1354 lederen dag bel op Sneltax y IJmuider Vischliandel H. GLASTRA Co. N.V. Utrechtschestraat 40 - Teiefoon 92 Meermalen bekroond Allerlei ontvtnlen wU alle «oortea versche vlach van ona HOOFDKANTOOR IJMUIDEN. U is daarom verzekerd van PRIMA KWALITEIT en BILLIJKE PRIJZEN Kabeljauw. an ncinnlll» ni int' - NlPIlWP haring - Gemarineerde haring - Rolmops - Stokvisch - Zoute visch - Gerookte- Vischconserven - Zalm - Sardin.s versche zalm - Gerookte- en gestoomde makreel - Gerookte bokking enz. enz. Zalm - Sardines Alle soorten visLiiiuuscrveu - c.doii - oaium.t Aan de R. K. Hoogere Burgerschool te Hilversum hebben de volgende stad- genooten hun overgangsexamen met W. de Haan van kl. II naar III. F. Kortbeek van kl. 11 naar lil. W. Gudde. Hoogland) van kl. I naar II. J. v. Zijl en Th. v. Zijl van kl. I Onze stadgenoot, de heer A. H. H. Rekveld. slaagde voor het examen tot verkrijging van het diploma voor Belasting-consulent. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van den minister van On derwijs. K. en W. de wet-Terpstra tot verhooging van de leerlingenschaal reeds met ingang van 1 lanuari 1934 te doen invoeren, Zooals men weet. zou voor de volledige inwerkingtreding een overgangstijd gelden tot 1 Januari 1935. De bedoeling is nu dezen ter mijn met 1 jaar te bekorten. De gevolgen hiervan zijn dat weer meer leerkrachten van het lager on derwijs voor rekening der gemeente komen. Zaterdag 12 Augustus organiseert de Wandelsportvereeniging .Zonder Uitvallers terug", met medewerking van de plaatselijke vereeniging voor vreem delingenverkeer. een nationale propa ganda wandeltocht over 30 K.M. Allen, die den tocht binnen den vast- gestclden tijd (6 uur) volbrengen ont vangen een herinneringsmedaille. Bovendien worden extra prijzen be schikbaar gesteld voor: grootste deelnemende vereeniging; grootste militairen groep; grootste politie-sportvereeniging verst komende groep of vereeniging; die vereeniging welke den besten indruk maakt; verst komende deelnemer(ster) oudste Ueelnemer(ster). De richting is als volgt: Start om 2.30 uur vanaf Hotel .Zwarte Bergje" Leusderweg. Edisonstr., Ste- phensonstr., Lorentzstr., Celsiusstraat. Woestijgerweg. Ev. Meijsterweg. spoor wegovergang. Arnh.weg. Bisschopsw., Heiligenbergw. naar Hertekop, Bavoort. .De Treek", daarna rechtsaf Doorn- scheweg. langs Hotel .Waterloo", Oud Leusden. langs Hotel Oud-Leusden. Leusderweg, naar Hotel Zwarte Bergje, JavastrKapelw.. Vondelplein. Vondel laan, Utrechtscheweg, Daam Fockema- laan.daarna linksaf Barchman Wuijtiers- laan, langs halte Vlasakkers, langs bosch Birkhoven, bij Hotel Birkhoven rechtsaf. Soesterweg, even voorbij den spoorwegovergang Zonnebloemstraat. Oude Soesterweg. Puntenburgerlaan. Soesterweg, spoorwegovergang. Smalle- pad. kleine Spui, Westsingel. Varkens- markt. Arnhemschestraat. Arnh.weg. juiianaplein, Leusderweg naar Hotel .Zwarte Bergje". In de Beekensteinsche laan bij den Arnhemschen weg werd een wielrijder door een auto eenige meters medege- sleurd. Gekneusd en gewond werd de ongelukkige opgenomen. Het rijwiel was geheel vernield. Een automobilist en een motorrijder kwamen hoek Zuidsingel—Kamper- binnenpoort in botsing. Beide voer tuigen werden beschadigd. De motor rijder werd licht gewond. Op den Ho-'geweg. nabij het Pomp station reed een auto tegen een boom. Zware beschadiging was het