Groote Opruiming VROOM DREESMANN Ë5S A. H. van Nieuwkerk n.v. 0!^ vSFTZOFM=OPRI JIMIN30 firma duim burger Vanaf Zaterdag 9 December tot Maandag 18 Dec in één onzer etalages Demonstratie met de bekende „EPEDA" matrassen en veeringen Nederlandsch Fabrikaat - peiu w en3 2 kei8oek£slra ov«-I Ti j d e n s deze demonstratieweek damast met prima i3.goj Specja|e prijzen in Wollen, Ge- 2 pets. 3-dcelige Matras met Stikte en MoltOH ÖekenS. Wol- peluw en 2 kussens, overtrok- ken met prima stores, gevuld en KapokbedstellenMatrassen met onvermengde Javakapokl bijzonder 27.90 Javakapok 1 ten schaap c ais o nn^aec/a MATRAS öek^cht -teer, Rose flanellen lakens, iets bij zonders l.io Effen kleur geslikte dekens, zware kwaliteit 2.90 Extra groote maat 4,25, 3.75 Wollen dekens, fantasie kleuren zeer voordeelig 4.50, 3.25 j Zware Leidsche wollen dekens, j in diverse kleuren 2 pers. maal 5.90, 5.25 Extra groote maat 8.75.7.90 voordeelig 2 pers. 3-deelige Matras mei peluw en 2 kussens, overtrok ken met prima linnen damast, gevuld mei onvermengde Java- k,P°l' nu 35.00 2 pers. 3-deelige Matras met peluw en 2 kussens, overtrok ken met zware linnen damast, extra zwaar gevuld met on- vermengde J| AA Stukjes tochtvilt, lang 6 M., per stukje I4S ct.l Groote sorleering voetzakken V *1.WW Gummi tochtband pei M. IO ct. 7.90, 5.25, 3.90 Schuin gummi tochtstrook, lang 6 M.m tube lijm SO ct. Steenen bedkruiken 0 23 ;Nikkelen bedkr. 0.49, O 27! Zware kwaliteit 0.57- Warmwater stoof 4.75, 2.25 Amersfoortsche R. K. Spaarbank. Verslag over de maand November 1933. Per 31 October verschul digd aan inleggers f274.902,37 Ingelegd J4.887.26 f 279.789,63 Terugbetaald f 9.138,30 f270.651,33 Uitgegeven 2931 boekjes, waarvan 2112 in omloop. Het Bestuur. Sint Petrus Liefdewerk. Tot opleiding van eene Inlandsche Geestelijkheid in de Missiegebieden. Sint Willebrordsbeurs. Vorig bedrag f633,35 Fam. H. f 12,50 Fam. H. N. f 2,50 Fam. v. D. f 0,75 St. Jozefschool V B. f 0,75 Totaal f649.85 GR. KUNTZ, 't Zand 10. „Aser Ben Aser". Door de Jonge Wacht van de pa rochie St. Franciscus Xaverius, zal op begin aangepakt it er veel te bereiken. Om twee uur treden dan aan Amers foort II tegen E.M.M. II uit Hilversum. Ook al een tegenpartij die kampioens aspiraties heeft, terwijl Amersfoort II bijna onderaan staat. Aangepakt, het elftal is goed. Ook het vierde moet spelen en trekt naar Utrecht om O.K.V. II te bekam pen. Veel hoop hebben we niet. maar er zal gewerkt worden. Hoogere Handelsschool. Door een comité van ouders is een adres gericht aan den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen in verband met de plannen tot opheffing der Hoogere Handelsschool. In het adres wordt er op gewezen, aatde Hoogere Handelsschool met 5- jarige cursus hier werd opgerichi op I Sept. 1913 naast en in vereeniging met de op 1 Sept. 1912 geopende Handelsschool met 4 j. c. Beide al- deelingen hebben sinds 1 Sept. 1932 een gemeenschappelijken 2-jarigen on derbouw. Thans kan worden geconsta-1 Brand in de Stad. Jan Musch heeft te Amsterdam zijn jubileum gevierd als de fotograaf Chris- tiaan Mikoff in „Brand in de stad", een tooneelproduct van den Oosten rijker Hans Sassmann. Woensdag werd van dit stuk een, uitvoering in Amicitia gegeven. De handeling voert ons naar een klein Oostenrijksch provinciesiadje, waar de bevolking in opwinding is gebracht door een serie branden, die blijkbaar het werk van een kwaad willige zijn