De eembode F. fl. TULP R. K. Spaarbank - Amersfoort Reparatie en Ondsrhoud Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort Dl: F.EMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. i de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 5 Sept. 1933 ADVERTENTIËN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 43 Verdraag en doe uw plicht. Denkbeier onrecht lijden Dun onrecht dóén en zelf een schuldige te zijn. Zoo is 't. Een eerlijk hart, een goed, gerust 'geweten, Zijn kostelijker dan goud of vorsl'lijk hermelijn. BERICHTEN UIT AMERSFOORT Schoolboeken voor alle inrichtingen van onderwijs Teeken- en Schrijfbenoodlgdheden KANTOORBOEKHANDEL Langcstr. 6t t.o. Krommestr. TEL 326 Gemeenteraad. Burgemeester en Welliouders hebben den gemeenteraad een sluitende bo- gruoting 1S33 aangeboden en daarbij een schrijven aan tien Raad gericht, waaraan het volgende is ontleend let is bekend dat de tijdsomstan digheden ongunstig zijn. hetgeen een ge stadige» achteruitgang in de gemcente- finaiiciün veroorzaakt, waaraan uitdruk king is gegeven in een nota. welke in de vergaderingen van 14enl5|uni 1933 een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt. Op liet verslag van deze vergade. ring, n hebben zij nog geen antwoord gegeven, omdat verschillende der ge stelde vragen en bemerkingen antwoord kunnen vinden in het ontwerp der begrooting. „liet financieel beleid heeft zich reeds tal van jaren gekenmerkt door het zoo veilig mogelijk stellen der gemeentelijke financiën. Dit leidde lot de instelling van het Fonds voor bijzondere doel einden, het doen van voldoende af schrijvingen op de bezittingen diverse bedrijven, het doen van afschrijvingen in de gevallen w dit ook maar eenigszius wcnschelijk bleek, het zoo voorzichtig mogelijk vaststellen van aflossingstermijnen buitengewone werken en het zot mogelijk direct aflossen door middel van bijdragen van den gewonen dienst aan den kapitaaldicnst voo buitengewone werken ter voorkoming van gcldlccningeit voor deze doel einden. Het is niet wel mogelijk een overzicht te verschaffen van de toe neming van alle bezittingen der ge meente, voor zoover deze niet tot de bedrijven behooren, omdat de voor geschreven begrootings- en rekenings- administratie der gemcenlehuisliouding geen gemeentelijke balans toelaat.Toch zijn wij er van overtuigd, dat in vel" lei opzicht kapitaalvorming door gemeente heeft plaats gehad, hetg» voor deze moeilijke lijden een belang rijke besparing beteckciit. Immers, ware niet tot deze vluggere aflossing, res pectievelijk onmiddellijke betaling, overgegaan, dan zou de op de ge- mcentehuishoudini. rustende schuld honger zijn en daardoor rente en af lossing meer bedragen dan thans hel geval is. Indien wij daarbij er op wijzen, dat in den loop der jaten, ecitige malen de factor der toenmalige inkomstenbelasting is verlaagd gewor den en daarna bij den overgang naar hel nieuwe belastingsysteem wèderoi een verlaging van laslen voor deb getij plaats vond. verder de school gelden enkele malen zijn verlaagd, dan mogen wij toch zeker constateeren. dat wij, naast de behartiging van ver schillende sociale belangen en het tol stand brengen van verschillende inrich tingen van openbaar nuf, ter bevor dering van het welzijn onzer gemeente, steeds een open oog hebben gehad voor de verlichting der laslen van de ingezetenen. „Wanneer wij dan maatregelen voor stellen tot bezuiniging onder meer door loonsverlaging, dan mag dit niet be schouwd worden als een wending ir financieel beleid, doch als een dooi de omstandigheden geboden houding om de financiën onzer gemeente zoo zuiver mogelijk te houden en de inge zetenen zoo min mogelijk te belasten. Sedert 1931 zijn de jaarlijksche uit gaven voor Armenzorg en werkloozen- zorg met bijna f 100.000 toegenomen, terwijl anderzijds de opbrengst van opcenten fondsbelasting en opcenten