AGIO Allerlei B'JZONDER FUN St. Petrus Liefdewerk, Afdeeling Amersfoort. Een van de studenten, die door onze afdeeling in staat gesteld wordt, opge leid te worden voor het H. Priester schap schreef ons heden o.a. „Zeer verheugd hen ik, uitdrukking te kunnen geven aan mijne gevoelens van dankbaarheid voorde groote zegen, die mij door deze opleiding gegeven wordt Ik zelf ben niet in staat iets van mijn schuld af te doen, maar daar is Eén, die beloofd heeft een dronk water in Zijnen naam gegeven, niet onbeloond te zullen laten. Zoo zult ook gij na dit korte leven door den Hemelschen Vader hel gegeven geld met volle interest terugbetaald krijgen. Hierom vraag ik dagelijks, dierbare Weldoeners, en ik bid Jezus en Maria, U te zegenen alle dagen van Uw leven." Mogen deze woorden van Gerard Maphonga. leerling van het St. Jozefs college te Pietersburg (Transvaal) ons aansporen lid te blijven van het St. Petrus Liefdewerk tot opleiding eener Inlandsche Geestelijkheid in de Missie gebieden. Mogen deze woorden tevens voor de overigen een aanleiding zijn om zich op te geven als lid (min. contrib. 50 ct, per jaar) aan een van onder staande adressen: Mevr. Jansen—Bollen, Soesterweg: Mevr. Franke, Tollenslaan 3Mej. B. v. 't Wel, BeekesteinschelaanMej. Gr. Kuntz. 't Zand. In een vergadering de; transport- colonne van het Ned. Roode Kruis Afd. Amersfoort werd aan de heeren Ch. de Gans ploegcominandant en J. M. v. d. Pijpekamp lid der transport- colonne de medaille van 10-jarige trouwe dienst uitgereikt. In een korte krachtige speech zeide de Voorz. der Afdtevens Artsleider der colonne, Dr. J. Aghina, dat het hem een aangename taak was deze onderscheiding te kunnen uitreiken. Een onderscheiding was het niet om de medaille of het diploma, maar - het feit dat men 10 jaar zijn tijd werk heeft willen geven, geheel be langloos voor het Roode Kruis. in dienst van de lijdende mensch. Spr. heeft respect voor dergelijke menschen en wil deze gelegenheid benutten hen dank te zeggen, de hoop uitsprekend dat zij nog lang voor het Roode Kruis hunne krachten mogen geven. De maandclijksche Godsdienstoefe ning voor de R. K. militairen der ver schillende wapens en rangen in het garnizoen, wordt gehouden door den Heer Aalmoezenier op Donderdag en Vrijdag a.s. Donderdagmiddag half 4 de confe rentie en van 6.30—8 uur gelegenheid om te biechten. Vrijdagmorgen om 7 uur de H. Mis mei preek en algemeene H. Communie. Vrijdagavond 7 uur plechtige op dracht der leden door den Kolonel Hooidaalmoezenier van Leger en Vloot J. J. J. Noordman. 's Avonds 8 uur begint de feestavond in de R. K. Militaire Vereeniging al waar de tooneelvereeniging Euripidus voor hei voetlicht zal treden. Burgerlijke Stand. 3 Nov. Geboren- Bertha, d. v. M. B. Koning en G. Vedder. Overleden: Willem v. de Loodijk, 88 jr., wed. v. G. Geurtse johanna P. de Waal, 74 jr., echig. v. H. v. der Füer Amalia K. Kiihn, 53 jr. 4 Nov. Geboren: Hendrikje Harre- mijntje. d. v. W. Idzerda en H. v. Berg Jennigje, d. v. J. Smits H, Brouwer Maria Elisabeth, d. A. C. Oorebeek en G. M. Koning Jan Alexander, z. v. J. Meijer en M. T. Keete. 