F. fl. TULP Schoonmaaktijd! Een éénig goede hulp N.V. Middenstands-Bank Kantoorboeken Fa. H. Elzenaar Bel dan op No. 42 Kantoor en Drukkerij Langegracht 28, Amersfoort DEEEMBODE verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag middag. De abonnementsprijs bedraagt één gulden per drie maanden; buiten Amersfoort f 1.10, franco per post. Abonnementen kunnen eiken dag Ingaan. Uitgave v i de Katholieke Stichting De Eembode, gevestigd te Amersfoort De €embode Katholiek Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Dinsdag 20 Maart 1934 ADVERTENT1ÊN 23 cent per regel. Billijke tarieven voor handel en nijverheid b| geregeld adverteeren Advertentlïn moeten Dinsdag en Vrfdag y«r 8 uur In den morgen iljn bezorgd. Telefoon 314 Zeven en Veertigste Jaargang, No. 101 Met de vraagWat zullen de m< schen er van zeggen? zijt ge onderdaan der wereld. R. K. Reclasseerlngs- werk. Er is een werk van naastenliefde, dat in lijden van moreele en economische crisis, bijzonder actueel is; dat is het reclasseeringswerk. Dat het een echt-christelijk en katho liek werk is, behoeft geen betoog, het wordt immers mri name genoemd on der de werken van barmhartigheid. Het is dan ook geen uitvinding van moder ne philanlropie; er waren steeds katho lieken, die reclasseerden. Wel heeft het opheffen, het moreel en, zoo noodig, materieel steunen, van gevangenen tot met gevangenis bedreig den, nieuwe vormen aangenomenis het op wetenschappelijk inzicht gefun deerd en wordt het georganiseerd be oefend. Zoo ontstond ook de behoefte aan een katholieke reclasseeringsver- eeniging, welke zich tot taak stelde, naar katholieke normen, het gewonnen we tenschappelijk inzicht dienstbaar te ma ken aan de reclasseering van den mis dadiger. Vooral drong deze behoefte toen de reclasseering, na zich gericht te hebben op zedelijke verbetering van den gevangene in de cel en na ontslag, mede tot taak kreeg, de wetsovertreders en misdadigers in de vrije maatschappij te leiden en te verbeteren gedurende een bepaalden proeftijd. Reclasseering is taak en plicht der katholieke reclasseeringsvereeniging.Zij staat voor haar taak en wil er voor blijven staantenzij men het haar on mogelijk maakt. Het wordt haar onmo gelijk, doordat men haarde gelden ont houdt. zonder weike zij de noodzake lijke uitgaven niet kan doen. Reclasseering is voor een groot deel staatszorg, de staat subsidieert het werk der particuliere vereenigingen, maar hij kort nu op de subsidies, reduceert ze tot de grens van het allernoodzake lijkste, zoodat de vereenigingen bestaan "tunnen, maar ook weinig meer dan beslaan. Maar een verec.iiging, welk een so ciaal-charitatieve taak heeft, mag zich niet beperken tot het bestaan-zonder meer. Evenals de liefde, welke zij dient, moet zij groeien en vrucht dragen. Hoe veel' jeugdige misdadigers, die voor het eerst met de maatschappij in ernstig conflict kwamen, werden door de re classeering behoed voor celstraf, om hen onder streng toezicht te leeren maatsihappelijk en christelijk te leven. Hoevelen leerden in de cel niet slechts de harde hand van het straffend staats gezag, doch ook de helpende hand der Christelijke naastenliefde. Indien de cel niet voor iedereen slechts een negatieve straf is gebleven, doch een gelegenheid wordt, waar een nieuw leven wordt begonnen, is dit voor geen gering ge deelte te danken aan de reclasseerings- invloeden. Indien sinds de wet op de voorwaar delijke veroordeeling een 15-tal ge vangenissen gesloten konden worden zoo is deze bezuiniging voor geen ge ring deel mogelijk geworden door het reclasseeringswerk Aan dit nuttige, dit