OPLEIDING „RADIO" jh Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DIZ EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort 1.10. franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 29 Dec. 1933 ADVERïENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentlën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur Telefoon 314 in den morgen zijn bezorgd. Zeven en Veertigste Jaargang - No. 77 TWEEDE BLAD. jonge Wacht, St. Franc. Xaverius. „ASER BEN ASER" „De tragiek van een joodsche zwerversjongen" Onder ademlooze stilte onderging op de 2c Kerstdag de flink bezette zaal van St. Aecblen, de diepe ontroering van dit prachtige tooneelstuk. Het heeft alle verwachtingen verre overtroffen. Wie vermoedde ook dat er onder die simpele titel zoo'n heerlijk Jeugdspel schuil ging. Van 'l begin af boeiend, was de stilte bij sommige spannende momenten voelbaar, slechts hier en daar verbroken door 'n onderdrukte snik en't monotoon getik van de klok aan de wand. De jongens gaven 'n buitengewoon natuurlijk en rustig spel. Geen oogen- blik van aarzelen of haperen. Het ge heel nieuwe, moderne decor met de veel-kleurigc Oostcrsche costuums, i verhoogd door prachtige, juist getroffen L belichtingen, was 'n heerlijk spel van lijn en kleur. Geen wonder, een der bekendste regisseurs op dit gebied, gaf hiervoor zijn zeer practische en juiste aanwijzingen. De grimeur had voor'n paar zeldzaam mooie jongenskoppen gezorgd. De hoofdfiguur, Aser, een Joodsche zwerversjongen, boeiend door zijn eer lijke eenvoud en open karakter. Aan z'n stok draagt hij 'n klein bosje stroo, waarop eens 't hoofd van 't kind in de kribbe te Bethlehem rustte. Nooit vergeel hij die wondere Nacht, toen hij met de andere herders ademloos bij de kribbe neerknielde. Hij was toen r pas 'n herdersknaapje van zes jaar. Negen jaar zijn nadien voorbijgegaan. Zijn ouders zijn reeds lang gestorven. En met 't heete verlangen nog eenmaal t de Messias te ontmoeten, zwerft hij rond, overal uitgejouwd en nage schreeuwd. Als hij eindelijk Nazareth bereikt, i- zijn ellende ten toppunt ge stegen. Hevig lieett hij te lijden van de hardvochtigheid van de wreede dorps jongens Gesard wordt hij tot 't uiterste een frissche dronk water wordt voor z'n voelen in 't stof gesmeten, een steen verwondt onverwachts 't rustende zwervershoofd en bloedend en kreu nend ligt hij verlaten langs Jen weg. Dan verschijnt de witte Knaap, Jes".s r Ben David, van de timmerman uit Na- zaïeth. Wat een rustig, verheven spel. Wat 'n ontroering bij die hartelijke verzorging die Aser ondervindt van die stille, onverwachte Vriend. Een ge lukkige maand voor Aser, in 't kleine huisje van Nazareth breekt nu aan. Santen met |esoes, timmert en schaaft hij in de werkplaats van Jozef. Maar W geen oogenblik laten de sarrende dorps- Et jongens hem met rust. In rijke afwis seling volgde verschillende tooneelen elkander snel op. Dan weer heftig en wreed, dan weer zacht en goed. In stijgende lijn gaat't naar 't hoogtepunt, i Zang en koor en muziek verhoogen 'l t effect. Als in de slotscène Aser uit de hooge, dorre ceder neerploft is de spanning in de zaal 't hoogst. Daar p buigt de witte figuur van Jesoes zich 1 over de stervende knaap. Aser opent Ie oogen. In een verblindend licht lérkent hij plotseling wie hij zocht: de Messias. Langzaam verdwijnt 't tooneel in 't juister en 't doek valt. Een daverend applaus breekt los. Het was een spel vol diepe ontroering. Niemand verzuime dan