6 Nov. Geboren Willem Hendrik, z. G. J. Huijzenveld en J. Jansen Antj-* d. v.L.v der Weij en A. Zwaan Elisabeth jansje Antonia |acobina Johanna, d. v. J. v. der Schoot en E. M. de Gooijer. Overleden: Maria Spreij, 28 jr.. echtg. v. G. Sijberden Wilhelmina L. Gerritsen, 70 Ir., wed. v. P. Oosterlee. In den nacht is de vrachtauto van De G. uit Spakenburg door de glad heid van den weg geslipt en tegen een boom gereden. Een der inzi den werd door de glasscherven de gebroken voorruit ernstig aan hals en gelaat gewond. L'-r. v. Imschoten verleende de eerste hulp. De auto was zoo ernstig beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. Op den Hof werd de 62-jarige v d. G. mishandeld door een jonge man. Op het politiebureau werd v. d. G verbonden. Onder meer had hij een breuk in zijn neusbeen opgeloopen. In het Verkeersbureau is ingebro-i ken. Een bedrag van ongeveer f 5 werd Onderwijs. Dr. Eggink, vertegenwoordiger den Vrijheidsbond, richtte in den Raad een aansporing tot de Bizondere School besturen om mede de zuinigheid te betrachten. En de Nabelrachter in het Amersf. Dagblad knoopt hieraan de wensch vast: Laten wij hopen, dat hiertoe inderdaad besloten zal worden het belang der gemeenschsp. leder die met de onderwijstoestanden in Amersfoort op de hoogte is, weet dat de Bizondere Schoolbesturen maar zelden ten volle hebben gebruikt het bedrag per leerling, voor hun scholen krachtens de Wet door de Gemeente beschikbaar gesteld. Ook weru door die besturen niet in alle gevallen gebruik gemaakt recht om op stadskosten boventallige leerkrachten aan te stellen. Hieruit moge blijken dat de Bizon dere Schoolbesturen in het verleden voldoende blijk hebben gegeven van hun ernstigen wil niet in alle omstan digheden aanspraak te maken op hun rechtens toekomende gelden. Finale afschaffing van het instituut boventallige onderwijzers is voor de Schoolbesturen momenteel al even moeilijk als voor de gemeente. R. K. Verkenners en Welpen Parochie „St. Franciscus Xaverius". Door de R. K. Verkenners en Welpen in de Parochie St. Franciscus Xave rius werd in St. Aechlen een uitgebreid Kampvuurnummer ten beste gegeven, genaamd „De Bloedbijl" Melodrama in drie bedrijven. Het tooneel is her schapen in een oerwoud. In het eerste bedrijf zit „Bloedbijl" droef in gedach ten verzonken neder bij een kampvuur. Men heeft hem zijn talisman ontstolen. Hij verteld dit aan zijn roode broeders „de Slak" en „de Slang" en samen zoeken zij naar uitkomst. In het tweede bedrijf heeft de Slang het spoor, ja zelfs den roover zelf ge vonden. Een wraakplan wordt gesmeed, alles zal door vuur en zwaard woiden vernietigd. Als de gefuele stam bijeen is worden bij een wild kampvuur de oorlogsgoden aangeroepen om zegen in den strijd. In het derde bedrijf wor den de wraakplannen uitgevoerd met als slot een geweldig zegefeest van den stam. De verkenners en welpen gaven op het tooneel een goede weergave een buitenspel en waren flink en vrij in hun optreden. Tot slot het Welpen- lied en de wensch „Wel tc rusten" en de avond was weer voorbij. Woensdagavond half 8 heeft een 2e opvoering plaats, waarvoor plaats bespreken van 12—12'/, uur. De baten komen ten goede aan het Jeugdwerk. Muziek. Wij willen onze lezers even attent maken op de prachtige serie concerten, welke de Amersfoortsche Kunstkring dit seizoen georganiseerd heeft. Een vermelding van de optredende kunste naars maakt een verdere aanbeveling overbodig. 10 Nov. geeft Florence Austral een liedercnavond. 14 Dec. zingt de groote Rus Victor Chenkine. 24 Jan. speelt de wereldvermaarde Hongaarsche violiste Yelli d'Aranyi. 