christelijke werk mag niemand zich onttrekken, zeker nu niet, nu de criminaliteit door moreelen en economischen nood stijgt. Te straf fen blijft er genoeg en het is plicht van de overheid. Reclasseeren echter, de zorg voor de moreele en maatschappe lijke verheffing van den gevallen even- mensch is plicht voor iedereen, en zeker voor den katholiek. Het Centraal Bureau der R. K. Re- dasseeringsvereeniging is gevestigd te 's Hertogenbosch Ververstraat 30. Post giro no. 76128. KANTOORBOEKHANDEL Langutr. SS lo. KrommMtr. TEL 32S Kastpapier I voor de beeldhouwkunst de eenvoud een levenskwestiewat eenvoudig zegt, wat het te zeggen heeft, is goed; wat over van alles en nog wat spreekt, maar alleen niet over datgene, waar over het ging, is een mislukking. Nu Is het volkomen waar, dat vele hedendaagsche beeldhouwers niet veel te zeggen hebben, en daardoor of wel weer oneenvoudig worden of wel zln- looze poppetjes maken, maar dan op een manier, die den indruk wekt, alsof er werkelijk inhoud in zat. Maar het algemecne streven naar vereenvoudiging zal toch altijd wel Eenvoud ln Kunstuiting. We zien een streven naar eenvoud jn de tegenwoordige bouwkunst. De architecten houden niet meer van die zinlooze torens en pieken, van die banden om de huizen en hardsteenen bloempotten van reusachtigen omvang er boven op. Ze stellen zich, althans theoretisch, als eisch, dat bij een gebouw het in wendige, waarom het te doen is, niet aan het uitwendige dient te worden op geofferd, maar dat integeneeel het uit wendige zich bij het inwendige heeft aan te passen. Oeen architect zal zijn naam nog willen verbinden aan een werk. dat veel zinloos vertoon maakt en meer arbeid en kosten vroeg aan wezenlooze toe voegsels dan aan redelijke bouwdeelen. Dit streven naar eenvoud hoeveel er feitelijk ook nog herhaaldelijk tegen misdaan wordt is ook bewustin tijdschriften en boeken wordt het be pleit en als maatstaf voor kritiek aan gelegd. Men stelt, en terecht, den eisch, dat van een huis een huis, een woning, geen in steen uitgevoerde teekening moet worden gemaakt; wat als teeke ning aangenamen indruk kan maken, zou, in materialen uitgevoerd, een totale mislukking kunnen worden. Men vraagt tegen woordig van een dak, dat het een gebouw en zijne onder scheidene deelen op redelijke wijze bedekke, dat een deur een deur zij, enz. Wat aan zijn doel niet beantwoordt, deugt niet. Ook kerken worden nu nog wel in oude stijlen gebouwd, maar elkeen weet, dat dit uit den tijd is. Hoe goed en schoon het ook moge geweest zijn, men doet het tegenwoor dig anders! En er is ook reden voor. Het schoonste van vroeger namaken gaat toch niet en het onschoone hoeft niet nagemaakt te worden. Het is derhalve te begrijpen, dat men zich bij het bouwen van kerken weer principiëel gaat afvragen, hoe ze het beste worden opgetrokken en "welke eischen het godsdienstig karakter aan het gebouw stelt. Men zoekt naar eenvoudige aanwen ding van de grondstoffen en eenvoudige uitdrukking van de bestemming der kerk Aan het werkelijk bereiken van den eenvoud zijn slechts zeer enkelen toe, maar ook de overigen der hedendaag sche architecten willen toch eenvoudig 'ln. Men spreekt wel eens van moderne stijl. Deze bestaat echter nog niet. Het moderne is alleen het streven naar redelijkheid en eenvoud. Als we het beeldhouwwerk uit onze dagen op exposities zien en vergelijken iret heigeen uit vroegere tijden stamt, dan is het wel opvallend, dat het nieuwe werk strakker, soberder van vorm, van aankleeding. en eenvoudiger van hou ding is. Waartoe dient ook al die omhaal, die geweldige gebaren, dat stappen van de