ook bij een [yan de volgende opvoeringen 1 en r Januari - dit mooie Jeugdspel te ;aan zien. Kaarten 30 cent verkrijgbaar bij de Eerw. Fraters, Weverssingel, die al hun moeite rijkelijk beloond zagen door 't heerlijke spel, en bij Lorijn's Ker kelijke Kunsthandel, 't Zand 2 en G. j. A. Verweij, Kamperbinnenpoort 3. Ir- Er werd ingebroken bij een bakker jan den Woestijgerweg. Uit een kastje werd een ijzeren geldkistje met f150, koopcontracten en ander waardepapier meegenomen. Het bouwen van een kapel met dienstvertrekken en van een economie- gebouw met keuken, werkplaatsen ■J' enz. op het terrein van Zon en Schild, W^Ülc opgedragen aan de aannemers de f JjjBoer te Amersfoort en Delftzijl, voor 12.745. - De Rector van het Gymnasium droeg ït een korte toespraak het beeld door it corps leeraren aangeboden aan hel 2e Kerstdag ging onze R. K. Muziek vereniging Wilskracht naar Rotlerdam om deel te nemen aan 't Internationaal Concours voor Harmonie- en Fanfare corpsen, uitgeschreven door de Har- onie „Industrie". Aan deze wedstrijd mochten alleen corpsen uit de hoogere afdeelingen deelnemen en welEerste Afd. afd. Uitmuntendheid, Eere Afd. en Hoogste Eere Afdeeling. Ter verduidelijking mag er op wor den gewezen dat de beoordeeling in een Internationale wedstrijd per afd. 2 afdeelingen Nationaal verschil heeft. Dus een corps dat lnternalionaal in de Eerste afdeeling speelt, behoort zeker Nationaal in de Eere afd. uit te komen. Wilskracht wilde zich gaan melen met de besten uit de besten, en het is haar zeer eervol gelukt. Zij wist beslag te leggen op een flinke tweede R. K. Muziekvereniging „Wilskracht" Uit den Omtrek Achteveld Tot bestuurslid van de Coöp. Zui velfabriek „Juliana" is herkozen C. v. Daatselaar. Tot commissielid is geko zen Jac. Voorburg. prijs in de Hoogste Eere Afd. Harmonie. De Jury bestond uit de heeren N. A. Bouwman, gep. maj., Directeur Kon. Militaire Kapel, Den HaagM. C v. d. Rovaart Amsterdam en P. J. Oomes ex-dir. Militair Kapel Rotterdam. In de hoogste Eere afd. Harmonie waren geplaatst 7 corpsen, waarvan 3 Belgische'corpsen, die zich nog op 't laatste moment terug trokken. Er bleven in de afd. 4 corpsen over, waarvan 2 een eerste prijs behaalde en 2 een tweede prijs. Het was voor de leden van Wils kracht en niet 't minst voor directeur J. Wakelkamp een openbaring te mogen vernemen dat de R. K. Muziekvereen. Wilskracht te Amersfoort beloond werd met 53 punten meer als noodig was voor een Tweede prijs. g Tevens kan vermeld worden'dat de heer N. A. Bouwman heeft verklaart, dat hij nog nooit in zijn muzikale loop baan zulke muziek heeft gehoord van dilletanten in deze afdeeling. Hij was er gewoon verbaasd van. En dit wil zeker wel iets zeggen. De uitgevoerde muzieknummers warenverplicht nummer Ouverture Dramalique, Rollon, G. Parisvrij nummer Fantaisie „La Walkyrië" van R. Wagner, arr. Furgeot. Dat er bij Wilskracht vreugde heerscht over het behaalde Internationaal succes laat zich begrijpen, want in hetNeder- landsche dilletantisme zijn er nog zeer weinigen die dit in13 jaar hebben kunnen bereiken. Het ligt daarom in de bedoeling diegenen die de nummers eens graag zouden hooren, gelegenheid te geven, tegen een zeer lage entréeprijs te komen luisteren. Uur en plaats zal nader wor den bekend gemaakt. Hooglanderveen Toen de 20-jarige mej. Valkengoed zich tweede Kerstdag per rijwiel naar de vroegmis wilde begeven, slipte zij en kwam zoo ernstig te vallen, dat ze een onderbeen