vermogensbelasting leruggeloopen is ■an f'440 f>20 44 in 1932, tot een ra ming van f 382.900 in 1933 en 1358.000 1934. Maaralle crisisuitgaven zijn ten volle door den gewonen dienst gedekt en niet, gelijk in vele andere gemeen ten, door het aangaan van geldleenin- gen de lasten in hoofdzaak verschuiven ar later. „De voorgestelde korting kan niet n toepassing zijn op de jaarwedden n Burgemeester, Wethouders. Secre- ris. Ontvanger en Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, evenmin op lie van den Commissaris van Politie, imdat deze wedden door hoogcre autoriteiten worden vastgesteld. Wij ocken U echter ons te machtigen die autoriteiten in overweging te geven een gelijke korting toe te passen. Ten aanzien der kleeding en uitrus ting van hel politiepersoneel stellen wij U voor het bedrag vor - het per soneel, dat nog geen vier jaar in functie is. op het bestaande bedrag te handhaven, teneinde de eerste aan- schaifingskostcn Ie kunnen afbetalen doch voor het oudere personeel het kleedinggeld der agenten, brigadiers en brigadier-majoor mei 115.- en voor het Itoogere personeel met f 20 - •e verlagen. Hoofdstuk VIII 2 (openbaar ge woon L.O.) wijst f22.000 lager nadeelig slot aan, hetgeen verband houdt met 't be-luit tot beperking van het aantal jovenfallige onderwijzers en voorls met een beperking van andere uitga- zen, waardoor het bedrag per leerling I-oor zoover betrelt de kosten van instandhouding is verminderd van f 18.27 tot f 15 63. Bij Hoofdstuk Vilt 7 (bijzondci gewoon LO.) is f8.000.— minder ge raamd voor kosten van instandhouding :erband met de lagere kosten var het openbaar onderwijs. Onderwijs, kunsten en wetenschap pen hoeft een minder nadeelig slot van f2.800 tengevolge van de intrekking der uitgaven ter bevordering van den kunstzin en de halveering van het subsidie aan de volksuniversiteit. Ondersteuning aan werkloozen heelt :n hoogcr nadeelig slot van I 18 000 MOURIS DE SNIJER Een tafereel uit'tNoord-Brabantsche dorpsleven, uit „de tachtiger jaren." Doch nu de waaide dier gronden van j.iar tot jaar verminderde, mocht hij liet geld zijner principalen er niet aan wagen. Mouris moest dus trooste loos vertrekken en was ten einde raad. Plotseling ging er echter een lichtstraal in zijne zie! op. Had hij niet een vriend in de stad, dien hij zijn huisvriend mocht noemen, een vriend die daar enboven zijne dochter innig liefhad? Had deze hem niet reeds zoo menig maal zijne diensten aangeboden, had hij niet honderd keerett gezegd, dat niets zijne vriendschap jegens hem, Mouris, en jegens Hannckc te veel zou zijn? Gewis, mijnheer Jacques zou hein uit zijne netelige positie redden; wel wist Mouris dat zijn vriend zelf het geld niet had, ntaar deze was in de stad bekend, hij was klerk op een kantoor hij wist van alle zaken veel af, en zou dus ook wel in staat zijn, Item den weg le wijzen, waar het zoo noodige geld te verkrijgen zou zijn. Toch streed de in het nauw ge brachte boer inwendig ecu zwnren strijd, alvorens hij er toe besluiten Hoofdstuk XI vraagt f12.600 meer, tengevolge van meer subsidie aan werkloozenkissen. Belastingen zijn rond f4000 lager geraamd dan over 1933. De gasfabriek geeft een mindere bate van f29.600. Daarentegen heeft de Waterleiding een grooter batig slot van f 20.000. Bouw- en woningtoezicht heeft een lager nadeelig slot van rond f6000, in hoofdzaak tengevolge voorstel tot verhooging van de bouw'c.;cs. Slachthuis en keuringsdienst hebben tegenstelling met andere jaren thans een batig saido van f 28.970.66, zijnde het batig saldo, gemaakt in 1932, het welk wij thans voorstellen ten bate der gemeentehuisltouding te brengen. Hoofdstuk XVI (onvoorziene uitga ven). Voor onvoorziene uitgaven is door ons in het ontwerp opgenomen een bedrag van f40.970.20. Hel is gewenscht reserve in de be grooting te houden, teneinde even- tueele in 1934 noodige, thans