21 Maart concerleeren de Société des instruments anciens. Een abonnement op deze schitte rende reeks kunnen niet-leden van den Kunstkring aanvragen a 15.50 incl. rechten bij Ir. C. B. v. d. Tak, Bor- gesiuslaan 31. Tel. 1265. De afzonderlijke bijwonen tegen den prijs van f Een abonnement geeft dus een zienlijke reductie. Hopenlijk zullen velen van de aangeboden gelegenheid gaarne gebruik maken. Tweede Installatie van de J. W. de Parochie St. Ansfridos. Na een voorbereidend Triduum door den Directeur van de J. W„ had Zon-: dagavond onder het Lof de plechtige; installatie plaats van een zevental leden. Na het Magnificat stel den de gefnstalleerden zich in carrée op voor de Communie-bank met de aspiranten in het midden. Allereerst werd toen het niet vaandel gewijd, daarna volgde de stallatie. Duidelijk en met overtuiging sprak elke aspirant-J.W.er met de hand op het vaandel de |.W.-belofte uit, waarna hem door den Groepsvoorzitter, ten teeken zijner installatie, de insigne's werden overhandigd. Een zevental jonge mannen schaarde zich aldus bij de anderen, om met deze te strijden voor het nieuwe J.W.-ideaal: apostel zijn in gezin en stand. Na de installatie sprak de Directeur de nieuw-geinstalleerden ongeveer als volgt toe„Jonge vrienden, ik mag u wel van harte gelukwenschen met deze installatie, en ik doe dit met bijzon dere vreugde, omdat ik in de afgeloo- pen maanden en vooral in de dagen van het Triduum, uw goede geest heb leeren kennen en waardeeren. Eén ding vraag ik u slechts op dit oogenblik: bewaart dien goeden geest. Ter moti veering moge ik u daarbij wijzen op het volgendeHet is hier wel niet de plaats om over politiek te spreken, maar één verschijnsel wil ik toch even memoreeren, n.l. het feit, dat velen tegenstanders, door al wat den laalsten tijd gebeurd is, in zeer groote mate geschokt zijn in hun ver trouwen in datgene waarin zij tot dan toe vast geloofden; en meer dan ooit, is dientengevolge, thans het oog der wereld gericht op de Kath. kerk en vooral op de Kath. jeugd cn dus ook op u, J.W.ers, de grootste groep van die jeugd. Nu bijna alles mislukt is, wat tot heden redding scheen te bren gen, schijnt men eindelijk zich tot Rome te wenden, en zoo krijgt de Katholieke Kerk, krijgen wij waarschijnlijk een kans, om met onze beginselen de op lossing van het sociale probleem tot stand te brengen. Ge begrijpt dus dat er een groote verantwoording op uwe schouders rust. „Vormt daarom u zelf tot degelijke katholieke mannen, zoodat ge in staat zijt om mede te werken aan die ver- christelijking van de maatschappij. Dat kunt ge echter niet alleen, de hulp van God is daarloe noodig. Blijft daarom ook bidden. Die twee dingen samen kunnen we u met een variatie op het bekende „Hou zee" meegeven in deze leuze: „Hou vol". Hou vol! d.w.z. bewaart dien goede geest en blijft mannen van gebed." Daarna werd het Lof voortgezet en na den zegen met het Allerheiligste beëindigd met een schoon Maria-lied. Na het Lof was er om 8 uur feest- ergadering in het Patronaatsgebouw, op welke vergadering ook de pastoor der parochie aanwezig was, alsmede verschillende asp.-J. W.ers van de dere parochieele afdeel ingen. Verschillende sprekers voerden hel woord. Pastoor Sandkuyl feliciteerde de nieuw-geïnstalleerden en vergeleek hen met de Gideonsbende, hopend dat zij evenals deze flinke strijders zouden worden voor Gods Kerk, land en stand. Dit kan echter aldus spreker niet zonder gebed en daarom: weest mannen van gebed. Ook de heer F. Kalleveen, de leider van de voorvor mingscursus en afgevaardigde van de R.KAV.V. in de afd. St. Ansfridus. en eenige J.W.ers spraken een enkel woord tot de aanwezigen, hetgeen zeer in den smaak viel. De avond werd opgeluisterd met muziek van hel kleine strijkje onder leiding van den heer Wielaert, die met z'n leerlingen goede vordering maakt en veel hoop geeft voor