brak. Dr. van Lent uit Nijkerk, verleende de eerste genees kundige hulp en achtte overbrenging naar het Wijkgebouw te Nijkerk nood zakelijk. Daar werd het been gezeten mej. V. ter verpleging opgenomen. Cp den 2cn Kerstdag gaf de Too- neelvereeniging voor de eerste maal een filmvoorstelling. De Zeereerw. Heer H. J. Broere, pastoor onzer parochie, opende de bijeenkomst met gebed en verzocht het lied „Aan U, o Koning der eeuwen" le zingen. Hij hoopte, dat de vele aanwezigen een recht prettigen avond zouden hebben en verwachtte, dat allen daartoe zouden medewerken, hetgeen dan ook is geschied. De films „Helden van den Staat" en „Brutten kracht" vielen in den smaak. Voor opgewekte muziek was inderdaad goed gezorgd. De volgende uitvoering zal plaats hebben op 6 en 7 Januari. Naast enkele vermakelijke films, zullen ook een paar tooneelstukjes gegeven worden, die gezellige avonden beloven zoowel voor jong als voor oud. gemeentebestuur over. Dr. Keulen ty peerde den wagenmenner als den jongen vorst, die na het behalen zijner overwinning bij de Pytische wagen rennen, in volkomen rust, recht op gericht, nog eens de rijen der toe schouwers langs rijdt en gaf daarna het beeld over als blijk van erkentelijk heid der leeraren voor het nieuwe ge bouw. De Burgemeester dankte. In de Aula werd daarna het geschenk van Curatoren getoond een gramofoon. die met een Suite van Bach de ver zamelde leerlingen in gepaste stem ming bracht. Door de saneering van 't Zogslraat- woonkwartier, waarbij nieuwe straten worden aangelegd, was 't noodig nieuwe straatnamen te vinden. De naam Zog straat verdwijnt en wordt Pothstraal. Langs den wal komt de St. Anna-straat, terwijl verder nog in aanleg zijn de St. Rochusstraat en de Cellezusteren- straat. Deze namen zijn ontleend aan de St. Rochuskapel met de Poth- Stichting. In het jaarverslag van de Stichting De Lichtenberg, het Ned. Hervormde Ziekenhuis, lezen we onder meer dat het ziekenhuis zulke moeilijke tijden doormaakt, het protestanisch publiek van Amersfoort en omgeving zelfstan dig moet worden en ondanks de tegen werking van sommige doktoren een eigen oordeel moet hebben. De protes tanten moeten zelf kiezen voor hun eigen ziekenhuis, in plaats van zich naar andere inrichtingen te laten sturen. Zij moeten nu metterdaad toonen, dat zij werkelijk prijs stellen op een pro- testantsch ziekenhuis. Gelukkig dat er nog zeer velen zijn, die sympathie voelen voor de Lichten berg en behoefte hebben aan een Chris telijk ziekenhuis. Laten die ailen zich aaneensluiten en het bestuur steunen, nu van andere zijde, misschien juist omdat wij een Christelijk ziekenhuis willen, met allerlei middelen worden tegengewerkt Al is er heel wat critiek helaas niet altijd opbouwende geleverd op bestuur en directeur, al had het bestuur lang niet sleeds die medewer king van Protestantsch Amersfoort, waarop het dacht te mogen rekenen, lóch zal het moedig en vol vertrouwen voortgaan in dit nieuwe jaar, in de vaste overtuiging, sleeds het beste be oogd te hebben voor de Lichtenberg. Blijkens mededeeiing van den Mi nister van Onderwijs zijn er geen ter men aanwezig om de subsidie voor de Amersf. Hoogere Handelsschool te blijven uitkeeren. Dientengevolge zal het onmogelijk zijn de Hoogere Han delsschool nè 1 Sept. a.s. te handhaven. De gemeenteraad heeft de Com missies van Bijstand onveranderd ge handhaafd. De heer Van Tellingen protesteerde daartegen omdat hem slechts twee plaatsvervangers-functies werden