Turco Siga'enm. Rooke<shoekje Kunstkring „Het Schouwspel" „Mademoiselle" De Fransche auteur Jacques Deval maakt het ons niet gemakkelijk te ge- looven in de door hem geschapen figuren. De karakter-eigenschappen van alle In „Mademoiselle" optredende per sonen zijn dermate schril geteekend, dat we ons telkens afvragen, wat de auteur nu eigenlijk heeft willen schrij ven. Volgens de wijze, waarop hij zijn personen laat handelen en spreken, zou men haasl gaan gelooven, dat hij een klucht heeft willen produceeren. Doch daar is de handeling toch waar lijk te dramatisch voor. Hij zelf noemt zijn werk een tragi-comedie. De spe lers van „het Centraal Tooneel" spits ten, met 'n enkele uitzondering, hunne actie hoofdzakelijk naar het kluchtige toe. En daardoor werd het mogelijk, dat het publiek bij het mee-doorleven van dit in wezen zoo aangrijpende drama, het eene lachsalvo op het andere liet volgen en zich blijkbaar kostelijk amusaerde. We kunnen ons de mogelijkheid denken, dat een andere regisseur, met andere opvattingen en met een gerin gere bereidheid om aan de eischen van 'n doorsnee-publiek tegemoet te komen, eene uitbeelding van dit werk zou kunnen geven, waarbij het publiek aller minst tot lachen gestemd zou zijn en waarbij toch een bevredigend artistiek resultaat zou worden verkregen. Ons persoonlijk zou een dergelijke opvatting sympathieker zijn geweesj, maar de meerderheid beslist. De inhoud van dit drama-in-klucht- vorm te vertellen is ons onmogelijk, daar we daardoor onderwerpen zouden aanroeren, die voor bespreking in een courant al zeer weinig geschikt zijn. Het zij genoeg te vermelden, dat uiterst delicate kwesties op de meest onge geneerde en lichtzinnige wijze in dit stuk worden behandeld en besproken, zoodat we bij eventueele reprise een bezoek, zeer zeker aan jongeren, moeten ontraden. Het programma bevatte een aantal goed-klinkende namen, wat niet ver hindert. dat we ons over de weder gave van eenige der medespelenden in minder gunstigen zin moeten uit laten. Met alle respect voor het hyper- nerveuse spel van Cees Laseur, lag de charge er zóó dik op, dat zijn uit beelding naast lust tot lachen ook wrevel verwekte. Dezelfde opmerking geldt voor Mevrouw van Kerckhoven- Kling. Een echtpaar, zooals ons hier vertoond werd, bestèót niet. behalve in een reëele klucht. En dat is Deval's werk nu eenmaal niet. Mary Dresselhuis wist ditmaal geen weg met haar rol van de lichtzinnige dochter, die een misstap heeft begaan en gedurende drie bedrijven zoo'n beetje zweeft tusschen zelfmoord-plannen en de zucht naar onbezorgd verder-ge- nieten van het leven. We kunnen be grijpen, dat iemand met de vitaliteit van deze actrice moeite heeft zich te verplaatsen in den gedachtencirkel van dit onevenwichtig, bedorven kind, dat al vrouw en moeder is. Tiily Lus gaf een prachtige uitbeel ding van „Mademoiselle", de egoïsti sche, verdroogde, oude-jongejuffrouw, die in haar onvoldaan verlangen naar moeder-zijn tenslotte alles opoffert, om zich geheel te kunnen wijden aan het kind van haar pupil. Het was, zooals we overigens van deze groote actrice gewend zijn, een fijn overdachte creatie, tot in alle details mooi en strak ge speeld. Oscar Tourniaire had zien ditmaal met een tweede-plans rol tevreden gesteld. Hij had ook al met de twee slachtigheid van het stuk ie kampen. De door hem gespeelde dronkemans scène was in dit milieu volkomen ongeloofwaardig. In totaal vergoedde dus het spel wel iets, doch lang niet alles van hetgeen wij in dit stuk als tekortkomingen van den auteur beschouwden. S. Door