F. fl. TULP SNELTAXI Fa.H. Elzenaar Kantoor en Drukkerij Langeqracht 28, Amersfoort DE EEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag ingaan. Uitgave van de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Vrijdag 19 |an. 1934 ADVERTENTIEN 25 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid bij geregeld adverteeren Advertentiën moeten Dinsdag en Vrijdag vóór 8 uur In den morgen zijn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang - No. 84 Wee den mensch, die geen geesl genoeg heeft om góéd te spreken en geen verstand genoeg om te zwijgen. Epistel en Evangelie. 3e Zondag na Driekoningen. Les uit den brief van den H. apostel Paulus aan de RomeinenXII, 16-21, BroedersWeesl niet eigenwijs. Vergeldt niemand kwaad voor kwaad betracht het goede, niet slechts God maar ook voor alle menschcn. Indien het mogelijk is, houdt vrede met alle mcnschen, voorzoover het van U afhangt. Wreekt u zeiven niet, zeer geliefden! tnaar laat plaats toorn; want er staat geschreven: Mij is de wraak; Ik zal vergelden, zegt de Heer. Maar als uw vijand honger heeft, spijzig hem. als hij dorst heeft, geel hem te drinkenwant door dit te doen zult gij kolen vuurs op zijn hoofd samenhoop ,i. Laat u niet ove door het kwaad, maar overwin kwaad door het goed I EVANGELIE volgens den H. Matthcus; VIII, 1 In dien tijd, toen Jezus van den berg was afgedaald, volgden llcm vele scha- B ren. En zie, een melaatsche kwam en aanbad Hem, zeggende: Heer! als Gij wilt, kunt Gij mij reinigen I En Jezus strekte zijne hand uit, raakte hem aan en sprak Ik wilword gereinigd I En terstond werd zijne melaatschheid ge reinigd. En Jezus zcide tot hem: Zie toe dat gij hel aan niemand zegt; maar ga, vertoon u aan den priester en offer de gave, die Mozes geboden heelt, hun tot cene getuigenis. Toen Hij nu Kapharnaiim was in gegaan, naderde tot Hem een hoofd man, die Hem bad zeggende: Heer mijn knecht ligt te huis verlamd, en '<f. lijdt zware pijnen. En Jezus zeide hem Ik zal komen en hem genezen. Doch I de hoofdman antwoordde en zeide Heer! ik ben niet waardig dat Gij onder mijn dak ingaatmaar spreekt slechts een woord, en mijn knecht zal gezond worden. Want ook ik ben mcnsch, onder macht staande, soldaten onder mij heben tot den eene zeg ik ga I en hij gaaten een ander: kom! en hij komt; en mijnen dienstknecht: doe dit! en hij doet liet. Toen nu Jezus dit hoorde, verwonderde Hij Zich en sprak tot die Hem volgdenVoorwaar, Ik zeg u een zóó groot geloof heb Ik in Israël niet gevonden I Doch Ik zeg u, dat velen zullen konten van het Oosten en Westen, en zullen aanzitten met Abra ham en Isa.ïk en Jacob in het Rijk der hemelenmaar de kinderen des Rijks zullen uitgeworpen worden in de uiter ste duisternis; daar zal geween zijn en gekners der tanden. En Jezus zeide tol den hoofdman Ga, en gelijk gij ge loofd hebt, geschiede u I En de knecht werd gezond op dat u Evangelie verklaring. 3e Zondag na Driekoningen. De melaatschheid was eene zeer aanstekende ziekte. Die daarmede be smet waren, moesten zich, volgens de wel van andere gezonde mensclten afzonderen, om hen niet daarmede Ie besmetten. Zij was moeilijk te genezen. Wanneer echter iemand daarvan ge zuiverd geworden was, moest hij zich aan den Priester vertoonen, wicn I; opgedragen was, zijne genezing onderzoeken. Zeer schoone lessen hebben wij Iti aan dezen melaatsche, en wel 1. Dat wij in al onzen nood onze toevlucht tot Goó moeten nemen, vertrouwen stellen op zijne goddelijke macht, en niet ootmoedige gebeden om zijn hulp smeken, zooals werkelijk deze melaatsche deed. Wanneer wij in eenige ziekte, nood of verlegenheid geraken, zoeken wij dikwijls alleen onze hulp bij de mcnschen, door het gebruik van natuurlijke middelen, en vergelen al te dikwijls den goddclijkcn zegen tot heil zame genezing of redding te verzoeken. 