0 I IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. Utrechtschestraat 40 - Telefoon 92 Meermalen bekroond Huiskamerameublementen I ontvangen wij alle aoorten versche visch van om HOOFDKANTOOR IJMUIDEN. U is daarom verzekerd van PRIMA KWALITEIT en BILLIJKE PRIJZEN Kabeljauw. Schelvisch - Tarbot - Tong Heilbot - Vlschcarbonade enz. Heerlijke Gebakken Visch - Garnalen croquctten - Visclikoekjes - Delicatesjcs - Versche garnalen - Versche- cn gerookte paling - Nieuwe haring - Gemarineerde haring - Rolmops - Stokvisch - Zoute visch - Gerookte- en versche zalm - Gerookte- en gestoomde makreel - Gerookte bokking enz. enz. Zalm - Sardines Alle soorten Vischconserven - Zalm - Sardines i— De heer J. S. Timmer opende het sigarenmagazijn „Selextie" in het per ceel Arnhemscheweg 43. De heer Tim mer legt zich vooral toe op den ver koop van Goudfazant- en Krelage- sigaren. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat aan het bedrijf een speciale drooginrichting is ver bonden. Dezer dagen opende de heer C. W. ten Cate. hoek Varkensmarkt—Lan- gestraat, een zaak in koffers en leder waren. Zoowel de etalages als het interieur maken een keurigen indruk. Men beschikt hier, zooals terstond blijkt, over een buitengewoon ruime sorteering. Weer een belangrijke aan winst voor onze binnenstad! De afd. Amersfoort van den Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden organiseert een auto tocht naar de H. Landstichting op Zondag 1 October a.s. vertrek 's mor gens half 9. terug ongeveer 8 uur n.m. Niet-leden f3.00. Men kan zich op geven tot 25 September bij Mej. Hamersveld, Kon. Wilhelminastraat 10. De leden worden verzocht om het Patroonsfeest van St, Franciscus op 4 October kerkelijk te vieren. De opvoering van het tooneelspel in vier bedrijven „De Rozenkrans" door de Vereenigde Schouwspelers onder directie van Pierre Mols op Zondag 24 September 'savonds 8 uur in de Gemeentelijke Markthal staat, in het teeken van de aigemeene belang stelling, zoodat de kaartverkoop een vlot verloop heeft. Wij raden dan ook aan zich spoedig van kaarten te voor zien om teleurstelling te voorkomen. Het is een prachtavond en men steunt tevens het jeugdwerk van de parochie St. Ansfridus. Zaterdag nam de Eerw. Zuster M, Radboda, die sinds 7'jaar haar beste krachten heeft gegeven aan de Modevakschool der F.erw. Zusters van O. L. Vrouw afscheid. Dat de Zuster zoo onverwacht moest vertrekken viei allen zwaar omdat deze Zuster moeite Zaterdagmiddag vertrok de Zuster naar Vlaardingen, haar nieuwe standplaats. En het bleek ook wel dat de leerlingen veel met haar op hadden, daar zij, die konden, bij haar vertrek op het perron tegenwoordig waren om haar hun dankbaarheid te toonen en even veel succes toe te wenschen op haar nieuwe standplaats in dezelfde werk kring. In den nacht is in de school aan de Heerenstraat ingebroken. Aan de losplaats der spoorwegen raakten vier legerpaarden op hol met een stuk geschut, Alles liep zonder ongevallen af. Bij een winkelier aan de Punien- burgerlaan is ongewenscht bezoek ge weest. Vermist wordt een zilveren hor loge, een gouden armbandhorloge en fó in geld. Daar geen sporen van inbraak of geweld zijn te bekennen, vermoedt men dat de onbekende zich heeft laten insluiten. Bij hel uitrijden van het terrein der Infanterie-kazernes reedeen wielrijder, komende van het kazerne terrein tegen een fietsende dame op. Deze sloeg het groepje schutters zich bevond, ge opend en een jeugdig paar trad naar