het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij is besloten dit jaar op Beloken Paschen, 7 en 8 April a.s., wederom een Kaderdag Ie organiseeren op St. Louis aan den Ulrechtschen weg. Er is hier ter stede een kinderkoor gesticht onder leiding van den dirigent Jacob Hamel. St. Vincentiuahuls. In tegenwoordigheid van nagenoeg alle leden van de St. Vlncentius-ver- eeniging, leden van R. K. Armbestuur en de Eerw. Geestelijken der stad. had hedenmiddag de plechtige inwijding plaats van hel nieuwe St. Vincentius- huis aan de Krommestraat door den HongEerw. heer Deken Fock. In fons volgend nummer komen we op deze plechtigheid nader terug. Vrijdag 6 April a.s. zal wederom i Voorjaarsbijenmarkt gehouden wor den. Behalve den gebruikelijken stand met bijenteeltartikelen, gewone korven en verschillende kastsoorten, zullen meerdere bijenvolken worden aange voerd, direct geschikt voor verzending naar het buitenland, terwijl daarnaast verschillende Krainervolken, bekend om hun zachtaardigheid, in de zoo eigenaardige lange smalle, platte kast jes, rechtstreeks uit Joegoslavië geïm porteerd, gevonden zullen worden. Onder leiding van den architect J. B. van de Haar. werd de verbouwing van Ramselaar's Mantel- en Confectie magazijn voltooid en Vrijdagmiddag kon dus de opening plaats vinden. Dat daarbij den firmanten veel be wijzen van belangstelling ten deel v'elen was te verwachten. Door deze verbouwing werd het kelpand gemoderniseerd en kan het wedijvere;- met de groote magazijnen in de hoofdsteden. In acht weken tijds werd het zeer omvangrijke werk voltooid door den aannemer Batten. De centrale verwar- mings-installatie werd gesteld door de firma Huygen en Wessel. De verkoopruimte op den beganen grond is vervallen en alles werd be neden dienstbaar gemaakt aan 't éta- leeren, waardoor meer dan vroeger de groote sorteering kan worden gede monstreerd. De verlichting is perfect. Handelsregister. Ingeschreven „De Gouden Ploeg", Kol. waren, Kamp 79, Eig,R. R. v. Valkenhoef. L Cloo, Comestibles enz. Utr.weg 44. Uitlr. E. L. Cloo. Toetr.E. A. Hageneer. Verkoopcentrale voor Nederland en Kol. der Fino Producten, Soest, van Weedestraat 3. Handelsnaam nu „Fino- Fabrick". Pelikaan-collecte. Het Pelikaan-Comité „Amersfoort' brengt ter kennis dat de collecte heeft opgebracht f 368.73. Per giro werd ontvangen f22,50. Van de Kamer van Koophandel f50 en door bemiddeling van de K. van Handel en Industrie f 160.- In totaal dus f601.23. Het Comité is allen die medewerkten zeer dankbaar. Voor vorderingen op het Pelikaan- comité wordt men verzocht quitantie aan te bieden uiterlijk 24 dezer, Huy- genslaan 20. Woensdag herdenkt ds. K. den Hol lander den dag waarop hij voor 25 jaar zijn intrede deed bij de Ned. Herv. Gemeente te Amersfoort, waar hij op allerlei gebied een vooraanstaande plaats inneemt. Aanbesteding. Van gemeentewege werd aanbesteed het bouwen van 152 volkswoningen in het voormalige Zogstraatkwartier. 58 inschrijvers. Laagste Jac. v. Gent voor f262.878; Westhreenen te Zeist voor f273.000; Pauw en Veenendaal te de Bilt-Utrecht voor f273.000; v olgens W. Punnik voor f274.000. Na een driejarig bestaan is aan het ziekenhuis De Lichtenberg een belang rijke uitbreiding noodzakelijk gebleken. In verband met het gereedkomen van deze uitbreiding, waren Maandagmid dag persvertegenwoordigers uitgenoo- digd een en ander in oogenschouw te nemen De heer Hoogevest, voorzitter en architect van de Stichting, gaf een uiteenzetting van de uitbreiding. Maart 1931 werd het ziekenhuis in bruik genomen en was er plaats v 45 patiënten, thans 100. Bij bezichti ging van de nieuwbouw bleek ons dat is gestreefd naar licht, lucht en rust, waarin men ten volle is geslaagd. Burgerlijke stand. 