2. Leert ons de melaatsche, otn in allen lichamelijken nood ons geheel aan den heiligen wil Gods over te geven, want Hij alleen weet, wat ons nuttig en dienstig is. Dus bad ook de me laatsche: „Heer! indien Gij wilt, Gij kunt mij zuiveren". Zoo behooren wij ook te spreken Heerindien het U behagclijk en mij dienstig en zalig is, verleen mij genadiglijk uwe hulp. 3. Wanneer wij van God hulp en bijstand verkregen hebben, dat wij daar voor onze schuldige dankbaarheid aan God betooncn. De Zaligmaker beval den melaatsche voor de verkregen genezing een dankoffer op Ie dragen. Deze dauk- baarheid is zoo een schuldige plicht, Kantoorboeken Kantooragenda's Ordners KANTOORBOEK HANDEL Lingestr. 66 t.o. Krommestr. TEL 326 zelfs voor iedere weldaad, die wij God ontvangen, dat de Zaligmaker bi eene andere gelegenheid, toen Hij tien melaatschen gezuiverd had, waarvan er maar één terugkeerde om God tl danken, vroeg: „Zijn er niet tien ge nezen Waar zijn dan de negen overige gebleven Dat wij ook het schoone voorbeeld n ootmoedigheid in den Verlosser niet onopgemerkt laten voorbijgaan Zie toe, sprak Hij tot den melaatsche na het verrichtte wonder, dat gij het aan niemand zegt om ons te leeren, dat wij wegens een of andere loffelijke daad, geenen roem bij de mcnschen zoekenmaar van al het goede, wat wij verrichten, aan God de eer geven, door wiens hulp en genade wij liet uitoefenenwaarbij ons ook tevens irdt indachtig gemaakt, tot wien wij s vervoegen moeten, wanneer wij ongelukkig in eene groote zonde (in de geestelijke melaatschheid onzer ziel] gevallen zijnga heen, vertoon i den Priester, werd den melaatsche Ook wij moeten, om van de geesh lijke melaatschheid onzer ziel ontslagen le worden, ons lot den Priester t voegen, die niet gelijk de Priester de oude wet, slechts getuigenis geeft van de zuivering der melaatschheid, insgelijks verklaring alleen doet van de vergeving der zonden of zuivering der geestelijke melaatschheid, maar die in den naam van Jezus Christus de zon daars, die met een rouwmoedig hat oprecht hunne zonden belijden, in he sacrament der biecht, werkelijk van hunne zonden vrijspreekt en ontbindt, Ingevolge den last. door den Verlosser gegevenOntvangt den H. Geest, zouden gij vergeven zult hebben, dien zijn ze vergeven, wier zonden gij be houden zult hebben, die zijn behouden. De hoofdman van ons Evangelie, alhoewel een persoon van aanzien, was tevens zeer bezorgd voor de genezing van zijnen zieken knecht: hij kwam daarom zoo bereidvaardig tot Jezus, om hulp en genezing voor hem te ver zoeken. Uit het gesprek, hetwelk hij met den Zaligmaker voerde, blijkt dui delijk, dat in zijn huisgezin alles in behoorlijke orde gesteld was. Zijne onderdanen betoonden hem liefde en gehoorzaamheid, en hij toonde een goed en erkentelijk hart voor zijne onderdanen te hebben. Hier, Christe lijke huisvaders en huismoeders! vindt gij in dezen hoofdman, alhoewel hij nog heiden was, tevens een aller- christelijkst voorbeeld, hoe gij u jegens uwe huisgenootcn te gedragen hebt. Gij moet uwe dienstboden aanzien als uwe eigene kinderen, en jegens hen een vaderlijk en moederlijk hart loonen, bijzonder als zij zich in ziekelijke om standigheden bevinden. Gij moet u omtrent de zwakheden m uwe onderhoorigen met geduld schikken, denkende, dat gij zelf niet vrij van gebreken zijt, hen in allen omgang met liefde en zachtzinnigheid bejegenen; als zij misdoen, niet grof i onstuimig legen hen uitvaren. Gij oet trachten, hen met een voorbeeld in een deugdzaam leven voor le gaan, Zegt nietwal raakt het mij, hoe zij zich gedragen, als zij maar hun werk richten. Denkt, dat gij weldegelijk verantwoording wegens hen onder worpen zijt. Waarom de H. Paulus zegt„Die voor zijn huisgezin geene zorg draagt, heeft het geloof verzaakt, en is erger dan een heiden". Liturgische Kalender. Week van 21—27 Januari. Zondag 21. 