binnen. „Hoera! Hoera! Leve Helmus Kop persLeve Hanneke de Snijer." klonk het vroolijk uit aller mond. en daarna opnieuw het bij elk verlovingsfeest onmisbare poempoemder geweren. Ailee. jongens, kom binnen allemoal. en i, een siëske gedronken op 'i j hour klonk een andere stem. Het was die van Mouris de Snijer, die de buurjongens verzocht, op de verloving te komen drinken van Man neke zijne d ichter. met zijr, aanstaan den schoonzoon, Helmus Koppers. „Hor::;, wrr Mouris de Snijer!" klonk tegen den grond en moest met een gebroken been naar „de Lichtenberg" vervoerd worden. Nabij het Rijksopvoedingsgesticht, reed een luxe auto van L. uit Soestcr- berg op een groep militairen in, die van een avondoefening terugkeerde. De troep stond links van den weg, terwijl een andere troep passeerde. Er was evenwel voldoende ruimte voor de auto om voorbij te rijden, doch de bestuurder reed met groote snelheid op de troep in. De aangereden militairen, vijf getal) zijn naar de Lichtenberg o\ gebracht. Een hunner moest met twee gebroken beenen en een hersenschud ding in het ziekenhuis achterblijven, terwijl de andere vier, na aldaar ver bonden te zijn, naar het Militaire Hos pitaal zijn overgebracht. De zwaarst gewondene is Maandag morgen overleden. Vrijdag 29 September des morgens 10 uur precies zal op het terrein van de Wagenwerkplaats der Ned. Spoor wegen aan den Soesterweg publiek worden verkocht een belangrijke partij houtwaren. Aanbesteed werd het bouwen een kantoor met monsterkamer au Muurhuizen voor Van Ommens Hanuel Maatschappij. Laagste inschrij ving: Hendriks te Woudenberg vooi f7417. Voor het aanbrengen van duikers in de binnengrachten voor de stads- riolecring werd het laagst ingeschreven door Moeke Cc Co. Ie Amsterdam voor f 10.380. Het hoogst door Niemeijerte Hattem voor I 25.300. In het St. Alfonsus-Retraitenhuis aan de Barchinan Wuytierslaan werden eenigc dagen gewijd aan de bespreking van de standsorganisatie op Katholie ken grondslag. De inleidingen werden gevolgd door gedachlenwisseling. Ongeveer S0 afge vaardigden waren aanwezig. Zaterdag werden, na het openings woord van den heer H. Brouwer, de volgende onderwerpen behandeld I. De algemeene taak van de stands- organisatie in heden en toekomst. - Ingeleid door Henri Hermans, lid der Tweede Kamer. De taak van de standsorganisatie ten opzichte van het godsdienstig leven. Ingeleid door pastoor Hooyman. De onderwerpen van Zondag waren I. De taak van de standsorganisa'.ie op sociaal en economisch gebied ingeleid door A. C. de Bruijn, voorz. van het R. K. Werkliedenverbond. II. De laak derstandsorganisatie.cn opzichte van liet staatkundig leven door pater dr. Beaufort O.F.M„ direc teur van de Ontwikkelingscentrale var het R. K. Werkliedenverbond. III. De laak van de standsorganisatie inzake het gezinsleven; -- ingeleid door rector Bots. Tot slot werd behandeld De laak van de standsorganisatie inzake vorming der jeugd door Jos. Veldman, secretaris van het Verbond „De Jonge Werkman". Maandag heeft een zekere va een ruit ingeslagen bij het Burgerlijk Armbestuur. Hij verwondde zich aan den pols en werd op het politiebureau verbonden. Een paar dagen geleden werd een lid van het Burgerlijk Armbestuur in zijn woning beleedigd en gemolesteerd door een man, d:e zich misdeeld acht. Reeds lang had een aantal leden de R. K. Werkliedenvereniging Sint Jozef het verlangen te kennen ge geven, te komen tot het oprichten van een eigen Manncnzangvereeniging als onderafdceling der Werkliedenver. Het is steeds een verlangen gebleven want niemand pakte de koe bij de horens en nam het initiatief tot op richting. Nu cr weer een Propaganda-, club kwam, is zij het die een poging zal wagen om een Mannenkoor tot stand te brengen. Zij roept dus allen op die gaarne de zang beoefenen. Er moeten zich minstens 30 personen aanmelden. De oprichtingsvergadering zal plaats hebben 28 Sept. 