de toekomst. Tenslotte vermelden we nog, last not least, de hoofdschotel van dezen avond, de mooie lezing met lichtbeel den van den heer Pullens, ambtenaar aan het R. O. G., over een reis na; Rome. Zeer eenvoudig en duidelijk lii de heer Pullens al wat er op zoo' Rome-reis te zien valt, de revue pat seeren. Daar tusschen door een heerlijk kopje koffie en u begrijpt dat het een geslaagde avond was, om ongeveer 11 uur gesloten met eer enthousiast„Aan U, o Koning der eeuwen". Op den onbewaakten overweg aan den Liendertschen weg juist op de grens van Amersfoort heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. Een z.g. Gooitax, bestuurd door den 28-jarigen chauffeur Bakker uit Hilversum, werd gegrepen door den sneltrein welke om 10.47 van het station Amersfoort vertrekt in de richting Apeldoorn. De auto werd on geveer 150 meter door de locomotief meegesleurd. De chauffeur was direct dood en twee inzittende kinderen, de achtjarige Marietje Sijberden en haar vierjarig zusje Liesje, werden eveneens deerlijk verminkt en levenloos uit de wrakstukken van de auto gehaald. De moeder der kinderen, Maria Sprey, ge- heeten en echtgenoote van Gijsbertus Sijberden uit Baarn, was zeer ernstig over het geheele lichaam gewond. Door verpleegsters, die uit den trein gestapt waren, werd eerste hulp leend. Daarna werd de vrouw op draagbaar uit den trein door inmiddels toegeschoten buurtbewoners naar de woning van haar ouders gebracht, die de onmiddellijke nabijheid van den overweg wonen. Hier werd zij door dokter Lubsen verder verbonden er daarna op diens advies naar De Lich tenberg vervoerd. De heer Sijberden, tuinman van be roep, zou met vrouw en kinderen een dagje bij zijn schoonouders gaan door brengen en had daarvoor in zijn woon plaats een taxi gehuurd, een wagen van de Gooitax-onderneming uit Hil versum, welke ook in Baarn een ga rage heeft. Bij den overweg aan den Liendert- scheweg gekomen, liet hij den chauffeur even stoppen. Sijberden stapte uit om te zien of de spoorbaan veilig was. Hij zag den sneltrein uit Apeldoorn komen en toen deze gepasseerd was, gaf hij aan Bakker een wenk om door te rij den. Deze was inmiddels met zijn auto langzaam op het rechtsche spoor ge reden en wilde doorrijden toen de trein gepasseerd was. Doen tegelijkertijd zag en hoorde hij een anderen trein nade ren; hij wilde nog gauw uitstappen, nadat hij zijn wagen stop gezet had. maar te laat. De trein was inmiddels bij hem en sleurde de auto 150 meter mede. Toen de trein tot staan was gebracht, moest de auto met vereende krachten van toegeschoten helpers worden los gemaakt van de machine. Het wrak werd ter zijde van den spoorweg ge rold, terwijl de drie zeer verminkte slachtoffers daar onder lakens in het gras werden gelegd. De burgemeester van Hoogland, de heer Grippeling en de gemeenteveld wachter kwamen spoedig ter plaatse. De auto werd in beslag genomen, ter wijl de lijken naar Hoogland werden vervoerd. Later is ook mej. Sijberden—Sprey 'uit Baarn aan de verwondingen over leden. Het ongeluk heeft dus vier slachtoffers geëischt. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in de gem. Amersfoort. Niesje v. d. Bunt, N.H., Krankel.str. 10 Rijkje Drost, E. Meysterw, 36, dienstb. A, Schepers, R.K., Koestr. 20. Alida Rademaker, D„ B.Wuyt.laan 61, gep. hfd. Arnolda Kaas, R.K., Borgerlaan 10. A. Wittenberg, R.K., Rozenstr. 34, slager M. Wittenberg. R.K., irisstr. 37, slager A. v. Kooien, N.H., Goudsbloemstr. 7, sigarenmaker. Lea Schrage, N.H., P. Bothl. 