gevolg, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Eindexamen Hoogere Handelsschool (jeslaagd: T. v. d. Berg. J. Bon. H. Burgersdijk. H. J. Bulselaar. A. Dalen Gdhuys, Aaltje Fortuyn, G- de Gooyer, I. W. van Hengel. E. J. ten Hoor. A. Kraal. Geertrui van Krieken, Catharine Peper. N. Schaap. C. V. Snoek, C. Stadig. J. G. v. d. Steeg. W. v. d. Tak, H. C. Treffers. Tio Oen Giok, R, J. Visser, Wooldrik, L. v. Zuiden. Mgr. Mutsaers Oord. De speidjesdag aan de verschillende kerken Zondag gehouden ten bate van het R K Herstellingsoord Mgr. Mut saers heeft opgebrachtfar. St. Fran- ciscus Xaverius f 106.98s, Par. O. L. Vrouw Hemelvaart 176,83, Par Sint Henricus 38.90. Par. St. Anslridus f27,545. Totaal opbrengst f250.26. Burgerli)ke Stand. 14 Juli. Geboren: üerrit |an, z. v. P. v Eldert en A. Klcijn Keijer. z. v. M. Mars er. N Koene Jan Hen drik, z v II G. Machiclse en G- Woudenberg Dirk Wilhelm, z. v. W.T. Heinz en J. F. van Eek. Over leden: l'ihannes Schreuder. oud 59 j., echtgen, van A. A M.de Rooij Dirk Willem Aart Kuhlman. oud 42 jaar. 15 Juli Geboren üernl Willem, z v. A. A. Leuverma/i en A. J. Gerritsen Wouter llvndrikus. z. v. J. v Logic- stijn en O. Herder Maria Hcndrika, d. v. II. Bruinckool en M. Vreekamp Hcndrika Grada. d v. II. Voskuilen G. van de Coterlet. 17 Juli. Geboren Willem Johannes, z. v. W. van den Heuvel en J. Burger Antoon, z. v. J. Maassen en W. Eibers Jan, z. v. J. van Dijkhuizen en J. van der Pol Ymkje. d. v. F. Wiersma en H. Schoneveldt Gijs- bert Jan, z. v. H. A. Rommers en A. W. ten Hoven. Overleden|an van Bekkum, oud 62 jaar, echtgen. van J. H. Bakker. Donderdag 20 Juli herdenkt de heer H. Bouw, Plantsoen-arbeider, den dag waarop hij voor hij voor 25 ...ar in gemeentedienst trad. B. en W. zullen de Jubelaris den medaille voor trouwe dienst overhan digen. WELKOM VREEMDELING Gevestigd in de gem. Amersfoort. Minzina van Ginkel geh. m. H. Maaier, N.H., Anjerplein 2. Minzina Koper geh. m. G. Putman, R.K., Dollardstr. 116 Janna Prijs geh. m. A. Brekveld, N.H., Driest 45. J. Buitenhuis, N.H., Parallelweg lasscher. W. Bergsma, N.H.,Merwedestr.9,chauff. de Beer, R.K., Merwedestr. 19, zeilm. W. Franken, N.H., Soesterweg 87', seinh.w. A. Glas, G.K.. Heiligenb.w. 67a, koopm. A. Glas. N.H., Soesterw. 417, wisselw. G. Hietkamp. Z.A., Celsiusstr. 29. zend.colp. J. jonker, Utr.weg 319, borstelf. Pieternella Dobbelaere geh. m. J. Lan- ferkamp, N.H., Hoogeweg 170, huish. J. de Man, N.H.. Rüntgens». 1. P. v. Ray, J. v. d. Heydenstr. 12. Willemijntje v. d. Wiel, N.H., Stations straat 12a koopvrouw. K. Waterkoor). R.K., Coninckstr. 46. colp. van Wijngaarden, Ternatestr. 38. Zaal. G.K., Dupontpl. 6, handel. C. Zonnenberg N.H., Dollardstr. 96, bedr.l. Antonia v. Bragt, R.K., St. Andriesstr. 5b., dienstb. Nieuwland. R.K., Uti.weg 228. .ouiseBeste.D.E., Utr.weg 299, dienstb. J. Velthuijzen. N.H., Eemstr. 64. bakker. Alberta Peters. R.K., Vondell. 35, dnstb. L. v. d. Harst, N.H., P. Buijslaan 25. Everdina Rekers. N.H., J. v. d. Heij- denstr. 2, dienstb. Johanna Hartong, N.H., Vlasakketw. 58a. Jelle Meihuizen, D„ A. Paulownal. 38. Aleida Geyp. L. Nicasiusstr. 4a. h.i.d.h. Pietertje v. d. Spek. N.H. Ulrstr. 19. h.i.d.h. HerminaStegeman, R.K., Hobbemastr. 18 Hendtientje Kroon, N.H., V.v.Goghstr. 25. dagdb. Th. Schutijser, R K„ Terr. Inf. Kazerne. Trijntje Sepers geh. m. C. Kool. G.K., P. Borstraat 9. Reijnen, R.K.. Muurh. 