, bebouwde plek strekt zich naar alle zijden de heide uil. Wij zeiden reeds dat Groothoven uit 9 of 10 hui zen bestaatdie huizen zijn van roode steen opgetrokken en met stroo ge dekt. Elke woning bestaat uit drie deelen: het eigenlijke woonhuis, den slal en de schuur, terwijl achter oi bezijden het huis, nog eene soort van loods, de „schop", gebc uwd is, waar de door de boeren der heidestreken zoo onmisbare turf bewaard wordt. Boven al de huizen van ürooütoven stak dat van Mouris den Snijer uit d^ar zijn meerdere grootte en ook doordien het dak niet met stroo alleen, maar halverwege met roode pannen gedekt was. Men moest bekennen, dat de wonit.g er voor een boerenhuis al heel netjes uitzag. Ramen en deuren, zelfs de deur van den koestal, waren frisch groen geverfd en vóór het huis bevond zich een nel tuintje, waarin eenc zeldzaamheid in de heidestre voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange (lracht no. 4 - Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-toketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 3V» pet. wezig waren. De bedoeling van dezen avond was aan ouders en belangstellenden te toonen wat de Jonge Wachters willen en doen, zeide Kap. van Boxel in zijn openingswoord en hoe zij naast het godsdienstige beoefenen vaardigheid en spel. Bij het binnenkomen van de nieuw geïnstalleerde zongen de oudere Jonge Wachters een welkomstlied, waarna de bijeenkomst werd geopend met ge bed en het gezamenlijk opzeggen van de wet. De avond werd afgewisseld door vroolijke zang. vaardigheidsproeven en spel. Jammer kwam de regen als spel breker en moest het tweede deel van den avond worden voortgezet op de bovenzaal van St. Aechten. De stem ming leed er echter niet onder. Bijzon der vermakelijk was een zuigflesschen- race, waarin een vermakelijk incident voorkwam. Van twee verschillende groepen stonden vijf Jongt Wachters opgesteld aan een zijde van den tuin. Aan den tegenovergestelde zijde ston den 2X5 zuigflesschen. Op een teeken moesten de eerste van de twee groepen naar de flesschen hollen enéénflesch zoo spoedig mogelijk leeg zuigen, en zoo vervolgens allen achter elkaar. De groep die het eerst de flesschen leeg had was winnaar. Een der J. W.'ers stond uit alle macht te zuigen, doch werd plotseling aan zijn broek ge trokken door zijn pl.m. 3 jarig broertje die met alle geweld de flesch wilde hebben. Hij kreeg de tiesch natuurlijk niet en zette een geweldig boos ge zicht, waarop hij werd weggehaald. Toen de eerste groep gereed was moest de tweede groep nog aan de laatste flesch beginnen. Dit had echter geen zin meer, en nu kreeg het kleine ventje deze flesch. Om klappen en lachen gaf de dreumes niks, hij had een flesch en dronk ze leeg. Bijzonder goed slaagde een E.H.B.O. demonstratie, waarbij de jongens hun vaardigheid in het verbinden van ge wonden toonden, 't Was een mooie dag zoowel voor de jongens als voor de ouders en belangstellenden. Het gaat vlot met het jeugdwerk in de parochie van St. Franciscus Xave rius, wat ook voor een groot deel te wijten is aan de medewerking, die Directeur Kap. van Boxtel ondervind van de Eerw. Fraters, wien niets te veel is voor de jeugd. Gemeenteraad. Vergadering op Dinsdag 25 Juli. Ingekomen stukkenen mededeelingen. Herstemming voorstel Ruitenberg c.s, betreffende wijziging van eischen ver- van alle soorten Schrijfmachines KANTOORBOEKHANDEL Fa. H. ELZET1AAR LAN6ESTRAAT 84 TEL. 528 ken verschillende kleurige bloem soorten prijkten rozen, dahlia's en balseminen. Laat ons de woning bin nentreden en zien hoe het daar uitziet wellicht vinden wij dan tevens gele genheid met de bewoners zetven ken 's ie maken. Door de wel lage. maar toch net geverfde deur treden wij de voorkamer, of, zooals men in de heidestreken zegt, den „hèrd" binnen. Het is een vrij groot vertrek de wanden zijn helder wit. of liever blauw-wit geverfd men vindt er een kolossale „schouw", waar voor verscheidene zijden spek hangen, waarboven eene gcheele rij blinkende en glad geschuurde tinnen borden staan en waarbinnen zich eenige bijzonder groote Lammen bevinden, om gerookt te worden. Onder de „schouw" brandt een groot turfvuur en daarboven hangt een reusachtige ijzeren ketel, de „sop- ketel" namelijk, die het voeder voor het vee bevat: gehakt stroo, lijn sneden hooi en een weinig koren, moet goed gekookt zijn eer het avond is. Het ameublement van het vertrek beslaat uit eenige stoelen, benevens een hoekkastje, waarin verschillende voorwerpen, lot huiselijk gebruik be stemd, bewaard worden. Eene oude Friesche klok hangt tegenover den Hebt U een Taxi of auto noodijj Amersfoort lofslokaliteïten. Voorstel aan Mevr. O. Eymann— Schimmel eervol ontslag te vcrlecncn als onderwijzeres aan school 8. wegens opheffing van die betrekking. Voorstel om dispensatie te verleenen in den leeftijdsgrens voor de aan stelling van een tijdelijk werkman bij de Reiniging. Aanvullingscrediet inwendige ver bouwing Kamperbinnenpoort. Inschrijving aandeelen Bank Ned. Gemeenten. Wijziging gemeenlebegrooling 1933. Goedkeuring begrooling Burger Weeshuis 1933. Rechtsgeding tegen J. F. van Doorn inzake den verkoop van perceelen Hellestraat. Rechtsgeding tegen diverse huurders van gemeentegronden wegens het niet betalen van huurpenningen. Ruiling en afstand van gronden aan de Achter de Arnhemsche Poortwal. Verhuring grond nabij de Timor- straat ter grootte van 380 Ma. aan G. Salomons voor 120 'sjaars. Wijziging Raadsbesluit tot verkoop in bouwterrein aan de Lekstraat aan J. Biom. Ontheffingen straat- en rioolbelasting dienst. Reclames schoolgeld. Kostelooze Rijwielmerkcn. De Ontvanger der AccijnsenteAmers- foort verzoekt mede te deelen, dat een nieuw uitgevaardigd voorschrift het mogelijk maakt thans ook werkloozen onder bepaalde voorwaarden een koste loos rijwielmerk te verstrekken. schoorsteen. Dat is echter de eenige kamer niet van Mouris de Snijers woning, want de man zit er stevig bij ten minste hij beweert het zelf en al is hij maar een boer, hij 'jehoeft voor een burger niet achter te staan. Hij kan lezen en schrijven als de beste, hij is lid van den gemeenteraad en sedert een jaar wethouder der gemeente. Mouris is dus een gewichtig persoon; wie weet. als de oude burgemeester uit den tijd raakt, o! hij m.sschien nog niet burgemeester van Heidekamp wordt In afwachting echter is hij nu toch reeds een merkwaardig manonder de boeren. Daarom moet zijn huis ook net zijn en rijk gemeubileerd. Op den ,hérd" gaat dit natuurlijk niet. daar s toch geen eer aan te behalen, maar. zooals wij zeiden, bezit hij nog eene andere katner; als het woord in zijn dictionnaire stond, zou hij haar de pronkkamer noemen. Laat ons er bin nentredende voeten af te vegen is echter onnoodig: de weelde van een vloermat is nog niet tot de heide streken doorgedrongen.

De Eembode | 1933 | | pagina 1