geweest. Op de sociëteit wordt het gevai druk besproken. Vooral een graanhandelaar, die al brand heelt gehad en bang is dat de assurantie- maaischappij hem slechts een deel van de berokkende schade zal willen be talen en een houthandelaar, die zijn heele vermogen in hout heelt vastgelegd, maar geen maatschappij kan vinden, die het risico van een verzekering op zich durft te nemen, zitten in gestadi- gen angst voor de dingen die nog kun- is dan ook wel de eenige reden, dat we ons niet over de moeite van den gang naar Amicitia beklaagd hebben. De vele andere rollen stonden alle op het tweede plan en geven geen aanleiding lo! nadere bespreking. In de pauze werd de jubilaris door Amicilia's voorzitter, den heer Dros- saardt Lulofs, gehuldigd. S. Naar de Amersfoortsche Courant verneemt, ziel het gemeentebestuur zich als gevolg van de verminderde crisis- uitkeering voor nieuwe financieele moeilijkheden geplaatst. In verband daarmede zal, om de gemeenle-begroo- ting voor 1934 sluitend temaken,naar andere dekkingsmiddelen moeten wor den gezocht of zullen nieuwe bezuini- gingen moeten worden toegepast. Te bevoegder plaatse deelde men aan de Redactie mede, dat een en ander nog niet in het college van B. en W. ter sprake is geweest. Wel schijnt vast te staan, dat er iets gebeuren gaat. Bij gerucht vernamen we, dat ook de school voor het voorbereidend openbaar on derwijs zal worden opgehe"en. Ook hieromtrent slaat niets vast. Met zekerheid weten we, dat in den loop van deze maand den Raad voor stellen zullen bereiken ter oplossing van deze nieuwe financieele moeilijkheden. Omtrent de plannen tot verbetering van de afwatering van de Geldersche Vallei hopen Ged. Staten in s'aal te zijn nog in deze zitting een voorstel te doen. Zij mogen thans met de mede- deeling volstaan, dat de Regeering zeer onlangs heeft bericht, dat zij in over eenstemming met de gevoelens van Ged. Staten van Gelderland de voor keur geeft aan de uitvoering van het ValleiKanaal" en dal zij bereid is daarbij geldelijke» steun te verleenen. Omtrent dezen laatsten worden op dit oogen- blik nog besprekingen gevoerd. Gelijk bekend, is het plan der Com missie voor de Geldersche Vallei zoo opgezet, dat van de kosten van het Valleikanaal geraamd op f 1.450.000.— 33 pel. voor rekening van deze Pro vincie komt. Dal de onderhoudspost voor rivier de Eem thans f4000 lager is uitgetrok ken vindt zijn oorzaak hierin, dat in 1933 uit dezen post mede een deel van de kosten van verbetering van de verlichting aan den Eem-moud tot een bedrag van f 4000 zal worden gekweten. Bij de gehouden verkiezing van le den voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken De Geldersche Vallei, werden uitgebracht 676 stemmen, waar- wegens inwendige verbouwing Den 2e JANUARI 1934 komt onze groote MODEL zaal van» 200 M2. oppervlakte gereed. Om plaats te maken voor onze nieuwe fabrikaten ruimen wij tegen fabrieksprijzen op: Eet- en Slaapkamers. Salon Ameublementen. Prachtige Clubs. 70 Tapijten n.l. Axminster, Haar- veiours, Bouclé, Tapis Beige. Kapok Bedstellen. Spiraal Matrassen. Diverse Wollen Dekens, alle maten. Restanten Loopers, Linoleums! Bezichtigt onze 5 Etalages. Profiteert van deze zeldzame aan bieding vóór de omzet-belasting van kracht wordt. Beekensteinschelaan 10 - Telef. 