toegewezen. De Kroon heeft ongegrond verklaard het beroep van het Schoolbestuur der parochiën van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Franciscus Xaverius tegen een besluit van Ged. Staten der provincie Utrecht waarbij voor grond en opstal aan de Breestraat een vergoeding van f24,700 werd toegekend. Bij eerste schatting werd ongeveer f50.000 be dongen. Dr. M. van der Hoeve werd her benoemd als curator van hel stedelijk Gymnasium. Herbenoemd tot leden der Com missie van toezicht op het Lager On derwijs de dames de Groct-Stolberg, Mebius-Knol, Van der Veer Zootjes en de heer D. H.. Huijgen. Als leden der Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs werden herbenoemd C. J. F. Prins Dr. H. Scheurer. De Gemeenleraad verlengde de overeenkomsten der gemeente met de twee plaatselijke ziekenhuizen. De heer Van Tellingen had bezwaar tegen het prijsverschil, maar hem werd beduid dat er geen aanleiding voor „gelijk schakeling" was. Door hel verleenen van dispensatie voor den leefiijdgrens, maakte de ge meenteraad mogelijk de aanstelling van Verhoef tol terreinwerker aan de Gas fabriek. Aangetoond werd dat aanstel ling en keuring in overeenstemming met de geldende voorschriften zijn geschied. De praalavond van de R. K. Kan toor- en Winkelbediendenver. is niet op 2 Jan. maar op 12 Jan. a.s. Vragen worden ingewacht tot 7 Januari. De Federatie van Middenstands- rereenigtngen kant zich in een adres aan den gemeenteraad tegen de voor genomen veehooging der Personeele Belasting. Kolfiehuishoudets en Slijters deden eveneens van hun afkeer van die be- lastingverhooging blijken. Soest De 14-jarige v. d. Broek alhier, die de Ambachisschool te Amersfoort be zoekt, raakte bij 't uitwijken voor een passeerende auto, met zijn stuur ver ward in dat van een naast hem rij dende fietser. Hij viel en liep een her senschudding en een hoofdwonde op. Allerlei Te Eindhoven is ingebroken inde timmerfabriek „De Rietvink", een be drag van f 1800 werd gestolen. Eerste Kersldag heeft ons land veel onaangenaams bezorgd in den vorm van tal van gebroken beenen en andere ongelukken, doordat de straten spiegel glad waren tengevolge van den dikken natten nevel. Te IJmuiden heeft een brand ge woed op het gemeentelijk kampeer terrein; meer dan honderd huisjes gingen verlorende schade bedraagt meer dan f 25.000. Te Amsterdam is na een inbraak brand gesticht in een hoeve in den Sloterpolderde vlammen konden ge doofd worden. Nn Amerika van droog weer nat is geworden, komt men ais 't ware handen te kort. om alle hotels, bars enz. van 't noodige glaswerk te v zien. 't Zal wel ongeveer anderhalf jaar duren, eer men daarmee klaar is. Een van de groote fabrieken is al vijf maanden met het uitvoeren der orders ten achter. Tienduizend geldprijzen tot 'n be drag van 3 millioen lire werden in Italië ter gelegenheid van de herden king van den Moederdag toegekend aan jonggehuwden. President Roosevelt heett Zondag een Kerstboodschap tot het Amerikaan- sche volk gericht, waarin hij voor de toekomst een pleidooi houdt voor de naastenliefde en aan 1500 gevangenen amnestie verleend. Heden vangen aan nieuwe dag en avondlessen opleiding Radiotelegrafist (Rijkscert. leen 2e klasse) Radiotechnicus Radiomonteur (dipt. N.V.V.R.) Bil het v.l. eeb. examen voor Techni cus en ^Monteur der N. V.V.R., slaag- Vraagt gratis prospectus. Inlichtingen Instituut RADIO Leeuwenhoekstraat 8, Hilversum 11161 Gillis SIZE PBOtllESSEN Zaterdagavond is