's avonds 8 uur in St. Jozef. i ftERCURIUS l HAVERMOUT CENT PER PONDSPAK [NEDERLANDSCH FABRIKAAT Uit den Omt ek liet i buui eaau een andc „bijns d. gi de pastoor et heet gedrukt t ten ouder kan andersgew ure gesproken anti stormden all< huls binnen, k niet geprakkescerd .r;--> ons zelf verzuken .v.él mooi," fluisterde loeren bij het binnen in ui het oor. cm is g ".d op 't hart t greutsigneid iemans rengen, is :e heclemoal klonk het even zacht >ord. o lijk zooals de buur jongens zeiden. Hei verlies van zijr paard was hem zeer ter harte gegaan voor liet eerst van zijn leven br.d hij eenc niet geheel en al zelfzuchtige smart gevoeld, want hij dacht minder aan de matcrieele schade dan aan hel gemis van een makker cn vriend, en die smart kwam hein ten goede, want smari loutert en maakt het hart toe gankelijk voor weldadige indrukkei en toen de ijverige pastoor hem ernstig 'oesprak, hem op het hart drukte, hoe1 ■erkeerd hij had gehandeld, hoe de trois hem ten val bracht cn eindelijk, hoe hij nog veel herstellen ken door het geluk zijner dochter ie bewerken; toen de vrome herder hem dat alles ernstig onder het oog bracht, versmolt eindelijk de ijskorst, welke zich om zijn har: had vastgezet en opende het ch van toen af voor goede, weldadige idrukken, Het gevolg van de bemoeiingen des pastoors was de verloving geweest van Helmus Koppers met zijn Manneke, die door de jongelui van Groothoven mei zooveel deelneming gevierd werd. Helmus Koppers ging bij zijn schoon- ader inwonen de oude Koppers had en beeije bijgebracht, de goede pas- ■jor had ook wat gedaan, en met zich oovcel mogelijk te bekrimpen waar- i Mouris de Snijer. eenmaal bekeerd, drik ■ouw hielp en vooral met bij over-' leg en zorg fliuk de handen uil den mouw te steken, werd er nog veel te recht gebracht. Ofschoon cr nu, na vijf jaar van een gelukkig huwelijk, reeds drie roodwangige kinderen om moeders schoot dartelden, belet dit niet, dat het er in huis. en vooral op den akker en in den stal, reeds veel beier uitziet en dal men al mooi op weg is om de hyputheeK van de boer derij te doen verdwijnen. NiJKerK Op den Putterstraatweg reed een militair met zijn motor, met op de duo een andere militair, tegen een boom. De een kwam er met een hoofdwonde af, terwijl de andere het geheele gezicht Sikneusd had en vreeselijk bloedde, e onderkaak van het slachtoffer was op drie plaatsen gebroken, terwijl de bovenkaak geheel verbrijzeld was. De W. kwam met zijn vrachtauto uit Amersfoort en wilde nabij Hoeve laken een auto passeeren. juist toen uit' Nijkerk een personenauto kwam. De bestuurder die met een vaart van 100 K.M. reed, probeerde te remmen, doch een botsing volgde. Een naast den be stuurder gezeten Amsterdammer vloog door de voorruit en kreeg een hersenr schudding. Hij werd naar „De Lichten berg" overgebracht. Op de markt; 170.000eieren:extra groote f4.25. gewone f3.50—4. jonge her.neneieren f2— 2.25. eendeneieren f3.30—3.60; 5 schrammen f 14—19; 86 biggen f9 - 12; 4 varkens 150 70: 176 runderen: kalfkoeien f130 - -165, kalfvaarzen f 50110. vet vee Ie kw. f0,20-0,25, 2e kw. f0,15-- 