543 Uit den Omtrek Achteveld Onder leiding van den directeur der Rudolphstichting werd een Landstorm avond gehouden in „de Rudolphstich ting". De Voorzitter heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder Overste Jan sen, Ds. Hoeneveld, Luitenant Sanders, Burgermeester en Wethouders vaii Bameveld. Plaatselijke Leiders derafd. AchtervJd en de Olind. Door één die onbekend wilde blij ven, was een vaandel geschonken. Mevr. M. C. Geleijnse—de Bruin had de eer aan deze afdeeling „De Glind" dit symbool uit te reiken, waarbij zij passende rede hield. Na het uitreiken van het vaandel vroegen verschillende sprekers liet woord, o.a. Oversle Jansen, Ds. Hoe neveld, Luit. Sanders. Burgemeester op dit groot bedrijf verschillende werk zaamheden zien. Werkzaamheden die groolendeels met machines worden verricht. We zien poten van aardappe len met de machine, het sproeien van aardappelen met een paardensproei- machine. hel maaien van graan met de zelfbinder, getrokken door drie prach tige Belgische trekpaarden enz. Onderlusschen zien we ook meer malen een aanbeveling voor de chili op 'l doek. Ook laat de film vele eigenschappen van de mest mooi zien, zooals de groole uilstrooibaarheid door de korrelvorm. Een ander deel van de film brengt in de Veenkoloniün. Hier geen zware klei, maar lichte, losse dalgrond. We zien daarom bij 't paard eerst een viertal „trippen" onder de poolen be vestigen, waardoor 't niet Ie diep in de grond zal wegzakken. Hier zien we 't pote' van aardappele. achter de ploeg o.a. het rooien mei de machine. A \V/X1T1A1 Arnhemscheweg 26 Telefoon 964 Amersfoort Dinsdag 26 December, Maandag I Ja nuari en Zondag 7 Januari, in het ge bouw St. Aechten worden opgevoerd hel Bijbelsch Tooneelspel in 4 bedrij ven „Aser Ben Aser", 't Spel wordt gegeven in modern geheel nieuw decor. De opbrengst is ten bate van De Jonge Wacht. Door het R. K. Amsterdamsch Too- neelgezelschap is dit werk als lustrum spel acht maal met 't grootste succes opgevoerd. Infectie-Paviljoen. Door het bestuur van het St. Elisa beth's Gast- of Ziekenhuis zal onder leiding van de arch',tec.i.n Herm. Kroes en Zoon. op Donderdag 28 December 1933, te 11 uur, in't Boompje worden aanbesteed, het bouwen van een in fectie-paviljoen (barak voor besmette lijke ziekten). Burgerlijke stand. Geboren: Cornelis Engelberlus |o- hannes. z. v. J. H. Bonsel en A. C. Snijders Aaltje, d. v. H. v. Essen en A. v. d. Heuvel |anne»e, d. v. B. H. Wermer en M. v. Wakeren. i Jüehuwd: A. N. C- F. Keijzer en M. tj. Blink. Overleden Johanna M. Groenendaal, 38 j. Augustinus Moer- mans, 77 j.. wedn. v. H. Broers. 0 Dec. Geboren Johannes Stephanus Albcrtus, z. v. J. S. A. de Vries v. Gulik Cornelia Hendrica, B. W. Gijtenbeek en W. J. Meuleman Hend.ika, d. v. G. Jansen en C. Meijer Cornelia, d. v. E. v. de Haar en T. Bos. Gehuwd J v. Dam en C. v. de Vooren A. F. v. de Zuid- wind en O Lablans. 7 Dec. OndertrouwdA. Hoevers en D. C. v. Dijk. i Overleden: Klasina Beek, 28 j„ echtg. v. O. v. Westerlaak. R.K.V.V. „Amersfoort". Zondag belooft een zeer zwaren dag te worden en zal zelfs een enkele over winning al succes beteekenen. Het eerste elftal moet naar haars gelijken op de ranglijst S.D.O. te Bus- sum. Dit jaar troffen de clubs elkaar nog niet Maar vrceind lerrein en nog 2 invallers, alsmede de stevige ploeg, voorspelt voor ons geen overwinning. Aan de Leusderweg komt om I uur ecrsl het derde elftal in liet geweer tegen no. I der ranglijst Billltoven li. Deze hebben nog geen wedstrijd ver loren en zullen ook in Amersfoort wel alles op alles zetten dil record le hand haven. Als er een kans is geven we hem aan het derde. Wordt van hel hockeyveld. teerd, dat deze 5-jarige Handelsschool in elk opzicht heeft beantwoord aan haar doel. Ze belrekt haar leerlingen niet alleen uit Amersfoort, doch ook uit de omgeving. Haar voortbestaan is een streekbelang. Het adres wijst er verder op, dat er in de A.