Kerstartikelen Kerstcadeaux QKMC Fa. H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DE EEMBODF. verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 22 Dec. 1933 ADVERTENTIÊN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren AdvertentiEn moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur in den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 76 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een enkele blik op de klok van den tijd doet ons beseffen hoe snel de werk dag voortsnelt. En liet is altoos „laler dan wen denkt". Epistel en Evangelie. 4e Zondag van den Advent. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de Korinthiërs; IV, I BroedersI Aldus beschouwe men c als dienaren van Christus en uitdeclers van Gods geheimen. Hier nu wordt in »de uitdeelers vereisclit, dat met getrouw bevonden worde. Mij echter is er het minste aan gelegen, dat ik door u be oordeeld worde of door eenen mensche- üjken rechtdag; en niet eens beoordeel ik mij zeiven; want ik ben mij wel niets bewust, maar daardoor ben ik niet gerechtvaardigd doch die mij be oordeelt is de Meer. Wilt dus niet vóór den tijd oordeelen, totdat de Heer komt. die ook de verborgenheden der duis ternis in het licht stellen en de beraad slagingen der harten openbaren zalen dan zal aan een ieder de lof geworden van God. EVANGELIE volgens den H. Lucas; lil, 1—6. In het vijftiende jaar der regcering van keizer Tiberius, toen Pontius Pilatus stadhouder van Judca, Herodes vier vorst van Galilea, Phillippus, zijn broe der, viervorst van llurca en het gewest Trachonitis, en Lysanias viervorst van Abilene was, onder de hongeprlcsters Annas en Kalphas, geschiedde hel woord des Heercn tot Joannes, den zoon van Zacharias. In de woestijn. En hij kwam in dc gv hcele jordaanslrcek, een doop sel van boetvaardigheid tot vergiffenis van zonden predikend, gelijk er ge schreven staat in liet hoek der god-; spraken van den proleet IsaiasDe s stem eens roependen in der. woestijn bereidt den weg des liecren, maakt zijne voetpaden rechtAlle dal zal ge vuld en alle berg en heuvel zal geslecht worden; en het kromme zal recht cn het hobbelig tot eene effen baan wor den; en alle vleesch zal de zaligheid Gods zien. r i Evan gelieverktnrlng. 4c Zondag van den Advent. Wederom wordt ons in het H. Evan gelie van dezen Zondag de 11. Joannes. de Voorloopcr des liecren. voor oogen p. gesteld. Het Evangelie begint met een zeer uitvoerige tijdsbepaling over het op treden van den grootcn Boetgezant bij den Jordaan, voor geleerden en ge- schiedkcnncrs een aanwijzing van het grootste gewicht. Joannes nu predikte tot het volk boetvaardigheid en ver betering des levens om zich tot de komst van den Messias voor te be reiden. Wanneer in het Oosten eer groot vorst door het land trok moesten al de wegen zorgvuldig bereid en effen gemaakt worden, welk bevel door een voorlooper werd afgekondigd. Zoo ook kondigt Joannes den komst vanChri aan: hij beveelt, niet de wegen het land maar die van onze harten te bereiden en daaruit alle hinderpalen te verwijderen die den doortocht van Christus zouden beletten„alle dat zal gevuld, alle berg cn heuvel geslecht worden, de kromme wegen zullen recht en de oneffen paden effen gemaakt worden. De dagen van den advent zijn ni bijna geëindigd. Hel feest van de ge boorte des Heeren is aanstaande. Onderzoeken we ons zelven nu eens of wij inderdaad den weg voor Zijn komst bereid hebben, of wij de kromme en oneffen wegen van ons hart volgens de vermaningen van Johannes effen en gelijkgemaakt hebben. Hetgeen we lot dusverre daarin verzuimd hebben moe- t ten we nu nog trachten goed te maken. Dal de gierigaards zich toeleggen op de werken van barmhartigheid en voorat in deze dagen de armen gedenken, de haatdragenden hun afkeer afleggen en zich met hun evennaaste verzoenen, de afgunstigen een ander het goede gunnen, de onkuischen hun hart reinigen, de onmatigen sober en matig gaan leven, kortom dat een ieder de oneffen paden zijns harten effpn