een uit Parijs komende expres met Kerstgangers bij Lagny door een sneltrein naar Straats burg achterop gereden en verbrijzeld. In verband met de buitengewoon groote drukte was de expres naar Nancy, waarin honderden vacantie- gangers, soldaten, ouders en hun kin deren, enz. hadden plaats genomen, met een vertraging van ongeveer een uur van Parijs vertrokken. Om 9.25, toen een voorstadtrein zich vóór hem bevond en de weg dus niet vrij moest hij stoppen tusschen de stations Vaires en Lagny. Juist was de lijn weer veilig gegeven en zette de trein zich in beweging, toen plotseling de snel trein naar Straatsburg in donderende vaart achter hem aankiam. De n.achl- nist bemerkte te laaft den trein vóór hem, om een onheil té verhoeden met een verschrikkelij^en schok wierp de geheele uit stalen wagons bestaande sneltrein zich op de houten wagons van den expres en boorde zich een weg door vijf personenwagons heen, die in splinters op zij gesmeten werden. Met uitzondering van de locomotief, de goederenwagons en den eersten personenwagen, was in een oogenblik de geheele Nancy-expres nog slechts een hoop puin, waaronder tallooze lijken lagen, terwijl een verschrikkelijk gejammer en gehuil van de gewonden tot ver in den omtrek hoorbaar was. Enkele lichtgewonden renden als krankzinnigen het dorpje in en alar meerden de bevolking. De aanblik, dien de toegesnelde bewoners uit de omgeving en het spoorwegpersoneel te zien kregen, was afschuwelijk. On middellijk werd een hulpactie van on- gekenden omvang georganiseerd. Men ontbood geneeskundige hulp uit de geheele streek, terwijl anderen begon nen uit de verbrijzelde rijtuigen de dooden en gewonden te bergen, die meerendeels gruwelijk verminkt waren. Het bleek, dat het aantal dooden meer dan 200 bedroeg, terwijl er 295 personen gewond waren, van wie velen levensgevaarlijk. Omtrent de oorzaak van de ramp is niets met zekerheid bekend. Het heet Te Dortmund raakte een vliegtuig met het linkerdragvlak een boom en sloeg over den kop. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. De piloot werd op slag gedood en de mecanicien zwaar gewond. Uit Roemenië komen steeds meer berichten binnen over door wolven verslonden menschen, zoodat op vele plaatsen de bewoners zich niet alleen buiten de bebouwde kom wagen. In het Cumbumdal (Br.-Indië) vond men in een korenveld een kudde van 17 olifanten dood liggen. Zij waren blijkbaar aangetrokken door den geur van het rijpe graan en van de heuvelen omlaag gekomen. Het graan was echter met pest besmet, waardoor de dieren vergiftigd zijn. In het dorpje Swilczd (Polen) heeft men in een brandend huis vier lijken gevonden. Men vermoedt dat het hoofd van het gezin, een Poolsche boer, zijn vrouw en twee kinderen heeft gedood en daarna zelfmoord gepleegd, na zich zelf en het huis met petroleum te heb ben begoten en in brand gestoken. In Brunswijk hebben de vrouwen geklaagd, dat hun echtvrienden, door de vele vergaderingen 's avonds, in den huiselijken kring ontbreken. Thans is bepaald dat slechts éé-i „Kamerad- schaftsabend" per maand door de vak verenigingen mag worden gehouden, teneinde het huiselijke leven niet al te r verbrokkelen. Te Minoesji zijn tien arbeiders om gekomen en vier anderen liepen ern stige wonden op, doordat zij op de slaapzaal van het personeelsgebouw der brouwerij, waar zij werkzaam zijn, door een hevigen brand werden ver rast. Vier personen konden ongedeerd het huis verlaten.

De Eembode | 1933 | | pagina 5