107, tuinm. v. Alphen, Z.A., Celsiusstr. 43,zendel. A. Beijlsmit. Ternatestr. 28. reizig. W. Carpentier, N.H., Helles». 20, arb- J. Daams. Soesterw. 370, el.mont. W. Kreszner, N.H., Edisonstr. 24, cheikok. Engelina de Rochemont, J. v. d. Heij- denstr. 2. B v. Oostendorp. R.K., Palinstr. 232, arb. N.S. H. Rooseboom. N.H., P. Buijsl. 25, kol. Inf. H. Timmerman, N.H.. Pdrnstr. 267. arb. N.S. J. Preijer. N.H., Woest weg 98. gep. Strik, R.K.. Arnh.weg 20. slager. M. Lammersma, N.H., Palmstraat 2 bur.ambt. C. Kooger, R.K., Celsiusstr 22, hand.r. P. Zwaai, H.L., Vlasakkerw. I, makel W. Schakel, N.H., Leks»., schilder. H. Steffen, R.K., Timors». 12, reiziger A. Beekman. Arnh.weg 45. koopman E. Wolma, G.K., Spaarnes»., bankw. v. Leussen. G.K., Palmstr. 222, arb. N.S. H. Keppel, R.KLeks». 32. voorsl. N.S. W. Leyenhorst, G.K., Leusderw. 242. taxi o.n. D. Overbeeke, N.H., v. Effenlaan 23. chemigr. J de Beer, N.H Soesterw. 439, schilder Wilhelmina Huurman, N.H., idem A. Schipper. N.H., Palmstr. 306, arb. Elisabeth Kuilenburg, R.KBegonia- S». II Wilhelmina Schoonheim, N.H., Ranon kels». 86 Magdalena v. Hamel, D.G., Utr.weg 157 Catharina Briët geh. met W. H. J. M. Wap, R.K Hoogeweg 106 K. op den Oordt, R.K., Westerstr. 107 A. Verhoop, javastr. 28, radiot. Anna v. Balveren, R.K., Arnh.weg 20, dienstb. C. Beens, R.K., Kamp 32, tegelz. Elisabeth Sabatowsky, R.K., Schcltus- str. 6. dienj. J. v. Gooi, R K., v. Goghs». 13, verl. Modeste Eilering, R.K., 't Laanlje 5, dienstb. J. Klay, i-'.H., Vlasakkerw. I, makelaar Anne Kisselada, G.K W.v. Mcchelen- str. 7. ondcrw. W. Tabak, R.K.. Helles». 20 G. Koopman, Langestr. 3, winkelb. Actiteveld Woensdagavond om half acht Is de plechtige intocht van Mgr. den Aarts bisschop vanaf de heerlijkheid Stou- tenburg. Donderdag is de Consecratie der nieuwe patochiekerk. De plechtigheden beginnen om half acht. Te ongeveer 9 uur wordt de kerk geopend voor de geloovigen, op welk uur de consecratie van het altaar plaats vindt. Om II uur-wordt de eerste plech tige H. Mis in de nieuwe kerk opge dragen door de Zeereerw. Heer Pastoor Reindcrs uit Zeist; onder de H. Mis zal de Weleerw. Heer J. Meijer uit Utrecht de predikatie houden. In ons dorp en de naaste omgeving werden door twee-vrouwen corsetien te koop aangeboden, waarbij zij zeg- ;en. dat dc Zuster van het Wit-Gele Cruis d.ze bijzonder aanbeveelt. Waarheid is echter dat de beide ver koopsiers in geen enkel opzicht contact zijn geweest met het Wit-Gele Kruis en dat zij bovendien nog hun artikelen veel te duur aan de vrouw brengen. Vanwege de inwijding der nieuwe kerk zal Woensdagmiddag vanaf 4 uur en Donderdag den gehcelen dag. het kantoor en magazijn van de Coöp. Boerenleenbank gesloten zijn. Korneyn, C.G., Beekenst.laan 25, Hendrika Smink, R.K., B.W.Iaan 142. dienstb. Willemijntje v. Houten, G K., Langegr. 34, huish. Cornelia de Kok, N.H., Station.»». 6, dienstb. G. Sallicher, 70. N.H., Soesterw. 118, gepens. C. Bakker, N.H., Anjers». 