cn recht make, zich toelegge op de innerlijke voorbereiding des harten. Dan zal alle vleesch de zaligheid Gods zien, dan zal op het schoone kerstfeest het goddelijk Kind met zijne genadegaven in ons harte nederdalen, onze ziel dien vrede schen- ken, dien de wereld niet schenken kan dan zal dit Kerstfeest voor een ieder van ons inderdaad een Zalig Kerstfeest zijnvrede op aarde aan de menschen Kantoorboekhandel F. A. TULP Langeslraat 65 Tel. 326 Liturgische Kalender. Weck van 24 - 30 December. Zondag 24 4e Zondag v. d. Advent gilie van Kerstmis. Mis Hodie scietis 2e geb. v. d. 4e Zondag. Maandag 25. Hoogfeest v. Kerstmis. Drie H.H. Missen. Nachtmis Dominus dixit. Dageraadmis Lux fulgebit. Dag mis Puer natus est. In de tweede Mis 2e geb. v. d. H. Anastasia. In de derde Mis Laatste Evangelie Driekoningen, Credo, Prefatie v. d, Oeboorle en eigen Communicantes gedurende het Octaaf. Dinsdag 26. II. Stcphanus eerste Martelaar. Mis Sederunt principes. 2e geb. uit de 3e Mis v. Kerstmis. Woensdag 27. II. Joannes Apostel i Evangelist. Mis In medio. 2e geb. t de 3e Mis van Kerstmis. Donderdag 28. H.H. Onnoozelc Kin deren. Mis Ex ore infantium. 2c geb. t de 3e Mis v. Kerstmis. Vrijdag 29. H. Thomas Bisschop Martelaar, Mis Oaudeamus. 2e geb. uit de 3e Mis van Kerstmis. Zaterdag 30. Octaaf van Kerstmis Puer natus est. 2e geb. van Maria, 3e gebed van Kerk of Paus. denke daarover niet te licht. Van twee zijden gaat men op revolutie uit, van den kant der communisten, die nog lang niet overwonnen zijn, ook in Duitschland niet, al houden ze er zich St*!, en even goed van de zijde der fascisten. In Italië zoowel als in Duitsch land werd door de fascisten en natio- naal-socialisten rondweg erkend en men glorieerde erop, door revolutie het bewind te hebben veroverd. Wat die omwentelingen beteekenen. ook legen het katholicisme zal nu wel lang zamerhand zijn doorgedrongen ook tot de katholieken, die met het nationaal- socialisme sympathiseerden en er aan vankelijk niets kwaads van wilden hooren. Tegenover die verderfelijke politiek moeten wij de katholieke stellen. In de-zen tijd van groote verwarring, nu zoovelen geen uitweg meer zien. heelt de Katholieke Staatspartij met haar Manifest getoond, den tijd te begrijpen. Het is nu de tijd voor katholieke actie volgens de groote beginselen door Paus Pius XI aan de wereld voorge houden. Van de kracht der Kath. Partij vooral zal het afhangen of ons land behoed zal blijven voor politieke ex cessen die elders beleefd worden of dreigen. Een groot aantal katholieke strijders is dagelijks werkzaam voor de katho lieke beweging. Maakt dat werk sterk en steunt het door de zoo noodige geldelijke middelen, zonder welke geen werk te ondernemen is. verbreiding. We moeten kerken bou wen en onderhouden, hebben op te brengen voor meerdere katholieke ver- eenigingen op sociaal en charitatief gebied en vnor jeugdorganisatie. De Katholieke Universiteit vraagt onze jaarlfjksche bijdrage. En zooveel meer. Dat is allemaal waar! Maar het is ook waar dat er met veci katholieken zijn die in een heel jaar niet één kwartje kunnen geven voor de Kath. Kiesvereeniging. En toch zijn er veel katholieken die om dat kwartje buiten de kiesvereeniging blijven of er om dat kwartje uit gaan. Dat moest toch niet aorkumen. Van de meeste katholieken wordt niet meer gevraagd dan hun stem op de katholieke lijst cn dat minimum- kwartje contributie. Van dat kwartje moet een gedeelte af voor den Rijks kieskring, die daarvan weer een ge deelte moet afstaan aan de partijkas. En op de laatste partijraadsvergadering is den aanwezigen duidelijk gemaakt dat het Partijbestuur niet voldoende meer heeft aan de vijf cent die het per lid ontvangt en daarom een voor stel tot verhooging van dezé contri butie te verwachten is. Men bedenke dat van vele andere katholieken groote offers aan tijd en arbeid worden gevraagd in den dienst van de katholieke politiek, welke groot landsbelang is. Laten de velen van wie dat niet wordt gevraagd, ten minste beseffen