nog niet te voorziene crisismaatregelen te dek ken, terwijl wij verder in overweging nemen om, ter bestrijding van werk loosheid, nuttige werken voor te be reiden, waarvoor dan de noodige mid delen ter betaling van rente en aflos sing moeten beschikbaar zijn. Voor- loopig hebben wij daarom geen be langrijke nieuwe wc;ken indebcgroo- ting van kapitaals-uitgaven opgenomen. Het deed ons leed, dat enkele leden et al' en den indruk hebben gekre gen dat het met de gemeente-linanciën talikant verkeerd, zelfs roekeloos ver keerd gaat, maar dat een dezer leden zelfs de vraag stelt ot de verstrekte gegevens wel een indruk van den juisten toestand geven, waarbij dan gesproken wordt van een slag om den arm houden, van het niet populair zijn van het gemeentebestuur bij de be volking, en. van het noemen als een der middelen om een betere verhou ding te scheppeneen oprecht en zakelijk behandelen der zaken, dus recht door zee gaan. liet d- et leed, dat dergelijke uit drukkingen worden gebezigd, omdat het lid, dat of de leden, die zich der gelijke uitdrukkingen veroorlooft (ver oorloven) blijk geeft (geven) van een mentaliteit van wantrouwen, welke een samenwerking in het belang der ge meente in den weg kan staan. Wij erkennen dat het mogelijk is, dat enkele of zelfs meerdere leden een andere visie op de gemeentefinanciën hebben dan ons college heeft, doch dit geeft niet het recht uitdrukkingen te bezigen, waaruit de veronderstelling kan gelezen worden, dat wij tegen beter weten in aan den Raad de noodige gegevens ter beoordeeling van den toestand onthouden. Integendeel Is het ons streven steeds gewee t aan den Raad de meest mogelijke inlich tingen te verschaffen. Daarnaast mag niet worden vergeten, dat het ons ook niet gegeven is in de toekomst te zien, zoodat ook in onze berekeningen een niet onbelangrijke waarschijnlijkheids-factor verscholen ligt. Heeft men over de toekomst som berder gedachten dan wij, of wil men die toekomst veiliger stellen dan door ons wordt voorgesteld door het nemen van dieper ingrijpende maatregelen, laat men dan zulks in positieve voor stellen belichamen. Ons college komt het voor dat liet niet de taak van de overheid is af te breken, waar dit niet door de omstandigheden bepaald ge- TYPE- EN COPIEERINRICHT1NO VITESSE KON. WILHELMINASTR. 10 het beste adres voor het Copieeren van Uw Bestekken, Circulaires, Agenda's Billijk en vlug E. VAN HAMERSVELD boden wordt, aangezien een dergelijke afbraaï zou leiden tot misschien ern stige maatschappelijke gevolgen tot schade der gemeente. Wij zullen daarom den toestand onzer financiën, in ver band met de algemeene maatschap pelijke omstandigheden, scherp in het oog houden en naar bevind van zaken de nordige voorstellen doen. Deze wijze van handelen komt ons voor het meest in het belang van Amersfoort te zijn. Onjuist is ook de meening dat de door ons voorgestelde maatregelen slechts een opschuiving der moeilijk heden zouden beteekenen en dat ze zelfs gevaarlijk zouden zijn, omdat we deze maatregelen in een volgend jaar niet kunnen herhalen. Integendeel kun nen nagenoeg alle voorgestelde dek- kingsmiddclen, voor zoolang noodig, van permanenten aard zijn, zoodat daarmede ook de begrootingen van volgende jaren ontlast kunnen worden. Eveneens is onjuist de meening, dat e bezig zijn onze bedrijfskapitalen op te soupeeren om daardoor een sluitende begrooting te krijgen. Alle bedrijlsreserves blijven volkomen in tact. Wij zijn en blijven overtuigd van de noodzakelijkheid van een badhuis liet Soesterkwartier. Het doet ons genoegen uit het af- deelingsversiag te mogen vernemen, dat het verschillende Uwer leden heeft verheugd, dat wij de gedachte afwijzen, om de gemeente in de 2de klasse der fondsbelasting te plaatsen, waardoor juist _de minst-draagkrachtigen het meest" gedrukt zouden worden. Het spijt ons daarom te meer, dat een