3e Zondag ua Driekon. Tijdeigen. Mis Adorate. 2e gebed II, Agnes. Prefatie H. Drievuldigheid. Maandag 22. I'.H. Vincentius en Anastasius, 2e ge'o. Deus qui Saiutis, voor Kerk of Paus. Dinsdag 23. H. Raymundus, 2e H. Emerentiana, 3e Deus qui Saiutis. Woensdag 24. H. Timotheus. Donderdag 25. St. Paulus Bekeering, 2e geb. H. Petrus, Credo, Pref. van de Apostelen. Vrijdag 26. H. Polycarpus. Zaterdag 27. H. Joannes Chrysosto- iii us. Credo. Geen Fascisme. Prof. Kors van de Katli. Universiteit te Nijmegen zegt over hel Fascisme o,m.,dat in Italic en Duitschland zoowel als hier de middenstand zich het sterkst tot de nieuwe richting voelt aange trokken, Dit komt omdat de midden stand nooit werkelijk democratisch is geweest en ten tweede, omdat de mid denstand zich zelf niet uit de moeilijk heden kan redden. Dat zal hij nooit kunnen omdat de middenstanders het nooit met elkander eens zijn en daarom zoeken zij de redding bij anderen in casu bij den sterken man. Wat de middenstand overigens van de dicta tuur te wachten heeft leert Duitschland, waar de strijd tegen de warenhuizen precies veertien dagen heeft geduurd. liet fascisme zoowel als het natio- naal-sociulisme bestrijden het liberalis me vooral op politiek gebied. Tegen over het individualisme van de vorige eeuw komt een sterker gemeenschaps gevoel. In Duitschland werd dit ge meenschapsgevoel vooral aangewakkerd door de houding der vijanden. Ook hier in ons land is dat sterker gemeenschapsgevoel merkbaar. Alge meen voelt men, dat de klassenstrijd niet kan zijn in het algemeen belang. Hier krijgt de Kerk steun van de nieuwe bewegingen. Wat moeten wij katholieken denken van die nieuwe stromingen. Wat het nationale betreft, wij katho lieken zijn altijd trouwe vaderlanders geweest en willen dat ook altijd blijven. Maar die trek naar de dictatuur. Principieel staal de katholiekelevens beschouwing absoluut neutraal tegen over welken regeeringsvorm ook. Wij leeren, dat het gezag van God is, maar hoe het wordt uitgeoefend, ligt verder. Daarvoor geldt maar één norm dat het moet dienen tot het algemeen belang. Als de omstandigheden het nood zakelijk maken kunnen wij ook een despotischen regeeringsvorm aanvaar den, Ligt er dan in onze katholieke maatschappijbeschouwing niet aange geven welke regeeringsvorm het meest wenschelijk is. Zeker. Volgens St. Tho mas biedt die regeeringsvorm, waarde macht gedragen wordt niet door den enkeling maar door het volk den besten waarborg voor een goed bestuur. Een despotische regeeringsvorm leidt zoo gemakkelijk tot tirannie. Het alge meen belang te behartigen is de taak van alle staatsburgers, dat algemeen be'ang zal het best gediend worden als het volk medezeggenschap heeft. Dat wil intusschen niet zeggen, da! iedere democratische regeeringsvorm daarom goed is. Zijn de omstandigheden op het oogenblik in ons vaderland zóó, dat het algemeen welzijn eischt, dat wij den democratischen regeeringsvorm op zij moeten zetten en moeten streven naar een dictatuur Een wereldcrisis kan niet opgelost worden door een dictator in Neder- lanl Evenmin als het fascisme dat kon Italië en het nationaal-sociallsme dat zal kunnen in Duitschland. De crisis is alleen op te lossen door de samenwerking van alle volkeren en daar zijn we nog ver vandaan. Het is niet duidelijk, hoe in Neder land katholieken kunnen streven naar een dictatuur. Niet principieel, maar n de belangen, die op het spel staan. Wij katholieken hebben gezucht onder overheerscliing van het protes tantisme vooral in de generaliteits landen. De ontwikkeling van de zuidelijke provincies dateert pas van de vrijmaking van ons land door de Franschen. Bij een dictatuur zal de macht wor den gelegd in handen van een of van enkelen. En die enkelen zullen