0,20, vette koeien f150—180. Soest Verhooging subsidie Maatschappelijk Hulpbetoon met f 10.000. Verlaging der kieeding- en rijwiel toelagen voor het gemeente-persoi Crediet-aanvrage van B. en W. aanschaffing leermiddelen openbare L'. L. O. school. Benoeming van leden der Raads- cnmmissiën èn verdeeling van den Raad in afdeelingen. Voorstel van B. en W. tol bestem ming van een terrein voor woonwagen standplaats. Adres van bewoners van perccclcn, gelegen aan de Nieuwe steeg, verzoe kende aan dezen weg een andere be naming te geven. - Burgerlijke Stand. Geboren Geertruida Petronella, d. i. A. J. v. d. Hengel en J. A. van de Grooleveen Petrus Adrianus, z. v. J. C. Brouwer en C. J. Blommestei - Helena Christina, d. v. J. Noorlari- erenj. Bunjes Anthonius Steplia- us. z. v. G. Klarenbeek en J. A. La blans Hcndrika Johanna, d. v. II Kok cn E. Zieltjes - Anthonia, d. v J. W. v. d. Heuvel en H H. Bol Geertruida Woutera Maria, d.v.VV. F Jacobs en P. H. Koppen. Onder trouwd G. A. Visser en W. v. d. raals W. v. Poomen en A. v. d. Bremer J. v. Veenendaal en G. v. Steeg V/eert cn E. C. Wiersma ringsdienst in Augustus reeds gebleken, dat er in de stad vleesch vervoerd werd, dat volgens de stempels elders gekeurd en te Rotterdam niet herkeurd was. Onderzoek ter plaatse, waat de keuring geschied moest zijn, wees uit, dat de partij vleesch daar niet gekeurd was. Een week geleden werd een parlij varkensvleesch aangehouden, die te Nijkerk gekeurd zou moeten zijn. Het ingestelde onderzoek leidde echter den vleeschkeuringsdienst naar Ouderkerk aan den IJssel, waar bij iemand, die buiten het dorp woont, een fraudu leust slachtplaats werd ontdekt. Keu- ringssteinpels van Nijkerk en Schiedam werden daar gevonden. De bewoner van liet huis, een der vervoerders van het vleesch en de vervaardiger der valsche stempels zijn aangehouden. De directeur van liet slachthuis te Rotterdam verzekerde, dat overal iteden groote hoeveelheden valscli ge stempeld en frauduleus geslacht vee ingevoerd worden. Er is een geregelde handel ontstaan in valsche stempels, waarbij de gegadigde zelf kan kiezen den naam van welke gemeente hij op het stempel wil geplaatsl hebben. Vol gens den directeur is liet dringend noodzakelijk, dat maatregelen worden genomen tegen deze fraude, die een algemeen beoefend bedrijf is geworden. Ee en M. v. Roe I C crl.Hen- EINDE. cl. Lugt. 73 j., geh. m.J, Raven. I Binnenland .Uniformverbod. De wet tol invoering van het liformverbod is heden in werking getreden. Het dragen van uniformen en opzichtige onderscheidingsteekenen van politieke strekking, zal dus niet meer geoorloofd zijn. Valsche vlecschkcuringsstempels. Te Rotlerdam was den vleeschkcu-j Verschenen is het Jaarverslag i den Katholieken Nederl. Boeren- Tuindersbond over 1932". We zien er uit, dat ruim 76000 boeren cn tuinders in deze organisatie zijn opgenomen, liet derde deel van hel totaal aantal Nederl boeren en tuinders. Het valt op, dat van de niet-Katholieke boeren en tuinders er slechts ruim 10.000 zijl georganiseerd in den Protest. Christe- lijken Boeren- en Tuindersbond. liet overschietende deel is lid van een der provinciale (neutrale) landbouwmaat- schappijen. Het jaarverslag geeft een helder over zicht van het organisatorisch boeren- en tuindersleven. Katholieke Middenstand. Het Bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond heelt zich beradei over de vraag, welke maatregelen vai Regeeringswege zouden kunnen ei dienen te worden genomen om aan de