dat van hen minstens die geringe geldelijke bijdrage mag worden verwacht, welke het reglement als schamel minimum vaststelt. weer de tijd voor de aan werving van nieuwe leden. Of 1934 zonder een Kamerverkiezing voorbij zal gaan? Wie kan het zeggen. De vorige week, toen even een crisis dreigde, kwam de kwestie der Kamer ontbinding al ter sprake. De besturen van onze Katholieke Kiesvereenigingen zullen in ieder geval zorg dragen, dat de ledenlijsten in orde zijn en thans zooveel mogelijk worden uitgebreid. Dit is ook een financieel belang voor de organisatie, omdat een grooler ledental de middelen verstrekt. En waar cén lid slechts weinig bijdraagt, is het gewenscht dat vele nieuwe leden ge wonnen worden om vele kleintjes één groote te doen maken. Gelukkig waren er altijd vele leden die meer en veel meer gaven dan de minimum-contributie van het simpele kwartje. Op hen vooral drijft de pro paganda. Zij moeten de partij staande houden voor zoover dit met financteele middelen mogelijk is. Laten onze pen- RECLAMEBRIEVEN. hebben su anten komen niet uit zich zelf Ze willen, dat U hen roept Geen beter middel dan persoonlijke reclame, ant Ge het beste u w artikelen propageeren WIJ HELPEN V TYPE- EN C0PIEER1NRICHTING VITESSE KON. WILHELM1NASTR. I Wat mag en niet mag! Naar aanleiding van een couranten bericht uit Amerika van den volgenden Van Politiek terrein. Wanneer we zien wat andere poli tieke partijen zich financieel kunnen veroorloven, dan maakt de Katholieke Staatspartij daartegenover een poover figuur. Zeker, we hebben ons Schaep- manhuis in den Haag. ons partijbu reau. En het is van groote beteekeni: dat we dit bezitten. Het is geen mi nuut te vroeg gekomen. Men verbeelde zich dat we het op dit oogenblik van politieke oogspanning niet hadden. Wat moest er van de organisatie terecht komen Maar naast ons en tegen ons wordt n nieuwe politieke partij uit den grond gestampt, En terstond neemt deze de allures aan van den grooten meneer, het geld speelt geen rol. Be halve een groot hoofdkwartier worden op verschillende plaatsen partijkanto ren gevestigd. Nu weten we wel dat zulke bewe gingen over geheime bronnen kunnen beschikken, begunstigers in het groot, die belang hebben bij hun actie, doch zich achter de schermen houden, maar ze hebben de fondsen foch maar. Doch er is nog nooit een tijd geweest waarin de katholieke partij overal kon zeggen dat ze nu eens over voldoende middelen beschikte om vrij haar vleu gelen uit te slaan voor de politieke propaganda aan de stembus en op anderen tijd. En wanneer een groote verkiezing achter den rug was, dan waren de kassen meer dan leeg en moesten volgende verkiezingiooze jaren dienen om uit de schuld te komen. Zoo ging het veelal. Zijn de katholieken dan minder vrij- ningmeester en bestuursleden probee- gevig dan socialisten of fascisten? ren dat aantal van vaste hocgerecon- Verre van daar! De lezer heeft ons tributies uit te breiden. Des te gemak- al lang voor de voeten geworpen dat kei ijker zullen de afdeelingen ook aan katholieken zooveel Ie geven hebben, de provinciale kas geregeld hun bij- We moeten onze missionarissen onder- dragen kunnen voldoen, steunen in hun werk voor de geloofs- We beleven een ernstigen tijd. Men Kantoorboeken In alle gewenschte i Llniaturen Kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Langestraat 84 Telef. 528 inhoud „Dc president-directeur van de Chase National Bank blijkt een persoonlijke winst gemaakt te hebben var, 10 mil- lioen dollar door 42 500 aandeelen van zijn eigen bank 4 la baisse te verkoopen.... zijn bank verloor bij die gelegenheid 10 milliocn dollar.... hij leende voor privé speculatie 6Vj mlllioen uit de ran zijn bankstrafbaar is dit niet, het is slechts onbehoorlijk geeft de bekende Quaeritur in de Morgen spottend :.et volgende com mentaar ..Ja, mijne heeren, aldus doceert een professor in de cultuurgeschiedenis honderd jaar later, zoo ver was de beschaving gevorderd in den jare 1933 n3 de geboorte onzes Heeren in he meest