niet zijn katholieken. De overgroote meer derheid van het Nederlatidsche volk is nog protestantsch in merg en been, al is het dat niet meer in geloovigen zin. En laat men toch niet zoo optimis tisch zijn om te denken, dat wij met een concordaat wel onze rechten zullen krijgen. liet slaat zoo mooi op papier,maar toe staat liet met de rechten van de «atholieken op het oogenblikinDuitsch land V Daar kan men geen katholiek protest krijgen ook niet in de katho- ieke bladen tegen de sterilisatiewetten. doe staat het daar met de katholieke eugdbeweging Al verbiedt men ze tiet openlijk ze wordt onmogelijk ge maakt. Dat de priester niet aan politiek doet al is liet principieel onjuist kan practisch en tactisch gewenscht zijn. omdat het volk geen onderscheid maakt tusschen de burgerlijke rechten van den priester en zijn priesterlijk ambt. Maar bij de politiek komen zoo veel andere kwesties van beginsel en Rome-Bedevaart Heilig daar. Op verzoek van en in ovcileg met het Hoogwaardig Nedcrlandsch Episcopaat, zal de groote Nationale Bedevaart naar Rome in het voorjaar 1934 worden gehouden en wel van 25 Februari lot en met 9 Maart 1934. Hel voornaamste doel der Pelgrims reis naar Rome is, om de Nederland- sche Katholieken in de gelegenheid te stellen den vollen aflaat te verdienen, welke alleen te Rome gedurende „het Heilig Jaar" kan worden verdiend. Voor deze Pelgrimsreis kan men zich opgeven uiterlijk tot 25 Januari e.k., op dien datum wordt onherroepelijk de inschrijving gesloten. .Inlichtingen verstrekken gaarne de Correspondenten. Voor Amersfoort en Omstreken n Loon, Oldenbarneveldlaan 16; B, Veltman Kapelaan, Zand 31. van zedewet, die het godsdienstig leven betreffen en dan moet de pr.ester spreken. Wij kunnen hier in ons land alleen onze rechten handhaven, als wij ome macht behouden. En onze macht kun nen wij alleen behouden als wl| één Nljven. Ook al kost ons dat offers. Zelfs al zouden de crisismoeilijk heden anders kunnen worden opgelost, onze eenheid mogen wij daardoor niet in gevaar brengen. Want met onze eenheid gaat veel meer verloren, Om de geestelijke goederen, die onze voor ouders ten koste van groote opofferin gen aan ons hebben nagelaten, ook weer aan onze kinderen te kunnen overleveren, moeten wij onze eenheid behouden. iACU'i'i >>41 Kantoorboeken :\JfleMUmÜa57 f iAttasigtK.«na5iii08^'1V Tel. 743 Tel. 1354 G4RAGE LENSINK, H00GEWEG 49 Snel Veilig Goedkoop Tel. 743 Tel. 1354 Waarom duur drukwerk even gebruikt worden Groote besparing voor Uw kas als wij z voor IJ gereed maken. TYPE- EN COPIEERINRICHTING VITESSE KON. WILHELMINASTR. 10 Rijkdom. Het spreekt vanzelf, dat ook de geld magnaten kapitalen hebben verloren door de crisis, die sinds het jaar 1929 de wereld aan het armer maken is. Velen hunner zijn zelfs heelemaal geruïneerd, zooals bijvoorbeeld Kreuger en Insull. Kreuger kon het verlies van zijn vermogen niet verdragen en maakte op lafhartige wijze een einde aan zijn leven, terwijl Insull thans in angst en beven zit af te wachten, hoe de strijd de Anterikaansche justitie omzijn oon zal nfloopen. jrreweg de meeste millionnairs ech ter zijn er in geslaagd de verschil lende financieele stormen, welke over hun hoofden trokken, te weerstaan en erscheidene'groote vermogens zijn in het afgeloopen jaar zelfs weer sterk gegroeid. De Vereenigde Staten telden in 1929 niet minder dan 43.000 millionnairs. In 1932 was hun aantal al tol 19.000 gedaald. In 1929 waren er 513 men sclten, wier jaarlijksche inkomen meer dan een milliocn dollar bedroeg. Een jaar later was hun aantal tot 149 gedaald. De klappen, die de eerste groote „baisse" in liet land der rijkaards heeft uitgedeeld, blijken dus lang niet mis te zijn geweest. Waar al die inillioenen gebleven zijn, mag de hemel weten, maar we vreezet), dat er heel wat al leen maar in