beelden, terwijl ze toch op een console tegen een pilaar staan, dat zwaaien met armen en die omslachtige plooien jurken en mantels? Wie een mensch voorstelt en der halve over het menscheiijk leven met het publiek wil praten, dient zich er dan ook van bewust te zijn, dat in een mensch het voornaamste de ziel is, dat het leven zich niet in uiterlijke gebaren pakjes, maar inwendig, in de ziel afspeelt. Veel belangstelling dus voor onbe duidende dingen vragen en de ziel, het leven vergeten, wordt al heel dwaas. Het meeste beeldhouwwerk der laatste eeuwen zegt niets of vertelt alleen, hoe men in die of die eeuw gekleed ging Dit is slechts voor zeer enkele lief hebbers van oude kleederdrachten in teressant en in de kerk komt een der gelijke studie niet te pas. Daargelaten nog of het behoorlijk kan genoemd worden, voor zulke uitstallingen Onzen Lieven Heer of een Heilige als quin te gebruiken. In plaats aandacht voor costuums te vragen, waar aan heusoh niet te weinig gedacht wordt, moet een heilige-beeld juist alle wereld- sche gedachten verjagen, aan God doen denken, den geest tot rust brengen en gevoelig maken voor hoogere aan doeningen. Dit nu wordt alleen bereikt, als de itdrukking en heel de bouw van het beeld duidelijk en ernstig spreekt over geestelijke zaken, over hetgeen in zielen omgaat of dient om te gaan, als alles, waarom het niet te doen is, zoo zorgvuldig mogelijk wordt ver zwegen. Iemand, die zich, sprekend of schrij vend, in woorden uitdrukt, doet, als hij zijn verstand gebruikt, ook zoo. Allen noodeloozen omhaal laat hij weg, en zegt zoo eenvoudig en goed mogelijk, waar het op staat. Evenals voor de bouwkunst is ook zichtbaar blijven. Het verschijnsel is niet ongelukkig. Als we nu maar menschen krijgen, die zoodanig van binnen zijn. dat ze over heilige zaken heel veel te ver tellen hebben en er schoon over weten te spreken. BERICHTEN UIT AMERSFOORT De Stadsreiniging te Amersfoort door A. F. van Beurden. (Slot.) De tegenwoordige toestand. Thans is de reinigingsdienst in de stad Amersfoort geheel op nieuw plan gevestigd. Het ophalen van het huis vuil geschiedt met auto's, die snel werken. Vóór 1923 zag men steeds de karren, getrokken door paarden, het vuil verzamelen en wegvoeren. In 1923 werd al een auto aangeschaft van be hoorlijke grootte met 8 M3. inhoud, waarbij drie man bediening noodig waren. Daarnaast werkten vijf wagens, getrokken door paarden. De kosten bedroegen, omgeslagen over het ge heel bijna een gulden per MJ. In 1931 volgde een nieuwe benzine motor van 47) M3. inhoud, gevolgd door een Dieselmotor die nog beter werkte dan de eersten. Behalve het ophalen der tonnetjes, die volgens vroeger raadsbesluit al voor een paar jaar hadden moeten verdwijnen, wordt alle vuil mechanisch verwijderd en eggebracht. Er zijn aangeschaft nog vier Diesel motorwagens van de firma Kromhout Amsterdam, die te samen met de 1931 aangeschafte, boven vermelde benzinewagens per jaar 38000 M3. huis vuil verwerken. De kosten zijn terug gebracht op 67 per M3. Het voordeel van den Dieselmotor op den benzinewagen zit in de brand stof. Per jaar heeft een Dieselmotor f125 noodig, een benzinemotor f660. Elke auto vervoert eiken dag vijf wa gens huisvuil of 171 M3. Het huisvuil gaat naar de verbran dingsovens. De auto stort zijn vracht ineens uit. Aldus is de stadsreiniging van Amers foort, zooals we boven reeds zeiden een geheel nieuw plan gevestigd. Het gaat vlug, hygiënisch en zoo goedkoop mogelijk. Vandaar dat de Amersfoorter de zindelijkheid der stad en der straten wel ziet, maar langzamerhand die heeft leeren beschouwen als vanzelf