18. Catharina v. Butselaar, G.K., J. v. d. Heydenstr. 10, dienstb. Sibilla Jannink, R.K., 't Laantje 5, d.b. Helena Kreijne, R.K., Regent.l. 5, d.b. Maria v Beek, N.H., Bergstr. 1. d.b. Aartje v. d. Bosch, N.H., Pr.Mariel.30, dienstb. J. Elzenaar. N.H., Jan Steenslraat 3 W. Thomassen, R.K., Fr.Halsstr.5, sig s. M. Teerink, G.K., P.Bothlaan 31 Vereschildt, Ger., Kruiskamp 69,sig.m acoba Wolf, R.K., O.Soesterw. 79 Wolff Schoenmaker. A Paulownal. 14 aeoba Gouw. N.H.. Mooiersstraat 9 Meerding, N.H., Verhoev.slr. 33, mtsl. lendrika ter Horst. N.H., A.de Kamp 22 Senta Drapela, D.E.. K.Wilhem.str. 27 flendtika Ketting, N.H., Pr.Marielaan 30 C. Kling, R.K., Reigerstr. 30, buffetb. Hajo Ebels, R. Pr. Marielaan 18; k, Heintje v. Schoonhoven. N.H., v.Asch v.Wijckstraat 33, dienstbode Wilhelmina Hennekes, R.K., Kruisk.69 F. Oortgijs. E.L., Spaarnestraat, kapper Jannetje Bakker. N.H., Krommcstraat 38 W. Wolf, G.K.. O.Soesterw. 79, betonw. johanna Tolhuis. R.K Javastr. 16. d.slb. lacoba Morsing, R.K., Utr.weg 147, d.b. Evers. R K.,'Lupinestr. 8, gep. M. Bauland, R.K., Leusderw 248. P. Sierhuis, R.K., Kr. Elleboogst. I. mach. bankw. Nllkerk Op de markt: 60.000 eieren 15.75-f6.60; jonge henneneieren f3.70—f4.50; eenden eieren f 3.90—f 4.1549 biggen f7— f 10; 246 runderen: kalfkoeien f 150 f 195kalfvaarzen f 65—f 115 vet vee ,e kw. f0.2I-f0.26; 2e kw. f0.16— f 0.21vette koeien f 170f 19542 meslkalveren f8—flC; slachlkalveren f4f6. JMERCURIUS HAVERMOUT I 25 cent per pondspak SNEDERIANDSCH FABRIKAAT Uit den Omtrek Hamersveld Als er nog liefhebbers zijn voor het herhalingsonderwijs in de R. K. Jon gensschool, kunnen zij zich nog aan melden bij 't hoofd der school. Hoogland Burgerlijke Stand. Geboren Willempje Alberta, d. A. Wcrnsenen W. Berkhof. Getrouwd: Tf. Kamphorst en A. J. Spelt. Hoeveloken Nabij het kruispunt geraakte een luxe auto.in brand. Het vuur werd door omwonenden met zand gebluscht. Met dc werkverschaffing is begon nen, Voorloopig zijn er vijf personen. De wegen en rijwielpaden, welke den vorigen winter in orde zijn gebracht, zullen, zoo noodig, worden bijgewerkt; daarna krijgen de wegen, weike hier voor in aanmerking komen, een beur',. De commissie van bijstand besloot de arbeiders, die alleen voor hun ge zin moeten zorgen, voorloopig vier dagen te laten werken en de andere hoofden van gezinnen, waarvan een der huisgenooten nog wat verdienste heeft, twee dagen per week. In de bocht bij Klaarwalerbrug reed een luxe auto tegen een boom. De bestuurder v. E„ handelsreiziger te Amsterdam, kwam met |dcn schrik vrij, doch de auto werd zwaar be schadigd ;en moest worden weggesleept een garage. Soest Burgerlijke Stand. GeborenJan Hendrik, z. van D. J. v. Vlierdeit en J. M. T. Dienaar. Antje Gerritje, d. van J. v. Veenendaal en G. v. Steeg. Willempje, d. van A. Bast en J. Kuijper. Ondertrouwd: J. M. Westerveld en M. Hoekstra. H. J. v. d. Giessen en J. W. E. J. Wüst. GetrouwdW. F. H. Tabernal en 3. Monasch. C. E. v. d. Goede en j. W. Stuivenberg. J. Z. de Bruin en G. v. d. Bovenkamp. Overleden Wendelina Kersten, 65 jaar, echtg. var Th. S. v. d. Berg. Soestdiik Het heeft Z. H. den Paus behaagd te benoemen tot Geheim Kamerheer den Zeereerw. heer Dr. M. J. Schrader, Huize „Mariënburgh" te Soestdijk. aan tol 'n btdKg van 30ml»lomi«l; tot het lenigen van den nood in den landbouw en het ondersteunen van verschillende werken van socialen en liefdadigen aard. Cijfers. In de „Slimmen der Zcit" stond on langs een interessant artikel over het menscltelijk hart. Wanneer men het me andere artikelen