13 Maart. Geboren Maria ("--w d. van H. Gijben en G. Evers. - drikus, z. van R. P. J. v. Drie en J M. Vennis. Joanna Margaretha, d. van H. J. Saris en G v. d. Brink. OverledenMarrigje Heuzen, 83 jr. wed. van E. v. Asselt. 14 Maart. Geboren: Theodora, van W. Gijtenbeek en T. Veer. Everardus lohannes en Johannes Eve- rardus, zoons van R. Greefhorst en E. C. Boersen. Gerardus Theodorus Bernardus Maria, z. van G. Jansen en D. T. M. Huurdeman. GehuwdR, Timmerman en G. Spelt. G. Veenen daal en J. E. Hagebeuk. H. Fennema en M. F, Smit. R. F. A, v. Beek en J. Maasser.. OverledenJohanna E. Bot, 86 jr., ongeh. Bernardus Buurman, 45 jr., echtg. van S. Davelaar. Johannes C. Diks, 70 jr., echtg. van J. Lucas. 15 Maart. Geboren: Willem, H. Jansen en G. Bulk. Christina, d. van C. v. Nieuwenhuizen en E. A. v. Bekkum. Catharina Antoinette Johanna, d. van J. C. T. Scholten en C. M. Hazelaar. Willem, z. van J. Morren en G. W. v. d. Brug. Leo- nardus Matheus, z. van H. Packbiers en M. C. v. 't End. Dirkje Wil lempje, d, van J. H. Verkerk en W. Wijnveen. OndertrouwdJ. C. in 't Veld en C. M. van Huijzen. W. G. M. Spronk en B. M. L. Jansen. C. W. Kraanen en G. Kentin. F. W. Voortman en H. v. Oven.J. Mijnten en J. Bloem. J. Kool en B. Lameris. J. W. Wiertz en M. Ruitenbeek. J. v. d. Pol en A. v. Leuveren. Ge huwd G. v. Alphen en Th. v. Bar- lingen. OverledenAgatha L. Chijs, 76 j., ongeh. 16 Maart. OverledenJan H. Ligle- ringe, 9 jr. Kornelis Termaal, 78 jr. wedn. van Teunissen. Keer op keer bewijst IVOROL-tandpasta dat het de natuurlijke schoonheid van het tandglazuur weer te voor schijn brengt, zelfs bij tanden, waar dit niet mogelijk schijnt. Uit den Omtrek Achteveld Aanstaande is weer de aanbesteding van de melkritten der Coöp. Stoom- zuivelfabriek „Juliana". Inschrijvings biljetten moeten worden ingeleverd voor 1 April a.s. Voorwaarden verkrijgbaar ten kantore der fabriek. Door den bouwkundige Arn. Brouwer uit Soest wordt Woensdag aanbesteed het bouwen van een Woonhuis met boederij, winkel, garage, enz. Soest het agentschap der Arbeidsbe middeling stonden op 16 Maart j I. in totaal ingeschreven pl.m. 260 werk- loozen. Op 1 Februari van dit jaar bedroeg dit aantal ruim 400, zoodat het getal werkloozen in deze gemeente dalende is. Eemnes Not. Schouten zal houden een open bare verhuring van Wei- en Hooilanden onder de gemeenten Baarn, Bunschoten en Eemnes op Dinsdag 3 April en Dinsdag 24 April in het Koffiehuis „de Lindeboom" te Eemnes-buitendijk en op Donderdag 12 April 1934 in het Huis „Groeneveld" te Baarn Hamer» veld Zondag is er na het Lof in 't „I Bayert" algemeene vergadering van R. K. Kiesvereeniging. De agenda v meldt o.m. bestuursverkiezing wegens overlijden van Nic. Brouwer en Boer sen. Candidaten zijn P. de Bruin en T. v. Zandbrink, Wegens aftreden van R. v. Keulen (niet herkiesbaar). Can- didaat B. H. Hendriksen. Hoogland Burgerlijke Stand. OeborenJohannes Jacobus, z. v. J. A. Huyskes en M. Steenbeek Annie, d. v. J. Woudenberg en A. Slokker. OverledenAartje van Hussel, 34 jr echtg. v. R. de Leeuw Wilhelmus C. van Miltenburg, 70 jr., echtg. v. C. W. van Kronenburg. Op lj Mei zal te Amersfoort de keuring plaats hebben van dienst plichtigen uit deze gemeente voor de lichting 1935. De leden der Coöp. Zuivelfabriek Hoogland hielden onder leiding van den heer A. Brouwer jaarvergadering. De voorz. wees op den minder gunsti gen toestand in het zuivelbedrijf. Het bestuur zal zoo mogelijk de belangen der leden