18, timmerm. Maria v. Tricht, Q.K., Bilderdijkl. I. dienstb. lohanna Peters, R.K., Kapilweg 82. onderw. Uit den Omtrek Barneveld Te Essen zijn drie met hooi gevulde bergen en een groote landbouwschuur van G. van Esveld afgebrand. Alleen één berg, zonder den inhoud, was verzekerd. Oorzaak was spelen van kinderen met Lucifers. Hamers veld Zondag 23 juli a.s. zal voor de jon gens en meisjes der 6e en 7ï klas de plechtige hernieuwing der Doopbelof- net de Plechtige H. Communie in parochiekerk plaats hebben. Hoogland Burgerlijke stand. Geboren: Jaantje Teunisje, d. v. G. v. Elten en G. J. Gerritsen Gijsber- tus Gerardus, z. v. C. Hilhorst en P Huurdeman. i Gehuwd: J. G. v. Har- develd en D. J. Schimmel, i Overleden Willem Pasker. 78 j., echtg. v. R. den Ouden. IMlikerk Op de markt: 250.000 eieren, extra groote 12.60, gewone f 1.80 2.30; een deneieren f 1.70—1.90 4 schrammen f 12—16, 62 biggen 18 -12; 120 deren: kalfkoeicn f145—185, kalfvaar- zen 180—130, vet vee Ie kw. f0.22-0.25, 2e kw. f 0.16-0.22, vette koeien f 135 19032 nuchtere kalveren: mestkal- veren (8—12, slachtkalveren f3—5. Soest Aanbesteed werd door architect Beekman de nieuwe Engendaalschool. Inschrijvers: Hornsveld f49.561, Kleijn en de Kruyff 143.980, Mets f45.817, Berg f46.000, van Mil f 47.000, de Goede f45.400, van Asch f47.980. v Egdom f43 287, v. d. Lugt f45.555. Bosboom f46.300, Karelgen f46 682, Wijnands 145.900, Mulder f49.230. De raming was meer dan 60 duizend gulden, maar of er nu kan worden gebouwd is nog onzeker door de voor gestelde bezuiniging op onderwijs. De politie, in samenwerking met de keuringsdienst, heeft een fraude- leuse slachtplaats ontdekt, waar voor namelijk schapen en geiten werden ge slacht. Procesverbaal werd opgemaakt. Soeslerberg Zaterdagmiddag had de opening plaats van het terrein der „Zweefdub Soesterberg". Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de burgemeester van Amersfoort, terwijl het gemeente- besluur van Soest was vertegenwoor digd door den gemeente-secretaris. De heer van Goor den Oesterlingh.i lorzitter en instructeur der .Zweef dub Soesterberg" opende met een oord van welkom en dankte allen tor den aan de club verleende steun. Hierna werd liet eerste toestel de P.H. 14 van den vliegluigenbouw ter Horn te Nijmegen gedoopt; het ont ving den naam van de .Krakeling" Eenige starts werden hierop uitgevoerd zoowel volgens de z.g. gummikabel- startmethode als met de lier-start- methode. De eerste luitenant jhr. mr. G Sandberg, instructeur der vliegschool van de L.V.A., maakte eenige fraaie glijvluchten, welke den aanwezigen een daverend applaus ontlokten. De tentoonstellings-commissie is samengesteld als volgt: C.J.Wetkens, voorzitter, H. J. Habes, secretaris, D. Poshumes, penningmeester; L. A. Se- venhuijsen, 2e voorzitter, J. In 'I Hout, 2e secretaris; G. G. Hol, 2epenning- meesier. De diverse stands zullen als volgt v-orden gegroepeerd: 1. Bedrijfsbelan gen, 2. Automobiel-, motor- en rijwiel- bedrijf, 3. Luxe- en huishoudelijke arti kelen, 4. Meubileering, stoifeering, -5. Levensmiddelen en delicatessen, 6. Re clame winkelstand, 7. Verkoop con sumptie artikelen. Bovendien zullen er vlieg- en sporldemonstraties gegeven worden. Personen, die getuigen w de windhoos, die boven het vliegveld Soesterberg woedde, verhalen aan het Utr. Dagbl. dat zij omstreeks éér uit westelijke richting een zware weersbui zagen naderen. Ook begon het fel te regenen. Op dat oogenblik nam men waar, hoe een bijna zwart gekleurde luchtkolom snel draaiend, zich van de bui losmaakte, en met razende snelheid zich voortbewoog in de richting van het vliegkamp. Eerst dacht men, dit de hoos recht op het casino afkwam, waar dan ook in allerijl alles