verbindt komt men tot een verbazingwekkend resultaat over de werkzaamheid van het hart. Onze belangstelling richt zich vooral op wat in getallen is vast te leggen. Dit vuistgroote hart is een spier, welke door haar samentrekkingen als een pomp werkt en de 5 L. bloed met hun 25 milliard bloedlichaampjes in een minuut driemaal door hel lich aam stuwt. In een etmaal verricht deze spier- machine veel meer werk dan vele men schen Ie zanten en zou in slaat zijn ruim 80.000 K.G. 1 M. van den grond te heffen en dus acht spoorwagens van 10 ton elk te vullen, indien hun bodem 1 M. boven het laadperron ligt. De zeventig slagen bij dag en nacht gedurende de zeventig jaren van een leven, waarin het bloed elke zeven jaar het lichaam vernieuwt, is als een my- stische rythme, dal gevoed van Gods levenstakt, dc ziel oproept tot de er kenning van Hem, die eens alle harte- klop doet ophouden cn alle bloed ver stijven cn rekenschap vraagt van de energie, welke Hij den mensch in de borst legde. In de binnenstad &lleen verkrijgbaar Sigarenmag. G J.A. Verweij Karxiperblnnenpoort 3 De koster van de Nieuwe kerk Ie Amsterdam is gearresteerd, daar hij f 10.000 van de collectegelden, welke hij onder zijn beheer had, ten eigen bate had aangewend. De Kon. Ned.-lndische Luchtvaart Mij. bestaat thans vijf jaar. Haar vlieg tuigen vervoerden 82.000 passagiers. 70.000 K.G. post en 400.000 K.G. goe- 13.000 vluchten legden 3.850.000 deren, maakten in 24000 K.M. of 96 maal rond de aardbol af. Dc afstand per week steeg van 6120 K.M. tot 17.196 K M. Bij een brand van een huurkazerne in New York-Brooklyn zijn acht negers omgekomen. In de Willem Barendtslaan te Arn hem gooide een metselaar een ledige kalkbak van een steiger. Een 16 jarige jongen, die juist passeerde, kreeg den bak op zijn hoofd en stortte bloedend neer. In zorgwekkenden toestand werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. De 23-jarige Jenniskens te Helmond is van een steiger gevallen en zwaar gewond. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij overleed. Er wordt den laatsten tijd eer onderzoek ingesteld naar de mogelijk heid, om wat trieer boter naar O.-Indië te exporteeren. Volgens „Ec. Stat. Be richten" bedroeg Nederlands aandeel in den Indisclien boterinvoer 9Va pel. en in 1931 nog slechts 4 pet. In medische kringen in Colombo is groote belangstelling gewekt door een opera'ie, welke in het ziekenh:..s aldaar is verricht en waarbij een patiënt een niersteen is weggenomen, die de grootste geacht wordt welke men tot dusver heeft gezien. De patiënt was een Singalees. De niersteen weegt 3 '/a pond, heeft een maximum omtrek bijna 40 cM. en een minimum 35 cM. Men gelooft dat dc steen 30 a 35 jaar heeft noodig gehad om zich te vormen. Zondagmorgen is tijdens de Hoog mis, welke in de Onze Lieve Vrouwe- kerk te Hilversum werd opgedragen, de 70-jarige V. plotseling aan hartver lamming gestorven. Een vliegongeval met ernstige ge volgen had te Red Bank plaats, toen een waarnemingstoestel naar beneden stortte cn terecht kwam op hel dak van een huis, dat onmiddellijk in brand vloog. De piloot en de passagier, een persfotograaf, werden gedood. Het uit twee verdiepingen bestaande huis werd bewoond door drie gezinnen. Vour zoover viel na te gaan, kon niemand uit het onmiddellijk in lichte laaie staande huis ontkomen. Het brandde tot den grond toe af. Te Amsterdam hebben de hoofden t Openbare Scholen den Raad ge wezen op de hooge uitgaven (dit jaar ruim f96.000) voor reparatie aan schoolgebouwen door Publieke