behartigen. De Commissie Toezicht ging de balans nazien, deze werd zonder opmerking goedgekeurd. Na afloop hield de Rijksverzekering- consulent Swierstra een lezing over de Tuberculose onder het rundvee. Door het inhouden der Rijkssubsidie kan men jammerlijk genoeg den strijd niet voldoende aanbinden tegen dezen gee- sel onder het vee, maar toch kan het particulier initiatief ook veel doen. Hoevelaken Alhier is in den ouderdom van 83 jaar overleden mr. J. Dumon, oud- Indisch rechterlijk ambtenaar en oud griffier van het kantongerecht te Me- demblik. Doorn De Buurtspoorwegmaatschappij die de tramlijnen Utrecht—Zeist en Amers foort—Zeist—Rhenen—Arnhem exploi teert, is van plan tegen 15 Mei a.s., op welken datum de nieuwe Diesel- treinen op de spoorlijn Amsterdam- Utrecht—Arnhem zullen gaan rijden, een busdienst in te leggen van Doorn, Driebergen en Zeist naar en van het station Driebergen, ten einde in sluiting aan de aldaar stoppende Diesel- treinen een zeer snelle verbinding tot stand te brengen. Te dien einde heeft de directie een aantal bussen, elk ruimte biedende dertig personen, besteld. Het ligt in de bedoeling den rijtijd voor het tra ject Zeist—Station Driebergen op 10 minuten en voor het traject Doorn- Station Driebergen op 15 minuten te stellen. Aan het station Driebergen heeft men 6 minuten tijd voor over stappen, met dien verstande, dat reeds 3 minuten na aankomst van den trein uit Utrecht de bus naar Driebergen Doom vertrekt. De rijtijd der Dieseltreinen voor het traject Utrecht—Driebergen is vastge steld op 9 minuten, zooda'de reis var Utrecht naar Doorn in 27 minuten £0 van Doorn naar Utrecht in 30 minuien zal worden afgelegd. De bestaande half-uurdienst van de tram blijft gehandhaafd. Leusden Op 14 Mei a.s. zal te Amersfoort de keuring van dienstplichtigen voor de lichting 1935 uit deze gemeente plaats hebben. Nükerk Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. van Nes Czn., thans inspecteur van het L.O. in de inspectie Dordrecht, is benoemd tot hoofdinspecteur in de tweede hoofdinspectie. Soesterberg Op den weg Huis ter Heide—Soes- terberg is middernacht de motorrijder hr. G. L. Roëll, zoon van den genees- teer-directeur van „Zonnegloren" tegen een vrachtauto op gereden, die daar onvoldoende verlicht op den weg stond. Het slachtoffer moet op slag zijn gedood. Kerknieuws. Het gebed der Kerk. Gebedenboekje, bevattende alle ge beden, welke openlijk in de kerken worden verricht, in de herziene teksten, door het Hoogw. Episcopaat vastgesteld en voor alle bisdommen van Neder land voorgeschreven. Officieele tekst uitgave. Onder bovenstaanden titel zag dezer dagen een werkje het licht, waarvan met het volste recht kan getuigd wor den, dat het in een algemeen gevoelde behoefte voorziet. Dèt is nu eens een boekje geschikt voor allen, voor groot en klein, voor arm en rijk, voor ouders en kinderen, kortom voor iederen Ka tholiek. Voorgeschreven vooralle Bisdommen in ons land, geschiedt het openlijk ge bed van Priesters en geloovigen volgens dit boekje. Mocht „Het gebed der Kerk", dat zoo gereedelijk toegang vindt in alle R. K. bedehuizen, evenzoo spoedig en algemeen ingevoerd worden in alle Roomsche gezinnen! En dat kan en dat zal, wanneer de Ouders maar be sluiten, èn voor zich zelf én om wille hunner kinderen, tot aanschaffing van één of meer exemplaren. De prijs, mi nimum 3 ct„ behoeft niemand ai te schrikken. Gelukkig, daardoor reeds valt het boekje onder ieders bereik. 