-afdeelingen der H.B S. niet die handels-economische sleer heerschl, welke noodig is ter ver krijging van een bevredigend resultaat. Uit het gering aantal leerlingen dat deze A-afdeelingen bezoekt, blijkt overtui gend, dat zij in een dringende behoefte niet voorzien en zij lijden een kwijnend bestaan. Dan volgt er een vergelijking tusschen het aantal leerlingen op beide inrichtingen, waaruit blijkt, dat de ge meentelijke Hoogere Handelsschool bloeit, terwijl de A.-afdeeling der R.H.B.S. sinds haar oprichting in 1924 weinig teekenen van leven vertoont. De adresseerende ouders geven de voorkeur aan de 5-jarige Handelsschool De Hoogere Handelsschool mei 5-jari- gen cursus had met haar eindexamens goede resultaten; van 1924 tot en met 1933 slaagden 152 candidaten of 83 pet. der examinandi. Het adres sluit met het verzoek oir het besluit tot opheffing der gemeente lijke 5-jarige Handelsschool te wijzigen in opheffing der A-afd. der R.H.B.S. Voor de Rechtbank te Utrecht stond een automobilist terecht die op een troep militairen was ingereden en on gelukken had veroorzaakt. De Officier van Justilie meende wettig en over tuigend bewezen, dat verd. door zijn schuld zwaar lichamelijk leisel had veroorzaakt met den dood lot gevolg. Spr. ging de getuigenverklaringen na -1 meende dat het hier een hoogst nstig misdrijf gold. De eisch luidde de maximum straf tor dit feit, n.l. zes maanden gevan genisstraf. ontzegging van het rijbewijs voor den tijd van een jaar en vernie tiging van de auto. De baan der Amersfoortsche IJsver- eeniging aan den Bisschopsweg was opengesteld. De baan was prachtig, bijna duizend vierkante meters meer oppervlakte dan verleden jaar. De con- sumptieient is nog in aanbouw. Ook de verlichting is in orde gemaakt. De baan heell langs de lengte-zijde aan de kant der Rubbensstraat naast elkaar een krabbelbaan voor beginners, baan voor kunstrijders en nen gebeuren. De fotograaf Mikoff, een zielig, gees telijk niet volwaardig lype, tracht zich in dezen besloten kring te doen op nemen. De heeren brengen hem echter duidelijk aan hel versland, dal hij niet voor het lidmaatschap in aanmerking komt. In woede ontstoken, uit hij eenige bedekte dreigementen, die later, als hij verdacht wordt van de brandstich tingen, door den rechter in zijn nadeel worden uitgelegd. Toch moet deze hem wegens gebrek aan bewijs ontslaan tn vervolging. Nu zitten de societeitsvrienden, die van Mikoff's schuld overtuigd zijn, in zak en asch. Zij vreezen dat Mikoff vijanden als eerstvolgende slachtoffers zal uitkiezen. Noodgedwon gen halen ze den uitgestootene nu zei in hun sociëteit binnen, doch Mikoff doorziet hun motieven en maakt van die wetenschap schromelijk misbruik. Hij terroriseert liet geheele gezelschap, totdathet bericht koml, dat de schuldige gevonden is. Mikoff wordt nu weer uit den kring gestooten. Hij is daarover zoo ontdaan, dat hij nu inderdaad bij den houthan delaar brand gaat stichten. Doch als hij ziclt in de sociëteit als dader komt aanmelden, gelooft niemand hem meer. De een na de ander loopt weg om naar den