sprekend. Het is een enorme afstand tusschen het beschouwen van de grachten als de groote vuilnis baksen waarin men alles kwijt kon worden, van de stralen als vergaderplaatsen van mesthoopen, varkenskotten, vol gaten en kuilen en tusschen de bemuurde grachten, de goedgeplaveide straten met stoepen. Wei kan inen alle onreinheid niet voor komen, daar er steeds nalatige en slor dige menschen zullen blijven, die zich niet aan wet en regel storen. Maar zeker is het, dat Amersfoort In de eerste rij staat der Hollandsche zinde lijke en gezonde steden. Binnenland Heemraadschap De Eem. Watergraaf en Heemraden van het Heemraadschap de Rivier de Eem, brengen ter kennisse van belangheb benden, dat de verkiezingen zullen plaats hebben 1. Van twee Hoofdingelanden voor het 2e district op Donderdag 5 April, van des voormiddags 10 ure tot des namiddags 1 ure. te Amersfoort in hei Secretarie-gebouw Muurhuizen no. II. 2. Van écn Hoofdingeland voor het 4e district op Dinsdag 10 April van des voormiddags 10 ure tot des na middags I ure, te Baarn in Hotel Central bij de schoonmaak is en bl||ft PUROL. Hier mede worden ruwe, roode en stukke handen weer spoedig gaaf, tacht en blank. Katholieke Staatspartij. Voor de Kath. Kiesvereenlging is aller steun en medewerking noodig. En die steun en medewerking kun nen en moeten zich op tweeërlei wijze openbaren: ten eerste, doordat men toetreedt als lid. En vervolgens, door dat men niet de minimum-contributie van één, zegge één kwartje per jaar, als de normale beschouwt. Dat minimum is vastgesteld, om het toetreden tot het lidmaatschap zoo al gemeen mogelijk te maken, ook dus voor hen, die beslist niel meer betalen kunnen. Maar van degenen, die meer kunnen doen, verwacht de vereeniging dan ook meer. Zij kan er eenvoudig niet buiten, wan neer zij haar taak naar behooren wil blijven verrichten. Van de contributie moet door den pen ningmeester een percentage worden afgedragen aan den Bond van R. K. Kiezers in den Rijkskieskring Utrecht, waarvan onze vereeniging deel uit maakt. Daarnaast heeft men de innings- kosten. En nu kan eenieder gemakkelijk narekenen, hoeveel, of liever hoe weinig er van het bovengenoemde kwartje overblijft. De gevolgtrekking ligt voorde hand wil de R. K. Kiesvereenlging haar werk naar behooren blijven voortzetten, dan muet zij daarvoor ook den onontbeer- Iijken steun van alle katholieken ge nieten. Wij doen derhalve een beroep op allen, die in de termen vallen, om lid der vereeniging te zijn, en die dit nog niet zijn, liever vandaag dan morgen tot het lidmaatschap toe te treden. En wij voegen hierbij het dringend ver zoek aan hen die het doen kunnen, ol zelfs maar even doen kunnen, een con tributie te betalen, welke boven het minimum uitgaat. Voor zoover wij weten is bij geen andere partij de contributie zoo laag als bij ons, en is het minimum overal hooger. Zullen dan de katholieken zich in offervaardigheid laten overtreffen, waar het hun politieke organisatie betreft? Dat mogen wij natuurlijk niet aan nemen, geen oogenblik. En daarom nog eens het dringend, het zeer dringend verzoek: Wordt en blijft lid van de R. K. Kiesvereeniging en betaalt, indien het doen kunt, meer dan de mini- m-contribulie, welke alleen is vast gesteld voor hen, die de allersmalste beurzen hebben. Gemeenteraad. De agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 Maart a.s. geeft onder meer aan: Benoeming lid Commissie van bij stand voor financien en onderwijs. Benoeming twee Regentessen en twee Regenten van het Burger-Weeshuis. Voorstel om Mej. C. C. de Jager over te plaatsen als onderwijzeres van school 