3 cent! en ,t voor een werkje, dat we niet slechts een enkelen Zondag, maar zeker een jaar, en langer, eiken dag gebruiken kunnen en dat ons te pas komt, zoowel bij onze avond- als morgengebeden, bij gebeden aan tafel, bij het Rozenkransgebed met al zijne geheimen, bij „De Engel des Heeren", zoowel als bij „Koningin des Hemels", bij de gebeden na de H. Mis, zoowei als bij het bidden in de Internationale bidweek bij het afsmeeken van den H. Geest (Pinksternoveen), evengoed als bij het gebed om den vrede kortom, dat boekje komt ons te stade bij al ons bidden. Voeg daarbij, dat meerdere H. Litaniëen o.a. die van den Zoeten Naam Jezus, van den H. Maria, van den H. |ozef, van 't H. Hart van Jezus, het werkje sieren. Ja, zelfs de Litanie van alle Heiligen is opgenomen, om daardoor, vooral in de Kruisdagen, bij het gezamenlijk bidden van Priester en geloovigen, voor de vruchten der aarde, meer eenheid te krijgen. Trachtte ik in bovenstaande regelen, door de verkorte inhoudsopgave, den rijkdom van het nieuwste persproduct te toonen, ik sluit met den wensch, dat „Het gebed der Kerk" naast, ja nog meer, dan het bekende wekelijksche misboekje „Bron van Christelijken Geest", aftrek vinde. Geve God, dat het sproedig al gemeen worde ingevoerd en aange schaft R. van 't Wel. Stille Omgang. In den nacht van Zaterdag op Zondag heelt de tweede Stille Omgang plaats gehad. Het aantal deelnemers werd thans op 40.000 geschat. Onder de pelgrims, die het met het weer bar slecht troffen, bevonden zich de Aarts bisschop van Utrecht Mgr. Jansen er de Bisschop van Haarlem Mgr. Aenge- nent, alsmede Mgr. G. C. v. Noort, deken van Amsterdam. Binnenland Wijk bij Duurstede. De Burgemeester van Wijk bij Duur stede, Jhr. J A. van Geen, zal wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd afscheid nemen na een ambtsperiode van 18 jaar op 24 Mei a.s. Allerlei Op een veld te Gauw zijn tijdens een onweer, drie kinderen door den bliksem getroffen. Een kind werd ge dood. Twee andere joigens geraakten bewusteloos. Te Pressosnowitz keken eenige menschen van het balcon van een huis naar een troep acrobaten. Plotseling storte het balon in en zoowel degenen op stonden als eenige menschen die er onder stonden werden gewond. De ervaringen, welke de Duitsche rijksspoorwegen met den „Vliegenden Hamburger", die reeds bijna 'n jaar geregeld dienst doet, hebben opge daan, zijn zóó gunstig geweest, dat de spoorwegen hebben besloten, dit soort treinen op voorloopig 22 trajecten in bedrijf te stellen. De gemiddelde snelheid der treinen, die op het oogen- blik 69.5 K.M. per uur bedraagt, zal dientengevolge tot 102.5 K.M. per uur worden opgevoerd. Het 12-jarig dochtertje van Looy- ns te Dongen, dat verleden week een auto-ongeval zeer ernstig ge wónd werd, is aan de gevolgen over leden. Haar 5-jarig zusje werd, zooals men zich zal herinneren, op slag ge dood. De toestand van het derde kindje is zeer ernstig. De Fordmaatschappij heeft deloo- nen in al haar fabrieken in geheel Amerika tot de minimum-basis van vijf dollar per dag verhoogd; deze loons- verhooging wordt reeds dadelijk van kracht. Tot dusver bedroeg het dag loon vier dollar. Aan de noordkust van Queensland heeft een cycloon gewoed. Volgens de tot nog toe ontvangen berichten zijn 75 menschen, meerendeels kleurlingen, verdronken, of worden vermist. Vele booten zijn gekenterd. Verscheidene kleine vestingen zijn weggevaagd. De schade is aanzienlijk. -- Twaalf millioen aan verzwegen vermogen hebben alleen de Amster dammers reeds aangegeven," nadat de minister zoo vriendelijk was geweest te verklaren dat geenerlei vervolging zou plaats vinden, indien men het ver zwegen bedrag over de drie laatste belastingjaren alsnog