verlichte deel van den aardbol de Vcreenigde Staten van Noord- Amerika. Niet strafbaar, slechts onbe hoorlijk! Strafbaar was het wel een glas bier te drinken of een borreltje naar binnen te wippen. Strafbaar was het, als ge op het gras-gazon van een park liept. Strafbaar was het, ais de claxon van uw auto niet heelemaal in orde was. Strafbaar was het, als u- hond geen penning van de honden belasting droeg. Strafbaar W3S het, als een hongerige werklooze een brood u't een bakkerswinkel gapte. Strafbaar was het, als een jongste bediende tien cent uil de la lichtte. |Tienduizend andere dingen waren strafbaar. En dat was goed. Orde moet er zijn, de wet is er om onderhouden te worden, andermans eigendom dient geërbiedigd. Maar meneer de bankdirecteur beging slechts een overtreding van de fatsoens code, foen hij zijn slag sloeg midden in den beurskrach! en zich van zijn bank en haar clientèle niets aantrok. U ziet, mijne heeren, welke subtiele rechtsonderscheidingen men er in die jaren op na hield. Misschien begrijpt ge dit niet aanstonds en ik hoor al iemand vragen, of de menschen toen' wel heelemaal goed snik waren, maar dat bewijst uw onervarenheid in 't do mein der beschavingsgeschiedenis. Ik zal daarom die vraag maar niet straf baar noemen, doch slechts onbehoorlijk, slechts onbehoorlijk Waarschuwing. Het is direct geen alledaagsche ge beurtenis, wanneer een rechter van de hoogte zijner zetel, waarop hij krach tens zijn ambt is geplaatst, zicb tot de Pers nederbuigt, om een verzoek te doen, ten einde middels dit openbaar lichaam het publiek te waarschuwen tegen een steeds voortwoekerend maat schappelijk euvel, waarop ook van de zijde der Dagbladpers reeds eerder en meerdere malen de publieke aandacht gevestigd geworden, aldus de Resb. Wij doelen hier op het dikwijls zoo funest gebleken afbeialingssysteem. en waarbij veelal aan lieden, van wien te voren reeds kan worden bepaald, dat zij nimmer aan de hen voorgelegde bepalingen zullen kunnen voldoen, al lerlei meest luxe voorwerpen radio's, gramafoons, electrische stofzuigers en strijkijzers e.d. in huurkoop worden afgegeven. Veelal handelen dergelijke lieden on der den dwang van agenten, colpor teurs e.d., die eenerzijds op hunne beurt wederom van hoogerhand tot af zet hunner artikelen worden gedwon gen en bij wien ook meestentijds voor al het behalen van een in het vooruil- zicht gestelde provisie op den voor grond treedt. Men staat eenvoudig verbaasd, hoe ook zelfs in onze dagen van malaise en werkloosheid op de meest lichtzin nige wijze, voorwerpen van meestal ver over de honderd gulden en meer, op z.g. gemakkelijke afbetalingsvoorwaar den. worden gegeven aan lieden, die nauwelijks in staat zijn één enkele termijn daarvan te betalen. Meestal duurt het dan ook niet lang of derge lijke voorwerpen van waarde verwis selen. gewoonlijk door den nood ge dwongen, spoedig van eigenaar, zelfs al weet de houder dezer voorwerpen dat het hem, of haar niet geoorloofd is vooraleer dit geheel is afbetaald, van de hand te mogen doen. Gelijk gezegd treedt de nood, mees tal in den vorm van ziekte of werk loosheid hier als zij het dan al als heele slechte raadgever op en tracht men van den nood een deugd, hier dan natuurlijk een ondeugd te maken. Bijna geen strafzitting kunnen wij meer bijwonen zonder een of meerdere gevallen van ontijdige verkoop dezer voor de koopers althans veelal kost bare afbetalingsartikelen, te hebben medegemaakt. In zeer veel van dergelijke gevallen heeft de leverancier-getuige, nevens de schade welke hij moet lijden en met recht en reden nog een ernstige berisping van den rechter in cnlvangst te nemen over de lichtvaardige wijze waarop hij transacties met meestal in solvabele personen afsluit. Doch ook het publiek hetwelk in het algemeen niet wijzer is en tegen de schoon-schijnende aanbiedingen van het meestal verlokkend artikel weinig of geen weerstand weet te bieden moet, en hier doelde de rechter voor zeker op, toen hij zich tot ons wendde op dc eerste plaats