9 naar de melsjes-U.L.O.school. Voorstel om mej. dr. J. Marx over eenkomstig haar verzoek eervol ontslag te verleenen uit de betrekking van tijdelijk leerares in de Wiskunde het Gymnasium. Voorstel een boventallige belrekking van onderwijzeres aan de school voor Centraal 7r en 8e leerjaar op te heffen. Vaststelling verslag betreffende de besteding der gelden ten behoeve van de schoolvoeding over 1933. Vaststelling van gemeenschappelijke regelingen betreffende de toelating van kinderen uit andere gemeenten tot de openbare lagere scholen alhier. Verordening voor de inrichtingen van Handelsonderwijs. Vaststelling van nieuwe schoolgeld- verordeningen voor verschillende in richtingen van enderwijs. Verminderen voor 1934 van het on derhoudsbedrag der bij het Woning bedrijf ingebrachte woningen, met uit zondering van voormalig Frisia. Verhooging der korting op salarissen en loonen van het personeel dezer ge meente, ingaande 1 April 1934. Verlaging huren van gemeenlewo- ningen en de woningen van Woning bouw vereenigingen. Mcdedeelingen naar aanleiding van in Raadsvergaderingen gestelde vragen ovzr den verkoop van bouwterrein voor woningbouw. Advies naar aanleiding van het adres van de vereeniging van huiseigenaren, waarin wordt aangedrongen op het beperken van den verkoop van grond voor Amersfoort en Omstreken AMERSFOORT. Lange Gracht no. 4 Telefoon no. 304 en 697 Deskundige voorlichting bjj den aan- en verkoop van Effecten Verhuring van Lips Safe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incaaneeringen Spaar-deposito's rente S'/t pet en den bouw van goedkoopere wonin gen door particulieren, bouwvereeni- gingen en gemeente. Aankoop perceel Soesterweg 201. Overname van sloepen aan de Teut. Overname van stoepen aan het Havik. Verlaging van de huur verschuldigd door de vereeniging Kinderwerktuinen voor een perceel grond nabij den Isseltschen weg. Verhuring aan S. R. den Ouden van weiland aan den Randenbroekerweg. Verhuring van diverse perceelen land. Voorstel tot verhuring aan W. Kemp- kes van een fabrieksgebouw a.d. Kamp. Voorstel tot verhuring aan G. Snij ders en W. Peterse van perceelen bouw land nabij den Randenbroekerweg. Voorstel tot verhuring aan G. J. A. Vos van winkel- en woonhuis aan de Bloemendalschestr. hoek Weverssingel. Voorstel tot verhuring aan C. J. van Beek van een woonhuis in de z.g. Bokkeduinen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuring van diverse per ceelen grond. Verkoop aan J. H. Blom van bouw terrein aan de A. Mauvestraat, groot 570 M3. voor 14900. Verkoop aan J. H. Blom van bouw terrein aan de A. Mauvestraat, groot elk 300 M3. voor resp. I49ÖÖ en f5000. Verkoop aan mr. D. W. Muller Massis van bouwterrein aan dc Keu- cheniusl. groot 960 M'. voor f4500. Verkoop aan J. G. Overeem van bouwterrein aan de A. Mauvestraat hoek A. Hahnstraat groot 632 M3. f5200. Verkoop grond nabij den Bisschops- weg groot 8075 M3. aan het „Sport- fondsenbad" voor f 1.50 per M3. plus rente. Mededeeling der uitkomsten van dc schatting der waarde van de in het Grondbedrijf aanwezige groftden op I Januari 1934. Onze stadgenoot, de heer J. B. van de Haar, architect B.N.A., is benoemd tot lid van de gemeentelijke schoon heidscommissie te Nijmegen. ln alle gewcnschte Llnlaturen Kantoorboek- en Schrljfmachlnehandel Langestraat 84 - Teief. 