lid den indruk heeft gekregen, dat het geheele stuk slechts een voorlooper is van maatregelen, die genomen moeten worden en dat wij of de Wethouder van Financiën met heel wat meer zor gen rondloopen, dan in dit stuk wor den genoemd. Evenals wij reeds eerder releveerden, klinkt hieruit een toon van wantrouwen in onze bedoelingen, welke zich nog sterker uit in hel daarna volgende, waarin wordt gezegd dat onze mededeeling omtrent het niet doen plaatsen der gemeente in de tweede klasse fondsbelasting den in druk geeft, dat hiermede slechts uitstel wordt bedoeld en dat deze mededee ling een aarkondiging is, die den Raad moet voorbereiden. Met klem wijzen een dergelijk onjuist weergeven onze bedoelingen af. Indien inder daad onze bedoelingen die richting zouden ingaan, dan zouden wij niet aarzelen zulks met ronde woorden te zeggen. Naar den toestand van het oogenblik echter kunnen wij vooreen plaatsing der gemeente in de tweede klasse tondsbelasting geen aanleiding vinden, zoodat wij de vraag van be doeld lid of het niet verstandiger is, t reeds door te tasten, daar hij ervan ertuigd is, dat hieraan niet is te ont komen en uitstel tot later nog gevaar lijker is, ontkennend beantwoorden. onder controle Centrale accountantsdienst Ned. Boerenbond Goedgekeurd btj Koninklijk Besluit d.d. 14 Maart 1913, no. 66 De zittingen voor het inleggen en terugbetalen van gelden worden gehouden in het R. K. Spaarbankgebouw BREEDESTRAAT bij de LANGEGRACHT des ZONDAGS van 12 tot 1 uur; WOENSDAOAVONDS van 7 tot 8 uur en VRIJDAGS van 10 tot II uur. Dadelijk ingaande rente 3%, pCt. Spaarbusjes gratis verkrijgbaar. Kassier: Amsterdamsche Bank. kun zich tot zijn vriend te wenden den strijd namelijk tusscheii nood en eigenliefde. Hij had altijd hoog opge geven van zijne welgesteldheid; liet was dus een hard gelach Item den alles behalve gunstigen toestand zijner zaken bloot te leggen. De nood echter dwong en - hij zag geen anderen weg voor zich geopend. De moeilijke stap weid dus gedaan ett Mouris de Snijer begaf zich naar zijnen vriend in de stad. De ontmoeting was hartelijk als al tijd. Na een tijdlang over onverschil lige zaken gesproken te hebben, begon de boer met een zucht: „En nou moet ik oe is over een partekliere zoak spreken, menheer Jac ques; ge wit dé 't veur den boer 'enen kwoaien wijnter gewist is en de zomer is ok itie meegevallen, en wé nog 't mizeroabelste is, 'k heb mijn twee beste koeibeesten van stal verloren, en nou zit ik er veur 't momment wtl een bietje in, en ge zoudt me een schrik kelijk groot plezier doen as ge een duizend of een andci half duizend gul den veur mc vijnden kost al was 't met veur een joar of wè." Bij die onverwachte vraag zag mijn heer Jacques ontsteld op, en de groot ste verbazing sprak er uit zijne weder vraag: „Maar Mouris, hoe is liet mogelijk Hebt gij mij niet altijd gezegd dat uw zaken goed vooruitgingen en uwe boer derij bloeide, dat gij een schoonen stal vee en groote akkers bouw- en weiland liadt? En nu spreekt gij van geld op nemen. Waarlijk, ik begrijpt liet niet." „Nou joa, mer 'enen boer kan wel is verlegen zitten, dè kunnen destad- sclte tttensclien zo mar nie begrijpen; alles komt wel weer terecht, 't is dan ok mer veur 't momment en om mijn land in een beteren stoat te brengen." „Als dat zoo is, ga dan naar een notaris: de eerste de beste zal u gaarne de begeerde som op hypotheek leenen." Bij die opmerking stond de boer een oogenblik besluiteloos, maar de nood drong; hij moest door een zuren appel bijlen en hij deed het ook. „Om oe de rechte woarheid te zeg gen, mijnheer Jacques, ik heb al eer kleine hipeteek óp men boerderij staan wou ik er de leste som bij as tweede hipeteek, men gedoei is 't meer dan drie dubbcld wérd." ,En hoeveel bedraagt de som die als eerste hypotheek op uwe boerderij is gevestigd?" „Dord'half duzettd gulden." Bij liet vernemen