wat maar sluitbaar was. gesloten werd. Deuren, ramen, alles ging her metisch dicht, maar blijkbaar is de windhoos even van richting veranderd, want het casino bleef geheel verschoond. Even verder op echter raakte de hoos den grond, en men kan zich indenken, dat wat er op haar weg kwam. totaal werd vernield. Een ontzettend gekraak liet zich hooren. stukken hout vlogen meters ver in het rond. en dan werd alles weer stilhet spel der elementen was geëindigd. Onmiddellijk stelde men een onder zoek in naar de aangerichte schade, waarbij men tot de ontdekking kwam. dat vooral twee vliegtuigen en een hanger het hadden moeten ontgelden. Eén" toestel was door de kracht van den wind tegen den hangar, waarvoor het stond, gesmakt, en van dezen keu- rigen jager bleek niet meer over te zijn dan een vormlooze ruïne, waarin let terlijk niets meer heel genoemd kon worden. Het andere was niet zoo zwaar beschadigd, de wind had het opgetild en netjes met de wielen omhoog weer neergezetde averij van dit toestel viel nogal mee. de omstandigheden aanmerking genomen. Een hangar bleek het voorts zwaar te verantwoorden te hebben gehad. De helft van het dak was door den wind opgenomen, en aan den anderen kant van het gebouwtje neergesmakt. totaal verwrongen en misvormd. In de hangar waren toestellen geborgen, die echter geen schade opliepen. Persoonlijke ongevallen hebben zich bij een en ander niet voorgedaan, hei geen mede te danken zal zijn geweest aan het feit, dat men de bui op grooten afstand zag aankomen, en men ook de hoos al vrij spoedig kon onder scheiden. Op het moment waarop de hoos het vliegveld raakte, bevond zich niet één toes'el in de lucht. Om half twee begon men al met liet opruimingswerk, dat met groote snelheid en voortvarendheid werd aan gepakt. Spoedig was dan ook weinig meer van de aangerichte schade te zien, en de enkele nieuwsgierige, die eens even een kijkje kwam nemen, ging teleurgesteld heen. Overigens heeft men in Soesterberg weinig van deze wind hoos gemerkthet dorp zelf is absoluut niet geraakt, en menig inwoner keek vreemd op bij het vernemen van het geen zich op het vliegveld had afge speeld. MedecJeeling. De publicatie van hel schrijven van het Doorluchtig Episcopaat in ons blad van Vrijdag 14 Juli geschiedde door door een verzuim ontijdig en had n.i Zondag 16 Juli moeten plaats vinden. Kerknieuws. Aartsbisdom Utrecht. De Aartsbisschop van Utrecht heeft in de kapel van hel Seminarie Rijsen- burg de Tonsuur toegediend aan de navolgende Theologanten van het Se- inarie Rijsenburg J. A. van den Anker, B. H. Bongers, P. N. van den B.ink, J. II. Brouwer, P. J. A. M. de Bruijn, II. A. Deminers, M. A. Dijkman, F. II. de Graaf, F. A. Kolkman, P. J. Ch. Krijncn. W. L. H. Kuiper, P. G. M. Lutz, fl. J. Meekes, HEEL AMERSFOORT RIJDT THANS MET Ondernemer: G. LENSINK HOOGEWEG 49 BEKWAAM PERSONEEL HET GOEDKOOPST HET ZEKERST J' Stadsrltten 20—30 ct. <L Tourrtt .en 50 ct. par 15 min Snelvervoer 6 ct per K.M. Th. M. Morse», W. G. Nieuweboer, H. B. Rouwhorst, Th. Smit, I. J. J. Smit, J. A. J. L. Snoeren. Broederschap Processie van Amersfoort en Omstreken naar Kevelaer. De bedevaart naar Kevelaer zal wor den gehouden op 22, 23 en 24 Aug. 1933, tegen verminderde prijzen. De algemeene intentie is: Eerherstel aan het H. Sacrament. De processie zal zich op de heen reis eenigen tijd ophouden te Nijmegen