brand te gaan kijken en ten slotte blijft hij alleen over. En zijn ge roep, dat hij dc dader is, gaat in den nacht verloren. Dit inderdaad niet slechte gegeven, dat stol zou kunnen geven zoowel klucht als voor een blijspel of drama, is door den auteur tamelijk onhandig en onbevredigend uitgewerkt. Een schepper behoort meester te zijn over zijn materie en in dit opzicht schiet de schrijver absoluut te kort. Er zou van het gegeven véél meer te maken zijn geweest. Voor een „tragi komisch spel" zooals Sassmann zijn werk aankondigt, gebeuren er veel te l -aarscltijnlijke dingen in, die alleen een klucht thuis behooren. Verder ontbreekt iedere spanning en gaat het stuk als een nachtkaars uil. Musch' spel als Mikoff was natuur lijk weer een creatie van den eersten rang. Hij had zich een prachtkop ge maakt. Meesterlijk was de verwezen uitdrukking in zijn oogen en de lijde lijke verhelderingen, telkens wanneer een geestelijke opflikkering hem maan de op zijn hoede fe zijn of Item het ijs-1 bewustzijn schonk van zijn overwicht op de situatie Musch'schitterend spel van 77 ongeldig. Er is over hel algemeen zeer slecht door de kiezers gestemd. Het best was de opkomst in Veenendaa! en Nijkerk en hel minst te Amersfoort. De gekozen candidaten zijnMr. A. v. d. Deure, Bennekom, aftr.B. van Dijk, Nijkerk, aftr., B. Kramer, Amers foort, aftr.A. de Ruiler, Veenendaal en Joh. A. v. Waveren, Driebergen. Zondagsdienst H.H. Doktoren en Nachtweekdienst Apotheek. Dr. Q H. Blees, Ulrechlscheweg 122, telef. 1733; Dr. E. J. G. Mertens zur Borg, Laantje 5, telef. 1225; Dr. J. W. E. Hoffman, Vondelplein I, te lefoon 1687. Apotheek: W. A. v. d. Bovenkamp, Utrechtschestraat 45a, Telefoon 63. Op de ijsbaan aan den Bisschop- perweg is een jongeman, R. Ie P. ge naamd, na een botsing met een anderen schaalsenrijder gevallen. Met een lichte Iterschenschudding is hij naar de ouder lijke woning vervoerd. In de Stationsstraat is een auto door de gladheid in aanraking gekomen met een leuning van het viaduct. De auto werd door de politie met een defecte stuurinrichting geheel onbeheerd aan getroffen op hef Stationsplein. De gladde straten op Donderdag morgen en voorgaande» nacht brachten heel wat strubbeling mee in het ver keer. De zeswieler van den vrachtdienst- Van Doorn op Utrecht liep door hek heg heen van perceel 155, Utrecht- sclteweg. Het heeft niet veel gescheeld of ook -e woning zelve was gerammeid. Prachtig werk heeft de Reinigings dienst weer verricht met het zand- strooien reeds in den zeer vroegen morgen dus nog bij duisternis. Hedenavond heeft de opening plaats van de maat- en schoenreparatie-in richting en speciale inrichting voor luxe en orthopedisch schoenwerk van den heer C. B. de Wilde, Vermeerslraat 12. Ook in deze zaak zijn speciale monster- en paskamers ingericht. Men zie de elders in dit blad geplaatste advertentie. Bij de gehouden aanbesteding hel bouwen van een kapel en andere gebouwen op de stichting Zon en Schild werden door 53 Hervormde aannemers billetten ingeleverd. Laagste inschrijver was Van Dillen Ie Schalkwijk voor f 118.658,—. Weslrik en W. v. d. Hengel, die allen in doeltreffende woorden over hel uit reiken van een vaandel spraken. Verder werd de avond gezellig door gebracht mot zang, voordracht en filmvertooning. Eemnes Burgerlijke Stand. Geboren Anna Baatje. d. van A. C. Vos en J. W. Lodders. Overleden Rijkje van Ooslrum, 82 j. Hamers veld De verbetering van de beek in Asgat uitgaande van het Eemcollege, is vol tooid, hetgeen de waterloozing ten goede komt. n de weide- Hoogland De Boerenbond hield met de J. B.