groote moeilijkheden, waarmede het middenstandsbedrijfsleven in de huidige omstandigheden heeft te kampen, tege moet te komen. Als resultaat van dit beraad heeft het bestuur ziclt gedrongen gevoelc aan de Regeering eenige wenscher kenbaar te maken, waarvan de inwil liging thans uitermate urgent is ge worden Het Bestuur is vanmcening.dat volledige gezondmaking van het be drijfsleven slechts mogelijk is door publiekrechtelijke ordening van het geheele betrokken bedrijfslev Waar er voor zoover deze ordening niet aanstonds zou kunnen worden verwezenlijkt, is het bestuur van deel, dat aan de daarvoor in aan king komende overheidsorganen, de bevoegdheid zou moeten worden gekend om regelingen, door deelgc- nooten in een bepaald bedrijf getroffen, bindend te verklaren, voor den gcheclen betrokken tak van bedrijf. Indien en in zooverre vorenbedoelde regelingen niet tot siandk' deze niettemin in bet belang van het bedrijf geboden zijn, behoort heid zelf rechtslreeksch dergelijke regelingen aan het bedrijf op Ie leggen. Tot de meest urgente van de hier bedoelde regelingen acht hel hoofd bestuur te behooren Wettelijke maatregelen tegen de overwoekering van het kleinhandelbe- drijf door het grootwinkelbedrijf. b. Verbod cadeaustelsel. c. Wettelijke regeling van het afbe- talingsstelscl in dien zin, dat de be langen van kooper en verkoopcr ver zekerd zijn. cl. Wettelijke regeling van het uit- verkoopwezen. e. Verbod van nevenwerkzaamheden dooi overheidspersoneel. Het leggen van zoo gelijk mogelijke belasting op bedrijfswinst van rechts personen cn natuurlijke personen. Wijziging der Winkelsluitingswet dien zin, dat voor bepaalde branches verkoopmogelijkheid op Zondag wordt verleend, c.q. de bestaande verki gelegenheid op Zondag wordt verru Bcschikbaarstellingmctstaalsgarantie van crediet voor gezonde middenstands- ondernemingen, die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt. Openen der mogelijkheid oin kleine vorderingen gerechtelijk, snel en goed koop te innen. Openen der mogelijkheid ook buiten illissemenl een accoord te homolo- gceren. Opzet en uitvoering van crisismaat regelen ten gunste van bepaalde be drijfstakken, zoo, dat het particuliere bedrijf niet onevenredig wordt geschaad,! het coöperatieve bedrijf niet in een bevoorrechte positie wordt gebracht. in div. uitvoeringen. Engelsche Eetkamer, prima afwerking f298-, A. H. VAN NIEUWKERK N.V. - TEL. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING - 18 MODELKAMERS BEEKENSTEINSCHELAAN 10 - OPGERICHT 1909 Te Amsterdam zal een aantal politie auto's met een radio-ontvangapparaat worden uitgerust, zoodat zij ten allen tijde door het hoofdbureau van politie kunnen worden opgeroepen. Uit Bamberg wordt gemeld: De natio- naal-socialistischc autoriteiten hebben een verordening uitgevaardigd, waarbij iedere gemeente-ambtenaar, wiens sala- ris meer dan 200 mark per maand be draagt, minstens één keer in de maand naar de stadsschouwburg moet gaan. Het doel hiervan is de gemeente te ontlasten van het subsidie, dat aan deze instelling moet worden gegeven. Te Rouaan is een man dood ge vonden bij het graf van zijn dochter. In zijn zak werd een brief gevonden, waaruit bleek, dat hij zijn vrouw ver moord had. Bij Vastervik is het motorzeilschip „Ido" uit Stockh"'m, dat zich op weg bevond naar Amsterdam, lekgeslagen doordat de lading bij hevige zeeën is gaan werken. In twee reddingsbooten trachtte de bemanning zich te redden. Een boot bereikte na een vreeselijken strijd