tochJ- voorzichtigheid betrachten. Het gemak of veelal ook het ver maak hetwelk men op bovenstaande wijze binnen de muren van eigen wo ning tracht te halen, kan bij verre na niet opwegen tegen de soms namelooze ellende later over het gezin gebracht In den regel zijn het handige en veelal bij de rede zijnde kooplieden, die on der allerlei schoon-schijnende condi ties hun, in de oogen der a.s. koopers zoo verlokkende artikelen aan den man trachten te brengen en hun cliën ten verplichtingen opleggen, welke zij bij voorbaat reeds niet kunnen vol brengen. De zucht naar luxe en gemak heeft reeds menigeen den weg naar de mis daad helpen voorbereiden en verge makkelijken. Gaarne voldoen wij dan ook aan hei erzoek door een alleszins bevoegd autoriteit die dagelijksche ondervin ding op dergelijk gebied heeft opge daan ten einde het publiek in het algemeen voor veel ramp en ellende te vrijwaren. voor in aanmerking komende personen :n extra Kerstbus te verstrekken. Naar wij vernemen zal de Crisis- Rundvee-Centrale echter op deze ver zoeken niet ingaan. Reeds is gebleken, dat de bonnen waarop werkloozen en ondersteunden blikken rundvleesch kunnen verkrijgen verhandeld worden. Er zijn gevallen bekend, dat de bonnen a 15 cent per stuk werden verkocht. Om verdere misstanden en verwarring te voorkomen heeft men zich op het standpunt gesteld, dat uitbreiding der distributie met groote voorzichtigheid dient te geschieden en voorhands niet mogelijk is. vRuwe handen ^^5 Doos30en60ct. Binnenland Rundvee. Door de Crisis Rundvee Centrale zijn thans ongeveer 50.000 runderen, ge slacht. Me.*»heeft goede hoop op 1 Februari het vereischte aantal runderen te hebben geslacht. In de laatste dagen zijn bij de Crisis- Rundvee-Centrale tallooze verzoeken ingekomen van gemeentebesturen en vereenigingen van liefdadigheid om in staat te worden gesteld aan de daar- Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Dronkenschap: G. v. G.Amersfoort i of 4 d„ W. v. d. O. Spakenburg idem, W. V. zwervend idem, A- C. A. Amersfoort f 10 of 4 d. IJkwet: A F. Amersfoort f3 of 1 d. en verbeuring. Loopen op verboden grondW. J. Amersfoort f 15 of 15 d.. E. J. idem. v. d. B. Hilversum f8 of 4 d. Arbeidswet: J. R. Utrecht f5 of 2d., A. W. Nijkerk f8 of 4 d. Leerplichtwet: J. K. Spakenburg f3 of 1 dag. Jachtwet: J. K. Amersfoort f 15 of 6 d en verbeuring. Ongedekt aardappels vervoeren: G. G. Amersfoort f5 of 2 d. Veewet (zich vee verkampen z.v.): J. Sch. Bunschoten f20 of 5 d. VisscherijreglementP. V. Laren f 15 of 6 d. Vuurwapenwet: H. Sch. Laren f30 of 10 d en verb., G. v. d. B. Baarn f25 of 10 d. en verb. Te Amersfoort rijwiel onbeheerd la- _nM. M., J. A. D„ T. H„ K. Ch. allen aldaar, D. S. Hamersveld, M. W. Arnhem. A. v. M. Baarn, alle boven- genoemden f3 of 1 d. Wielrijden onder invloed van alco hol: T. v. d. P. Hilversum f20 of 8 d. plus f 5 ol 2 d. voor rijden z. licht. Met auto rijwielpad berijden: W. K. den Haag 120 of 5 d. Links rijden: G. v. G. Hilversum f 5 of 2 dJ. P. K. Soesterberg f50 of 10 d. en 3 maand ontzegging rij bevoegdheid, H. H. E. B„ Amersfoort f3 of 1 dag. Veiligheid van verkeer in gevaar brengen: P. v. E. Woudenbergf25o( 10 d-, j. v. d. E. idem, Th. G. v. d. A.. Amsterdam f60 of 1 mnd. Niet stilhouden als de veiligheid van verkeer dit eischt: L. de G. Spaken burg f30 of 10 d. Onvoldoende verlichting met auto: J. A. S. Hilversum f5 of 2 d., J. B. v. d. L. Soest f2 of 1 d. Onvoldoende remmen: T. v. d. B. Hoevelaken f 5 of 2 d., D. C. A. Ermelo idem, E. v. d. B. Muiden idem, A. P. J. J. Arnhem f 100 of 1 md. plus f 15 of 3 d. voor links rijden. Wielrijden zonder lichtM. B. Soest f3 of 1 d. Idem zonder reflector: W. F. U. Soestdijk f 1 of 1 d. Nummer-letter niet verlicht: M. D. Bussum f 2 of 1 d., C. K. Renswoude idem. W. W. Amsterdam idem. Geen rijbewijsA. W. Leusden f2 of 1 d. Niet voldoen aan ambtelijk bevel G. A. L. Amersfoort f5 of 2 d. I -ll 1 UwjuHUMUOQ 1 --- .vrffSKVlO! l"1™" 1 i;-,.oT.'6uflf«fOQg'r

De Eembode | 1933 | | pagina 1