- Bond een gecombineerde vergadering. De J.B.B. had eenige tijd geleden een aanbieding gehad van de N.V. Chili- salpeler Handel-Mij. te Rotlerdam, waarin de Mij. verzocht eens haar nieuwe film Ie mogen vertoonen. On kosten waren er niet aan verbonden, alleen had men le zorgen voor een zaal met electrische stroom. DeJ B.B. pleegde overleg met de Boerenbond en zoo kon op 5 Dec. j.l. de film toond worden. Vooraf hield de B.B. een korte ver gadering. Hoofdzaak was de vaststel ling der contributie. Het bestuur stelde voor deze weer voor 't komende jaar te zetten op f3.— dil was wel 't minimum wdt 't bestuur kon aanbieden. Zonder discussie werd 'I bestuurs voorstel goedgekeurd. De penning meester zal zitting houden om de contributie le ontvangen. Aan de rond vraag werd door niemand deelgenomen, zoodal de voorzitter deze vergadering kon sluiten. Hij heet dan den vertegenwoordiger der N.V. Chilisalpeter welkom. Ge noemde heer is intusschen met de opstelling zijner toestellen klaar, zoo dal de film kan gaan draaien. Hel is een film in 5 aclen, die de vergade ring een paar uren aangenaam en leerzaam weet bezig te houden. Ze|is zeer duidelijk, daar zelfs de dikke rook geen beletsel is om ze goed te kun- Dc film laai ons zien verschillende der mooie zwarl-bonte vccbeslagen in de omgeving eencr typische riesche boerderij. Eigenaardig is de manier waarop de Friezen hooien, zoo heel anders als bij ons. De oppers worden op iwee slokken weggedragen haar de waterkant, waar 'l hooi per schuil naar de boerderij wordt gevoerd. De zandgrond is niet vergelen. We zien er bijv. liet maaien van roggeen larwe. alsook een nieuwe methode van „hakken" zeilen. De heele lilm le beschrijven zou mij onmogelijk zijn. Ze besluit met de ver- tooning van eenige typen van echte Nederlandsclte boerderijen, zooals in Zeeland, Utrecht, N.-Holland, N.-Bra bant, Limburg, enz. Ik geloof dat het talrijke publiek, dc vergadering was zeer goed bezel de film mooi ge vonden heelt. Ik vergal nog le ver melden? een toegift in de vorm van een komisc'te film. die ook de lach spieren in beweging bracht. De ver tegenwoordiger hield tusschen de acten een aanbeveling van de Chili. Hij zegt dat de prijzen nu gelijk zijn aar die van kalksalpeter. In aanmerking geno men nog de gunstige bijwerkingen der Chili meent Spreker zijn product wel te mogen aanbevelen. Het dankwoord van de voorzitters n de B. Bond en de J. B. Bond was zeker verdiend. Leusden Burgerlijke Stand. Geboren: Qerbrand, z. v. H. H. v. Raaij en M. stolp. GehuwdK. Eis- sen en H. W. Geerlsma. Soest Het werk bij den wegaanleg op Het Hart is hervat, nadat speciaal door de bemoeiingen van het raadslid Busclt tusschen stakers en aannemer een overeenkomst tot sland gekomen was. Het werk gaat thans vlot zijn gang, zoodat dc voltooiing van de wegen thans spoedig te verwachten is. De vergadering van den f^fc. Jonge Boerenbond werd o.a. ook bijgewoond door 7 bestuursleden van de nieuw opgerichte afd. Eemnes en den heer J. C. v. d. Pol, landhouwondcrwij: landbouwgebieden in ons land. Ze te Amersfoort. De Geest. Adviseur brengt ons op de groole boerderij de Pastoor Voss, vervolgde z'n godsdienst- .Wilhelminapolder" bij Gces en laai cursus. Daarna hield de technische

De Eembode | 1933 | | pagina 2