dier weinige woor den zette mijnheer Jacques een gezicht Dit wil natujrlijk niet zeggen, dat mochten de omstandigheden nog ern stiger worden cn daardoor of doo: regeeringsmaatregelen de financiën in nog ernstiger mate geschokt worden, wij ook deze zaak niet opnieuw in overweging zouden kunnen nemen. „Bij de raming der opbrengst van de hondenbelasting hebben wij er rekening mede gehouden, dat een verdubbeling dezer belasting geen verdubbeling opbrengst zal geven. De raming 1933 bedroeg f4300, zij is thans steld op f6300. „Wij kunnen ons niet vereenigen met de opmerking, dat wij, alvorens met de kortings-voorstellen bij den Raad te komen, ons eerst hadden moe ten verstaan met het Georganiseerd Overleg. Onzes inziens zijn de voor gestelde kortingen het onderdeel van een algemeen financieel plan, dat aller eerst ter kennis van den Raad moest worden gebracht. Tegenover het Ge organiseerd Overleg was het bovendien noodzakelijk goed gefundeerd met onze voorstellen te komen, daar anders van uit het Georganiseerd Overleg de vraag naar financieele gegevens zou zijn ge steld. Aangezien het niet aangaat, ge gevens omtrent de gemeentelijke finan ciën, welke den Raad nog niet bekend waren, ter kennis van een andere in stantie te brengen, meenen wij den juisten weg bewandeld te hebben door eerst de algemeene lijnen ter kennis van uwe vergadering te brengen en daarna, doch voordat van U een be slissing werd gevraagd, ter kennis van het Georganiseerd Overleg. Wij zijn het er dan ook mee eens, dat de volle verantwoordelijkheid voor alle geza menlijke maatregelen bij den Raad moet berusten. Met aandacht hebben wij gevolgd het pleidooi om te komen »ot een sy steem, waarbij naast loon voor gepres- teerden arbeid, het loon wordt geba seerd op gezinsbehoefte. Wij zijn echter van oordeel, dat om tot een dergelijk systeem te komen, daarbij onbeant woord latende de vraag o! wij een dergelijk systeem al dan niet gewenscht achten een belangrijke studie moet voorafgaan, welke niet bij de samen stelling dezer begrooting aan de orde kan worden gesteld. Meent de Raad hiertoe een opdracht te moeten geven, dan zouden wij deze, natuurlijk afge scheiden van deze begrotingsbehan deling, kunnen aanvaarden en te zijner tijd een rapport hierover uitbrengen. Wij meenen ons echter te mogen ver zetten tegen een streven om de noodig geachte korting, welke door ons tot een gelijk percentage voor alle loonen en salarissen wordt voorgesteld, te zetten in een progressieve korting op de hoogere salarissen. De salaris- verhoudingen zijn in een raadsveror- van alle soorten Schrijfmachines KANTOORBOEKHANDEL Fa. H. ELZET1AAR LAHGE5TRRAT 84 TEL. 528 Hebt U een Taxi of auto noodig Amersfoort, als had hij een glas ijskoud water over het gelaat gekregen, en weikelijk had de verklaring van den boer wel niet het aangezicht maar toch de vriend schap van den jongeling plotseling af gekoeld, of liever, tot beneden 't vries punt doen dalen. Mijnheer Jacques wilde dit echter zoo niet Ineens laten blijken en ant woordde daarom vergoelijkend: „Het spijt mij, vriend Verdonk, maar ik vrees dat ik tt in deze zaak niet helpen kanik zelf bezit liet geld niet en mijne vrienden zullen niet gemak kelijk over te halen zijn, hunne beurs beschikbaar te stellen voor iemand die hun geheel vreemd is; ik wil intusschen eene poging doen cn zal er u later bericht van geven; gij kunt er staat op maken." „En zul de mc dan zo gouw Ikan kommen opzuken?" „Dat wil zeggen, Verdonk, morgeit moet ik voor een veertien dagen uit de stad, maar daarna zal ik al doen wat in mijn vermogen is." Met die belofte kon de niet weinig teleurgestelde boer aftrekken, en ge heel ontstemd, ofschoon nog niet ge heel hopeloos, ging hij naar huis. dening na nauwgezet wtkken en wegen in overleg met de verschillende orga nisaties vastgesteld en het lijkt ons niet gewenscht deze