met de golven na zeventien uur de kust; de tweede reddingsboot, waarin zich zes leden van de bemanning be vonden, is verdwenen cn vergaan. Onlangs ontving een orgeltabrikant onder Woerden een briet, waarin I 2000 werd gcëisctit, op een aangegeven plaats te deponec:en. Werd het geld niet ge deponeerd. dan zou zijn huis in brand worden gestoken en de orgelfabrikant en zijn vrouw zouden worden dood geschoten. De bedreigde gal de zaak in handen van de politic, die thans een buurvrouw van den orgeltabrikant heeft gearresteerd, die een volledige bekentenis aflegde. Tijdens 'n echtscheidingsproces i dorp nabij Varna (Bulgarije) oi stond een discussie tusschcn het echt- r de verdeeling der goederen. De bewoners van het dorp kozen partij en de oneenigheid liep zoo hoog. dat cn gevecht ontstond, waarbij van re- 'olvers, geweren, stokken en stecnen gebruik werd gemaakt. Toen de politie ter plaatse verscheen, vluchtten de vechtenden met achterlating van 25 gewonden, die naar het ziekenhuis te Varna werden gebracht. - De nationale inzamelingsweek het Crisis-Comité, die van 4 tot 12 October a.s. zal worden gehouden, zal op den avond van 3 October worden ingeleid door redevoeringen, welke Prinses Juliana en eenige leden het dagclijksch bestuur voor de radio zullen houden. - In Wallcnfels bij Kronach zijn schijnlijk tengevolge van brandstichting 22 volle schuren van meest arme boe ren. in asch gelegd. Niets kon worden gered. De minister van binnenlandsche zaken, Wagner heeft een bezoek ge bracht aan de plaats van den brand. Toen de schilder Rijcken te Bree een groote ruit had ingezet, viel dit uit de omraming, üe schilder werd hierdoor zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. Een vrachtauto uit Nijmegen is door nog niet opgehelderde oorzaak nabij üeldern tegen een boom gereden. Üe 19-jarige bestuurder cn zijn 16-jarige broer, beide zoons van den tirmant, werden zoo zwaar gewond, dat zij korten tijd later overleden. Bovendien werd een 16 jarig Duitsch meisje zwaar gewond. De 60-jarige v. d. B. M. fietste op de Leidsche vaart te Haarlem. Toen ze achter zich een auto hoorde sprong van haar rijwiel en bleef daarmee i den linkerkant van den weg loopen. De automobilist wilde ha.ir toen rechts passeeren, de vrouw weifelde en ging weer naar rechts. Ze werd daarop door de auto gegrepen en op den grond geworpen. Toen de auto stopte lag de vrouw voor het linkerwiel. Op hetzelfde moment kwam een tram, be staande uit drie wagens vol passagiers uit Zandvoort en reed met een vaart van ongeveer 30 K.M, van het viaduct af. De wagenvoerdcr zag wel het roodc achterlicht van de auto op zijn baan, maar kon niet tijdig genoeg meer stoppen en reed op de auto. Daardoor reed deze over het lichaam der vrouw. Bij onderzoek bleek de vrouw over leden te zijn. Ze werd baar het Eliza-j bethsgasthuis vervoerd. In den nacht is ingebroken i kerk van O. L. Vrouw van AltijdduMii- den Bijstand te Bussum. De inbreker is door de bergkamer de sacristie binnengekomen en heeft daar alle laden en kasten opengebroken, doch vond niets voor zijn gading. Vervolgens is hij door verbreking van een deur de kerk binnen gegaan en heelt daar ver schillende offerbussen trachten te for- ceeren, doch dit waren ingemetselde Lipsbussen, zoodat bij ze niet open kon krijgen. Er wordt dan ook niets vermist. De politie heelt den indruk, dat be- roepslieden aan het werk zijn geweest, omdat geen enkele afdruk van hand of voet gevonden is. Zondag heeft de parochie Blaricuin