de verbeelding van Wall- sireet hebben bestaan, zoodat er geen schijn van kans bestaat, dat er nog ooit wat van zal worden teruggevonden, Op het oogenblik zijn de rijkste man nen van Amerika nog steeds de Rocke fellers. Voor wetenschappelijke doel einden hebben zij, zooals al uit den treure aan den volke is bekend ge maakt, 557 iniliioen dollar uitgegeven. Toch hadden zij in 1929 nog meer dan genoeg voor zichzelf over gehouden en beschikten zij over een aardig ap peltje voor de oorst in den vorm van een slordige milliard dollar. Toen kwam de crisis, die nog iels meer van hen opeischte dan zij aan de wetenschap hadden besteed en in het voorjaar van 1932 was hun vermogen geslonken tol 200 millioen dollar. Toen hadden de Rockefellers er echter genoeg van en begonnen zij zich te verzetten. Waarom zij zich niet eerder zijn gaan verzetten, blijtt een duister punt. zooais er zoovele duistere punten in de financieele wereld bestaan. Hun verzet wierp vruchten af en de daling kwam tot stilstand. Hierop gin gen zijzelf tof het offensief over e.. thans kunnen zij weer meer dan 500 millioen dollar hun eigendom noemen. Ook Ford heelt gedurende de laatste jaren liet noodige meegemaakt. Hijzelf schatte zijn vermogen in 1928 op 1200 millioen. De crisis pakte dit mooie sommetje echter aan en op het oogen blik bezit hij nog „maar" 12 mill, dollar. Na Ford volgden indertijd de ge broeders Mellon, de voormalige mi nister van financiën, Andrew W. Mellon de ambassadeur Richard R. Mellun, de alluminium-koningen. Vóór de crisis beschikten zij over 200 millioen dollar. Thans hebben zij igeveer de helft daarvan verloren. Omtrent Morgan's vermogen zijn geen juiste cijfers bekend, maar het staat als een paal boven water, dat zijn verliezen zijn inkomsten overtreffen. Dit wil evenwel nog niet zeggen, dat hij geruïneerd is. Hij heeft nog altijd wel zooveel als een pair duizend wel gestelde burgers samen. Ook in Duitschland hebben verschil lende millionnairs aan de crisis veeren moeten laten. Vóór den oorlog was Friedrich Flick, een zoon van den bekenden „flikjes fabrikant, Caspar Flick," een der rijk ste Duitschers. Zijn vermogen bedroeg ongeveer 500 millioen mark. Later heelt hij groote verliezen ge leden, maar den laalsten tijd is zijn ster opnieuw aan het stijgen, doordat, hij een groot aantal aandeelen heeft verworven van het machtige „Rhelni- sche Braunkohle"-syndicaat. De rijkste aller Duitschers 'woont evenwel niet in het „grosse Vaterland", maar in Doorn. Het privé-ver- mogen van keizer Wilhelm groeide onder zijn regeering tot 200 millioen mark. Bovendien heeft hij na zijn troonsafstand nog groote kapitalen toe gewezen gekregen uit de Pruisische kroondomeinen. De rijkste Franschen zijn op het oogenblik de zijdefabrikanten Gilles, de graanhandelaar Louis Dreufers en de vermaarde cognac-koning Hennesy. De ni^t minder bekende parfum koning Coty heeft het grootste deel van zijn ontzaglijk vermogen verloren aan de onkosten van zijn scheidings proces. De graaf van Ireagh is de rijkste Engelschntan. Van zijn vader erfde hij 11 millioen pond sterling, In enkele jaren tijds is dit vermogen evenwel vertienvoudigd. De groote grondeigenaars in Enge land zijn de laatste jaren door den zwaren belastingdruk en de slechte resultaten van bun landbouwbedrijven zwaar getroffen. Toch heeft dc hertog van Westminster nog onlang op zijn "tr voor de vermogensbelasti opgeven, dat zijn vermogen iniliioen pond bedroeg, ongeveer 320 millioen gulden dus. De beroemde Griek, sir Basil Za- garof, die indertijd kon beschikken over het meerendeel der aandeden van de Vickers van Armstrong cn van het Casino te Monte Carlo, is op het oogen blik „stil gaan leven". Al deze geweldige vermogens zinken echter in liet niet tegenover de fabel achtige sommen, waarover dc Indische nabobs de beschikking hebben. Velen hunner hebben ontzaglijke voorraden zilver in eigendom. De rijkste Indiër, de „Nizam van Haiderabad" heeft een j.tweelen-verzameling, die alleen op meer dan 100 millioen pond ster ling ongeveer 800 millioen gulden wordt geschat. Bovendien krijgt de Nizam alleen uit zijn grondbezit tingen een jaarlijksch inkomen van 40 millioen gulden. In alle tfewenschte Llniaturen Kantoorboek- en Schrijfmachinehandel Lange straat 84 Telef. 