voor 1 Mei a.s. aangeeft. Op 't oogenblik komen de aangiften nog slechts druppelsgewijs binnen. Maar nog een enkelen keer zal de gouden regen neerkomen, dat is tegen het einde van de maand April, als de laatste dagen naderen en men met looden schoenen naar het geldkantoor zal stappen. In den regel zijn het uitvluchten of schaamt men zich oin er eerlijk voor uit te komen, dat men de belasting ontdoken heeft. Van wat voor soort is de belasting in den regel? Over het algemeen zijn het effecten en coupons. Dit zijn zeer dankbare waarden, om geheim te houden voor de belasting. Men houdt er dan in den regel een dubbele boekhouding op na, één voor de zaken, waarover men belasting wenscht Ie betalen en één voor de geheime effecten. Zooals men weet bestaat er in Nederland een z.g. bankgeheim, zocdat de belasting inspecteurs, indien de effecten bij een bank worden gedeponeerd, er niet achter kunnen komen, wien de stukken toebehooren. Groote firma's houden niet van der gelijke manupulaties. Een dubbele boekhouding zou voor hen veel te ge vaarlijk zijn. Neen, in den regel zijn het kleinere zaken en particulieren, die zich aan dergelijke dingen te buiten gaan en het is dan soms heel moeilijk er achter te komen. Heeft iemand nu inkomsten beneden de f 15.000, dan gaat men na, of hij boven zijn stand leeft Ên hiervan gaan onderzoekings pogingen uil. Heeft iemand echtereen inkomen boven f15.000, dan heeft een speciale bron van inkomsten, die niet bekend is, weinig invloed op zijn levenspeil. De grootste post die is binnengekregen was vier ton. Het hoofdmotief van deze aangifte is wel de groote angst voor de toe komst bij de ontduikeis. De speciale Duitsche rechtbank sterilisatie heeft de sterilisatie gelast van 70 personen, die verantwoordelijk waren voor het overbrengen van over erfelijke ziekten. De sterilisatie heeft inmiddels reeds plaats gehad. Naar wordt medegedeeld, hebben in de meeste dezer gevallen de patiënten vrijwillig in het toepassen van de sterilisatie berust. H. M. de Konlntftrt- Moeder 1» overleden. Koningin Emma werd geboren 2 Aug. 1858 en bereikte derhalve den 75-jarigrti leeftijd. In 1879 op 7 Januari alzoo op 20-jarigen leeftijd is Adelheid Emma Wilhelmina Thercsia, tweede dochter van vorst George Victor van Waldeck- Pyrmont en Prinses Helena van Nassau, in het huwelijk getreden met Koning Willem III, wien zij 31 Aug. 1880 een dochter schonk, thans onze Koningin Wilhelmina. Koningin Emma werd spoedig popu lair en werd dat in nog grooter mate, toen zij na den dood van Willem lil, op 23 Nov. 1890, volgens het voorschrift der Grondwet, het Regentschap vóór haar dochter aanvaardde, welk Regent schap zij ook tijdens ziekte van den Koning reeds had waargenomen. De dankbaarheid van het Nederland- sche volk voor hetgeen Koningin Entpïa tijdens haar Regentschap had gedaan, uitte zich toen Koningin Wilhelmina meerderjarig werd in hel aanbieden van een groote som gelds, die zij, belang stellende in het lot der zieken, aan wendde tot het oprichten van liet Sana torium Oranje-Nassau-oord bij Renkum. Op 31 Augustus 1898 gaf Koningin Emma het Landsbestuur over aan Kt- ningin Wilhelmina en betrok liet paleis op het Lange Voorhout, waar zij 's win ters vertoeft om 's zomers te Soestdijk Ie verblijven. In 1929 werd door Nederland feeste lijk de dag herdacht, waarop zij dóór haar huwelijk Nederlandsche werd. Talrijke bewijzen van aanhankelijkheid zijn toen haar deel geworden. Steeds bleef zij belangstellen in alle opmerkelijke gebeurtenissen in den lande. Nederland verloor door den dood een alom beminde en geëerde