528 Hebt U een Taxi of aufo noodig Amersfoort. Voetbal. De dag werd goed begonnen met een H. Communie, waaraan bijna alle leden deelnamen. Aan het daarna g - houden gemeenschappelijk ontbijt in de Mlllt. Vereeniging heerschle een gezellige sfeer. „Amersfoort" lil speelde de wed strijd tegen Zwaluwen Vooruit IV voor de competitie en stuurde de Dombe- woners met een stevige 8—0 nederlaag naar hun stad terug waardoor zij defi nitief ais no. 2 op de ranglijst staan. Hierna had een veteranen-wedstrijd plaats tusschen Amersfoort-veteranen en Saeatum-veteranen uit Zeist, weike ontmoeting in ten draw eindigde n.l. 1—1. Dit was een echte lollige ouder- wetsche wedstrijd, waarvan-de komi sche zijde bij de keeper van Saestum beruste. Het eerste elftal van .Amersfoort" speelde een vriendschappelijke wed strijd tegen .Saestum 1". Beide elf tallen kwamen met invallers In de ge lederen. Daar de keeper van Amersfoort zijn slechte dag had kon Saestum tot 6 maal toe scooren maar waar Intus- schen de Amerstoort-voorhocde ook niet stil zat wisten zij ook aan een half dozijn doelpunten te komen zoodat ook deze wedstrijd onbeslist eindigde met de cijfers 6—6. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei- De Kamer kwam in zitting bijeen, onder praesidium van den heer J. H. van Lonkhuijzen. Aan een speciale commissie wordt opgedragen, ingevolge verzoek van ge- mcenlezijde, advies aan Amersfoort uit te brengen betreffende de marktregeling aldaar. De rekening over 1933 werd vastgesteld met een totaal van f 18.451.95 en een batig slot van f 1.682.25. De Kamer zal aan het Ned. Fabri kaat-congres van 22 Juni a.s. te Amers foort in samenwerking met het ge meentebestuur, op 21 Juni een ont vangstavond aanbieden. Voor het Peli kaan-comité zal de Kamer f50 bijdragen. Inzake den te benoemen haven- en marktmeester der gemeente Amersfoort, conformeerde de Kamer zich met een door het bestuur hierover gegeven advies, dat spoedshalve verzonden was. De Kamer zal t.a.v. de voorgenomen plannen van naasting (waarschijnlijk opheffing) van dc spoorlijn Ede-Nijkerk aandringen op behoud van het goede renvervoer en verlegging van het eind punt van Barneveld naar Ede ol Nijkerk, met gelijktijdig waarborgen, dat in het personenvervoer door autobussen vol doende zal worden voorzien. Aan de Regeering zal gevraagd worden voor passagiersvaarlen in het binnenlandsch verkeer te water, op dezelfde wijze als voor autobusdiensten een concessie stelsel in te voeren. De postcommissie der Kamer zal klachten over openings tijden der kantoren Nijkerk en Wouden berg behandelen. Een onderzoek zal gedaan worden naar de bemoeilijking van winkelbestelllngen in een gemeente vanuit een aangrenzende plaats door opbrengst van deze tentoonstelling komt heffing van ventgelden voor die be- ten goedeaandeVereeniglngvanzwakke stellingen. kinderen van alle gezindten. Vergadering voor leden Vrijdag 23 Maart in Hotel .Monopole" 7 uur. De agenda geeft o.in aan Verkiezing afgevaardigden voor de Algem. verg van St. Lebulnus en voor de Federatie-vergadering Lodevan Gent (Oscar Tljtgal) spreekt over .Bretagne, het Sprookjesland". Bespreking der agenda van de ver gaderingen. Introductie door leden is geoorloofd. Het Bestuu: van de Lichtenberg ziekenhuis deelt mede dat dc nieuwe Ziekenhuisvleugel voor belangstellen den te bezichtigen is Donderdag 22 Maait a.s., des avonds van 7—9 uur en Vrijdag 23 Maart nam. van 3—5 uur. Woensdag 21 Maart concerteert de Société des Instruments anciens in Amlcltia, Een aantal kaarten is voor het publiek beschikbaar. Het ensemble bestaat uit: Marius Casadesus (quinon)Hendri Casadesus (viole d'amour); Lucette Casadesus (viole de gamba)Regina Patorni- Casadesus (clavecin). Dinsdag heeft in de .Valk" de opening plaats van een tentoonstelling van werken, vervaardigd op den Eersten Amersloortschen Slagersvakcursus. De

De Eembode | 1934 | | pagina 1