Wer ken. Zij toonen in onderdeelen met cijfers aan, dat particulieren dat werk voor het halve geld zouden doen. Bij den zwaren storm, die de laat ste dagen 'I Noordwesten van Jamaica teisterde, zijn tien menschen omgeko men. Negentig procent van den bana- nenoogst in het betrekken gebied is vernield. De zeer rijke ondernemingen van Mitsoei (Japan) kondigen 'n schenking Kerknieuws. Pastoor T. Andricsscu. Te Valburg overleed de Zeereerw. heer Pastoor T. Th. Andriessen. Ge boren in het jaar 1870 werd pastuor Andriessen in 1897 priester gewijd en na zijn kapelaanstijd in 1918 tol herder aangesteld over de parochie van den H. Jacobus te Valburg. Aartsbisdom Utrecht. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Pastoor te Valburg den Zeereerw. Heer II. van den Brink. Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der R Loonsverlaging voor overheidspersoneel. Mijnheer de Redacteur. Nu de gemeente loonsverlaging heeft doorgevoerd voor haar personeel zou ik willen vragen Gaal dat maar zoo Zijn die menschen niet aangenomen op een bejraald salaris? Mag dat ver anderen Hebben dc socialisten die zich meestal tegen elke loonkorilng verzetten het niet bij 't rechte eind t Wanneer „Een trouw lezer" niet alleen „trouw" maar ook „goed" zijn krantje leest, zal hij zien dat meer dan eens met klem van redenen is aange toond, dat het onmogelijk is hoogc overhcids-loonen te handhaven, wan neer er op financieel gebied een nood- stand gaat hecrschen m alle kringen en de Overheid uit hittere noodzaak verplicht wordt ook van de zeer kleine inkomsten reeds groote offers te vergen. Ook het gemeente-personeel is een deel der gemeenschap, en de onder vinding leerde reeds dat ik d.it deel bereid is otters te brengen wanneer dc noodzadk ervan aantoonbaar is. Overigens verzetten niet illle socla- isten zich tegen lounkorting hij over heidspersoneel. 1 In dc laatste bcgroolingsvcrgaderiil- gen citeerde Wethouder Tluen nog uit*/ spraken van socialistische leiders die loonkotling willen aanvaard zien, wan neer de omstandigheden dat eischcn. Een redelijke opvatting trouwens. Hier volge nog een verklaring van den bekenden socialisiischen voorman "enri Polak over deze kwestie: „Loonsverlaging zal in de gewone takken van nijverheid en bedrijf, ge woonlijk geen ander resultaat hebben dan verlaging van het levenspeil der betrokken arbeiders. Maar voor liet huishouden eener gemeente kan een verlaging van de loonen van groote beteekenis zijn. Natuurlijk mogen ze niet beneden een redelijk welvaarts peil dalen en geen sluitpost worden. Doch nevens andere maatregelen tot 'czondhoudcn der gemeente-financiën .ran loons- en salarisvcrininderiug on vermijdelijk zijn. „Zulk een verlaging draagt, behalve om deze reden, een geheel ander ka rakter dan eene in de particuliere nij verheid. Een vermindering van de loonen en bezoldigingen van liet ge meente-personeel komt niet een of meer fabrikanten ten goede, doch ver mindert de lasten, die drukken op de burgerij, of voorkomt verzwaring dezer lasten en tol deze burgerij behooren ook, en niet in de laatste plaats, dc arbeiders, de kaïitoonnenschen, de onderwijzers, de rijks- eu andere amb tenaren en werklieden, de kleine win keliers en middenstanders, die een precair beslaan leiden, van bescheiden inkomens moeten leven, door werk loosheid geteisterd worden, aan ver hezen, faillissementen en ondergang blootstaan enz." We mecnen h ermede afdoende de vragen van „cenitiouw lezer" te heb ben beantwoord. Redactie.

De Eembode | 1933 | | pagina 2