om een bezoek Ie brengen aan de kerk van den H. Petrus Canisius, waar een H. Mis zal worden opgedragen en de relikwiën zullen worden vereerd. Prijzen voor retour-plaatsbewijzen met inbegrip van programma pion zijnvoor Amersfoort f 4.voor Leusden f 3,85voor Veenendaal f 3,50 voor Rhenen f 3,25. Bruidjes kunnen dit jaar reduceerden prijs de reis mede maken. De prijzen zijn als volgtBruidjes boven 10 lot 14 jaar f2.25, beneden 10 jaar f 1.75. Zij kunnen zich opgeven bij Mej. Chr. Peters, Havik 24 en Mej. E. van 't Wel, Beekensteinschelaan 31, Amersfoort. De prijzen voor de bruidjes gelden vanaf Amersfoort. Deelnemers aan de processie worden er aan herinnerd, dat .ij lid moeten zijn van de Broederschap. Zij kunnen zich hiervoor aanmelden bij de Broeder- meesters in elke parochie. Het Bestuur Deken L. A. F. X. FOCK, Direct. A. C. BEIJER, President. W.PETF.RS, Havik 24. Secr. J. H. VERHEY, Penningm. Binnenland Wiskunde. In De Morgen schreef Quaeritur het volgende Onze jeugd is wel bevoorrecht. Ze wordt getraind tot steeds hooger weten schappelijke prestaties, zoodat ze vol komen weerbaar komt te slaan tegen over datgene wat men .het groote leven" pleegt te noemen. Een heerlijk bewijs daarvan is geleverd bij de laat ste Mulo-B-examens. Daar werd een wiskunde-vraagstuk opgegeven, dat in 1912 den candidalen voor de Middel bare Akie ;(K t) was voorgezet. Men zou zich al bizonder mogen verheugen, als zoo in 21 jaar tijds een uitgebreid- lager-onderwezene tot het niveau van wiskundeleeraren was gestegen, maar het is nóg mooier. De aspirant-wis- kunde-leeraar van 1912 kreeg één uur tijds voor het vraagstuk en bovendien werd het hem in logischen vorm [op- gedischt. Daarentegen krijgt de U.L.O.- schulier van 1933 fr maar 'n half uur voor. terwijl het opzettelijk verneuke ratief is ingekleed. Ik durl gerust zeggen, dat ik deze mcdedeelingen met ontroering in de- onderwijsbladen heb gelezen. Een volk, dat zijn jeugd zoo iets aandoet, gaat nooit verloren. Integendeel, hel ver schiet wordt steeds schooner. Nu maken U.L.O -scholieren reeds de sor wiskunde-leeraren. Nog eens 25 jaren verder en deze vaardigheid zal ver- eischt worden van kindertjes, die tot de eerste klasse der lagere school willen worden toegelaten, terwijl aspirant- wiskunde-leeraren de wijsheid der pro fessoren van thans verre overtreffen de professoren tot zulk een duize lingwekkende hoogte van wetenschap zullen zijn gestegen, dat ze niets men- lielijks meer in zich hebben. Werken we dan met vlijt deze schoone toek.mst tegemoet! Vangen van zangvogels. Op de vraag of de minister bereid is. ten spoedigste de noodige maat regelen le treffen, waardoor aan de de massavangst van zangvogels een einde wordt gemaakt, en niet opnieuw tijdens het aanstaande herfstseizoen in ons land tienduizenden zangvogels onnoodig aan hun natuurlijke bestem ming worden onttrokken, heeft dc minister van economische zaken ge antwoord dat hij er naar streeft nog v*ór het komend vangseizoen maatregelen te nemen, ten einde aan de massavangst van zangvogels een einde te maken. Omtrent een daartoe ontworpen denk beeld wordt 't oordeel van de com missie tot voorbereiding van een her ziening der Vogelwet 1912 ingewonnen. Herwonnen Levenskracht. Het nieuwe Sanatorium van Herwon nen Levenskracht te Bilthoven kwam gereed. Het geheelc terrein is 46 H.A. groot, waarvan 