plechtig eerherstel gebracht voor de heiligschcnncnde inbraak, welke 14 dagen geleden plaats vond, waarbij tiet. tabernakel was opengebroken, de II. Hosties waren verstrooid en de mon strans werd gestolen. In de morgenuren is nagenoeg de heele parochie ter II. Talel genaderd, waarna oin 10 uur een snlcinneele Hoogmis werd opgedragen door den Weleerw. kapelaan A. B. Knippers. In den namiddag om hall 3 had een plechtig Lof van eerherstel plaats, waarbij talrijke katholieken uit liet heele Gooi aanwezig waren, zoodal de dorps kerk niet eens alle gclouvigcn kon be vatten en velen zich mei een plaats buiten moesten tevreden stellen. Dit :rd gecelebreerd door den lluog- eerw. heer R. van den Hengel, deken Hilversum, met assistentie van r C. Bruggeman van Lage Vuur- sche en kapelaan A. B. Heynink uit Laren. De predikatie werd gehouden kapelaan A. C. Janmaat uit Laren, die de gcloovigcn aanspoorde heel hun erder leven voortdurend eerherstel te ;even en door hun milde bijdragen te orgen. dal spoedig een nieuw hoofd altaar en een nieuwe monstrans tot stand zouden komen. Spr. vroeg drin gend voor de misdadigers te bidden, >mdat zij niet geweten hebben, wal zij deden. i had een plechtige processie plaats door den tuin van de pastorie over het kerkhof, waaraan de jeugd organisaties uit Laren en Blaricum en alle geloovigen uit Blaricum deelnamen. De burgemeester van Blaricum. de heer J. J. Klaarcnbeck, liep, getooid met den ambtsketen, achter het Aller heiligste. Een Te Deum besloot de plechtigheid. Uit den ouden Tijd, Hoe waren de gecommitteerden uit de lakenbereiders van Holland en West Friesland, 18 leden sterk, met den deken en hoofdlieden van het gild te Delft, genoemde stad aan den disch ge zeten V Het was liet jaar 1761, tijd van weelde. Den eersten dag bestond de eerste maaltijd nit 1 schotel duiven- pastei, 1 runderhaas, 1 soep, 1 schijf, I rib, I konijnenpastei, I ham, 1 run derhutspot, 1 blanke soep, 1 hoender, 1 kippenpastei, 2 Roomsche boonen, 2 postelein, 2 fricandos, 2 coteletten, 1 suring, 1 peen, 1 snij boonen, 1 blocm- 1 ponding. De tweede op (llbn- zeliden dag doet voor de eeiste niet onder: 1 duiven. 1 kalkocne, 1 haas met kwartels, 1 reehout, 1 gans, 1 En gelsche pastei, 1 hoenders, 1 gebraden speenvarken, 1 patrijs. 1 kapoenen, kalkoenen, 2 zuus, 2 lijne rage, 2 sla, 2 speenvarkens, 1 aman deltaart, I kersetaart, sla, alebessen, 2 schotels inet „gebakken" ponding. Respect voor de gildebrocders, die den volgenden dag van voren af aan konden beginnen mei doopbaars, kalfsrib, zalm- staart, omgekeerde arremejane (Armi- niaan) cn denkelijk alles, wat men den vorigen dag niet of waarvan tnen niet genoeg had gehad. In 1660, juist een eeuw vroeger, had en tijdens een maaltijd, den Engel- schen koning Karei II in ons land aan geboden, de gasten 60 maal van schoone borden voorzien. Van dit Statemnaal moet Karei II dan ook hebben verklaard, dat het alle maaltijden overtrof, waar hij ooit had aangezeten. „De opdis- singe", zegt van Alkemadc in zijn Dis- plegtighedcn, „was boven gewoonte, ja zelfs keizerlijk. Men diende deselve anders niet dan in groote schotels, ovaalsgewijze in vijf gerechten (gangen) ijder van 6 schotels en 12 tailleuren (borden) was soo sterek, dal men lich telijk sal kunnen represeuteeren de on kosten die men aldaar deed, wanneer men sal weten, dat er lot 24 faisanlen in één schotel waren cn dat de andere schotels van deselve form (gehalte) zijn gewcesl".

De Eembode | 1933 | | pagina 2