verhoudingen door een progressieven aftrek in gevaar te brengen, temeer wijl de salariëering der leidende functies bij de gemeente huishouding en hare bedrijven Ir. het algemeen tegenover die in het vrije bedrijf niet uitblinkt. De meening, dat ons college van de loonen een sluitpost der begrooting is niet juist. Zoover mogelijk hebben wij allerlei maatregelen voor gesteld tot het sluitend maken der be grooting. Het lijkt ons echter wel ver antwoord bij de algemeene beperking van de uitgaven der gemeente, een geringe verlaging der loonen toe te passen. Het is een complex van maat regelen, die genomen moeten worden voor het sluitend maken der begroo ting. Evenmin achten wij het in het belang der gemeente de loonregeling der gemeente te doen aanpassen aan de verhoudingen in de particuliere bedrijven, Allereerst al niet omdat cr in het particuliere teven geen sprake kan zijn van een gelijkmatig op alle bedrijven toegepast 'oonsverandcring, hetgeen ce-t rechtvaardige toepassing op de loonen van het gemeente-per soneel verhindert. Elk particulier be drijf wordt op zich zelf bekeken, waar bij in het eene bedrijf de verlaging in verband m°t de onstandigheden van dat bedrijf belangrijker zal moeten zijn dan in het andere bedrijf. In de tweede plaats niet, omdat ook in opgaande conjunctuur de aanpassing van het overheidsloon zich niet zoo snel vol trekt als in het particuliere bedrijf. Bij de doorgaande ongunstige conjunctuur hebben wij het rechtvaardig geacht, ook de loonen van het gemeentcper- soneel te verlagen. Belangrijker verla- VIJFDE HOOFDSTUK. De oude boer Koppers- Een maand verliep, maar mijnheer Jacques liet zich niet op Oroothoven ziende hulp bleef dus uit, doch Mouris de Snijer, die ondanks zijne berooide omstandigheden zijne oude gewoonten niet kon afleghen en in wiens hart het duiveltje van den hoog moétl bleef zetelen, veranderde niets aan zijne vroegere levenswijze; kon hij niet meer op een flinken stal wijzen, hij had toch zijn paard nog, dat gezien mocht worden; geen boer in den om trek bezat zulk een voortreffelijk dier en wanneer het vroolijk en trotscli voor de net geverfde sjees draafde, zou men niet gezegd hebben, dat het met zijn meester zoo slecht gesteld was, en de meester bleef nog altijd een ruim ge bruik maken van zijn veelgeprezen paard en ging trouw de markten in den omtrek af en reed op den weg alle boerenpaarden en dikwijls zelfs de koetspaarden der stadsche heeren voorbij. Weer draafde zijn vos door de straten der stad dat het vuur uit de keien sprong en hield eindelijk voor de woning van mijnheer Jacques stil. I Deze ontving den boer vriendelijk, zoo vriendelijk zelfs, dat de eerste weer moed begon te krijgen cn opnieuw aan de onbaatzuchtige vriendschap des jongelings geloofde. Mijnheer Jacques had trouwens nagedacht: de min gun stige financieele toestand van Mouris de Snijer was gewis een feit, maar was hei zeker, dat die van blijvenden aard zou zijn? Kon de boer er weer niet spoedig bovenop komen? In elk geval, Itaniieke had een aardig ge zichtje, en wanneer de zaken des vaders zich nog mochten verbeteren, dan zou het toch jammer zijn door trots ot on vriendelijkheid alles voorgoed bedor ven te hebben. Niet dat hij er een oogenblik over gedacht had, den boer te helpen, maar hij kon in alle geval dc zaak sleependc houden en de kat uit den boom kijken; hij zou in dien tusschentijd eens Informeeren cn dan naar bevind van zaken handelen. Daar om gal hij den boer-wethoudcr nog altijd ccnlgc hoop op het verkrijgen der begeerde som en beloolde zelts hein opnieuw op Oroothoven een be zoek te komen brengen, wat hij een paar weken later Inderdaad deed, ter wijl hij en passant eens even bij den burgemeester Inwiptc en ongemerkt en in het honderd weg over wethouder Vcrdonks boerderij 'n gesprek met hem aanknoopte. (Wordt vervolgd.)

De Eembode | 1933 | | pagina 1