10 a 12 H.A. voor den bouw benuttigd werd. Nu men zoo'n groot terrein heeft is men ervan verzekerd steeds een rustige en vrije omgeving te behouden. Allereerst iets over ..cl uitwendige van de gebouwen, waarvan architecten waren Koldewey en van Moorsel. Meen niet hier een imposant gebouw aan te treffen, dat uitmunt door fraaie lijnen. De stijl is met opzet zeer sober gehouden om in overeen stemming te zijn met de prachtige natuur, welke men hier vindt en daar is men goed in geslaagd, want nergens vindt meniets opdringe rigs. De heer J. Th. Nijkamp, voorzitter van „Herwonnen Levenskracht" deelde mede. dal deze vereeniging in 1913 weid gesticht. Spoedig zag men de noodzakelijkheid van een eigen sana torium in en van de inkomsten van een cent per weck en per lid van de aangesloten bonden werd jaarlijks etn bedrag voor den bouw van een nieuw sanatorium gereserveerd 1919 had reeds een tijdelijke oplossing gebracht doordat de toenmalige regeering dc gelegenheid gaf een noodsanatorium te Apeldoorn te bouwen. Het was alleen een noodsanatorium in dien zin. dat de houten gebouwen, waaruit het was samengesteld op een vrij korten levens duur waren berekend. Behalve de vaste bijdrage van de de bij de R.K. Arbei derscentrale aangesloten leden. ruim 200.000 dragen nog 19192leden vrijwillig iedere week een stuiver bij. Verder werd nog een extra gave van meer dan 100.000 gulden voor een nieuw sanatorium door de Katholieke arbeiders gegeven, terwijl de aange sloten bonden hun steun verleenden. De totale bouw- en installaliekoslen bedroegen rond f 1.500.000. t in alle gebouwen samen zijn 1700 lichtpunten, 550 vaste waschtafels en 900 binnendeuren. Door stucadoors werd een oppervlakte van 32000 M'. bewerkt, terwijl 7000 M'. linoleum werd gelegd. Het Sanatorium heelt een capaciteit van 400 bedden, n.l. voor 250 vol wassen patiënten, voor 100 kinderen en 50 nazorgkolonisten. Tegen boschbrand. De Utrechtsche boschbrandweerver- eeniging heeft den eersten uitzichttoren, door haar gebouwd, in gebruik geno men. Met de Pyramide van Austerlitz is dit de tweede obf-rvatiedienstpost waarover de vereeniging de beschik king hee» en die telefonisch verbonden zijn. Hij is gelegen in de z.g. „Vin- kenhof" op het landgoed van den heer Insinger onder deze gemeente. Zoodra de middelen het toelaten, zal een tweede toren gebouwd worden teAmerongen. waarmede dan dc geheelc provincie, voorzoover dit het gedeeltebetreft.dat met bosch en heide bedekt is, overzien kan worden. Prins Nicolaas van Roemenië heelt de vorige week ons land bezocht ter besludeering van de burgerlijke en militaire luchtvaart. De Prins kwam met een eigen vliegtuig en is officieel door de Komngin ontvangen. In Zweden hebben reusachtige bosch branden gewoed. Volgens schatting zijn 20.000 H.A. bosch vernieldook vele huizen brandden af, terwijl veel vee verloren ging. Militairen slaagden er ten slolte in hel vuur Ie badwiugen. De Katholieke Democratische Bond heeft besloten tot fusie met de R K. Volkspartij. Gevormd is thans de Knlh. Dein. Partij. Voorzitter hiervan is Prof. Veraart. Tengevolge van dc pogingen der Amerikaanse!»- regeering oin nieuwe wellen vasi le stellen inzake de loonen en arbeidsvoorwaarden, zijn in ver schillende sleden slakingen uitgebro ken. Bij deze conflicten zijn reeds 23 duizend arbeiders belrokken.

De Eembode | 1933 | | pagina 2