vorstin. Zij ruste in vrede. In de streek van Charleroi, Namen, Doornik en Gembloux (België) heeft een hevig onweer gewoed. Te Gembloux ging de orkaan met zwaren hagelslag gepaard. De straten der stad waren bedekt met een ijslaag van verscheidene centimeters dik. Vele gebouwen zijn zwaar beschadigd. Op den spoorweg Charleroi - Gembloux moest het verkeer geslaakt worden. Bij Charleroi zijn ver scheidene huizen ingestort. Een aantal personen werd daarbij gewond. Bij Doornik is een dak ingestort, waarbij twee personen werden gedood. Te Utrecht werd tot 15 Maart f 3.500.000 aan verzwegen vermogens aangifte gedaan. 66 lijken zijn geborgenvan de Japan- sche gekapseisde torpedoboot „Tomot- suru". Vijftig opvarenden worden nog vermist, o.w. de commandant, die, naar ien vermoedt, door de golven zijn eegesleurd, toen de ramp plaats vond. - Te Rotterdam zijn de vervaardiger van valsche kwartjes en vier mede plichtigen, die ze uitgaven, in hech tenis genomen. De kwartjes waren vrij gebrekkig nagemaakt van lood en tin zoodat ze dadelijk opvielen. Ze werden dan ook voornamelijk bij automaten gebruikt. Ir. de Limburgsch-Brabanlsche Peel is brand uitgebroken. Het vuur, dal door den krachtigen Oostenwind aan gewakkerd werd, had zich na eenigen ijd al over ruim j3 K.M. heide en veen litgestrekt. Volgens berichten uit Klagenfurt is door het smelten van de sneeuw in Karinthië de grond op verschillende plaatsen dermate losgeraakt, dat in de nabijheid van Villach een massa aarde an 10.000 kubieken meter in beweging s geraakt. De bosschen zijn door deze verschuiving zeer ernstig beschadigd. Een locomotief is ontspoord. Het spoor wegverkeer is gestremd. De 21-jarige v. d. D. te Middel burg repareerde in zijn werkplaats zijn automatische revolver, zonder zich van te voren vergewist Ie hebben, "f zich nog een kogel in den loop bevond. Hij klemde het wapen in 'n schroef bank en wilde toen in den loop kijken. Op dat oogenblik ging de revolver echter af en een kogel trof v, d. D. bij het linkeroog en drong door tot het achterhoofd. Aan het Belgische hof heeft men de kransen van natuurlijke bloemen geteld, die bij den dood van koning Albert ten paleize werden ontvangen. Sommige dezer kransen waren geheel uit orchideeën samengesteld. In totaal telde men 1522 kransen en bloemstuk ken. De waarde van al deze bloemen wordt op meer dan f70.000 geraamd. Het aantal telegrammen van rouwbe klag bedroeg ongeveer 30.000. Evenals in 1930, 1932 en 1933, zijn te Leipzig weer gevallen van pape gaaienziekte voorgekomen. Twee per sonen zijn gestoivcn, één is ziek en drie personen bevinden zich in obser vatie. Een particuliere fokker schijnt de dieren gefokt Ie hebben en er zijn direct maatregelen genomen, om uit breiding van de ziekte te voorkomen. WELKOM VREEMDELING. Gevestigd in de gem. Amersfoort. H. Gerrits, N.H., Goudsblocmstr. 47. j. Koren, Edisonstr. 61. L. de Gans, N.H., Tulpstr. 44, timm?rm. II. Runia, G.K., A. Cuijpstr. 56, mach. J. Keuning, N.H., Puntenb.laan 2b, ijzerconstructeur. A. Baron v. Hardcnbrock, N.H., Snou- ckaertlaan 9. Maria Steijlen, R K., Schimmelp.str. 4, winkeljuffrouw. G. Seppen, N.H., Vermeerstr. 8, klerk. A. Faas, C.G., O.Snestetw. 171, wag'enl. Everdina Zijlstra, N.H., Ruben sir. H, kraamverpleegster. Johanna Boekhorst, R.K., Borgerl. R». J. Gerzon, Anna Paulownalaan 25. Cornelia v. Wijk. N.H Puntenb.laan 70. Gijsberla v. Donselaar, L.d.H., Emma- laan 18, offic. L.d.H. de nieuwe kwaliteits Sigaar 3—5—6—8 -10 cent Voor het Socsterkwartier alleenverkoop O. Soeslerweg 27 - Telef. 1*55 G.J.A.Ve'weij

De Eembode | 1934 | | pagina 2