528 Binnenland Uitspraken Kantongerecht Amersfoort. Ongerechtigd het beroep van genees kundige uitoefenen: J. G. O. Amers foort f 150 of t mnd. Motor- en RijwielwetC. G. P. Leus den vrijspraak. Arbeidswetj. C J. v. D. Amersfoort f 10 of 4 d., Th. de H. Soesterberg (verzetzaken) bleef f 10 of 4 d. en 2 maal (15-2 d.). Dronkenschap: G, v. d. H. Baarn f25 of 10 d. Te Amersfoort venten z. v.: J. T. Utrecht f 2 of 1 d„ J. P., Leiden idem. Te Amersfoort standplaats innemen z. v.: M. A. Amsterdam (2 of I d. Te Amersfoort vielrijden over trot toir: G. W. Doorn f2 of 1 d. Te Amersfoort wateren buiten uri noir: R. V. aldaar f3 of 1 d. Te Amersfoort rijwiel onbeheerd latenG. v. d. P. aldaar f I of t d., P. V. idem, G. J. E. B. aldaar f3 of 1 d., M. de J. idem, H. v. d. W. ident. In Baarn te snel rijden: G. W. M. Epe f5 of 2 d., S. v. B. Arnhem idem plus f 2 of 1 d. voor niet toonen van rijbewijs. Doorgang niet vrij laten: M. V. Woudenberg f 10 of 4 d. Onvoldoende remmenTh. T. Hoog landerveen f5 of 2 d. Wielrijden zonder lichti>. Amers foort f3 of I d., H. v. H. Barneveld idem, H. J. v. R. Soest idem, W. v. d. Barneveld idem. Zonder reflector; C. v. d. B. Soest f2 of 1 d„ W. G. T. Barneveld idem, M, W. J. L. Amersfoort idem, J. K. v. W. Laren ident, Zonder bel: D. v. d. W. Soest f2 of 1 d. In een bocht niet de rechterzijde houden: D. v. d. E. B. Haarlem (3 of I d. Geen rijbewijs loonen: M. H. Hil versum f3 of I d„ E. v. O. Bunscho ten idem, A. J. V. Nljkerk idem, W. v. L., Amersfoort f5 of 2 d., J. M. Voorthuizen f 3 of 1 d„ S. v. T. Amers foort f 2 of I d. plus idem voor num- merbewijs. Niet behoorlijk uitwijken: A. H. v. A. Soest (verzetvonnis) bleef f25 of 10 d. en toewijzing f 25 schavergoeding. BERICHTEN UIT AMERSFOORT R. K. Werkliedenvereeniging „St. Jozef". Een speciale Vrouwenavond. Door de R. K. Werkliedenvereeni ging „St. Jozef" was in samenwerking met de R. K. Coóperatie „Helpt El kander" een bijeenkomst belegd met het doel om de vrouwen der leden meer kennis bij te brengen met het werk van de R. K. Arbeidersbeweging. De opkomst was buitengewoon be vredigend. Na opening door den Voorzitter de heer W. van Koelen werd direct het woord gegeven aan Mej. Hutten, Lid van den Gemeenteraad van Utrecht. Mej. Hutten begon met erop te wijzen dal het in dezen tijd noodzakelijk is dat de vrouwen bekend zijn met doel en streven ;der R. K. Arbeidersbewe ging. De instelling en werkwijze van liet R. K. Werkliedenverbond werd hier na breedvoerig door Spr. belicht. Hierna werd een duidelijk overzicht gegeven van het ontstaan der R, K. Arbeiders beweging, om ten slotte in een helder betoog de laak van de stands- en vak organisatie afzonderlijk te belichten. Spr. eindigden dc rede met de vrouwen aan te sporen om dc R. K. Arbeiders beweging waar mogelijk te steunen. Een welverdiend dankwoord werd door den Voorzitter aan Spreekster gebracht. Hierna kwam het meer vroolijke ge deelte aan de beurt Het duo Pijpers bracht dc lachspieren in beweging, afgewisseld door welwillende mede werking van het Wilskrachtstrijkje. De R. K. Coüp. „Helpt Elkander" zorgde voor tractatie op koffie en gebak. In den avond is een man, die zich op den Randcnbrockcrweg bevond, door twee personen aangeval,en en beroofd. Dc belde daders werden door de politie In verzekerde bewaring ge steld.

De Eembode | 1934 | | pagina 1